Keresés

Részletes keresés

tol Creative Commons License 2022.02.23 -1 1 219016

Szibériából eljutottak az alsó volgáig a magyar törzsekhez hasonlóan.

Ök akalmükök  üres területre érkeztek a honfoglalók meg elfoglalták Moráviát ez nem üres terület.

Előzmény: B. Hernát (218836)
tol Creative Commons License 2022.02.23 -1 0 219015

A kezdeti arányokat nem ismerjük adott egy nomád népesség ami külön temetkezet 100% töbségben van és a 950 után beszélhetünk arányokról 37%

A 11 században a honfoglalók aránya 14 százalék tehát massziv kisebbségben vannak.

Ebből az adatokból elit dominancia jön ki mi más is jöhetne.

Én szerintem a szászok és a honfoglalók két külön kategoria maradjunk a nomádoknál.

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (218881)
tol Creative Commons License 2022.02.23 0 1 219014

A középázsiai P -M45 a székelyekben  valószinüleg hun eredetű a Family Tree Dna oldala szerintez az azalcsoport amelybe a székelyek is tartoznak Türkmének , Balkárok, kabardok közös alcsoportja.

Előzmény: B. Hernát (218920)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -1 2 219013

Mindenkinek, Sáfár Istvánnak is!

Előzmény: Carnuntum (219011)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -1 2 219012

DE hát amit NEM helyesbített SB itt, az továbbra is az álláspontja, igaz? Amivel válaszol is a saját felvetésére.

 

 

Erre már válaszoltam

 

 

Igen ...

Előzmény: Carnuntum (219008)
Carnuntum Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 219011

Jó éjszakát!

Előzmény: B. Hernát (219009)
pozsonyi muflonlovas Creative Commons License 2022.02.22 0 3 219010

No, 671 és mondjuk 1.116 között több idő telt el, mint 896 és ~1.220 között, mégis reklamáltad, hogy a Kállayakról nincs fennmaradt korábbi írás. Akkor a székelyekről hogy-hogy nincs korábbi írásos említés úgy mint "székely" nép? Pedig egy nép jóval jelentősebb valami, mint egy nemesi család. Némi elfogultságot látok a saját markod irányába ...

 

(Amúgy nem 'nevezték', csak te nevezed.)

Előzmény: ötödikk (218999)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -3 2 219009

Hogy nem érted a szituációt, nem lep meg

 

Dikkkollégát szidnom, hasonló okokból, nem illik harmadik fél felé ... Szóval te nem érted ...

Előzmény: Carnuntum (219006)
Carnuntum Creative Commons License 2022.02.22 -4 1 219008

Erre már válaszoltam. Neked nem az érdemi vita a célod, hanem a kötekedés.

Előzmény: B. Hernát (219007)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -2 3 219007

Jogos a pontosítás, nekem világos volt így is, hiszen bármilyen magyar nyelvű csoport is lett volna a honfoglalók előtt, ők nem a honfoglalókhoz tartoztak.

 

Na jó, azt nézd, amit nem helyesbített itt SB:  "„simán el tudom képzelni hogy Árpád előtt voltak magyar nyelvű honfoglalók” – mondta, hozzátéve szerinte inkább nem voltak ilyenek:"

 

 

Lényeglátásod ...

Előzmény: Carnuntum (218998)
Carnuntum Creative Commons License 2022.02.22 -4 0 219006

Hogy nem érted a szituációt, nem lep meg.

Kérlek hogy az anyósodat máshol szídd ezután, köszi!

Előzmény: B. Hernát (219005)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -3 3 219005

De ez erőt adhat a független gondolatokhoz.

 

Azokhoz semmiféle "erő" nem kell: az anyósomnak is vannak olyanok. Pedig tök buta ...

 

Még közhelyeket sem tudsz írni ...

Előzmény: Carnuntum (219002)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -2 3 219004

Olyan érzésem van, mintha támadások érnék (vagy csak tart tőle). 

 

A tudományban már csak ez van: minden közlemény az előzmények "támadásaként" íródik.

 

De te ezt nem értheted ...

Előzmény: ötödikk (219001)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -3 1 219003

A mai székelyek a pontuszi pusztán alakultak ki 463-671 között az ószékelyek és az onogurok összeolvadásával.

