Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 137

"Nekem nem kell a németet magyarra fordítanom ahhoz, hogy megértsem!  ;)"

 

Ezzel nagyon egyet értek!!! Tipikus eset, amikor nézem németül a tévét és a családom hülyének néz... :D Megkérnek rá ha már így nézem, akkor fordítsak is nekik valamit... Egy darabig még megy is, de a huszadik párbeszéd után már beleizzadok. Egyszerűen nem megy, mert azzal pörgetem az agyam, hogy vajon mi lehet a szó legjobb magyar megfelelője. Pedig egyedül simán megértem szó szerint a film kb 80%-át. :D Tehát minden tiszteletem a szinkrontolmácsoké!!! :)

Előzmény: asx (134)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 136
Oké hozzászólok... Lehet kiábrándító leszek számodra... Én, jómagam, egy tizenéves gimnazista srác vagyok. Szeretem a németet, amit eddig sikerült elérnem, azt a remek általános iskolai és gimnáziumi német tanáraimnak köszönhetem illetve annak, hogy hatodikos koromtól több német tévéműsort nézek mint magyart... :) Bár ez még nem jelenti azt, hogy 'hű de nagy ész' németes vagyok... :D Ezért ilyen nyelvtani, szóbeli stb vitákba nem bocsátkozom, őszintén nem is tudnék, mivel nem is vagyok olyan szinten... Egy ÖSD Mittelstufe-hoz szerintem nem is kell olyan nagy tudás, ha jó beszélőkéje van az embernek és tudja jól használni a megtanított nyelvtant, akkor simán nyelvvizsgázhat. Hát igen, én az Akadémiai Kiadó kétnyelvű szótárát használtam, nekem nincs olyan tapasztalatom se, hogy melyik a jó és melyik a rossz szótár, ilyen volt és kész, a semminél az is több volt. :D Csak azt nem értem miért (már bocs) ferdítettél témát??? Ketten reagáltak arra, amit írtál és te elkezdesz nyelvvizsgákról írni. Ez nekem valahogy nem tiszta... Az élményeimet, tapasztalataimat pedig szívesen osztottam meg veled. :)
Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 135

Szia Asx!

 

Látom, hogy nagyon jól tudod a németet. Nem német tanár vagy esetleg?

Vagy hol tanultad meg ilyen jól, mert én magamtól tanulgatom, 1 éve. Néha néha megkérdem a tanár rokonomat, de eddig csak 3szor kellett.  És milyen nyelvvizsgád van? Nagyon kiváncsi lennék rá. Jó, mondjuk azon is gondolkoztam, hogy bíráskodni egy mondaton könnyebb, mint az kitalálni. Az egyik német tanárom pont így csinált.

De te jó fej vagy ennek ellenére.

 

Utánanéztem az auftauchen szónak a Duden szótárban.

Teljesen igazad van azzal kapcsolatban, hogy az

 

-es taucht womöglich auf- ez egyáltalán nem helyes.

 

úgy jó, ha az es-t kicserélem a "Eine Möglichkeit"-al, az 100%, hogy jó

igazság szerint az írja, hogy valami váratlan esemény felbukkan, de végülis a lehetőség is váratlan felbukkanhat.

 

Amúgy köszi szépen

 

Minden jót :))

asx Creative Commons License 2008.08.22 0 0 134

"... most a szövegértésre gondolok, akkor sok olyan mondatra is figyelmes lehetsz, amit magyarra nehezen lehet lefordítani."

 

Nekem nem kell a németet magyarra fordítanom ahhoz, hogy megértsem!  ;)

Előzmény: Törölt nick (131)
asx Creative Commons License 2008.08.22 0 0 133

"A (Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern.) mondatot én találtam ki"

 

Rögtön gondoltam!  :)))

 

"Azért egy német tanárt majd megkérdek, hogy ez helyes-e, elgondolkodtattál."

 

Nyelvtanilag persze, hogy helyes, csak értelme nincs! De ezt már írtam...

