Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2259

Concorde-remélem idén végre meg is tudom kostolni.

Nagyon apró lett az Eldorado /hol vagy Szent László..../

egy kis Jeanne d'Arc

Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2258

Kedves Józs-bá!

 

Az antibiotikumokkal kapcsolatban elfejetettem mondani, hogy nagyon gyorsan kialakul a rezisztencia különösen akkor, amikor az a környezetünkbe kerül vagy használtatik. Ezért tartunk most itt: lassacskán nincs már megbízható származék, úgy néz ki ebben a harcban, ma már, nem mi győzünk...

 

Üdvözlettel: Körtvélyesi

Előzmény: Józsi-bá (2254)
Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.18 0 0 2257

Kedves Józsi-bá!

 

Hálásan köszönöm kimerítő válaszod, szerintem több szem: több tapasztalat. Osztom a véleményed a szellőzöttséggel, átjárhatósággal kapcsolatban. Az idén azt tűnt fel, hogy a nyári fertőzések koronák belsejében kezdődnek, a vékonyabb ágakon majd terjednek a vastagabbakra ill. a törzsre, ekkor a rovarok már kosztolgatnak, egyúttal széthordva a fertőzést. Fal melletti fákon, sűrűbb ültetésben, növényzetben jelentkezett a kórság...

 

Baráti üdvözlettel: Körtvélyesi 

Előzmény: Józsi-bá (2254)
Kezsu Creative Commons License 2012.09.17 0 0 2256

Postai szálítással megoldható egy csemete ha rendelek egyet?

Vagy egy darabbal nem foglalkozol?

 

Előzmény: Csarli1 (2255)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 2255

Carmen BA-29es alanyon még rendelhető őszi szállításra

Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.17 0 0 2254

Szervusz!


A helyzet össztett.  Sajnos nem jó hír, hogy az angoloknál található töménytelen galagonyán kívül, már a málnájukat is támadja a tűzelhalás:
http://www.fruit.cornell.edu/tfabp/Dom/may12.htm

Úgy van, ahogy írod, az Erwinia fertőzés történhet a virágokon, a légzőnyílásokon és bármely sérülésen keresztül.
...és, hogy vele szemben egyáltalán mi működik..?
Leegyszerűsítve:
- Látszatra a leghatékonyabb a Streptomycin, de ezt humán egészségügyi okból csak rövid időszakban engedélyezhetik /ha?/, és akkor is megfontolandó.
- Az osztrákok Blossom Protect terméke egy gombának az Erwiniával szembeni hatásán alapszik
lsd. az alábbi pdf-ben, /sz.e. a google-ba átmásolandó/:

[PDF]
  
AZ ALMATERMÉSŰEK TŰZELHALÁSA (ERWINIA AMYLOVOR

 

- Ehhez jövünk mi magyarok az Erwiphage-'val.
Most első lépésben a készítmény hatásfokának kell realizálódnia, mindenesetre mellékhatása, az állítólag nincs.
Preventiv alkalmazást javasolnak, ez is úgy hatásos.
Amit pl. még tehetünk, szellőssé tenni a fákat, hogy a lombkoronában  csökkenjen a páratartalom. Úgy mondták, hogy 26 C-fok feletti hőmérsékletnél és magas páratartalomnál lesz kritikus a fertőzés veszély, ekkor kell odafigyelni az alkalmazási szükségletre.

Üdvözlettel

Előzmény: Körtvélyesi (2253)
Körtvélyesi Creative Commons License 2012.09.17 0 0 2253

Kedves Józsi-bá!

 

A megfigyeléseim alapján, a tűzelhalást érintő növények közül, évenként változik a fertőzött növények faja is. Az idén a körte szenved legtöbbet, tavaly a birs és a naspolya, előtte meg a tűztövis és a madárbirs (igaz itt csak barna foltokat látni). Ez utóbbiak nagyon jó fertőzőforrások, ezeken is megjelenek kora tavasszal az erwiniára jellemző "izgalmi cseppek", melyeket aztán a rovarok lábon vagy szárnyalva széthordanak a virágokra. A legdurvább a nyár végi fertőződés (terjesztésében a rovarok mellett az esőnek és a viharoknak is szerepe van), melyek a levelek légzőnyilásain történik, hát ez utóbbi verziónál, nem tudom, az Erwyphage működik-e. Szóval: összetett a helyzet...

