Keresés

Részletes keresés

Nerdy Creative Commons License 2002.01.13 0 0 191
Sziasztok!

Régen jártam erre, de nálunk most lakásfelújítás van és a kenyérsütés szünetel, na, de majd ha kész az új konyhám én is bevetem magamat.
Minden receptet, ötletet, tanácsot felírtam, mert bizony nekem is sokszor beesett a teteje.
Nekem Severin nevű gépem van.
Nagyon finom még a benne sütött gyömbéres kalács is.

További jó sütést mindenkinek !

Előzmény: GPF (190)
GPF Creative Commons License 2002.01.09 0 0 190
Na! Egy újabb megszállott?

Régebben írtam egy orosz feketekenyér receptet! Próbáld ki!

Kollégának a hűtőben 12 óra alatt megkelt a tészta, finom lett a kenyér, de nem savanykás.

Előzmény: xmarcell (189)
xmarcell Creative Commons License 2002.01.09 0 0 189
Pár hete én is így csinálom: ég és föld!
Tulajdonképpen az a gond, hogy az egyszerűbb gépek nem készítenek kovászt és ez nagyon rontja a minőséget. Ezt helyettesíti az a művelet amit te is írtál.
Azonban, tudomásom szerint a hűtő az túl hideg. A kovász lényege, hogy só nélküli előtésztát készítünk amelyet 32C-on 1ésfél-két órát érleljük vagy hűvös helyen (16-18C-on) 10-12 órát.
Ezután hozzátesszük a fennmaradó hozzávalókat (beledobáljuk a gépbe) és kisütjük a kenyerünket egy rendes kenyérkészítő programmal.

(A kovászkészítés, nem csak azért fontos hogy segítse a gombák elszaporodását. A savak képződésének hosszabb idő kell, ennek a koncentrációja csak így lesz megfelelő. A savak lassítják a kenyér öregedését, a tészta homegenitását növeli, csökkenti a morzsálódást és persze fontos zamathatásuk is van.)

xMarcell

Előzmény: xmarcell (187)
GPF Creative Commons License 2002.01.09 0 0 188
Kolléga kísérletbe kezdett. Azt írta a kenyérenciklopédia, hogy a tészta hidegben is megkel, csak lassabban, s ilyenkor több ideje van az élesztőnek dolgozni, savanyodni. Mivel ő is savanykás kenyeret szeretne, a következőket teszi:
A géppel kikeverteti a tésztát. Azt nem tudom, hogy egyszer vagy kétszer. Ezután kiveszi és a hűtőbe teszi. Vár másnap reggelig (ez 8-10 óra), majd a sütő programon megsüti.

Ha végrehajtotta, beszámolok az eredményről. De Te is kipróbálhatod.

Előzmény: xmarcell (187)
xmarcell Creative Commons License 2002.01.08 0 0 187
Sziasztok!

Tudja valaki, hogyan kell igazi törtbúzás német (savanykás) feketekenyeret készíteni?
Mitől lesz savanyúbb tovább kelesztem a kovászt?

xMarcell

GPF Creative Commons License 2002.01.08 0 0 186
Nem tudom, hogy egy sima lisztben nincsenek-e adalékok. Meg az élesztőben. Na mindegy.

Tegnap véletlenül összekevertem két lisztet, s teljes őrlésű rozsliszt helyett teljes búzalisztet adtam a kenyérhez. Kétszer akkora lett, kevésbé tömött és nagyon finom. Most majd a kettő keverékét is kipróbálom.

Régebben volt itt szó arról, hogy hogyan lett az első kovász, meg hogy lehet-e élesztő nélkül sütni. Na, találtam erre vonatkozóan valamit:

Francia első kovász:
Egy csésze lisztet keverjünk el 5 ek. vízzel, majd gyorsan gyúrjuk tésztává. Takarjuk le fóliával, majd tegyük félre szobahőmérsékleten 2-3 napra. Ekkorra a tészta megemelkedik, és szürkés színű lesz.
Az esetleges kérget szedjük le és dobjuk ki. Keverjünk a tésztába fél csésze langyos vizet, hogy pasztát kapjunk, majd adjunk hozzá másfél csésze lisztet. Dolgozzuk össze, majd lisztezett felületen dagasszuk, amíg szilárd nem lesz.
Tegyük tálba, fedjük le fóliával és megint hagyjuk 1-2 napig szobahőmérsékleten állni.
Ha van kéreg, azt megint szedjük le. Ami megmarad az a kovász.

