Keresés

Részletes keresés

C20NE Creative Commons License 2015.07.13 0 0 80003

Arról nem is beszélve, hogy függesztetten lehet a legstabilabban rögzíteni.

Előzmény: morgen66 (80002)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.13 0 0 80002

A tágulási tartály beépítése

A tágulási tartályt a rendszer hideg ágába kell beépíteni, függesztett kivitelben. A függesztett kivitel előnye, hogy feltöltéskor a tartály vízteréből a levegő el tud távozni, valamint magas rendszerhőmérséklet esetén a tágulási tartály a gravitációs hurok miatt kevésbé melegszik fel.

Innen

http://www.megnap.hu/tudastar/10-legfontosabb-dolog/41-8-tagulasi-tartaly-merete-es-beallitasa

Előzmény: masterflash (80001)
masterflash Creative Commons License 2015.07.13 0 0 80001

Napkollektor mellé szeretnék felrakni egy tágulási tartályt.

Mindegy, hogy felfelé, vagy lefelé áll a tartály?

A leírásban a kép kazánnál lefelé áll, a napkollektorosnál felfelé.

Van ennek valami jelentőssége, vagy teljesen mindegy?

lefelé csonkkal jobban elférnék, csak így marad némi levegő benne, ami gondolom idővel eltűnik belőle.

c-stahl Creative Commons License 2015.07.13 0 0 80000

Önmagában igen.

Tárolóval, váltószeleppel, előnykapcsolással lehet HMV is készíteni vele.

Előzmény: Mrteo (79999)
Mrteo Creative Commons License 2015.07.13 0 0 79999

Sziasztok, jól gondolom, hogy a FÉG ZC18.1-es kazán csak fűtésre használható és melegvíz ellátására nem?

Szívesen eldobnám a villanybojlert, de nem akarok kazánt cserélni.

nixon70 Creative Commons License 2015.07.12 0 0 79998

Debrecen, Nyíl u 32 Centrál

Előzmény: j4ck (79994)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.12 0 0 79997

Nemtom hol laksz de én Mart kft ajánlanám,Debrecenben és Pesten is van boltjuk.

Igaz nem a legolcsóbb de lehet náluk kedvezményt kicsikarni.

http://epitoipar.mart.hu/mestercentrum/

Pesten sok kisbolt van, ahol az áfát kapásból elengedik,ha nem kell számla.

kormi07 Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79996

...asszem nekem 25-ös kell.

Előzmény: kormi07 (79940)
C20NE Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79995

Amióta webshopok is léteznek és házhoz szállítás, nem ragaszkodnék konkrét fizikai bolthoz....

j4ck Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79994

Sziasztok!

Tudtok ajánlani valamilyen boltot Bp.-Debrecen vonalon új építéshez szükséges komplett gépészeti anyagbeszerzéshez. Megvan a kigyűjtésem, kérnék pár helyről ajánlatot.

Köszönöm

C20NE Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79993

Én Henco 18-as csövet használtam, megfizethető volt.

Előzmény: NeomatiK (79990)
C20NE Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79992

Nem hiszem, hogy ezt írta! Működik a hővezetés pláne ha a betonban rendesen van vas is és a csövek elég mélyen vannak a betonban és a beton nem 4cm vastag.

Előzmény: NeomatiK (79989)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79991

Uponort nézted már?

Előzmény: stevemegane (79988)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79990

Igen. De ennyit nincs kedvem költeni rá :$

Előzmény: Wattocsak (79987)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79989

Azt írtad korábban, hogy a betonban lévő hövezetés nem működik, hogy jól kitapintható, hogy hol fűt vagy hol nem fűt a padló. Így viszont a fal mellett a legmelegebb mellett megy a leghidegebb. Akkor ott is érvényesnek kell lennie, hogy az egyik vonalán jó meleg, mellette meg hideg a padló és ez váltakozik a szoba közepe felé, egyre kisebb  különbségekkel.

Ezt nem kötöszködésnek írom, hanem tisztázni/kideríteni szeretném a valós hatásokat.

Előzmény: halaloszto (79986)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.11 0 0 79988

Sziasztok!

Már többször kaptam itt segítséget a padlástér beépítés fűtés-hűtési lehetőségeivel kapcsolatban.

Végre megvannak a padlástéri helyiségek fűtési hűtési igényei.

Ezek szerint nem kell csinálnom padlófűtést, mert a ferde tetősík becsövezése simán fedezi a fűtési és a hűtési igényeimet is.

(Korábban arra gondoltam, hogy padlófűtés lesz és hűtéshez kiegészítve fal- vagy mennyezetfűtéssel. Viszont a padlóval nem tudnék hűteni.)

Tudtok segíteni abban, hogy honnan lehet beszerezni gipszkarton táblákba ágyazott falfűtéscsöves rendszert, vagy a horganyzott lemezből kialakított panelt?

Alig találtam a neten, azok is méregdrágák voltak.

Köszönöm..

Wattocsak Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79987

Minőséget kerestél.

Előzmény: NeomatiK (79985)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79986

kell is a fal mellé a legmelegebb, hiszen ott van a leghidegebb. a szoba a fal mellett hűl, a falon át hűl főleg.

és nem lesz egyenetlen, mert a klasszik fektetés esetén mellette 10 centivel megy a visszatérő, a kettő átlaga meg szinte pontjó. ki van ez találva.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79984)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79985

Ahha, ez tényleg drága.

Előzmény: Wattocsak (79983)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79984

Viszont ha a "hagyományos" módon van fektetve, akkor a legmelegebb 1/8 hossz a kerületen elfogy a fal mellett. És a szoba közepére jut a majdnem leghidegebb víz.

Persze ha feljebb állítjuk a hőfokot, akkor bent is lehet kellően meleg, de akkor már feleslegesen túlfűtjük a szélén szerintem, mintha az utcát fűtenénk.

Előzmény: halaloszto (79981)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79983

A 4m2 fürdőszoba helyből 40 m.

Én ezt használom és nyugodtan alszom. Nem a legolcsóbb, de tudom honnan jön és milyen minőség. Valahogy a hazai cuccokban nem hiszek, mert mind a hazai igénytelenséget szolgálja ki. Ezt nem ítélem el hiszen itthon vagyunk és itt ezt kell szolgálni, különben éhen döglesz.

Nagyon hasonlít egy kimondottam prémium gyártó csövére, lehet, hogy azért mert csak 1 órára vannak egymástól:-)

http://idomok.hu/gyartoink/termek/10-017-203-mainpex-padlofutescso-17x2mm-pe-rt-300m-diffuziomentes

Előzmény: NeomatiK (79971)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79982

Nekem meg van tapasztalat, azért írom. Hogy pl a komfortérzetet jelentősen rontja ha nagyok a hőmérsékletkülönbségek, nem mindegy hova lépsz.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79978)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79981

ezért írtam amit írtam. hogy nagyon félrevezető. inkább színezd úgy hogy 1/8, 1/8, 1/4, 1/2. egyből meglátod hogy a pl a bentről kifele sémáddal a szoba nagyrészén töredéke a fűtőteljesítmény mint a közepén.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79978)
C20NE Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79980

Amúgy ez pl. magyar termék de van szinte minden rendes csőgyártónál 3 rétegű padlófűtéscső.

Előzmény: C20NE (79979)
C20NE Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79979

Mivel 3 rétegű és nincs alu betét így csak EVOH lehet ha nem is írják ki.

A parkettánál nem volt gond a szigetelés a hidegburkolatnál okosan kell burkolni és hálózni a szegélyt legalább 50cm szélességben jól beágyazva a csemperagasztóba, és minőségi lap kell. A vakolat, a fali szegély stb. miatt ez valójában 3, max 4 cm ember a fal mellé így nem szokott/tud lépni a bútorok lábával meg lehet vigyázni, bár ha XPS a szegély mint nekem, eléggé nyomásálló a fölötte lévő teherelosztó lappal együtt.

Előzmény: NeomatiK (79977)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79978

Az csak egy sematikus rajz, a hosszat jelöli leginkább. Egy szines szakasz a teljes csőhossz 1/4-e.

Tapasztalatról nem tudok mondani semmit, lévén, hogy nincs. Tulajdonképpen úgy vagyok ezzel, hogy nem az a célom, hogy dekára pontosan egyenletes legyen a padló hőmérséklete, hanem hogy befűtse a helyiséget és ne legyen hideg a padló. Ha valami kis extrát, spórolást, plusz komfortérzetet bele lehet vinni valamely kialakítással, anyagválasztással az csak jó.

Előzmény: halaloszto (79976)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79977

Tehát az úsztatott aljzatbeton és a falad között 6cm szigetelés van? Mivel burkoltad ezt a 6cm puha felületet? 1-2cm-t szoktak javasolni peremszigeteléshez.  Bár az tény, hogy az 1-2cm vastag szigetelés mentén tud a hő leginkább elszökni a fal/lábazat/alap irányába.

Ez a nooxypipe 20-as. 16-ost nem láttam belőle. Ez biztos nem az, amit te hastználtál, mert ebben nincs EVOH réteg sem. Régebben a Hencoval szemeztem, de mintha kivonultak volna az országból.

A sűrűbben rakás a kis helyiségbe jó ötlet, köszi :)

Ha felviszem a pf csövet törülközőszárítóradiátorba, az melegít eléggé? Van értelme?

Előzmény: C20NE (79972)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79976

csakhogy te a hőfokcsökkenést linárisnak rajzoltad, pedig nem az. minnél hidegebb a víz, annál lassabban hűl. a cső közepén nem az előremenő/visszatérő átlaga a hőmérséklet, hanem annál jóval kevesebb.

a beton hővezetését és hőelosztását elfelejtheted. a szoba közepén a fordulás miatt van ugye a rajzaidon a fekete folt. nahát az a lábnak tök feltűnő a valóságban. gondolhatod akkor mennyit segít a meleg beton egy méterrel arrébb a falnál. semmit.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79975)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79975

Igen, ezt a vízhőfok hűlést jelzik a színes szakaszok a fűtési körben.

Ha egy radiátoros, cserépkályhás, vaskályhás fűtéshez hasonlítjuk, ott meg csak egy koncentrált helyen van hőleadás, mégis befűti a szobát , még ha a lábnak nem is annyira komfortos. Tehát ha a hőleadás megvan Joule-ra - ha az eloszlást nem nézzük - akkor már nagyon nem lehet mellétrafálni szerintem.

A másik amit még hozzátennék az általad írtakhoz, hogy ha a szoba közepén jóval (viszonylag) melegebb a csőben a víz és átadja a betonnak a hőt, onnan hővezetéssel megy a szélek felé is, nemcsak a levegő felé. A középső melegebb beton segíti a szélén lévő hidegebb betont. Biztos ki lehetne számolni sokváltozójú diffegyenlettel /ember legyen aki felírja a rendszerre :D/, hogy miképp változik ezekben az esetekben a padló és a levegő határrétegén a hőmérséklet a különböző zónákban. Egy hőkamerás mérést elvégezni egyszerűbb milliószor vagy erre specializált szoftverrel.

Előzmény: halaloszto (79970)
C20NE Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79974

Hajlításhoz használj rugót!

A fürdőszobában, zuhanyzóban tekerd fele osztással, segít benn a vas is és akkor kb. 50m fog kelleni, a magasabb felületi hőmérséklet ott direkt jobb és ha olyan az osztód ami előbeállítható, többnyire az áramlásmérőnél, akkor tökéletesen ki tudod kompenzálni egy kis extra fojtással.

Cső: http://www.epuletgepeszaruhaz.hu/index.php/nooxypipe-3-pp-r-oxigendiffuzio-ellen-vedett-padlofutesi-cso-20x2-tekercs-hoszz-300-meter.html

-szerintem!-

halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79973

ha az osztó nem a zuhanyzóban van, egyből nem 25méter. ha az odaúton hajtasz bele egy kurflit, akkor pláne, és senkit nem fog zavarni hogy az a kör egy kicsit más helyiséget is fűt.

a 180 fokkal nem az a gond hogy kell sablon a meghajtáshoz, hanem hogy berogyik mert belső rugót nem tudsz használni. hiába használsz külső rugót, berogyik.

Vajk

C20NE Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79972

Túlbonyolítod! Normális konzisztenciájú betont rendesen tömörítve kell használni, adalékolva és semmi gond nincs a vas és a cső találkozásánál.

A letekerésnél, ahogy már említették, lehet rendesen szenvedni, én sem preferálom az 5-rétegűt, EVOH réteggel ellátott padlófűtéscsövet használtam.

Szerintem a kiegyenlített a legjobb tekerés és az adja a legegyenletesebb padlóhőmérsékletet. Engem zavar, hogy sétálok és hűl-melegszik a padló. A peremszigetelés és a hibátlan technológiai fólia nagyon fontos és akkor a peremnél sem fog lehűlni túlságosan. Én 6cm peremszigetelést tettem.

Előzmény: NeomatiK (79969)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79971

Nem lesz toldva a padlóban az biztos.

Viszont egy 4 m2-es helyiség (zuhanyzó) kb 25m-es csövet igényel. Tehát az egyenlő csőhossz nehezen betartható egy családiháznál.

Tudsz/tudtok ajánlani alu réteg nélküli padlófűtéscsövet? Nem akarok alubetéteset, mert érzem, hogy szívni fogok vele lerakáskor. Főleg, ha igazítnai kell, egy rugalmasabb csővel könnyebb. Elég sokat gúgliztam, de elég nudli a kínálat. Nem ártana olyan, ami bírja a 80-90°C-ot vész esetére és lehet tudni, hogy ki a gyártója.

Na ja, a 180-as hajlat nem annyira jó. Majd esztergáltatok egy ívet adó kereket. Vagy 150-es KPVC szennyvízcsőből levágva egy szeletet használok sablonnak 16-os pf csőhöz.

Előzmény: Wattocsak (79965)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79970

én nagyon másképp gondolkozom.  a szélén a bútor fogja le, a közepén a szőnyeg, és x évente átrendezed. ezt le kell szarni, adottság, megfelelő mértékben fölé kell méretezni hogy ezeket kompenzáljuk, és kész.

a szoba közepén kb semmi nem hűti a padlót alulról, pláne ha van szigetlés alatta. ellenben a szélén a fal meg a külvilág hűti, ha nem tenné nem kellene fűteni a házat.

szóval ha akarnék szórakozni, akkor inkább kívülre tenném a melegebbet, de van egy de. mégpedig az, hogy a csőben nem egyenletesen(nem linárisan) hűl a víz!!! ha az elején nagyon lehűl, a másik fele szinte semmit nem fűt. ha direkt a szoba közepére teszed az elejét, lehet hogy a szélén semmi fűtésed nem lesz.

elméleti példa: bejön a 30 fokos víz, szuper hőátadás és 30 fokos a padló. a 22fokos szobába leadja a 80W/m2-t. továbbmegy a 28 fokos víz, ott már csak 28 fokos a padló, csak 60W/m2-t ad le. A tömegáram ugyanaz, hiszen sorba vannak kötve, így azonos hőfokcsökkenéshez a csökkent hőleadás miatt már 1.33szor nagyobb felület kell. A 26 fokos rész már csak 40W/m2, itt már 2x akkora szakaszon hűl ugyanakkorát. 

Tehát ha 30/24 fokos vízzel tolod a 20m2 felületedet amit direkt balról jobbra tekerted, akkor a baloldali szélső 4.5m2 30fokos, a közepén 6m2 28, a jobboldali 9m2 (tehát majdnem a fele!!) meg csak 26 fokos.

Ha a dupla meandert tekerted, akkor az elejétől a közepéig hűl 30-ról 26-ra, és a vissza ág a közepétől a végéig 26-ról 24-re.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79967)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79969

15cm-es osztással lesz ha 16-os csővel csinálom. Márpedig 16-os lesz jelen elképzelés szerint.

Viszont ha pont a vasra van kötözve a cső közvetlenül fölötte, akkor nem tudom, hogy a beton körbe tudja-e venni, nem lesz-e légzárvány itt-ott? Ezen már régebben is gondolkoztam, de még nem jutottam előre :) Ha nem közvetlenül a vas fölött menne a cső hanem pl az osztás felénél (7,5cm-nél), akkor a beton biztos jobban körülveszi a csövet. Kéne próbabetonozást csinálni - na  persze nem a végleges helyén :) - aztán szétvagdosni töb helyen, hogy kiderüljön.

Előzmény: c-stahl (79964)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79968

Valami lerajzolni és letekerni az léggé más tud lenni. Én már csak tudom:-)

Ahol sok 180 fokos forduló van az maga a kínszenvedés. Bár én nem használok ötrétegűt sosem padlófűtéshez, mert veszélyesnek. Ötrétegűvel könnyebb a forduló, csak arra vigyázzatok, hogy a csőre ne lépjetek ahol vas van, mert belapul és a körnek annyi, ha nem veszed észre. 

Előzmény: NeomatiK (79967)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79967

Takarítási szempontból is előnyösebb a lábas bútor, vagy ha beesik valami a szekrény mögé :) Az tuti, hogyn me fogom sűríteni a fal mellett a csövet. Sőőőőt... épp azon agyalok, hogy más csőkiosztás talán jobb lenne.

1.-es: a hagyományos kiegyenlített

2.-es: belülről kifelé egyenletesen hűlő

3.-as: belső zóna kiegyenlített melegebb, külső zóna kifelé hűlő.

2.-es és 3.-as saját elképzelés. Legmelegebbtől leghidegebbig: bordó-narancs-sűrga-zöld. Nagyjából 4 egyenlő hosszra vonatkozik a színezés. A 3-as verziót is meg lehetne csinálni, hogy a sárga_és_zöld váltakozva menjen egymás mellett. Legyen ez a 4-es verzió (talán majd megrajzolom).

2.,3.,4.-essal kiküszöbölhető, hogy a bútorok sokat lefognak, valamint a szoba közepén a padló melegebb, így elméletileg hamarabb is érezhető a hőfokváltozás a padlón és a levegőn, ha befűtünk.

Szóval esélyes, hogy a 2.,3.,4.-es valamelyike lesz a befutó. Elhibázott gondolatnak tartom a fal tövében vezetni a legmelegebb vizet, ahogy az elterjedet 1.-es verzió adja.

(kattintsatok a képre, akkor jelenik meg rendesen)

Előzmény: C20NE (79962)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79966

nem kell ezt olyan szigorúan venni. mi hátránya van ha a bútor alatt be van tekerve? semmi az égvilágon. ott nem adja le a hőt, nem hűl annyit a víz. majd leadja másutt. megspórolsz 80méter csövet, és szívsz ha máshova kerül a bútor vagy nekiáll penészedni a szekrény alja.

Vajk

Előzmény: C20NE (79962)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79965

A fal mellett nem kell sűrűbben tekerni, ez nem szabály hanem ez egy lehetőség, tehát a te döntésed.

Látatlanba. Ha a falad U=0,2 akkor a többi sem lehet nagyon rossz. Ergó ha a helyiségeket betekered 15-20 cm osztásközzel akkor sem lesz semmi problémád. De ha kazánnal fűtöd akkor ne tökölj tekerd le minél hamarabb a helyiséget 20-as osztásközzel telibe. :-) Hőszivattyúnál a 15-re tenném a voksot.

A körök hosszáról annyit, hogy úgy tekerd le, hogy lehetőleg ne kelljen toldani, és 100 m körülinél ne legyen hosszabb egy kör, de ha 120 az sem katasztrófa. Ez nem olyan hogy 99-nél még fűt és 101-nél már nem!

Munkáimnál nem foglalkozom a 30 és 120 méteres körökkel sem. Be lehet szabályozni! Ha termosztát vezérli, akkor még az osztót sem kell tekergetni, hogy mennyi víz menjen rajta.

Előzmény: NeomatiK (79961)
c-stahl Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79964

Kezdj el fektetni csővezetéket.

Lehet hamar megtérsz és ráállsz a 15cm-es osztásra, mert az passzol a betonacél hálóhoz.

Persze ha rendszerlemezt fogsz használni, vagy tartod magad a tervezett kiosztáshoz, az más.

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79963

A fal melletti sűrűbb rakást az indokolja szerintem, hogy hiába van ugyan jól szigetelve a fal kívül, a talaj felé általában jóval gyengébb a szigetelés, így nagyobb hőveszteséget kell pótolni. Főként sávalapra áll ez. 

C20NE Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79962

Lábon álló bútor kell. Én ezzel nem tököltem, egy szobát sokszor átrendezik de a fűtést nem lehet percenként hozzáigazítani. Ha van rendes peremszigetelés nem csak az az 1cm-es vicc valamint a fal és a lábazat is hőszigetelt  akkor felesleges a fal mellett sűrítgetni...

-szerintem!-

NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79961

Ami még érdekes padlófűtés témában, egyfelöl az a szabály, hogy a külső fal mellett sűrűbben kell tenni a padlófűtéscsövet. Aztán meg az is van. hogy a bútorok alatt ritkábban, vagy ne is rakjunk csövet. Na de a bútor gyakran a külső falnál van - hogy tovább bonyolódjon a helyzet.

Ez a kép az elterjedt fektetési mód. Látszik, hogy sűrűbben van a külső fal mellett. Hogy mit akartak a nem fűtött zóna 10cm-vel kifejezni azt nem tudom. Az a 10cm kevesebb mint a csövek közti 15-20cm.

Ráadásul nem vagyok róla meggyőződve, hogy egy hőszigetelt falnál indokolt a sűrűbb rakás, pl egy 0,2 W/m2K falnál.

Előzmény: halaloszto (79929)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79960

Fórumon kívül nem akarok senkivel beszélni :) Van egy pár szakkönyvem meg internet, meg segédprogramok, csak ugyebár ezek sem adják ugyanazt az eredményt, ahogy Wattocsak is írt a 120m-es hosszt. Úgyhogy maradok annál a verziónál, hogy 1 körrel lesz megcsinálva a "120m-es" helyiség. Az amúgy is aféle garázs vagy hobbi szoba vagy iroda lesz.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79924)
_kip_ Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79959

A fix gázcsövekre találtam tigaz technologiai utasításban, hogy elrejthető, de a garvitációs kiszellőzésről gondoskodni kell pl függőleges csőnél alul, felül szellőző nyílás stb.

Eltakarni lehet, de szellőzni kell. A flexi csöveknél írnak még elő hőre záródó szelepet, gondolom, ha meghibásodik a flexi és gubanc van..

Előzmény: MZ/Y (79958)
MZ/Y Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79958

Az újfajta, sárga gáz flexibilis bekötőcsövet el lehet rejteni? Úgy emlékszem, nem lehet sem dobizilni, sem semmi (biztonsági okokból), a szerelő szerint semmi akadálya. Nem tudom eldönteni, hogy rosszul emlékszem vagy a szerelő túl laza.

CyberShot Creative Commons License 2015.07.10 0 0 79957

Sziasztok!

Úgy néz ki, csúnyát megszivatott a vízvezetékszerelőm. Ma lenne a házépítésnél a szennyvíz és víz felállások alaplemezbe szerelése, és nem tudom elérni.

Tudnátok valakit ajánlani (aki rá is ér), aki pár méternyi PE csövet be tudna helyezni az alaphoz?

A munka helye Nagykovácsi.

Kösz!

C20NE Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79956

A hőcserélőben keringő folyadékban nincs oldott oxygén mert az első pár percben kiválik és utána már nem probléma, az összekötő idomok amúgy is sárgarézből vannak.

Előzmény: masterflash (79954)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79955

Köszönöm szépen.

Előzmény: Wattocsak (79952)
masterflash Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79954

Miért nem lehet a réz után horganyzott?

Van egy hőcserélős bojler, amire most akarok napkollektort kötni, és nem tudom, hogy al vagy cu legyen a napkollektor hőcsöve.

A leírásban azt írták, hogy réz cső esetén galvanikusan el kell szigetelni a csőhálózattól.

Előzmény: morgen66 (79953)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79953

Alumínium csőről én nem tudok,lehet hogy van.

Nem esetleg alu ötrétegűt akartál kérdezni?

