Keresés

Részletes keresés

spee981 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88216

Bénán fogalmaztam meg a kérdést. Arra akartam kilyukadni, hogy ha egy tervezővel terveztet egy ilyen alaprendszert, nem-e esélyes hogy a tervező egy ilyen segédletből kukázza a megoldás alapjait és akkor "csak" a méretezést kell megcsinálnia? Van vele melója így is, újra kell rajzolnia hogy ne legyen feltűnő hogy nem saját ötlet, meg dokumentálni ezt-azt, ugyebár kimegy az ügyfélhez is felmérni, de a végeredmény nem valami hasonló lesz "merő véletlenségből"? És az ügyfél ugyanott van, mintha maga kutatná fel az ilyen gyártóspecifikus segédletekből az alapkapcsolásokat: kapott a tervezőtől egy tervet konkrét Bosch szabályozóval vagy honeywell 3járatú szeleppel.

Azt fel se merem tételezni hogy pl egy tervező ha az ügyfél kőegyszerű radiátor + padlófűtést kér, akkor a radiátor visszatérőt átnyomja a padlón és kész. A szerelő meg de, átnyomja. :)

A "kazánfüggetlen" vezérlésre egy jó ötlet-elcseszett megvalósítás az opentherm kommunikáció. A hajdu támogatja, a remeha támogatja, a baxi bizonyos típusai támogatják, a bosch 2000 alapkazán támogatja. Ennek kéne a jövőnek lennie, csak nem ilyen nevetséges módon, hanem tényleg nyílt szabvány alapján.

Előzmény: halaloszto (88214)
Józanésszel bannolva 20 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88215

Kedves fórumozók, szakemberek!

Én most vezettetem be és építtetem ki a gázt egy budapesti házba. Energiaengedély, kondenzációs gázkazán, külön kémény a kazánnak már meg van és össze is van építve. Hátravan még a külső és belső csövezés, a radiátorok, törölközőszárítók kiépítése, vízhálózatra rácsatlakozás, gázterv elkészítése, elektromos szerelések (aljzat kiépítése a kazánnak, EPH, RF termosztát, FI relé), FŐKÉTÜSZ bevizsgálás+nyomáspróba, gázóra, egyéb, amiről még nem tudok. :

Bevállalós ismerősöm azt mondja, jobban jártam volna, ha olyan gázszerelővel dolgoztattam volna, aki csak a gáztűzhely bekötésére vállalkozik. Se FŐKÉTÜSZ, se FŐGÁZ nem törődik vele, de órát kaptam volna és innen már egyenesben van a dolog. Ezután a már meglévő csőhálózatra szépen rászereltethettem volna a gázkazánt és kéményt, stb és így fele annyiből kijött volna az egész. A kéményseprőt meg nem szabad beengedni. Más szolgáltatót meg (ebben a témakörben) nem érdekel, mit művel az ember a házában. Állítólag vidéken a legtöbben így csinálják.

Nektek mi a véleményetek erről? Valóban járható lett volna Budapesten ez a variáció? Van olyan gázos, aki bevállalt volna így komplett szerelést?

Köszönöm előre is a válaszokat!

halaloszto Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88214

egy kicsit is normális tervnek része az anyagjegyzék. konkrét típusokkal. azt meg már be lehet árazni, és egyből látszik hogy esélyes a megvalósulása vagy sem. 

a kritikus alkatrész a vezérlő. nem árt ha tud kommunikálni a kazánnal, innentől meg máris be vagy zárva a típuscsaládba, gyártóba. az olcsó kazánokhoz a gyártójuk nem árul ilyen vezérlőt. generikus, gyártófüggetlen vezérlőt meg még nem találtam. lehet hogy van, de amikor kerestem nem találtam.

Vajk

Előzmény: spee981 (88213)

spee981 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88213

Teljesen igazad van, jó hogy erre felhívtad a figyelmet. Azért mertem ajánlani ezeket a segédleteket, mert szerintem még mindig olcsóbb egy ilyen biztosan jól működő drága rendszert megépíttetni, mint egy elvi hibásat fele ennyiért, amivel se fűteni, se zenélni, se egyéb hasznos dolgot nem fog tudni csinálni szegény megrendelő. ;( De fel kellett volna hívnom a figyelmet arra, hogy ennél olcsóbban is meg lehet úszni ha a lényeget tekintik csak, és nem tételesen ugyanezt építik meg.

És továbbgondolva a dolgot: ha tervezővel terveztet, azok vajon mi alapján terveznek alapkapcsolásokra nagyon hasonlító (egyező) rendszereket? Nem lepne meg ha valami ilyet tolnának az orra alá, aztán csá. 50e+áfa.

Előzmény: halaloszto (88211)
spee981 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88212

Alakul, több infó -> több tipp.

A házad szerintem 10kW alatt van bőségesen. De várd meg a hőigény számítást, mielőtt döntesz, egy 9kW-os házhoz 18-as fűtőkazánt választani fölösleges. Kombi meg 24kW névlegestől indul felfelé, de a kombival az a gond hogy:

A számok tükrében a kombit szerintem felejtsd is el gyorsan. :) 8-13m az 8-13deci víz, ha rendes átfolyásra is szükség van (1/2 colos csővel számolva, szerintem eleve vastagabb kéne oda), vagy nem tudsz majd egy kádat megtölteni csak fél óra alatt, és kihűl mire végzel. Ezért szerintem ez nem is opció nálad. Mindenképp indirekt tartály + cirkuláció felé orientálódj. El kell vinni a tartálytól a 8-13 métert, majd visszaállni egy vékony csővel, és egy alacsony fogyasztású szivattyúval forgatni a  melegvizet a csapoló alá közvetlenül. A kombival elpacsált víz + gáz amit leeresztesz / bent marad a csőben és mindig kihűl mire legközelebb csapolsz fedezi a tároló hőveszteségét + a cirkulációs veszteséget. De ha esetleg mégsem - a komfort a kombival rettenetes lesz, a cirkulációt meg be lehet lőni hogy amikor kell, mindig legyen melegvíz másodperceken belül.

A másik érv a kombi ellen: 24kW alatt nincs rendes kombi, ahogy fent írtam, mert annyi kell hogy tudjanak valamivel 10l fölött melegvizet termelni percenként. Érzésre ugye 10kW alatti a ház, így még a 4.5-19.4kW-os is elég sok, nemhogy egy 24kW-os, aminek a minimuma még magasabb.

Előzmény: zolcsika82 (88209)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88211

Ez a bosch doksi igen korrekt!!! Ha 10éve létezett volna, bosch kazánom lenne.

Viszont itt is pont az a helyzet, hogy a kérdező fűtésszerelőkkel egyeztet. Azoknak ez a doksi meg magas, nem is kicsit. A rajzon szereplő kis bizbaszok komoly pénzekre konvertálódnak, egy szerelő nem kockáztat, hogy kiderül mégsem jól gondolta. És a megrendelő is nagyon meglepődik, hogy az eredeti kazán, radiátorok, csövek, munkadíj bontású költségvetés hirtelen kiegészül pár tétellel, amik szumma simán közelítik egy olcsóbb kazán árát. 

A 17-es ábrán a kazánon kívül van:

- egy vezérlő, kb 60ezer forint

- hidrováltó

- két szivattyú

- egy motoros váltószelep

- egy motoros háromutas keverőszelep, 45ezer forint

csak két tétel árát gugliztam ki hirtelen, a többit is kikeresheti magának akit érdekel.

És ez a plusz költség mind csak és kizárólag azért van, mert vegyes, radiátor+padlófűtést akar a polgár. (najó, a boyler váltószelepe az nem, de az a legkisebb tétel, más gyártók fűtő kazánjában benne is van, nem kell külön megvenni)

Vajk

Előzmény: spee981 (88205)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88210

Szia!

Köszi.

Olvasom, értelmezem, kiválasztom.

:-)

Előzmény: spee981 (88205)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88209

Szia!

Köszi a választ!

A Baxi kombi kazán min 7,4kW és max. 25,9 kW-ot tud.

vagy

min 4,5 kW és max. 19,4 kW-ot tud.

A fürdőben lévő csapok 8 méterre illetve 13 méterre vannak. De a HMV tartály a kazán melett lenne 2 méterre. Ezzel sokat nem nyerünk. :-)

A hőigényszámítás majd készül. (kétszintes, 38-as fal, 15 cm szigetelés, födémen 20 cm szigetelés, ablakok 3 rétegűek)

Szerintem egy korrekt átlagos érték. Persze ez a lányok igényétől is függ, ki hány fokban érzi jól magát (20-22 ?)

Ez a hőigény is szerintem egy nagyon közelítő, számított/becsült érték lesz. Mivel sok összetevőből áll. Amelyek változtathatóak.

Valószínűleg egy 14-18 kW teljesítményű megfelelő lesz.

Előzmény: spee981 (88206)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88208

„Mert lehet az szétválasztott rendszer is.”

Pontosan és szerintem felfogja ismerni!

Előzmény: Sárgamacska (88207)
Sárgamacska Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88207

És az vajon honnan jött le, hogy cső a csőben ?

Mert lehet az szétválasztott rendszer is. ű    űűű

Amúgy  egy   5 -6 mm átmérőjű csövön lefelé mennyi égéstermék távozhat ??

Előzmény: Kapocska (88196)
spee981 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88206

Miért pont 18kW? A Kondenzációs kazán fórumon pont tegnap vetődött fel hogy milyen kazánt és miért válasszon aki választás előtt áll. Azzal indul a dolog, hogy tudni kéne a hőigényt. Ezt lehet ismerni nálad? A 24kW a melegvíz miatt kell, bármelyik szerelőt kérdezed, azt fogja ajánlani, mert ezeket tonnaszám tartja minden bolt, "olcsón". Az üzemeltetése meg közel se biztos hogy a legolcsóbb lesz egy korszerű házban. A tárolónak tárolási vesztesége van, a kombi megoldásnál meg a kazán marha közel kell legyen a csapolókhoz hogy ne kelljen fél percet várni a melegvízre. Minden szempontodat a szerelő nem fogja figyelembe venni, sőt, ha külön nem kéred, akkor egy tervező se feltétlenül.

Előzmény: zolcsika82 (88204)
spee981 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88205

A Boschnak és a Honeywellnek is vannak tervezői segédletei alapkapcsolásokkal. A tiéd egyszerű rendszer, 100% hogy pöccre neked megfelelőt találsz köztük, csak át kell olvasni pár tucat oldalt 2x.

http://www.bosch-climate.hu/files/201104271140100.kapcsolasi_bosch_2011_minta.pdf

Pl ebben a 7. terv padló + radiátor tárolóval. A 17. egy variáns külső váltószeleppel, ha pl kombi kazánt választasz akkor a váltószelep és a tároló elhagyható, és csak a többi résszel kell foglalkozni.

Ez pedig a honeywell példatára:

https://products.ecc.emea.honeywell.com/hungary/pdf/ecc-peldatar-hu01r0308.pdf

Átolvasod, és a legegyszerűbb rendszert ami az igényeidnek megfelel (van benne padló, meg radiátorok is), kielemzed.

Ha a kapcsolást nem is feltétlenül érted elsőre, de a leírásból indulsz ki, az alapján ki kell tudnod választani azokat, amik egyáltalán szóba jöhetnek. Összeveted az eddigi elképzelésekkel, és ha találsz hasonlót köztük, akkor némi melóval kikombinálhatod hogy nagyon el volt-e tévedve az adott szerelő, vagy lényegében jókat gondolt. A fentiek tutira működnek, csak nem biztos hogy a leggazdaságosabb megvalósítást takarják, ugye se a Bosch, se a Honeywell nem arról híres, hogy olcsón adják amit tudnak.

Ha ez úgy érzed nem megy, mert se olvasni se értelmezni nem tudod a fenti terveket, se időd, se energiád, se kedved hozzá, akkor egy ésszerű megoldás marad szerintem: terveztesd meg épületgépésszel. Az se 100% hogy jó lesz, de talán ha kifejezetten kőegyszerű tervet kérsz, azt kisebb eséllyel rontják el. Pl kimásolnak egy neked valót valamelyik fenti példatárból és újrarajzolják. ;)

Előzmény: zolcsika82 (88202)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88204

Szia!

Köszi a választ!

Akkor, ha jól értem javasolt egy HMV tartály, amire rá tud dolgozni a kazán. Ebben az esetben meg nem kell 24 kW-os, hanem elég lehet a 18 kW-os is.

Viszont ebben az esetben nem kell kombi kazán sem.

Előzmény: halaloszto (88203)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88203

egyetlen észrevétel: a kazánnak van egy minimális teljesítménye. annyi hőt mindenképp el kell vinni róla. ha nem tud egyszerre fűteni a padló és a radiátor, akkor ezeknek külön külön is el kell tudniuk vinni a hőt. ami 24kW kazán esetén kizárt. vagy meg kell oldani hogy a két hőleadó egyszerre menjen, vagy olyan kazán kell ami le tud menni 4-5kW-ig. ha tárolós a melegvíz, akkor nem kell 24kW legyen a kazán.

Előzmény: zolcsika82 (88202)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88202

Szia!

Köszönöm a válaszod.

Beszéltem több fűtésszerelővel, nem egyértelmű a szakma. Ki így oldja meg ki úgy.

A főbb gondolatok, kérdések:

1. Sima kazán vagy kombi kazán (24kW mindkettő)?

Ha sima, akkor kell egy 120l-es HMV tartály

Ha kombi akkor ez kihagyható. (Melegvíz csak a fürdőbe kell mosdó, kád. A mosogatáshoz pici villanybojler lesz)

Valamint így csak egy keringető szivattyú kell a padlófűtéshez. (a radiátorokat a BAXI-ban lévő szivattyú keringeti, ill. a HMV-t is ez adja)

2. A rendszer minél egyszerűbb legyen. Nekem nem szempont a túlszabályozás, túl autómatizálás.

A kazán által termelt melegvíz kétállású szelepekkel fűti a radiátorok osztóját (3 kör), és külön a padlófűtés osztóját (4 kör,65 m2).

A radiátorok Thermo szeleppel lehet majd szabályozni.

A lényeg számomra, mint laikus ennyi.

Természetesen mint nektek hozzártőknek ez így túl egyszerű.

Nagyon szívesen várom az észrevételeket, esetleg egy skicc rajzot. Sok véleményt hallottam már és tényleg mindenki másképp gondolja a rendszert.

Gondoltam megosztom itt is, hátha a sok ötletből össsze lehet hozni egy jó rendszert.

Előre is köszi az észrevételeket.

Előzmény: Sony Black (88038)
Catman Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88201

Köszi mindenkinek, azt hiszem, most bekötöm direkben, aztán keresek egy jó kazánost. 

smith Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88200

Első körben dugd be a konnektorba, igen, a padló amúgy is szereti, ha folyamatosan megy a víz benne.

Esetleg tehetsz fel a kazán előremenőhöz egy csőtermosztátot, azzal kapcsolgathatod, de ennyi.

Előzmény: Catman (88197)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88199

A termosztátot ki kellene kötni és megtáplálni 230V-os hálózat fázisával

majd ezt rávezetni egy segédrelé tekercsére a tekercs másik végére a nullát.

A relé egyik záró érintkezőjére rákötni a termosztátból kikötött vezetékeket.

Egy másik záró érintkezőt ugyancsak meg kell táplálni egy fázissal (rámegy –elmegy)

amit bekell kötni egy dugaljba majd hozzávezetni a nullát + a földet és ebbe

bedugni a padló szivattyút.

Mind ez akkor igaz ha nem 230V-ot kapcsol a termosztát! (mérd meg v. próbalámpa)

halaloszto Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88198

el kell szomorítsalak. nincs a kazánon erre kapocs. és főleg sok rossz közül lehet választani hogy hova kösd azt a szivattyút. ha mázlid van, akkor a kazánosod tud egy jó megoldást, ha nincs, akkor sosem fog ráérni, mert a tudása a csőszerelésig terjedt, azért meg is kapta a pénzt, részéről ez készen van. Én sem tudom a tutit.

Catman Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88197

Sziasztok,

Felújítás során szét lett választva a padlófűtés és radiátor kör, a padlófűtés körbe került egy Grundfos szivattyú. Ezt be kellene kötni valahová, hogy ha kapcsol a fűtés, kapcsoljon a szivattyú is. A kazánosok sokára tudnak csak jönni, ezért megpróbálnám én bekötni, ha nem bonyolult (vagy ha van itt olyan, aki Kistarcsán rövid határidővel vállalná, az is jó lenne :)

A kazán egy Dég Euro 24 kombi turbós kazán, a rendszert egy Computherm Q3RF termosztát kapcsolja. A kérdésem, hogy hova kellene kötni a szivattyút? Van a kazánon erre való csatlakozó? Vagy a termosztát kimenetére kellene kötni (ha jól tudom, azon is 230V megy ki)? Esetleg dugjam be direktben a konnektorba a szivattyút, amíg ideérnek a szerelők?

Kapocska Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88196

„az égéstermékkel együtt jön ki a víz is.”

Hát itt már baj van!

A kondenzátum a két cső között keletkezhet ahová a füstgáznak

nem volna szabad bekerülni.

Ellenőrizni kellene a belső cső tömörségét,mert valahol szét van csúszva.

Előzmény: kovpist (88193)
Dunit Creative Commons License 2016.11.16 0 0 88195

Mint írták, átlátszó műanyag cső, ami a lefolyóba / Kádfon, mosdón,  WC keresztül / a csatornába vezetve. Nekem  6 éve van ... és ha jól emlékszem még a szifonos megoldás sincs rajta   .

Működik  és jól !!

halaloszto Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88194

kell rá egy szifon. rádugsz egy ilyen átlátszó műanyagslagot, és úgy tekered hogy lefele indul, megfordul felfele, utánna meg amerre kell. így az alsó kanyarban mindig lesz víz, nem jön ki a füst.

Vajk

kovpist Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88193

Üdv.

Lenne egy saunier duval semia f24 turbós gázkazánom és az lenne a kérdésem hogy a kéményből visszafolyó vizet hogyan tudom elvezetni?

Van a kéményen kondenzvíz kivezető de ott az égéstermékkel együtt jön ki a víz is.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88192

Ok! :-)

Előzmény: cucu (88191)
cucu Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88191

Azért én megpróbálnám...

Előzmény: Kapocska (88189)
cucu Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88190

25

Előzmény: Kapocska (88189)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 1 88189

Nem attól van hangja ,hogy milyen a nyomás,hanem a változó

keresztmetszeten felgyorsuló áramlásnak van zaja.

Legkisebb fokozaton (szivattyú) csendesedne,de ilyen termós körökbe

kell egy olyan szelep ami ,ha megnő a dp akkor azt levezeti(túláram szelep).

(Hány órája is?:-)   )

Előzmény: cucu (88187)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88188

Fan coil

Előzmény: JannY0927 (88175)
cucu Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88187

Lehet, hogy hülyeség, de mi volna, ha megváltoztatnád a rendszer nyomását? Mondjuk kissé rátöltenél 1-2 tizedet. Egy próbát megérne...

Előzmény: BarG (88185)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 1 88186

Építtess be túláram szelepet!

Előzmény: BarG (88185)
BarG Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88185

Találkozott már valaki olyannal, hogy a termosztatikus radiátor szelepek fütyülnek? Vagy 3 éve lettek beépítve - már nem tudom, milyen típusúak - és amikor szabályoznak, akkor van olyan zárási tartomány, ahol fütyülnek. Ez bizonyos helységekben nem zavaró, de a hálószobákban igen. Ebben a fűtési szezonban ez már így marad, de néhányat ki szeretnék cserélni. Milyen gyártmányok azok, amik garantáltan csendben vannak?

morgen66 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88184

Engedd el , radiátorral nem tudsz hűteni.

Fain-col , ezzel tudsz fűteni meg nyáron hűteni,vagy falfűtés és hűtés.

Pl.

http://f2komplex.hu/termekek/16-fx-fan-coil/13-fx-va-vb-parapet-burkolatos-kivitelu-fan-coil

5738g Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88183

Sokat segítene a hiba felderítésében, ha megmérnétek hogy a kazántól induló melegvíz hőmérséklete a konyhában lévő radiátorig mennyit csökken, (ill.a radiátorból mennyivel távozik)

Előzmény: FantasyLandia (88176)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 1 88182

Sok alkatrészt lehet látni a boltokban.

„megelőző jelleggel kicseréltetni,”

Szerintem, ami a vízcsapházban együtt mozog a membránnal.

Előzmény: ro-ger (88181)
ro-ger Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88181

FÉG V4 átfolyós vízmelegítőt fel lehet újítani?

Anyagi okokból nem lesz még egy ideig lecserélve, de minden évben elromlik valami rajta.

Ha tudna valaki adni tippeket, mit érdemes rajta megelőző jelleggel kicseréltetni, megköszönném. 

-

Pillanatnyilag membrán hibás.

csiriz Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88180

Szerintem először számold ki hány radiátor kell a hűtéshez, mert biztos jóval több kell, mint a fűtéshez.

Gondolom azért szokták a falba építeni a fűtő hűtő testeket, hogy ne foglalják el az egész szobát.

halaloszto Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88179

tegyél egy ventillátort a radiátorhoz. hogy fújja rá vagy bele a levegőt erősen.

Előzmény: FantasyLandia (88176)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88178

Az utóbbi,mert ventilátor nélkül amúgy is kétséges a működése.

A hatékonysága meg pláne.

Kalorifer?

Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88177

47W/m3 90/70 hő lépcsővel amit nem tudsz produkálni

30W/m3 70/55 lépcsővel.

Valószínű kicsi az a radiátor.

Nincs egy villamos fűtőtest amivel megmérnétek a hő igényt?

Előzmény: FantasyLandia (88171)
FantasyLandia Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88176

A kiskonyha szigetelve van (ellenben a ház nincs, de az 44-es téglából épült).
Műanyag, jó minőségű nyílászárókat kapott és 2,40-es csak a belmagassága. 5 éve építettük amolyan szerszámosnak, de végül egy szuper nyári konyha lett belőle. 
Abban viszont egyetértek veled hogy valószínű a radiátor kicsi, mert ezt mondta a férjem is..., de neki nem hittem el :))
Köszönöm!

Előzmény: halaloszto (88174)
JannY0927 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88175

Értek mindent.

Köszönöm mindenkinek.

Mostmár csak egy végítélet kell nekem. :-)

Érdemes nekiesni a radiátoros hűtésnek?

Láttok benne rációt? 

