Keresés

Részletes keresés

kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3848
Pont ilyenek az enyémek is!
Előzmény: ninovarga (3846)
kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3847
Köszönöm!Itt valóban toleráns a társaság az offolást illetően,de van olyan topik,ahol nem nézik jó szemmel.A vasútmodellezés nem az én világom,de szenvedélyes kertész vagyok,s a fafaragást is szeretem.
Előzmény: Béla1007 (3845)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3846
Fagyzugfüge ágvége, zöld rüggyel Muraszemenyén. Tegnapi kép.
Előzmény: kurdilaci (3842)
Béla1007 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3845

Szia kurdilaci!!

Azt gondolom hogy ezt a topikot csatlakozva ninovarga megjegyzéséhez nem lehet szét offolni, ebben szinte biztos vagyok ! Mivel minden összefügg mindennel. Vannak elméletek arra hogy ha Braziliában egy lepke összecsapja a szárnyát akkor abból hogyan lesz a közép-nyugaton (usa) tornádó!!

Ha van kedved azt is elmondhatod hogy pl szeretsz vitorlázni vagy vasútmodellezni!

Mi/én nyitottak vagyunk mindenre és mindenkire nincsenek tabuk.Remélem jól gondolom !!

Bátorítanálak hogy igen is még-még a sok növényes képell okozz itt örömet mindenkinek.

Üdv

Béla

kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3844
Tökéletesen egyetértek mindenben,s remélem,hogy valóban túl vagyunk a nehezén.
Előzmény: ninovarga (3843)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3843
Sejtettem, hogy ilyen pozitív hírt fogsz mondani a fügékkel kapcsolatban. Körbenéztem itt a környéken a legelőnytelenebb fekvésben lévő "fagyzugfügéket" és azt állapítottam meg, hogy valóban a hajuk szála sem görbült a korábbi erősen fagyos időszakban.

Tulajdonképpen megerősítették azt a tapasztalatomat, hogy -15 fokig egyáltalán nem lehet baj, huzamosan, fokozatosan előfagyasztott (hibernált) növények esetében pedig, valószínű, még ez a kritikus határ is tovább kitolódik. Bár tavaly is hasonló helyzet előzte meg a Nálad jelentkező kritikus hideget, de kevésbé alacsony hőmérsékletekkel és rövidebb időtartammal.
Ha ezzel túl lennénk a mélyponton (de nyugtával dicsérjük a napot), úgy gondolom, a nagyon-nagyon szélsőséges fagyzugok kivételével (de talán ott eleve nincsenek ilyen növények) a fügék sehol nem károsodtak az országban, ismét bizonyítva, hogy a kritikus küszöbön innen nem törődnek a fagykitettség időtartamával, a fontos az, hogy a letális küszöböt egyetlen egyszer se lépje át a hőmérséklet.
(Lehet magasugró versenyt nyerni úgy, hogy a versenyző minden egyes magasságon súrolja a lécet, de úgy nem, ha a kritikus pillanatban leveri.)
A banán és citrusfélék miért ne jelenhetnének meg itt is, különösen, ha láthatóan többeket érdekelnek, de különösen jól színesítik a topicot. Miért kéne mindig mindent off-nak minősíteni, ha nem vág össze betű szerint valamilyen címmel. Erről már többször is beszéltünk.
Előzmény: kurdilaci (3842)
kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3842
Köszönöm!Nem állt szándékomban szétoffolni a topikot,hiszen némi jóindulattal ezekre is rá lehet fogni,hogy nálunk is termő új gyümölcsök:-))Képzeld a fügéim idáig megúszták,egyáltalán nincs fagysérülés rajtuk,de a levágott vesszők metszéslapján sem!
Előzmény: ninovarga (3841)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3841
Ennek a banánfüzérnek a látványa lenyűgöző. Csodálatos. Nagyon szépek a mostani narancsok is. Gratulálok.
Előzmény: kurdilaci (3839)
kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3840
Egészségedre:-))A citrusféléket át lehet egymással oltani,így a grapefruitot is naranccsal,de a gyakorlatban alanyként a vadcitrom-poncirus trifoliata-magcsemetéit használják leginkább.
Előzmény: valila (3838)
kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3839

Hát 1000t/év az kicsit húzós,de remélem ,hogy a néhány tízkilós termésmennyiség az elérhető lesz:-))Néhány évvel ezelőtt banán is termett az üvegházamban,egy kb. 25 kg-os fürt,benne 318 db banánnal.Ahogy sárgult,úgy szedtük le egyesével,fantasztikusan finom volt,sokkal jobb,mint a bolti,zölden behozott,s mesterségesen érlelt gyümölcsök.

Az almástermésűek metszését már elkezdheted,s februárban be is kell fejezni.Az őszibarackot,illetve általában a csonthéjasokat én kétszer metszem évente:agusztus 15-szeptember 15 között alapos metszés,ágritkítás,koronaalakítás,márciusban pedig a meghagyott vesszők felére-kétharmadára kurtítása.Ezt pirosbimbós állapotig lehet elvégezni,s minden esetben  azonnal kövesse a gombaölős permetezés.