 

"Das Hauptaugenmerk liegt darauf, dem Spieler eine Erfahrung zu bieten, die der des Filmes sehr nahe kommt."

 

Szerintem ----> A játékosnak olyan élmény nyújtása volt a fő szempont,  amely a filmhez nagyon közel áll.

(ha ez egy játék elején van akkor arra gondol, hogy a játék ua. mint ha magát a fimet néznéd)

 

"Szerintem egy német biztosan megértené ezt a mondatot:

"Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern.""

 

Persze, hogy megérti, hisz minden szava német, csak nem tud vele mit kezdeni! Nem tudja, hogy mit akarsz vele mondani.

Előzmény: Törölt nick (131)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 132

Kérlek Jaks, szólj hozzá, látom te vagy itt  köztünk a tapasztaltabb, végül is te voltán ÖSD vizsgán.

 

Köszi

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 131

Sziasztok!

Figyelj, a kétnyelvű vizsgák mind az egyszerűségre mennek, a szótár alapú fordításra

Ha egynyelvű vizsgafeladatot nézel az ÖSD honlapján, most a szövegértésre gondolok, akkor sok olyan mondatra is figyelmes lehetsz, amit magyarra nehezen lehet lefordítani. És ez olyan nagy baj?

Szerintem nem, sőt!!!

A (Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern.) mondatot én találtam ki, az egynyelvű szótárban való és a nyelvi környezetben tanult tapasztalaim merészsége után. Azért egy német tanárt majd megkérdek, hogy ez helyes-e, elgondolkodtattál.

 

De írok még egyet, hogy semelyikünk se bízhassa el magát :)

És ezt a mondatot nem én találtam ki.

 

aki ismeri a King Kong című akciójátékot a film alapján, akkor annak a bevezetőjében ezt olvashatja németül:

 

//Das Hauptaugenmerk liegt darauf, dem Spieler eine Erfahrung zu bieten, die der des Filmes sehr nahe kommt. //

 

Talán magyarra így lehetne fordítani:

A fő szempont azon alapszik, hogy játékosnak olyan tapasztalatot nyújtson, ami hasonló a filmhez, ami a film közelségét hozza.

 

Valaki, aki jobban ért hozzá, lefordíthaná.

 

 

A "das Hauptaugenmerk" meg sem található egy kétnyelvű szótárban, még az Akadémiaiban sem, a legutolsó predikatív szerkezet pedig rendkívül ritka.

De mit szólsz a három névelőhöz, "die der des"

Amikor én ezt megláttam, majdnem abbahagytam a némettanulást.

Most ezek után mond azt, hogy a mondatom nem helyes, vagy ha nem hiszed el, hogy létezik ilyen mondat, akkor elküldöm a pdf-et emailben.

Ezért döntöttem úgy, hogy ha lehet, akkor hanyagolom az Akadémiai szótárat, mert ha megnézel egy Duden nagyszótárat, akkor könnyen arra a következtetésre jutsz, hogy az Akadémiai nem más, mint a Dudennek a koppintása.

 

Szerintem egy német biztosan megértené ezt a mondatot:

"Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern."

De igazad van, és az "es"-t Möglichkeitra kellene kicserélni

 

die Möglichkeit taucht womöglich später auf, die Antwort mit etwas zu erwidern.

 

Így már 99% hogy helyes nemcsak nyelvtanilag, hanem beszédben is.

 

Az is lehet persze, hogy a felsőfokú nyelvvizsgán

ezt a King Kong bevezetőben hangzott

mondatot, vagy annak más alanyra cserélt változatát

a magyar anyanyelvű vizsgáztatók nem fogadják el, de ha mondjuk Ausztriában vizsgáznál ÖSD-t, igen, azt is lehet, akkor szerintem el kell, hogy fogadják, kiváltképp, ha a vizsgáztatók rendkívül művelt emberek, magyarul felsőbb körökbeli

professzorok, tudósok, tanárok.

Hát, ennyi lenne.