Előzmény: raistlin (185)
raistlin Creative Commons License 2002.01.07 0 0 185
Na itthon vagyok, kezemben a kilós csomag. Aszongya hogy: Alföldi Gabonaipari RT, Törökszentmiklós

Sütnivaló
Kunsági Gabonaőrlemény, hzi kenyérsütéshez, félbarna
Összetétel: búzaliszt, rozsliszt, szárított élesztő, búzaglutin, növényi zsiradék, amiláz készítmény, citromsav, tejsav és aszkorbinsav

Hááát, igen, van benne pár E-betű. Lehet, hogy mégse ajánlgatom olyan lelkesen, mint eddig.

Egyébként a vak tyúk is talál szemészt - elv működik nálam. Eddig tényleg véletlenül botlottam bele a különböző kenyérlisztekbe. Mintaboltban még sose jártam. It Miskolcon nem is mennék vele semmire. Nagymama onnan veszi - illetve viszik neki. A legkisebb kiszerelés 15 kg. Próbálgatáshoz egy kicsit sok. :-)

Előzmény: GPF (184)
GPF Creative Commons License 2002.01.07 0 0 184
Hát, azt hogy vegyi anyagokat használnak a kelesztés elősegítésére, és azok visszamaradnak.
Olyan nagyon nem zavar, de pl. az egyik előnyét abban látom az otthoni sütésnek, hogy tudom, mit eszem.

Azért irigyellek ám! Amerre jársz, mindenfelé kenyérlisztekbe botlasz. Én meg nem találok.

Előzmény: raistlin (183)
raistlin Creative Commons License 2002.01.07 0 0 183
Most a munkahelyemről írok, este 7 után majd otthon megnézem a pontos összetételét. A sütési időről biztos, hogy nem ír semmit. Eddig 1 kenyér és 1 adag zsemle készült belőle, finom, jó állagú, emészthetőségével sincs baj. Mi rosszat írtak róla?
Előzmény: GPF (182)
GPF Creative Commons License 2002.01.07 0 0 182
Most olvastam egy cikket a tésztákról. Abban szó van az "önkelő" lisztekről. Nem sok jót ír!

Mi van abban a gabonaőrleményben? Rá van írva? Rövidebb sütési időket javasol, mint a megszokott élesztős?

Előzmény: raistlin (179)
KelemenGy Creative Commons License 2002.01.07 0 0 181
Sziasztok!
Most találtam egy malomipari boltot a Soroksári út- Tóth Kálmán u. sarkán. Ez a Haller és a Vágóhíd u. között van. Ha Soroksár felől jössz rá is lehet látni az üzletre. Nagyon sokféle lisztjük van, lisztérzékenyeknek is van mindenféle áru + gabonapelyhek, levestészták, stb. Én most vettem ott kenyérlisztet (1 kg: 61 Ft, BL80). Ma fogom kipróbálni. Nyitva: Hétfőn és Pénteken: 7.30-17.00, K-CS: 7.30-18.00.
Mulan Creative Commons License 2002.01.07 0 0 180
Sajnos, régi tapasztalat, hogy az egyes malmok lisztje nem egyforma, meg - mondjuk ez érthető - évenként is változhat a minősége. (Attól még mind benne van a szabványban) Volt, amikor direkt a kisalföldit vettük, most éppen nem...
Előzmény: raistlin (177)
raistlin Creative Commons License 2002.01.04 0 0 179
vettem a Metro-ban "Kunsági Gabonaőrlemény Házi kenyérsütéshez" fedőnevű félbarna lisztfélét. Itthon vettem észre, hogy az élesztő már eleve bele van keverve, nosza ki is próbáltam. Nekem bevált, 60dkg liszthez 3,5 dl víz, 1 ek ecet + só

Kellemes és szép is. Akinek nehézségei vannak a "beesett" tetejű kenyérrel, annak nyugodtan merem ajánlani, még lisz/víz arányok is rá vannak írva 40/60/80/100 dkg-os kenyér készítéséhez.

B37 Creative Commons License 2002.01.04 0 0 178
Naszoval. eddig csak irigykedve olvastalak benneteket, de NEKEMISVAN.

Hauser. A Jesszuska hozta.
És becses előzetes segítségetekkel még a sütéssel sincs sok gondom. En tönkölybúza lisztre gyúrok:-) hogy stilusos legyen.
Nyami

raistlin Creative Commons License 2002.01.02 0 0 177
B.Ú.É.K. Mindenkinek!