Régi időkben horganyzott csővel szereltük a lakások vízvezetékeit,ma már inkább az alu ötrétegűt kedvelik az emberek.

Sokan szerelnek PP-R csővel is,talán olcsóbb is mint az ötrétegű.

Korrózió szempontjából az ötrétegű és a PP-R a jobb megoldás.

Rézcsöves szerelésnél kell odafigyelni, hogy ne legyen összekeverve horgannyal,horgany után lehet réz, fordítva nem.

Előzmény: masterflash (79951)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79952

Ha jártas vagy a számítástekknikában akkor még a körtérre sem kell ellátogatni, ha nem gyere kapsz egy gépet, széket és hajrá:-) Ha van kérdésed, még talán választ is kapsz rá. 

Előzmény: stevemegane (79950)
masterflash Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79951

Sziasztok!

Vízszerelésnél melyik fémtípust célszerűbb összehozni acél tartállyal, réz vagy az alumínium a jobb választás?

Korrózió szempontjából lehetnek problémák a rossz választásnál.

Hogyan kell szeparálni a különböző anyagú vezetékeket, és a folyadék milyen mértékben tudja átvinni a galvanikus korróziót okozó elektronnegativitást?

stevemegane Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79950

Akkor ezek szerint esély sincs rá, hogy magam nézegessem kicsit a csövezés paramétereit?

A körtéri illető tud benne segíteni? :)

Előzmény: Wattocsak (79946)
horex Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79949

Köszi, de megoldódni látszik. Ha valamiért mégsem, akkor élek a lehetőséggel.

Előzmény: almirena (79947)
horex Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79948

Köszönöm, kaptam innen tel.számot, kapcsolatban vagyok vizes mesterrel

Remélhetőleg összejön.

Előzmény: horex (79942)
almirena Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79947

Nekünk egy baromi rendes szerelőnk van, de fel kéne hívnod, mert nem netezik

20 3965972 Karancsi

pontos, rendes.

Előzmény: horex (79942)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79946

Csak ott akinél van hardverkulcs. Tudok egyet a Körtéren:-)

Előzmény: stevemegane (79945)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79945

Sziasztok!

Tudtok esetleg abban segíteni, hogy a winwatt program hol érhető el olyan verzióban, hogy a házam meglévő wwp kiterjesztésű fájljában egy kicsit tudjak bűvészkedni?

A demo programok nem ismerik a kapható fűtéscső típusokat.

Köszi..

Előzmény: Wattocsak (79944)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79944

Ez olyan mint az étteremben a kaja. Jobba ha nem tudjuk, hogyan készült. :-)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79943)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79943

Úgy kell neki! :DDD

Komjolyra fordítva: nyilván a táblázatokat is alapos számítások vagy legalább tapasztalati értékek alapján állították össze, szóval nagy eltérések nemigen lehetnek. 

Előzmény: Wattocsak (79941)
horex Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79942

Üdv Urak!

Vízszerelőt keresek egy lakás főelzáró cseréjére Bp. V.ker. 15-ös rézcső, régi tipusú ki-betekerős/betétet nem lehet cserélni benne/, ki van bontva a strang, fotó van "előzetes megtekintésre", strang főelzáró működik.

Tudom nem egy nagy meló, de hogy internetszerte ne találjak egy vizest, vicc

Ha valaki akad, egy emil üzenetet kérek.

Wattocsak Creative Commons License 2015.07.09 0 0 79941

Nem így csinálja:-)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79939)
kormi07 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 79940

Urak, sok reményt nem fűzök hozzá, de 79909-re valaki?(tények kellenének, -összeraktam ekkorával, ennyi lett a nyomásváltozás felfűtésnél).

Köszi megint.

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.08 0 0 79939

Szerintem egy jó méretező program az ismert paraméterek alapján (pl. cső és beton fajtája, méretei, hővezetése, hőkapacitása, épület hőigénye stb.) modellezi a hőleadást az egyes szakaszokon. Programozni, algoritmizálni is sokkal könnyebb így, mint táblázatokkal nyűglődni. 

De tényleg csak szerintem, mert nem tudom, miként működnek ténylegesen. Én így csinálnám. 

Előzmény: PetiCsokvaomány (79935)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.08 0 0 79938

Túl sok a változó, ezért valamit fixálni kell. 

Lehet tömegáramra gyúrni akkor megmondod mekkora legyen az átfolyó vízmennyiség és a kilépő hőmérséklet adódik, Vagy mennyi legyen a kilépő, és ekkor a tömegáram lesz annyi amennyi.

Van egy másik programom az egy német szerkezet, és ő azt mondja, hogy ezen a rendszeren ekkora tömegáram halad keresztül akkor a leadott hőmennyiség ekkora. Ez egy kicsit életszerűbb, de egyikkel sem lehet felsülni. Ja és nagyon közeli értékek jönnek ki vele két egyforma rendszerre.

Előzmény: halaloszto (79936)
Jonny Sniper Creative Commons License 2015.07.08 0 0 79937

Sziasztok,

Az alábbi kazánhoz milyen vezérlőegységet javasoltok?

Ariston Genus Premium Evo Kombi

Üdv,

JS

halaloszto Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79936

jaaa, úgy könnyű. csakhogy a padló nem fogja megkapni a pecsétes papírt, nem lesznek azonosak a kilépő hőmérsékletek. betolod az 5liter/perc 30 fokos vizet az azonos felületű és csősűrűségű 20assal meg 16ossal tekert padlóba, és nem azonos lesz a visszatérő, így a leadott teljesítmény sem.

a méretező progiban nincsenek valami tapasztalati számok a különböző csövek hőleadására?

Vajk

Előzmény: Wattocsak (79934)
PetiCsokvaomány Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79935

Egy JÓ számítógépes méretező program ugyanazokat a táblázatokat használja , amit a NEM JÓ szakemberek.

Wattocsak Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79934

A méretezés úgy működik, van beállítva, hogy a kilépő hőmérsékletek egyformák.

Előzmény: halaloszto (79933)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79933

tökjó!

meglepő hogy kb nincs teljesítménykülönbség a csőátmérő miatt. persze logikus, a beton fűt nem a cső.

Vajk

Előzmény: Wattocsak (79931)
C20NE Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79932

Nekem 18-as csővel jött ki teljesen kezelhetőre a rendszer. Gyakorlatilag beállítás nélkül egyforma volt a tömegáram pedig kb. 10% hosszeltérés volt a körök között és a tömegáram is rendben volt, egyenletes a felületi hőmérséklet.

Előzmény: Wattocsak (79931)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79931

Összehajítottam egy kis táblázatot.

10m2 padlófűtés 14, 17 20 csővezetékkel. 

Tanulságos adatok, de ennek ellenére nem mondanám, hogy nem csinálnék 16-os csővel padlófűtést, a nyomásveszteség nem olyan kibírhatatlan.

Előzmény: halaloszto (79929)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79930

tartani baromi jól lehet vele a hőmérsékletet, ahhoz pont jó a tehetetlenség. normál esetben naponta van olyan hogy 10 fokot vagy jóval többet esik a kinti hőmérséklet éjszakára pár óra alatt, a fűtésnek ez semmit nem számít.

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79923)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79929

100m felett 16-osbol nem csinalnám, az tuti. az a hátrány hogy nagy szivattyú kell hogy átmenjen a víz. a nagy ellenállás miatt is nagy szivattyú kell, meg azért is hogy nagy tömegáramot tolj át a nagy fűtött felület miatt.

gondolj bele, kell neked 5000 watthoz kb 8liter/perc 10 fok dTvel. 5 fokkal m'r 15liter/perc. áttolod a 120m csöveden, vagy kettévágod és 60méteren tolod át a felét?

Vajk

Előzmény: NeomatiK (79922)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79928

Basszus csak kifelejtettem.

Egy német gyártó 120 méteres köröket ajánl. Szerinted mekkora kiszerelésben adja a csöveit? 240 és 360 de van 600m is:-)

Előzmény: Wattocsak (79927)
Wattocsak Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79927

Szerintem a 100 méteres szabálynak az okai sokkal prózaibbak, és ha hidraulikailag és hőtanilag is jó, akkor mindenki boldog. A kezdetekben 80-as évek eleje (PEMÜ) egy tekercs 200 vagy 300 m hosszú volt, tehát adta magát a 100m, a legnagyobb közös nevező. A csővezeték toldása nem volt elfogadott, mert a toldó idom elég megbízhatatlanra sikeredett, még a gyártó sem ajánlotta a használatát. Tehát kb 100 méteres kört tekert mindenki.

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79926

Én inkább abban kételkedem, hogy érdemes megfizetni, mert nem lenne olcsó. A laikus véleményem szerint egyszerűbb és biztonságosabb lemenni jóval a 100m alá, és akkor nem lehet baj. Aztán max. fojtást vagy kerülőt alkalmaz az egyes körökben a finomhangoláshoz. 

Előzmény: c-stahl (79925)
c-stahl Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79925

Kíváncsian várom, hogy fog-e találni ilyen JÓ szakembert ;-)

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79924

Nem vagyok szakember, csak a józan paraszti eszemmel gondolkodom:

A 100m szerintem egy tapasztalati szabály, egy ökölszabály. A cél ugye az, hogy végig kb. állandó legyen a fűtőcső egy métere által leadott hőmennyiség. Ha a felénél megfordulsz és az odamenő mellett vezeted vissza, ahogy ez szokás (meanderes fektetés), akkor nagyjából állandó átlaghőmérsékletet kell kapnod, valahogy így:

oda  vissza  átlag

100     0        50

90     10        50

80     20        50

70     30        50

60     40        50

50     50        50

A 100m hossz fölött átlagos körülmények között (ami eleve egy igen tág meghatározás) a feléig már annyira lehűl a cső, hogy a hőmérsékletek valahogy így néznek ki:

oda  vissza  átlag

100     0        50

90       4        47

80       6        43

70       8        39

60     10        35

50     12        31

40     15        27.5

30     18        24

20     20        20

A számok persze nem Celsius fokot, hanem százalékos delta T-t jelentenek, és csak a szemléltetést szolgálják, pl. a visszatérő eleve nemigen lesz 0. 

Vastagabb csővel azért lépheted túl a 100 métert, mert a cső 1 méteres szakaszának felület/térfogat aránya lecsökken, a szállított hőmennyiségnek csak kisebb részét fogja leadni, ezért később fog lehűlni. 

Laikusként azt javaslom, hogy inkább konzultálj egy JÓ szakemberrel. A 100 méter csak egy ökölszabály, ám ha nagyobb a leadandó hőmennyiség, akkor lecsökkenhet jóval 100 méter alá is a max. csőhossz. Egy JÓ szakember remélhetőleg nem csak táblázatból dolgozik, hanem számítógéppel tudja modellezni a cső hőleadását a padló és az épület hőviszonyai alapján. 

Ha ehhez nincs kedved, akkor én a helyedben a 2. opciót választnám (két egyenlő hosszúságú kör 16 mm-es csővel). 

Előzmény: NeomatiK (79922)
NeomatiK Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79923

A másik pedig, amire eddig nem igazán gondoltam, mekkora a padlófűtés tehetetlensége? Mondjuk fél nap alatt hül 10 fokot a kinti hőmérséklet pl 10-ről 0°C-ra, akkor kizárólag padlófűtéssel mennyire lehet komfortban (kb. 23°C) tartani a benti hőt egy jól szigetelt (U=0,2 W/m2K) házban?

Lehetne itt is számítást csinálni, de a tapasztalatokra vagyok inkább kíváncsi.

NeomatiK Creative Commons License 2015.07.07 0 0 79922

Sziasztok

(Dilemmáztam hogy ide írjak vagy a padlófűtés topikba)

Az az ökölszabály - állítólag - hogy 100m-nél hosszabb padlófűtéscsőkör esetén már nem jó ha 1 körrel van megoldva a csövezés. Viszont ha nagyobb a csövek közti távolság, akkor meg nagyobb átmérőjű cső kell és így már a 100m hosszon belül lenne. Igenám, de 20mm átmérőjű csővel a 16mm helyett jóval nehezebb dolgozni :))

amit el tudok képzelni megoldásként max.100m + 16mm helyett:

1) egy körből 20mm-essel lerakva

2) két körből 16mm-essel lerakva

3) egy körből 16mm-essel lerakva átlépve a 100m hosszt

Az 1)-est választanám legkevésbé. 3)-as esetén 100m helyett kb 120m lenne az egyik kör, és 105m a másik kör.

A kérdésem, hogy tényleg érvényes-e a 100m max csővezés? Mi történik, ha hosszabb a fűtési kör? Kevésbé adja át a hőt? Vagy nagyobb fűtővízhőfokot kell alkalmazni? Szivattyú bekrepál hamarabb? Ugyebár van csősúrlódás. És ahogy halad előre a víz, egyre hül, kevesebb hőt tud átadni (ez ellen leginkább a fektetési móddal szoktak cselezni).

UazosMisi Creative Commons License 2015.07.06 0 0 79921

erre gondoltam én is hogy többet fogyaszt mint a mai kazánok, csak most nem fér bele a kazáncsere. De még gondolom igy is olcsóbb lesz mint a villanybojleres megoldás. Persze ezt csak akkor lehet kijelenteni ha látjuk mindkettő változatot.

mindenképen a pincébe lesz a tároló, bekötjük a kazánra, akkor már meg tudom nézni a fogyasztást, és akkor eldönteni hogyan tovább.

Előzmény: morgen66 (79908)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79920

A tuning a ház felrobbantása lenne. Nem a miénk, csak ott  lakhatunk.

Van viszont egy kis ablakja ami kinyitható, innen lehetne valamit okoskodni, ráadásul napsütötte. Egy sörkollektoros meleg levegő befújás itt szuperjó megoldás lenne, minden adott hozzá, és nem jár rombolással.

Előzmény: morgen66 (79917)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79919

Köszi, akkor az lesz. A töketlen albérlőnek volt a nagy ötlete, hogy ott szivárog... Szerintem tutira nem, de körbenyomom gumiámmal a dugó körül, (35 éves lemezkád) előtte persze megszárítom, meghajszárítózom tisztára. Benézek majd a kád alá is zseblámpával, valamit gányoltak már ott, de nem sok eredménye lett. A bejövő víz falon kívül van, 1 db kmt csaphoz ami a mosdóra van szerelve. Ez a rész kilőve. A kád középvonalában ázik át a födém. Ja és igen, ott is benyomom majd a gumiámot, mert ez a hülye banda semmihez se ért.

Nálam minden rendben, a taknyolandó nem az én lakásom.

Előzmény: morgen66 (79916)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79918

Van kétméteres radiátor,igaz alumínium

http://xhenia.com/termekeink/radiator/radiatorok-teljesitmenye/

Kilencszázas radiátor 33dk ek ban nem elég nagy?

Ez már elég nagy

http://www.szerelvenyaruhaz.hu/radiator/acellemez-lapradiator/kompakt-acellemez-lapradiator/haromsoros_33_DK_EK/900mm_33dk_ek/Dunaterm-acellemez-kompakt-radiator-33-900x1600-mm--5962-W

Elforgatva nem fog működni rendesen , a benne lévő konvektor lemezek nem véletlenül vannak úgy benne.

A "kevert rendszert" felejtsd el.

Előzmény: Jonesy84 (79915)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79917

Tuning a szigetelés lenne.

Igaz semmi se olcsó,de egy párátlanító készülék megoldaná a problémádat.

http://bolthely.hu/levegotisztito/id/00073_Paratlanito_penesz_ellen_50_m2-ig_-_Trotec_TTK_50_E

Előzmény: paplanfa (79911)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79916

Gumián is jó.

A hideg vagy a meleg vized nem szivárog valahol?

Kádlefolyót ne taknyold,inkább cseréld ki a szifont,a szilikon különben se tapad nedves felületre.

Előzmény: paplanfa (79914)
Jonesy84 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79915

Sziasztok

Most veszünk egy házat, amiben még régi gravitációs fütés van (vegyes tüzelésű és gáz kazánnal). Mivel nincs annyi pénz, hogy az összes szobában egyszerre felújítsuk a rendszert, van értelme szobánként vékonycsöves rendszerre cserélni? Egyáltalán működni fog vagy az ilyen kevert rendszer nem működőképes?

Másik kérdés, hogy álló radiátort csak a drága design radiátorok között találtam, sima lemez radiátorban nem. Létezik ilyen vagy csak simán elforgatva is működni fog a normál radiátor?

paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79914

Nem ez a gond. A szaniterszilikon helyett pontosan ugyanolyan jó a gumiám paszta is? Egy kád lefolyóját kell körbetaknyolni, mert már nincs ötletünk honnan áztatnának el, mielőtt jobban bontanánk.

Előzmény: PetiCsokvaomány (79913)
PetiCsokvaomány Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79913

Nem tudom milyen színü a csempéd, de ha el tudod fogadni, hogy a szilózásnak nem muszály fehérnek lennie, akkor válasz olyan színü szilót ami a legközelebb áll a penész színéhez. Én mostanába fogom barna szílóval megcsinálni a zuhanykabinom szigetelését. Oszt Ennyi. Üdv

Előzmény: paplanfa (79912)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79912

A zöld gumiám paszta és a fehér szaniterszilikon között van valami érdemi különbség? Gyakorlatilag ugyanaz van ráírva mindkettőre, csak a szaniterest megtoldották még azzal, hogy penészgátlós. (Viszont én még nem láttam olyan körbeszilikonozott fürdőszobát aminél a zuhanyzó körül ne penészedett volna meg x idő után a szilikon alatt...

paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79911

Aha! Na ezt a módszert nem felejtjük el.

Van egy istentelen hülén kivitelezett fürdőszoba. villanybojler, falakban a víz, de az is körbefut a külfalban, a tetőn pedig hullámpala, 99%, hogy minimális szigeteléssel, ugyanis rohadtul penészedik, de megbontani nem lehet. Non plus ultra, a konvektort is leszerelték, így fűtése sincs. Egyszerűen katasztrófa, de a bazinagy akril sarokkád az bezzeg kellett bele.

Ezen hogyan lehetne tuningolni valamit? Állandó a szellőztetés, fűtőventillátor, de a levegőből ígyis kicsapódik a pára és penészedik.

Előzmény: halaloszto (79907)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79910

Ez működik. Van olyan panelház ahol gyárilag nincs a konyhában radiátor csak a két átmenő cső, és közéjük volt bepattintva, de a lépcsőházat is így fűtötték. Célgépnek kell egy fűtéscső, egy félbevágott fűtéscső és egy satu amiben a két csövet a közérakott lappal összeszorítod, majd a lapot még hátrahajtod a hosszában félbevágott csövön. Nagyon nagy lesz a felfekvő felülete, és ha nincs rá szükség, mert pl. túlfűt, akkor gyorsan leszedhető.

Előzmény: halaloszto (79906)
kormi07 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 79909

Köszi, közben próbálok okosodni.A víz 10fokról 60-ra melegedésekor térfogatra nézve 1,7%-ot tágul, ez 200 liter esetén 3,4 liter víz, ennyit kéne felvennie a tágulásinak nagyobb nyomásváltozás nélkül(el nem tudom képzelni, hogy az a gyári 2 literes tartály hogy működött jól).

4 barra előfeszített tartály, az gyakorlatilag nem enged be vizet magába(4,2bar a hálózati nyomás), tehát a ~4 liter térfogatváltozásnak néhány tizeden, de max. 1 baron belül kéne tartani a víznyomásnövekedést.Így saccra a 18 literes tágulási is kicsinek tűnik...van 25, meg 33 literes is.

Lehet veszek egy 25 literest, az még elfogadható áron van.

http://www.akciosgazkazan.hu/termekek.php?category=ivovizestartalyok

Előzmény: Pioharley (79876)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79908

Megoldható,igaz egy kondis kazánnal a gázszámlád kb. 30% -al kevesebb lenne,és egy jó szigeteléssel még többet megtudnál takarítani.

Előzmény: UazosMisi (79898)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79907

nekem egy négyzet szoba két oldala az L alakú konyhabútor. az egyik oldal közepén volt a radiátor. szépen elindul balra a sarok fele, ott bekanyarodik, elmegy a falig. visszafordul. az 5retegut nem lehet kisiven hajtani, de a szekrény alatt elfér. egyébként a falra van rögzítve ilyen dupla csőbilincsekkel. szóval jön vissza, sarokban kanyar, végig a radiátorkiállás alatt el a másik falig, ott hajtűkanyar, és vissza a volt radiátor visszatérőbe. van vele kis szopás, pl az alsókötésű radiátor H idomját megtartottam hogy el lehessen zárni meg be lehessen szabályozni, de fejjel lefele tettem fel hogy elférjen a bútor alatt. két réz könyök, hollandi, 5rétegű menetes idom, és hajrá. az L kb 3x4méter, egész sok csövet sikerült beletenni.

Előzmény: paplanfa (79905)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79906

ez nem rossz! persze rendesen bepattanó C profilt amin íves rész is van nem lehet célgép nélkül csinálni. pedig lenne értelme termékként is.

Vajk

Előzmény: paplanfa (79904)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79905

Ahh, zseniális ötletet adtál az utólagos bekanyarítással.

Előzmény: halaloszto (79903)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79904

Hajjaj, de még mennyi!

Tegyél a két cső közé egy 0,5-ös aluminiumlapot úgy, hogy a csövekre támaszkodjon fel végig. Kicsit meghajlítva bepattintod közéjük.

Előzmény: FAQtyA (79902)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.04 0 1 79903

külső 15mm csőre 60/40-el fűtve a kettőre (oda-vissza) számolhatsz 20-25W per méter hőleadást. az azért nem kevés. 

nekem a konyhaszekrény alatt volt a külső sarokban minimál penész. levettem a radiátort (oda is szekrény került) és a helyére bekötöttem 20as ötrétegűt ami a szekrény alatt oda-vissza körbemegy végig. persze most nem tudom megnézni a szekrény mögött mi van, de a hőmérő azt mondja nincs hideg a szekrényben hátul. pedig az én előremenőm 40, max 45 fok.

(a konyha padlófűtés, de a tervező és a kivitelező kórusban lebeszélt róla hogy a leendő szekrény alatt is legyen csövezés. azóta jól megbántam hogy hagytam magam. pont a külső fal ugye, pont ott kellene fűteni, ott a leghidegebb fűtés nélkül. ennek pótlása lett ez a szegélyfűtés.)

az 5rétegű csúnya, ha nem nagy távolság, csináld meg szép egyenes rézcsőből. a szegélyfűtés sem más, csak van rajta valami borda vagy egyéb ami növeli a felületét.

Vajk

Előzmény: FAQtyA (79902)
FAQtyA Creative Commons License 2015.07.04 0 0 79902

Lenne egy elvetemült láma kérdésem. Utólagos fűtőtest felszerelése esetén, ha a falon kívül vezetek el két 15-ös rézcsövet a fal alján, akkor annak van valamennyi fűtőértéke? Gondolok arra, hogy ha egy penészedésre hajlamos sarokban vezetem ezeket a csöveket, ad le annyi hőt, hogy megszüntesse a penészedést, vagy a már korábban felvetett szegélyfűtés kell végig ezen falszakaszon. Tetőtéri ablakok alá kellene pótolnom a kimaradt fűtőtesteket, és még mindig a megálmodásnál tartok. Jó drága szegélyfűtés az ablakig, vagy rézcsővel az ablakig, és alá lemez radiátor. Vagy lehet a réz helyett ötrétegű műanyag is?

Az építő jellegű hozzászólásokat előre is köszönöm!

Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79901

Már kérdezték!

Tutira nincs!

Előzmény: paplanfa (79900)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79900

Csak van egy amatőr kérdésem. a csapnál tutira nincs felcserélve a hideg-meleg ág?

Előzmény: Pioharley (79899)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79899

Sziasztok!

Úgy tűnik hogy a szelep jó! (Nem szereltem ki),de az asszony telefonos segítséggel figyelte a lejövő HMV sac per kb meleg-nem meleg.

Én fönt a padláson a Honeywell szelep hideg ágát zártam vagy nyitottam.