Egyáltalán nem akarok veszekedni, csak egyesek rászeretnék bírni arra, hogy miért jobb az egynyelvű vizsga, mint a kétnyelvű, amelyekben sablonmondatok vannak.

Ráadásul az ÖSD a világ legelismertebb német nyelvvizsgája, ahhoz képest, hogy a középfokút könnyen le lehet tenni belőle, de a felsőfokra már korlátozott úgymond a belépő, azért a nyelvi diplomáért tényleg harcolni kell.

Mivel ÖSD=Österreichisches Sprachdiplom Deutsch

Az egynyelvű vizsgához pedig a legjobb szótár szerintem a Langenscheidt.

 

Hogy miért?

mert a kapcsolatot 3 különbőzö mondatban is lehet alkalmazni, ehhez pedig nagy támpontot ad a Langenscheidt, hogy pontosan mikor is.

 

Pl.: Verbindung, Zusammenhang, Beziehung,

 

Várom a hozzászólásokat! :)

asx Creative Commons License 2008.08.22 0 0 130

"Es taucht womöglich auf" (Esetleg felmerülhet)

 

A magyar feltételesmódban van a német meg nem...

 

 

"Előfordulhat, hogy később még tudom valamivel viszonozni a válaszodat."

 

németül -----> Es kann vorkommen, dass ich später deine Antwort noch erwidere.

 

Az általad írt mondatról szerinetem ne is beszéljünk, mert annak még értelme sincs...

Annak ellenére, hogy nyelvtanilag helyes!

 

 

Előzmény: Törölt nick (127)
Frouwe Creative Commons License 2008.08.22 0 0 129
Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern.

Ez egy érdekes mondta, még sose hallottam. És sok értelmet nem is látok benne. Még ha benne lenne a "Möglichkeit".... Hol találtad?
Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 128

Hú, bocsi, összekevertem a két fórumozót,  Na, mindegy lényegtelen, csak máma eléggé kimerültem,

 

De azért köszi mindkettőtöknek

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 127

Először is nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

Nagyon rendes lehetsz, akárki is vagy. Nagyon megkönnyebbültem.

Azt mondjuk már sejteni véltem, hogy rögtönözni kell. Ez pont olyan, mint a Slidersben, amikor Quinn

mondja Magginek:

 

"Mást nem tudok mondani, hacsak azt nem, hogy:"
"Tudom, improvizáljak" (azaz rögtönözzek)

 

 

 

Még arról a mondatról annnyit, hogy:


Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern., Talán előfordul, hogy viszonozni is tudom a válaszadást

Igazából csak gyorsan leírtam,

 

Így lett volna helyesebb:

"Es taucht womöglich auf, dir deine Antwort später mit etwas zu erwidern"

És ezt jelenti, legalábbis tükörfordításban:

 

Esetleg felmerülhet, neked a válaszod valamivel később viszonozzam, azaz magyarosan:

 

Előfordulhat, hogy később még tudom valamivel viszonozni a válaszodat.

 

 


Az az igazság, hogy túlságosan belemerültem az egynyelvű tanulás módszerébe, mivel gyors is, és hatékony, bár kétnyelvű vizsgát így igen nehezen tudnék lerakni.
De igen, írásban a korrigált mondatom helyes, esetleg szórendi hiba van benne, ha nagyon kekeckedne valaki a szórendi szabállyal

Esetleg a womöglich, mint ismeretlen szó azt jelenti, hogy talán, csak ez emelkedettebb.
erwidern pedig viszonozni-t jelent.

 

Megadom az msn címem, ha hajlandó lennél esetleg később beszélgetni velem, én már két nyelvtanárt is "találtam" a chat.hu-ról, velük szoktam heti kétszer 20 percig németül chatelni, ha van kedved, akkor írhatunk egymásnak

 

címem:

kovacsg87@hotmail.com

Ezt beírva iwiwben is megkereshetsz, bejelölhetsz, ha gondolod,

Mégegyszer köszi szépen

asx Creative Commons License 2008.08.21 0 0 126

"Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern., Talán előfordul, hogy viszonozni is tudom a válaszadást."