Előzmény: Béla1007 (3837)
valila Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3838

Kurdilaci, nagyon guszta a narancsod.

 

Megkóstoltam, tényleg finom.:)

A grapefruit fát lehet naranccsal oltani?

Előzmény: kurdilaci (3835)
Béla1007 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3837

Szia kurdilaci!!

Gratula a terméshez !!!

Tudnál olyan 1000t/év termést produkálni ???

Amikor gyermek voltam a banánt nem lehetett úgy kapni mint mostanában ha akadt 1-2 db banán akkor azt valami misztikus szertartással hosszasan majszolgatva minden ízmolekulát és atomot megszámolva fogyaszottam.

Szóval ilyesmi jó étvágyat kívánok!!

Üdv

Béla

Béla1007 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3836

Sziasztok !!

az őszibarackos forumban olvastam mint vitaindító hozzászólást a metszés tavaszi kezdetének időpontjáról illetve a szőlő és alma esetén a fagyokban történő metszésről mert ezen növények nem hajlamosak a csonthéjasokkal szembeni könnyű seben keresztüli befertőződésre.

Ti mikor szoktatok kezdeni??

Akinek már bizsereg az ollója az mit tehet ::

:)))

Üdv

Béla

kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3835

A kép lemaradt.

Előzmény: kurdilaci (3834)
kurdilaci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3834

Nem új gyümölcs ugyan,de nálunk terem:Íme beérett az igazi Magyar Narancs:-))Nagyon finom,zamatos,illatos gyümölcsök,s alig van bennük mag.

Az időjárásról:Ma reggel -1 fokban,sűrű ködben jöttem a jeges,lefagyott úton.Olyan bizonytalan volt az autó,mintha leengedtek volna a gumijai.

Mediterránum Creative Commons License 2009.01.25 0 0 3833

 

Tegnap reggelre nálunk Zalaegerszeg mellett is 3-4 cm-es hó esett,nappal olvadt.

most +3 fok van,fuj az E-NY-i szél.

Freddy56 maximálisan igazad van lesz még egy tél kezdet az idén,de én ezt nem akarom tudomásul venni!! Még a mostani téllel sem tudtam megbarátkozni és allig várom,hogy eltünjön.Várom a csodálatos tavaszt és nyarat az az én világom!!!!!!

ninovarga Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3832
Ez most majdnem pontosan az inverziós helyzet negatívját rajzolja ki. Kivéve a déli oldalakat, ahol, ha esett is hó, egy pillanat alatt eltűnt.
Előzmény: Floo2 (3831)
Floo2 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3831
Bizony!
A durva az, hogy ezt a történetet én 2007 tavaszán leírtam a metnetre, és azt fejtegettem, hogy az alacsony hóhatár miatt pont a dombok estek bele a "már hó"-ba, míg a sík és a völgy "még eső" volt, illetve bizonyos tszf. magasság felett hó, alatta eső!
Erre a válasz az volt, hogy persze, mert a domború formáknak nagyobb a kisugárzása és onnan lefolyik a víz, emiatt könnyebben megmarad a hó, miközben a sík részeken kisebb a kisugárzás, és az ott összegyűlt víz miatt nehezebben marad meg a hó!
Az illető ezzel magyarázta, hogy a dombon van hó, míg síkon nincs!
Hibásan!
Ugyanis, ahol nem volt hó a völgyben, ott nem is esett, vagyis nem a megmaradás volt a kérdés, hanem hogy esik-e vagy sem!
Az este is a völgyekben eső-havaseső, a dombokon hó hullott!
Ami nem hiszem hogy a talaj és a kisugárzás miatt volt!

Ha nagykanizsai lennék, és ma nem jártam volna meg a Becsehely-Kanizsa-Egerszeg-Vasvár-Becsehely vonalat, azt hinném, hogy Zala megyében nincs, vagy legalábbis nemigen van hó!
Ezzel szemben Kanizsa szinte nulla, észak felé haladva Egerszegtől délre 15 km-re a semmiből 3-4 centi hó van, miközben a Válicka-völgyében csak lepel, Egerszegen 2 centi, Vasvár környékén is lepel és 4 centi között van a hóréteg vastagsága!
Szinte faluról-falura változik a helyzet!
Pl. volt, hogy Pusztaszentlászlón 3-4 centi hó van, mellette Pusztamagyaród egyik felén semmi, másik felén 2-3 centi!
Elképesztően változatos a kép!

A legmeglepőbb viszont az, hogy az állomásom +3,1 fokot mér!
Ezzel a Dunántúlon abszolút első vagyok, úgytűnik :))
Előzmény: ninovarga (3828)
valila Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3830

Nino, ha a képre kattintva felnagyítódik,

szinte a virágok illatát is érzem.

 

Remek fotók a tájképekkel együtt.

