Keresés

Részletes keresés

Vidovszky Creative Commons License 2002.03.11 0 0 340
>Azért figyelni fogok, és így különösen könnyü, ha van egy kedves barát aki segít. :))) <

Innen kimaradt hogy "mindig". Helyesen igy hangzik:

Azért figyelni fogok, és igy különösen könnyü, ha van egy kedves barát aki segít. :)))

Bocsánat a többiektől!!!:)))

Előzmény: Vidovszky (336)
Bumpy Creative Commons License 2002.03.08 0 0 339
Segítség! Van 15 db 5 éves gyertya/rakéta/ tujám. 7 db nak több ága az elmúlt évben elkezdett halványodni, őszre már egészen meg is sárgultUgyanakkor az ágak már nem felfelé állnak,hanem lógnak lefelé.Nagyon csúnya.MI lehet az oka? Biztos valami betegség támadta meg. Akinek van valami ötlete kérem segítsen.Előre is köszönöm.
Bumpy
Vidovszky Creative Commons License 2002.03.08 0 0 338
Ez tuti szuper tipp!!!
Előzmény: bd (337)
bd Creative Commons License 2002.03.08 0 0 337
Chess, köszönöm a választ.
Lehetne, hogy ki-ki jelezze, ha a növényvédelemhez kapcsolódó észrevétele van, pl.:
most lett pirosbimbós, mostantól ne permetezzünk ...-vel, vagy most kezd kibujni a mogyoróormányos, most kell ....
Persze vidékenként változik, de egy pár év alatt kialakulna a Nagy Magyar Internetes figyelőszolgálat (NAMIvan).

bd

Előzmény: Chess (334)
Vidovszky Creative Commons License 2002.03.08 0 0 336
Köszi!Köszi!
Azért figyelni fogok, és így különösen könnyű, ha van egy kedves barát aki segít. :)))
Gondolom érted a problémámat is, már ami az időhiányt illeti. Tavaly előtt pl. úgy jártam, hogy minden reggel lehetett volna permetezni(már olyat ami néhány óra alatt megszárad) és estére mire hazamentem mindíg esett az eső.
Sajna a kertészmérnökhallgató fiam nem nagyon használható ilyen munkára(pedig azon kevesek közé tartozik aki szereti amit tanul-"épp most húzzák ki alóla az egyetemet"). Szóval szerintem ha saját kertje lesz ahhoz máshogy viszonyul. Hú ez most off volt,bocs!
Ja! Levághatom most a babérmeggyet? Az oldala nagyon szétnyílt, mert fal van alatta. Gondoltam ha az oldalát visszavágom dúsabb lesz és jobban is tudja tartani magát?
Szóval köszönöm:
üdv Vidovszky
Előzmény: Chess (335)
Chess Creative Commons License 2002.03.07 0 0 335
Üdv Vidovszky :-) mint írtam az olaj összeveszhet a lúgos anyagokkal. Ez elsősorban a bordói lére igaz ahol oltott meszet kell hozzá adagolni. Ahol nem kell semlegesítő lúgos anyag ott kisebb a kockázat. Az összeveszéshez is idő kell, azonnal felhasználva több minden összehozható. Ha az elegy nem csapódik ki és nem ülepszik le oldhatatlan formában akkor felhasználható. A kevergetéssel nyáron jó vigyázni, mert ha 3 féle EC jelű szert mixelünk jelentősen megnő a perzselésveszély, ha 3 féle szert adunk ki legalább egy legyen WG, WC ami nem oldószeres.Chess
Előzmény: Vidovszky (333)
Chess Creative Commons License 2002.03.07 0 0 334
Szia bd ! A rézérzékenység a gyümölcsösöknél áll fenn, a gyümölcskezdemények megperzselődnek sokszor még a virág kinyilás előtt. Almánál különösen a Jonathannal és rokonainál különösen jelentkezhet. Ezért amikor a virágbimbókat már elérheti, mert kint vannak, a réz már nem javalt kijuttatni mert parásodott gyümölcseink lesznek.
A rezes peremetezések utolsó napjai vannak mert rövidesen kinyílnak. A Champion finom réz, nem látszik a fán de hatásos. A Topas kell majd ha kinyíltak az első virágok, őszibarackra viszont Score a tafrina ellen amint van valamicske levél.
A honlapomon http://www.extra.hu/nvedelem leírogattam mindezeket. Üdv Chess
Előzmény: bd (332)
Vidovszky Creative Commons License 2002.03.06 0 0 333
Megosztom veletek boldogan a tegnapi tapasztalatomat! Lusta ember lévén(vagyishogy nem akkor csinálok valamit a kertben mikor jónak látnám vagy kedvem volna, hanem amikor a környezeti paramétereim szerint arra lehetőségem van) erősen törekedtem a permetezésegyesítésre.
Ennek eredményeképpen az "Agro Plussz" olajos lemosó és a kén-réz por amit előzőleg vízben feloldottam (természetesen) minden további nélkül hajlandó volt elegyülni. Így megúsztam hogy két nap múlva újra kelljen permetezni. Nem is elég hosszú még az este hogy sötétedés előtt végezzek.

