Keresés

Részletes keresés

kicsiakert Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11136

Ha nem találsz ebből a fajtából komolyabb bokrot, akkor nyáron nyugodtan kérdezz rá.

Előzmény: 55judit (11134)
55judit Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11135

Nálam is ez a helyzet, annak ellenére hogy takarva voltak a kis bokrok. De számítottam is fagykárra, mert nem értek be a vesszők végei. De most legalább megbizonyosodtam arról, hogy a vesszők beérését nem befolyásolja az öntözés.  Nagyon fajta függő, és ezt néhány éve már tesztelgetem.

Előzmény: Balesz21 (11132)
55judit Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11134

Igen, tudom hogy a sajátodból még nem kóstolhattál, csak gondoltam hátha másnál már igen.

Lilából még csak apró, és ping pong labda méretű van. A 4 db egymáshoz nagyon hasonló barna fügém egyikét óriás lilára cserélném. Vagy tetszik még lilából a Brogiotto nero is mert a belseje is lila, ráadásul aszalódik is. Lekvárként is jól mutatna biztos. :)) Viszont a te fügéid vásárolt fügék, ráadásul nagyon kicsik még, nem várhatom el tőled hogy azokból adjál. De nagyon hálás vagyok, és köszönöm hogy kérés nélkül is önzetlenül segítenél bármikor.

 

 

Előzmény: kicsiakert (11131)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.30 0 1 11133

Tegnap jöttem haza Törökországból.

Természetesen találkoztam fügével és lőttem pár képet.

Sok ültetvényt is láttam, de nem volt egyértelmű, hogy kifejezetten fára nevelték volna őket.

 

Ez itt egy vad füge, éppen beindul téli álom után. Nem azért vad, mert vadon terem, vagy csúnyán beszéltek vele, hanem mert ez az eredeti vad fajtája, nem is igazán élvezhető a termése.

 

Ez meg egy érdekes és látványos bokor. Valószínűleg ez is vadfüge. Az alján van bőven új hajtás. A képen nem látszik a valódi magassága, 5,5-6 méterre becsültem.

Balesz21 Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11132

Sziasztok!

Kinél mi a helyzet a kiültetett fügékkel? Van akinél elfagytak,visszafagytak? Nálam 210 méteren az egy évesek csúcs részei 5-10 cm-re visszafagytak a -7 fokos hidegben,ez volt a leghidegebb, ezt a kis fagykárt a fiatalságuknak tudom be, következő télen ez a hideg gondot nem okozhat már. 

kicsiakert Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11131

Tavaly vettem (ezért is írtam, hogy kicsi még), így nem volt alkalmam megkóstolni. Ha megnézed a régebben elküldöm füge fajtajegyzékemet, akkor abban láthatsz egy "Csörögi óriás"vagy "Csörögi nagyszemű" néven szereplő fügét. (Ez sajnos nem lila) Annak a termés tömege 70-120 g közötti szokott lenni, jó ízű, bőtermő. Ha esetleg ez megtetszik, akkor abból tudok nagyobb méretet is adni.

 

 

A "Sinkó lila óriás" szerintem a DMKert által elnevezett fajta, máshol biztosan nem szerepel ilyen néven.

Előzmény: 55judit (11130)
55judit Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11130

Nagyon köszönöm Endre! Nagyon kedves vagy!  Esetleg kóstoltál már Sinkó lilát? Tudnál mondani saját tapasztalatot róla?

Előzmény: kicsiakert (11127)
kicsiakert Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11129

:-)

Előzmény: PathosVerdesIII (11128)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2019.03.30 0 0 11128

kicsi a kert, kicsi a füge :)

Előzmény: kicsiakert (11127)
kicsiakert Creative Commons License 2019.03.29 0 0 11127

Szia Judit!

Nekem van egy kicsike, abból nyáron már tudok neked egy kis hajtást szaporítani. (Nem felejtettem el a Firomat sem, amit ígértem, az nyár elejére rendben lesz.)

E.