Vagy inkább engedjem el?

Előzmény: halaloszto (88172)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.15 0 1 88174

gondolom a radiátornak nem csak a teteje meleg, hanem az alja is szinte ugyanolyan. ez annyit jelent, hogy oda az a radiátor nagyon kicsi. 14m2 nem kevés, gondolom van neki nem csúcsszuperül záródó ajtaja meg ablaka is, és körbe külső fala van. egy ilyen helyiség hőigénye sokkal nagyobb mintha egy ház szobája lenne. dupla ekkora radiátor sem lenne bele túlzás.

Vajk

Előzmény: FantasyLandia (88171)
JannY0927 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88173

Tehát lehet találni olyan hőmérséklet különbséget, ahol még a páralecsapódás nem jelent gondot?

Előzmény: nixon70 (88166)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88172

a hűtő hatás (a watt) a hőmérsékletkülönbség és a felület szorzatával arányos. falhűtésnél nagy a felület, így kicsi hőmérsékletkülönbség elegendő. a radiátor felülete ehhez képest kicsi, hogy érezhető hűtést adjon sokkal hidegebb kell legyen mint a levegő. így viszont harmatpont alatti lesz a hőmérséklete, páralecsapódás lesz rajta. a külsején normál esetben nincs víz, ezért kívülről nem szokás nagyon törődni a korrózióvédelemmel.

Vajk

Előzmény: JannY0927 (88169)
FantasyLandia Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88171

Sziasztok!
Lehet kicsit kesze-kusza leszek, de megpróbálom érthetően leírni amivel kapcsolatosan kérdezni szeretnék...
Adott egy 90m2-es ház amit 1 éve fatüzelésű 25kW-os kazánnal fűtünk meg. Ez tökéletesen is működött és működik is.
...de, van egy kis kerti konyhám a a háztól nem messze és mivel sokat tartózkodok ott, mondta a férjem hogy oda is levezeti a fűtést. Na és most jönnek az adatok :))
A ház mellett 25m hosszan kellett elvezetni a kiskonyháig a cső lefektetést, de mivel egyelőre ideiglenes helyen van a kazánunk, ezért még a ház el nem készült részén is "kúszik" van még belőle 18 m, tehát összesen 43 méter hosszan megy a kiskonyhába és vissza, ami ugye szintén több mint 40 m. A vizesünk azt mondta hogy oda ne 16mm-es unipipe műanyag csövet vegyünk ami van a házban ellátja a radiátorokat, hanem 20 mm-es szigeteltet. 
Tehát a 20 mm-es szigetelt ötrétegű műanyag csővezeték lett lefektetve, 60 cm mélyen a föld alatt. A szivattyú is ki lett cserélve egy GrundFos 25-40-es típusra, mert előtte egy kisebb teljesítményű WILO volt.
Nos az a helyzet hogy 2 napja működik, de nekem nagyon kevésnek tűnik valami miatt a teljesítménye a kiskonyhámban, vagyis meleg a radiátor (600x800 Purmo) de nem fűti meg a 14m2-es kiskonyhát csak 17°C-ra. Már levettem a házban az összes radiátor feles állásba, ami így utólag okos döntés volt mert így is szuper az idő bent, de a kiskonyhában ennek ellenére sem lett melegebb a hőmérséklet még 3-4 órás teszt után sem. 
Az egész rendszert tegnap átnézte as férjem és a vízvezetékszerelő, újra légtelenítés és feltöltés..., de valamiért mégsem érzem azt a hűűűűha érzést a kiskonyhában. El sem tudom képzelni mi lesz ha beüt az igazi tél és lesz mondjuk mínusz 20°C.
Arra gondoltam hogy a kiskonyhába menő körnek külön szivattyú kellene, de erről a "fiúk" lebeszéltek, mondván hogy a szivattyú után először a kiskonyhai kör van, majd csak utána csatlakozik hozzá elosztókkal a házba menő kör. Ennek ellenére a házban tökéletesen adja le a hőt, de a kiskonyhában nem, annak ellenére hogy érezni hogy meleg a radiátor, de nem olyan intenzitással mint a házban! Még egy gondolatot megosztottam velük hogy nem-e az a hibaforrása, hogy a házba menő csővezeték 16mm és ami a kiskonyhába megy az 200mm-es, mert így nagyon más a nyomáskülönbség a két különböző méretű cső miatt...
Szerintetek mi lehet a hiba forrása a fentiekben leírtak tekintetében?

Köszönöm a segítséget!

Lacivill Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88170

Páraméréssel, és ha a mértéke közelit ahhoz, hogy lecsapódás jöjjön létre akkora szeleppel lezárja a rendszer a hideg víz áramlását.

Előzmény: JannY0927 (88169)
JannY0927 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88169

A radiátorokon alapból nincs korrózió elleni védelem?

Vagy olyat válasszak amin extra van.

A falhűtésnél hogy oldják meg a kondenzvíz? Ott hogyhogy nem folyik a falról a víz?

Előzmény: Kapocska (88165)
elektroli Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88168

Sziasztok!
Buderus LOGAMAX PLUS GB022-24 típusú kombikazán segítségkérés!!!
A hiba úgy kezdődött, hogy a kazán "4P" hibát jelzett, amit még ki lehetett nyugtázni, de napi szinten jött a hiba, majd nem lehetett már nyugtázni. 2db érzékelőt cserélt a szerelő, majd 1 hónapig jó is volt, aztán ismét "4P"...ugyanaz mint az elején... majd központi panelcsere szerelő részéről, de első éjszaka után ismét "4P" hiba... Tud valaki valamilyen megoldást? Segíő hozzászólásaitokat előre is köszönöm!!!

Lacivill Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88167

A lecsapódás miatt páratartalom mérés, és ez alapján vezérlés szükséges, különben a radiátorról folyni fog a víz.

Előzmény: JannY0927 (88163)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88166

Lehet, csak a harmatponti hőmèrsėkletet kell kitalálni, ahol mèg nem csapódik ki a pára a radiátorokon.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88165

Ha gondoskodsz a radiátor megfelelő korrózió elleni védelméről

és a kondenzvíz elvezetésről akkor valamennyire lehet hatékony.

Rihi11 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88164

urak,

átfolyós falikorongot keresek.

valami ilyet:  http://www.termofix.hu/termekek/csovek_idomok_szerelvenyek/otretegucso_idom/otretegucso_pressz/ape_pressz_20_1_2_falikorong_atmeno_sar

ez az ár nekem kicsit sok.

sajnos itt a városunka nem találtam és rendelni sem akartak. :(

és a google most nem annyira a barátom

köszönöm.

JannY0927 Creative Commons License 2016.11.15 0 0 88163

Sziasztok!

Laikus vagyok ezért nem röhöni. :-)

Mostanság érkeztünk el oda hogy agyalunk a házunk fűtési rendszerén, és mivel még nincs gáz a területen és kb 800ezer lenne bevezetni ezért szóba került a levegő levegő hőszivattyú rendszer kiépítése, mert összességében árban kb ugyanott lennék mint a gázzal.

Azt már sikerült megtudni hogy egy megfelelően méretezett radiátoros és padlófűtéses rendszer tud működni a hőszivattyú alacsony Max 45 fokos vízhőmérsékletével.

+

A hőszivattyúval nem csak fűteni hanem hűteni is lehet. :-)

A padlót az nem hűtjük, mert nagyon rossz érzés lehet a nyári melegbe rálépni a 10 fokos padlóra.

DE.....

A háló szobákba kizárólag radiátorban gondolkodunk. És akkor a kérdés.

Láttok-e abba rációt, hogy a radiátor mint hőfelvevő viselkedj a háló szobákba, ezzel a nyári melegbe hűtse a helyiségeket?

Köszönöm.

Üdv Jani!

cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 1 88162

Ha tudtam volna, hogy számolod, többet írtam volna! :)

Előzmény: Kapocska (88160)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88161

ne rugózzatok már a mejjin-)))))))

Előzmény: Kapocska (88160)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88160

Már két órája! :-)

Előzmény: cucu (88159)
cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88159

Negyed órája...:)

Előzmény: sjohn (88158)
sjohn Creative Commons License 2016.11.14 0 1 88158

...mióta?...:-))

Előzmény: cucu (88157)
cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88157

Nyugodtan! Máskor is szóljatok, ha hülyeséget írok! Bírom én a kritikát! :)

Előzmény: nixon70 (88156)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88156

Azért mertem szólni...;-)

Előzmény: cucu (88152)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88155

Jól el tudják adni, egyben a töltőegységgel.......

Előzmény: t.zsolti (88154)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88154

Az a speci szelep biztos draga 

Előzmény: cucu (88153)
cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88153

Bocs, rossz a szelep, a vízkő megette a tömítést, esetleg a házból is kitört egy-egy darab. Cserélni kell!

Előzmény: Reshi (88147)
cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88152

Jujj, össze kevertem a légtelenítő szeleppel... amit írtam, az arra igaz.

Ilyenkor egy másik, ugyanilyen értékű biztonsági szelepet szoktak beletekerni...

Bocs!

Előzmény: nixon70 (88151)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88151

"Ha rendesen fel lesz töltve, akkor nem fog csöpögni, mert a nyomás odanyomja a szelepet a szelepüléshez, ami ekkor zár. Ha túlnyomod, akkor persze lefúj."

JUJJ.

Előzmény: cucu (88146)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88150

Beeloztel, ilyesmire gondoltam-))))))

Előzmény: nixon70 (88148)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88149

Az elolap lenyithato? Nezd meg mekkora nyomasertek szerepel a kupakon

Előzmény: Reshi (88147)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88148

Semmi esetre se dugózd le!

A piros kupakot balra tekerd meg addig, míg egy kattanó hangot nem hallasz.Töltsd utána a rendszert vízzel(1,3-1,5 bárra), ha továbbra is folyik, kuka.

Ha annyira szerelni akarsz, vegyél egy 3 báros 1/2"-os bizt szelepet, egy 1/2"-os közcsavart és tekerd bele a lefúvórészbe némi kócot rátekerve.

Ha jön a szerelőd, a tágtartály előfeszítési nyomását ellenőríztesd le vele.

Előzmény: Reshi (88145)
Reshi Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88147

Picit több, mint 2 bar-ra volt feltöltve, mikor elkezdett szó szerint folyni. Az pont a zöld mező. Próbáljam meg megint elkezdeni lassan tölteni, hátha lezár akkor? Ezelőtt is csepegett, de kb 1 hónap alatt fél liternyit. Most kapásból kiengedte magából az összes vizet.

Előzmény: cucu (88146)
cucu Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88146

Azért csöpög mert leengedted a vizet!

Ha rendesen fel lesz töltve, akkor nem fog csöpögni, mert a nyomás odanyomja a szelepet a szelepüléshez, ami ekkor zár. Ha túlnyomod, akkor persze lefúj.

Előfordulhat, hogy feltöltés közben egyből nem megy a helyére, ezért érdemes lassan tölteni! Ha nem zár mégsem, akkor egy megfelelő csavarhúzóval nyomd le a szelepet, hogy a helyére ugorjon és zárjon rendesen.

Előzmény: Reshi (88145)
Reshi Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88145

Értem. Már a nyomásmutató a nullán van és még mindig csöpög, szóval gondolom az biztos, hogy tönkrement. Most beszéltem a szerelővel, csak péntekre tudnának jönni. Ideiglenesen az nem járható út, ha veszek bele menetes vasdugót, feltöltöm és péntekig úgy használom?

Előzmény: C20NE (88144)
C20NE Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88144

Az a túlnyomásra kinyitó biztonsági szelep. Ellenőrizd vagy ellenőriztesd a tágulási tartályt, ha az rendben van cseréld ki vagy cseréltesd ki a biztonsági szelepet.

Előzmény: Reshi (88143)
Reshi Creative Commons License 2016.11.14 0 1 88143

Sziasztok!

Lenne egy kis problémám a bojlerrel. Már napok óta csöpög és most kb elkezdett belőle folyni a víz. Egy cirkó bojlerről van szó. Mellékeltem képeket, kérlek segítsetek, hogy tudom elállítani a folyást, illetve visszatölteni a vizet bele. A piros csapot próbáltam már elzárni, de nem lehetett jobban.

nixon70 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88142

Saját érdekedben szerelővel.

Ő tudja mik a kívánalmak pld. egy konvektor felszerelése esetén.

Előzmény: Csuklósbusz (88126)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88141

Ok!

Előzmény: mykym66 (88139)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88140

dejó. ez az olcsóbb eset :)

Előzmény: mykym66 (88139)
mykym66 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88139

A csap enged át, a golyót megette az idő ...

Köszönöm a válaszokat.

Előzmény: Kapocska (88125)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88138

Szívesen!

Előzmény: csgeri80 (88137)
csgeri80 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88137

Köszönöm a gyors és korrekt választ.

Előzmény: Kapocska (88133)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88136

Ha már fűtés meg villany, akkor mégiscsak meggondolandó

a hőszivattyú inverteres klíma formájában ami amellett,hogy

legalább 3 szoros Cop-ja van még támogatott is a H tarifa révén.

Előzmény: hantorish (88128)
Palási Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88135

Na most már tudom a hőigényt !  5 és 6 kW között. Igaz van aki számolgatja, van aki   így adja meg, van aki   egy tizedessel és van a precíz, aki  kettő tizedessel   így  5 ,46  kW.

Akkor amikor a legalább 6 változó közül hármat csak hasra lehet megadni.

Mindegy.

Nekem jó ha tudom ,hogy valahol mondjuk  4 és 6 kW között van  .... nálam. Ezt még soha sem számoltam, főleg nem számíttattam.

Mert pl.  igaz ,hogy  mínusz 15 fokra számolják a hőigényt, de nem mindegy hogy fúj a szél vagy sem, éjjel van vagy napsütés  és még egyéb változó pl. csak előfordul néha akár mínusz 20 fok is.

Szóval kell a teljesítmény többlet.

de vissza erre a villamos teljesítményre.  Úgy tudom ingyen csak 32 A  - ig adnak. Az mennyi is ? Tán 7 kW. Az meg sok sok mindenre kellhet. Hajszárító , világítás,  grillező, meg vagy 15 ilyen kütyű.  vasaló gyors vízmelegítő, Ja a mosógép meg kimaradt.

Úgy általában : szerencsés az akinek 10 kW elektromos energiánál több rendelkezésre áll / sok pénzért persze lehet /  Viszont  a legkisebb gázórán is átjön úgy 40 KW energia.

Mennyi is a legkisebb ? Talán 5 m3 / óra.

Akkor még szűken is számoltam.

Amúgy tényleg könnyű a konnektorba dugdosni ... addig még  le nem veri a biztosítékot  vagy  leég a hálózat.

hantorish Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88134

Igen, én is ettől féltem, ez az egy adat tulajdonképpen elég is ahhoz, hogy elvesse az ötletet. (A szükséges napelemek beruházási költsége meghaladja még a levegő-víz hőszivattyú rendszerét is)

Amúgy egy átlagos, új építésű házról van szó, 15 cm-es homkolzati szigetelés, K tégla, 30 cm födémszigetelés, 10 cm-es aljaztszigetelés. Aktuális energetikai besorolás szerint a CC legteteje lenne. 

Előzmény: halaloszto (88130)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88133

Az írás jelenti a szivattyú típusát (Grundfos UPBasic)

a 25 jelenti a  névleges átmérő (DN)

szívó- és nyomóoldali csatlakozást 

az 5 jelenti a max. emelő magasságot méterben

a 180 jelenti a beépítési hosszt.

Két fokozatú a 2.fokozaton elszállít abban a rendszerben akár 35kW-ot is.

Tehát a 28kW-os kazánhoz elég.

Előzmény: csgeri80 (88127)
Palási Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88132

Ja hogy beelőztél. Tehát van e    villanykazán  7 -8  vagy mint írtam 10 kW teljesítménnyel ? Miért ne lenne ? Ha nincs feltesz  2 db.-ot.

De a villany drága,  még ha napelemmel bizonyos részét ki is váltjuk.

Előzmény: halaloszto (88130)
Palási Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88131

Mivel a házról a 130 nm -en kívül sokat nem tudunk  nehéz lesz konkrét választ adni. De feltételezve, hogy egy átlagos ház, kell oda évente úgy  21 000 - 23 00 kWóra energia csak a fűtésre, nem lesz olcsó.

Ha szigetelve van,   akkor ennél lényegesen  kevesebb kellhet. De ha a fele, az is sok.

"Kérdés, hogy mekkora rendszer bírná ezt megvalósítani?" 

Melyik rendszer ?

Mert itt kettő rendszer van. Van egy  energia termelő rendszer, amit a napelem támogat  , néha ki is válthat és van egy

fűtőrendszer a kazánnal és a radiátorokkal.

Az utóbbiról .

Csak a kazánt, pl. egy gázkazánt kell kiváltani  egy elektromos kazánra. Ennek teljesítménye pedig  legalább legyen 10 kW,  ... igaz ezt ritkán kell neki  produkálni.

Az a titokzatos  hőigény amit nem tudunk, mivel a házat nem ismerjük. Tényleg  újépítésű lesz vagy már megvalósult ?

Ja újépítésű, hát akkor   bizonyára  a legjobb hőszigetelést tették rá, megfelelő méretben. Sőt ki is számolta a tervező  a hőigényét.

Ahhoz az adathoz igazítsa a kazánteljesítményét.

Jó, az  a fent írt  20 ezer feletti fűtésenergia lehet sokkal kisebb, de azért csodák nincsenek.

Magát az elektromos rendszert nem nehéz méretezni  ... el kel bírni úgy 20 kW -ot és minden rendben.

Azért  napelem ide napelem oda,   csak egy olyan telken érdemes építkezni ahol a gáz rendelkezésre áll.

halaloszto Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88130

1. nyilván van neki számítása a hőigényre. a padlófűtés méretezéshez is kell, meg újépítésnél mindenképp kell. abban benne lesz a -15fokra vonatkozó hőigény. annál valamivel nagyobb teljesítményű kazán kell. 

ha normálisan szigetelt, 2016-os színvonalú ház, akkor ez 130m2-re olyan 5-6kW lehet, tehát egy 8-9kW hazán elég lehet.

2. a villanykazán beruházás olcsó, de pl kelleni fog neki elektromos teljesítményt bővíteni, az is lesz pár százezer

3. villanykazánnal fűteni baromi drága. évi 3-400ezer forint alatt nem fogja megúszni!!

4. napelemre van pénz, hőszivattyúra meg nincs? Ahhoz hogy a napelem megtermelje a villanykazán áramigényét, kell egy 8-10kW rendszer, az meg 4-5milla...

csiriz Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88129

Megpróbálom elfűrészelni az alucsövet.

Előzmény: csiriz (88101)
hantorish Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88128

Sziasztok, 

Egy barátom lemondott a hőszivattyús rendszerről új építésű házánál, sajnos nem fér bele a keretbe, ezért (és mivel gázt nem tud bekötni) arra gondolt, hogy elektromos kazánnal oldja meg a fűtését. (Mivel a környékünkön nincs olyan szakember, akitől választ kaphatnánk a következő kérdésekre, ezért mielőtt többszáz km-t utaznánk, hogy felvegynk a kapcsolatot a megfelelő kollégával, tájékozódni szeretnénk nálatok is) 

Az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen kazán képes-e teljeskörűen ellátni egy 130 nm-es ház padlófűtését hatékonyan, milyen értékű kazán képes ezt megtenni?

A kazán energiaellátását részben, vagy egészben napelemmel szeretné megoldani. Kérdés, hogy mekkora rendszer bírná ezt megvalósítani?

Előre is köszönöm a válaszokat. 

csgeri80 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88127

Beállítottam a leírásod alapján a nyomásokat, egyelőre úgy néz ki szuperül működik, szóval ezer hála. :)

Lenne még egy kérdésem a keringtető szivattyúval kapcsolatban.

Megnéztem az enyémnek a típusát: Grundfos UPBasic 25-5 180

Ha jól tudom ezek a fontos paraméterek. Meg tudnád mondani, hogy jól lett-e méretezve a házhoz?

Illetve mit jelentenek a számok, hogyan kell kiszámoljam, hogy jó-e ez a típus?

Előre is köszönöm a türelmedet.

Előzmény: Kapocska (87989)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88126

Jó de a hivatalos része még nem tiszta... :-)

Előzmény: nixon70 (88120)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88125

Ha csap átereszt és napi 6-8l megy a rendszerbe akkor nagy áramlást

nem fogsz hallani.

Ha nyomás mentesíted a kazán fűtőkört meg a hideg víz kazánba menő csapot

elzárod akkor a váltószelepnél megbonthatod a feltöltő vezetéket.

Ha azt a szakaszt a hideg hálózati vízzel nyomás alá helyezed akkor a feltöltő

csap áteresztését vizsgálhatod.

Előzmény: mykym66 (88123)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88124

mielőtt elmész otthonról, elzárod a kazánnál a bemenő hidegvizet, és kinyitod a melegvízcsapot a fürdőben. mikor visszajössz megnézed leesett-e a kazánon a fűtőköri nyomás. ha igen, akkor hőcserélő.

Előzmény: mykym66 (88123)
mykym66 Creative Commons License 2016.11.14 0 0 88123

Köszi a választ!

Ha a feltöltő csap nem zárna, gondolom érezném a csőben a surrogást, akkor marad a hőcserélő :(

Előzmény: Kapocska (88119)
foxrudi Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88122

Sziasztok

Lehet még Magyarországon kenderrel,és pasztával tömíteni (fekete)gázcsövet,vagy tilos?

Mert Németországban igen,és egy másik fórumon írták állítólag itthon már megtiltották.Még a szülői ház azzal van szerelve,majd 30 éve az igaz.kender,szilikonnal.

Jómagam nem tudom,kint vagyok németben,itt 3/4,1",5/4-6/4...gázcsöveket kender,és ferrit paszta tömítjük.a mai napig.

nixon70 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88121

CO vészély nincs parapetesnél!

Előzmény: nixon70 (88120)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88120
Előzmény: Csuklósbusz (88117)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88119

Azt egy másik szivattyú teszi.

A fűtés vizével két ponton lehetséges a kapcsolat:

-a kazán feltöltő csapján keresztül

-a tömörtelen hőcserélőn keresztül

Ha már nézelődöl ott akkor a HMV tágulási tartályának gázoldali nyomását kéne ellenőrizni.

Előzmény: mykym66 (88114)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88118

"Ha már nekem van csonkom akkor mennyi minimum az az összeg amiért pl egyetlen egy gáztűzhelyért behozzák a gázt?