Jut eszembe! Ilyen esetben 24 óra múlva jó még az elkészített permetlé?
üdv
Vid...

Előzmény: bd (332)
bd Creative Commons License 2002.03.06 0 0 332
Kedves Chess!
Championnal lemosóztam.
Kérdések:
Mi az a rézérzékenység, milyen fák és mikor azok?
Most még meggy, őszi, és szilvafám van (a többi kipusztult), mikor mivel lőjek rájuk?
bd
tibor0322 Creative Commons License 2002.02.25 0 0 331
Köszi az eddigieket, nem Novendát, hanem Neviként használtam eddig, szomszédom ezt aposztrofálta sárga méregnek ('kellemes' záptojásszaga volt, és tényleg sárga :), illetve a legelején 1x vagy 2x vmi Báriumpoliszulfid nevű csodát, amitől viszont egy életre elment a kedvem.
Előzmény: Chess (327)
Tozatu Creative Commons License 2002.02.24 0 0 330
Köszönöm,Chess!Tozatu
Előzmény: Chess (329)
Chess Creative Commons License 2002.02.23 0 0 329
Szia Tozatu ! Csodaszerek márpedig nincsenek, ezért .....:-) Kórokozókra Bordóilé+kén FW, azt hiszem Bácsalmási Mg. Rt. készíti, kellően univerzális illetvek rezel és kének általában. Kártevő irtásra lemosó, ami hasznos bogárkákra nem veszélyes nincs. Kártevőket fakadás után lehet szelektíven irtani pl. kitinszintézisgátlókkal mint a Match, vagy nagyon speci hatású Insegarral. Levéltetvekre, listeskékre hat kizárólag a Chess :-)), a többinek nem árt. Üdv Chess
Előzmény: Tozatu (328)
Tozatu Creative Commons License 2002.02.21 0 0 328
Szia,Chess!Azt szeretném kérdezni,hogy melyik az a lemosó,amelyik a hasznos bogárkákra nem veszélyes,de jó kár-és kórtevőkre?És lehetőleg a legtöbb növényre használható?/Ha már feltalálták egyáltalán/Tozatu
Előzmény: Chess (327)
Chess Creative Commons License 2002.02.21 0 0 327
A Novenda (DNOC) a rügyeket károsíthatja még fakadás előtt is. Nem feltétlenül de károsíthatja pl. fajtérzékenység is bejátszhat. Mélyen felszívódik. Almásoknál javallnám azoknak akik pajzstetűvel kínlódnak de csak fakadás előtti gyérítésre.
Előzmény: tibor0322 (321)
Chess Creative Commons License 2002.02.21 0 0 326
Örülök, hogy örülsz. :-)
Nehéz ezt innen megmondani de szerintem ha ez notoriusan bekövetkezik a talajjal lehet valami baj. Nyári hervadás gátolt vízfelvétel miatt lehetséges ennyiféle növénynél. A kéreg alatti "penész" másodlagosan jelenik meg az elhalt anyagon. A mandula bírja a magas mésztartalmat, nem lehet túl meszes. Esetleg levegőtlen talaj, magas talajvíz ?? csak tippelgetek. De biztos nem kórokozó.

A zöld bogár lehet még a zöld cserebogár ha ilyen tömegesen jelenik meg. Jó étvágyú bogár.