Előzmény: 55judit (11126)
55judit Creative Commons License 2019.03.29 0 0 11126

Van valakinek Sinkó lila óriása? Olyan mint a dmkertes. Vagy olyat, vagy valami másféle jó nagy termésű fügét még szeretnék. Esetleg cser-bere által. :)

Tibicsoki19 Creative Commons License 2019.03.29 0 0 11125

Nekem van, de még nem termett mert kicsi. Lehetne már nagyobb de egyszer nagyon csúnyán visszafagyott. Még nem bontottam ki a takarásból. Bízom benne idén nem lesz nagy a fagykár.

Előzmény: PathosVerdesIII (11121)
55judit Creative Commons License 2019.03.29 0 0 11124

Jó ötlet. Majd biztos kell némi gyakorlat ahhoz, hogy egyensúlyban tudd tartani a gyökérzetet a koronával.

Én most metszettem vissza 2 db dézsás (vödrös) gyökerét mert nincs helyem kiültetni, viszont kellett némi tápdús földet pótolni nekik, hogy megkíméljem őket a műtrágyától.

 

 

Előzmény: PathosVerdesIII (11123)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2019.03.29 0 0 11123

Köszönöm. Tervezek majd tartani egyet dézsában és évente metszéssel váltogatni a termő ágait.

Előzmény: 55judit (11122)
55judit Creative Commons License 2019.03.27 0 0 11122

Tibicsokinak van, lehet már termett is neki, majd írja biztosan.Nekem egy ahhoz hasonló van, szintén csak első termést érlel, a főterméshez darázs kellene. Ezért ha idén leérik, kiásatom valakivel.

 

Előzmény: PathosVerdesIII (11121)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2019.03.27 0 0 11121

Van valakinek Desert King?

helgaanyu Creative Commons License 2019.03.26 0 0 11120

Remélem nem haragszol! Nem bántásként írtam.

A következő szezonban majd meglátjuk miként viselkedik

ez a fajta. Ha jön a késői hideg igyekszem majd valahogy megvédeni.

Meg öntözni, tápozni is szeretném.

A foltok egy korai sérülésből vannak.

A fogas melletti ablakban volt, a kabát cipzárt nem bírta....😊

Előzmény: 55judit (11119)
55judit Creative Commons License 2019.03.26 0 0 11119

Ha igazam van? :) Megfigyelés alapján írtam. Bár van olyan szer ami segít a terméshullás mérséklésében, de használatának nem látom értelmét. Megfázás esetén valószínű nem is hatásos.

 

Azok a levélfoltok gombásodás jelei?

Előzmény: helgaanyu (11118)
helgaanyu Creative Commons License 2019.03.25 0 0 11118

Hát ilyenek a mostani dugványok:

Ez amit Virből hoztunk, a télen egyszer ledobta a leveleit amikor túl hideg volt a présházban.

Most szépen fejlődik. A termése sárga, belül vagy sárga vagy piros, pedig egy fáról való . finom ,ízletes. Ennek ellenére a horvátok csak a kukába hordták......

 

A másik az isztriáról való . ez inkább kísérlet, hogy hogyan gyökerezik. Elég jól, és jól bírja a téli fagyokat, de ha Juditnak igaza van ,akkor a májusi lehülést nem. Eddig mindíg olyan cseresznye nagyságnál dobta le a termését. ( két  alkalommal volt rajta, még fiatal a tő )

A többiek még nem ekkorák, van amalyiknek csak gyökere van, másiknak még csak hajtása.

De majd elindulnak azok is.

55judit Creative Commons License 2019.03.25 0 0 11117

De jó volt olvasni. Még el is képzeltem amit írtál. Csodálatos nyaraid lehettek ott.

Előzmény: CBNora (11116)
CBNora Creative Commons License 2019.03.25 0 0 11116

Nem igazán, elég magasan van. Emlékszem, hogy gyerekkoromban, mikor még vonattal jártunk oda nyaralni, a háziak elénk jöttek kis kézikocsival, és azzal húztuk föl a bőröndöket. A part felől egy hosszú, meredek lépcsőn is föl lehetett menni, a strandra ott jártunk. Arra nézett a fügebokor is, a ház tó felőli oldalán volt, de nem a ház tövében.