A tartály felöl érkező hőmérő szerint 64fokos vízhez épp hogy meg van nyitva a hideg ág így az elmenő MMV 48-50 fokot mutat az óra a keverőszelep után.

Kérdés hogy ha a tartály víze pl 80 fokos lessz akkor is követni fogja e a keverőszelep ???

Most hagyom és később újra próba.

UazosMisi Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79898

még egy kérdés a témával kapcsolatban. Éti 15 vagy 25( nem vagyok ismerős a témában, Sosem volt gázkazánunk, most folyik az adásvétel) esetén is megoldható e igy a hmv előállítás?

Előzmény: morgen66 (79868)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79897

a. a keverőböl nem jön melegvíz egyáltalán,ha csak a kb 30fokot annak nem értjük.

b. Elég a víznyomás

A tartály a padláson van kb 4 m-en a nyomásmérőora 2,5 -4 Bar között mutat.

Még nem szereltem ki.,de a szelepre menő hideg ágat  zárom akkor a tartályban lévő melegvíz akadálytalanul áramlik hőveszteség,nyomásesés . nélkül

Előzmény: c-stahl (79893)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79896

Nem volt visszacsapószelepem a tartály betöltőjén,és ekkor a tartályon kb vagy az is lehet hogy nem volt jó a manométer ,7 Bar nyomásom volt.

Amikor megkérdeztem a bátyám ismerősét (Épületgépész)arról hogy hogyan kössem össze a ház két végpontján lévő teljesen külön álló vízrendszert azt ajánlotta hogy elég ez az egy 300literes 2 hőcserélős tartály. és ezzel együtt vázolta nekem hogy a tartályon nem bolylertöltő van így tegyek be oda egy visszacsapószelepet,mert így most a rendszerre tágul vissza.

Előzmény: c-stahl (79894)
lamarking Creative Commons License 2015.07.03 -2 0 79895

Sziasztok!

Ismeri valaki a Johnguest gyorscsatlakozókat?

Víz, Fűtés, HMV -hez réz, illetve műanyag csövekhez használható.

Pillanatok allatt megszerelhető vele minden!

Próbáljátok ki!

www.johnguest.hu

c-stahl Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79894

Sajna nem értem. Mi az 1,7bar? A hidegvíz nyomása a tartály előtt?

Előzmény: Pioharley (79871)
c-stahl Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79893

Írásaid alapján kettő probléma is van:

a. nem elég meleg a víz ami a keverőből kijön

b. nem elég a vízmennyiség ami kijön a keverőből.

A szelepet kiszerelted, kiszerelt állapotban megfelelően működik?

Ha kiszerelted a keverőt, kösd át a helyét, majd teszteld a rendszert, hogy így megfelelően működik.

Végül is a csapoló az keverő csaptelep, vagy termosztatikus csaptelep?

Előzmény: Pioharley (79892)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79892

Kedves Vajk! Nehezen akarom az igazságot! Azért is érdekes amit írsz hogy ez a szelep nem e alacsonyabb tartományban tud szabályozni,mert most pl a szeleptestre menő hideg ágat teljesen elzártam és a tartály vize simán átmegy rajt. Ha ez alacsonyabb hőmérksékletű lenne akkor ezt nem tené,mert ez a szelep (szerintem) forrázás ellen van kitalálva és a meleg ágát zárja.A tesztjeim során úgy emlékszem hogy bizonyos hő felett teljesen.Ezért gondolom hogy akkor ha nem tudná azt a tartományt egyszerűen zárná.

Rosszul gondolom?

Tudom nem vagyok normális.Igy nehéz a segítség,hogy még a szabályzó hőtartományát sem ismerhetjük pontosan.

Üdvözlettel Pioharley

Előzmény: halaloszto (79877)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79891

Ijj, inkább figyelem mit okosodtok ki a kollégával.

Előzmény: Pioharley (79885)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79890

Nincs matrica rajt :(

Előzmény: halaloszto (79888)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79889

Azt írja hogy a szeleptestet minél jobban ki kell hajtani vagy inkább betekerni a melegebb víz miatt?

Előzmény: halaloszto (79886)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79888

a tekeron levo matrican kell legyen a tipus ahogy nezem.

Vajk

Előzmény: Pioharley (79887)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79887

Ki kell szerelnem a rendszerből és letesztelni,mert már régen volt,de arra emlékszek hogy a thermofej tökéletesen nyitott és zárt!hogy ez milyen tartományban van azt nem tudom megmondani.A szeleptesten semmi utaló szám vagy tipus nincs az ami biztos hogy belső menetes NPT.

1".

Ha ez a szelep egy páralecsapódás elleni szelep akkor kidobhatom a pi.. kukába.

Előzmény: halaloszto (79886)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79886

p1 alja p2 teteje magyarázza hogy mi a kódja a különböző tartományű típusoknak. a harmadik oldal csak arról szól hogy hogy kell limitálni hogy ne lehessen csavarhúzó nélkül adott hőfok fölé tekerni.

p2től vannak táblázatok hogy a különböző tartományú típuson a tárcsa számai milyen hőfokot jelentenek, és mennyire változik a betáp hőfokkal.

Előzmény: Pioharley (79884)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79885

Egy bojleről két vízrendszert akarok megtáplálni.Az egyik amit most telepítek (hosszabb) ott lesz cirkulációs ág. A másikon nincs kiépítve cirkulációs vezeték,de még ez az ág üzemel egyenlőre.

Előzmény: paplanfa (79881)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79884

Igen,de elvileg a tekerő levételével és áthelyezésével lehet azt a beállítási tartomány válltoztatni.A doksa 3. oldala írja.

Előzmény: halaloszto (79882)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79883

Most 60.

Előzmény: halaloszto (79882)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79882

ebből a szelepből vannak különböző tartományra készítettek. mi van ha a tied 20 és 35 között állítható? 

azt mondod mindenképp 30 fok a kijövő. és mennyi a bemenő?

Vajk

Előzmény: Pioharley (79880)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79881

Ez nekem már bonyi. Ugye a melegvíz keringeni fog üresjáratban is?

Előzmény: Pioharley (79879)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79880

Kedves segítőkész fórumtárs!Az én szelepem.Szerintem egyáltalán nem tesz bele hideget!Mert az hogy kitekerem az egyik végpontba (közben ki van nyitva egy melegvízcsap) semmi változás. majd a másik véglet .....várakozás hogy a csap be tudjon állni a víz csak folyik és szinte észrevehetetlen,de 30fok körüli víz megy a kevert ágon mind a két állásnál.

Ha nem jó egy vadi új csap akkor hogy bízzak meg egy úgyan olyan márkájúban?

Sajnos nincs semmi jelölés, de képet esetleg tudok róla....

Köszönöm egyébként  a segítséget mindenkinek!

Előzmény: halaloszto (79878)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79879

Semmi gond!Várok minden véleményt,hozzászólást segítséget,de amit írtál az már a végkifejlet amit szeretnék elérni.igaz nem 38 fokosra szeretném belőni,de egy adott hőmérksékletre.Amire ez a keverőszelep hivatott,bár aki a piacra dobta most ne kerüljön a szemem elé mindegy hogy férfi vagy nő volt.......úgye érted ;)

Legfőképp nem szeretnék mást főzni.(Szójáték) Szegény ember aból főz amilye van,de megint kiderült hogy az occó a drága!

Előzmény: paplanfa (79875)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79878

az 1.1 ábrában az a poén, hogy a hideg ágban van a puffer, és onnan veszi a hideget. tehát ha felforraltad a tartályt, és a visszacsapó miatt nem tolt vissza a hálózatba hanem valamelyest felment a nyomás, akkor a hideg nyomása is felment.

de ha jól értem neked az a gond, hogy túl hideg a víz, nem tesz bele elég meleget.

pontos típus van a szelepeden?

Előzmény: halaloszto (79877)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79877

1. simán lehet hogy a szeleped rossz!

2. a doksi azt mondja hogy a hideg-meleg nyomáskülönbsége max 10psi lehet, az a google szerint 0.7bar.

Vajk

Előzmény: Pioharley (79874)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79876

Olyat vegyél aminek a membránja min 4Bar alapnyomást tudjon.Ellenkező esetben a folyton tele lessz vízzel.és nem lessz képes felfogni a hőingadozás miatti tágulást.Biztonsági szelepek általába 6Bar-osak.

És nem árt ha a tartály térfogatának a min7%-val,de inkább 10-el számolsz,de ha picit nagyobb az se baj!

Előzmény: kormi07 (79872)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.03 0 0 79875

Kicsit belekibickedek, nem baj? Mi lenne, ha eleve 38 fokos vizet engednél csak a melegvízhez? Panelban remekül bevált nekem, leforrázni senki nem fogja magát, de mosogatni már elég meleg. A technikai része gondolom megoldható máshogy is, nem csak a termosztátos keverőcsappal.

Előzmény: Pioharley (79874)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79874

Kedves Vajk!

Nem tudom még mi tévő legyek.Mert a thermosztátos csapot azért akartam berakni,mert van két kisgyerekem és két idősödő szülőm.(Az Ördög meg nem alszik)

Én ilyenre nem is számítottam hogy ez nem fog múkodni!

A tartály tetelyéből 1" álltam ki,mondván úgy is keté  kell osztani első- hátsó vízrendszer.A hideg betápja a tartályhoz 1/2" -on érkezik az elmenő szintén.

Most voltam fent a padláson.Újabb próba,(nem raktam még be a plusz visszacsapót)és öszintén nem is hiszem hogy ez megoldja a gondom.

Eredmény úgyan az :Kudarc!!!

A @ -om ki van!

Szerintem az valamelyest segítene ha a hideg betáp csak a tartály aljába menne. A szelep hideg oldala pedig valahonét a tartály aljából.Mert akkor a szelep két oldalán közel azonos nyomásnak kell lenie (Az indirekt hidrováltóként működik)

Csak akkor meg azt nem tudom ha a tartály teteje túl forró az alja sem lesz annyival hidegebb hogy pl azt sikeresen hütse a kért,beállított tartományra.

Nem tudom hogy csak nekem vannak ilyen kapufáim,mindíg vagy más is belelép a kutyakakába? :(

Előzmény: halaloszto (79873)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79873

nekem kombi kazánnal volt termosztátos csaptelepem. ahogy vízkövesedett a kazán hőcserélője és egyre kisebb lett a melegvíz nyomása, egyre kisebb lett a max vízhőfok a zuhanyzóban :-)    nem tudta a hideget elzárni, ha a nyomása sokkal nagyobb volt mint a melegé.

már majdnem vettem bele új patront, de huszonzer forint, úgyhogy hirtelen tettem a helyére egy ötforintos csaptelepet. aztán le lett a kazán cserélve, visszatettem a grohe csaptelepet, és minden ok.

Vajk

Előzmény: Pioharley (79871)
kormi07 Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79872

Üdv urak.

Lassan kezd összeállni a 200 literes, indirekt fűtésű bojlerem.Gyárilag(?) volt rajta egy 2 literes, membrános tágulási tartály a hidegoldalon, visszacsapó után.Utánaolvasgatva 10-15 literes tágulási tartályokról beszélgetnek ekkora bojlerhez, mivel cserélnem kell, milyet tegyek rá?

dT ~max.50 fok, hálózati nyomás 4,2 bar, nem nagyon szeretném 4,5 fölé engedni(melegoldalon).

Köszönöm.

Pioharley Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79871

A hideg ágába csak a tartály töltő flexi cső elé tettem.(eddíg ott sem volt) és mikor rátettem a nyomásmérőórát max 1,7Barra ment csak fel.Most azt vettem észre hogy a tartályon 3,5-4Bar a fő uralkodó nyomás és szerintem most ténylegesen is a saját tágulásijába expandál.nem pedig vissza a hálózatra.

Van még egy 1/2" visszacsapószelepem beteszem a hideg ágába a szelep közvetlen közelébe mint a rajzon és megnézem mi lesz.

Előzmény: halaloszto (79870)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79870

a doksiban mindig a hideg oldalon van a visszacsapo szelep a keveron.

fontos neki, hogy a nyomás a hideg-meleg oldalán kb azonos legyen, különben nem mükszik. ezt a termosztátos zuhanycsaptelepemmel is megtanultam. 

nem mindegy milyen visszacsapó, van amin tökre nagy a nyomásesés! akár kompenzálhatja is a tartály és egyebeket a másik ágban, lehet ezért kell betenni?

Vajk

Előzmény: Pioharley (79869)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79869

Szerintem a 4. oldali rajz szerint van kialakítva!Még sem jó!A csap ha meg van nyitva a meleg ágába ekkor úgye a bojler aljába beérkező hideg víz szorítja ki a fenti melegvízet,de amióta betettem a szelepet a hideg víz nem akar a tartály felé meni,hanem a szelepen keresztül a csap felé (a könnyebb út felé)megy. Most ilyenkor mit tegyek,mert angolul bakfitty amit tudok :)

Előzmény: c-stahl (79865)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79868
Előzmény: UazosMisi (79866)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79867

22 - es réz vagy 25-ös ötrétegű.

Előzmény: Mrteo (79864)
UazosMisi Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79866

Üdv Mindenkinek!

HMV előállítással kapcsolatos kérdésem lenne.

Jelenleg 120 literes hajdú villanybojler szolgáltatja a melegvízet, ezt szeretném kiváltani indirekt tárolóra. A tárolót el tudom helyezni a pincében a kazánok mellett(vegyestüzelésű és gázkazán).

Melyik módszert érdemes választanom:

Hőcserélőn keresztül gázkazán fűtse mindig vagy fűtési szezonban vegyestüzelésű ugyanúgy hőcserélőn keresztül, szezonon kívűl gázkazán. Villany ahogy tudom nem nagyon éri meg.

Válaszaitokat köszönöm előre is!

Üdv

Tibor

c-stahl Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79865

Ne használj további keverést, ha a rajz szerint van kialakítva a vezetékezés.

Használható ez keverő csapteleppel, csak másképp kell a vezetékezést kialakítani, lásd 4. oldal.

A cirkulációt átgondoltam.

Előzmény: halaloszto (79860)
Mrteo Creative Commons License 2015.07.02 0 0 79864

Köszönöm a válaszokat, igen osztóról indulok és 3 ilyen kör lenne, összesen 6 radiátorral.

A cirkó és az osztó között mekkora csővel menjek? 

Előzmény: morgen66 (79861)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79863

Előzmény: Pioharley (79862)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79862

Szia!Igen ez a doksa van nekem is róla!De a 4. oldalon szereplő ábra szerint kötöttem be.Ami nem működik.Mellékelek egy fotót hogy hogyan van most. A hideg betáp először bejön megy a Wc-kád-mosdó-zuhany sorbakötve majd felmegy a padlásra a bojlerhez.ott már a kép szerint (leegyszerűsítettem a kollektorkör és a fűttéskör Ac/Dc patron csak írásban jelöltem.

Arra gondoltam hogy ha keverőszelep hideg ágát átkötném a tartály cirkulációs csonkjára az valamelyest segítene,hisz a hidegvíz fajlagos hője miatt bolond lenne a tartályon keresztűl nyomni magát.(Könnyebb útat választva a szelepen keresztül megy a csap írányába szerintem.

Előzmény: c-stahl (79855)
morgen66 Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79861

20/16/16 T elég oda.

Osztóról indulsz ha jól emlékszem.

Előzmény: Mrteo (79857)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79860

azt rajzolja, hogy a cirkulációt a kevet vízre csináld. egy szivattyúval nyomja a cirkuláció a kevertet vissza a hideg oldalon a tartályba. 

a másik ábra alá viszont az van írva hogy:

DO NOT USE WHERE FURTHER BLENDING WITH COLD WATER WILL OCCUR. THIS TYPE OF INSTALLATION IS PROHIBITED.

Ne használd ha további hideg vízzel való keverés történik. Ez a fajta beszerelés tilos.

Vajk

Előzmény: c-stahl (79859)
c-stahl Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79859

Nem tudom. Mondjuk a cirkulációs bekötést sem értem a mellette lévő ábrán. Szerintem nem elég csak a hidegbe bekötni.

Visszatérve az eredeti problémára, az érthető, hogy miért kell külön ágról megtáplálni a csaptelepet hidegvízzel, és nem a keverővel párhuzamosan. Szerintem nincs összefüggésben a probléma azzal, hogy a csapoló keverőszelep.

Előzmény: halaloszto (79856)
buga1 Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79858

Az a 20-as cső honnan jön? Egyenesen a kazánból, vagy valamilyen elágazásból? Amúgy azt a két radiátort simán elhúzza a 20-as cső...

Előzmény: Mrteo (79857)
Mrteo Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79857

Sziasztok!

Ha 2 fűtőtestet 1 körre szeretnék tenni a lenti Mórickarajz szerint, akkor elég ha a főág 20-as 5 rétegű csővel van megoldva és a leágazás 16-ossal, vagy kell a 26-os (esetleg nagyobb)?

köszi

halaloszto Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79856

ez alapján nem szabad olyan helyre tenni, ahol a kimenő kevert víz még keverőcsapba megy. gondolom nem működik ha ellennyomás van a kimenetén.

Vajk

Előzmény: c-stahl (79855)
c-stahl Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79855

Én ezt találtam a szeleppel kapcsolatban: https://www.forwardthinking.honeywell.com/related_links/water/mixing_valve/install/mixing_valve_tech_lit_and_installation.pdf

Ott van kapcsolási rajz a nem megfelelő (rendszer) kötésről is, 2. oldal.

Előzmény: Pioharley (79851)
Pioharley Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79854

Szia! Megnéztem,de nincs - ágra a hideget kötöttem + ágra a meleget Mix az elmenő.

-Azért érdekes ez az egész anomália mert szárazon anno teszteltem hajszárítóval,és akkor jónak tűnt.

A kalibrálás során a melegvízcsapot épp hogy megnyitottam.Nem lehet hogy a hidegágon "nagyobb? nyomás" miatt van ez?

Egy ismerősőm korábban azt mondta ezeket a szelepeket azonos nyomás azonos áramlási sebeségnél lehet pontosan beállítani.Lehet igaza lessz?

Mert a Hmv nem fog folyamatosan cirkuláltatva lenni,mint egy közintézménynél.Hanem szakaszosan lesz használva.(Kézmosás,főzés ,fürdés stb) Családi házról beszélünk.

Szerintetek szereljem ki,és rögtön gondolkozzsak más megoldáson?

Előzmény: halaloszto (79853)
halaloszto Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79853

hideg-meleg bemenet nincs felcserélve a szelepen?

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79852

Kézenfekvő a kérdés: nem lehet, hogy egyszerűen hibás a szelep? 

Pioharley Creative Commons License 2015.07.01 0 0 79851

Üdv Fórumtársak!

Segítségetek szeretném kérni. Egy Indirekt Bojler rendszerbővítés miatt pár dolgot átvariáltam a tartályon. Ha már mindenképp le kell engednem a vízet. Ahhoz hogy a konyha és a hátsó fürdő is ezen a melegvíz redszeren legyen.(Mivel kevés volt a csonkozás)

A tartályt 30 vákumcsöves napkollektor és központiról is  és AC-DC Fűttő betét is tudja fűtteni.

Módosítások során az elmenő melegvízet most a tartály legtetejéről viszem el.

Az elmenő HMV -re betettem egy Honeywell Sparkomixet. Ami egy forrázás ellen védő keverőszelep.

Sajnos nem sikerült beállítanom.

Felfűtöttem a vízet 50C'-ra majd megengedtem a melegvíz csapot és figyeltem a keverőszelep után betett hőmérőt. Majd próbáltam az eggyik majd a másik végletpontba tekerva figyelni a válltozást,de semmi nem történt.Csak a hideg ágat engedte vagy nagyon keveset kevert a melegből. Az 50 fokos víz még nem okozna gondot ,de most nincs teljes kapacitáson a Napkollektor ami nyári napokon sokszor 85-95 fokos vízet is csinált úgy hogy akkor még szinte csak este volt vízelvételezés 4fő fürdése során.

Próbáltam a hideg ágat szorítani,de mivel gólyóscsapot tettem oda az szabályozásra nem igazán megfelelő.

Ha zárom a hideg ágat akkor tökéletesen átfolyik rajta a tartály vízhőmékséklete.

A Szelepet kéz alól vettem újonan,de doboz nélkül. Aszelepről csak a netről letöltött doksa van.

Kérdés valamit rosszul csináltam?

Vagy lehetséges hogy az állítási tartomány az jóval 50 fok alatt lenne???

Segítségetek köszönöm!

kormi07 Creative Commons License 2015.06.30 0 0 79850

Ha a szigetelés alatt a szivacs csőhéjat érted, az falba vakolva nekem eszembe se jutott akkor, így az áruk közötti különbség se.

Kihúzni nyilván üzemszerűen nem kell, de ha mégis, akkor nem kell leverni róla a csempét végig, kijön.

Előzmény: buga1 (79844)
Mr. Cool Creative Commons License 2015.06.30 0 0 79849

Én egy sima, lépcsős lyukfúróval böktem ki mindkét mosogatón a csaptelep meg a mosogatószer adagoló helyét. A legnagyobb átmérője pont jó a csaptelepnek, az adagolónak kisebb is elég volt.

Előzmény: mzsombi (79848)
mzsombi Creative Commons License 2015.06.30 0 0 79848

Az ikeás vágó prímán működik, én egy használtat kaptam kölcsön, két lyukat vágtam vele (egyet a csapnak, egyet a mosogatószer-adagolónak), és úgy adtam vissza, hogy nem vettem észre kopást rajta. Pár perc alatt megvan az egész.

Előzmény: mekkme (79847)
mekkme Creative Commons License 2015.06.30 0 0 79847

Kobaltos fúrószárral terveztem harcba indulni ellene. B megoldásnak meg azok jutottak eszember, hogy egy szeget átütök rajta indításnak. Vagy a dremmeles mini flexkorongal, de gondolom abból elfogyaszt egy marékkel. Ez az IKEA-s cucc is megfontolandó. (IKEA-s a mosogató).

Előzmény: halaloszto (79830)
mekkme Creative Commons License 2015.06.30 0 0 79846

Ez a mosókonyha/kazánház/háztartási helyiség-ben van. Áztatni akar benne a feleségem, remélem azt bírni fogja. A konyhában 50-es lefolyó van.

Előzmény: cucu (79831)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79845

pedig de. mozog a nyomásváltozástól is, meg a hőmérsékletváltozástól is. nem kellene lerepessze a csempét vagy széthúzza a kötést.

Vajk

Előzmény: Sony Black (79837)
buga1 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79844

Nem rossz ötlet, de miért kellene kihúzni belőle???

Olcsóbb volt, mint a szigetelés?

Előzmény: kormi07 (79842)
buga1 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79843

Egy műanyag csőnek jóval nagyobb a dilattációja mint a vasnak. Főleg ha meleg vízre van, a fűtésről nem is beszélve...

A hideg vizet (de csak azt) szigetelheted filcel is, ha nem akarsz annyira mélyre vésni... :-)

kormi07 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79842

Én beletettem villanyszereléshez használt merevfalú védőcsőbe, és kész.

Szigetelni a levegő szigetel, tágulni tud, ha akar, kihúzni ki lehet nagyobb bontás nélkül.

Ilyesmibe.

Előzmény: Sony Black (79834)
cat5409 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79841

vegyél flexibilis műanyag szifon csövet - abból össze tudod tákolni......pár száz Ft, 50/40/32-es vége van, ott vágod el, ahol akarod, ill. amilyen méretű kell.......

Előzmény: mekkme (79828)
ottakring Creative Commons License 2015.06.29 0 1 79840

Hideg vagy meleg, víz vagy fűtés, mindegy. Szerelő szigeteli, a kontár meg hallgat a hülyékre.

cucu Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79839

Annyi untig elég...:)

cucu Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79838

Hát, azon nem biztos, hogy tudok segíteni, de itt egy klisztron fényképe, másképpen mondva egy haladó hullámú cső, ami a '70-es években 3 GHz-en erősítette a jelet. Ez a képen konkrétan Ráckeve mikrohullámú fejállomásán működött 10 évig. 