 

Ez a két mondat írásban ugyan azt jelenti?

Mert szóban biztosan nem...  :)

Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.21 0 0 125
Szia!

Szóbeli középfokon: volt 3 feladat, amire volt 8 perc átolvasási időnk, ekkor szótárt is használhatunk illetve kis jegyzeteket írhattunk, amiket használhattunk a bizottság előtt. Ez a véleménydöntős úgy ment középfokon (remélem egyre gondolunk), hogy volt két kis szöveg, az egyik szöveget mondta x személy a másikat y. X-ről azt tudtad meg a szövegből, hogy mit tudom én, hogy a munkahelyére kerékpárral jár, ha teheti nem használja az autót, hogy ezzel is védje a környezetet, y-ről azt, hogy autóval jár mindennap, nem igazán foglalkozik a természettel, mert szerinte nem egy embertől függ az egész. A te feladatod az, hogy válaszd ki melyikkel értesz egyet. Ha te x-et, akkor onnantól a bizottság egyik tagja y lesz és elkezdtek erről vitatkozni. Szerintem nem lehet belegabalyodni neked érvelni kell, kérdéseket kell feltenni, főleg frappáns kérdéseket, amik általában tetszenek a vizsgáztatóknak... Igazából meg kell tanulni jól rögtönözni. A képleírásnál szerintem nem azon van a lényeg, amit a képen látsz, inkább a kép témája és hogy te erről mit gondolsz. A szituáció... Ott nyer ügyed van akkor ha egy számodra jó témáról kell egy szituációban helytállni, ami közel áll hozzád és könnyen beszélsz róla.

Most hirtelen ezek a dolgok jutottak eszedbe. Ha még van valami szívesen válaszolok... :)
Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.21 0 0 124

Szia, nem akarok nagyképűnek látszani, biztos vannak itt sokkal okosabbak is, de én írásban ezerszer jobb vagyok, mint szóban, ezért elég bátorságot érzek ahhoz, hogy egyből felsőfokra menjek, pláne a nyelvvizsga 30 ezer forintos ára. Igen, itt Zalaegerszegen annyi, de hogy őszinte legyek, nagyon félek a szóbeliből.

Mennyire vitatkoznak az emberrel a véleménydöntős téma alatt, de ugye nem annyira, hogy bele lehessen kavarodni, és akkor már semmi se sül ki belőle, légyszíves írj valamit a nyelvvizsga szóbeli részéről, lehet középfokú is.

 

Nagyon nagyon megköszönném, Es taucht womöglich auf, die Antwort mit etwas zu erwidern., Talán előfordul, hogy viszonozni is tudom a válaszadást.

:)

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.20 0 0 123

Szia!

Ez attól függ, mióta tanulsz németet, mennyire kedveled illetve, hogy miért akarsz nyelvvizsgát, muszájból, hogy meglegyen a diplomád vagy, hogy legyen pluszpontod a felvételin. Persze, ha kellemest akarod összekötni a hasznossal, akkor nem lesz gondod az ÖSD-én. Szvsz. elég korrekt nyelvvizsga az ÖSD. Szótárt valóban használhatsz középfokon kétnyelvűt, felsőfokon egynyelvűt. A lenti linken szinte mindent leírnak a középfokúról, felsőfokúról. Én nemrég tettem középfokút, ha ezenkívül van kérdésed szívesen válaszolok. :)

 

B2 Mittelstufe Deutsch: http://www.osd.at/OeSDpruefungen/beschreibung_B2mittelstufe.asp

 

 

C1 Oberstufe Deutsch:

http://www.osd.at/OeSDpruefungen/beschreibung_C1oberstufe.asp

 

Előzmény: Ildike1990 (122)
Ildike1990 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 122

Sziasztok!