A belső hálózatot terveztetni kell(25-40e)

Rácsatlakozási díj (25e; a terv benyújtásakor fizetendő)

Gáz bekötés anyag+munkadíj (ez sok mindentől függ: milyen csővel, milyen hosszan, főldben megy-e stb)

"Illetve ha konvektoros fűtést, gázbojlert akarok, de palackról akkor úgy saját magam megcsinálhatom házilag?

Akkor is kell terv, engedély, nyomáspróba?  Nomeg palackról mennyivel lenne drágább mint földgázról a fűtés?"

http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__egyeb-kerdesek__1600438-gazkonvektort-ki-uzemeltet-pb-palackrol-es-1-mennyi-a-fogyasztasa-egy-honapba

Előzmény: Csuklósbusz (88117)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88117

450 ezer csak a csonk?? 

Ha már nekem van csonkom akkor mennyi minimum az az összeg amiért pl egyetlen egy gáztűzhelyért behozzák a gázt?

Illetve ha konvektoros fűtést, gázbojlert akarok, de palackról akkor úgy saját magam megcsinálhatom házilag?

Akkor is kell terv, engedély, nyomáspróba?  Nomeg palackról mennyivel lenne drágább mint földgázról a fűtés?

Előzmény: nixon70 (88116)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88116

Szembeszomszédomnál (tigáz dso terület, földút), tavaly 450e+130e ft-ért akarták a csonkot beadni kerítésen belűlre.

A belső hálózatot terveztetni kell(25-40e)

Rácsatlakozási díj (25e; a terv benyújtásakor fizetendő)

Gáz bekötés anyag+munkadíj (ez sok mindentől függ)

És akkor még nincs kondenzációs kazánod, égéstermék elvezetésed.....

A kazánt amúgy felteheted a felső szintre, padlásra nem hiszem.

Előzmény: nagyl7515 (88111)
Péter Steckl Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88115

Sziasztok!

Ariston Genus Premium system evo 24 erp kazánnál hogyan lehet a fűtés oldali szűrőt kitisztítani?

mykym66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88114

És amikor a puffer tartály vizét keringeti, ami gondolom hálózati nyomáson van, akkor nem engedhet át? A hőcserélő talán négy éves.

Előzmény: halaloszto (88088)
erga45 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88113

Bejött a "nagyon proli" megoldás, köszi. :-)

Előzmény: Kapocska (88110)
mykym66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88112

Naponta leengedek 6-8 liter vizet, az valahonnan bekerül a rendszerbe.

Előzmény: Kapocska (88089)
nagyl7515 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88111

Sziasztok!

Az alábbi dologban szeretnék tanácsot kérni:

Tudjátok, hogy milyen költséggel jár jelenleg /kb./ a gáz bevezetése az ingatlanra és eljuttatása egy kazánig. A gáz bent van az utcában. 

Fűtési rendszeremet szeretném kényelmesíteni, jelenleg egy vegyes kazán + pufferrel fűtők. Legegyszerűbb megoldásnak egy pelletégő merült fel. De a jelenlegi olcsó gáz mellett, ezt is átszámolnám. A neten nem igazán találok adatot.

Illetve még megkérdezném, hogy mivel már több kéménynyem nincs a kazán házban milyen kémény kivetés jöhet számításba egy esetleges gázkazánnak? Homlokzati vagy tegyen fel a kazánt a felsőbb szintre, esetleg padlásra. Bírja egy gázkazán a hideget?

A ház amit fűteni kellene egy új, kb. 10kW hőigényű családiház.

Köszi a segítséget előre is.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88110

Nem biztos,hogy menetes.

Próbálj egy szikével alányúlni,ha nem akkor az óvatos "nagyon proli" a megoldás.:-)

Előzmény: erga45 (88107)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88109

Nekem az a véleményem,hogy ,ha nem zavar a termosztát hiszterézise

akkor maradjon az eredeti üzemeltetés.(hideg víz vesz le nagyobb energiát a

kazánról(kevesebb a füst veszteség) de a radiátor hatásfoka meg „forrón” jobb) :-)

Ha nem komfortos v. takarékoskodni szeretnél akkor egy programozható termót

kéne venni de ilyen kétpontosat( a visszavétel is csak kb.3 fok).

A bonyolult okosokban nekem az nem tetszik,hogy a kívánt hőmérsékletet

úgy közelíti meg,hogy a kazánt kapcsolgatja,hogy ne legyen túllendülés.

Szabályozástechnikailag jó,de a kazán és a kéményveszteség  szempontjából nem.

Kell egy kompromisszum (a jelenlegi termód kb.+-0.7fokkal tartja a hőmérsékletet)

pl.0.2-0.3 mert a 0.1 is sok kapcsolással járna.

Ilyen meleg átmeneti időben nálunk a 24kW-os kazán óránként 15 percet megy egyfolytában

majd szünet.

Tehát kísérletezésre sem alkalmas ez az időszak.

Előzmény: JohnyFirpo (88102)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88108
Előzmény: erga45 (88107)
erga45 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88107

Köszi szépen! Szóval az R5-tel kell kezdeni. Szerinted mivel csináljam, hogy ne nyaljam el a fogait? A csőfogó és a rongy nagyon proli? :-) Kézzel nem sikerül, nyilván a vízkő miatt is.

Előzmény: Kapocska (88085)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88106
Előzmény: Jroux1 (88104)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88105

"Mennyire strapabíróak ezek a Bosch turbós kazánok, engedhetem neki a gyakori kapcsolgatást? Mivel növelhetem az élettartamot?"

Azzal növelheted az élettartamát , ha nem kapcsolgat állandóan.

A kazán teljesítményét kellene lejjebb állítani, ha lehet, nagy a kazán teljesítménye az  rendszerhez, ezért kapcsolgat sűrűn.

Előzmény: JohnyFirpo (88102)
Jroux1 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88104

Sziasztok!

Létezik olyan tömítő paszta, amivel akkor is tudok vízzáró tömítést létrehozni, ha az adott felület nedves és a víznyomás miatt elenyésző mértékben csöpög róla a víz?

Köszönöm: Jroux

JohnyFirpo Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88103

kedves smith!

Termoszelep még nincs, hagyományos csapok 2  új lapradiátor, a többi a régi 90-es évekbeli aluminium egyelőre!

Előzmény: smith (88100)
JohnyFirpo Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88102

üdv!

Az elsőre leírt beállításnál nem voltam megelégedve, de most elkezdtem variálni és lejjebb vettem a kazán vízhőfokszabályzóját, ami meglepő eredményt hozott:

Radiátor nem túl forró, viszont állandó hőmérsékletű, ~5 perc fűtés utána 3 perc utánkeringetés, majd indul előről.
Mennyire strapabíróak ezek a Bosch turbós kazánok, engedhetem neki a gyakori kapcsolgatást? Mivel növelhetem az élettartamot?

Előzmény: Kapocska (88097)
csiriz Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88101

A régi alu csövem 55cm hosszú, az új kb 66cm.

Levágjam a végét? Mivel érdemes levágni?

Vagy hajtogassam újra amíg be nem fér?

Előzmény: cucu (88056)
smith Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88100

Ok. :-)

Termoszelepeid vannak-e? Mert a túllövésen azok is szépen tompítanának.

Előzmény: JohnyFirpo (88096)
spee981 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88099

"Főleg gyenge hőszigetelés esetén, amikor a belső hőmérséklet hajlamos gyorsan változni, és a hőveszteség a hőmérsékletkülönbséggel arányos."

A fogalmazás gyengécskére sikeredett. Azt akartam írni, hogy ha vacak a szigetelés, akkor elméletileg lehet nyerni azzal, hogy engedjük lehűlni amikor nem kell a meleg (éjjel, vagy ha nincs otthon senki nap közben), mivel a hőveszteség a hőmérsékletkülönbséggel arányos. Tehát ha sokáig alacsonyabb hőmérsékleten van a ház, sokáig kisebb a hővesztesége. Ezzel az szokott a gond lenni, hogy visszafűteni azért vissza kell ha hagyod lehűlni, tehát gyakorlatilag megvalósítani a spórolást néha nehézkes (hogy komfort is legyen). Padlófűtéssel esélytelen, radiátorral meg csikicsukiba torkollhat: amit nyersz az éjszakai hűvössel, azt leperkálod hajnalban amikor vissza kell fűteni és a hidegebb falak nyelik a kWh-kat. Elméletileg viszont igaz hogy alacsonyabb átlaghőmérséklet = spórolás. Csak tényleg legyen alacsonyabb az átlag, ehhez kell kicsit játszadozni, főleg ha nem automatikus szabályozóval csinálod.

Előzmény: spee981 (88098)
spee981 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88098

Az alap problémádra az alacsonyabb előremenő megoldás lesz, csak kézzel kell tekergetned majd a külső hőmérséklet függvényében, ha már nem fűti fel alacsony előremenővel, feljebb kell tolni hogy elég meleg legyen.

A hőingadozáson segíthet egy digitális termosztát is, pl computherm q7, ami heti programot is tud, és pontosabban kapcsolgat, de az előremenőt ahhoz is jól be kellene lőni, hogy ne legyen túlfűtés. Hiába pontosabb a termosztátod, túl magas előremenőnél kap egy energialöketet a ház, amit a radiátorok vígan leadnak. Mire a termosztát "megérzi", a hőleadás már megtörtént. Az okostermosztátok ezt szokták megtanulni, és látva a hőmérséklet emelkedésének tendenciáját már korábban lekapcsolnak, illetve esetleg korábban indítják a kazánt, mint hogy a célérték alá csökkenne a mért hőmérséklet, hogy minél kisebb alá- és fölé lendülések legyenek. Ez csak az elmélet nagyjából, konkrét típust nem tudok ajánlani, de ha rákeresel hogy tanulót termosztát, lehet találsz az igényeidnek/pénztárcádnak megfelelőt. Mellesleg a heti program meg az okosság (még ha drágának is tűnik) hozhat a konyhára elég sokat a kézi tekerős megoldáshoz képest Főleg gyenge hőszigetelés esetén, amikor a belső hőmérséklet hajlamos gyorsan változni, és a hőveszteség a hőmérsékletkülönbséggel arányos.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88097

Én a szoba hőmérsékletére gondoltam(termosztát érzékenység/hiszterézis).

JohnyFirpo Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88096

üdv smith!

Visszavettem 50°C-ra - próbaüzem! :)

---

Kapocska!

Nem vagyok teljesen elégedett, mivel mint írtam teljesen kihűl.

Ha megy a kazán, jó a hőérzet, meleg is van!

Előzmény: smith (88095)
smith Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88095

ami véleményem szerint nem takarékos és zavaró is, hogy beállítom a kazánon a kívánt hőfokot pl 70 °C, majd a fali termosztátot 20-22°C-ra tekerem

Kell az a 70°C? Mert ha nem, akkor mondj neki pl. 50-t, akkor kevésbé fog túlfűteni, rövidebb szünetekkel dolgozik majd.

Előzmény: JohnyFirpo (88092)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88094

Amúgy a hőfoktartással meg vagy elégedve?

Előzmény: JohnyFirpo (88092)
mynames Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88093

Köszön a linket!

Ha csak ennyi a különbésg akkor Grundfos inkább. Ha jól láttam akkor arra 60 hó gari van.

Előzmény: morgen66 (88086)
JohnyFirpo Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88092

Kedves szakik!

Tanácsra lenne szükségem!

2éve nyáron szereltettünk be egy BOSCH Gaz 3000 W ZW 24-2 AE kombi kazán, turbós, fali, 10-24kW készüléket, szakemberrel.

link róla:

http://www.arukereso.hu/kazan-kalyha-c4026/bosch/gaz-3000-w-zs-24-2-ae-p44365556/?gclid=CJegg6jOpdACFQsR0wodFL4NEg

Most, hogy eljött a 2. fűtési szezon, használjuk is, meg vagyunk vele elégedve, jó a hatásfoka, kellemes meleget csinál.

A készülékhez mellé raktak az érintésvédelmi szakemberek egy fali termosztátot, közvetlen a kazántól fél méterre a falra, (hő nem éri közvetlen) nem volt extra kívánságunk, ezért a legegyszerűbb típust kértük erre a célra.

Ez az:

http://www.luxvill.net/termosztat_PT-105

A kazánt csak fűtésre használjuk, tehát a melegvizet nem ez csinálja.

Namost annyi érdekességet figyeltem meg, ami véleményem szerint nem takarékos és zavaró is, hogy beállítom a kazánon a kívánt hőfokot pl 70 °C, majd a fali termosztátot 20-22°C-ra tekerem, szépen elindul a kazán és hamar melegednek is a radiátorok, felfűti a lakást, majd mikor a szoba hőmérséklete elérte az adott, hőfokot, kikapcsol a fűtés, az utókeringetés még egy darabig megy.

Ezzel nem is volna baj, viszont a következő bekapcsolásig annyira lehűlnek a radiátorok és vízcsövek, hogy teljesen hidegek lesznek. Oké, hogy ez a hő a lakásnak adódik át, de szerintem ez nem épp gazdaságos, hogy eztán újra felmelegíti a vizet hidegről 70°C-ra.

Amúgy egy viszonylag nagy előszobai térben foglal helyet a kazán és a termosztát is, mondhatni ez a leghidegebb helység.

Ez normális így vagy gagyi a termosztát és így szabályozza?

Milyen termosztátot ajánlanátok, ami nem horror áron van, de azért ennél komolyabban szabályozza a rendszert!

Mennyire bonyolult bekötni egy ilyen termosztátot, ha van villamos előképzettség?

köszönöm a választ!

johny :)

mynames Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88091

Köszönöm a választ, válaszokat!

Előzmény: smith (88084)
csiriz Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88090

A felső 8-as hollander könnyedén lejött a helyéről, de az alsó 10-es őrlángnál lévő nem akart, mert már úgy el volt nyalva, hogy a 10-es kulcs átfordult rajta. Mostmár értem miért fogóval tekergette a szerelő, de hogy a hollandert miért nem cserélte ki azt nem tudom, pedig volt a boltban roppantóért.

Végül lereszeltem belőle, és így egy 9-es kulccsal lejött.

Ahogy belenézek a lyukba, ott figyel bent a kalapfúvóka, szép fényes réz színű. Lehet, hogy ezt is kicserélte most a szerelő, a fényességéből ítélve.

Kiszedni nem tudom, mert nem tudom mivel lehetne a lyuk mélyéről kipiszkálni.

Vagy azt hagyjam bent?

Előzmény: csiriz (88047)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88089

Nyomásmentes (víz) állapotban ellenőrizd a tágulási tartály gázoldali nyomását

legyen benne 0.6-08bar a fűtőkör vizét 1barra állítsd.

Előzmény: mykym66 (88087)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88088

váltószelep miatt nem. annak minden oldala a fűtőkör. töltőszelep vagy hőcserélő lyukadás. 

Előzmény: mykym66 (88087)
mykym66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88087

Sziasztok!

Isotwin kombi kazánban naponta felmegy a fűtőköri nyomás. A hőcserélőt pár éve cseréltem. A váltószelep hibája miatt is lehet? Az javítható esetleg tisztítható?

Köszi ha tud valaki válaszolni!

morgen66 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88086

Ez egy kicsivel olcsóbb,de az eladó szerint jó minőség.

http://www.megatherm.hu/greenpro-rs256ea

Előzmény: mynames (88082)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88085

Valami ilyesmi lehet.

Előzmény: erga45 (88083)
smith Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88084

Magamnak nem vennék ilyet. Grundfos vagy wilo.

Előzmény: mynames (88082)
erga45 Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88083

Urak, ezt hogy kell szétszedni? Zajossá vált, kicserélnlém a benne lévő 1/2"-os kerámia szelepfelsőt, csak nem férek hozzá. Először a fogantyút kell levenni, vagy a nyíllal jelölt kupakokat?

Köszi!

mynames Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88082

Köszönöma gyors választ! Bíztam benne , hogy szabványos méretek vannak, de  miután eddig soha nem kellett foglalkoznom fűtéssel, nem merültem el a témában.

Olcsó gyártók termékével mi a tapasztalat?

http://keringeto-szivattyu.arukereso.hu/f:ar=1/?orderby=1

Egy Grundfos-hoz képest 1/3 árban is van keringető szivattyú, de nagyon gagyinak tűnik első ránézésre...Bár ha elmegy 5 évet kb. akkor már megérheti pénzét. Vagy inkább egyből egy jobbat? :

http://www.megatherm.hu/grundfos-alpha2-l-25-60-futesi-keringeto-szivattyu

Előzmény: smith (88081)
smith Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88081

A rajta levő 25/180 méretjelzés alapján szabványos méretű a csatlakozása és a hossza is.

A bekarikázott részen tudod elzárni, igen.

Előzmény: mynames (88080)
mynames Creative Commons License 2016.11.13 0 0 88080

Úgy néz ki, hogy cserélnem kell a DAB keringető szivattyút. Sajnos ugyanazt a típust már nem kapni, így nem tudom , hogyan lehet megoldani azt , hogy egy másik gyártó szvattyúja a csatlakozási méretnél passzoljon. Ill. a bekarikázott résznél ellehet zárni a vizet? (olyan van a sziv. másik oldalán is csak az nincs rajta a képen)

Előre is köszönöm a segítséget!

morgen66 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88079

Én a Hajdút ajánlanám, egy Baxis kazánszervizes javaslatára. 

http://www.akciosgazkazan.hu/termek.php?product=3779960014hajduhgk-24kondenzacioskombigazkazan56-221kw

Előzmény: Mittu21 (88078)
Mittu21 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88078

Sziasztok!

Thermomax kombi gázkazánom van, de a szerelő már gyorshívón van a telefonomban, gyakorlatilag egy ipari hulladékkal hozott össze az élet. Amikor működik, akkor mondjuk nagyon jó, de már vagy 3x volt panel csere, 10-15x meg egyéb problémák (mindez az elmúlt 6 évben).

Szóval arra gondoltam, hogy megjavíttatom (most épp a panel szarta el magát), eladom, és veszek egy megbízhatót. Én erre a Bosch-ra gondoltam ( http://www.arukereso.hu/kazan-kalyha-c4026/bosch/condens-2000-w-zwb-24-1-re-p296138673/ ), de a szerelő azt mondta, hogy a Bosch-ok is sz*rok. Én viszont a neten csak jókat olvasok róla, plusz annak ellenére, hogy a 2. legnépszerűbb kategóriájában az árukeresőn, jófogáson nincs eladó használt (!). Thermomaxból meg reteksok...

Szóval a kérdésem, amiben szakemberek véleményét kérném (vagy olyanokét, akiknek konkrétan ez a típus van), hogy milyen ez, megéri-e megvenni, megbízható-e?

cucu Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88077

Van hüvelykujjad? Hát azon, szépen, apránként előre haladva, nyugiba...:)

Előzmény: csiriz (88073)
sjohn Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88076

...simán kézzel...

Kapocska Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88075

Próbáld hosszában megcsavarni,hátha jó lesz a harmadik hajtás is.

Ha nem akkor egyengesd ki kézzel és az ívnek megfelelő tárgyon

(sörösüveg vastagfalú pohár stb...) hajlítsd.

csiriz Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88074

A szivárgást nem kell sokáig figyelned, mert azt azonnal meglátod, ha kinyitod a csapot.

Tegyél alá egy vödröt, később megnézheted cseppent-e bele víz.

Előzmény: Thomas (88072)
csiriz Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88073

Vettem alu csövet, egy hollandert (a másik jó), két roppantót, egy kalapfúvókát.

Az alu cső három helyen van meghajlítva, két hajlítás  jó helyen, a harmadik nem ott ahol nekem kell.

Így most az egyik helyen vissza kell hajlítanom, helyette pedig még két helyen behajlítani.

A kérdés az, hogy mivel szakszerű hajlítani?

Előzmény: Kapocska (88071)
Thomas Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88072

Igen, végül is kiderült, amire a csomagban utaltak is, hogy más méretű lesz a mérete a "anyás" része (mi a kultúrált kifejezés arra a részre amit a falban levő csaphoz csatlakoztatok_, bocs), de küldenek cserét. Igy most a régi csapból csavartam ki az öreg összekötőket és azokat csavartam bele a csaptestbe, lényegében csak kézzel, és figyelem, hogy leszüe szivárgás.

Előzmény: nixon70 (88069)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88071

Nem tudom mit láttál.

Cseréld v. cseréltesd ki a csövet és kiderül van/volt e összefüggés.

Előzmény: csiriz (88070)
csiriz Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88070

Akkor azok az őrlángnál kisebb lángocskák (2db), amit az égősor mögött láttam nem csak az őrláng visszatükröződése lehet, hanem igazi lángok lehetnek ott?

Mitől van az?

Mivel lehet megszüntetni?

Előzmény: Kapocska (88066)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88069

Gondolom előbb a bekötőcsövet húztad bele a csapba, utána tetted a csapot a helyére a konyhapultba.

Ha így történt és nem fértél hozzá, tényleg hülye kialakítása lehet.

Előzmény: Thomas (88068)
Thomas Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88068

Egy praktikus kérdésem lenne. Konyhai csapot cserélem le és ay syeretnem tudni, hogy Ti hogy húzzátok meg a két flexibilis csövet ami alulról belemegy a csaptelepbe?

Mármint, az első csövet a kialakitott profilnál meg lehet fogni úgy ahogy egy villáskulccsal, később meg egy vékony fogóval, de a második cső becsavarásakor fizikailag nincs hely semmi féle szerszámhozzáférésre. Igy igyekeztem kézzel jól meghúzni, és reménykedni abban, hogy a becsavart csövek végén nem véletlenül van dupla gumigyűrű a menetes rész után.

egy ilzen csaprol lenne szo.

https://www.amazon.fr/gp/product/B00VJVXFDS/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

spee981 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88067

Az a cső a burkolat pakolásától különösen akkor tud könnyedén megsérülni, ha:

1. nincs meg a távtartó

2. bénán lett meghajtogatva a cső

3. 1. és 2. is fennáll

Előzmény: Varek1 (88065)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88066

csiriz 1 napja

0 0 88035

Furcsa dolgokat tapasztalok ezen a FÉG kéményes konvektoron.

Ma egy szerelő tisztította, aztán amióta elment, őrlángon hangosabb mint volt, majdnem olyan mintha fokozatra lenne tekerve, pedig az égősoron nem ég semmi láng.

Viszont az őrláng és az égősor mögött pár centire látok valami lángféléket, amik kisebbek mint az őrláng.