Ez egy speciális erősítő cső, a frekvencia tartománya miatt. Igazi finommechanikai csúcstechnológia volt, és még ma is annak számít.

A tápvonalon volt a helye, a mikrohullámú jeleket erősítette. Thomson gyártmány.

Íme:

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79823)
Sony Black Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79837

Mert a régen a filcel becsavarástól, hatalmasat diletált a vas meg az ólom cső :)

c-stahl? joevagyok68? Vélemény a témára?

Előzmény: cucu (79835)
cucu Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79836

??

Attól az még 32-es marad!

https://www.youtube.com/watch?v=dpmO-cKSBHQ

Előzmény: C20NE (79832)
cucu Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79835

Minden képpen.

Nem csak szigetelés a szerepe a szigetelésnek, hanem, hogy legyen diletációs hézag a vezeték és az épület között.

Sony Black Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79834

Mesterek!

5 rétegű csövet hidegvízre, falban, muszáj szigetelni szerintetek?

Azt a tippet kaptam, hogy az nem izzad...

Eddig csak szigetelve raktam, de az adott helyzetben, szigetelés nékül elmenne a vakolatban, és csempét kapna rá.

paplanfa Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79833

Fémkörzővel, alkoholos filccel megrajzolod a helyét, kisfúróval körbefúrkálod, és kerekre csiszolod. mikromotorral. Ha ügyes vagy, egy kis vágókoronggal ki tudod kanyarítani egyből a lyukat. Előtte gyakorolj egy bádoglemezen.

A falat nem tudod visszabontani, hogy azt a nyamvadt csövet egy tisztességesre kicseréld?

Előzmény: mekkme (79826)
C20NE Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79832

Egyet értünk én is 50-essel csináltam. Még azon gondolkodtam, hogy egy tüskével egy 32-es csövet meg lehetne próbálni melegítve feltágítani....

Előzmény: cucu (79831)
cucu Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79831

Csak örökösen el fog dugulni...

Nem véletlen, hogy nem gyártanak hozzá szűkítőt. Lefolyót nem szokás ugyanis szűkíteni, csak bővíteni, vagy toldani.

Kár, hogy 32-es a kiállás, mert a mosogatónak legalább 40-es kéne, ha nem 50-es.

Előzmény: mekkme (79829)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79830

ikeában régen adtak ilyen lukasztót olcsón, ami kb csak egy lukat bír. mondjuk a 2000 forintos sem hiszem hogy sokkal többet tudna, egy szakembernek való darab több tízezer.

a 10-es lukat sem triviális kifúrni barkácsboltos fúrószárral.

Vajk

mekkme Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79829

Bár ahogyan így nézegetem, lehet, hogy be fog így is férni ez a szörny.

A kinézet nem sokat számít, mert úgyis benne lesz egy szekrényben az egész.

Előzmény: C20NE (79827)
mekkme Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79828

Jó ötlet! Én ugyanez 10 centiben? :)

Előzmény: C20NE (79827)
C20NE Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79827

32-es csődarab a fali kiállásba betol ->32/40 szükítő ráhúz->40-es áttoló karmantyú->40-es szifon

sem szép nem lesz sem túl praktikus de össze lehet rakni.

mekkme Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79826

Sziasztok!

Két kérdésem lenne: egy hagyományos rozsdamentes konyhai mosogatót szeretnék beszerelni, aminek a gyári szifon kimenete 50/40-es. A falból nekem 32-es tok lóg ki. Keresgéltem neten szűkítő idomot, de csak a fordítottját találtam. Hogyan kellene ezt bekötni? Melegítsek egy 32-es csődarabot és próbáljak meg beleszuszakolni egy 40-est? Vagy egy 32-es darabra húzzak rá egy egy 40-est és a kettő között gumihámmal rögzítsem? Vagy létezik erre valami gyári idom?

A másik problémám, hogy ezen a rozsdamentes mosogatón ki kellene fúrnom a csapnak a helyet. Láttam neten lyukasztó készletet pár ezresért, amikor egy 10-es lyukat kell fúrni az anyagba és utána ezzel kilyukasztani 35-re, de nem szívesen adnék ki pénzt olyan szerszámért, amit nem nagyon fogok többet használni. Milyen praktikus megoldás létezik még erre?

Köszi

Mrteo Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79825

A rajzon a cirkótól az elosztóig hiányos a rajz, de persze ott is megy cső.

Szóval ha valaki megmondaná, hogy a cirkótól az elosztóig milyen vastag, az elosztótól az 1-es körre milyen vastag cső menjen azt megköszönném.

A 2-3-as körnél a 16-os lesz.

Előzmény: Mrteo (79824)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79824

Elnézést visszakanyarodnék a fűtés tervezésemhez.

Azt megbeszéltük, hogy mekkora radiátorokat vegyek és milyen termosztátot.

Kaptam egy olyan ajánlást, hogy az osztó gyűjtőtől 16-os csővel menjek minden radiátorhoz.

Viszont mivel falban kell elvezetnem a csöveket, szívesen megtakarítanék némi vésést.

Megoldható lenne, hogy az 1-essel jelölt ágon a 2 egyébként 600x1000-as méretű, 2051W-os radiátorokhoz egy vastagabb cső menjen és a leágazások lenne 16-os?

Ha működik, akkor milyen vastag csővel vigyem a fő ágat (illetve a vissza ágat) hozzájuk?

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.29 0 0 79823

Igen, mai szemmel is érdekes, miféle ötletes megoldásokat alkalmaztak - ill. voltak kénytelenek alkalmazni - a csöves technikában. Pedig nekem még a kezemben sem volt soha elektroncső. 

Előzmény: cucu (79822)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79822

Ez a késleltetési kérdés akkor került igazán előtérbe, amikor tranzisztorokkal készítettek el valamit, de a végerősítő az maradt csöves, mert azt még nem tudták egy jó ideig kiváltani, és ezért kellett egy automatika, ami figyelte a végcső hőmérsékletét és csak akkor kapcsolta rá az anódot meg a segédrácsot, amikor elérte az üzemi hőmérsékletet. (Pl.: TV átjátszó adó)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79807)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79821

Ez színtiszta száraz elektrotechnika. Jól beleástad magadat. A mindennapi életben ezt nem fizetik meg...:)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79818)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79820

De van előtte egy mondat, amit nem idéztél ide, pedig anélkül valóban igazad lenne... Ezért nem kell kiragadni egy-egy mondatot az egészből.

Előzmény: kiggyo (79816)
kiggyo Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79819

Legtöbbször wolfram van feltekerve azokban is kerámiára, egyszer gyártattunk speckó méretűt kádhoz, abban is az volt. Csak nincs annyira meghajtva mint az izzóban.

Előzmény: cucu (79817)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79818

Nekem nem szakmám az elektromosság/elektronika, csak hobbim. 

Előzmény: cucu (79813)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79817

Azért nem egy hétköznapi fém az sem...

Előzmény: cucu (79815)
kiggyo Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79816

"Éppen az az oka, hogy melegen le-fől kapcsolásnál gyakrabban égnek ki, mert nagyobb az áramfelvételük, mint hidegen."

Erre írtam, de mire elküldtem leboxoltátok.

Ennyi.

Előzmény: cucu (79812)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79815

Hát, azóta is ezen töröm a fejemet, hogy miből készül, mi az a fém...

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79814)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79814

"De még mindig függő tételünk, hogy a vízmelegítő fűtőszálat így bányásszák, vagy spontán ilyen?"

A legtöbb fém hőmérsékleti együtthatója pozitív. 

Előzmény: cucu (79808)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79813

"Tehát érdekes módon előbb szakad el a szál és csak ezután lép fel a biztosítékot kivágó nagy áramerősség."

Sok érdekességet rejt ez a szakma amúgy is...:)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79811)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79812

Te meg olvassál figyelmesen, mielőtt belekapcsolódsz egy beszélgetésbe. Ez sem kevésbé baromság...

Előzmény: kiggyo (79810)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79811

A vicces az, hogy KIkapcsoláskor gyakran a biztosítékot is kivágja. Ez pedig úgy történik, hogy elszakad az izzószál, gyorsan kihűl, lecsökken az ellenállása, és ekkor ív keletkezik a szakadt végek között. Mivel az izzószál ellenállása már alaposan lecsökkent, az íven át folyó áramerősség akkora lesz, hogy lecsapja a biztosítékot. Tehát érdekes módon előbb szakad el a szál és csak ezután lép fel a biztosítékot kivágó nagy áramerősség. 

kiggyo Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79810

Cucu! 

Baromságot írsz, gondold végig mielőtt leírod. 

Az izzószál (és a fűtőszál is) hidegen kisebb ellenállású, melegen növekszik. 

Az izzó hidegen bekapcsoláskor lökésszerűen nagy áramot vesz fel, majd üzemmelegen lecsökken a névlegesre. 

Ezért fűtik elő a szálat ahol sok a ki-bekapcsolás.

Az autókban gyakran kiégő H1 izzót is dimmelve indítják komolyabb gyártók, úgy hosszú az élettartama.

Más példa: hangfalaknál a magas hangszóróval kötöttek sorba izzót túlterhelésvédelemként. Ha az izzó felvillant, hirtelen megnőtt az ellenállása, védve a hangszórót.

Előzmény: cucu (79805)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79809

Ez az egész más téma...

De mivel maga az egyenirányítás is csővel történt, amíg az nem melegedett be, (PY 82) addig anódfesz sem volt, így spontán magától késleltetve volt az a 250 V-os anódfeszültség ráadása a többi csőre.

cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79808

Azt mondod, nem oktatsz senkit, mégis szmájlit teszel, pedig ez sem ismeretlen, csak nem részleteztem, mert minek. De azért azt hozzá tenném, hogy az NTC-nek volt egy alap értéke, ami alá nem ment. Nem is volt más szerepe, csak amit te is írsz, hogy a bekapcsolási áramlökést csökkentse, ill. a fűtőszál PTC adottságát kompenzálja. (Ha nem lett volna mit kompenzálni, akkor bekapcsolási áramlökés sem lenne.) Utána már nem szólt bele a működésbe, mert nem arra volt szánva.

De még mindig függő tételünk, hogy a vízmelegítő fűtőszálat így bányásszák, vagy spontán ilyen?

Az égőkről meggyőztél, már ami a jellegét illeti, mert én fordítva emlékeztem, de tényleg egyformán viselkedik a fűtőszállal.

Minden esetre hidegen és melegen nem azonos az áramfelvételük. És eddig én még csak bekapcsolásnál tapasztaltam kiégést. (Felvillan, és annyi.)

Köszi a válaszaidat, élmény olvasni téged!

Jó éjszakát!

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79806)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79807

Persze a késleltetett katódfűtéshez szükség volt arra is, hogy késleltetve adják rá az anódfeszültséget is a csőre, különben hamar tönkrement volna a katód emissziós felülete. De ez már más téma. 

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79806

"ha jól veszem ki oktató szavaidból"

Nem oktatok senkit.  

"hanem úgy, hogy hidegen nagyobb ellenállású, melegedéskor pedig csökken az ellenállása, de nem minden határon túl, hanem beáll egy értékre és azon működik" 

Vagyis az üzemi hőmérséklet-tartományban éppen nem NTC a karakterisztikája. :)   

"Régi, csöves televíziókban a csövek fűtése elé tettek NTC ellenállást, ami hidegen ugye nagy ellenállású volt, és fokozatosan csökkent az ellenállása, míg végül beállt a tervezett üzemi 300 mA-es áramfelvételre. De nem szaladt meg!" 

Persze, hogy nem szaladt meg, hiszen a katód fűtőszálának pozitív hőmérsékleti együtthatóját volt hivatott kompenzálni, ill. még inkább a nagy bekapcsolási áramlökést korlátozni. :)

"Ezek szerint ha a fűtőszál minden határon túl csökkentené ellenállását, nem hagyná abba, és elégne?" 

Igen, ez történne, HA negatív lenne a hőmérsékleti együtthatója. De szerencsére nem az. 

"Ezért is nem szabad üresen villany alá helyezni, csak vízzel feltöltött állapotban."

Nem ezért nem szabad üresen fesz. alá helyezni, hanem azért, mert a levegő a víznél sokkal rosszabb hővezető. Vagyis pozitív termikus koefficiens esetén is túlhevülne a fűtőszál. 

"Éppen az az oka, hogy melegen le-fől kapcsolásnál gyakrabban égnek ki, mert nagyobb az áramfelvételük, mint hidegen." 

Mi az, hogy "melegen" felkapcsolás? Az izzószál igen gyorsan kihűl. Melegen miért lenne nagyobb az áramfelvétele, mint hidegen?

Bekapcsoláskor a hirtelen fellépő nagy áramerősség mágneses hatása komoly erőt fejt ki az amúgy csavart izzószálra, amely képes ilyenkor elszakadni, mivel már rengeteg mikroszkopikus "légbuborék" keletkezett benne, ami gyengíti a mechanikai szilárdságát. Ez a magyarázata annak is, hogy gyakran épp KIkapcsoláskor ég ki az izzó, hiszen kikapcsoláskor is igen nagy a mágneses fluxusváltozás. 

Előzmény: cucu (79805)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79805

Tehát, ha jól veszem ki oktató szavaidból, akkor ez tudatosan így van tervezve? Érdekes, mert azelőtt pl. egy sima cekásznál, pl. ami a kávéfőzőkben van, azokról nem hallottam ezt. De logikusan hangzik.

Bár azért én ezt a hőmérséklet növekedést nem úgy gondolom, hogy megszaladna ha nem így lenne, hanem úgy, hogy hidegen nagyobb ellenállású, melegedéskor pedig csökken az ellenállása, de nem minden határon túl, hanem beáll egy értékre és azon működik. Végül is a hőmérséklet is beáll. Ez az NTC tulajdonság. Régi, csöves televíziókban a csövek fűtése elé tettek NTC ellenállást, ami hidegen ugye nagy ellenállású volt, és fokozatosan csökkent az ellenállása, míg végül beállt a tervezett üzemi 300 mA-es áramfelvételre. De nem szaladt meg!

Ezek szerint ha a fűtőszál minden határon túl csökkentené ellenállását, nem hagyná abba, és elégne? Hát, nem tudom, de szárazon biztosan így volna. Ezért is nem szabad üresen villany alá helyezni, csak vízzel feltöltött állapotban.

Az égőknél emlékeim szerint is így van. Éppen az az oka, hogy melegen le-fől kapcsolásnál gyakrabban égnek ki, mert nagyobb az áramfelvételük, mint hidegen.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79804)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79804

"Már pardon, de biztos az, hogy a fűtőszál ellenállása növekszik a hőmérséklet növekedésével?"

Biztos. Különben hőmegfutás lenne az eredmény.

Gondold el, ha az egyre melegedő fűtőszál ellenállása csökkenne, akkor egyre nagyobb áram folyna át rajta, ami egyre nagyobb teljesítmény-felvételt eredményezne. Ami további hőmérséklet-emelkedéssel járna, ami tovább növelné az áramfelvételt...

Szoffitta égőkkel nem volt dolgom, de a sima izzószálas égők ellenállása a hőmérséklettel növekszik, ezt pár hónapja ki is mértem. A Szellőző rendszer légkondi helyett? topicban írtam le a mérési eredményeket. Ha a szoffitta égőknél csökken, akkor ez csak a karakterisztika egy adott szakaszára lehet igaz. 

Előzmény: cucu (79803)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79803

Már pardon, de biztos az, hogy a fűtőszál ellenállása növekszik a hőmérséklet növekedésével? 

A fűtőszál miképpen van lezárva a csőben? Szedett már szét valaki ilyet? Szétégettet már láttam.

Azért kérdezem, mert az, hogy a hagyományos égők is hasonló képpen működnek, az tudvalevő. Az egykori sofita égőket használtuk is tápegységekben stabilizátor áramkörökhöz. Csak az égők melegedéskor csökkentik ellenállásukat. (NTC tulajdonság) 

De a fűtőszálról honnan tudható a PTC tulajdonság? Vizsgálta ezt már itt valaki? És a C/Ohm értékről mit lehet tudni?

buga1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79802

Nem vitatkozni akart, csak kérdezett... Te válaszoltál, Ő megértette s ennyi... Nagy baj ez?  :-) 

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79799)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79801

Azt is mérd le, hogy a bojlernyi, de csapvíz hőmérsékletű (a kifürdés tipikus esete vasárnap este) vizet mennyi idő alatt melegíti fel ugyanarra az x fokosra a köves és a kőtlen.

Előzmény: kiggyo (79800)
kiggyo Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79800

Azt mindenki tapasztalta hogy a vízköves bojler lassabban fűtődik fel. Annyit kellene valakinek mérni akinek van öreg, valószínű vízköves cucca, hogy amikor fűt hány wattot vesz fel. Egyszerű dolog lakatfogóval. 

Vízkőtelenítés után meg mérni egy kontrollt. 

Egyszer esküszöm fogyasztásmérővel mérek egy felfűtést vízkőtelenítés előtt és után. Ha meglesz megírom.

Előzmény: Lacivill (79798)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79799

"Én nem mértem, csak felvetettem valamit, és nem állítottam, hogy igaz."  

"Mi van azzal a ténnyel, hogy növekszik a hőátadó felület ha vízköves lesz a fűtőszál?"

Hm. Akkor azt, amit a második idézetben tényként említesz ("Mi van azzal a ténnyel, hogy növekszik a hőátadó felület"), igazából nem tényként írtad le, csak felvetésként? Mert akkor ne ténynek állítsd be, kérlek.

"Ebben a témában befejeztem az értekezést." 

Ebben a stílusban elkezdened is kár volt. :(

Előzmény: Lacivill (79798)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79798

Én nem mértem, csak felvetettem valamit, és nem állítottam, hogy igaz.

Ellenben te feltételezésedet tényként írtad le.

Maradjunk abban, hogy a vízkő nem jó dolog sok szempontból. Ebben a témában befejeztem az értekezést.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79793)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79797

A csomóponti törvény után ki kéne találni egy fűtőszál törvényt is....:)

Előzmény: cucu (79796)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79796

Ki tudja... talán Kirchhoff?

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79795)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79795

Még a végén kiderül, hogy a vízköves fűtőszál amellett, hogy melegíti a vizet, nettó áramot is visszatáplál a hálózatba. 

Előzmény: cucu (79791)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79794

Azért a korrelációt még nem ismertette senki eddig. Igaz, nem is annyira fontos...

Előzmény: Tóni bácsi (79792)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79793

"Amit felsoroltál azt  mérési eredmények is bizonyítják, vagy csak egy sima logikai sor?"

A fizikában az a szép, hogy sok dologhoz nem kell kísérletet végezni, a fizikai törvények ismeretében kiszámítható az eredmény.

"Mi van azzal a ténnyel, hogy növekszik a hőátadó felület ha vízköves lesz a fűtőszál?"

Valóban növekszik? Kérlek, ezt magyarázd el nekem. Addig is gondolkozz el azon, mi a fészkes fenének szigeteljük pl. a vízcsöveket vagy a házakat, amikor a szigeteléssel nő a hőátadő felület. :D

A hőátadás csak akkor javulhatna, ha a vízkő jobb hővezető lenne a víznél. Erről nincs adatom, abból indultam ki, hogy igaz az az állítás, hogy a vízkő hőszigetelő hatású. Ráadásul a vízben nemcsak a hővezetés, hanem a konvekció is javítja a hőátadást, ami a vízkőben nemigen lép fel. Ha gondolod, szívesen olvasom a mérési eredményeidet.

Előzmény: Lacivill (79788)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79792

Nahát, hogy itt miket tanul az ember...... én eddig ezt másképp tudtam.....

Érdemes volt beugranom. :-))))

Előzmény: cucu (79791)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79791

Ilyen alapon az is lehet, hogy minél vízkövesebb a fűtőszál, annál jobban fogja melegíteni a vizet, miközben csökken az áramfelvétele.:)

Előzmény: Lacivill (79788)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79790

Nem kell a vízkövet kisavazni, kijön az magától a nyakadba, amikor leveszed az alaplapot...:)

Előzmény: Wattocsak (79789)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79789

Elektromos topikba nem járok, jó nekem a csöves is:-)

Energia megtakarítás miatt szerintem sem érdemes a vízkőtelenítés, ez csak egy kereskedelmi fogás. Az, hogy ha nagy a lerakódás és a hűtés hiánya kivégzi a fűtőszálat az igenis érv a vízkő eltávolítására. 

Megjegyzem szutyok olasz bojlerem van 8 éve üzemel és 16 ezerért vettem. Miért is savaztassam ki? Egyszerűbb cserélni. Ez a fogyasztói társadalom.:-) 

Előzmény: cucu (79787)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79788

Amit felsoroltál azt  mérési eredmények is bizonyítják, vagy csak egy sima logikai sor?

Mi van azzal a ténnyel, hogy növekszik a hőátadó felület ha vízköves lesz a fűtőszál?

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79782)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79787

Ezt már alaposan kitárgyaltuk a villanyszerelős topicban, szerintem te is olvastad!

Arról viszont nem esett ott sem szó, hogy milyen összefüggés van a fűtőszál "teljesítmény csökkent" értéke, és a fűtőszál így kialakult hőátadó képessége között.

Mert nekem úgy tűnik, hogy egyenes arányosságot feltételeznek az e mellett kardoskodók. Márpedig ezt én kétlem. Igaz, nincs rá semmilyen mért vagy átadott adatom erre, de túl szép lenne, ha így volna. Mert akkor nem lenne sok értelme vízkőteleníteni az elektromos fűtő berendezéseket. 

Előzmény: Wattocsak (79784)
kiggyo Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79786

Hely mennyi van hosszirányban?

Kissé kókány:

- gyártani egy szűkítő csonkot, és rárakni egy rövid 52mm-es csőarabbal a nagyobbik csőre. 

A kpe 50-es külső átmérőjű, nem hiszem hogy rámenne az idom az 52mm csőre. 

Esetleg a vékonyabbat felbővíteni és a vastagabbik átmérővel menni?

Mi menne rajta, milyen nyomással, hol?

Előzmény: Gepesz35 (79783)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79785

Embervérrel tapasztott sárral próbálkoztál már? :-)

Előzmény: Gepesz35 (79783)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79784

Köszönöm! Én is azt gondoltam, hogy nem lehet többlet energia felhasználás.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79782)
Gepesz35 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79783

Adott egy 52-es átmérőjű üvegszálas 8cm hosszú csonk és azt szeretném össze hozni egy 36,38 mm  belsejű vásznas gumitömlővel.milyen megoldás van kpe vagy más idomokkal? 

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.28 0 1 79782

"Ezt sosem értettem, hogy a lerakodott fűtőszál miért fogyaszt többet mint az amelyiknek tiszta a felülete. A vízköves fűtőszál 1 kWh csak 0,7 kWh ad le? De akkor hol a maradék?"

A válasz igen egyszerű: NEM fogyaszt többet. Talán onnan ered ez a tévhit, hogy a vízköves fűtőszállal tovább tart a víz felmelegítése, s ebből arra következtetnek a tévhit terjesztői, hogy ha azonos teljesítményfelvétel mellett tovább tart a víz felmelegítése, akkor több lesz a felvett villamos energia. A tévedésük ott van, hogy a teljesítményfelvétel nem marad azonos, hanem csökken.

A vízköves fűtőszál rosszabbul adja le a hőt (nagyobb a hőellenállás a fűtőszál és a víz között), tehát nagyobb lesz a delta T a fűtőszál és a víz között. Emiatt két dolog történik:

1) A fűtőszál hőmérséklete kissé megemelkedik.

2) A magasabb hőmérséklet miatt kissé megnő a fűtőszál ellenállása, vagyis csökken (nem nő!) a felvett teljesítmény. 

A két hatás eredőjeként a fűtőszál kissé magasabb hőmérsékleten kissé kevesebb teljesítményt ad le a víznek, de ennyivel kevesebbet is vesz fel a hálózatból.

Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, akkor elmondhatjuk, hogy igen kis mértékben nő a villamos kábelen keresztüli hőveszteség, de ez nem komoly tétel. 

Előzmény: Wattocsak (79767)
buga1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79781

Még indirekt módon is jóval gyorsabb...

Villanybojler 1,8 kw teljesítménnyel felfűtési idő 15-ről 65 fokra 4,2 óra...

Egy gázkazán simán veri indirekt módon is... :-)

Előzmény: Tóni bácsi (79778)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79780

Tisztában vagyok vele.

Előzmény: Wattocsak (79779)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79779

Ha lassabban az nem azt jelenti, hogy veszteséggel.

OK ne menjünk bele. Maradjuk a légynél az jobban megy (repül) mindenkinek. :-)

Előzmény: cucu (79774)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79778

Hmmm, ezzel momentán nem értek egyet, bár a tévedés jogát fenntartom.

Tudniillik a gázfűtés az én esetemben indirekt módon történik, míg a villamos fűtés direkt módon. Az áttétel nem hiszem, hogy gyorsítaná a folyamatot.

Amennyiben mondjuk egy V4-es átfolyásos vízmelegítőről beszélünk, akkor természetesen igaz a megállapításod.

Előzmény: buga1 (79776)
buga1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79777

" Idő és energia takarékos gázzal fűteni mint villannyal..."

Mármint a vizet melegíteni...

Előzmény: buga1 (79776)
buga1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79776

S persze szintén nem elhanyagolható dolog:

gázzal sokkal, de sokkal gyorsabban lehet felmelegíteni a vizet!!! Idő és energia takarékos gázzal fűteni mint villannyal...

Előzmény: Tóni bácsi (79761)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79775

A légy a kétszárnyúak rendjébe tartozó rovarok egy részének hagyományos, mindennapi neve. A legyek nem alkotnak tudományos értelemben vett rendszertani csoportot, ahogy például a rendbe tartozó bögölyfélék, szúnyog-,méhtetű-, bagócs- és cseszlefajok sem. A légynek nevezett fajok többsége arövidcsápú kétszárnyúak alrendjébe tartozik. A légy elnevezést gyakran használják egyetlen faj, az ember környezetében leggyakoribb házi légy(Musca domestica) rövidebb neveként is.

A legyek rendkívül gyakori állatok. Sokuk számos betegséget terjeszt. A legyek étrendje változatos: vannak köztük vérszívók, nektárivók, rovarevők, de gyakoriak a bomlástermékeket fogyasztó fajok is. Ilyen értelemben különösen fontosak a természet „takarítása” miatt. A táplálékláncban is kiemelt fontosságú szerepet játszanak.

Előzmény: Wattocsak (79770)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 1 79774

nem kívánok ebbe belemenni, mert nem látom értelmét.

Csak annyit, hogy a vízkő hőszigetel. Lassabban fog felmelegedni emiatt a víz. Márpedig az élet időre megy...:)

Előzmény: Wattocsak (79770)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79773

http://www.ted.com/talks/michael_dickinson_how_a_fly_flies?language=hu

Rohadt legyek túlontúl tökéletesre vannak kitalálva.

Előzmény: cucu (79768)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79772

Erre még had reagáljak, ha már itt vagyok!

Az 1 kW-os (nem kWh-s) fűtőszál csak akkor adja le a szükséges energiáját, ha nincs elszigetelve a környezetétől!

A vízkő lerakódás köztudottan szigetel.

Gondolj arra, hogy mondjuk egy 3x1,5-es MT vezeték fázis ágában megy a 220, ha az egyik végét csatlakoztatod a hálózathoz. Nyugodtan megfoghatod középen, nem lesz semmi bajod! Pedig a feszkó ott van a vezetékben. Gyengébb szigetelés esetén már rázogatna, szigeteletlenül meg gyakorolhatnád a vitus táncot, ha megfogod. :-)

cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79771

Nézd, tisztában vagyok vele, hogy sok újat nem mondtam, de azért le kellett írni, hogy én hogy gondolom. 

Nálam is pont ez a felállás van; V4-es vízmelegítő és c18-as lakásfűtő. 20 éve vettük a házat, akkor voltak 20 évesek...:) Semmi bajuk! Nem is cserélném le őket!

Van még e kolibrim a másik házban, ez egy beretta kombi, de közel nem vagyok olyan nyugodt vele, mint a régiekkel.

Jó étvágyat neked is!

Előzmény: Tóni bácsi (79769)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79770

Légy ügyben nem rendelkezem minimális ismeretekkel sem, még ilyen alapok is hiányoznak. NA de mi a helyzet a fűtőszállal?

Előzmény: cucu (79768)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79769

Köszönöm a részletes tájékoztatást, megfogadom a tanácsaitokat.

Nem akarok "sok" lenni, de elmondanám, hogy a másik lakásomban 27 éve egy V4-es és egy C18-as teszi a dolgát tökéletesen, mert ahogy nagyon praktikusan céloztál rá, a rendszeres karbantartás nagyon megnöveli ezen berendezések élettartamát, illetve használhatóságát. Én ezeket a rendszeres karbantartásokat minden évben elvégzem.

Remélem, még bírni fogják egy darabig a gyűrődést. Itt most egy FÉG ZCK-12 HE-T szolgáltatja az energiát, egyelőre kifogástalanul.

Még egyszer köszi mindnyájatoknak, jó étvágyat kívánok a vasárnapi ebédhez!

Üdv: Tóni bácsi

Előzmény: cucu (79766)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79768

Nézd, a fizika szerint a légynek nem is kéne tudni repülnie...:)

Wattocsak Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79767

Ezt sosem értettem, hogy a lerakodott fűtőszál miért fogyaszt többet mint az amelyiknek tiszta a felülete. A vízköves fűtőszál 1 kWh csak 0,7 kWh ad le? De akkor hol a maradék? 

Előzmény: cucu (79766)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79766

Alapvetően -a mai napig- olcsóbb hazánkban a gáz mint a villany. Ez alatt azt értjük, hogy olcsóbban kijövünk, ha ugyanannyi munkát akarunk elvégeztetni a gázzal. Igaz, a különbség mintha csökkent volna az utóbbi 25 évben, de még mindig a gáz a nyerő.

A mi részünk -mint felhasználó- annyi, hogy a berendezésünket megfelelően karbantartott állapotban tartjuk, mert így tudjuk gazdaságosan üzemeltetni. Erre van ráhatásunk. Ha ezt megtettük, akkor hátra dőlhetünk a fotelben, mert a gáz vagy villany árára amúgy sincs ráhatásunk. Ugyanakkor meleg vízre szükségünk van. Ennyit tudunk tenni az ügyért. Tehát Te a dolgodat a legjobb tudásod szerint megtetted, a többi nem rajtad múlik.

A fűtőszál rossz állapota amúgy tovább rontja a hatásfokot, ill. a költségeket, miközben a gáz égőfej ugyanúgy képes melegíteni a vizet. Erre utaltam. De mivel neked új berendezésed van, nyilván ez most egy ideig nem dominál.

(Úgy tudom, Amerikában még mindig olcsóbb a villany, ezért ott a lakásokat is villannyal fűtik.)

Előzmény: Tóni bácsi (79765)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79765

Aha, lassan kezdelek érteni.

Azért annyit had mondjak el, hogy a felhasználás módja, a felhasználók létszáma mindkét esetben azonosnak veendő, mint ahogy a vízkövesedés sem hiszem hogy változna a villamos, illetve gázfűtés különbözőségének függvényében. Egyébként a tároló 2014. októberben lett üzembe helyezve.

Nem merültem bele ilyen mélységig, de akkor elő kell(lett volna) vennem, hogy mennyi egy köbméter gáz, illetve 1 kWó villany fűtőértéke, és ebből kell a megfelelő következtetést levonni?

Igen, csak egy óra van a lakásban, nincs éccakai külön mért fogyasztás.

Előzmény: cucu (79763)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79764

Ja, és amióta az eszemet tudom, a gáz az olcsóbb...:)

Előzmény: cucu (79763)
cucu Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79763

Úgy jön ide, hogy eléggé messziről indultál neki a kérdésnek, miközben csak egyszerűen azt kellett volna kérdezni, hogy melyik az olcsóbb mostanában, a gáz vagy a villany.

Nem mellesleg ez sok mindentől függ, tehát erre a kérdésedre csak elméleti választ lehet adni. 

(Olyan ez is, mint hogy melyik autóval járok jobban; a benzinessel, vagy a dizellel...)

Szóval függ a felhasználói igénytől is, csak, hogy egyet említsek. 

Meg attól is, hogy milyen állapotban van a fűtőszál, mennyire vízköves a rendszer, és végül, hogy melyikhez jutsz hozzá könnyebben...:)

Nem szólva, hogy nappali bekötésű-e a villanyod amiről működtetni akarod. 

Előzmény: Tóni bácsi (79759)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79762

Neked is nagyon köszi, csak nappalira gondoltam, mert nekünk nincs napszakonkénti külön mérés. Bekapcsolok valamit, a villanyóra meg kizárólag az igénybe vett teljesítmény függvényében forog napszaktól függetlenül.

Előzmény: halaloszto (79760)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79761

Nagyon köszi gyors válaszod, akkor marad a gáz. Kissé el vagyok keseredve, mert már megint a feleségemnek van igaza, (ő ezt jósolta) ami elég rossz hatással van családfői mivoltomra. :-)))))))))))))))

Üdv: Tóni bácsi

Előzmény: budiruski (79758)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79760

sokmindentől függ, de ha nappali áramra kötöd, akkor szinte biztos hogy rosszul jársz anyagilag.

Előzmény: Tóni bácsi (79756)
Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79759

Éppen megkérdezhetném, csak azt nem tudom, ez most hogy jön ide!!!

Lehet nem figyeltél, én nem egy vízi járműről, hanem egy víztárolóról írtam. Szolnoki vagyok, lehet, hogy az ország más pontjain az ilyen tárolóknak van kapitánya???

Előzmény: cucu (79757)
budiruski Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79758

villannyal 3 szor drágább!

cucu Creative Commons License 2015.06.28 -1 0 79757

Gondolom ezután az jön, hogy hány éves a kapitány?

Tóni bácsi Creative Commons License 2015.06.28 0 0 79756

Kedves Idevalósiak!

Volna egy kérdésem, aki tud, lécci világosííjon fel!

80 literes kettős fűtésű HMV (használati melegvíz) tárolónk van. Mindkét fűtés bele van kötve, jelenleg gázzal üzemel. Akinek közületek van ilyen irányú tapasztalata attól kérdezem, hogy ha leállítom a gázfűtést és rákapcsolom a villanyt, vajon jobban, vagy rosszabbul járok anyagilag?

Természetesen azonos vízhőmérsékletet feltételezve.

Köszi, üdv: Tóni bácsi

Lajkas Creative Commons License 2015.06.27 0 0 79755

Megoldódott a speckó, köszi. Nem kapcsol az ember mindig időben.

Előzmény: buga1 (79753)
cucu Creative Commons License 2015.06.27 0 0 79754

Gyanítottam. Köszi! Csak nem voltam biztos benne.

D = átmérő

P = Pressure

Előzmény: buga1 (79753)
buga1 Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79753

DN 12-átmérő (12 mm)

PN 10-nyomás (10 bar)

:-) 

Előzmény: cucu (79744)
budiruski Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79752

tökéletes rá!

Előzmény: Lajkas (79748)
Sony Black Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79751

A trükk az, hogy vas fűrészlappal a menetet meg kell sorjázni, majd ezután kóc vagy Loctite menettömitő szalaggal körbe tekered.

A teflon szalagot felejtsd el, semmire nem jó.

Előzmény: topikolos (79699)
nixon70 Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79750

Mindig úgy tekerd,mintha egy idomot tekernél fel rà.

Előzmény: topikolos (79730)
Sony Black Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79749

A sárga gázra való... ne akarjál már kókányolni.

Vegyél egy vizes flexi csövet és kész.

Előzmény: Lajkas (79748)
Lajkas Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79748

Értem, ok minden, csak ez a sárga bekötőcső van itthon és ezzel meg tudnám rögtön oldani a dolgot. 

Előzmény: cucu (79747)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79747

Nem annyira drága cuccok ezek, miért nem veszel egy odavaló csövet? Van acélból is, bordázott, méretre is vágják a boltban. Ugyanúgy hajlítható. Én azzal csinálnám.

Előzmény: Lajkas (79746)
Lajkas Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79746

Hátha este benéz valaki aki tud felvilágosítást adni.

Előzmény: cucu (79745)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79745

Nem találok erre utalást.

Előzmény: cucu (79744)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79744

Ez a DN12 meg a PN10 mögött lehet valami...

Előzmény: Lajkas (79743)
Lajkas Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79743

A TÜV megfelelőségi adatlapon sem szerepel csak a használt gáz üzemi nyomás érték. Ami tudvalevőleg kicsi.

Előzmény: cucu (79742)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79742

Van ezen minden...

DN 12, PN 10

Még szavatossági ideje is van. Nyomást konkrétan nem ír. Csak azt, hogy gázbekötő szerelvény.

Előzmény: Lajkas (79740)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79741

Várj, van egy itthon, megnézem, rajta van-e.

Előzmény: Lajkas (79740)
Lajkas Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79740

Azt nem találom sehol, hogy mennyi lehet a megengedett max. nyomás érték. Ez egy 1/2"-os 30-35 cm hosszú cső, derékszögben meghajtva elég merevnek tűnik.

Előzmény: cucu (79739)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79739

Szerintem ez a kis üzemi nyomás.

De ettől függetlenül nem tenném fel, mert annyira lágy, hogy a vízcsap megnyitásakor belengene.

Szóval ne tedd fel. 

Előzmény: Lajkas (79738)
Lajkas Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79738

Tanácstalan vagyok, segítsetek már. Egy hideg vizes flexibilis bekötőcsövet kellene kicserélnem de itthon csak egy sárga műanyag bevonatú acél gégecsövem van ami gázhoz használatos. 73 PEPE gyártmányú. Ez alkalmas a vízhálózat 3-4 Bar-os nyomásához? Ez hülyén hangzik de a net-en csak kis üzemi nyomást adnak meg ehhez a csőhöz. Igen vagy nem ez a kérdés.

cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79737

Két kézzel fogom mert úgy stabilabb, és a fogammal kenderezem fel. Na, mit szósz?

Előzmény: sjohn (79735)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79736

Úúúúúúúúúúúúúúúúúúúr Isten!!

sjohn Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79735

Kíváncsi lennék, hogy a bal kezedbe fogott menetvéget hogy kenderezed fel.:-))

Előzmény: cucu (79733)
C20NE Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79734

Nézd egy jobbkezes embernek ez a természetes tekerési irány! A balkezeseknek kell inkább odafigyelnie!

Előzmény: cucu (79733)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79733

Vagy inkább Te! :)

A menethez képest mindig jobbra kell tekerni a szigetelő anyagot. (Óramutató járásával megegyezően.) 

De önmagadhoz képest már nem mindegy, hogy felfelé vagy lefelé áll az a menet. Könnyen el lehet téveszteni, aki nem figyel erre.

Előzmény: sjohn (79732)
sjohn Creative Commons License 2015.06.26 0 0 79732

Ezt azért gondold át még egyszer!

Előzmény: cucu (79731)
cucu Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79731

Ezen lehet meditálni, mert az sem mindegy, hogy a menet felfelé áll, avagy lefelé...:)

Érdemes feltekerés előtt végig gondolni. Ezt tudom ajánlani.

Előzmény: topikolos (79730)
topikolos Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79730

Így gondoltam én is, mert az a becsavarással ellentétes irány.

Előzmény: C20NE (79729)
C20NE Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79729

Úgy kell rátekerni, hogy a behajtás során ráfeszítse a tekerés a zsinórt a menetre és ne lelazítsa róla. Ha bal kézben van a menet akkor a jobb kezeddel az óra járásával megegyező irányba tekerd rá.

Előzmény: topikolos (79728)
topikolos Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79728

Nem pont ellentétes irányba kell?

Előzmény: nixon70 (79727)
nixon70 Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79727

Bármivel is tömíted, a becsavarással megegyező irányba tekerd.(a teflonszalagot mellőzd!)

Mrteo Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79726

Bocs, de ebben már nagyon laikus vagyok.

A lenti rendszer akár nekem is jó lenne és kiváltaná a szelepenkénti termosztátot?

http://www.computherm.hu/index.php?inc=product&ref=18

Ez hogy működik a valóságban?

Ha minden termosztát a megadott érték alatt van akkor leállítja a keringtetést? Hogy tudja ez a szobánkénti eltérő hőmérsékletet szabályozni?

Előzmény: c-stahl (79725)
c-stahl Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79725

Termosztát: http://www.computherm.hu/

Én vezetékezném, önálló védőcsőben. Ebből még lehet rádiós :-)

Előzmény: Mrteo (79723)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79724

Jól választottál.

Viszont a fürdőszoba fűtésével ne takarékoskodj. Inkább több legyen a fűtési teljesítmény mint kevesebb.

Előzmény: Mrteo (79721)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79723

Köszönöm, a lényeg jelen esetben, hogy megoldható-e. Sok mindenben bátor vagyok, de a cirkót szakemberre bízom.

Tudtok ajánlani kompatibilis szoba termosztátok a típushoz? Az sem baj, ha nem vezetékes, de nem probléma, eggyel több vésés :)

Akkor vagy törlöm a törölköző szárítót, vagy a normál mellé kerül.

Előzmény: c-stahl (79722)
c-stahl Creative Commons License 2015.06.25 0 1 79722

termosztát bekötése http://fegkazan.hu/r_termekek/c_gazkeszulek_kezelesi_utmutato.pdf

törülközőszárító radiátor nem alkalmas fűtésre. letakarod egy vizes törülközővel.

Előzmény: Mrteo (79721)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79721

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a hasznos hozzászólását.

Nem azért akarunk szétverni mindent, mert ez egy tulajdonosi hobbi, hanem mert egy teljesen felújítandó házat veszünk. (még jövő idő, mert holnap írjuk alá a szerződést ha minden jól alakul)

A gravitációs rendszerrel az eladó szerint gond van, a vegyes tüzelésű kazán kéménye teljesen felújítandó ezt nekünk nem éri meg megcsináltatni.

Az már csak hab a tortán, hogy csövezés nagyon elcsúnyítja a lakást.

Mivel most szeretnénk úgy felújítani amit lehet, hogy jópár évig ne kelljen hozzányúlni és most van rá egy bizonyos pénz keret ezért szeretném a fűtéssel kezdeni, mert a falat is bontani kell miatta. 

Ilyen radiátorokat néztem:

http://www.ventil-team.hu/silver-radiator/11752.1.chtml

A 2 szobába 1000-es, a nappaliba 2 db 800-as, a mosókonyhába 400-as radiátort gondoltam a hozzászólások alapján.

A mosókonyhában nem akarunk túl meleget, mert az egyben spájz is.

A gondom a fürdővel van, oda törölköző szárítós radiátort szeretnénk, de az csak 364 W-os teljesítményű, ami félek kicsi. (lehet, hogy a falak mozgatva lesznek és a fürdő mérete 10 nm lesz)

A másik kérdésem, hogy a FÉG ZC 18.1 cirkóhoz tehető szobai termosztát? Arra gondoltam, hogy a nappaliba az kerülne és csak a többi helységbe lenne egyedi termosztátos elzárószelep. Így a cirkó nem csak a saját vizének hőfokát nézné. Erről mi a véleményetek?

köszi:teo

Előzmény: Zöldár (79720)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.25 0 0 79720

Nagyon sok vevő azzal kezdi , hogy szétveri a házat, ahelyett hogy kipróbálná a meglévő rendszereket.

De hát ez a tulajdonosi' filling' !

Ez még el is megy. Na de amikor egy leendő bérlő gondolkodik így .

Amikor megfeledkezik magáról és sorolja, hogy mi is kell.

Mert a kell és a lehet azért teljesen más.

Mert egy házon/lakáson nagyon sok mindent lehet csinálgatni, alakítgatni ( 35 éve mást se csinálok  )

De  csak az életvédelemmel és vagyonvédelemmel kapcsolatos dolgokat kell haladéktalanul megoldani !!

pl. egy csőtörést/szivárgást haladéktalanul  el kell hárítani.

Előzmény: Wattocsak (79716)
balazs.robi aliasz Őrmi Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79719

Köszi a  segítséget, a jobb oldalit átkötöttem a 4-es helyre és így működik.

Előzmény: balazs.robi aliasz Őrmi (79717)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 -1 0 79718

A régi az 3 vezetékes. Kéne még egy vezeték. 

Kell oda egyszer egy fázis, és kell egyszer egy vezeték amin visszamegy a kazánhoz. Igazából nulla nélkül is működik, végül is az elhagyható, csak nem lesz az igazi.

Azt kéne kiderítened, hogy melyiken lesz hurok, amikor feltekered a termosztátot. Igen, az egyiket tedd át a másik kapocsra.

Előzmény: balazs.robi aliasz Őrmi (79717)
balazs.robi aliasz Őrmi Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79717

Sziasztok

segitséget kérnék.

ELköltözök a lakásomből és a régi termosztátot (PT-102) szeretném visszarakni a mostani digitális helyett.

Viszont nem ismerem a bekötését.

ez volt eddig bekötve. a "K" és "F" jelőlés, mint kék és fekete kábelt jelenti

Ugyanebben a sorrendben gondoltam visszakötni a régit, de nem üzemel.

Esetleg cseréljem meg a kábeleket, vagy az egyiket át kellene kötni a bal oldali "4" helyre?

Wattocsak Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79716

Emlékeim rosszak voltak. :-(

Sajnos egyre többször.

Megjegyzem a régi rendszer megtartását én sem tartom ördögtől valónak. Én egy 1933-34-ben telepített gravitációs  rendszert tartottam meg. Azt azért megjegyzem, hogy minden csövet bevéstek az akkori mesterek. Csak a radiátor szelepeket cseréltem le a kondenzációs kazán mellett. Nyitott tágulási tartály maradt, és úgy működik mint a Doxa.

Előzmény: Zöldár (79715)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79715

A valóság ez :

" egy földszintes ház, aminek a megvásárlását tervezzük."

5 napja, még át sem írták !

Előzmény: Wattocsak (79711)
ha4nz Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79714

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, totya kazánhoz szeretne a megrendelő csőtermosztátot beépíteni. Én a villamos kivitelezést csinálom, nekem csak be kellene kötnöm, de nem tudom milyen fajtát szoktak ide beépíteni. Ez valami kapilláris csöves vagy merülőhüvelyes termosztát lenne? Esetleg valami körbeveszi a csövet és azon van a villamos részének a doboza is?

Köszönöm!

das Regal Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79713

Írtam lentebb...

Lehet rossz a tágulási tartály?

Van egy kis szelep az alján, ahol a levegőt lehet leengedni vagy belepumpálni.

Lehet itt kellene állítani?

Előzmény: morgen66 (79712)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79712

Igaz nem Baxi de a tiedben is lennie kell tágulásinak,mint ebben. 

Szelepet valószinű cserélni kell.Lehet próbálkozni hogy kinyitod majd elzárod,hátha csak valami alákerült,de akkor csöpögnie kellene folyamatosa,egy próbát megér.

http://www.szasztherm.hu/index.php?inc=product&ref=90

Előzmény: das Regal (79705)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79711

Emlékeim szerint a lakás ki van csomagolva, a padló felbontásra került, így a csöveket most tudják elhelyezni, tehát ez egy bizonyos kényszer. Mit tudjuk nagy úr a kényszer!!

Előzmény: Zöldár (79708)
das Regal Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79710

Köszi a segítséget!

Van tágulási tartály a meleg víznek. Megnéztem a 6-os jelölésű a képen.

Nem értem akkor miért csöpög a szelep...

Nem emlékszem hogy fűtéskor csöpögött volna. Most beizzítottam és nem csöpögött fűtéskor...

Előzmény: morgen66 (79709)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79709

Ez a szelep a kazán biztossági szelepe.Amikor ment a fűtés akkor nem csöpögött?