Guyot Gyulát szintén szereti ez a nyavaja.

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi 

Előzmény: Józsi-bá (2246)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.16 0 0 2252

Áá.., itt nem reklamálhatsz, ez szabad szemmel úgysem látható, ez "nanotechnológia"! :)

Előzmény: Csarli1 (2251)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.16 0 0 2251

Ez a tipikus itt a piros hol a piros, mert ugye mindenki nyer, de ha te raksz, rá buktál, mert nem vagy beépített ember.

Előzmény: Józsi-bá (2246)
Deryan Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2250

Nagyon szivesen Ali-bá, ha tudok.

A fácska rendkivül lassan fejlődik.  Eddig nem volt rajta mit metszeni.

 

Előzmény: Ali-bá (2249)
Ali-bá Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2249

Ez a Guyot körte ngyon jól néz ki. Tél végén küldhetnél belőle oltóvesszőt.

Előzmény: Deryan (2239)
Deryan Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2248

Gyönyörű termés!

Előzmény: Flanell (824)
Deryan Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2247

Az enyém még csak 2. éves.

Sokkal több volt rajta, de úgy gondoltam, amikor láttam, hogy hullogat folyamatosan, hogy nem nyúlok bele a természetébe. Majd meglátjuk mit fog produkálni. Ha a fejlődésben visszamarad, az nem lesz gond és a későbbiekben sem fog zavarni ha pihenni akar. Majd eszünk a Bosh Kobak fákról :)

De köszönöm, hogy figyelmeztetsz. Szem előtt fogom tartani, hogy ez az év sok volt ennek a fának. De jó volt megcsodálni, kényeztetni. :)

Előzmény: Flanell (2243)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2245

A kísérleteik egy része éppen a Debrecen melletti Pallagon volt...

Ezek a bakteriofágok, ezek vírusok. UV fényre érzékenyek, alkonyatkor kell kipermetezni. Éjszaka pusztítják el a tűzelhalás baktériumát specifikusan. Azért, hogy ezek a baktériumok ne tudjanak a vírussal szemben rezisztensé válni, tíz éves forgóban, évente a vírusnak  más-más variánsa lesz a készítményben.

 

Előzmény: Flanell (2235)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2244

Túlterhelted a fát szerintem, 3-nál többet én nem engedtem volna neki kinevelni.

Előzmény: Deryan (2239)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2243

Hát vagy a tiéd nem Guyot, vagy az enyém.  ( http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=111918625&t=9200504)

Mondjuk, az már régi telepítés, és fajtán belül is folyamatos a szelekció, talán ilyen irányba mentek el. De akkor is furcsa.

Előzmény: Deryan (2239)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2242

Ezt mintha nem írta volna a gyártó a honlapján...

Ettől függetlenül, egy gyengébb fertőzési nyomású évben talán ennyi is elég, hogy megfogja a betegséget. Ha legalább ennyit üzembiztosan tud.

Előzmény: Csarli1 (2241)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2241

2,5 hektárra ez kb. 130000 Ft/év és nem meggátolja, hanem, csak 50%-ba lassítja a terjedést.

És ha mégse, akkor jön a szokásos szöveg, hogy nem jó a géped, a technológiát nem tartottad be, nem értesz hozzá, és még sorolhatnám hány kifogást találnak a sz@r szerekre.

Előzmény: Flanell (2235)
Csarli1 Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2240

Nálam a 2 db tavaly őszi ültetésű Carmeneken vannak virágrügyek, igaz nem vadkörte alanyon van. Ez a külömbbség a hazai és olasz faiskolák közt.

Előzmény: Józsi-bá (2234)
Deryan Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2239

Kaptam ajándékba egy szatyor nashi körtét. Még a nyulaknak sem kellet. Pocsék ize van. Körtére nem is hasonlit.