 

Valaki leírná részletesen, hogy hogyan is néz ki egy német ÖSD nyelvvizsga? Milyen tapasztalataitok vannak? Elég a megadott idő? Lehet mindenhol szótárt használni? Szóbelin szigorú a pontozás?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

FERRARI23 Creative Commons License 2008.08.19 0 0 121
Ha érdekel valaki Zöld Út szaknyelvvi vizsgához CD, korábban lemenet hanganyaggal, és hozzá tartozó feladatokkal, illetve írásbelire felkészítő munkafüzet, akkor az jelezze.
asx Creative Commons License 2008.08.09 0 0 120
Egy amerikai és egy német építési vállalkozó (olyan nagyágyúk...) fogadnak, hogy melyikük tudna gyorsabban építeni. Egy hónap múlva távíratozik az amerikai: "Well, még 10 nap és készen vagyunk". Táviratozik a német: "Hmmm, még 10 nyomtatvány és elkezdjük!"
Előzmény: regenyeimi (103)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.03 0 0 119
Hát végül is nekem mindegy, nem én vizsgáztam... Különben is, miért mondana olyat, ami nem úgy lenne? Összességében ügyes volt, nem kellett szégyenkeznie. Ő is meg én is meg mindenki tisztában van a saját hibáival. Neki nem valami jó a helyesírása, ennek ellenére a beszélőkéje elég jó. Hagyták beszélni... inkább valami más ok, de biztos nem ez...

Hogy mi van máshol? Nekem a némettanárom (engem ismerve) az ÖSD-t ajánlotta, hozott feladatokat, fénymásolatokat és én azt mondtam, hogy igen, ezt meg tudom csinálni, a többi nyelvvizsgával őszintén szólva nem is foglalkoztam. Utólag néztem bele néhányba. Szerintem mindenkinek tisztába kellene lennie, mielőtt nyelvvizsgára megy, hogy mit várnak el tőle és ha az origo-n beszélgetést ígérnek, akkor nem 5-6 percig kellene az embernek egy fallal "beszélgetnie" aztán "hát jó, következő feladat...", ez nekem sehogy se életszerű.
Előzmény: Frouwe (118)
Frouwe Creative Commons License 2008.08.03 0 0 118
Ok, ezek szerint nem elvárták, hanem hagyták beszélni. Ez egy. A másik meg az, hogy mit mesél valaki a nyelvvizsgájáról és hogy ténylegesen mi történt, az két külön dolog.

Tudod, hogy a Goethe-Intézetnél a vizsgáztatóknak kidolgozott kérdései vannak, és nem lehet "beszélgetni" a vizsgázóval, hanem csak a feltett kérdésekre adott válaszokat kell figyelni? Vagy a TestDaF-nál magnóról hallod azt a szöveget, amire reagálnod kell? Szóval gyakorlatilag egy géppel beszélgetsz? Ezekhez képest az Origo még mindig életszerűbb, akkor is, ha nem pofáznak bele abba, amit mondasz.
Előzmény: Törölt nick (116)
szimat1977 Creative Commons License 2008.08.02 0 0 117
Pannon nyelvvizsgáról tud valaki valamit? nehéz?
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.02 0 0 116
Gimis évfolyamtársam volt, németen egy csoportba vagyunk, Hát nem egy dicséretes ötös (mert arra is képes lenne, ha többet foglalkozna a némettel...), de a négyesét simán megtudja csinálni, anélkül, hogy komoly tanulásba kezdene... De hogy béna azt semmiképp sem állítanám. Nyelvvizsgán elkezdte mondani az napirendjét, A-tól Z-ig kb. mindent, mint a szorzótáblát. Öt-hat percig végig csak ő beszélt, mire a bizottság: "Hhmm, das war sehr interessant.", majd témát váltottak. Szvsz. a vizsgáztató egy kicsit belekérdezhetett volna, netalán meglepődni vagy mit tudom én és nem ülni és nézni azt a naiv tizenévest az első nyelvvizsgáján... Na mindegy, azt hiszem végül 61 pontja lett szóbelin, de hasonlőan meglepődött a vizsgáztatókon ő is és a némettanárunk is.
Előzmény: Frouwe (115)
Frouwe Creative Commons License 2008.08.02 0 0 115