Elméletileg nem szabad hogy csöpögjön,de mivel a melegítés hatására a víznek valahova tágulnia kell,ott távozik a víz ahol tud,most a szelepnél,mint a villany boyler biztonsági szelepe ez is csöpög.Nem ismerem a kazán felépítését de valahova a víznek tágulnia kellene. Tágulásija van külön a használati meleg víznek?(A kazán gépkönyvébe megnézheted)

Körülötte az vízkő,valszinű régebben szivárgott egy kicsit de nem annyira , hogy csöpögjön.

Előzmény: das Regal (79705)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79708

Nos ez lett volna az én következő véleményem is. Maradjon az a vastagcsöves fűtés, meg a vegyes kazán és a cirkó. Aztán előre hoznám a hőszigetelést.

De hát néha néha megvezetik az embert, meg néha vannak elképzelések, amitől nem tudnak szabadulni.

Előzmény: Mindenváró Ádám (79666)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79707

Mint írtad, kiszámoltad a radiátorok méretét. Hát nem. Csak egy teljesítményt adtál meg, nyilván csúcs hidegre. Tény, hogy így az esetek többségében túlméretezettnek tűnik a rendszer. 

Úgyhogy az az állítás nem megalapozott hogy  nagyok a radiátorok  - mivel azok mérete még nincs sehol sem megadva.

A csövek átmérője szintén elnagyolt. 

Nos  ha rám hallgatsz válaszd a  dupla soros radiátorokat mégpedig a következő képen :

A két elsőszobába 1 -1 1000 x 600 -as radiátort, a nappaliba  2 db 800x 600 -as radiátort a fürdőbe szintén 1 db 800 x 600 -as radiátort a mosókonyhába meg  1db 600 x 600 -at ( de oda minek szerinted a 1400 Watt ?

Ha jól szigeteled a házad, elvileg elég lesz.

És azért egy épületgépésszel is egyeztess !

Előzmény: Mrteo (79694)
das Regal Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79706

Bocs 3x töltöttem be ugyanazt a képet.

das Regal Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79705

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem, vagyis infóra.

Van egy BAXI kondenzációs kazánom ami csöpög a képeken látható "csapból", ha beindul a meleg víz készítés.

(A "csap" felett meleg víz tároló tartály van.)

Nem sok víz jön ki és abba is marad ha a kazán már nem melegíti a vizet.

Ez normális?

A körülötte lévő "koszolódás" mitől lehet?

UazosMisi Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79704

sokkal jobb, pár tekerés kell csak és ténylegesen tömít!

sokkal könnyebb használni mint a kócot.

nekem eddig mindenhol bevált, csöpögő vizet még nem láttam.

Előzmény: topikolos (79703)
topikolos Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79703

Köszi! Ez amolyan bolondbiztos megoldás? Jobb mint a kóc/teflonszalag?

Előzmény: davidabc (79702)
davidabc Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79702

Bocs, nem szalag (nem is tudtam hogy van ilyen is), hanem zsinór: http://rolling.hu/pdf/Loctite/Loctite%2055.pdf

Előzmény: topikolos (79701)
topikolos Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79701

Ez ha jól veszem ki, külső javításra alkalmas. De én jól szeretném megcsinálni... :) Vagy menetre is tekerhető?

Előzmény: davidabc (79700)
davidabc Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79700

Loctite szalag mindent visz, mint a Lola-T :-).

topikolos Creative Commons License 2015.06.24 0 0 79699

Sziasztok!

Gipszkarton falba raktam be ecoplasztik csöveket, a falikorongok viszonylag mélyre vannak ültetve, ezért még kartonozás előtt meg akarom hosszabbítani, hogy a leendő csempe szintjéig érjen. Teflonszalaggal tömítek, de eddig nem sikerült tökéletesre. Van valami trükkje, vagy csak keveset tekertem rá? (a becsavarással ellentétes irányban tekertem fel a szalagot)

Ha egyszer letömítettem, az tuti nem fog csöpögni? Vagy ha utólag a külső szerelvények felszerelésekor esetleg megmozdul újra a toldás, okozhat gondot?

Zuhany csaptelep felszereléséhez jó, ha a csempe szintjéig kijövök, esetleg van benne mozgástér +/-?

Köszi.

Mrteo Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79698

Köszönöm a tanácsot, eszerint matekozok még egy kicsit :)

Előzmény: Wattocsak (79697)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79697

Mivel az ablakok maradnak ezért mondom 15-20, ha csere akkor 10-15.

Akik a 40W/m3 mondták sosem számoltak hőtechnikát csak így fajlagosan, és ez bevát nem akarnak változtatni rajta, hiszen jó volt mindig.

De te azért szigetelsz, hogy a fűtési költséged kevesebb legyen, tehát egy kisebb igényt jó eséllyel kisebb radiátorokkal is meg lehet valósítani. Erre azt szoktam mondani a póstás a levelet ki tudja vinni kamionnal is, de nem biztos, hogy ez költséghatékony, talán olyan közlekedési eszközzel kéne járnia ami megfelel a feladatra és nincs túlméretezve. A legyen benne tartalék az azt jelenti, hogy nem vagyunk biztosak munkánkban, és inkább legyen a duplája. Tartalék a fűtési rendszerben egyenlő felesleges pénzkidobással, hiszen olyan vasat vásárolsz amire nincs szükséged.

Szerintem:-)

Előzmény: Mrteo (79696)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79696

Köszönöm, megnézem az ajánlott kalkulátort.

Természetesen nem vagyok a saját pénzem ellensége, de a 40-es szorzót több helyen olvastam, és az ablakok első körben maradnak.

Előzmény: Wattocsak (79695)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79695

Ha nem szigetelnél akkor még jó is lehet a 40 W/m3 Ha szigetelsz akkor ez erősen túlzott sokkal hihetőbb lenne a 15-20 W/m2. Egyszerűen kiszámolhatod magad is Winwattl, és akkor nem kell a sötétben tapogatózni. Vagy számolsz a 40-es értékkel és akkor semmi gond nem lesz. Ettől nem rossz a rendszered csak drágább, de mintha említetted volna, hogy korlátos az anyagi keret a fűtésre.

Előzmény: Mrteo (79692)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79694

Köszönöm, ebben van valamilyen tanácsod?

Előzmény: Zöldár (79693)
Zöldár Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79693

Megnyugtatlak nincs  nálad semmi felesleges. A radiátor teljesítmények stimmelnek, a cső átmérőket kell meg megfelelően megválasztani.

Előzmény: Mrteo (79692)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.23 0 0 79692

Megköszönném ha ezt kifejtenéd, mi a felesleges és mennyivel számoltunk túl?

Én a számolásnál a légköbmétert 40-el szoroztam.

Ami menet közben tisztázódott, hogy a belmagasság 3000mm, a kazán típusa pedig FÉG ZC 18.1, a vegyes tüzelésű nem marad mert rossz a kémény.

Előzmény: Wattocsak (79675)
1jános1 Creative Commons License 2015.06.22 0 0 79691

Míg ki nem fogy. Én úgy gondolom, 1-2 nap. Persze még langyos lesz, de zuhanyozni sem lesz annyira kellemes. Az én esetemben, egy alkalommal a 4-5 celsius fokos levegőnél, a kútvíz 10 fokos vízét melegnek éreztem. Minden relatív.

Előzmény: bossery (79690)
bossery Creative Commons License 2015.06.22 0 0 79690

Egy indirekt tároló, pl Ariston BCH120 amiben nincs elektromos rásegítés mennyi ideig tartja a a melegvizet?

Ilyet érdemes vagy olyan villanybojlert, ami ráköthető kazánra is, mint indirekt tároló pl.ARISTON PRO R 100 VTS

1jános1 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79689

Kompozit-házas szivattyú. Miért csak ez jó? 

Előzmény: budiruski (79688)
budiruski Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79688

réteg tárolóként kell bekötni.

kell hozzá akár egy sima villanybojler, és egy kompozit-házas szivattyú

Előzmény: 1jános1 (79686)
cscs72 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79687

Ugyan ez a problémám.Please...

Előzmény: mileadr (79644)
1jános1 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79686

Jó napot. A beretta Ciao 24 kombi kéményes kazánt hogy lehet indirekt hmv tartályhoz bekötni és szabályozni? A kazán messze lesz a csapoktól, nem gazdaságos messzire vezetni  a meleg vizet.

joevagyok68 irt róla, van új megoldás?

itt: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9054448&go=125867727&p=1#125867727

Wattocsak Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79685

Annak valószínűsége, hogy olcsón jót kapjon az ember ne túl magas. Kétségtelen tény egy ajánlat nem ajánlat, még akkor sem, ha az közelít az elképzeléseimhez.

Amikor ezzel foglalkoztam én mindig kidobtam az alját és a tetejét a többit meg megnéztem.

Előzmény: bossery (79684)
bossery Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79684

Tisztában vagyok a költségekkel és a végösszeget tekintve 1/3 a munkadíjra valóban jó aránynak tűnik, még akkor is, ha az anyagon is van hasznuk. Hiszen mint kivitelező és forgalmazó cég mindent nagykeráron tudnak beszerezni, nekem meg a bolti áron számítják fel....nem akarok filléreskedni, meg szarrágónak tűnni, de megvárom a másik két cég ajánlatát is, aztán meglátjuk.
Nem számítok hatalmas különbségekre, körübelül ekkora összeget terveztem be a költségvetésembe a fűtésre,  de tapasztalatból tudom, hogy nem biztos az a legjobb minőségű munkát vállaló kivitelező aki a legdrágábban dolgozik....

Előzmény: Wattocsak (79681)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79683

A 300 ezret tartod soknak? Nekem a három nap tünik kevésnek.

Előzmény: bossery (79680)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79682

Ja és valami kimaradt. Olcsón jól nem dolgoznak! Mindenki ezt próbálja elhitetni magával, hogy majd ő szerez egy vállalkozót aki filléretért prémium munkát végez. Hát 17 éves Suzuki árban nem kapsz garázsban tartott 2 éves garanciális BMW-t szervízkönyvvel. Bár én is szeretnék így vásárolni, de tudom, hogy nem lehet.

Előzmény: Wattocsak (79681)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79681

A 300 ezer nem olyan sok szerintem. Ez nem az ő bérük, hanem a bevételük. Erre rakodnak a költségek, mint szerszám, autó, adó, tb, könyvelő...

Ja és ők is szeretnének nyugdíjasok lenni nyugdíjjal. Na ez a vágyuk nem lesz meg. :-(

Előzmény: bossery (79680)
bossery Creative Commons License 2015.06.21 0 0 79680

A kéményre 4 db 1méteres cső+idomok vannak tervezve. Minden hivatalosan, engedélyekkel és számlára menne...
Radiátoroknál részben a már meglévőket használnánk, illetve a tetőtérre már megvettem az odavalókat, ezért nincs benne az árban. Anyagár 750e, terv, engedélyek, meo 100e, munkadíj 300e, három ember három napra... Én ez utóbbit tartom picit túlzásnak, hiába vésnek falat  vissza nem javítják ennyiért.  

Wattocsak Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79679

Sötét ló a kémény.

Nekem tetszene radiátorok nélkül is.

Én most csináltam egy 5 radiátoros rendszert szénacél csövekből kombi Ariston kondenzációs kazánnal.

Kazán 260 indító idommal együtt

Radiátorok 4 db +törölköző szárító, csövek szelepek bilincsek iszapfogó... 420

Kémény 12m PPs 80 cső idomokkal, kéményseprő átadással, csővezeték elburkolásával 220

Gázkazán és tűzhely bekötése régi gázvezetékek készülékek (6db) szerelvények bontás, gázátadás vízszerelésa kombi kazán bekötéséhez 120

Gázterv 40

Én szereltem össz az asszonyal és egy napot volt a fiam is. Az egész 4 nap volt, anyagbeszerzéssel és szerszám kölcsönzéssel együtt. Munkadíj 72 liter gázolaj.

Tehát nem olyan drága az ajánlatod.

Szerintem:-)

Itt megnézheted a rendszert. :

https://www.youtube.com/watch?v=bYa65mOphLE&feature=youtu.be

Előzmény: bossery (79677)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79678

350 ezer körül van a kazán és a tároló. 

Kémény hány méter? 

Gázterv gázmeó kb. 80 000 ft. Hivatalosan. Gázszerelés ára métertől függ,legyen 100 000 ft.( 28 as cső kb 4000 ft/m)

Kazántól a csövek a falba mennek akkor azt vésni kell,ha mehet a padlóba akkor gyorsabb a szerelés.

Radiátorokat te veszed,vagy miért nincs benne a radiátor?

Remélem jól számoltam 530 000 kémény nélkül,de legyen a kémény 70 000ft akkor 600 000.

Csövek idomok stb mivel nem tudom hány méter cső kell , így vegyünk 200 000 ft ot. 

Akkor 800 000 körül van az anyag,300 000 ft a munkadíj, három nap alatt.

(Nagyon durván számolva)

Majd írd meg hogy hány nap alatt volt kész,és hányan dolgoztak rajta.

Előzmény: bossery (79677)
bossery Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79677

Kaptam egy ajánlatot egy ilyen rendszerre egész jó áron, a rendszer így nézne ki:

Kondenzációs kazán, Ariston Evo24+indirekt tároló (Hajdú 150), hidraulikus váltóval, két BRH keringetőszivattyúval lenne a két szinten meghajtva 12 radiátor. A tároló adná a hmv-t, ezt direkt így kértem, nekem ne kapcsolgasson be minden egyes csapnyitásra a kazán. Az alsó fürdőben lenne a kazán, tároló, felette a másik fürdő, lent mellette meg 3méterre a konyha, ahová még kell a melegvíz. Gázt is át kell alakítani, a gázmérőtől új csövet kell behozni a fürdőbe, az ajánlatban minden benne van "készre szerelik a rendszert" három nap alatt, engedélyezésekkel, kéménnyel, mindennel együtt. Radiátorok nélkül ez 1.1m lenne, ez reális?

Előzmény: Wattocsak (79676)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79676

Kazán ügyben inkább a kondenzációsra tenném a voksot, mivel szeptembertől már nem is lehet másfajtát felszerelni. Igaz beruházásban drágább, de az üzemeltetése olcsóbb mint a turbós kazáné.

A 24 kW-os kazán mindenképen elegendő lesz még egy bűvítés is belefér:-) Melegvíz termelésre tegyél alá egy 100 l-környéki indirekt tárolót és nem lesz gond a melegvíz sem. Ezzel akár két kádat is tölthetsz egyszerre.

Mielőtt nekiállnál csak úgy vásárolgatni a ház hőigényét számold ki és ehhez rendelj radiátorokat, mert ezen sokat bukhatsz és pénz nem áll rendelkezésre korlátlnul ahogy írtad. 

Előzmény: bossery (79668)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79675

Szerintem erősen túlméretezett a rendszer sok feleleges anyaggal.

Egy kis számolás, tizezreket hozna a konyhára.

Előzmény: Mrteo (79663)
bossery Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79674

Attól függ mennyi a pénz, mert 2-3m-ot nem fogok kifizetni egy ilyen rendszerért...egyébként pont ilyet akarok, kondikazán+indirekt tároló amit majd később napkollektorral egészíteném ki...
24 kw miért lenne kevés? 

Előzmény: morgen66 (79671)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.20 0 0 79673

Én 310-el szoroztam az alapterületet és 40-el, hogy a KW kijöjjön.

Cirkó maradna, annak módosítása túl nagy költség.

Az ablakok régiek, az a fajta amikor 2 ablak van egymás mögött, köztük 15 cm hézag. Alapvetően jó állapotúak, szivacs és gumi szigetelés van az illeszkedéseknél. Majd következő ősszel ezek is cserélve lesznek, de ez most nem fér bele.

A vegyes kazán erős kérdés, igazából nem hiszem, hogy használnánk, de többen mondták, hogy nem árt megtartani. Ha anyagilag nem nagy ráfordítás akkor lehet, hogy bekötöm az új rendszerbe.

A 2-2 radiátort azért gondoltam 1 körre rakni, mert a falban vinném a csövet és így kevesebbet kellene vésni. Az egyenkénti 16-os cső annyival jobb megoldás, mint a 20-as leosztva?

Előzmény: morgen66 (79670)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79672

3. rendszer

Előzmény: morgen66 (79671)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79671

Pénz nélkül nehéz eset.

200 literes indirekt tároló minimum kellene, és egy kondis kazán, ha hosszú távra tervezel.

A 24 kw az kevés lesz.

Ezt ajánlanám

http://www.hajdurt.hu/products/199-ajanlott-bekotesi-rajzok.html

Előzmény: bossery (79668)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79670

Mennyi a belmagasság? Padlás szigetelve lesz?

Ha már osztó akkor minden radiátornak külön 16-os cső.

Légköbméter x 40 elég lehet , ha szigetelsz.

De milyen a nyílászáró?

Cirkó marad?

Maradhat a vegyes kazán, de akkor egy puffer kell ha a csöveket kicseréled ötrétegűre.

halaloszto Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79669

ha van körülötte ustház, tehát a forró levegő nem csak elszalad az üst mellett, akkor azért jóval több kellene legyen a hatásfok. 

egyszer mértem tűzhelyen teafőzőt, de nem emlékszem az eredményre. csak arra, hogy az jött ki hogy a villany indukcióssal kb ugyanott vagyok pénzben, es meg 30% körülit jelent.

Vajk

Előzmény: Mindenváró Ádám (79665)
bossery Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79668

Segítséget kérek kazánügyben, hogy milyet érdemes venni, mire kell figyelni. A házam É-D tájolású, két szintes 160nm, tulajdonképpen újnak mondható, bár egy régi házból lett átépítve, bővítve, korszerüsítve. A külső falon 10cm nikecell, a tetőben 25 cm kőzetgyapot szigetelés van. Belmagasság lent 2.9, fent 2.6m.
Kompett új fűtésrendszerre van szükségem, a földszinten padlófűtés is van, de radiátorok is, az emeleten radiátorok.  Mivel a kazán az északi falra menne csak kéményes megoldás lehetséges, telekhatáron áll a ház a szomszéd felé nem lehet kivezetni a csövet.
Öten vagyunk, a melegvízfogyasztás elég sok, jelenleg egy 100l-es bojler van, de ez már most kevés, ha kétszer megtöltjük a kádat elfogy és ezt meg is szüntetném.... 
Hosszútávban gondolkodom, cirka 20-25 év. Anyagi lehetőségeink korlátozottak, nem fér bele több milliós fűtési rendszer kiépítése, ezért a belső munkálatokat magam fogom csinálni, mint csövezés, radiátorok felhelyezése, stb, stb., csak azt csinálná szakember ami engedély és tervköteles. 
Érdemes e kondenzációsban gondolkodni indirekt tárolóval együtt, vagy sima turbós kazán is megfelelő? Melyik kazán az amelyik javasolt, stabilan, jól működik, kevés meghibásodással, és gazdaságos üzemeltetéssel...ahogy számoltam 24kw-os kell nekünk.

Mrteo Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79667

Sajnos van bajuk, mert valaki úgy oldotta meg, hogy felmegy a padlástérbe, majd 3 méter után visszajön a házba.

Viszont a tulaj szerint ott már nincs szigetelés, és akár el is fagyhatott korábban.

De a belső felújítás miatt érdemes most eltüntetni a csöveket és a radiátorok egyébként is cserések.

Előzmény: Mindenváró Ádám (79666)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79666

Nem vagyok szakember, de én nem cserélném le a gravitációs fűtéshez alkalmas csöveket, ha nincsen bajuk... Ugyan lehet, hogy nem olyan szép, de jól jöhet még a vegyes kazán ami keringtetés nélkül is jól elfűtöget.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79665

Köszi, nem mértem gázfogyasztást, legközelebb megmérem.

Nem gondoltam volna, hogy 30% reális lehet  :-(... üstházat csináltam, de szigetelve mondjuk nincs, a felülete meg jó nagy, van vagy 2.5 nm2. Ha mondjuk szigetelném, szerinted mennyit segítene?

Előzmény: halaloszto (79664)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79664

30% hatásfok nem nagyon meglepő szerintem. 

gáz fogyást mértél? abból megvan a kW pontosan.

Vajk

Előzmény: Mindenváró Ádám (79662)
Mrteo Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79663

Sziasztok!

Van egy földszintes ház, aminek a megvásárlását tervezzük. A ház fűtése gáz cirkóval és/vagy vegyes tüzelésű kazánnal van jelenleg megoldva, iszonyatos vastagságú acél csövekkel elvezetve a vas radiátorokig.

Mivel a felújítási keret erősen korlátozott csak a cirkó utáni részt cserélnénk, ötrétegű flexibilis csövekre cserélném a ronda csöveket és radiátorokat modernebbre. (kérdés, hogy ilyen esetben a vegyes tüzelésű kazán maradhat-e, nem fontos)

Rajzoltam egy tervet amin megpróbáltam kiszámolni a radiátor méreteket, ezt kéne kicsit felülvizsgálni.

A házat kívülről szigetelnénk 10cm-es EPS 80-al, és elvileg B30-as tégla a fal.

Egy 3-as elosztóval gondoltam 3 kört kialakítani 2-2 radiátorral, a radiátorig 20-as csővel mennék, esetleg a leágazástól 16-ossal.

A cirkóról jelenleg semmilyen adatom sincs.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2015.06.19 0 0 79662

Sziasztok,

Itt vannak akik értik a fizikát, így engedjétek meg hogy kicsit off megkérdezzem, hátha van kedve segíteni valakinek...:

Van egy saválló üstöm üstházzal, tettem bele 100 liter 50 % cukrot tartalmazó szörpöt és elkezdtem fűteni egy elvileg 14 kw-os gázzsámollyal. 

Én úgy számítottam, hogy a 14 kw elvileg egy óra alatt kb. 140 liter 20 fok körüli vizet  fel tud forralni. Veszteség a gázfűtés közben az egyik oldalon, nyereség a cukor vízénél sokkal kisebb fajhője miatt a másik oldalon... Úgy saccoltam, hogy 1 óra alatt illene felforrnia, de nekem ez 3 óra alatt történt meg !

Létezik hogy ennyire rossz hatásfokkal hasznosul a gázfűtésem, vagy aláméreteztem a gázégőt ?

morgen66 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 79661

Padlóba már szereltem, jól működik, az ablak nem párásodik,pedig nem ventilátoros. :-)

A szalagnak nem valami nagy a teljesítménye,és elég drága,viszont elég jól néz ki.

http://www.zonatherm.hu/szalagradiator_muszaki_adatok.html

Előzmény: FAQtyA (79612)
FAQtyA Creative Commons License 2015.06.18 0 0 79660

Ebben az ügyben tud valaki információval szolgálni?

Köszi!

Előzmény: FAQtyA (79612)
Palási Creative Commons License 2015.06.18 0 0 79659

Nagyjából nálam is így zajlott le anno  4 éve a gázszolgáltatói ellenőrzés a tulajdon váltáskor.

Azt azért megjegyezném, hogy 1960 ban társasházi lakásban még gázzal fűtés nem volt. Csak néhány kiváltságos  engedhette meg a cserépkályhájában a hérával való fűtést. Csak konyhai tűzhelyhez és vízmelegítőhöz adták azt a városi gázt.  Ami más mint a mai' natural gas'

" A lakásban a gázvezetékek tuti, hogy az építkezéskor kerültek oda, mert dirib-darabból heggesztett, félgúrba ócskaságok, olyan heggesztési ragyával, hogy ilyet manapság nem taknyolunk. " 

Mert azok a vezetékek vároisgázhoz épültek, csavaros kötéssel, kócós tömítéssel, lényegesen vastagabbak voltak mint a maiak, így ezért is nézhettek ki rondán. Aztán úgy a 70 -es évektől már megengedték pl. nálad a parapet konvektort, de akkor már más gáz folydogált a csövekben.

A Mo. i földgázprogram a 60 as évek közepén, inkább a második felében kezdődött, de először csak az ipari nagyfogyasztók kaptak földgázt. A régi városi gázt dúsították földgázzal de ez csak a 70 -es évek közepére teljesedett ki.