 

Nekünk vilmos, bosh cobak és DR. Guyot körténk van.

Az utóbbinak csak egy kis védett hely kell. A múlt év tavaszán ültettük.  Már akkor 6 körtét hozott 2 ciklusban, mivel 2x terem egy évben.

Most 8+1 volt rajta. Ill. az 1 másodtermés még rajta van. Kellemes izű nagy gyümölcse vannak.  220 g volt a legkisebb és 305 a legnagyobb.

 

Előzmény: Flanell (2237)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2238

Hát ilyen formában nincs.

Előzmény: tp329 (2189)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2237

Egy fának semmiképpen ne ültess nashit. Nem jó ízű.

Tizedik fának jó, mert hihetetlenül elálló, és tavasszal már ez is ehető.

Szerintem nem önporzós. Viszont európai körték garantáltan porozzák, ha van a szomszédban néhány fajta.

Előzmény: Casamir25 (2195)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2236

Az én egy Vilmosomon sem volt tűzelhalás, legfeljebb egy-két apró hajtás erejéig, erre már nem emléxem, melyikről mit vágtam le.

Igaz, nálam a Clapp is teljesen tünetmentes volt, néhány méterrel odébb pedig végét járja a Hardenpont, meg nagyobb ágakat kellett levágni a Bosc-okról.

Előzmény: Casamir25 (2196)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 2235

Ez nem gombával működik, hanem bakteriofággal, ami megtámadja az Erwinia baktériumot.

Mindenesetre, szerintem erre érdemes lesz figyelni, hátha tényleg.

Előzmény: Csarli1 (2206)
Józsi-bá Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2234

Idei beszerzések. Teremni még jövőre sem fognak.

Előzmény: borsika79 (2230)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2233

Valszeg azért rakják cefrébe, mert pálinkának sokkal-sokkal jobb, mint enni. Tudom, hogy ízlésen vitatkozni butaság, de annyiféle, nagyságrendekkel jobb csemegekörtét kóstoltam már, mint a Kieffer, hogy kizártnak tartom, más ne találna evésre jobb fajtát.

Egyébként mi is abból főzzük a legtöbb pálinkát. Van aki szereti a családban enni, még éretlenül, zölden is. (Megértem, hogy október végén, november elején minden gyümölcs csodaszámba megy.)

Amiket írtál az igénytelenségéről, azt mind aláírom. Csak úgy vélem, evésre van számtalan sokkal jobb fajta.

Például amit küldeni fogok februárban, az is nagyságrendekkel jobb evésre ;) (és van télikörtém is, szintén sokkal zamatosabb)

Előzmény: borsika79 (2231)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2232

Egy 2x4-es sövényformációt én is bepréseltem a kertbe,pont emiatt/hogy tudjam öntözni/,de remélem 1-2 éven belül tudok vmi vízfogót alkotni,szerezni és akkor legalább a hegyiek egy részét is tudom öntözni.

Előzmény: Ali-bá (2229)
borsika79 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2231
Szia. Szerintem a Kiffer jó választás,bár sokan nem szeretik. Pedig még permetezni sem kell,igénytelen ellenálló fajta. 1-ik sógoromék szomszédjában van 1 80-90 éves példány,minden évben bőven terem,a buták pedig hagyják lehullani és cefrébe rakják.
Előzmény: Körtvélyesi (2222)
borsika79 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2230
Kedves Józsi-bá. Jól hangzanak,érdemes lenne ilyeneket is oltanom.Úgy emlékszem ezek még nem régi körtéid,idén termett már valamelyik?
Előzmény: Józsi-bá (2223)
Ali-bá Creative Commons License 2012.09.14 0 0 2229

A mi alföldi száraz (néha aszályios) klímámk se jó a körtének. 30 éves fáim némelyike csak kar vastagságú és keveset terem. Most a házikertbe telepítettem 8 tövet, amit tudok öntözni. Eddig itt egy fám volt, az szépen nőtt és termett. Szereti a vizet, párát a körte!

Előzmény: Törölt nick (2227)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!