Mi lehet ez?

Én erről beszéltem.

Előzmény: Varek1 (88065)
Varek1 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88065

Korábban írták  :

" konvektor ellenőrzéskor repedt alucsövet, hogy nem sokkal a távozása után szivárogni kezdett lent az őrlángnál levő szorítócsavarnál. A feleségem mondta mikor mutattam hol a hiba, hogy látta bűvészkedni azzal az alucsővel a szerelőt. Hajlítgatta, tán levágott belőle, és újra visszatette"

Mivel  az említett helyen  kb.  egy évvel korábban járt a szerelő,  csak a bérlő lehetett, sőt ő szólt, hogy nincs valami rendben.

A készülék előtti gömbcsapot is elzárta.

Előzmény: Kapocska (88064)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88064

"gázömlés"

Nem a szerelő hagyta ott véletlenül így?

A roppantógyűrűs kötések tömítése ettől sokkal nagyobb nyomáson

is tökéletes.

A beszerelés és a gáz rányitása után nem félórával  és nyílt lánggal szokták

a tömörséget ellenőrizni.

Gázpalackot LPG –ét  kezelhetek?

Előzmény: Varek1 (88059)
sjohn Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88063

...nem...

Előzmény: csiriz (88062)
csiriz Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88062

Ahol az alu cső bemegy az őrlánghoz, egy négyszög alakú alu lemezen megy keresztül, amit két csavar fog.

Azt a lemezt is le kell szednem a csőcseréhez?

Előzmény: sjohn (88055)
csiriz Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88061

Az anyag és munkadíj nem sok. A kiszállási díjat sokallom, ahhoz képest, hogy vannak akik kiszállási díj nélkül hirdetik magukat.

Persze lehet, hogy ők mással kompenzálnak, és a végén ott vagyok ahol a part szakad.

Előzmény: Varek1 (88060)
Varek1 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88060

Azaz  9 eft.

Mennyiért szeretnéd megúszni ???

Előzmény: csiriz (88042)
Varek1 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 88059

F8.50 gyújtólángcső 1m-es300 Ft / darab (bruttó)    Valószinűleg  ez a cső az  . A második linken ugyan 550 ft ,de hát az semmiség.

Viszont jártam én is így . Csak nálam nem a szerelő hagyta  így szivárogva, hanem az egyik bérlő.   Valószínűleg  amikor leemelte a burkolatot, akkor visszatevésnél pont hozzáért a  lefelé mozgó burkolat / kb. 1,5 cm re megy el tőle,/ akkor sérülhetett meg. 

Nálam a szerelő egy picit levágott belőle és visszatette.

Teljesen laikusnak azért nem ajánlanám ennek a cseréjét.

A gázömlés/ szivárgás végzetes lehet !!

Előzmény: Kapocska (88044)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88058

fentebb megválaszolták

Előzmény: csiriz (88054)
csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88057

A két hollandert is cserélni kell, ami a roppantókra megy rá?

Előzmény: sjohn (88055)
cucu Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88056

A hossza legyen jó, aztán szépen úgy hajlítgatod, ahogyan kell.

sjohn Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88055

+ egy-egy csavar + ha már ott vagy, egy fúvóka...

csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88054

Nehogy eladjanak nekem egy komplett gázkészüléket. :)

Az eddigiek alapján azt szűrtem le, hogy egy cső és két roppantógyűrű. Ha más nem kell.

Előzmény: t.zsolti (88053)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88053

úgy kérd , hogy komplett legyen, beszerelhető

spee981 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88052

Te is egy olyan szerelőt foghattál ki mint amilyet én... Nálam "szakember" valahogy úgy hagyott itt konvektor ellenőrzéskor repedt alucsövet, hogy nem sokkal a távozása után szivárogni kezdett lent az őrlángnál levő szorítócsavarnál. A feleségem mondta mikor mutattam hol a hiba, hogy látta bűvészkedni azzal az alucsővel a szerelőt. Hajlítgatta, tán levágott belőle, és újra visszatette. Ezután szedtem ki a lyukas dobú "tartalék" konvektorunkból ezt a csövet mindenestül, és raktam át a repedt helyére saját magam. És tettem teflonszalagot ide-amoda, biztos ami biztos. Elnézést a félretájékoztatásért, nyilván nincs rá szükség, de nálam szalagozva sem szivárog sehol. :)

sjohn Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88051
Előzmény: sjohn (88049)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88050

Azért mondtam,hogy vedd ki és vidd el magaddal a boltba

mert a típust nem tudjuk.

Van ott annyi bolt,hogy hajlítottat is kapsz.

http://www.bravogaz-shop.hu/index.php?route=product/product&product_id=150

sjohn biztos többet tud segíteni.

Előzmény: csiriz (88046)
sjohn Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88049

...kell mindkét végére!...az automatikába csatlakozó felére 4-es réz"hordó"...a gyújtóláng felőli végére meg 4-es alu roppantógyűrű...

sjohn Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88048

Nem árthat teflon szalagozni a meneteket

...mit csinálni a mivel?...roppantógyűrűs mindkét vége!...

Előzmény: spee981 (88045)
csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88047

Azt mondták adnak. Úgy látom két hatlapfejű anya van a két végén. De a szerelő aki itt volt, egy fogóval tekergette. Nem tudom miért.

Roppantó meg egyebek nem kellenek hozzá? Mert a bolt azt mondta vannak hozzá egyebek.

Előzmény: spee981 (88045)
csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88046

Az én konvektoromnak nem a tetején vannak a gombok, hanem az elején jobb oldalt.

Nem tudom ennek a fajtának van-e típusszáma egyáltalán.

A bolt azt mondta egyformák ezek a csövek mindegyik FÉG-hez.

A linken úgy látom egyenes csöveket árulnak.

Nekem kell behajtogatni és méretre vágni?

Előzmény: Kapocska (88044)
spee981 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88045

Szerintem ki tudod. HA tudsz venni, mert tudtommal ilyet csak gázszerelőnek adnak el, de még nem próbáltam gázkészülék alkatrészt vásárolni, csak roncs konvektorból termeltem ki a használható részét ami épp kellett. Csak villáskulcs kell hozzá, két méret. Nem árthat teflon szalagozni a meneteket, de anélkül is tömör lehet. Lényeg hogy a végén egy kis szappanos vízzel ellenőrizd alul is meg a szelepnél is, hogy ne legyen szivárgás.

Előzmény: csiriz (88043)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88044
Előzmény: csiriz (88043)
csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88043

Boltban van ilyen cső.

Szerintetek én is ki tudom cserélni?

Kell még mást is cserélni a csatlakozásainál?

Előzmény: csiriz (88042)
csiriz Creative Commons License 2016.11.11 0 0 88042

Elrepedt az a vékony alu cső a FÉG konvektoron, amiben a gáz megy be az őrláng alá.

Az ígérte a tegnapi szerelő reggel eljön, de hiába hívom nem veszi fel egész nap.

Kérdeztem egy másikat, nála

1000Ft az alkatrész

3000 a munkadíj

5000 a kiszállás.

Nem tudok olyat akinél olcsóbban kijön, VI. kerületben?

Előzmény: csiriz (88035)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88041

egy magyar nyelvű használati is jól jönne,ezt nem tagadhatja meg a forgalmazzák hazánkban

Előzmény: onlinemelootthonrol (88036)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88040

meg kéne tekinteni a kijelzőt , hogy mire van állítva , mert van nappali és éjjszakai hőfok  ( ball old= éjjszakai, jobb = nappali hőfok )most mit mutat a kijelző?

lehet , hogy nincs beállítva napi program ( heti programozhatós ) ezért vagy csak nappal vagy csak éjjszaka van állandóan.

nekem nem megy a német

http://ersatzteilkatalog.hoval.com/dvsfiles/0308020232DRW430288-4DE00D2CDB310046F7C4B850EC8C86B0066B8.pdf

t.zsolti Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88039

ha van külső érzékelő a kazánra kötve akkor nem feltétlen szükséges a belső termosztát. van egy ilyen , hogy meredekség, azon kellene lentebb állítani,

Sony Black Creative Commons License 2016.11.10 0 1 88038

" A másikat meg egy fűtés szerelő biggyesztette! "

Azt a kézzel rajzoltat biggyesztette a fűtésszerelő?? Mert akkor az nem fűtésszerelő volt hanem valami más!!

Köze nincs a szakmához! Oda ne engedd a fűtésed közelébe! Azt hittem azt te rajzoltad azért írtam ne erőltesd...

A szivattyú jó. Én egyik kazánt se preferálom. Az olaszt meg alapból nem... de ha csak ebben gondolkodsz akkor a BAXI.

Ezeket jobban ajánlom: Bosch,Buderus,Vaillant,Viessmann...

Lehet hogy drágábbak de, jobbak is...

Most egész jó árban van ez a Bosch: http://www.ventil-team.hu/bosch-condens-2500-wbc-28-1-dce-23-eu-erp-kondenzacios-fali-kombi-gazkazan.34386.phtml

Előzmény: zolcsika82 (88016)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88037

Nekem kevés az infóm(se kezelési,se telepítési dok.) de jó lenne

az érzékelőkkel kezdeni mert valószínű olyan tartományba kerültek,hogy fals jelet ad

a feldolgozó egységnek.

Nem tudni milyen érzékelő van a külsőnek és az előremenőnek.

Meg kellene állapítani ,hogy NTC v. ellenálláshőmérő.

Szemrevételezéssel(+ csavarhúzó) ellenőrizni kellene a kötéseiket(helyén van e pl.csövön)

és ha tudsz mérni akkor a bejövő értékeket.

onlinemelootthonrol Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88036

Sziasztok!

Egy kis segítséget/tippet szeretnék kérni a nálunk okosabbaktól, mert most már kezdünk a tehetetlenség határára csúszni.

Nemrégiben vásároltunk egy családi házat, amelyben HOVAL ATMOGAS típusú gázkazán van TopTronic M1.1/233B típusú fûtésszabályozóval. Hiába van használati útmutatónk, a kazán jelenleg összevissza fűt (pl. 18 fokra van állítva a nappali, 14fokra az éjszakai szabályzó és a házban állandóan 24-25fok van, nem süllyed a hőmérséklet (mi max 23at szeretnénk))

Volt kint a kazános ellenőrizni, elvileg a kazán jó. Mivel kattogott is, az volt az ötlete, hogy levegős a rendszer. Beépített egy újabb automata légtelenítőt - kattogás megszűnt. Amúgy passzol

Belső termosztátunk nincs, mert akiktől vettük is azt mondták, hogy nekik sem volt és minden rendben volt.

Elvileg van külső hőmérséklet érzékelő, de a működése rejtély ugyanúgy 24-25 fokot tart a házban ha 15 ha 5 fok van kint.

Írtam a gyártónak is, hogy ajánljanak valakit aki érti a HOVAL kazánokat, idézném a válaszukat: 

"Köszönjük levelét. Szakszervizünk veresegyházi, zalaegerszegi és szegedi telephellyel rendelkezik. Sajnos Dunaújvárosban nincs szervizünk, illetve nem tudok Önnek szerelőt ajánlani.

A jelenlegi fűtésszabályzójához az alábbi beltéri egységet tudjuk ajánlani:

TopTronic RS 10 tip beltéri egység                                                          191,- Euro + Áfa"

Kínunkban arra gondoltunk, hogy:

A, visszaállítunk mindent a gyári beállításra, bár passz, hogy a külső érzékelőt hogy lehetne resetelni.

B, mivel nem akarunk 80et kidobni az ablakon egy hoval termosztátért csak úgy, van egy régi termosztátunk és próbaképp beköttetjük azt, hogy mit reagál a kazán, de a villanyszerelő nem biztos abban, hogy kéne bekötni:

Van valakinek valami egyéb ötlete / javaslata?

Előre is köszi

csiriz Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88035

Furcsa dolgokat tapasztalok ezen a FÉG kéményes konvektoron.

Ma egy szerelő tisztította, aztán amióta elment, őrlángon hangosabb mint volt, majdnem olyan mintha fokozatra lenne tekerve, pedig az égősoron nem ég semmi láng.

Viszont az őrláng és az égősor mögött pár centire látok valami lángféléket, amik kisebbek mint az őrláng.

Mi lehet ez?

spee981 Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88034

OK, köszi mindkettőtöknek a megerősítéseket! Azt a réz darabot elölről kiszedem minél hamarabb, de az utána meglevő acélcsöveket nem bántom, ha komoly bajuk lett, majd úgyis kiderül.

A cirkulációt pedig az elképzelésem szerint kiépítem.

Előzmény: morgen66 (88031)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.10 0 0 88033

"De a folyásirány jó."

Megerősítés.

Előzmény: spee981 (88028)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88032

A fűtési rendszerekben az oxigén jelenléte nagyságrenddel kisebb

mint a mindig friss ivóvízben.

Előzmény: morgen66 (88031)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88031

A cirkuláltatott szakaszra gondoltam hogy lehet gond, ha abba van réz és horgany. 

Én kicserélném, csak hogy nyugodtan aludjak. 

Ez nem jelenti azt,hogy ahol már megkezdte a horganyt ott nem lukadhat ki.

( Bár nekem is rézzel van bekötve a lemez radiátorom, előtte meg vas csövek vannak, és már nyolc éve mükszik.)

Új szerelésnél ne kevergessük a csöveket, de ahol már megvan , ott meg bízzunk a szerencsében. :-) 

Előzmény: spee981 (88030)
spee981 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88030

Ha a folyásszabályt nézzük, aszerint horganyzott acél után közvetlenül is tehető réz, a korrózió szempontjából ez nem veszélyes. Emiatt bátorkodnék úgy cirkulálni, hogy a réznek meg a horganyzott acélnak se menne a közelébe a fogatott víz, ami meg átfolyik, mert megnyitják a csapot, az vissza már nem fog keveredni (különben gond lenne az acél-réz átmeneteknél is).

Van itt viszont egy meglevő szerelési hiba: egy vízórát és egy honeywell vízszűrőt rézcsövekkel tettek be a horganyzott csövek elé a pincében. ;( Mostanában olvastam először a folyásszabályról, le akarom cserélni a réz szakaszt. Kb 600 m3-en áll a vízóra, szerintem 6-8 éve lehet ott az a fél-egy méter réz. Célszerű bármit csinálnom a réz szakasz lecserélésén kívül, vagy egyszerűen várni kell és ha gond lesz, majd akkor foglalkozni vele?

Előzmény: morgen66 (88022)
Quti_B82 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88029

Igen turbós, talán gaia mini vagy ilyesmi, legjobb elfelejteni.

Utódja is csak turbós kombi fali lehet emiatt.

Itt a lakóparkban minden lakáshoz ez volt, a szerencsésebbeknek hamarabb tönkrement és még a bő választékból cserélhették pár éve.

Most meg nem találunk sehol, főleg nem a kívánt márkákból, mint Vaillant vagy Bosch.

Előzmény: Kapocska (88027)
spee981 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88028

"Van még ott horgany?:-)

De a folyásirány jó."

Kifejtenéd bővebben? Nem tudom eldönteni hogy ezt megerősítésnek vehetem, vagy valami hülyeséget írtam már megint - vagy mindkettő... :)

Előzmény: Kapocska (88025)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88027

Volt abból 8 kéménybe köthető meg  5 turbós.

Biztosan turbós volt a tiétek,mert igen ritka lehet az a gyűjtőkémény

amibe az beköthető.

Előzmény: Quti_B82 (88026)
Quti_B82 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88026

Savio, sok gondot okozott.

Előzmény: Kapocska (88015)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88025

Van még ott horgany?:-)

De a folyásirány jó.

Előzmény: morgen66 (88022)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88024

Nem ez a lényeg,hanem ,hogy alulra nem lehet biztiszelepet

rakni,mert víz és hűtés nélkül maradhat a kazán.

Előzmény: t.zsolti (88023)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88023

fújt már le neked 150-160 foknál a kazán?

Előzmény: Kapocska (88014)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88022

Réz-horgany  lehet gond, a fogyasztást biztos jól számoltad,lehet megtakarítás, a villany biztos drágább mint a gáz.

Előzmény: spee981 (88019)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88021

Kombinált sarokszelep.

Mosogató gép az alsó csonkra, a felső csonkra egy 3/8" T idom majd abból az egyik a mosogató csapnak a másik a víztisztítónak.

https://www.gepeszbolt.hu/kombinalt-szelepek/18653-mofem-kombinalt-sarokszelep.html

Előzmény: K.K. (88018)
Csokis Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88020

Utánlövés: Kollégám megcsinálta, és nagyon szereti. Nem a spórolás a cél (nyilván többet fogyaszt, mint ha nem is lenne), hanem az azonnali melegvíz. Én még mindig gondolkodom egy ilyenben (szintén a konyhában), igaz, nálam kész a hálózat, mert használt lakást vettünk, szóval más opcióm nem is nagyon van. Amikor a vizest megkérdeztem, neki tetszett az ötlet.

Előzmény: Rihi11 (88017)
spee981 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88019

Ha már így felmerült a cirkuláció, én is kérdeznék, mert kitaláltam valamit.

Két villanybojler helyett egy indirekttel állítanám elő a HMV-t, de a meglevő bojlerektől távolabb, a kazánhoz közel kell rakni az indirektet, így ezt csak cirkulációs kör kiépítésének terhe mellett merem meglépni, vagy a családi felháborodás nagyobb lesz a kelleténél. Mivel úgyis hozzá kell nyúlni valamelyest a víz hálózathoz is, így a bojlerek megtartását és meleg vízzel táplálást inkább elvetettem, ahogy olvasom másnak se javasoltátok (igaz Ő újat épít, ez meg meglevő, szóval akármit csinálok kopromisszumot így is úgy is kötnöm kell). Nem tűnik lehetetlennek a cirkuláció kiépítése.

Így képzeltem:

1. a mostani két bojler (emelet, pince) helyett lenne egy indirekt a pincében (egy heizer plus 120) elég közel a földszinten levő kazánhoz, alatta

2. elviszem a pincében meglevő melegvizes rézágig ötrétegűn a melegvizet az indirektből, de még a rézbe csatlakozás előtt leágaznék az emelet felé. A réz ágban nem cirkulálna semmi. Pontosabban ebben bízok: nem rakom közel a leágazást, a rézbe torkollás előtt 1-2 méterrel már leágazna az emelet irányába. Az kb 1-2 deci plusz hidegvíz amit ki kell folyatni, a mostani állapotnál már ez is jobb lesz a földszinten.

3. az emeletre felállok a mostani bojler melegvíz csonkjáig a lenti elágazástól ötrétegűvel és egy cirkulációs vezeték megy vissza az indirekt felé. A fenti bojler meleg csonkjától falban horganyzott acél van. De a cirkulált víz itt is visszafordulna valamivel a falban vitt csőbe való csatlakozás előtt (20-30 centi, és akkor fent sem romlik a melegvízkomfort).

A két bojler cirka 150-250kWh-t zabál havonta, időjárástól függően. A felfűtést és hőntartást átveszi a kazán, mondjuk féláron a villanyhoz képest, az reálisnak tűnik. Akkor kb 75-125kWh/hó áll rendelkezésre a cirkulációs veszteségekre. Lent lesz összesen 20m cső, 10W/m veszteség (a szivattyút nem is kell számolni, mert a hőveszteség sokkal nagyobb). Mondjuk 0.2kWh az üzemelés alatt. Akkor havi 375-625 órát cirkuláltathatok. Télen-nyáron elégnek tűnik a 375 óra, az idő fele. És nyáron kevesebb a veszteség, mert nem 10 fokos a pince, és a hmv se kell hogy 50 fokos legyen. Tehát energiahatékonyabb lesz, még a komfort is nő, szerintem megérné belevágni (pláne hogy 2 bojler helyett egy indirekttel kell csak vesződni, az is "hoz" valamennyit), kérdés hogy a réz+horganyzott szereplők miatt nem kell-e aggódnom, akármennyire is ki akarom őket kerülni a circkulációval?

Valaki rá tud mutatni valamilyen hibá(k)ra a gondolatmenetben?

K.K. Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88018

segítség kellene: milyen szerelvényekkel oldható meg: mosogató alatti lecsatlakozásra kellene rákötni: 1: mosogató csaptelep, 2: viztisztító berendezés, 3: mosogatógép (ezen legyen elzáró)

Rihi11 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88017

kis bojler leszavazva :)

köszönöm mindenkinek a segítséget.

Előzmény: Sony Black (88009)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88016

Szia!

Köszi a válaszokat.

A rajzolás jó lett, csak Archicad-ből Autocad-be így teszi át. (valószínűleg a verziók miatt, sokat itt nem akartam erőlködni)

A célnak pontosan megfelel. A másikat meg egy fűtés szerelő biggyesztette! :-)

Valóban a radiátorokat nem kb-ra kell meghatározni, de egy jó szakember azért be tudja lőni mekkora kell. A hőigény számítás is kétes dolog azért, persze pontosabb. (főleg a biztonsági tényezőkkel :-) )

A WC-ben lévő elírás, mert oda 11K kerül.

A hőigény számítást mindenképp megvárom, utána veszem meg a radiátorokat.

Esetleg a két gázkészülékhez adhatnál tanácsot.

Kazán:

1. Fondintal Antea Condesing KRB 240 fűtő + váltószelep SK

2. BAXI Megaflow 24 kW (külföldről)

Ezek közül melyiket válasszam?

Szivattyú típusa: Wilo Yonos Pico 25/1-6

Előre is köszi :-)

Előzmény: Sony Black (88006)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88015

Mi is volt neve, típusa a korábbinak?

Előzmény: Quti_B82 (88013)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.09 0 0 88014

Te Zsolti,még késő este is vicckelsz? :-)

Előzmény: t.zsolti (88012)
Quti_B82 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88013

Gyűjtőkéményes fűtéshez turbós kombi fali gázkazánt keresek.

Égen-földön kerestem, nem lehet kapni. Pedig rengeteg ilyen társasház van, amiben nem lehet a kondenzációs kazánhoz kiépíteni a kéményt. (Esetleg ha lebontják a házat és újraépítik)

Tud valaki beszerzési forrást és típust? Lehetőleg olyan kellene, ami megbízható és hosszú távon biztosított az alkatrészellátás. A kazán amivel építették anno13 éve, az most kuka, csak pár évig forgalmazták a típust, aztán eltűnt a piacról.