Az én egyik lakásomban 2011 ben voltak még ilyen bazi nagy vastagságú csövek. De a baj az volt, hogy eresztettek  - a szolgáltató mégis átvette. Végül lecseréltem. ( természetesen gázszerelővel, tervek alapján)

De minek jön hozzám a kéményseprő, évenkénti kémény ellenőrzésre????

Minek minek ? Hát ebből él, ezért kapja a pénzt.

Előzmény: Sony Black (79653)
1jános1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79658

Köszönöm a választ. Ez egyértelmű. A gáz szolgáltatóval kell megvívnom a harcomat, megpróbálnak minél több pénzt kiszedni belőlem.

Előzmény: szigma1 (79655)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79657

nyilván nekik is az az érdekük hogy legyen fogyasztó. csak néha ez a gondolat elsikkad.

Vajk

Előzmény: Wattocsak (79656)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79656

Az elmúlt évben két átalakítás során kiderült, hogy a készüléket schwarz-ék építették be. Azt mondták semmi gond most az átépítés során a legalizálást is csináljuk meg és béke lesz. Beadtuk a terveket átvették és minden legális. Nagyon pozitív volt a hozzáállás.

Előzmény: Sony Black (79653)
szigma1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79655

Lehet, nekünk is úgy működik.

Előzmény: 1jános1 (79654)
1jános1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79654

Nem tudom értelmezni a választ. Ez most vicc akar lenni?

Előzmény: cucu (79652)
Sony Black Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79653

"viszont pl olyan megvizsgálást, amit a gázművek végez tulajdonosváltáskor, olyat láttam már többet. csak az érdekelte őket, hogy van-e babrálva a mérő, és hogy nagyjából normálisan nézzen ki minden. fel sem merült hogy megnézze az irattárban hogy mi van az utolsó jóváhagyott terven."

Ezt azért megcáfolom neked, mert én nemrég vettem egy társasházi lakást Budapesten, egy 1960 körüli házban.

Az átírásnál, pontosan tudta az ügyintéző a gázműveknél, hogy milyen fogyasztók vannak felszerelve, és rá is kérdezett, hogy "ugye ezek vannak, és ide, meg oda vannak bekötve?", mondtam hogy igen pontsan úgy van! (konvektor parapett, és gáztűzhely) A lakásban a gázvezetékek tuti, hogy az építkezéskor kerültek oda, mert dirib-darabból heggesztett, félgúrba ócskaságok, olyan heggesztési ragyával, hogy ilyet manapság nem taknyolunk. A helyszini kolléga valóban lefotózta a mérőt, de a fogyasztókat is szemrevételezte, hogy ott van e ahol kell lennie, és pipálgatta az előre kinyomtatott lapon. Az hogy normálisan nézzen ki pont nem érdekelte. (egy lelakott, lakhatatlan lakás volt) Ezen kivűl mást nem csinált. Mondjuk azt nem tudom mit szólt volna, ha mondjuk az egyik fogyasztó nincs a helyén stb... Szóval lehet, hogy nincs már meg a rajzuk a gáztervről, de valahogy mégis csak a gépben vannak azok az infók. A kérdés csak mi lenne ha változna a felállás a fogyasztók körül.... :-)

Jut eszembe... én inkább a kéményseprőtől vagyok ki! Nincs fogasztóm kéményben!

Sőt kéményem sincs! Illetve van fizikailag, de nincs kémlelő nyílás, semmi a lakásban!

Valahol a falban megy kémény úgy ahogy a stargok is...

De minek jön hozzám a kéményseprő, évenkénti kémény ellenőrzésre????

Ezt magyarázza meg nekem valaki! A jegyzőkönyvbe beírja, minden ok.

Előzmény: halaloszto (79602)
cucu Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79652

Lehet, de csak neked!

Előzmény: 1jános1 (79651)
1jános1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79651

Jó napot mindenkinek. Szeretném megkérdezni, hogy a kombi gázkazánt lehet-e csak fütésre használni akkor, ha a használati melegviz csöveket lezárom? Csak a fűtés csövek lennének csatlakoztatva. Lenne-e üzemzavar.

c-stahl Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79650

Üdv.

Szerintem nem, mert kézzel is nyitható a szelep, ahogy látom.

Elvileg kell egy mérési jegyzőkönyv, hogy a terven szereplő légmennyiséget szállítja a ventilátor.

Gázműveket nem érdekli hova van bevezetve a légcsatorna, max. a lakótársakat, ha páraelszívó vmi miatt zavarni fogja őket (áthallás, gravitációs üzem kontra gépi üzem, OTÉK).

Előzmény: PSASA (79648)
PSASA Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79649

Készülék választásban kérek segítséget:

-turbós, beépített tárolósban (lehetőleg rétegtároló) gondolkodom

ARISTON CLAS B24FF - cca354eFt

http://kazanstore.hu/termek/ariston-CLAS-B-24-FF-Fali-Beepitett-Tarolos-Gazkazan/353

Saunier Duval Isotwin F 25 E H-MOD - cca337eFt

http://kazanstore.hu/termek/saunier-duval-isotwin-f25e-fali-beepitett-tarolos-turbos-gazkazan/77

Milyen kiegészítők kellenek még ehhez ami drága? (kémény indítóidom, termosztát..?)

Minőség, megbízhatóság, komfort, szerviz, bármi egyéb gondolat...

K Ö S Z Ö N E T T E L

PSASA Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79648

Üdv,

Gáztűzhely reteszeléshez ez a mágnesszelep megfelelő?

http://www.futesuzlethaz.hu/shop/madas-no-gazmagnesszelepek/5748-madas-nogazmagnesszelep-dn15-1-2-os-230v-cikk-ev002008.html

Mert ez csak 3600 lenne, míg Honeywell és társai cca 20eFt.

Gáztűzhely feletti páraelszívó kivezetést elfogadnak gravitációs szellőzőcsőbe bekötve? (társasház, felettem még 2lakás)

MZ/Y Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79647

Ettől tartok, hogy meg kell egyezni. Az ominózus lakás a mi régi lakásunk. A házban többségében öregek laknak, akiket max. bírósággal lehetne kényszeríteni, ha egyáltalán. Akinek behal a kazánja szeptember után, tőlük meg is fagyhat a következő pár évben. (Persze, ha az övék döglene meg, azonnal lenne pénzük és azonnal cserélnie kellene a többieknek is.)

Nem hiszem, hogy egyedi problémáról lenne szó, még ha nem is százezreket érint a probléma.

Előzmény: c-stahl (79646)
c-stahl Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79646

Körülményekhez kell majd alkalmazkodni.

Társasháznál, ahol gyűjtőkéménybe vannak kötve a huzat hatása alatt működő készülékek=szívás. Új kémény, új készülékek.

Ez egy olyan kérdés, amit a háznak közösen kell megoldania, esetleg legfelső lakók egyedileg tető fölé tudnak vinni kéményt, vagy olyan homlokzatuk van, ahol ki tudnak vezetni füstcsövet.

Előzmény: MZ/Y (79640)
MZ/Y Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79645

Ja, van több kémény -  1-1 az egymás fölötti 4 lakásnak. (Legalábbis úgy sejtem.) 

Miért a lakás közepéről? Mert ott a fürdőszoba, onnan indulnak a fűtéscsövek a padlóban. Az egész lakást szét kell verni, brutális a költség és hát baromi hülyén mutat a kazán mind a konyhaszekrény helyén, mind a lakószoba falán.

Ha netán minden egymás fölött lakó egyszerre cserélne (bár gyanús, hogy egy csővel nem lehet 4 szintet ellátni, 4 cső meg nemigen férne el) még ott vannak a valószínűleg ugyanebbe a kéménybe kötött átfolyós gázbojlerek, bár azok kiválthatók hmv tartályokkal.

Előzmény: Korundos (79641)
mileadr Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79644

Sziasztok! Immergas Eolo mini 24 kombi kazanom 03 hibakodot jelez Zolden villogva, es nem ad melegvizet. Mit tegyek vele?

cucu Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79643

Cserébe viszont nem kapsz CO mérgezést...

Előzmény: Korundos (79641)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79642

Az egyik hozzászólásabn írtam.

Előzmény: Égető1 (79639)
Korundos Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79641

Egy kazán azért nem kerül 5 millióba. Egy  fűtési rendszer viszont igen.

Mi helyzet a társasházaknál ? Változó.

Azért a többsége a társasházi lakásoknak rendelkezik saját kéménnyel , sőt általában többel is.

Miért a lakás közepétől kellene a kivezetni a füstgázt ? Oldalfalra kell telepíteni a fűtő aparátot és onnan vígan ki lehet vezetni az oldalfalra, ha megfelel a  szigorú előírásoknak. A tapasztalat az , hogy az esetek  97 % ban nem felel meg, így marad a kémény.

De hát vannak olyan társasházak ahol központi fűtés van. Nincs gond vele  - kivéve hogy sokat kell a fűtésért fizetni.

Előzmény: MZ/Y (79640)
MZ/Y Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79640

Ha volt már róla szó, szóljatok és keresgélek tovább. 

Jön a kazán-mizéria. Mondhatni, hogy jogos, bár lesz érdekesség, mikor az 5 millát sem érő háznál 1 millába kerül egy javíthatatlanul elromló kazán.

De ami érdekesebb, mi a helyzet a társasházakkal? Ott a hagyományos közös kéménybe nyilván nem lehet bekötni. Ki kell vezetni oldalfalon a lakás közepéről is? Vagy 1-2 cég engedélyt kap nyílt égésterű kazánt árulni?

Égető1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79639

Ezzel kellett volna kezdened !

Itt már pontosabban kell számolni.

Előzmény: stevemegane (79629)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79638

Speciel a belső helyiségeimben nincsenek radiátorok.

Előzmény: Wattocsak (79632)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 79637

Vagy kintről és akkor már kell.

Előzmény: Wattocsak (79636)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79636

Az a sok sok köméter levegőt honnan veszi, a szomszédos helyiségekből ami ugyan olan hőfokú, ergó nem kell fűteni.

Előzmény: nedolaci (79635)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79635

Lehet,hogy abba a WC-be a tervező óránkénti sok-sok köbméter légcserével tervezett hőigényt?

Lehet,hogy az a betervezett légcsere,csak utólagos gazdaságossági,műszaki,vagy üzemeltetési okból szűnt meg? ;-)

Előzmény: Wattocsak (79632)
ja nyugi Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79634

Szervusztok!

A Barátomnak ÉTI 35, vagy ÉTI 40 tipusu kazánja van.

Nem akar kéményt béleltetni, ezért szeretné a lehető leghosszabb ideig a régi kazánját használni.

1./ Meddig lehetséges, ilyen formában használni, ha a kazán egyébként jól müködik?

2./ Mivel valamilyen vizszivárgást észlelt, mit lehet az ÉTI kazánról tudni, mi hibásodhatott meg?

3./ Talán öntöttvas tagos kazán, és javitható?

4./Csak  komplett egységet, vagy tagokat is lehet hozzá kapni?

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv:

Józsi

Wattocsak Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79633

Erre azt szoktam mondani, hogy a levél kézbesítő:-) kamionnal is ki tudja hordani a levelet, de ez kevésbé azdaságos megoldás. Ellentétben ha kerékpárral, mopeddel közlekedik az már költséghatékony.

Előzmény: stevemegane (79625)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79632

Bocs de ekkora badarságot ritkán hallok. Tehát az a helyiség amelyik a ház közepén van annak ugyan annyi a fajlagos hővesztesége mint a sarokszobának két ablakkal?

Sok helyen látni belső terű helyiségeket ahol nagy radiátorok vannak és alapból el van zárva. Menj be egy plazába és a WC-kben ott a nagy radiátor. Ott ahol télen is hűtési igény van. Tervezési hiba olyan helyre radiátort tenni ahol nincs hőveszteség.

Nem az a baj, hogy így csináltad a házad, hanem az, hogy hirdeted, és a sok kevéssé szofisztikáltan gondolkodó 1.0 user  meg rárepül. Aztán meg jön hozzám és kioktat, hogy hogyan kell méretezni. Ez nem fikció, volt hozzá szerencsém.

Előzmény: Égető1 (79626)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79631

Tudom, hogy ennyi kevés, de embert keresek, aki hozzáértő a hőszükséglet kiszámításában. Neki majd leküldöm az összes tervet, amiből lehet számolni.

Egyelőre én segítséget kértem a számolásban.

Helyette le lettem hülyézve, hogy ezt nem lehet kiszámolni.

Miért érzik egyesek, hogy mindenképp hozzá kell szólniuk valamihez??? Akinek nem inge ne vegye magára.

Előzmény: Égető1 (79627)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79630

Szerintem is fejezzük be a baromkodást (de az elírás és a rossz szóhasználat között van különbség). :)

Azért gondolom tisztában vagy vele, hogy itt nem 50-100 méter csőről van szó.

Előzmény: nedolaci (79628)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79629

Köszi az észrevételeket, de nem radiátor lesz, hanem felületfűtés.

Előzmény: Égető1 (79627)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79628

No!De ha már baromkodunk: a "nyáárit" nem én gépeltem el!Tehát: 1-1! ;-)

És most komolyra!Nem az az  50-100 méter cső löki meg az építkezés árát(sajnos)amit túlbiztosításba feccölsz!Viszont a kihegyezésnek,könnyen nagy ára lehet.

Bár-nyakunkon a globális felmelegedés! Lehet,hogy nem is lesz többé mínusz húsz;-D

Előzmény: stevemegane (79625)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79627

stevemegane  !

Ennyi azért kevés. Legalább a ház alapterülete, térfogata és hőszigeteltség milyensége kell ehhez. na meg a fűtésmód is.

Na de ha veszel egy kb.  12 kW -ot tudó kazánt és kb 15 kW -ot leadni tudó radiátorokat összesen és ez a ház kb. 100 m2, akkor minden 10 m2 -re jut 1,5 kW radiátor felület - nagy bukta már nem lehet. Természetesen tájolással meg egyebekkel lehet finomítani a dolgot. A nagy bukta akkor van ha a radiátor felületek kicsik. Akkor nincs már mit csavargatni.

Előzmény: stevemegane (79615)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79626

Az a kcal már jó ideje kiment a divatból. Talán ha  wattban adnád meg !!

Egyébként is ha igaz ez akkor az én

pontosan 200 lm3 -es lakásom 24 óra alatt  24 X 50 kcal/óra az annyi mint 240  000 kilókalóriát zabál. Ez kb.  30 m3 gáz/ nap csúcshidegben.

De nincs mindig csúcshideg.

Ezzel szemben  a lakásom évi 500 m3 gázt eszik meg  konkrétan fűtésre, ami úgy  5000 kwó, A fajlagos viszont 96 kwó/m2 /fűtési szezon.

Anno én is ökölszabály szerint méretezte  - a radiátorokat  ( a kazánt méretezni hülyeség abból max 2  teljesítmény fokozat van úgy 100 m2 -ig ). Tehát a radiátorokat méreteztem - jobban mondva kiválasztottam. Nagyjából 10 kW teljesítményt  elosztottam a a helyiségek alapterületével, ahhoz arányosítottam.

5 radiátor   4 db 2, 2 kW és  1 db.  1,2 kW

Előzmény: nedolaci (79617)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79625

Egy két dolgot szeretnék leszögezni:

- Eszement módon túlbiztosítani meg tudja csinálni bárki. Ehhez nem kell szakember.

- A te módszered azért jó, mert sosem lesz olyan gond, hogy télen nem tudod befűteni a házat, nyárin pedig lehűteni. Soha nem fog kiderülni, hogy minden többszörösen túl van méretezve. A tulaj pedig nem is sejti, hogy normális számítás híján egy csomó pénzt kidobott feleslegesen.

- És egy kis magyar nyelv: a helység nem ugyanaz mint a helyiség. (De ezt tényleg csak kisbetűvel jegyzem meg.)

Kérlek ne azt írd le, hogy miért hülyeség, amit kérdeztem, hanem próbálj meg segíteni.

Köszönöm.

Előzmény: nedolaci (79623)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79624

Nem akarok kötekedni, de mindent ki lehet számolni, ha becsúszik valami az azt jelenti, hogy valami el lett ...szva. Ezt is lehet utólag korrigálni még úgy is, ha a fűtési rendszered nem erre készült. Lehetőleg ne selejtes anyagból és mesterből állítsuk össze házunkat. 

Előzmény: nedolaci (79622)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79623

Örülök,hogy óvod a buxáját!De azt írja,hogy "helységenkénti"hőigény!Nem a ház!Nem a hőszivattyú!

Tapasztalatból tudom,hogy egy házon belül,idővel megváltozik minden!A hálóból,iroda lesz,a gardróbból gyerekszoba,stb-stb.Tán csak a fürdő és a nappali "örök"Mindegyik funkcióhoz más-más hőigény tartozik!

Szerintem,egy fűtésből "lecsavarni"lehet,de hozzáadni nehez!Ezért javallom én(mindenkinek),hogy minden "lyukat"építsünk meg "fürdőszobának",akkor 5 év múlva sem kell bontani a padlót.

Előzmény: mzsombi (79619)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79622

Szerintem,a hűtéssel,nemigen  lehet elcsúszni.Abból nem lesz penészes,vagy éppen nedvesedő fal,csurgó ablak,párás kilincs.De a prontra kiszámított fűtéseknél,rossz a tapasztalatom.Mindig becsúszik valami,ami mégsem tudja azt és úgy,amit papíron tudnia kéne!

Előzmény: stevemegane (79618)
stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79621

Szóval szerinted tök mindegy, milyen az épület hőszigeteltsége, az ökölszabály biztos jó lesz.

Szerintem ezt most hagyjuk. :)

Előzmény: nedolaci (79620)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79620

Talán 2000 karácsonya körül,saját agyonszámolt(mert okosan spóroltam a kályha méretekkel) nappalimban, kölcsön hősugárzóval fűtöttem rá.Tán másfél-két hétig volt igazán hideg!A collegák kuncogtak ám,mikor Januárban  elmeséltem! ;-)

Előzmény: mzsombi (79619)
mzsombi Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79619

Persze, és akkor egy 100 négyzetméteres házhoz vegyen 18kW-os hőszivattyút, mert az biztos kifűti, miközben vszeg simán elég oda 4-6 kW is, ha rendesen meg van csinálva. Tényleg ilyen egy igazi tanács...

stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79618

Nekem most nem arra van szükésgem, hogy "ész nélkül" túlméretezzük a fűtést. Hanem viszonylag pontos értékekere, annak érdekében, hogy felesleges területeket ne csövezzek be a felület fűtés-hűtés során.

nedolaci Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79617

Fűtésnél régi-régi ökölszabály:légköbméterX50 kcal/h. Így biztos nem tudsz hibázni.Nem kell tájolási szorzó,szigetelési tényező,mifene!(ezekkel nem nehéz arcra zuhanni!)Biztos nem kell fázni!

Előzmény: stevemegane (79615)
tomi524 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79616

Sarokszelepek közül melyiket a ajánlanátok??

Schell vagy Mofém vagy Schlösser

Én Mofém párti vagyok de a vízszerelő boltban azt nem ajánlotta nekem az eladó, inkább a másik kettőt.
?????
Olyan rossz a Mofém ?

stevemegane Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79615

Sziasztok!

Tudtok abban segítésget adni, hogy van-e itt köztünk olyan, aki épületgépész és ki tudja számolni az épülő házunk helyiségenkétni téli hőszükségletét és nyáári hűtési teljesítményét.

Köszönöm.

ottakring Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79614

A legjobb ebben a szegmensben jelenleg a Geberit. De egy echte Geberit komplett szett 130e. Ft. normál áron. Teljes házfelújításban vagyok, ezt szerettem volna én is, de ennyiért horror. Marad az eddigi megoldás újra cserélve: alsó kifolyású, lapos öblítésű Alföldi Easy Plus csésze, falra szerelt tartállyal. Kompletten 30e.

Előzmény: _kip_ (79595)
_kip_ Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79613

Szettben 15eFt (Beépíthető tartály, nyomólappal + csésze.

LIV Lagunára 10 év garit vállalnak.

Darabokban megvéve 20-25eFt a különbség.

A a megspórolt 15eFT jól jönne máshol. De nem szeretném, ha ezért kellene majd 5 év múlva csempét bontani.

Előzmény: morgen66 (79604)
FAQtyA Creative Commons License 2015.06.16 0 0 79612

Sziasztok!

Egy 2000-ben épült házban szertném a fűtést csöppet módosítani. Tetőtéri szobákban van hagyományos homlokzati nyílászáró és tetőablak is. Sajnálatos módon a tető ablakok alatt nincs fűtőtest, ami okozott némi problémát eddig, de most elkapott a munkakedv, hogy rendbe tegyem. Jelenleg Vogel lapradiátorok vannak fent. A falban megy a csövezés 5 rétegű műanyagból, amire roppantó gyűrűs módszerrel vannak a kiállások rögzítve. Azon teljesen alap Comap szelepek vannak, amit szerelés nélkül lehetett anno a méretre vágott csővégekre rátolni, majd a radiátorba kötni. Valamilyen körmösrögzítéssel, szilikon gyűrűs tömítéssel. A ház sajnos még nincs szigetelve:( Ez a kiindulási alapom. Voltam egy gépészeti boltban, ahol nagyon korrektül segítő szakikkal összepakoltuk a lehetséges csatlakozási pontokat a pulton. Amiben a segítségeteket/tapasztalatotokat kérem, hogy három féle lehetőség lóg a levegőben.

1. Marad a jelenlegi lapradiátor. Arról készítek egy leágazást falon kívűl, amit a padló felett szintén 5 rétegű csővel (még van maradékom) elvezetek a tetőablakig a padlóhoz közel, majd oda bekötök egy második lapradiátort.

2. Leszerelem a jelenlegi lapradiátort. Kibontom a fali csövezést. Készítek egy kiállást a padló meghatározott magasságában, ahonnan L alakban a szoba két külső főfalán végig vezetek egy 2x 3 méter hosszú szalagradiátort.

3. Marad a jelenlegi lapradiátor. Arról készítek egy leágazást falon kívűl, amit a padló felett szintén 5 rétegű csővel elvezetek a meglévő lapradiátor másik végéig, és onnan indítok egy szintén L alakú szalagradiátort, csak az egyik falon egy kissé rövidebb lesz a lapradiátor miatt.

Természetesen a fűtési teljesítmények figyelembe vételével méretezve mindezt. A szalg radiátor mellett szól még, hogy a sarokban télen jelentkező penészedést is megszünteti elvileg.

Nekem a tiszta szalag radiátoros megoldás tetszene jobban, de nincs az ismeretségi körömben senki, akinek olyan van. Esetleg nektek van szerelői/használói tapasztalata vele? Érdemes, nem érdemes? Mire kell odafigyelni, ha olyat szerelek/méretezek? Mivel közvetlenül a külső falra szerelném, nem fog hőhídként funkcionálva, alápenészedni?

A segítségeteket előre is nagyon köszönöm! Bocs a kissé méretes hozzászólásért!

kormi07 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79611

fel sem merült hogy megnézze az irattárban hogy mi van az utolsó jóváhagyott terven.

...amely tervet a helyi gázműiroda esetleges 1-2 telephelyváltás utáni kavarodásában a jóisten sem találna már meg, főleg ha még a 80-as évekből való...

Előzmény: halaloszto (79602)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79610

Nem ismerek ! 

Szerintem a szabályoknak való megfelelést és a biztonságnak való megfelelést azért külön lehet választani.

Pl- itt van ez a W... által felvetett   " tűzhely fölé elszívó ernyő ami reteszelve van a tűzhely betápjával,"

Nem túlzás ez ??

Még az elszívó csak csak elmegy, de hogy ez állandóan üzemeljen is ?? Mert a retesz ugye azt jelent.

Meg meglehetősen drága is lehet.