Előzmény: ninovarga (3829)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3829
A közelgő tavasz illúzióját egész télen fönntartják ezek a kis virágok, bármilyen "feketeleves" következik is.
ninovarga Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3828
Az inverzió kapcsán rengeteget írtam már a dombvidék klímájának elképesztő változatosságáról.
Alföldi viszonyok között egyértelmű, hogy esett-e hó, vagy nem, vagy hogy mennyi esett, mennyi maradt, stb. Nagyon változatos domborzati viszonyok mellett az ilyen csapadékhelyzet és annak az utóélete is rendkívüli változatosságot mutat.
Íme néhány mai kép a dombvidékről és környékéről:

1. Az "én hegyem" a déli lejtőjével és síksági előterével

2. Nyugati-északnyugati tájolású domboldal enyhe emelvényen lévő előtérrel

3. Zárt völgy (fagyzug) a dombvidék belső részén, ahol a völgytalp is elég nagy magasságban van
Előzmény: Floo2 (3825)
valila Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3827

Sziasztok!

 

Béla, nagyon vagány a srácod.

Köszi a kiigazítást, legalább nem kell megszakadnod a májusi

kirándulásod alkalmával.:) A "Licium gyümölcs"-ös gojit meg

lehet rendelni interneten keresztül is.

 

Szaguaro, nem most, hanem a jövő héten figyelj a lottóötösömre,

légyszíves.

 

Nálunk még tartja magát a téli tavasz, nem esett hó, csak némi

csapadék. 

 

 

Előzmény: Béla1007 (3814)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3826
Nálunk is esett az éjjel vagy 1-1,5 cm ,de már szinte alig van belőle.Azt a latyakot utálom amit ez maga után hagy./tudom,hogy ez nem kívánságműsor,de vagy esne normálisan vagy semmi/
Előzmény: Floo2 (3825)
Floo2 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3825
Öcsém délelőtt volt Nagykanizsán, azt mondja ott szinte alig van hó!
A környéken 10-15 mm csapadék hullott!
Az én 184 méteremen 3-4, a 310 méteren lévő Tv-toronynál 6-7 centi hó van!
Holnapra virradóan illetve holnap napközben a déli megyékben lesz csapadék, eső majd hó, aztán kedden jöhet a feketeleves!
Előzmény: ninovarga (3823)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3824
De a szlovénok is kevés híján tévedtek, mert síkvidéken Szlovéniában is csak a Prekmurjén (Muraszombat-Lendva környéke) lett lepel-3cm hó, beljebb csak eső, mert nem érte el azt az intenzitást, amit ebben a sávban.
Előzmény: Floo2 (3822)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.24 0 0 3823
Persze ehhez a hóhoz kellett az a hihetetlenül nagy intenzitás is, amivel ez a csapadékhullás zajlott. Az időegység alatt hulló óriási mennyiség elolvasztásához nem volt elegendő annak a pozitív hőmérsékletű légrétegnek az energiája, amin áthaladt. Éjfél után, amint csendesedett, visszament havas esőbe-esőbe. Néhány méter szintkülönbség is rengeteget számított. A legalacsonyabb részeken alig valami, a dombokon számottevő hóréteg. Az Alföldre jellemző 80-100 m tszf-en még ilyen intenzitás mellett sem igen láttunk volna havat.
Előzmény: Floo2 (3822)
Floo2 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 3822
Jelenleg 3 centi hó van, és esik és esik és esik!
A szlovén met. szolgálat várta egyedül az előrejelzésében, hogy 200 méter alá is jöhet a hóhatár, és sík vidéken is havazhat!
Csodaszép a táj, fehérek a fák, a kerítés, a járda, és közben csendben hull a hó!
Most azért ír(hat)om ezt nyugodtan, mert a levegő eredete talán garancia arra, hogy vagy elolvad hamar, vagy ha megmarad, akkor sem tud nagyon lehülni a levegő, még a hó erősen kisugárzásfokozó hatása mellett sem!
jozso48 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 3821
Nem megfelelő működés miatt,megváltoztattam az email címem,de nem sikerült lecse-
rélni a név alatti régit,így ezúton teszem közzé barátaimnak,ismerőseimnek az új címet,
íme :kocsis.jozef@gmail.com
Kérem,hogy a jövőben ezen keressetek,mert a másik címen nagyon sok levél nem ér-
kezett meg ill. nem kapták meg a címzettek.
ninovarga Creative Commons License 2009.01.23 0 0 3820
Jav.: nem sót, hanem sőt (de mi az a "ső", hát ezt én sem tudom)
Előzmény: ninovarga (3819)
ninovarga Creative Commons License 2009.01.23 0 0 3819
Június 30-án kellene zárni az évet és július elsejével nyitni az újat, azzal megoldható lenne a két tél és egy nyár helyett a két nyár és egy tél kérdése.
Sajnos, a lényegen mit sem változtatna.
Sót, én azt támogatnám, hogy az évet csak március elsejétől október végéig számítanánk, a közbeeső időszakot pedig sehova nem könyvelnénk és ha meghalna, a temetőárokba temetnénk. Ezzel, azt hiszem, mindent el is mondtam a télhez fűződő viszonyomról.
Előzmény: Freddy56 (3818)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!