Előre is köszönöm, ha valaki tud tippet adni!

t.zsolti Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88012

szerintem ha alul van a szelep víz jön belőle de mivel 100fok felett-ről beszélünk egy része gőzzé alakul.

Előzmény: Kapocska (87991)
spee981 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88011

Akkor ezt is túlparáztam. 60/100-as koncentikusról van szó, főleg az illesztés aggasztott vagdosás után, de lényeg hogy szabad darabolni, csak normálisan kell lenyesni. Azt képzeltem vasszigor van meg ezredmilliméteres illesztési hézagok (és azért olyan k.va drága), de persze nem azért drága, hanem csak. Kösz a megerősítést, kezdhetek is alapfokú térgeometriázni.

Előzmény: halaloszto (88002)
C20NE Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88010

A riasztó mozgásérzékelője, a riasztóközpont egyik PGM kimenetén keresztül.

Előzmény: Rihi11 (88008)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.08 0 1 88009

Ne is gondolkodj ilyen bojleres hülyeségben. Ha már mindenképp cirkuláltatsz akkor vedd bele a konyhát is valahogy!

Megfelelő csővastagságot kell oda vinni... 

Előzmény: Rihi11 (88005)
Rihi11 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88008

Mi indítja nálad a cirkulációt,mozgásérzékelő, villanykapcsoló?

Előzmény: C20NE (88007)
C20NE Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88007

A HMV vezetékén ne spórolj a hőszigeteléssel és ne keringess folyamatosan. Nekem csak akkor keringet ha az adott helyiségbe (fürdő) belép valaki. Így sokat lehet spórolni. A nappaliról üzemeltetett kis villanybojler szerintem többet enne mint amit elvesztesz a hosszabb vezetéken.

Én a kis bojlert kihagynám, szerintem nem sok értelme van.

Előzmény: Rihi11 (88005)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88006

Hőigényszámítás mindenképpen!

A radiátorokat is ehhez számoljuk ki, nem pedig kb-ra.

Ahol padlófűtés lesz én oda is tennék radiátort. Hőigény fele-fele radiátor / padlófűtés.

A padlófűtésnek nagyon nagy a tehetetlensége, ergo nehezen szabályozod.

A fürdőbe nagyon kevés az a törölközős, a WC be meg szaunázol akkora, ezt tutira mondom.

A rajzolást meg ne erőltesd :) 

Előzmény: zolcsika82 (87999)
Rihi11 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88005

cirkulációs vezetéket akarok kiépíteni, és úgy gondoltam nem hagyok semmit a körből.

sajnos  a konyha annyira kiesik hogy valamit ki kell találni rá.

Most jelenleg ott tart a gondolatmenet hogy egy kis bojler  bemenő ágára ráteszem a HMV-ből jövő meleg vizet.

Mennyire halott ötlet ez??

A többi csapoló meg kap egy körvezetéket cirkuláltatva.

a vízszerelőm is azt mondja hogy idomokkal vigyázni kell mert van szűkületük rendesen,

és a konyha nélkül is van 5 melegvízvételi hely.

a körvezeték rajzot csak mintának tettem be.

http://www.epuletgepesz-mernok.hu/nyomtat.php?id=16193

Előzmény: Kapocska (87986)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.08 0 1 88004

évtizedekig szerelték azzal egy csomóan. ivóvízre nem ajánlott, de egyébként szerintem tökmindegy.

Előzmény: mitvisz1 (88003)
mitvisz1 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88003

Sziasztok , szerelem a fűtést (puffer) . Elfogyott a faggyú ezért a kendert gépzsírral kentem a kötéseken. Valaki mondta hogy ez kőolaj alapú és később megeszi a kendert . Most kezdjek aggódni - bontsam vissza a kötéseket vagy hülyeség ez a duma?

halaloszto Creative Commons License 2016.11.08 0 1 88002

az nem toldó elem, hanem füstcső. a toldó az az, ami két darab összetoldására való.

perszehogy lehet vágni. ha szétválasztott, tehát mezei cső, akkor triviális. ha koncentrikus, akkor előtte szétszeded, utánna összerakod, és odafigyelsz hogy mindenki rendesen egymásban legyen. sima ügy.

Vajk

Előzmény: spee981 (88001)
spee981 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88001

Üdv ismét! A kéményes topicban próbálkoztam, de mivel nem kémény, lehet hogy élből figyelmen kívül hagytak. Oldalfali füstgáz kivezetéssel lesz szerelve a kazán, próbálom kilegózni milyen idomokból lehetne kirakni a "nem kéményt". Addig jutottam az Aristonos füstelvezetés segédlet alapján, hogy kanyarok, függőleges szakasz is lehet a faláttörésig, össz 4m ekvivalens hosszig.

Az a gondom, hogy nem találtam arra vonatkozóan értékelhető infót, hogy szabad/lehet-e vágni a gyári rendszer toldó elemeit? 1m-es és 50 centis darabok szoktak lenni minden gyártónál. De egyik hosszal se tudnám kirakni méretre vágás nélkül.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 88000

Ok!

Előzmény: zolcsika82 (87999)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87999

Szia!

Köszi a gyors választ.

Nem akarok külön zónákat.

Még nem kaptam meg a hőigény számolást.

A radiátorok méretét kb-ra határoztuk meg.

Födémszigetelés még nincs, de a következő években biztosan lesz. (20 cm)

Remélem a radiátor méretek pozitív irányban nem változnak...:-)

Üdv: Zoli

Előzmény: Kapocska (87998)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87998

Általában a fürdőnek kell a legmelegebbnek lenni és a szárító

sokat le is lesz takarva, szükséges oda radiátor.

A 22k 600x1600 radiátor 20fokos belső hőmérsékleten 55/45 víz esetén 1370W

22 fokos belsőnél 1240W.

A 600x600-as 20 fokon 510W.

Ha helyes a bekötés az ábrán (alsó-alsó) akkor mínusz 15%.

A radiátor köröket nem szükséges megosztani,ha nem akarsz zónákat (termofejek).

Figyelni kell a különböző körök  hidraulikus leválasztására.

Számolt valaki hőigényt?

Előzmény: zolcsika82 (87995)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87997

"Szükséges lehet a fürdőbe még radiátor?"

Bizony nem ártana. Már csak azért is mivel  egy sarok helyiség tehát elég nagy lesz a hőveszteség.

Pl. az átlósan lévő nem egészen  3x nagyobb szoba kapott  2 db  meglehetősen nagy méretes radiátort, akkor miért sajnálod a fürdőszobától ?

Nézd meg a radiátorok  és a szárító hőleadását  és a szerint kalkulálj.

Ha véletlenül  túlzott a fürdő fűtése még mindig lehetséges a szabályozóval lejjebb venni. ha kicsi akkor viszont nincs mit tenni.

Előzmény: zolcsika82 (87995)
zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87996

A képek.

zolcsika82 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87995

Sziasztok!

A következőkben kérném a segítségetek.

Falak 38-as blokk + 15 cm-es EPS szigetelés, nyílászárók 90 mm-es profillal, 3 rétegű üveggel K=0,6-0,7W/m2K

2 szintes ház konvekroros fűtését szeretnénk cserélni központi fűtésre.

Az alsó szinten 65 m2-es padlófűtést, 3-as osztó-gyűjtővel vagy 4-es, 8 cm grafitos szigeteléssel, hőtükör fóliával, 16x2 csővel, 6 cm esztrich betonnal szeretnénk elkészíteni.

A fenti szobákban a nyilászárók alatt:

1. szoba 25 m2 = 2 db 22k 1600x600 -as radiátor

2. szoba 13 m2 = 1 db 22k 1600x600 -as radiátor

3. szoba 12 m2 = 1 db 22k 1600x600 -as radiátor

4. fürdőszoba 9 m2 = 1 db 1750x750-es törölköző szárító

5. WC 3 m2 = 1 db 22k 600x600 -as radiátor

Szükséges lehet a fürdőbe még radiátor?

HMV tartály 120 l közvetlenül a kazán mellett.

Kazán:

1. Fondintal Antea Condesing KRB 240 fűtő + váltószelep SK

2. BAXI Megaflow 24 kW (külföldről)

Ezek közül melyiket válasszam?

Szivattyú típusa: Wilo Yonos Pico 25/1-6

Mellékelten csatolok egy skicc rajzot a rendszerről.

Hány szivattyúra lesz szükégem?

Kell -e tágulási tartály?

A radiátotokat 1 körre vagy 2 körre érdemes kötni?

Hány darab szelepre lesz szükségünk és milyen típust ajánltotok?

Előre is köszi a válaszokat.

norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87994

Utána olvasgattam az alacsony hőmérsékleten üzemelő radiátoroknak is, de nem nagyon találtam olyan üzletet, ahol normális áron lehetne kapni (vagy nagyon keverem valamivel)...

A Vogel & Noot radiátoraira azt írják, hogy alacsony hőmérsékletű rendszerbe is jól használható a nagy hőleadás miatt. Én ezeket nézegettem, vagy az Immergas radiátoraiból vegyek 20-25%-al nagyobb teljesítményűt???

Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87993

Ok!

Előzmény: csgeri80 (87992)
csgeri80 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87992

Tényleg, de hülye vagyok, hiányoztam fizikáról azon az órán. :)

Köszönöm szépen a segítséget még egyszer. Ennek megfelelően fogom beállítani.

Komolyan nem értem, hogy ezt a szerelők miért nem tudják.

Két szaki is mondta nekem, hogy a tágulási tartály hagyjam a gyári 1,5 bar-os értéken.

Amikor kérdeztem, hogy az nem azért ennyi gyárilag, hogy le tudjanak engedni belőle vagy fújni bele, ha kell. De leengedni könnyebb, mint fújni és ezért van több benne. Szóval erre azt a választ kaptam, hogy nem, ennyi kell legyen. :)

Előzmény: Kapocska (87991)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87991

100 fokon még nem éri el csak utána ,ha gőzképződés beindul,

mert a gőz térfogata legalább ezer szerese a víznek.

Jön azon víz,gőz vegyesen.

Előzmény: csgeri80 (87990)
csgeri80 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87990

Köszönöm a választ! Megfogadom.

Még szeretnék képbe kerülni ezzel a bizti szeleppel. 2,5 bar-os. Ez azt jelenti, hogy ha baj van és felforrna a víz a kazánban, akkor ezeken a szelepeken keresztül tud távozni gőz formájában a vízből.

A kérdésem az lenne, hogy, ha hideg állapotban a kazánba a nyomást 0,7-re állítom, akkor mondjuk a 100 fokon működő kazán(ha véletlenül baj van és felforr) esetében el fogja érni a nyomás a 2,5 bart?

Vagy nem jól gondolom, hogy azt el kell érje ahhoz, hogy a bizti szelepek működni kezdjenek?

Előzmény: Kapocska (87989)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87989

a kazánban hidegen is kb 20%-al nagyobb nyomás kell, mint a tágulási tartály levegő oldali részébe

Ez a jó megoldás mert különben nincs meg a tartalék víz .

Neked a tartalékkal együtt a tartályban (4.5% tágulás max. de nem lesz ennyi + 25% tartalék)

kb 6l. ha feltöltöd/leengeded 0.5barra a tartályt akkor(kazán 0.7) bőven belefér a biztiszelep

nyitása előtt.

Előzmény: csgeri80 (87988)
csgeri80 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87988

A tágulási tartály 18-20 liter, nem emlékszem pontosan. A lefúlyó biztonsági szelepek pedig 2,5 bar-osak.

Közben olvastam egy másik szaklap leírását is a zárt rendszeres tágulási tartályokról, ahol meg azt írja, hogy valamivel magasabb nyomást kell a tágulási tartályba tenni, mint hidegen a kazánban, mert, ha nem így teszünk, akkor hidegen is víz jut a tartáyba, amivel csökken a hasznos térfogatunk.

A másik oldal, meg amit az előző postomban írtam, hogy a kazánban hidegen is kb 20%-al nagyobb nyomás kell, mint a tágulási tartály levegő oldali részébe.

Na, most akkor melyik az igaz? Mert itt ellentmondás van és mindkettőben van logika és mindkettő le volt írva egy szak oldalon. :)

Előzmény: Kapocska (87987)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87987

Neked van igazad!

Hány literes a tágulási,milyen értékre állított biztonsági szeleped van?

Előzmény: csgeri80 (87985)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87986

Mosogatógép mellett mire kell a sok és állandó meleg víz? :-)

Jó gondolat  a körvezeték (tartalék is lehet)de a keresztmetszetet kicsinek tartom

mert az idomok szűkítenek (belső átmérő 12  - legalább 1-1 mm).

Azok az adatok honnan valók l/s  m/s (zajhatár hol van?)

A csapolók egymásra hatása nincs kivédve,szerintem.

Előzmény: Rihi11 (87980)
csgeri80 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87985

Sziasztok!

Szükségem lenne tanácsra. Adott egy hétvégi faház, ahol van egy 28KW-os fatüzelésű kazán 8 Radal(régi típusú) alu radiátorral.

A rendszer zárt, mivel a ház Erdélyben van és télen nem ritka a -30 fok. Természetesen fagyálló van a rendszerben.

Most lett bekötve a kazán, a tágulási tartály gyári nyomása 1,5 bar. A rendszerben van hidegen 0,6 bar, ami szerintem kevés, a szerelő is mondta, hogy lehet, hogy még kellene bele tölteni.

A kazánban van 55liternyi folyadék + a rendszerben még kb 40 liter.

A tágulási tartálytól a legmagasabb szint ahol fűtés van, az nem sok, az kb 2 méter. Ha jól tudom, akkor ez 0,2 bar nyomásnak felel meg, + rá kell számolni 0,3 bar-t. Ez adja meg a tágulási tartály levegőoldali nyomását, tehát kb 0,5-0,6 bar kellene a nyomás legyen benne. Ehhez képest pedig 20%-al több hidegen a rendszer nyomása.

Kérlek segítsetek, hogy jól gondolkozom-e, mert a szerelő állítja, hogy nem szabad a tágulási tartály gyári értékétől eltérni.

De én meg nem értem, hogy így, hogy lesz víztartalékom, tehát, ha ennyivel kevesebb a kazánban a nyomás, akkor hogyan tud érvényesülni a tágulási tartály?

Persze, ha jól gondolom, az is megoldás lenne, hogy hagyom a tágulási tartályban a gyári 1,5 bar értéket, a rendszerbe pedig teszek 1,7 bar nyomást hidegen. De minek ilyen magas nyomással járatni, ha működik hidegen 0,7 barral is, tökéletesen.

Az, ha jól sejtem 60 fokon 1 bar körül van. Az nem elég?

Nem okoskodni akarok, általában hiszek a szakiknak, csak most el kezdett foglalkoztatni a logikai része a dolognak, hogy, ha a levegő oldali nyomás több, mint a duplája a víz oldali nyomásnak, akkor hogyan képes a víz bemenni a tágulási tartályba?

Szeretnék kérni egy kis segítséget ezzel kapcsolatban. Hol az igazság? (odaát :) )

Köszi előre is.

cucu Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87984

A boltban, mert annyira jó...:)

Előzmény: sjohn (87981)
bastardo Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87983

Sziasztok!

Szuterén helyiségeiben tekeredik tisztességes adag fűtéscső (több szobán átmennek a csövek, és aztán mennek fel a lakótérbe), mindenféle átmérőben. Gondolom azt építettek be anno, ami volt. Jelenleg ez mind csupasz, szeretném valamilyen csőhéjjal leszigetelni ezeket, mert a szuterént nem szeretném fűteni (a radiátorok is el vannak zárva).

A csövek külső átmérői a 15mm-től egész a 49mm-ig terjednek. Elsőre ilyen szigetelőhéjat találtam (papírja szerint 100C-ig jó, de nem nagyon megy 60 fok fölé a víz hőmérséklete).

Jók ezek? A 13mm-es falvastagság megfelelő lehet? Nem nagyon találtam vastagabbat.

link

Köszi szépen!

Rihi11 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87982

jogos! :)

én kis bojlerre gondoltam  a vízmelegítőnél.

most nézem hogy az átfolyós milyen brutális teljesítményű tud lenni.

Előzmény: sjohn (87981)
sjohn Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87981

átfolyós melegítővel előítéleteim vannak.

viszonylag hamar kifogy

...hogy mit csinál?

Előzmény: Rihi11 (87980)
Rihi11 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87980

átfolyós melegítővel előítéleteim vannak.

viszonylag hamar kifogy , nagy a forrázás veszély, árammal vizet melegíteni nem gazdaságos., még egy hibalehetőség.

most egy ilyen körvezeték rendszert gondoltam.

Előzmény: Kapocska (87979)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.08 0 0 87979

Szerintem az osztós több anyaggal több veszteséget  termel (az idomok szűk keresztmetszete?).

A konyhába nem érné meg egy kisméretű v. átfolyós „bojler”?

Előzmény: Rihi11 (87978)
Rihi11 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87978

első körbe mi is osztóssal akartunk menni, de a meleg víz cirkuláció miatt elbizonytalanodtunk.

Előzmény: morgen66 (87976)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87977

Utána fogok nézni...

És azok közül mit ajánlanál??? Melyik típust?

Előzmény: Kapocska (87974)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87976

Én osztós megoldást javasolnék, kb ugyan annyi lenne mint T - vel, már árban.

A konyha viszont jó messze van.

Előzmény: Rihi11 (87969)
furcsagomba Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87975

Valami ilyesmit logikáztam ki én is, csak nem mertem magamtól nagyon tekergetni. Köszi

Előzmény: Kapocska (87970)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87974

Olvasgass az alacsony hőmérsékletű radiátorokról is.

Előzmény: norbi.sz_80 (87954)
C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87973

Nincs mit!

Előzmény: hantorish (87972)
hantorish Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87972

Műküdik a dolog tökéletesne, hálásan köszönöm. 

Előzmény: C20NE (87951)
C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87971

Az én rendszerem:

- Teljesen külön vezeték kiépítése a WC öblítéshez.

- A többi csapolóhoz az átmérő lépcsőzetesen csökken. A kád és a mosogatóig 26-os, innen az első és a második mosdóig 20-as.

- A keringető vezeték az utolsó csapolótól a HMV-nek 20-as.

- Ahol lehet átmenő falikorong, így nem kell betonban toldani. (amúgy gy rendesen kivitelezett kötés miatt nem aggódnék.)

Nem veszem észre, hogy különösebben egymásra hatnának a csapolók. Inkább akkor van jelentősebb nyomásváltozás ha a vízszűrő elkezd eltömődni és ideje a betét cseréjének.

Előzmény: Rihi11 (87969)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87970

Van a tekerőn tól-ig értékhatár,vedd a legkisebbre(25?),mert a földgáz is 28-30mbar.

Majd gyújtsd be az összes égőt és ha kell korrigálj.

Előzmény: furcsagomba (87963)
Rihi11 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87969

szakik,

megint problémával fordulok hozzátok,

vízhálózat kiépítésébe kezdünk a szerelőmmel, de nem tudtunk egyértelműen dönteni melyik megoldás lenne a jobb.

el akarom kerülni a betonba toldást a nyomás ingadozást több csap kinyitásakor, és a hömérsékletváltozást.

T idomos szerelés, osztógyűjtős rendszer vagy körvezetékes megoldás.

a meleg víz cirkulációs rendszer miatt nem olyan egyszerű számunkra a megoldás.

Ti milyen rendszert javasoltok??

köszönöm

csatolom az alaprajzot benne a vízvételi helyekkel illetve HMV tartállyal és a víz beállással

t.zsolti Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87968

macerás , azért nem hívnak

Előzmény: lacus_69 (87942)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87967

Az lehet hogy felesleges... nem is vitatom.

Csak mint írtam nincs más! Nem gyártanak már csak energiatakarékos márkás szivattyúkat.

Noname Ukrán meg Lengyel meg Kinai... tököm tudja milyen fajtákba még van olyan, ami hasonló mint a UPS volt.

Előzmény: t.zsolti (87965)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87966

Most hogy magyarázzam el.....? :)

Rossz vélemény, és rosszul értelmezted :) Nem volt még a kezedbe ez a fajta? Nyomkodod az a pöcs gombot és amikor a "vesszőkre" érsz (I-II-III) itt nincs nyomáskülönbség szabályozás! Ez így fix tömegáram, amelyik fokozaton hagyod. Nem változik se nyomásra se semmire... érti? :)

Előzmény: Kapocska (87962)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87965

csak egy vegyes tüzelésű kazánba tök felesleges , ott ki kell tolni a termelt hőt és .

főleg ha pufferbe megy 

Előzmény: Sony Black (87941)
cucu Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87964

Kék a színe ha jó.

Előzmény: furcsagomba (87963)
furcsagomba Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87963

Dupla soros gázégő a legnagyobb, az ég mint a veszedelem. Egy laikusnak mitől szebb, mint nem szebb? 

Előzmény: Sony Black (87960)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87962

hogy nem tekerő gomb van a tetején  :-)

de,” Próbáltad már kikapcsolni benne ezt nyomáskülönbség szabályozási funkciót?”

mert az a vélemény ,hogy azt nem lehet.

A kettő között a különbség,hogy az L-ben nincs AUTOADAPT,legalábbis ezt olvastam.

Előzmény: Sony Black (87959)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87961
Előzmény: Kapocska (87955)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87960

Kinyitod a palackot, begyújtod a legnagyobb égőt a tűzhelyen nagy lángon hagyod, és közben tekered a reduktoron lévő állítót. Ahogy a legszebb a láng égése, ott hagyod! Fogyasztás is ott lesz a legoptimálisabb.

Előzmény: furcsagomba (87952)
Sony Black Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87959

Igazad van a leírás nem az L-re vonatkozik!

Nem olvastam el mert csak az ár miatt linkeltem.

A gombot nyomkodva 3 manuális állása van mint a UPS-nek. Annyi a különbség, hogy nem tekerő gomb van a tetején, hanem az elején a gombot nyomkodod igy lesz 1-2-3 -fokozatban fixen, amin otthagyod.

Az L olcsóbb mint a sima, mert ez a butított változat, magyarul az UPS kiváltója.

Előzmény: Kapocska (87943)
cucu Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87958

Ha későn gyullad be, akkor a nagy lobbanás jogos. 

A főégőre ráférne a karbantartás.

Előzmény: Csuklósbusz (87957)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.11.07 0 1 87957

Gázkonvektor ha a főégő késve gyullad meg egy nagy lobbanással az miért lehet? Túl kicsi az őrláng és későn gyullad be tőle a főégő?