Van egy méretes konyhám, vagy 18 m2 és ott is előírták az elszívót, szerencsére retesz nélkül. Gyakorlatilag sohasem használjuk az elszívót  - ott az ablak.

Előzmény: halaloszto (79609)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79609

és ismersz olyat aki hallott olyanról akinél volt ilyen vizsgálat? 80 előtti rendszer? arról aztán senki nem mondja meg hogy annó volt-e rá engedély. tán még azt sem hogy akkor mi volt a szabály. 35 éve volt! bízni kell benne hogy nem az eredeti állapotában van.

Előzmény: Égető1 (79608)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79608

Igazad van már vagy másfél éve folyik ez az ingyenes vizsgálat. ( a pénzes már nagyon régen ). A főgáz dec. 31 -ig fogadta a megrendeléseket - nagyjából a  80 előtt létesített rendszereket vizsgálja.

Hogy a továbbiakban mi lesz nem tudom. Tény viszont, hogy nagyon sok elhanyagolt rendszer létezik.

Viszont azt is világosan kellene látni, hogy egy valamikor  'feketén' átalakított /hozzányúlt rendszer még nem feltétlen veszélyes is.

Előzmény: halaloszto (79607)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79607

mi az hogy lesz? már egy ideje ez a szabály. mire kialakulna a gyakorlat, addigra meg fog változni...

Előzmény: Égető1 (79606)
Égető1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79606

Ezt a mondatot azért értelmezni kéne :

Úgy a vizsgálat során lehet  hangoztatni, hogy sajna probléma lesz, de okosban megoldható.  Aztán valaki vagy megbukik vagy sem."

Vizsgáló : kérem itt komoly problémák lehetnek. A megoldásuk költséges .

fogyasztó megrettenve  : na de kérem mi a hiba ?

Vizsgáló  : még nem világos, de azon vagyunk hogy megoldjuk. Majd úgy magának az orra alá, de azért,hogy a fogyasztó is hallja : bonyolult, költséges megoldás lesz,

fogyasztó  : de hát eddig működött,

Vizsgáló : sajnos a szabályok rugalmatlanok, amit lehet megteszünk a fogyasztókért,

Mi egyébként nagyon rugalmasok vagyunk, de hát az fránya szabályok

fogyasztó : esetleg privátban ?

.

.

.

Megy a vita olyan hibáról amiről a fogyasztó nem tudott.

Aztán a vizsgáló egy darabig jól keres, majd egyszer azért megbukik.

Nehéz kenyér lesz ez a vizsgálat.

Égető1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79605

Nos van egy műszaki -biztonsági vizsgálat a létesítéskor és van az un. időszakos  műszaki biztonsági felülvizsgálat. Ez utóbbi a gázvezetékekre 10 év a készülékekre pedig 5 év.

Mit kell ezeknek tartalmaznia  ?

pl. ezeket  :

Ezeket fogják vizsgálni/ vagy ezekből néhányat  :

innentől idézet 

" Csatlakozó vezetékek és fogyasztói berendezések ellenőrzése.

Jelen szabályzat által előírt ellenőrzések során, a csatlakozó vezeték és fogyasztói berendezés létesítéskor hatályos műszaki-biztonsági előírások teljesülését kell vizsgálni

.8.1. Törvénybe előírt időszakos műszaki biztonsági felülvizsgálat

8.1.4. A műszaki-biztonsági felülvizsgálat során ellenőrizni, dokumentálni és értékelni kell a fogyasztási helyen felszerelt gázfogyasztó készülékek:- gyártmányát,- típusát,- gyári számát,

Gázfogyasztó készülékenként ellenőrizni kell a készülék

- rögzítését,

- tömörségét szivárgás ellenőrzéssel a készülék elzárót is beleértve,

- biztonsági berendezések (égésbiztosítás, határolók) működőképességét

,- bekötés megfelelőségét, (gumitömlő, tömítés

)- az elektromos bekötés szabályosságát, földelés, EPH meglétét,

- égéstermék elvezető cső szabályos kivitelét, rögzítését,

- égési levegőellátás biztosítottságát,

- égéstermék visszaáramlás esetleges jelenlétét,

- a hőcserélő állapotát megtekintéssel

,- az égő állapotát, égés egyenletességét,

- csatlakozási nyomás megfelelőségét, és az előírásnak megfelelő égőnyomást,

- gázterhelését (ha a fogyasztói berendezés mérőjével megállapítható)

,- hatásfokát műszeres méréssel, (indirekt mérés)

- koncentrikus égéstermék-levegő csővel szerelt „C” típusú készüléknél az égéstermék csőszivárgásmentességét műszeres vizsgálattal, (CO2 mérés)

- környezetét (éghető anyag, bútor közelsége, építészeti átalakítás miatti nem megfelelőség)

8.1.5. A műszaki-biztonsági felülvizsgálat során elvégzett hatásfokméréshez legalább kalibrált mérőműszert kell használni.

A jegyzőkönyv:- első példánya a tulajdonosnál marad (az épület energetikai audit részeként kezelve)- második példányát a felülvizsgáló köteles 10 évig megőrizni.  "

Természetesen ezeket kizárt hogy a fogyasztók tudnák, az meg duplán kizárt ,hogy a létesítéskor mi vonatkozott rájuk.

Úgy a vizsgálat során lehet  hangoztatni, hogy sajna probléma lesz, de okosban megoldható.  Aztán valaki vagy megbukik vagy sem.

Pl.  már régen spekulálok hogy ebből az utolsó mi lehet :

- biztonsági berendezések (égésbiztosítás, határolók) működőképességét, Az égésbiztosítás ok.  - őrláng + termoelem  + mágnes szelep, de mi az a határoló   ??

A vizsgálatokat állítólag a szolgáltatók végzik ( megrendelésre  a mérőcserekor )  és ingyen. 

De a javításokat már nem ingyen   !!!

morgen66 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79604

Árban nem tudom mennyi a különbség,én szereltem mind a kettőt, a Geberit szerintem masszívabb.

Előzmény: _kip_ (79595)
morgen66 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79603

Próbáld meg itt, nekik több infójuk van a kazánokról

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9147701&la=135285280

Előzmény: pzxx (79593)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79602

meglehetősen egyetértünk. viszont a valóság ismerete erősen árnyalja a véleményemet. 

például ilyen gázhálózat felülvizsgálatot még nem láttam. és nem is ismerek olyat aki látott volna. és nem is olvastam beszámolót róla, hogy milyen egy ilyen. nem tűnik elrugaszkodottnak azt hinnem, hogy ilyen nincs is. persze attól még lehet, csak titkos mint a paks2 szerződés.

viszont pl olyan megvizsgálást, amit a gázművek végez tulajdonosváltáskor, olyat láttam már többet. csak az érdekelte őket, hogy van-e babrálva a mérő, és hogy nagyjából normálisan nézzen ki minden. fel sem merült hogy megnézze az irattárban hogy mi van az utolsó jóváhagyott terven.

meg olyat is láttam, amikor elzárták a gázt a társasházban, és nem nyitották ki csak amikor tömörre tudták mérni a házat. senkit nem érdekelt hogy kinek hány száz éves tűzhelye vagy kazánja van, sőt, ha a lakásban van szivárgás az sem. lakás elzárók elzárva, és úgy tömör legyen.

Vajk

Előzmény: c-stahl (79601)
c-stahl Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79601

Akkor tényleg felesleges bármit szabályosan csinálni, csak 5 évig kell kibekkelni.

Illetve ha maga csinálja az ember, az úgyis jó, előírások és szabályok nélkül is.

Mondjuk én senkit nem bíztatok ilyenre.

Illetve ha találkozik egy olyan emberrel aki szintén nem ezt az elvet vallja,  ráadásul az illető olyan ember, aki a gázhálózatot vizsgálja felül, akkor majd fizet.

Én inkább lealkudnám a vételárból a legalizáláshoz szükséges összeget, ha lehet. Ha nem marad a bekkelés, persze ha izgatja egyáltalán a kérdés.

Előzmény: halaloszto (79600)
halaloszto Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79600

nem csak megvételkor. egyébként is. 5 év múlva már senki nem talál semmi papírt, sem a tulaj, sem a művek.

Vajk

Előzmény: c-stahl (79599)
c-stahl Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79599

Az engedély nélkül szerelt gázvezeték, gázkészülék, megvételkor szerzett joggá alakul?

Előzmény: Wattocsak (79596)
Dunit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79598

És az EPH , azzal mi van ??

Előzmény: Wattocsak (79596)
Dunit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79597

Nem árt azért alaposabban is tájékozódni. Kérsz egy meghatalmazást a jelenlegi tulajtól és azzal elmégy a szolgáltatóhoz megfelelő felvilágosításra.

Nagyjából ahogy írták. De az alapvető biztonsági feltételeknek  most is meg kell felelni. Így  gáztömör vezetékrendszer, megfelelő égéslevegő utánpótlás ill. az égéstermék elvezetés.

Egy sza emberi szemlét megér.

Csak ne a kéményseprőket kérd fel, mert azok semmit sem hisznek el, csak a bürokratikus méretezést.

Előzmény: Ihlet_FV (79594)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79596

Amíg nem nyúlsz a gázvezetékhez addig béke van. (szerzett jog) Amennyiben valamilyen átalakítást eszközölsz abban a pillanatban kondenzációs kazán kéményestől, tűzhely fölé elszívó ernyő ami reteszelve van a tűzhely betápjával, és fi relé!! Dióhéjban ennyi!

Tehát ha jó neked így ahogy van a gáz akkor nem kell aggódni!

Előzmény: Ihlet_FV (79594)
_kip_ Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79595

Most jó áron van beépíthető WC tartály szettben de nemtudok dönteni.

LIV  vagy Geberit?

Van aki szerint a pluszt csak a név megfizetése jelenti.

Ihlet_FV Creative Commons License 2015.06.15 0 0 79594

Sziasztok.
Egy kérdésem lenne: Egy kb. 30 éves sorházat szeretnénk megvásárolni, melyben eredetileg egy fali gázkazán volt felszerelve (valószínűleg FÉG). A jelenlegi tulaj pár éve kicserélte egy Ariston kéményes kombi kazánra (nyílt rendszerű). Ha én szeptember 1-je után vásárolom meg ezt a lakást, akkor kell-e valamilyen formában engedélyeztetni a jelenlegi kazánt (simán megmaradhat ha esetlegesen feketén lett bekötve), vagy pedig kompletten ki kell cserélnem a fűtési rendszert kondenzációs kazánra, engedélyeztetéssel, kéménybéléssel stb. együtt?

Köszönöm előre is a válaszokat.

pzxx Creative Commons License 2015.06.14 0 0 79593

Sziasztok!

Szeretném a véleményeiteket, javaslataitokat esetleges tapasztalataitokat kérni kazán ügyben.

Ezeket javasolta nekünk a szerelő:

Caltherm 23

Celsius 20

Solitherm (Megatherm)

Egy boltos pedig ezt:

Maga D23 - ez állítólag lemezkazán, de speciálisan erre a célra gyártott kazán-acélból készült (jelentsen ez bármit is...), ennek köszönhetően 15-20 év garantált elmondás alapján.

Mi a véleményetek ezekről?

Szívesen fogadok bármilyen javaslatot / segítséget!

Hogy tudjatok javasolni nagy vonalakban ilyen a helyzet:

Öntvénykazán kerestetik, főként fával lesz fűtve, jelenleg nyitott rendszer van, de mivel van bent gáz is így pár éven belül ki lesz egészítve egy cirkóval is amihez azt mondták hogy akkor a rendszert át kell csináltatni zárttá.

Előre is köszönöm a segítő hozzászólásokat!

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.14 0 0 79592

Oke, koszi.

Előzmény: C20NE (79591)
C20NE Creative Commons License 2015.06.14 0 0 79591

Igen, bekötheted, de a WB1C használatijában ezt részletesen leírják.

Előzmény: Törölt nick (79590)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.14 0 0 79590

Egy ujabb tipusu Viessmann kazanra (Vitodens 100-W) szeretnek kotni egy regebbi termosztatot, ami a 100-W tartozeklistajan mar nem szerepel.

regi tipusu termosztat (Relaismodul/Uhrenthermostat-F) bekotese Vitodens 100 kazanra:

uj tipusu termosztat (Vitotrol 100) bekotese Vitodens 100-W kazanra:

Jol gondolom, hogy a termosztat bekotheto az alabbi modon?

(kazan) -> (termosztat)

96-L -> 1

96-1 -> 2

mikober88 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 79589

Na megoldódott az egész ügy. Ma egy darabon megbontottam a kád elejét. Na amit láttam, olyannal még sehol nem találkoztam. A fal mellett körbe betonozva egy 5cm szélességű keret, és ezen van rajta a kád. Semmilyen talp nincs a kád alatt, csak a 4 oldalon lévő beton teknő fogja. Így marad a csempe, marad a kád előlapja is. Max az a 2ezer ft. ami az 5db csempéhez kell az veszett kárba. Sajnos csótányok vannak az alattunk lakók miatt. 3éve nem laktak benne, és most hogy valaki elkezdte felújítani jönnek a dögök rendesen. Állítólag olyan állapotok uralkodtak lent hogy álarcban lehetett bemenni. Amikor mi ideköltöztünk nem is lehetett látni hogy nem laknak a lakásban. :-( Na mind1 megküzdünk velük. Szerencsére a konyhában eddig nincsenek. kop,kop,kop.

Szóval a fürdőre még gyűjtenem kell, és így elmarad a kádfestés is, de lehet azt magam megcsinálom teljesen. Arra az 1-2 évre jó lesz a sufni tuning is...

Azért köszönöm a válaszokat!

Előzmény: paplanfa (79586)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.13 0 0 79588

Ezt a kazántípust előszeretettel veszik a szomszédban, mert így költséghatékony. Tehát a kereskedő jól járt, ha ez is a szomszédból jött. :-)

Aki az északi határtól 50 km-re lakik simán kintről hozzák a vegyes kazánokat, utánfutó van, kölcsönkér, nem kívánt rész törlendő. Kimegy kazán feltesz, mőgé pár karton Zlatni Bazant, mivel ott a Heineken drága. Máris megvan és összekötötték a kellemest a hasznossal.:-)

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79576)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.13 0 0 79587

Amúgy szívesen. 

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79577)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79586

Ha csótik, akkor azokat úgy tudod a legkönnyebben összeszedni, hogy egy vastagabb fóliára, vagy kemény kartonlapra ráragasztasz kétoldalas ragasztószalagot, és a megfelelő helyekre odateszed. A dögök szépen átsétálnának rajta, de mivel hasoncsúszók beleragadnak. Nincs semmi vegyszer, semmi feromon, csak tudni kell merre járhatnak. Pár naponta cseréld, mert beleszáll a por. A légyfogó szalag nem jó, felpöndörödik. (egyébként tökéletes lenne)

Előzmény: mikober88 (79584)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79585

Na milyen állatkáid vannak? Csótik?

A helyedben hagynám a fenébe a kádat, ha ígyis-úgyis ki fogod verni. Addig meg lehet majd benne lakásfelújítani, és nem kell félni attól, hogy beszakítod egy fándlival, vagy levered a zománcot.

Előzmény: mikober88 (79584)
mikober88 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79584

Jaaaaa. Tudom, hogy sufni tuning, de 5 évre amire összeszedem a pénzt az új fürdőszobára addig megteszi. Most csak egy baj van vele, hogy eléggé kopott a szine. Nem jukas, nem pattogzott.

Tényleg csak az volt a kérdés, hogy az elejét azt nyugodtan kiszedhetem e, és ytonggal befalazom. Még csempét sem rakok rá, csak lefestem. Tulképpen ha nem jelentek volna meg a "kedvenc házi állatkáink" hozzá sem fognék. Az alattunk lévő lakást 4 év után eladták, és elkezdték felújítani. Az eddigi lakóról nem írnék inkább. De az írtást csak ha az előfalat leszedem akkor lehet elvégezni rendesen.

Előzmény: Sony Black (79583)
Sony Black Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79583

A tanácsom az, hogy ezt hívják sufni tuningnak. Egy újra fényezett kád soha nem lesz olyan mint egy új. Na mindegy, a szaki tudja mit csinál biztos. 5 év múlva ütheted ki szerintem, de ezt rádbízom. Manapság senki nem germózik ilyennel... A kádnak van lába általában. Ha nagyon régi akkor rá van öntve, ha csak kicsit régi akkor csavaros. Ha ki spórolták, veszel hozzá.

Kiütöd az oldalfalát és Ytong-al (60x20x5) újrafalazod, majd rá a csempe. Semmi extra... 

Előzmény: mikober88 (79580)
mikober88 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79582

15ezer az átfestés (ismerős végzi). Ha kiszámolok mindent a cserénél, az kb 30-nál kezdődik.

5 év garanciát ad. De csak akkor éri meg ha saját magad előkészíted a munkát. Ha nem magad készíted elő

akkor már nem éri meg. Ismerős fogja csinálni, ő elmondta hogy készítsem elő, mivel a festéshez értek (szakmám) így meg tudom csinálni. Persze én azt is figyelembe vettem, hogy a kád "jó"állapotban van, jó mély (kb 40 cm így kényelmes benne ülni, feküdni, lazulni). Ha nem ilyen lenne akkor teljes csere lenne. Amit még ki kell cserélnem az a lefolyó+túlfolyó.

Előzmény: paplanfa (79581)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79581

Hogyan, mi pénzért csinálnak ilyen újraglancolást?

Előzmény: mikober88 (79580)
mikober88 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79580

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni. A megoldandó feladat nem igazán vízhez kötődik..

Tehát, van egy régi fürdőszoba, ahol a csempét kicserélném de a kádat nem. Azt szakemberrel újra fényeztetném. Viszont a kád előfala jelenleg csempézett és nem oldallap van. Ezt is szeretném kicserélni, de nem

gyári (20 éves kádhoz már nincs gyári) oldallappal hanem szintén csempézéssel. Ha jelenleg így van megcsinálva, kell e a kádat valahol alátámasztani pluszban? Vagy elég ha lebontom a jelenlegi falat, újra rakom, és újra csempézem? Nem szeretnék új kádat, mert ami most be van építve jó mély, és kényelmes benne fürödni.

Sőt a zuhanyzás is kellemesebb.

Köszönöm a segítséget!

morgen66 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79579

Falon belülre ezt javasolnám, http://szerelvenyuzlet.unas.hu/spd/szer_570810/HL138-Klimaszifon-falba-sullyesztve-DN32---100x100.

32 pvc csővel lehet csatlakozni a már meglévő lefolyó rendszerhez.

Falon kívülre én nem vezetném csak úgy ki,főleg ha van valahol csatlakozási lehetőség a lefolyó rendszerhez,a pincében.

Más a helyzet ha már kivan csempézve minden.(akkor elbaxta a szerelő)

Akkor szintén 32 pvc csővel egy ilyet beteszel a kazán alá,és oda viszed ahol tudsz csatlakozni a lefolyó vezetékhez ,vagy egy szifonhoz egy pvc. ággal , falon kívül nem igazán szép a cső.

http://www.szaniteraruhaz.hu/hl-21-kondenzviz-elvezeto-csopogteto-32-mm-hl21/

A kondenzvíz elég savas,nem használ semminek,hamar széttud rohasztani mindent.

Előzmény: murray (79578)
murray Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79578

hali egy ariston kondikazán vízelfolyót kell még kiépíteni. 22es bipolár csővel indul és kivezetném a házfalon át.  két kérdés:

-fagyvédelem hogy legyen? 30-40es téglafal majd jön egy 10 centis dryvit. vmi spec cső?

-a bipolár cső az az átlátszó gumicső? a kazánházban valami bilincses csőben vinném tovább (réz vagy vmi más) van ennek vmi becsatlakozója?

Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79577

Na de Google is your friend, itt van a link, innen letölthető az angol nyelvű PDF: 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCQQFjAAahUKEwjzqe2_mInGAhXGVxQKHctOAEA&url=http%3A%2F%2Fwww.viadrus.cz%2Fdoc%2Fcms_library%2Fgb_viadrus_u22_c_d_navod_k_obsluze_a_instalaci_42_2012-344.pdf&ei=AE96VfOpJsavUcudgYAE&usg=AFQjCNFgFA2CUuG_iq-p_iYEsAj80oEw4g&sig2=3CKdf368CR9PI97m1SGgBA

Csak a "Viadrus U22 manual" szavakat kellett beírni a keresőbe, és az első helyen ezt dobja ki. 

Küldheted a hatospakk Heinekent. :D

Előzmény: Sztyopu (79566)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.12 0 0 79576

Mindegy, honnan jön, ha Magyarországon működő üzletben vásárolta, akkor kötelező a magyar használati útmutató. 

A kérdés ott kezd cifázódni, ha mondjuk webboltból vásárolta, és a webboltnak nincs Magyarországon telephelye, ekkor ui. valóban nem lehet érvényesíteni ezt az elvárást. Nyilván egy kínai szállító nem fog tudni magyar szöveget mellékelni - vagy ha mégis, akkor az DVD-játékos színvonalú lesz. :D

Mellesleg ha van orosz nyelvű útmutató, akkor a mellékelt rajzokból nem lehet nagy kihívás összeszerelni. 

Előzmény: Wattocsak (79575)
Wattocsak Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79575

Gyanítom a kazán onnan jött ahol ezek a nyelvek járatosak. :-) Ha ez igaz akkor a kereskedő eljárása nem kifogásolható.

Megjegyzem a kazán anyanyelve orosz, ha emléleim nem csalnak.

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79567)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79574

Kb. 2 hetente jön valaki ezzel a problémával...

Nézd, a legjobb vízmelegítőd van, le ne cseréld! Egyszerű, mint a kalasnyikov.

Ha kinyitod a melegvíz csapot és mégsem gyullad be, miközben a vízcsapod nincs eldugulva, -ugye nézted- akkor a membrán csere szokott segíteni. De ha már szét van szedve a víz armatúra, akkor érdemes tömszelencét is cserélni. Pár száz forintos tételek.

Gondolom nem tekerted el az elején lévő vízmennyiség szabályzót, mert akkor is nem szokott bekapcsolni, ha túl ki van tekerve. 

Előzmény: franky34 (79571)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79573

De még mielőtt szétkap,tisztítsd ki a csaptelepeken a szűrőket!

Előzmény: nedolaci (79572)
nedolaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79572

Membrán csere.

Előzmény: franky34 (79569)
franky34 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79571

Arra én is gondoltam de megtudnád mondani hogy mi?és lehet orvosolni?

Előzmény: cucu (79570)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79570

Hát ez biza elromlott...

Előzmény: franky34 (79569)
franky34 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79569

sziasztok! lenne egy olyan problémám hogy van egy fég átfolyós vízmelegítőm és csak az őrlángja ég nem lobban be a gáz és nem melegíti a vizet valaki tudna rá megoldást mi lehet a probléma???

Sztyopu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79568

Kösz a tippet. :D Esetleg más megoldás?

Előzmény: Kovacs Nocraft Jozsefne (79567)
Kovacs Nocraft Jozsefne Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79567

Nem igazán segítség neked, de a magyar törvények szerint a kereskedő köteles magyar nyelvű használati utasítást adni a termékhez. Ha nem adott, akkor lehet követelni tőle, persze normális hangnemben. :)

Előzmény: Sztyopu (79566)
Sztyopu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 79566

Sziasztok. Ma érkezett meg a Viadrus U22 5 tagosom. Tudna valaki használati, vagy összeszerelési utasítást linkelni nekem? A kazánnal csak orosz, cseh nyelvű érkezett :D. Találtam egy igen hasznos videót ebben a témában, de azért jó lenne olvasni is kicsit. Kerestem egy ideig, de nem sikerült semmit találnom magyarul. 

PetiCsokvaomány Creative Commons License 2015.06.10 0 0 79565

A KPE idomnak jónak kell lennie, ha jól "belecuppan" biztos hogy jó, de ha mégis félsz tőle, akkor gebó. Az mindenre jó. Én raktam már acélcsőre is, amiről fűrészlappal vakartam le a festéket előtte, telljesen jó volt.