Előzmény: bd (320)
Chess Creative Commons License 2002.02.21 0 0 325
Olaj összeveszhet a lúgos anyaggal. Szappan is így készült valamikor. Kártevők ellen jobb megoldás az egérfül zöldbmbós állapotban végzett Basudin 600 EW-s permetezés. Ekkora kikeltek a levéltetű ősanyák, előbújtak a sodrómoly, barackmoly stb. lárvák. Őszibarack tafrina ellen fakadás után bevált a Score 250 EC, jó még alma, körte varasodás ellen is.
Előzmény: Vidovszky (319)
Joka Creative Commons License 2002.02.21 0 0 324
Erre csak ők tudtak volna tavaly válaszolni, de nem kérdeztem meg tőlük. Csak álltam, s a döbbenettől "tátva maradt a szám". Meg persze haragudtam is, mert minden egyes cseresznye szemen többen lógtak. Lányom azóta is viccként meséli, hogy egyszer volt az, hogy cseresznyét akartam enni és a rózsabogarak mindent felzabáltak előlem. Két hét múlva megint megnéztem a fát és még csak egy cseresznye magot sem találtam sem a fán, sem alatta!!!
Egyébként szerintem nedvességet kerestek, vizet.
Előzmény: Julo (323)
Julo Creative Commons License 2002.02.21 0 0 323
Hali!
A leírás alapján tényleg rózsabogár lehet. De mit keres a cseresznyefán?
Előzmény: Joka (322)
Joka Creative Commons License 2002.02.21 0 0 322
Azt hiszem azok a zöld valamik nem legyek voltak. Kifejezett kitin-páncéljuk van, hosszuk kb 1,5 cm, szélességük kb 7-8 mm. Egészen biztos, hogy bogarak. Ezért nem igazán van tippem. A cseresznye-legyekről én is olvastam, meg eszem is a lárváját sokszor.(:-)
Előzmény: tibor0322 (313)
tibor0322 Creative Commons License 2002.02.20 0 0 321
> Novenda csak almatermésűekben engedélyezett
- (rügypattanás előtt) mit árthat pl. barackfának (vagy a többinek), vagy ez az "engedélyezett" másról szól?
Előzmény: Chess (318)
bd Creative Commons License 2002.02.20 0 0 320
Örülök, hogy Chess megjelent. Rögtön kérdek is.
Évek óta minden évben kipusztulnak a 3-4 éves fáim, bokraim (mandula, őszi, meggy, egres, ribizli, dió). Nyáron elszáradnak a levelei, tavasszal már nem hajt ki.
Gyökereik "kérge"alatt fehér, penészhez hasonló réteg van.
Van-e javaslat.
bd
Vidovszky Creative Commons License 2002.02.20 0 0 319
Ez nagyszerű segédanyag, köszönöm szépen. Igyekezni fogok betartani, mostmár remélem világos lesz, mert csak 18-óra körül vagyok otthon, de ha rögtön nekiesek 5l-t ki tudok nyomni egy este. Még arra kérek valakitől választ hogy az olajos lemosómat és a Bordói lé + kén tartalmú gombaölőmet össze lehet-e keverni?

köszönöm
Vid...

Előzmény: Chess (318)
Chess Creative Commons License 2002.02.19 0 0 318
Látom itt a tavasz, eljön a méregkeverések ideje. :-) Egy két pontosítást tennék, a "sárga méreg" az a Novenda. Drasztikus anyag, erős fertőtlenítő kártevők és kórokozók ellen, csak almatermésűekben engedélyezett. A valódi mészkénlé enyhe kártevő gyérítő és leginkább lisztharmat ellen hatásos más gombákra lenyésző. A többi gomba és különösen monília és tafrina, alma tűzelhalás ellen réz tartalmú anyagok (Bordói lé, Champion) kellennek lemosásra. Olajos lemosók viszont csak kártevőkre gyérítenek, kórokozókra szinte semmit.
Monilia ellen: múmiákat elégetni, rezes lemosó fakadás előtt, rézhidroxid (Champion) amikor rügyek megzöldültek, 2-3 % virág kinyílásakor Topas 100 EC 5 ml/10 l vízbe, Topas 7-8 naponta ismételve amíg virág van a fán. Ez általában még egy alkalom, esős időben 2. A Topas jó alma, szőlő, rózsa lisztharmat ellen is.
Őszibarack tafrina ellen viszont a rez hasonlóan
Előzmény: tibor0322 (317)
tibor0322 Creative Commons License 2002.02.18 0 0 317
- egyszer barackfáim mézgásodását szerettem volna megszüntetni, akkori tanács szerint mossam le 2x-3x ősszel, 2x-5x tavasszal (nem beteg fán szerintem 1x-2x ősszel és 1x-2x tavasszal is elég). A lemosást én rügypattanás előtt szeretem befejezni, mivel ez az adag 2x-3x-a is lehet a rügypattanás utáninak (használati utasítás szerint), az erős adag pedig elvileg elviszi a zöldet (a füvemnek pl. nem ártott :). "Sárga méreggel" (mészkénlé) kezdtem eleinte, de elég macerás volt (pl. célszerü langyos-meleg vízzel kijuttatni), meg a fáimnak (remélem) nincs sok bajuk, így áttértem az olajos lemosóra. A falunkban barackra ajánlották a 3/4kg / 17l bordói porból készült lemosást is, de ennek vagy utána járok még, vagy kipróbálom :)
- a fákat, ribizlit, egrest le szoktam mosni, szőlőt, málnát meg permetezem később annyit, hogy ebből ne kapjanak, csak ha marad (de nem szokott :)
Előzmény: Julo (315)
Vidovszky Creative Commons License 2002.02.18 0 0 316
Mi ez az augusztusi metszés? Miért jobb mint a tavaszi? Érdekelne.
Előzmény: Tozatu (314)
Julo Creative Commons License 2002.02.16 0 0 315
Ugye, szóltok, hogy mikor jöhet a lemosó permetezés? Egyelőre 1 db öreg szilvafa(?) van, azt szeretném feljavítani, hátha lesz belőle valami. ;O)
Előzmény: Tozatu (314)
Tozatu Creative Commons License 2002.02.16 0 0 314
Sajnos tényleg monília,nálunk is megtámadta a csonthéjasokat,de a dísznövényeket is.Gomba,ami ellen szakemberek javasolták,a fatörzsmeszelést,gyümölcsmúmiák leszedését,avar elégetését.Lassan jöhet a lemosó permetezés.Szerintem jönnek erre tudorok is és ajánlanak olyan permetlét,ami nem káros.Vigyázni kell a várakozási idővel,keverési aránnyal,permetezéssel.Jól mondja Demjengi,hogy legközelebb a virágzáskor lesz teendő,ha a lemosót megcsinálod.Reméljük a tél gyérítette őkelmét.Már 2éve csak augusztusban metszem a meggyet,így a mienk egész jól bírta,az utcában a öbbi leégett.Tozatu
Előzmény: Vidovszky (312)
tibor0322 Creative Commons License 2002.02.15 0 0 313
> Savas eső lenne nálunk is?
- igen. A víz savtartalma megnőtt (környezetszennyezés), ma már nem tűnik jó ötletnek esővízből permetezni, én inkább állott kútvizet használok.