C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87956

Én Vogel & Noot radiátort vettem, meg vagyok vele elégedve.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87955

Milyen kazán van?

norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87954

Lakás- és fűtés felújítás miatt radiátorokat kellene cserélnem.

Melyik típust nézegessem, melyik jó/jobb?

Immergas, Purmo, Dunaferr/D-ÉG, Sanica??? Ezekre szinte mindre 10 vagy 12 év gari van...

THX

Törölt nick Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87953

Remelem jo lesz, de ugy lattam c2 mar a doksit is eloturta.

Csak egy aprosag: hasznalok egy Bosch2000 zwb-hez trz200-at padlohoz, illetve hasznalok mas helyeken on-off cuccokat, de mint laikus, sokkal jobbnak es kellemesebbnek erzem az openthermet.

Ezzel kapcsolatos kerdesem is lenne: 3 fokozatu Vilot tettek ebbe a kazanba, amit levettem a kozepso fokozatra. Ugye nem baj? Vagy mehetne a legkisebben...?

Illetve futesi szezonban ez a szivattyu csaknem felevet megy folyamatosan, ugye birnia kell?

Előzmény: hantorish (87946)
furcsagomba Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87952

Üdv! 

Hétvégén kötöttek be hozzánk pb gázpalackot, korábban nem volt. Egy Electrolux EGH6343BOX típusú gáz főzőlapot használunk vele. A gázszerelő beállította, hogy jól égjen, de nem figyeltem meg, hogy a gázreduktort hogy kell beállítani, pedig én vettem és elvileg tudtam, hogy szabályozható. Ma figyeltem meg, hogy a tetején lévő tekerő elég könnyen elmozdul a beállítási helyéről, akár véletlenül is. Próbáltam utána nézni a neten, hogyan is kellene ezt beállítani, mivel elég nagy különbség van a két végállása között értékben. Sajnos nem találtam rá semmit, amit nem nagyon értek, hogy miért, mert azért nem tűnik mindegynek, hová van állítva. Laikus vagyok, de nem okozhat ez problémát a készüléknél, illetve biztonsági szempontból? Én nem akartam eleve állíthatót venni, de csak ez volt az üzletben. A mostani beállítása szerint még egy negyed fordulatra sem volt a teljesen nyitott állapottól (teljesen jobbra volt tekerve). Úgy gondoltam, nem lehet probléma, ha zárok rajta valamennyit, végül 4 teljeset fordítottam balra. A főzőlap működik rendben, de eddig sem volt gond ezzel. Jól állítottam, vagy sem, illetve hogyan kellene ennek álnia, illetve kell-e ezt a gáz fogyásával változtatni? Ilyen, mint a képen. Előre is köszönöm a választ. 

C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87951

24. oldal 23. ábra. Lr és Ls kapcsok.

Előzmény: hantorish (87950)
hantorish Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87950

Először is, hálásan köszönöm!

Másodszor csatolom a képet, illetve a csatlakozási rajzot. Félek a választól, mert nem látok olyan opciót, amit említettél. 

A szerelési útmutatója a kazánnak. Itt a 12. és 13. oldalon a kapcsolási rajz. Most ugye ahogy te is említetted a "26"-osba, tehát B, B (busz résztvetők) közé van kötve a két eres kábel. 

http://hu.documents.bosch-climate.com/download/pdf/file/6720813481.pdf

Foggalmam sincs hogy kellene megoldani, hogy sima fapados On/Off is ráköthető legyen. (Megjegyzem szaküzletben is azt mondták, hogy ez megfelelő lesz ehhez a készülékhez).

Előzmény: C20NE (87949)
C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 1 87949

A kazán kapocsdeszkáján jelölik elég egyértelműen. Fényképezd le és segítek, hová kell kötni.

Előzmény: hantorish (87948)
hantorish Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87948

Ez egy nagyon hosszú vita a BUS-os termosztáttal kapcsolatban, a legtöbbet azt tanácsolták, hogy semmi előnnyel nem fog járni ennél a rendszernél, amely nálam van. (Ugye itt most a cél az lesz, hogy stabilan egy hőmérsékletet tartsunk, nincs heti programozás, időjárás követés stb... Egy sima, egy körös, osztógyűjtős padlófűtésről van szó). 

Ezt a készüléket fillérekért vettem (2500 Ft volt, egy kimaradt darabról van szó, amelyet nem használtak fel), ha megéri, megveszem a BUS-os termosztátot is, de eddig nem tudtak olyan érvet mondani, amivel többet tudna egy ilyen fapados termosztáttól a felsorolt igényekhez. 

A tippet köszönöm, megpróbáljuk megoldani, ha nem tudjuk elérni a szerelőt. 

Előzmény: C20NE (87947)
C20NE Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87947

OpenTherm buszra egy on-off termosztátot kötöttetek!

Keresd meg az ON/OFF termosztát helyét, lesz ott egy rövidzár is, azt távolítsd el, kösd át oda a kábelt, amennyiben alkalmas rá, és jó lesz.

Jobban jártál volna -szerintem- egy buszos termosztáttal.

Előzmény: hantorish (87946)
hantorish Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87946

Sziaszatok, 

Egy Bosch 3000 zwb kazán termosztátjával kapcsolatban lenne kérdésem. Sajnosa a fűtésszerelőnket sehogy sem tudom elérni és jó lenne egy tanács, mert pici baba miatt jó lenne, ha a termosztáttal tudnánk szabályozni a ház fűtését...

Eddig ebben a pár hétben úgy oldottuk meg, hogy kézzel kapcsoltuk 2-es fokozatra a kazánon az előremenő víz fűtését, amivel 40 fokra melegítette a vizet. Nyílván ezt termosztáttal azért sokkal egyszerűbb lenne..

A tanácsotokra vásáoltam egy egyszerű ki/be funkciós Computherm Q3-as termosztátot, amire rá is kötöttem a két vezetéket (ON és COM csatlakozási pontokra), de sajnos a kazán A8 hibaüzenettel villog, ami a kezelési útmutató szerint: "Ellenőrizze a BUS-résztvevők összekötő kábeleit". 

Ezt a két eres kábelt már korábban a beüzemeléskor bekötötték, csak a szobatermosztát felőli oldala volt "üres", erre kötöttük most a Computherm Q3-ast. 

Mit csinálunk rosszul?

lacus_69 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87945

Köthető zárt rendszerre:IGEN a biztonsági dolgok is meg vannak,hogy miket kell beépiteni de gondolom ezt a szerelőnek is tudnia kell

Előzmény: Kapocska (87944)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87944

A kandalló köthető zárt rendszerre,nyilatkozott erről a gyártó?

Megtervezted a biztonsági dolgokat is vele kapcsolatban?

Előzmény: lacus_69 (87942)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87943

A linkben csak a neve L de a leírás nem az.

Előnyök A GRUNDFOS ALPHA2 L

Állandómágneses motorral, és nyomáskülönbség szabályozási funkcióval rendelkezik, ami lehetővé teszi a szivattyú teljesítményének folyamatos illesztését a rendszer pillanatnyi igényeihez.

Próbáltad már kikapcsolni benne ezt nyomáskülönbség szabályozási funkciót?

Jó lehet  az L nélküli is a FÉG-be ha a membrán rugóterhelésén állítunk(de az már beavatkozás).

Előzmény: Sony Black (87941)
lacus_69 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87942

Sziasztok Szakik!Miskolcon keresek fűtésszerelőt aki vízteres kandallót rákötne a rendszerre amely kombi gázkazán-osztó-gyűjtős radiátoros fűtés.Eddig már két szakember is volt  kint akik elmondásuk szerint végeznek az előző helyen s jelentkeznek de az azóta eltelt kétszer három hét is kevés volt neki még arra is,hogy felhívjanak én meg már meguntam a rimánkodást ezért ettől komolyabb,megbízhatóbb szerelőt keresek. előre is  köszönöm a segítségeket.

Sony Black Creative Commons License 2016.11.07 0 0 87941

Mit beszéltek már itt badarságokat?

A grundfos UPS szériát nem gyártják már mert nem energia takarékos.

De van ugyan ez fél manuális változat energiatakarékosba és ez pediglen az L sorozat!

Ez lényegében ugyan az mint az UPS volt csak nem 60W-ot eszik hanem csak 5W-ot, de manuális.

Berakható a régi UPS helyére.... Bármibe.... FÉG-be is.

http://szerelvenyuzlet.eu/spd/szer_162307/GRUNDFOS-ALPHA2-L-25-40-futesi-keringeto-szivattyu

Előzmény: t.zsolti (87934)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87940

az állandó értéken 33w volt a 76 helyett.

Előzmény: Kapocska (87937)
nyírcsaholy Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87939

Sziasztok.

Ennek http://www.kazanwebaruhaz.hu/computherm-df-110e-elektroternikus-allitomu?tab=description

van valami olcsóbb alternatívája?

Vagy esetleg karban lehet tartani, hogy ne ragadjon le?

Illetve leragadhat maga a szelep?

cucu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87938

Pontosabban UPS 25-50 180

Előzmény: Kapocska (87935)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87937

CP2 Magas állandónyomás görbe

A szállítómagasság (nyomáskülönbség) állandó értéken marad,

a vízigénytől függetlenül.( igaz nem a max. értéken)

Alpha elvileg tud ilyet is ha már a fordulat pl. III fokozat billeg.

Előzmény: t.zsolti (87934)
cucu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87936

Igen. Olyan van.

Előzmény: Kapocska (87935)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87935

Akkor azt is tudod mit jelent az UP 15-50x20 szivattyú jelölés?

Előzmény: cucu (87933)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87934

vagy 20 percet beszéltem a wilo területi képviselővel , de nem jutottunk dűlőre, csak a végén nyögte ki , hogy állandó fordulatra nem lehet állítani ( állandó szállítási mennyiségre ) , mert ott is figyel és ha kevés a rendszer ellenállás nem nyom, hiába kéne 3 köbm/h, 

Előzmény: Kapocska (87932)
cucu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87933

Ezért van nekem tartalék zsír új Grundfos UPS-em...:)

Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87932

Szomorú,ha már  egy szivattyút sem lehet felülbírálni! :-)

Előzmény: t.zsolti (87930)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87931

Pedig a karakterisztika ( 50-es, 60-as) szerint tudna annyit mint a régi 50-es szivattyú.

Előzmény: sjohn (87928)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87930

egy ismerősöm kazánkörbe rakott okos szivattyút , és hiába állította a 6m-es szivattyút max ra  ( 75w ) nem ment csak 33w-al, a vegyes kazán meg főtt, a hőt nem vitte ki, a rendszeren 35 fok volt a hőlépcső, berakott egy sima 3 fokozatú szivattyút és lám minden ok lett , csak szopókázott vele 3-4 napot mire kiderült hogy fix emelőmagasságnál is szabályozza a teljesítményt.

Előzmény: Kapocska (87927)
matizoli Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87929

Másik csaptelepen is ugyanígy működik :)

Előzmény: halaloszto (87814)
sjohn Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87928

...kipróbáltam Alphával, de nem tudott akkora nyomást, hogy a c21-es membránját felnyomja...

Előzmény: Kapocska (87927)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87927

Elárulod miért? :-)

Előzmény: sjohn (87923)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87926

néha egysíkúan gondolkodom-))))

Előzmény: sjohn (87925)
sjohn Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87925

és csak ott árulnak szivattyút?...itt például hegyeben áll...http://langor.hu/webshop/termekek.php?lginfo=csoport

Előzmény: t.zsolti (87924)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87924
Előzmény: sjohn (87922)
sjohn Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87923

akkor jó az elektronikus is

mert lehet üzemmódot váltani rajta.

...membrános készülékbe nem jó...

Előzmény: Kapocska (87921)
sjohn Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87922

hülyeséget ne terjessz!...csak új készülékbe építve nem lehet!

Előzmény: t.zsolti (87919)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87921

http://www.jofogas.hu/magyarorszag/?q=keringet%C5%91%20szivatty%C3%BA#xtor=SEC-3370-GOO-%5Bms_keringeto_szivattyu_elado%5D-%5Bna%5D-S-%5B+elad%C3%B3%20+keringet%C5%91%20+szivatty%C3%BA%5D

Azért lehet még találni,de ,ha végképp nem lenne akkor jó az elektronikus is

mert lehet üzemmódot váltani rajta.

Legfeljebb az utókeringetést kell megoldani .

Előzmény: t.zsolti (87919)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87920

vegyél bontott szivattyút, ujj már nincs olyan ami abban volt, de az ujjak is beszerelhetőek, csak indokolatlanul sokba kerülnének abba a kazánba amibe egy 1 fokozatú szivattyú kell

Előzmény: iseeu (87913)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87919

már nem lehet kapni a " régi" fajta szivattyúkat , csak az elektronikus szabályzottak vannak,

Előzmény: Kapocska (87918)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87918

GRUNDFOS a szivattyú,de VILO és LAING gyártmányú szivattyúkat

is beépítettek kis darabszámban.

Nézd meg a típusát és vegyél olyat.

sjohn Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87917

google?...mit mond?...

Előzmény: iseeu (87916)
iseeu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87916

valami pontosabb info beszólogatás helyett?

Előzmény: sjohn (87914)
mackalac Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87915

Ez melyik ?  a régi v az új? F35?

Előzmény: nsteel (87881)
sjohn Creative Commons License 2016.11.06 -1 2 87914

...érdemes...egyúttal egy helyesírási kézikönyvet is dobj be a kosárba!...

iseeu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87913

Üdv, lenne egy kérdésem. Muteromnál van egy régi fég c18 aminek keringetője nem működik rendesen, által kihívott szerelő azt mondat neki hogy ehez méár nem lehet ilyen alkatrészt szerezni. Valóban igaz ez vagy érdemes szétnézni?

cucu Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87912

Ugye, hogy nincs lehetetlen? :)

Előzmény: csiriz (87908)
Téli nap Creative Commons License 2016.11.06 0 0 87911

Valószínű  hulladék !

Előzmény: antó (87910)
antó Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87910

Kedves  Mesterek!

Szerettem volna üzembe helyezni egy a házammal együtt néhány éve vásárolt törölköző szárító radiátort, de amint kiderült a két függőleges és a vízszintes csövek találkozásánál néhány helyen kicsit szivárog, talán fagysérült lehet. Van esély a javításra, vagy eldobandó? a fűtési rendszertől függetlenül, csak villannyal szeretném használni.

Üdv.:antó

Kapocska Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87909

A linken nézd meg a teljesítményadatokat és a csapnál mérd meg a l/p mennyiséget

az összehasonlításhoz.

Előzmény: galamb84 (87907)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87908

Megkerült a beesett csillám. A konvektor hátulján elég nagy rés van, ahol beszívja a levegőt, onnan már lehetett látni, benyúltam, és két ujjas fogással kijött. :)

Előzmény: csiriz (87892)
galamb84 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87907

Nem használtuk előtte,nincs sajnos viszonyítási alapom.

Előzmény: Kapocska (87905)
galamb84 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87906

Igen,ezt értem,de ha nem nyitom meg annyira akkor nem kapcsol be a melegítés.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87905

de gondolom

Mert én meg azt gondolom,hogy azt csinálta meg amit kértek.

Ha előtte jelezve volt,hogy kicsinek találtátok a teljesítményt akkor esetleg.

Előzmény: galamb84 (87903)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87904

„szinte maximumra kell hajtani az egykaros csapot”

Ha van jó hálózati nyomás, akkor minél jobban kinyitod annál

több víz áramlik át rajta,de a teljesítmény adott így nem melegszik

intenzíven.

Előzmény: Kapocska (87902)
galamb84 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87903

Nem rég lett visszarakva,szerelő tette fel. Nem voltam itthon de gondolom ki is takaritotta amikor felszerelte a helyére.

Kapocska Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87902

20. oldalon nézd meg az adatokat.

https://www.vaillant.hu/downloads/00-otherdownloads/archive/gwh/mag-275-350-szer-417841.pdf

Esetleg egy tisztítás,beállítás (ellenőrzése) javít a helyzeten.

Előzmény: galamb84 (87899)
galamb84 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87901

A legközelebbi kb 1m a legtávolabbi kb 2

cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87900

Milyen távol van a vízmelegítőd a csaptól?

Előzmény: galamb84 (87899)
galamb84 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87899

Sziasztok!

Nem értek egyáltalán vizmelegítőkhöz. Nem rég vettem egy lakást és átfolyós gázos kéményes Vaillant MAG 275 tipsú készülék van bekötve. Nem ismerem ezeket a készülékeket nekünk idáig cirkó volt.  A problémám az vele hogy kb 7-8 mp után kezdi el adni a meleg vizet úgy hogy szinte maximumra kell hajtani az egykaros csapot. Az se mondanám hogy túl melegre pedig a maxra van véve. Szerintem ilyen 40-50 fokkosra melegiti. Mennyire érni meg nekem lecserélnem egy újra ,várhatok-e jobb készüléket fogyasztásba?Illetve melyik készüléket ajánlatos választani ami elfogadható árba ,minőségbe és gazdaságosságba?

A meglévő készülék adatlapja

https://www.vaillant.hu/downloads/00-otherdownloads/archive/gwh/mag-275-350-400-12-kez-417828.pdf

Segítséget nagyon köszönöm előre is!

Sony Black Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87898

Hát ezen szerintem te gondolkodj el :)

Az idézeted meg nem ide vágó...

A kéményes konvektor az égéshez a szoba levegőjét (oxigénjét) használja. Ezért gyakrabban kell ablakot nyitni télen.

Az égéstermék a füstcsövön távozik. Ha egy ilyen konvektort megnézel, a háta mögött az égősor résznél 2-3db, két ujjnyi sávban a lemez ki van vágva és közvetlen látod a lángot, itt kap levegőt. Tehát az, hogy ha elől nincs ott a mária lap, pont semmit nem zavar be. Egyébként nagyon veszélyes egy jószág, feltétlen kell mellé CO riasztó, mert bármikor vissza áramolhat az égéstermék rossz huzat esetén. A füstcsöve alsó részénél egy nyitott kúp van, magyarul egy búra, amiből a kémény huzat szívja tovább az égésterméket. Ha a huzat nem szállít, a búra alól kinyomja az égésterméket a szobába. Pillanatok alatt meg is telíti a szobát... Nem lehet pl páraelszívó a lakásban ami külvilágba ürít stb... Az ilyentől a legjobb mielőbb megszabadulni!

Előzmény: cucu (87897)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87897

Akkor nézd meg, hogyan van összedugva a kéménycsöved... és gondolkodj el rajta...

Amint azt egykori tanárom mondotta volt; nincs lehetetlen, csak tehetetlen ember...:)

Előzmény: csiriz (87891)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87896

Pedig ügyes voltam, csak nem elég ügyes.

Előzmény: sjohn (87895)
sjohn Creative Commons License 2016.11.05 0 1 87895

...nem, mivel éghetetlen...esetleg ha megfelelő mennyiséget beleejtesz, nem marad hely a lángnak...

Előzmény: csiriz (87894)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87894

Most nincs bekapcsolva, meg nem is akarom bekapcsolni.

A kérdés az, hogy ha szerzek másik csillámot, és bekapcsolom, a beleesett okozhat-e valami gondot.

Előzmény: sjohn (87893)
sjohn Creative Commons License 2016.11.05 0 1 87893

...hűha, most aztán nem csak két milliméteren megy be a levegő...nem lesz ebből baj?...

Előzmény: csiriz (87892)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87892

Leszedtem a drótrugót, kivettem a csillámot (egy db volt benne), visszatettem, megigazítottam, és amikor a drótrugót nyomtam vissza a helyére, a csillám a lyukon keresztül beesett a konvektorba. :)

Így most vennem kell egy másikat.

Kiszedni nem tudom belőle, mert nem látom hol van, belenyúlni se nagyon tudok.

Előzmény: cucu (87882)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87891

A kémény csak egy csőből áll, és egy csőben csak egy irányú áramlás van, normális esetben.

Ha két irányú lenne, nagy gáz lenne. :)

Előzmény: cucu (87888)
nsteel Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87890

Nem feltétlenül akkor jelentkezik a hiba, amikor meleg vizet engedünk. Lehet, hogy akkor áll le a kazán, amikor a HMV tartályban levő vizet melegíti, de ezt nehéz behatárolni, mert csak 3-4 naponta jelentkezik a probléma és csak azt látni, hogy kikapcsolt a kazán.

Előzmény: cucu (87886)
sjohn Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87889

....ott az égéstermék megy ki...

Előzmény: cucu (87888)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87888

És a kémény?

Előzmény: csiriz (87885)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87887

Hogyhogy?

Előzmény: csiriz (87885)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87886

Meleg víz csapja nincs eltömődve? (Mindegyiknél ezt csinálja, vagy csak egy vízcsapnál?)

Előzmény: nsteel (87881)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87885

Mást nem tud használni, mert más nincs.

Előzmény: cucu (87883)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87884
Előzmény: csiriz (87880)
cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87883

Nem hiszem, hogy a szoba levegőjét használja.

cucu Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87882

https://www.google.hu/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=g%C3%A1zk%C3%A9sz%C3%BCl%C3%A9k%20szak%C3%BCzletek

Azt a kőralakú rugós acélszálat egy laposabb fogóval összenyomod a két kiálló végénél, és kiemeled. Utána egy késheggyel kipattintod a mária lapot, lapokat. Kettő szokott benne lenni, egymáson.

nsteel Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87881

Valaki tudja, mi lehet az oka annak, hogy egy Isotwin Condens kazán heti 1-2 alkalommal leáll F5 (túlmelegedés) hibával? A fűtőkör visszatérő ágán levő hőmérséklet-érzékelő gombját visszanyomva megint napokig probléma nélkül működik a kazán. Akkor is jelentkezett a hiba, amikor a fűtés nem ment, tehát valószínűleg HMV készítéssel függ össze. A kazán bekapcsolásakor, amikor automatikusan elkezdi a HMV-et melegíteni, pár másodperc után nagyon felmelegszik az említett visszatérő ág, nem csoda, hogy aktiválódik a túlmelegedés elleni védelem. Köszönöm, ha valaki tud segíteni a hiba behatárolásában.

csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87880

Elméletileg ez a konvektor a szoba levegőjéből szívja be a levegőt, így a kis résen esetleg még több levegőt tud beszívni, ami jót is tehet neki. De az is lehet, hogy megzavarja a légáramlást, ami nem jó neki.

Budapest belsejében hol árulnak ilyet?