Elvárták??? Nem lehet esetleg, hogy olyan szinten bénázott, hogy örültek, ha legalább ennyit ki tudnak szedni belőle?? (Nem vagyok büszke rá, de volt egy olyan vizsgám, ahol a vizsgáztató a vizsga végén azt mondta, hogy "Vagy megmondja, ki írta az Ifjú Werther szenvedéseit, vagy megbuktatom!" ) Érted a lényeget?

Az egyik tanítványom egyetlen szöveget be nem tanult kívülről, és a beszélgetésnél alig volt pontlevonása, szintén az Origon vizsgán. Én ilyesmit nem tanítok és nem ellenőrzök. Magoláshoz nem kell tanár és eleve én sem voltam képes, már 20 éve se bemagolt szövegeket visszaköpni. Az 1000 kérdés 1000 válasz nálam nem szerepel a felkészítő könyvek között.

Előzmény: Törölt nick (114)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.01 0 0 114
Hát azért, a márciusban nyelvvizsgázott évfolyamtársamtól elvárták Origo-n a "6:00-kor kelek, 6:05-kor fogat mosok... 22:00-kor lefekszek" dumát, ehhez hasonlót ált. iskola 5. osztályában kisujjából fújt az egész csoport. Nyilván nem bukik meg az ember ha 2 szó közt levegőt is vesz, de én pont ezért bírtam az ÖSD-t mert hanyagolta ezt a "tanulj meg 10 témát" dolgot.
Előzmény: Frouwe (112)
Frouwe Creative Commons License 2008.08.01 0 0 113
Mondjuk TELC A1? Vagy A2? Hátránya, hogy Mo-on nem tudod letenni, csak kint.
Előzmény: tothhenriett (110)
Frouwe Creative Commons License 2008.08.01 0 0 112
Csak mellesleg jegyzem meg, hogy a manapság aktuálisan letehető nyelvvizsgák egyikén sem kell bemagolt szöveget elmondani. ;)
Előzmény: Törölt nick (111)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.01 0 0 111
Szvsz. az ÖSD tényleg könnyű és ne felejtsük el, hogy kapsz mellé egy osztrák bizonyítványt, ami ki tudja mikor lesz jó...:P Egy másik fórumban leírtam bővebben a véleményemet az ÖSD-ről, ha gondolod olvasd el. Még annyit, hogy az ÖSD szóbelin nem kell előre bemagolt szövegeket elmondanod, inkább elemezni, saját véleményt formálni, mindennapi szituációkban helytállni stb.
Előzmény: Ildike1990 (108)
tothhenriett Creative Commons License 2008.07.31 0 0 110
Nekem elég gyenge a nyelvtudásom. Tudnátok olyan nyelvvizsgát ami nagyon nagyon könnyű...?
Frouwe Creative Commons License 2008.07.26 0 0 109
lsd: 105-ös hozzászólás.

Ha jól fel vagy készülve és a szintednek megfelelő vizsgára mész, akkor mindegyik könnyű.
Előzmény: Ildike1990 (108)
Ildike1990 Creative Commons License 2008.07.26 0 0 108

Sziasztok!

 

3 éve tanulom a németet, egy nyelvsuli szerint 10 szintből 8-as vagyok, és ősszel már mehetek is szóbelizni. Én csak azt szeretném tudni, hogy milyen nyelvvizsgával érdemes próbálkoznom, hogy biztosan sikerüljön. Origo szóbelire gondoltam először, mert már csináltam olyat angolból, és szerintem elég korrektek voltak. De viszont mostanában az ÖSD is szóba került, azt mondták, hogy nagyon könnyű, de most már teljesen tanácstalan vagyok. Tud valaki valamit ajánlani?

Előre is köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!