 

És ott hol vannak a régészeti és nyelvi nyomaik? Külön-külön is, aztán együtt is (összetemetkeztek, sírokban a kétféle hagyaték, stb. -- szóval ami éppen hiányzik az avar - magyar relációban a KM-ben.)

Előzmény: ötödikk (218999)
Carnuntum Creative Commons License 2022.02.22 -4 1 219002

Két tűz közé keveredni nem könnyű út, az biztos. Aki nem naiv, tudja, hogy miről beszélek.

De ez erőt adhat a független gondolatokhoz. Én sok sikert kívánok hozzá, mindig figyelemmel olvasom!

Előzmény: ötödikk (219001)
ötödikk Creative Commons License 2022.02.22 -4 0 219001

Nem igazán értem, hogy miért ilyen érzékeny SB. 

Olyan érzésem van, mintha támadások érnék (vagy csak tart tőle). 

Előzmény: Carnuntum (218998)
ötödikk Creative Commons License 2022.02.22 -4 0 219000

"Amúgy a KM beli gepida királyság eredeti kiinduló területe, törzsterülete a Felső-Tisza táj, nem a szláv erdők."

 

És az mit számít? 
Itt a honfoglalást megérő csoportocskákat számolgattad. Azt viszont a Szilágyságban érték meg a gepidák. 

Előzmény: fehérekelőttiindián (218995)
ötödikk Creative Commons License 2022.02.22 -4 0 218999

"Az egyértelműen, igazoltan "ószékely" túlélők nyomait kérdeztem."

 

 

Akkor rosszul kérdeztél, mert ószékely túlélő egyszerűen nem létezik.

Ószékelyek azok, akik a szargatka térségében kialakult magyar nyelvet beszélték a kialakulástól i.u. 463-ig.Az ószékelyek népi összetétele az ugorok és a szakák (szittyák) összeolvadásából kialakult népesség. 

A mai székelyek a pontuszi pusztán alakultak ki 463-671 között az ószékelyek és az onogurok összeolvadásával. Őket nevezték ungrinak, eszkilnek, stb. 

Előzmény: fehérekelőttiindián (218994)
Carnuntum Creative Commons License 2022.02.22 -4 1 218998

"simán el tudom képzelni hogy Árpád előtt voltak magyar nyelvű honfoglalók”

 

"arról volt szó, hogy el tudom képzelni, hogy voltak magyarul beszélők."

---

 

Jogos a pontosítás, nekem világos volt így is, hiszen bármilyen magyar nyelvű csoport is lett volna a honfoglalók előtt, ők nem a honfoglalókhoz tartoztak. Annyira magától értetődő ez, hogy igazából észre sem vettem a szövegben. Lehet, hogy vétlen elírásról van szó.

Előzmény: BalazsSudar (218996)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 -1 2 218997

Csodalkoztam is kicsinyest ... De miutan "erzekeny" a tema, szerintem kerj helyesbitest az ujsagtol.

Előzmény: BalazsSudar (218996)
BalazsSudar Creative Commons License 2022.02.22 -1 4 218996

Urak, nem akartam már zavarogni, de itt hadd szóljak: az MCC-s előadásról a beszámoló több mint kétes. Merts ok minden úgy volt, vagy majdnem úgy, vagy nem úgy.

Ilyet szerintem nem mondtam

"simán el tudom képzelni hogy Árpád előtt voltak magyar nyelvű honfoglalók”

 

arról volt szó, hogy el tudom képzelni, hogy voltak magyarul beszélők.

 

Hát, szép tanulság ez a tudósítás a szemtanúk hitelességéről. Az újságíró ott ült, és előadás közben megírta a cikkét (de legalábbis végig gépelt). Nem csoda, hogy a finomságokra nem tudott eléggé figyelni. Meg láthatóan saját elképzelése is volt a dolgokról, ami átüt a szövegen.

 

Röviden: szerintem ezt felesleges szétszednetek - egyszerűen nem megbízható a szöveg. :-)

Előzmény: B. Hernát (218934)
fehérekelőttiindián Creative Commons License 2022.02.22 0 2 218995

teuton, ja ...

 

Csak összejön neked a germán-szláv nyelvrokonság. :)

 

 

Amúgy a KM beli gepida királyság eredeti kiinduló területe, törzsterülete a Felső-Tisza táj, nem a szláv erdők.