Előzmény: cucu (87876)
csiriz Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87879

Lakott itt egy fiú, aki erőszakkal szedte ki, mert ott akarta begyújtani, akkor sérült.

Azért majd megnézem jobban.

A drótrugó kézzel is lejön és visszamegy? Vagy szerszám kell hozzá?

Előzmény: Téli nap (87878)
Téli nap Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87878

Lehet csak rosszul rakták vissza  !  A kémlelőn  több rétegű csillám más néven mária üveg  van.

Egy rúgó rögzíti.

Vagy helyre rakod vagy pótólod újjal.

Nem kardinális hiba, de azért oda kell figyelni.

Előzmény: csiriz (87875)
spee981 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 87877

Rehau: csak a csatornára gondoltam, az idomok meg a csövek ránézésre is drágák, már a színük is gyanús... :) Persze a csatorna se lehet olcsó, igazad van. :( Az 50x25-ös villanyos jobban illik a házibarkács-profilba, azon a pár méteren ahova be kell tenni az is meg fog felelni, és egyszer majd festhető / tapétázható. És nem presszes szerelést tervezek, hanem kulcsosat, ezt elfelejtettem írni.

Gerinc: azért kéne gerinccel menni odalent, hogy minimalizáljam a hőveszteséget. Fent pedig szintén gerinc, de ott meg azért hogy ne kelljen párhuzamosan 3 pár csövet vinni falon kívül.

Előzmény: morgen66 (87873)
cucu Creative Commons License 2016.11.04 0 1 87876

Állítólag nem, de én kicserélném.

Előzmény: csiriz (87875)
csiriz Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87875

Sziasztok!

A kéményes FÉG gázkonvektoron az őrláng kémlelőablakban lévő kör alakú átlátszó lemezke szélén kb 2mm széles rés van, mert piszkálták régen.

Okozhat ez valami gondot?

morgen66 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87874

https://www.rehau.com/hu-hu/epitesi-vallalkozok-kivitelezok/sanitaerinstallation/heizkoerperanbindung/heizkoerperanschluss-aus-der-sockelleiste

Szép meg jól is néz ki, de kell hozzá szerszám amivel megtudod csinálni a kötéseket, oda kell figyelni rá már a "presszelésre".

Csövek és az idomok  a bekötő szett a radiátorhoz Q-va drága. Szerintem.

Előzmény: spee981 (87870)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87873

Megoldás lehet a gerinc kiépítése,de lehetne pl.osztó gyüjtö is elzáró csapokkal,onnan meg elviszed ötrétegűvel,igaz akkor több ötrétegű kell.

Van olcsóbb a rehaunál, de ha csatornázol arra számítani kell,hogy íveket nem tudsz benne hajtani,könyöközni kell.

Villanyszerelő boltba lehet kapni csatornát,50x25 ösbe belefér két 16-os cső , kb 600 ft/m.

Előzmény: spee981 (87869)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87872

Köszönöm!

Előzmény: halaloszto (87871)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87871

mértem.

- névleges szélességből a légtelenítő 1.5 centit áll ki, meg hozzá kell férj.

- olcsó noname dég termofej szűk 9cm a névleges szélességen felül

- dk22 radiátor a saját konzolján első síkja 14.5 cm a faltól.

Vajk

Előzmény: spee981 (87870)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87870

A földszinten pincéből lesz felállva, úgy képzeltem el hogy feljön a csőpár, és ahol feljön, pont ott kell legyen a H idom, legalábbis nem akarom nagyon magasra tenni a radiátort hogy különösebben hajlítgatni lehessen a csöveket. Oldalsó bekötésnél nagyobb mozgástér van, pontatlanabbul lehet csinálni a felállásokat a radiátor helyéhez képest. Neten találtam képeket egész elképesztő ívekbe hajlítgatott, meg függőleges helyett ferdén futó falon kívüli csövekről, szóval nehéz lenne a világ legrondább oldalsó kötésű fűtését megépíteni, mert erős a mezőny. :) 1-2 centi hiba a kevésbé látszó csövek miatt aligha feltűnő alsónál se, úgyhogy mindenképpen újragondolom az alsó bekötéseket.

A véséstől nagyon fázok egyelőre. Esélyes hogy az emeleten normálisan nem lehet megcsinálni anélkül hogy itt-ott vésnék, meg lehet hogy a földszinten se minden radiátorhoz lentről kéne felállni, hanem szobánként egy felállás, és szobán belül elosztani kétfelé. A csőcsatornán agyalok. A rehau rausolo/rauduo rendszerének szép a reklámja, valakinek van vele tapasztalata, vagy tudtok alternatívát ajánlani?

Előzmény: halaloszto (87868)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87869

Köszönöm! Ki kell méricskélnem a pince felől látszó födémgerendákat, hogy hol fúrhatok fentről és ho nem. Aztán kiderül tehetek-e (akarok-e tenni?) jobbra + balra keresztkötést, vagy inkább jobbos alsó vagy balos alsó kötésű radiátort kéne venni. Egy olyan 1800-as van ami ablak alá kerül, tehát fix hova kell tenni, és merőleges a pincefödém gerendáira. A másik kettő párhuzamos a gerendákkal, de az egyik a kazán mellett lesz, azt ott kell csövezni és kész, a másik meg remélem a kefnik fölé fog esni és nem pont egy gerendára.

A kiépítéssel kapcsolatban kérdeznék: jelenleg az a tervem hogy a gázszerelést, a kazán felszerelését, füstcső kialakítást és rézből a pincében levő HMV tárolóig egy vastag gerinc kiépítését a fűtésszerelővel csináltatnám. Villamos szerelésre már van kiszemelt szaki. Ezeket vagy nem lehet, vagy nem tanácsos, vagy nem érdemes házilag megcsinálni. A gerincet úgy alakítanánk ki, hogy a leágazások meglegyenek csapokkal lezárva a megfelelő helyeken ahol le kell majd ágazni a fűtéshez. A szerelő levonulásakor lenne gázóra, mögötte egy üzemelő kazán és egy működő hmv előállítás. Tehát a rendszer üzemképes, tesztelt, lehet normálisan átadni-átvenni, elszámolni. Majd pedig ha mindez megvan, a gerincből 5-rétegűvel állnék fel a földszinti radiátorokhoz, és felvinnék ötrétegűvel egy vastag gerincet az emeletre, és ott is körbe lennének víve a radiátorokhoz a csövek. Amit a szerelő itthagy az leválasztható, amit én teszek hozzá azt függetlenül ki lehet építeni, nyomáspróbázni bíbelődni vele egész nyáron az őszi fűtésszezonig ahogy ráérek.

Két indokom van:

1. a szerelő nagyon nyavalyog hogy rengeteg melójuk van, többnyire építkezéseken. Szomszédom, lehet fél attól is hogy majd élete végéig baráti szívességeket tervezek kérni tőle, ez nem célom, csak lehet nem hinné el. :)

2. amit nem muszáj én nem csapok szét, inkább dologozok vele 3x annyit, csak ne kelljen utána újraépíteni a fél házat. Tőlük nem elvárható hogy itt szüttyögjenek hetekig méricskélve, apránként fúrva hogy ne repedjen a burkolat, stb.

Van ennek az elképzelésnek valami súlyos buktatója az én vagy az ő szemszögéből? Esetleg technikai okokból felejtsem el sürgősen a dolgot? Úgy tudom rezet és ötrétegűt lehet kombinálni fűtésrendszerben mert nincs folyamatos oxigénutánpótlás. Az ötrétegű szerelésnél nem felejtek bent szikét, zsebórát, matchboxot, használt papírzsepit a csövekben, ha kész van minden, nem ereszt, akkor egybenyitom a gerinccel a fűtés ágakat, feltöltés, légtelenítés és lehet a fűtést is tesztelni.

Vélemények, ötletek?

Előzmény: morgen66 (87866)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 1 87868

ha 5rétegűvel csinálod, akkor nem olyan nagy plusz macera. kell vésni persze, de utánna behajtogatod a csövet a helyére és kész. nálam úgy csinálták, hogy radiátor felrak falra, csövezés megcsinál, beköt. gipsszel csöveket rögzít, radiátor levesz, H idom folpackoz. lehet vakolatot javítani, glettelni, festeni, és a végén a radiátor passzol a helyére szépen.

Vajk

Előzmény: spee981 (87865)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87867

az alsó kötésű radiátorban belül eleve keresztbe van elvive a cső.

Előzmény: spee981 (87865)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87866

1400 -tól érdemes keresztbe kötni.

Előzmény: spee981 (87854)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87865

Az alsó bekötést aljzatban vagy falban alul vezetett csöveknél "szebben" lehet megoldani, mint oldalt, pláne ha keresztbe is kell kötni. Kevesebb a látható cső, ezt általában szeretik a népek. Én is minimalizálni szeretném a látható csöveket, de felújításnál azért szerintem macerásabb az alsó kötésű radiátorokkal dolgozni, még úgy is hogy nálam pincéből lesz felállva pár radiátorhoz (terveim szerint). Végül a macera miatt vetettem el az alsó kötéseket, de akkor még nem gondoltam rá hogy 1-2 helyen ekkora fejtörést fog okozni hogy elférjek oldalsó kötésekkel. Szóval jó Vajk tippje, a nagyon szűk helyen simán lehet hogy érdemes lesz alsó kötéssel dolgozni nekem is - nem a szépség, de a hely miatt.

A szépség kapcsán még annyit: a lógó, össze-vissza plafon alatt gázcsövezett konvektorokhoz képest nem annyira nehéz előrelépést produkálni, legalábbis ebben bízok egyelőre. :D

Előzmény: Gyurco78 (87863)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87864

szerintem nem láttál még alső kötésűt. lehet alatta porszívózni. egyáltalán nem látszanak csövek sehol.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133234010&t=9097302

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=49657013&t=9054448

Vajk

Előzmény: Gyurco78 (87863)
Gyurco78 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87863

Amúgy miért jó az alsó kötésű? Nem lehet alatta porszívózni normálisan (ellenpélda a WC, ami meg "alsó" kötésről felklköltözött a falra újabban). Mondjuk a termofej nem áll ki a radiátor síkjából, az meg jó.

Előzmény: halaloszto (87858)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87862

este mérek. kb ilyen szelepem van nekem is, legalábbis a műanyag sapka ismerős. a termofej csatlakozására van kb három szabvány, a boltban tudják hogy a tied melyik, és olyan fejet adnak. a fejek méretében van eltérés, azonos csatlakozóval van amelyik rövidebb, van amelyik hosszabb.

Vajk

Előzmény: spee981 (87861)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87861

Az alsó kötésűeknél a termofej oldalt kevesebb helyet foglal, mint egy oldalsó kötésű 3 tengelyű szelep + kifele álló termofej? Esetleg lehet hogy mégis mérhetnél... :) A szelepekkel még gondban vagyok. Ilyen szelepcsomag jó lesz egy alsó bekötésű Star-hoz: http://www.epuletgepeszaruhaz.hu/index.php/ucs-1-szelep-egysegcsomag-100-egyenes.html ? Kétcsöves lesz a kialakítás. Ucs-1 néven fut a dunaferr szelepcsomagja is, de annak szemre másképp néz ki a termoszelepe, ami Oventrop. Ezen a fenti linken milyen termobetét látható, rámegy egy Herz termofej?

Előzmény: halaloszto (87858)
cucu Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87860

Kiegészítés képpen annyit még hozzáteszek, hogy az égőtálca csere után nem csak a huhogás szűnt ment, hanem a csőhálózat kattogása is.

Korábban a gázcső felől is hallani lehetett kattogást, most a beszerelés során igazítottam a kazán és az égőtálca helyzetén, így most nem érnek össze. Valószínű, hogy ez volt a kattogás okozója, ami miatt nem lehetett aludni a mellette lévő szobában.

Előzmény: cucu (87850)
nyírcsaholy Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87859

Sziasztok.

Elektromos szelepeimen ilyen http://www.kazanwebaruhaz.hu/computherm-df-110e-elektroternikus-allitomu?tab=description állítómű van.

Most az egyik megbízhatatlanul működik (néha nem nyit ki). Lehet valahogy karbantartani vagy kuka?

Ha kuka, van valami olcsóbb alternatíva? 

halaloszto Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87858

de vegyél alsó kötésűt. akkor oldalt csak a légtelenítéshez meg a szelephez kell hozzáférj.

Előzmény: spee981 (87857)
spee981 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 87857

Úgy látom ez a miliméterek harca lesz. A fürdőbe kéne egy 900/600-as, de most pontosabban lemértem, csak 78 centi hely van. De a számaid alapján az előtérbe viszont mehet 900/600, mert az az egyik oldalról nyitott fal, így ki tudom tolni a sarokig a légtelenítős végét, és marad 15 centi a szelepes végének. Úgyhogy eldőlt: veszek egy 900/600-ast szelepestül-fejestül-tartóstul, és azzal legózom ki hogy elfér-e a szűkebb helyre is.

Vajk, ne fáradj a mérésekkel! Most már legalább tudom hogy megvetted anno a Start, és azóta 8 évet le is húzott gond nélkül. :)

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Előzmény: Gyurco78 (87856)
Gyurco78 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87856

Nekem 128-as nyílásban vannak 110-es radiátorok, teljesen jól elférnek, légteleníteni is lehet őket, persze nem egyenes szeleppel.

Előzmény: spee981 (87847)
halaloszto Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87855

nekem van egy star radiátorom, kb 8 éve. alsó középső bekötésű, 90cm magas. mit mérjek meg rajta?

Előzmény: spee981 (87854)
spee981 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87854

Köszi, ez az amit én is megtaláltam a Star-hoz. :) Mivel nagyon hasonlóak ezek a radiátorok és a Dunaferrek, szerintem minden további nélkül kalkulálhatok ez alapján a segédlet alapján mindkét típusra, aztán ráérek eldönteni melyiket veszem (épp melyik lesz akciós?).

De egy kérdés most fel is merült ahogy megint beleolvastam ebbe a segédletbe: azt írják, hogy a keresztbekötést a magassághoz képest 4-5-szörös hosszú radiátoroknál célszerű csinálni. Azaz 2m fölöttieknél. Nekem akkora egyik sem lesz, szokták mégis két oldalon kötni mondjuk 1800-asokat, 1000-eseket? Ezekből lesz pár.

Előzmény: mistermekkmester (87851)
sjohn Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87853

..ok...nincs mit!...

Előzmény: cucu (87850)
spee981 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87852

Köszönöm a linkeket! Gyors átfutás után máris láttam hogy pár dologra eddig nem gondoltam (nem meglepő :).

A tágulásit a Bosch 2500W szerelői kézikönyv 17. oldal 5.3 pont alapján saccoltam hogy kelleni fog. Összeadogatva az eléggé túlméretezett radiátorok víztérfogatait az jött ki hogy kb 80 liter víz lesz a radiátorokban (nem 30 csak 12 radátor, de vannak nagyobbacskák is). Erre rájön a kazán pár litere, plusz a csövek: saccra 100 liter körüli lesz a rendszer, lehet hogy valamivel kevesebb. 100 liter vízhez és 0.5 bar előnyomáshoz a 75 fokos előremenő már határeset a diagram alapján. Igaz hogy túlméreteztem a radiátorokat, kb 65/45-re, de elég elrontani a külső hőmérős előremenő karakterisztika beállítását, és mielőtt észbe kapok, máris spricceli ki a vizet. A másik súlyos érvem: a gáztervbe Ariston GPES került, annak meg csak 6.5l a beépített tágulásija.

A szelepek kapcsán is köszi az infót. Lehet hogy teszek egy próbát, az a biztos: veszek egy nem problémás helyre szánt radiátort szelepestül, és el tudom próbálgatni rajta mit-hogyan.

Előzmény: morgen66 (87849)
mistermekkmester Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87851
cucu Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87850

Üdv!

Kicseréltem, jó lett, megszűnt a huhogás!

Köszi szépen!

Még hezitálok a másikon! Jól jöhet még... Lányoméknál is ilyen van. Plusz a V4-es.

Előzmény: sjohn (87839)
morgen66 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87849

Olyan adatokat akarsz amit egy tervező,épületenergetika ha nagyon érdekel.

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0017_12_epuletenergetika/ch06.html

Pót tágulási.

Kazánba milyen van? Vagy olyan nagy a lakás,hogy 30 radiátor lesz feltéve?

Radiátorokról,igaz ez Purmo,de sok minden benne van.

http://www.purmo.com/hu/termekek/lapradiatorok/purmo-compact.htm#tab-muszaki-adatok

A radiátor szelepektől is függ, hogy mekkora hely kell neki,sarokszelepnek kevesebb hely kell mint az egyenesnek.

Légtelenítéshez kell hely ,én azt mondom minimum öt centi kell ha kis kulccsal légtelenítesz. 

Herz jó szelep.

morgen66 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87848

Hol csöpög?

Új kazántest már csak valahol elfekvőben lehet,gyártani már szerintem nem gyártják. 

Ilyen kazánokat dobáltunk ki pár éve, 25 ezer forintért a kutyának nem kellett.

Próbáld meg hátha sikerül valahol használtat venni,ha nem sikerül megjavítani.

Vannak tömítő folyadékok,de az máshova is bekerülhet,és problémát okozhat.

Előzmény: vide-o-graphus (87842)
spee981 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87847

Termoteknik Star radiátorokkal volt/van valakinek tapasztalata? Korábban is felvetődött már itt pár esetben de konklúziót nem találtam. Dunaferrel terveztem, a Star majdnem Wattra ugyanannyit ad le azonos méreteknél a tervezési segédlete szerint, de csak később fedeztem fel hogy a közelben az is elérhető lenne (megatherm). Árban jobb, erre is 10 év gari van, ez is 1.25mm acélból van, szóval alternatívaként tekintek rá.

Ehhez kapcsolódik: Dunaferrhez 90/70 és 75/65-ös hőleadási táblázaton kívül nem sikerült tervezési adatokat találnom. A D-ÉG honlapján is csak prospektus meg hőteljesítmény táblázat van (vagy nagyon béna vagyok). Ami azért szerintem hasznos lenne az pl a víztartalom, tömegek, méretek pontosabban annál hogy 600x300.

Vízmennyiség: kell-e pót tágulási? A Star adatai alapján kell, jó lett volna ha a Dunaferrhez is meglennének ezek az adatok (bár így hogy Starral számolva kiderült hogy kell, most már mindegy).

Méretek: a fali akasztó mennyire tartja el a radiátort a faltól? 3 centi? 5 centi?

És van esetleg ökölszabály arra, hogy pl egy x hosszú radiátort mekkora mindkét végén lezárt falfelületre lehet feltenni úgy hogy szerelhető legyen termoszeleppel? Hosszában vagy kifelé, ahogy kevesebb hely kell. Ha a torló ugyanarra az oldalra kerül, a másik oldalon akkor is kell helyet hagyni (légtelenítéshez)? Ha igen, akkor érzésre egy 80 centis falfelületre maximum 40 centi hosszú radiátort tervezhetek, jól gondolom? :( mennyire függ ez a választott szelep gyártótól? Pl a Herz jónak tűnik.

Köszi előre is!

Kapocska Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87846

Pl. 3bar-os csapvíz a gyanús körre,nyomásmérés/nyomásesés sebesség figyelés.

Előzmény: Csokis (87845)
Csokis Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87845

Abból még kimaradtam. :-) A nyomáspróba mivel megy? Ultrahang, gáz?

Előzmény: Kapocska (87844)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87844

Szerintem a nyomáspróba sem bonyolult művelet,ha már  van behatárolt

terület. És az átkötés egy biztosabb megoldás.

Nem erőltetem tovább hátha szerencsével jársz. :-)

Előzmény: Csokis (87843)
Csokis Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87843

Ja, vagy úgy! Én arra gondoltam, hogy akkor csak a sérült kört kéne b...tatni, és a lakás többi részén lehetne meleg.

A tömítőre meg csak tippem van, hogy ez valahogy úgy működhet, mint az autó hűtő tömítő folyadék. (De egy rendes mekkmester, vagy "úgyis-csak-eladásra-lesz'" nepper azt is megoldja okosba', tojással, vagy tejjel.) Ott elvileg az a működési elv, hogy nyomás alatt keringeti a forró trutyit, de amikor az a lyukhoz ér, akkor ott a nyomáscsökkenés miatt felhabzik, és megköt, ezzel betömve a lyukat. Persze én is félnék ezt a kazánra ráengedni, de a net szerint lekötik a kazánt, és rátesznek helyette egy vízmelegítő és keringető készüléket. (Gondolom előtte a radiátorokat is kiszakaszolják, vagy legalábbis remélem. :-) ) Szóval erről akartam valamit szakértőtől megtudni. Mert a reklámanyagok szerint ezek mindig csudi-csudi szupik, csak aztán a való életben könnyen pofára esem, mint síeléskor a fekete pályán.

Előzmény: Kapocska (87836)
vide-o-graphus Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87842

Sziasztok,

hétvégi hegyi házban van egy ÉTI 25-ös gázkazán. Pöpecül megy, amikor kell; most hétvégi látogatásnál elkezdett csöpögni. Netes kereséseim alapján, kérdéseim:

1. Van-e ÉTI 25-ön belül többféle verzió, mert találtam 12-15 tagos kazántestet is?

2. Tudtok-e esetleg olyan hazai boltot/forgalmazót, akinél még lehet új kazántest?

3. Érdemes-e csak a kazántestet cseréltetni majd szakival - vagy az kb. ugyanannyi munka, mintha a teljes kazánt cserélném?

4. Lehet-e ideiglenesen valamilyen tömítőfolyadékkal a csöpögést megszűntetni - érdemes-e erre pénzt áldozni?

Ideiglenes - idei szezonban működő megoldást - keresek, aztán jövő tavasszal/nyáron, átszámolásra/áttervezésre, átépítésre kerülne a rendszer.

Köszönöm az ötleteket, válaszokat!

cucu Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87841

Írtam mailt!

cucu Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87840

Köszi!

sjohn Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87839

...gyere át és adok!...

Előzmény: cucu (87838)
cucu Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87838

Sziasztok!

Fég ZC18-hoz keresek égőtálcát.

Érdeklődtem már néhány üzletben ill. neten, de nem tudnak segíteni. Esetleg volna tippetek?

Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87837

Találtam közben utángyártottat:

http://slgkft.hu/shop/index.php?route=product/product&path=63_74&product_id=68

Típusszám alapján elvileg kompatibilis, bár a listán valamiért itt nincs rajta. Rákérdeztem, remélhetőleg ez jó lesz.