Egyébként igazi paradicsomi hely volt, az emlékek miatt is vállalnám esetleg azt a fügét, nemcsak azért, mert mennyei volt. Hatalmas telek, ősgyep mezei szegfűkkel, mandulafákkal, a kert alján nagy tölgyek, alattuk a mély kút, a kútnál édes, sárga cseresznye. Szőlő is tartozott a telekhez, mindenféle ízű apró őszibarackokkal, a kettéváló mag körül fülbemászókkal (ezt is imádtam, minden barack meglepetés volt). A szomszédban nagy mező, mandulás, ott lehetett sárkányt eregetni. Botanikai ismereteim nagy része is onnan eredetezhető, most is emlékszem, hol milyen növények nőttek, és hogy tapostak ösvényeket a hangyák a tölgyek alatti mohaszőnyegbe...

Előzmény: 55judit (11115)
55judit Creative Commons License 2019.03.25 0 0 11115

Esetleg arra emlékszel, hogy a vasútállomáshoz közel van-e?

Előzmény: CBNora (11096)
666Forester Creative Commons License 2019.03.25 0 0 11114

Nekem is ilyen tapasztalatom van... ősszel több féle fügét indítottam, van egy fajta (a 9-es számú :D lila apró) ami nagyon erősen gyökerezik, miközben a többiek alig vagy egyáltalán nem. Az egyik tő le is dobta a leveleit emiatt... de azért nem kukáztam ki, locsolgattam még... éééés egy hónap kopaszság után most hozott egy új levélkét ! (már cserépben van uh nem tudom most van-e gyököre) Az biztos hogy ha alulról kapja a meleget (nálam adja a távfűtés :) ) akkor jobban gyökerezik.

helgaanyu Creative Commons License 2019.03.24 0 0 11113

Ja és a fajták gyökeresedési hajlandósága erősen eltérő.

Az én lila koraim szinte alig gyökerezik dugványozva.

Az isztriaim és a dédöregapám féle hihetetlenül jól,

a sógor sárga fügéje közepesen ered. Most ezekkel

"játszom", meg a mini kivikkel, lótuszokkal, káki palántákkal.😊

Előzmény: helgaanyu (11112)
helgaanyu Creative Commons License 2019.03.24 0 0 11112

Igen , ismerős a helyzet!

Ha türelmes vagy és egy kicsit tudod árnyékosabb helyre tenni

pár hét alatt ezek is meg tudnak gyökeresedni !

Párásításnak kis szobai permetezővel is lehet őket fújni.

Nekem is van néhány amelyiknek a hajtása lehervadt a levelei lepotyogtak

aztán meg újra indult,de akkor már voltak gyökerei.(pet-palackban vannak)

Van egy aminek szép hajtása volt,de a zacsi alatt egyszercsak megpenészedett

a gyökere hatalmas már de még nem hajtott újra. Remélem majd egy alsóbb

rügyből kihajt.

Szóval csak türelem !😃

Előzmény: Gaboturbo (11111)
Gaboturbo Creative Commons License 2019.03.24 0 0 11111

Sziasztok,

Nem tudom közületek járt-e már így valaki mint én (szerintem igen ). A télikertembe betűz a délutáni nap amit már említettem is. Feltűnt, hogy lekonyult sőt bepödrődött néhány friss hajtású füge levele melyek egy vödörben vannak. Ma, hogy nézegettem mennyire károsodhattak észre vettem, hogy milyen könnyen mozdul egyik másik. Kihúztam és látom semmi gyökere. Annyit hozzáteszek, hogy fólia zsák volt borításként a vödör felett pára tartás végett.

Ahhoz képest elég nagy levélzetet növesztettek  gyökerek nélkül.

  mint ha megégtek volna a levelek.

  Semmi gyökér.

 

Gaboturbo Creative Commons License 2019.03.24 0 0 11110

Köszi,

Erre voltam kíváncsi. Elég jó fajta lehet. Nekem ezek a  hosszú karélyos levelek tetszenek. Guszta a termés is.

Nagyon jól tetted, hogy mentettél meg a gallyakból.

Sok sikert a gyökerezéshez!

Előzmény: 666Forester (11107)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.24 0 0 11109

Tetszetős... :))  

 

Biztos finom volt. ;)

Előzmény: 666Forester (11107)
666Forester Creative Commons License 2019.03.24 0 1 11108

itt a mentett rozse :)

666Forester Creative Commons License 2019.03.24 0 1 11107

Gaboturbo: a kepek tavaly osszel keszultek...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!