S az itt maradók - nem mentek el a longobárdokkal, de, már az avaroknak alávetetten, lehúzódtak délebbre a legeltetésre alkalmas területekről -, is inkább a Szerémség. Az se a "szláv erdő".

Előzmény: ötödikk (218990)
fehérekelőttiindián Creative Commons License 2022.02.22 0 3 218994

Ne csúsztass!

Az egyértelműen, igazoltan "ószékely" túlélők nyomait kérdeztem.

A "későavar" az nem automatikusan ószékely, az 'bárki" lehet.

 

(Nem mondod, hogy az avarok egy konglomerátum  - lásd: 'bárki' - voltak? Azta!

De jó hogy szóltál, különben még azt hinném, nem hogy a Föld, de a Nap is lapos ...)

Előzmény: ötödikk (218986)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 0 3 218993

Ez nagyon érdekes (és ígéretes) kombináció. 

 

??

 

 

"(Szovárd>svart/mauros)"

 

 

De hiszen kinyírja a szavarjaidat ...

Előzmény: ötödikk (218991)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 0 3 218992

Ennek a következménye volt a frank hódítás, egyben az avar elit elszegényedése, a magyar nyelvű onogur elem előretörése, ami az avar szállásterületen a magyar nyelvi dominanciához vezetett. 

 

 

Akkor nem is kellett erősítés a honfoglalóktól ... Pláne, hogy utóbbiaktól megtagadtad (megint és alternálva) a magyar nyelvet ...

 

No de hol vannak az onogurok a sírjai és milyen hagyatékkal? A griffes-indások nem azok, ezt már régen tisztázta a tudomány.

Előzmény: ötödikk (218990)
ötödikk Creative Commons License 2022.02.22 -3 1 218991

Ez nagyon érdekes (és ígéretes) kombináció. 

Előzmény: agent Z. (218987)
ötödikk Creative Commons License 2022.02.22 -3 0 218990

"Mert hisz az "avarul" beszélők meg - ha a hipotézised állna - tömegesen nem éltek/élhettek túl, csak az "őszékelyeid".)"

 

Az eredeti avar bevonulás maradványnépei az avar elit és az 567-ben ide érkező onogurok voltak. (Mint írtam, a népi avarok kevesen voltak, a bolgárok és kutrigurok kivonultak még 635-ben, és a helyükre 671-es onogurok érkeztek.)

Az avar elit 795-ben polgárháborúba keveredett, és jól meggyengült. Ennek a következménye volt a frank hódítás, egyben az avar elit elszegényedése, a magyar nyelvű onogur elem előretörése, ami az avar szállásterületen a magyar nyelvi dominanciához vezetett. 

 

"Tehát, a szlávokon felül, ha valóban volt avar túlélés, akkor, legalább részlegesen, az avarok nyelve is. Ha máshol nem, a Maros völgyében, s elszórtan Erdélyben, valamint a Szerémségben, némi bolgár. Az Alpok alján némi bajor, s esetleg még latinos behatás. "

 

A kisebb csoportok már rég beolvadtak a honfoglalás idejére (már ha az avar szállásterületen éltek), viszont a 9. szd-i szláv előretörést én valósnak látom, azaz az avar peremterületek zsugorodtak. Pl. Szvatopluk déli Moráviája avar területen alakult, mégsem avarnak, hanem szlávnak ismerjük, azaz Szvatopluknak sok avar alattvalója lehetett. Ezt a szlávosodást akasztotta meg a honfoglalók hungerre (ungri) csoportja. 

 

"Ha gepidaként maradtak meg gepida töredékek, akár némi gepida is"

 

A maradék gepidák nem az avar szállásterületen éltek, hanem tipikusan szláv élőhelyen (erdei életmód). Ezt támasztja alá a magyar elnevezésük (tót, teuton), mely egy szláv csoport neve. 

 

"a szláv nyelvűek nem egy tömbben éltek, a "középre" betelepülő honfoglalók miatt elválasztódtak egymástól a szláv nyelvi részek, néprészek."