Egy kis kritikával kezdeném: az ünnepek alatt kipróbáltam a kisalföldi finomlisztet (sima fehér) a szokásos kukoricás kenyeremhez. Pocsék lett. Ugyanolyan liszt/víz arányban keverve, mint a komáromi liszttel szoktam - egy híg trutyi lett a tészta és a kész kenyér "szalonnás" lett.
Más is próbálta már? (Gondolok itt a dunántúli topictársakra.)

GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 176
A teljes őrlésű búzaliszt a Graham.
Van Graham, ami kb. annyiba kerül, mint a sima liszt és van bio teljes őrlésű, ami kétszer annyi. De az bio.
Előzmény: Öcsibácsi (173)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 175
Nemigen szoktam méregetni. Kicsit több, mint a felét belerakom.
Előzmény: GPF (172)
raistlin Creative Commons License 2001.12.19 0 0 174
Bevallom, a magyar 7g/20g-osat még nem próbáltam, de a "kimérés" az nálam úgy meg, hogy kiborítom az egész zacsit a Clatronic-hoz kapott műanyag evőkanálba, aztán onnan úgy szemre a 3/4-ét bele a liszt tetejére.

Megkelni nekem is mindig megkel rendesen, de ha túl sok az élesztő, akkor sütés közben esik be a teteje és a végeredmény elég hülyén néz ki. "U" alakú szeletek lesznek belőle. :-(

Előzmény: GPF (172)
Öcsibácsi Creative Commons License 2001.12.19 0 0 173
Sziasztok!
Valaki világosítson fel. Mi az a Graham-liszt?

Köszi

GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 172
Hogyan mérsz ki 7 g-ot?

Van Oetker, abból 7 g por megfelel 25 g normál élesztőnek. És van egy másik, magyar, abból a 7 g csak 20 g hagyományosnak felel meg.

Szerintem még ez is sok egy kicsit. Olyan nagyon kelt, kalácsos lesz tőle a kenyér.

Előzmény: KelemenGy (170)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 171
GPF! Megkaptam, köszönöm! A zmne-s és az egonos folyamatosan él, az indexes nem, de már kértem hogy írják át. Bocs az átverésért
KelemenGy
Előzmény: GPF (169)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 170
Nem 5ker, hanem a 11g-s franciából 7g, de ki fogom próbálni az 5kert is. Köszi!
Előzmény: raistlin (168)
GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 169
Nem egészen értem, hogy megkaptad, vagy nem, de elküldtem a znme-s címre is.
Előzmény: KelemenGy (167)
raistlin Creative Commons License 2001.12.19 0 0 168
Nekem is Clatronic van, szerintem a 7g-os Oetker élesztő sok ennyi liszthez. Próbáld meg a 3/4-ével!

Raist

Előzmény: KelemenGy (162)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 167
Az indexes címem sajnos már nem él, de át fogom írni, mert nem akarok senkit átverni. Nem szoktam tollasozni.

KelemenGy

Előzmény: GPF (165)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 166
Kedves GPF!

Köszi a recepteket! A tanácsokat ki fogom próbálni.

KelemenGy

Előzmény: GPF (163)
GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 165
Az áldóját, az Indexes mail címedre ment, az nem jó?
Nem tollasozol?
Előzmény: KelemenGy (162)
GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 164
Mail ment!
Előzmény: KelemenGy (162)
GPF Creative Commons License 2001.12.19 0 0 163
Ez a tetőbeesés komoly probléma. Nem biztos, hogy a recept megoldja.
Lehetséges okok:
túlkelés, kicsit kevesebb élesztő.
híg tészta: kicsit kevesebb víz
kevés a só: ...

, de azért küldöm.

Előzmény: KelemenGy (162)
KelemenGy Creative Commons License 2001.12.19 0 0 162
Kedves GPF!

Nemrégen vettünk egy kenyérsütőt, (Clatronic) és beesett a teteje nekünk is. Ezért szeretném elkérni a receptjeidet.
Eddig egyszer már bejött:
3,5 dl tej
1 EK vaj
650 g liszt (nagy része sima BL55 + 1 EK kukoricaliszt)
másfél TK só, ugyanennyi cukor
7 g élesztő

Kingskin@egon.gyaloglo.hu v.
Kelemen@zmne.hu

KelemenGy

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!