> Kicsit szigorúbban kell majd metszeni
- minél jobban metszed, annál jobban nő. Fiatal fánál fontos, hogy most tudod kialakítani a koronáját.

> készülök lemosózni
- jó, ha permetezés után 2-3 napig nem lenne fagy, eső (csapadék) ami lemossa. Ezért (is) szoktam igyekezni a metszéssel, hogy ne vegyszeres fákon mászkáljak, meg amit levágok, azt ne permetezzem feleslegesen. Mészkénes lemosó meg akár a frissen metszett ágaknak is segíthet a beszáradásban. Én 5 fok felett már neki szoktam állni lemosni, szomszédom szerint 15-20 fok alatt nem használ semmit (de ő minden mást is jobban tud :)

> cseresznye-termést felzabálták
- cseresznyelégyre tippelek ("neonosan csillogó zöld szine van"), tehát akkor kukacos a gyümölcs (merthogy abból kel ki). Lemosó permetezés(ek) nem ártanának a fának (_szerintem_) !
- Virágzás után legalább 1x (de akár 10 naponta 3x is, ha az idő engedi) BI-58-al (büdös, erős kontakt gyomorméreg) szoktam (a kötést segítendő lombtrágyával együtt) permetezni. Cseresznye érésekor nem szabad permetezni (a fenti méreg hatása elvileg 30 napos, tehát cseresznye érése előtt legalább ennyivel előbb abba kell hagyni, de a mostani kiszerelésekben már nincs annyi méreg, mint régebben volt). Nálunk érés közben tetük, esetleg szövőlepke(?) hernyói szoktak megjelenni. Tetük ellen csak permetezés használ (vége a gyümölcs evésének), míg hernyók ellen égetés is szokott használni.

_szerintem_

Vidovszky Creative Commons License 2002.02.12 0 0 312
Hát én úgy látszik megbolondultam, hogy mindent háromszor mondtam!
bocs
Joka Creative Commons License 2002.02.12 0 0 311
Mint újdonsült kert-tulajdonos és cseresznye imádó tavaly nyáron szomorúan vettem tudomásul, hogy a cseresznye-termést felzabálták valami zömök-bogarak, melyeknek neonosan csillogó zöld szine van. Az ismerősök azt mondják rózsbogarak voltak, de ezen a néven nem találtam meg őket a bogárismertetőben. Csoportosan lógtak egy-egy cseresznye-szemen, sötétlett tőlük a fa. Szerintetek mit tudok tenni, hogy ez idén ne történjen így? Ha lehet, valami barátságos(féle) megoldást keresnék, de a cseresznye érdekében azért mindenre el avagyok szánva. A kertet korábban kb 20 éve nem ápolták.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!