 

A szlávok az avarok lakta területet körülvették, méghozzá úgy, hogy az avarok északról délre telepítették őket. Nekik ugyanis délen volt szükség gyalogos haderőre a Bizánc elleni harcokhoz. Így kerültek horvátok a mostani helyükre Halicsból, a déli morvák a mai Vajdaságba, a karanténok a nyugati végekre.  Amit hozzá tudok tenni, az az, hogy az ősi szlávok tiszta erdőlakók voltak, vagyis sztyeppei vidéken nem fordultak elő. Ha a KM-ben mégis sztyeppei vidéken találnak szlávokat, azok sztem nem nem ősi szlávok, hanem elszlávosodott elemek. 

Előzmény: fehérekelőttiindián (218975)
savaz Creative Commons License 2022.02.22 0 2 218989

"3., Az s-végű hajkarika avar környezetben túlélő  későavarokat jelez.  30 feletti ilyen lelőhely ismert szerte az országban, még Erdélyben is. A helyzet az, hogy az s-végű hajkarika a 9. szd utolsó negyedében "keletkezett" a szlávoknál, így tehát nálunk már túlélőket jelez. (Mesterházy)"

 

Nem jelez túlélőket. Nyugaton mindenütt szláv karikának hívják, mert folyamatosan megtalálható a 9. század közepétől mindenféle szláv településeken az Elbától a Visztuláig. Vörsön egy két darabot ha találtak.

Magyarországon a 10. század közepétől jelenik meg újra igazoltan lassan terjedve északkelet felől nyugatra. 

Előzmény: ötödikk (218986)
B. Hernát Creative Commons License 2022.02.22 0 4 218988

És ezt a megállapítást igazolja vissza még Ibn Ruszta is: "a magyarok a türkök egyik fajtája"

 

Nézd csak:  Dash 206025 alatt:

 

 

"Az arab-perzsa szóhasználat az tiszta sor mert ott a "türk' egyszerűen annyit jelent, hogy "barbár". És erre egész jó gyakorlati példákat is lehet találni, ott van pl. Maszudi aki a Volgán hajózó ruszokról is ugyanezt írja, hogy "a türkök egyik fajtája", pedig azok se lovasnomádok nem voltak se nem török nyelvet beszéltek."

 

 

Direktbe fordulj hozzá, ne kelljen interveniálnom.

 

Aztán el is hagyhatod e kényszerességet.

Előzmény: ötödikk (218977)
agent Z. Creative Commons License 2022.02.22 -1 3 218987

“Sehol egy szó arról, hogy valahonnan jött volna, Kuvrat fia lenne, vagy akár bolgár lenne... Ezek után meg az egész "Kuber és az onogurok" dolgon bármit vitázni, olyan amilyen”

 

Ez a Kuber-dolog szerintem nem lett eléggé átrágva, talán László Gyula nyomán azonosítják Kubert a magyar legenda Csabájával, aki Görögországba költözött. Anonymusznál Szovárd költözik Görögországba, akinek a népét hívják “csabának”. Valamiért 

nem veszik figyelembe vagy nem is tudják, hogy Kubernek volt egy társa is, Mauros:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mauros

 

 

Őt a neve miatt görögnek tartják (a neve görögül ‘fekete’). Így Kuber volt az “onogur”, Mauros meg valami görög akárki, aki lényegtelen magyar szempontból. Holott a forrásban egyáltalán nem szerepel Kuber nemzetisége csak az, hogy a Kagán őt tette meg a makedón foglyok fölé. Viszont tök jól passzolna Anonymus Görögországba költöző Szovárdjához Maurus, a “fekete”, ha a Szovárd esetleg tényleg feketét jelent, ahogy azt már régebben beszéltük (Szovárd>svart/mauros). Sőt míg Kuber eltűnik a süllyesztőben, Mauros Kerszonban és a Krímben tűnik fel később (lásd a wiki-s szócikket), ahogy a magyar legenda Csabája: Csaba Görögországba megy, aztán vissza “Szkítiába”. 
Vagyis lehet, hogy a László jó helyen kapiskált, csak rossz lóra tett Kuberrel, és a követői ezen nem léptek túl. Igazából Mauros az, aki (valamiért) bekerült a magyar “hun” legendába Szovárd/Csaba néven. Talán az igazi neve volt Szovárd/Svart és csak a görögők nevezték Maurosnak. És ő volt az “onogur”, Kuber meg a görög/makedón akárki, aki tényleg lényegtelen magyar szempontból.

 

Előzmény: dash_ (218960)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!