Előzmény: nixon70 (87828)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87836

Nem értem ezt a ” de sajnos egy kör az egész lakás”.

De lehet,hogy nem is kell. :-)

Szerintem az a trutyi nem csak a hibahelyre/lyukba megy.

Előzmény: Csokis (87835)
Csokis Creative Commons License 2016.11.03 0 0 87835

Köszi, de sajnos egy kör az egész lakás. Ha hozzányúlok, akkor addig nincs fűtés sehol. Van három esélyes hibahelyem. Feltárás (ha nem akarom az egész burkolatot szétbombázni) egy nap, javítás egy nap, helyreállítás egy nap. Oké, a második után van fűtés és melegvíz, de addig legfeljebb összebújunk, mint a szegény ember malacai. :-) Ezért keresek infót erről a tömítő trutyiról, hátha valaki használta már. 

Előzmény: Kapocska (87834)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87834

Nem használtam olyan szert,de szerintem nyomáspróbával

meg kellene állapítani a tömörtelen kör hibás vezetékét és a legközelebbi v.

amit a komfort lehetővé tesz azzal a körrel sorba kötni a radiátort

v. a másik előremenőjéből levenni a betápot.

Előzmény: Csokis (87831)
Kapocska Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87833

A neten vannak gépkönyvek,nézd meg és,ha leveszed a burkolatot

a légtelenítő helyére tudsz csatlakozni(szivattyú a visszatérőben),de,ha neked könnyebb a

radiátoron akkor tedd azt.

Előzmény: Gerelyk3 (87832)
Gerelyk3 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87832

ok. minden mas a falban van.

Tehat kb nem tudom most megallapitani hogy ez ami a kepen van eloremeno vagy visszatero :-(.

CSak mert akkor ugy kell bevasarolnom csatlakozobol hogy egyikkel ra tudjak csatlakozni az egyik radiator tetejere.

MEg kell egy masik amivel meg korbejarok es a radiatorok aljara csatlakozok.

Előzmény: Kapocska (87830)
Csokis Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87831

Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem. Visszaolvastam, és kb. egy éve hasonló problémája volt másnak is. (Zoleezozo85) Nemrég vásárolt lakásunkban a fűtés egy nap alatt elveszti a nyomást, leesik 0,7 bar alá, és persze lekapcsol. Ha rátöltök, szépen megy, persze csak a következő nyomásvesztésig, azaz fél-egy napig. Azt is megtaláltam, amit _kip_ írt, hogy melegen a hőtágulás szűkítheti a nyílást, ilyenkor nálunk is kisebb a nyomásvesztés. Ami érdekes, hogy sem nálunk, a két szint közti födémen, sem az alsó szomszéd plafonján nem jelenik meg a víz, pedig vagy két-három hete megy a dolog, tehát rendes mennyiségű víz tűnt el. (Persze lehet, hogy a salak feltöltés egy darabig szépen elnyeli.)  Eddig a következők történtek:

-  Új, beépített tágulási tartály a kazánba, mert a régi membránja átszakadt. (nem volt külső tágulási tartály, és a belső kevés volt ehhez a vízmennyiséghez);

- Új, külső, 18 L-es tágulási tartály;

- Természetesen a radiátorok, külső csatlakozások átnézése, tehát a padló alatti csövek eresztenek valahol;

- Ma kint volt egy hőkamerás ember, három lehetséges hibahelyet is talált, ebből kettő erősen gyanús, egy kevésbé.

Mennyire használható a tömítő folyadék, amit Nixon70 javasolt? 1-2 évre megoldás, vagy valamennyire tartós? Ha lehet, elkerülném a padló felbontását, de már az is valami, ha nem most kell szétbombázni a fűtésünket.

Előre is köszi: Csokis

Kapocska Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87830

A képen valóban csak egy cső látszik,de valójában kettő van.

A másikat meg kell keresned.:-)

Amikor bekapcsolod és fűt a kazán az előremenő a melegebb.

Azért ott kellene tölteni(reméljük az előre van a radiátor tetejére kötve)

mert a gravitáció segített abban,hogy az üledék alulra kerüljön és így rövid

úton tudna távozni a rendszerből ,mint fentre fel/bekeverve.

Előzmény: Gerelyk3 (87829)
Gerelyk3 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87829

naigen ez itt a kerdes, hogy ahol ratoltok az visszatero vagy eloremeno.

Mert csak 1 cso lathato a kazanbol kijonni (amin a betolto szelep is van).

Olyat hallottam, hogyha nem eloremeno akkor a viz bejuttatasahoz is bontsak meg egy radiatort mert itt nem lesz jo.

Felraktam egy kepet arrol, hogyan nez ki.

BEfolyasol valamit hogy MIKA kazanok.

Előzmény: Kapocska (87731)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87828

Csak az újat.

Előzmény: Zolcsi_ (87827)
Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87827

Rendben, köszi a segítséget. Még azon fogok elgondolkodni, hogy vajon egy újat tekerjek bele a mostaniba, vagy bepróbálkozzak esetleg a felújítottal. Árban nagyjából egy kategória a kettő.

Előzmény: sjohn (87826)
sjohn Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87826

...akkor nincs más hátra, mint venni egy sima 3 báros biztonsági szelepet és beletekerni a meglévőbe...

Előzmény: Zolcsi_ (87825)
Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87825

Nos, nekiálltam a dolognak: Leengedtem a vízet a kazán biztonsági szelepén keresztül (gondoltam így legalább át is mossa a szelepet a víz, hátha segít rajta).

Ezután rádugtam a pumpát a tágulási tartályra, 0 volt benne a nyomás. Felnyomtam 0,9-re, közben bluggyogott a kazán, gondolom a levegő nyomta a vízet. Aztán láttam a kazán nyomásmérőjén, hogy így már ismét van némi nyomás (kb. 0,5 bar), engedtem belőle még vízet, ismét rányomtam a pumpát, ismét 0-t mutatott, úgyhogy megint felnyomtam a tágulásiban a nyomást 0,9-re. Ekkor a kazán nyomásmérője már nem mutatott számottevő nyomást, úgyhogy gondoltam ezzel akkor megvagyok. Lementem a pincébe feltölteni vízzel. Sajnos sikerült kicsit túltölteni, mivel a lenti nyomásmérő valamiért kevesebbet mutat (aszerint 1,4-ig engedtem a vizet, de a kazánon ez már 1,8 lett). 

És mire felértem, addigra a biztonsági szelep ismét csöpögött, sajnos egy kicsit még jobban is mint eddig.

Előzmény: sjohn (87822)
lala1961 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87824

Nézz be ide,ha jó szaki csinálja bőven jó és elég lehet !:-) Kényes a kivitelezésre !:-)http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9220477

Előzmény: Pinyo. (87823)
Pinyo. Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87823

Sziasztok!

Van egy társasházi lakás( 50nm) amibe gáz fűtést szeretnék. A lépcsőházban van a gáz , órát kellene felszerelni és kiépíteni a fűtést. Szerintetek milyen fűtést csináltassak? Ez a komplett kivitelezés mennyibe kerülhet? Konvektorból 3 db kellene + 1 tűzhely csatlakozás.

Vagy inkább egy kazánnal és radiátorokkal lenne jobb?  Melyik költséghatékonyabb kiépítés és használat terén?

Előre is Köszi!

sjohn Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87822

...hátul a tetején...

Előzmény: Zolcsi_ (87821)
Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87821

Köszi, ezt kipróbálom, úgyis 1-2 napon belül leengedne magától.

A tágulási tartályt tudom biciklipumpával tölteni, ugyanúgy mint mondjuk egy házi vízművön? És ennek a csatlakozóját hol találom vajon? Elég az előlapot lenyitni hozzá, vagy le kell szedni a burkolatot?

Előzmény: sjohn (87819)
nedolaci Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87820

A szakaszosanban mire gondolsz?Naponta újra indítva?

Mert ha egy biztonságos takarék lángot állítottam,(pl,Junkers CR1-es szelep)garantáltan sírtak a "drága kuncsaftok",hogy forró a konvektor. Viszont nem volt hőtágulás,nem pattogott a "doboz" és nem repedezett szét a zománc.

Ahol nem volt takarék állítva,vagy túl kicsi ,ott bűzlött az egész udvar és durrogva indult a nagy láng.

Előzmény: Dunit (87765)
sjohn Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87819

...előbb nézd meg a tágulási tartályban a nyomást!...engedd le a rendszer nyomást...mérd meg a tágulásiban lévőt...ha kevesebb, mint 0,9, akkor pumpáld fel 1,0-re...töltsd fel a rendszert 1,2-1,4-re!

Előzmény: Zolcsi_ (87818)
Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87818

Igen, ez valami fura összepattintós megoldás, a linkeken látszik, hogy hogy néz ki a komplett egység.

A beletekerés egyébként így nem hangzik rossz ötletnek.

Ezek szerint viszont szerintetek meghibásodott a szelep és cserélni (illetve hozzátoldani) kell?

Előzmény: sjohn (87817)
sjohn Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87817

...csak úgy, hogy ebbe beletekeri, mert ez nem menetesen csatlakozik...

Előzmény: nixon70 (87816)
nixon70 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87816

Hali!

1/2"-os 3 báros bármilyen biztonsági szelep nem jó?

Előzmény: Zolcsi_ (87815)
Zolcsi_ Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87815

Sziasztok,

a lenti kérdést azthiszem rossz topikba írtam tegnap, ezért beírnám ide is, remélem nem gond:

van egy Vaillant VU HU 240/2-3 típusú cirkóm. Idén vettük a házat, amihez járt ez is, úgyhogy sok tapasztalatom még nincs a kazánokkal. Az történt vele, hogy szépen lassan lecsökkent benne a nyomás 0,5 barra, úgyhogy feltöltöttem. Csakhogy valószínű túl nagy nyomással engedtem rá a vizet, ezért leoldott a biztonsági szelep. Azt utána eltekertem és nagyjából visszazárt, így most sikerült feltöltenem 1,9 barra, azonban a szelep csöpög, pár nap alatt újra leesik a nyomás és kb 0,5-1 liter víz kicsöpög a biztonsági szelepen.

Az lenne a kérdésem, hogy a szelep az most meghalt vajon ettől a művelettől? Vagy nem jól tekertem el miután kiakadt? Néztem már cserealkatrészt hozzá, de nagyjából 17.000 Ft-ért lehet csak venni, az meg elég durvának tűnik.

Erről a szelepről van szó:

Pont ugyanilyet nem találtam, csak hasonlót:

https://www.gepeszbolt.hu/biztonsagi-szelepek/19843-vaillant-biztonsagi-szelep-190732.html

Illetve találtam még felújítottat, lényegesen olcsóbban, ezt szerintetek érdemes megvenni?

http://www.jofogas.hu/somogy/Vaillant_kazan_VU_Vuw_VC_Biztonsagi_szelep___Ntc_erzekelok_34396135.htm

Igazából pár év múlva úgyis tervezek kazánt cserélni, szóval sokáig nem kell kibírnia, de azért ne is pusztuljon el 2 év után.

Köszi!

halaloszto Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87814

lóg a szeleptányér a csapban. próbáld ki másik vízvételi helyen is.

Előzmény: matizoli (87810)
matizoli Creative Commons License 2016.11.02 0 0 87813

Nem, valahogy erről a nyomáscsökkenséről ötletem sincs!

Előzmény: t.zsolti (87812)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.01 0 0 87812

nem egykaros a csaptelep?

Előzmény: matizoli (87810)
t.zsolti Creative Commons License 2016.11.01 0 0 87811

mi ez a túlbonyolítás ,?

beépítesz egy c 24-es kazántestet, a visszatérőről küldöd, és kondenzálni fog, csak úgy kell beépíteni , hogy a kondenzátum ne follyon vissza a mostani kazánba.

Előzmény: krisztian987 (87806)
matizoli Creative Commons License 2016.11.01 0 0 87810

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék a következő ügyben, új lakás vásároltunk mely csak 60nm és a fűtést és melegvizet egy Beretta Junior 24kW-os Turbós kazán látja el.

Melegviz vételkor ha a csaptelepet kicsit megnyitom és megérkezik a melegviz, akkor a víznyomás hirtelen visszaesik, majd egy kicsi csaptelepállításra rögtön reagál és odaadja az eddig elvettet is, szóval eléggé nehéz így szabályozni, egyébkén utána már beáll és használható, csak első bekapcsoláskor csinálja ezt.

Mondjuk nekem kicsit soknak tűnik a fogyasztása a kazánnak ahhoz képest, hogy még hideg sincs!

Van valami ötletetek a fent leírt hibára?

enginer Creative Commons License 2016.11.01 0 0 87809

Nem a kazánokat kellett volna túlkomplikálni, mint a mai kondenzációsak, hanem a kazán után kellene egy külön kondenzációs fokozat. de ez + helyet foglal. drága anyagokból lehetne csak kivitelezni

Előzmény: Wattocsak (87807)
krisztian987 Creative Commons License 2016.11.01 0 0 87808

1

Akkor itt a számításom a hőcserélőről

Mit gondoltok a 0,53m2 elég lesz?

Mekkora teljesítmény mehet át rajta saccra?

3-4kW-ra tippelek.

Üdv.:

K

Előzmény: krisztian987 (87806)
Wattocsak Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87807

Merre fele kellett volna elindulni?

Előzmény: enginer (87805)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87806

Látom felkorbácsoltam a dolgokat, hogy hogyan is tudnák a kéményből energiát kivonni.

A hőcserélőt a füstcsőbe tudnám beépíteni. kb 120-140cm-es egyenes hosszom van és 20cm-es a füstcső átmérője.

Szeretnék beletenni minél nagyobb átmérőjű réz lágy rézcsövet spirálban hajtogatva.

Közben elkezdtem a nettet túrni és milyen jó oldalt találtam: rezcsoinfo.hu

Olyan 22-es rézcsőre gondoltam.

enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87805

100%- ig száraz fa ugye nem létezik, aztán ha lenne is az égés során felhasznált levegő páratartalma is hőelvonással jár. A gázról már ne is beszéljünk!

Nos, ha ezeket 100%-ig sikerülne kicsapatni, akkor lennénk nyerők. Ezt a mai kondenzációs készülékek meg sem közelitik. Nézz meg egy kondenzációs "kéményt" milyen szépen gőzölög! (ott csapódik ki az energia!).

A feladat megoldása messze nem lehetetlen csak a gyártók rossz irányba indultak el annak idején.

Előzmény: halaloszto (87804)
halaloszto Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87804

1kg ch4 ből lesz 2.25kg víz ha elégeted.

Ehhez képest 1kg tüzifában kapásból van 10% azaz 0.1Kg víz, plusz az égésnél keletkezik még 0.51Kg víz. Az összesen még mindig csak 0.61Kg.

Ha hozzáveszem hogy a fa fűtőértéke kb a harmada, akkor is az jön ki, hogy azonos fűtőértékre fatüzelésnél kevesebb víz van az égéstermékben mint gáznál. Ezért a kondenzációra gyúrás gáznál több hasznot hoz mint fánál. 

Az 1Kg metán égéshője 55MJ, a keletkező co2 2.75Kg, h2o 2.25Kg. Ha 320 fok helyett 20 fokon dobod ki őket, 0.74MJ-t fogsz a co2-n, 1.44MJ-t a vízen. Összesen bő 2MJ az 55MJhez képest. Viszont ha a 2.25 kiló vizet lecsapatod, az 5.1MJ. A füst hőmérséklete magában nem gond, csak ha emiatt megy ki a gőz.

Előzmény: enginer (87801)
Wattocsak Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87803

Na ennek sem kell utánanéznem. :-) Köszi!

Előzmény: enginer (87802)
enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87802

A forrás ellentétes folyamata a lecsapódás, idegen szóval kondenzáció. 1 kg forrásponton lévő anyag lecsapódásakor ugyanannyi energia szabadul fel, mint amennyi 1 kg forrásponton lévő folyadék elpárologtatásához szükséges.

Előzmény: Wattocsak (87799)
enginer Creative Commons License 2016.10.31 -1 0 87801

"veszteség áll a hőből, a pára energiatartalmából"

Teljesen mind1, hogy mivel fűtessz, a levegő és fűtőanyag páratartalma miatt akkor is van 1 halmazállapot változás ami energiát visz ki a kéményen.

Na ez amit állandó 20%-nak hívnak kondenzációs kazánoknál. Bár közel sem igaz.

Igazi az lenne, ha a páratartalomból az egész energiát vissza tudnánk nyerni, de oda már mesterséges füstelszívás kell, ami + energia.

A mai kondenzációs készülékeknél meg is van ez a + energia, de konkrétan értelmetlenül.

Előzmény: halaloszto (87798)
enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87800

Mind a 2-nél az lenne a lényeg, hogy kevesebb energia távozzon haszontalanul a kéményen keresztül!

Vegyestüzelésünél nehezebb az egészet hasznosítani.

Előzmény: Wattocsak (87799)
Wattocsak Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87799

Ha a füstgáz hőmérsékletét a minimumra sikerül csökkenteni az miért gáz a kondenzációs kazánnál és miért kívánatos a fatüzelésnél. Miért jobb az egyik mint a másik.

Miért humbug az egyik, és miért nem a másik? 

Előzmény: enginer (87796)
halaloszto Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87798

a füst tömege azért nem olyan nagy, és a távozó hő az ugye c x m x dT.

a veszteség áll a hőből, a pára energiatartalmából és a kéményen kiszálló elégetetlen tüzelőanyagból. egy lefojtott fatüzeléses kazán esetén a harmadik nagyon nem jelentéktelen. 

a kondis gázkazán az ugye az elsőre meg főleg a másodikra megy rá, gázkzazánnál elégetlen gáz normális esetben nincs a füstben. a gáz az ch4, a fában hosszabb láncú szénhidrogének vannak, a szén-hidrogén arány a szén fele megy el. ezért az égéstermékben kevesebb lenne a víz, de ugye van a fában direkt víz is, míg a gázban nincs.

nem tudod, az erőművi biomassza kazánokban mit csinálnak? zöld fával tüzelnek, muszáj legyen kondenzátor az égésterméken, különben nagyon vacak a hatásfok.

Vajk

enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87797

Profi (gáz)fűtési rendszereknél a "Füst" hőmérsékletét, a szoba hőfokára hűtik. Vegyestüzelésnél ez a kátrányosodás miatt nehezen kivitelezhető.

Gázosnál létezhet a perpetuum mobile, de a gyártóknak nem érdeke ezért etetik az embereket a "kondenzációs" készülékeikkel. Pedig minden készüléket kilehetne egésziteni egy kondenzációs modullal, és a készülék is lehetne sokkal olcsóbb, csak nagyobb helyet foglalna.

enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87796

A legfőbb veszteség az amikor hő távozik a kéményen!

Mert az a hő amit végre sikerült kinyernie a fából, annak is X%-át kiengedi a szabadba.

Ha ezt sikerül a minimumra redukálni, akkor jöhet, az égés hatásfokának a növelése.

Előzmény: halaloszto (87781)
enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87795

"Logikusan ha nem nagyon viszem túlzásba, akkor nem lenne gond..."

Akkor nem.

Ha sikerülne nagyon túlhűtened a füstcsövet (amit a kérdéseid alapján kétlek), akkor lehetnének gondok.

Előzmény: krisztian987 (87791)
enginer Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87794

1,3m-es füstcső?

Mi az a "kazánvédő a kátrányosodás miatt."

És ez mi ez a "Ha a felső hőcserélőt néha kinyitom"?

Előzmény: krisztian987 (87778)
QuantumSingularitas Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87793

Pálinkafőző? ;)

Előzmény: krisztian987 (87792)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87792

Lágy rézcsövet próbált már valaki házilag spirálba hajtogatni? olyan 18-20-as méretet?

krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87791

Vajk :)

Bakker, amióta az eszemet tudom te mindig osztod az igét. Legyen az fűtésszerelés, napkollektor stb...

És ezt nagyon jól csinálod. Ki is neveznélek fórumgazdának, de ez az Index itt ilyen jó dolgok nincsenek.

A lényeg. Próbálok 2 legyet ütni egy csapásra.

Jelenleg a kémény a pincét melegíti, ahol kicsit felesleges, hogy meleg legyen..

(Bár utána fölötte lévő fürdőben igen kellemes a padló hőmérséklete.)

Azt a hőt gondoltam feltranszponálni a lakóhelyiségbe.

Logikusan ha nem nagyon viszem túlzásba, akkor nem lenne gond...

Üdv.:

K

Előzmény: halaloszto (87789)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87790

Ki fog derülni. Szerintem ha bentről bírja a 150C-ot, akkor kivülről sem lesz gond...

Előzmény: morgen66 (87788)
halaloszto Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87789

tefigyumá, ha az a gond hogy a füstcső melegíti, akkor a füstcsövet kellene szigetelni, nem?

Előzmény: krisztian987 (87777)
morgen66 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87788

Az a 150 nem a szállított hőmérsékletet jelenti? A külső hőhatás az más. De próbáld meg.

Az armaflex oldalán biztos van róla infó.

Előzmény: krisztian987 (87787)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87787

Sziasztok,

Pontosan  EPDMplus-om van elméletileg 150C-ig ok. Szóval bírnia kellene.

Kiderül.

Előzmény: krisztian987 (87784)
morgen66 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87786

Vannak lehetőségek a hulladékhő hasznosításra,de talán a meleg vizes hőcserélőt többen használják,legalábbis én erről hallottam többet.

Arról én is olvastam,hogy ha nagyon lecsökken a füstgáz hője , jön a kátrány. 

Próbálj utána guglizni a hőhasznosításnak,biztos vannak akik próbálkoznak rajtad kívül is. :-)

krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87785

Berakom a kéménybe a hőmérőt és jelzek...

Előzmény: Kapocska (87782)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87784

A kéménytől kb 20cm-rel van odébb. A tubolit elolvadt, viszont a 25cm-rel odébb lévő visszatérő csövön rajta van.

Előzmény: morgen66 (87783)
morgen66 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87783

Az armaflex nem hőálló,füstcső mellé én alukasírozott szigetelést tennék.

PL.

http://www.adhesive.hu/termekek.html?id=232#doc

Előzmény: krisztian987 (87777)
Kapocska Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87782

Persze ,hogy forró a füstgáz!

A teljesítményhez kell egy magas hőmérséklettel rendelkező fűtőközeg.

Ha spórolni akarsz az fsg-vel akkor szabályozd az égést fsg hőfokkal.

Pl. a pillangószelep (ha van beépítve, v. beépítel) elektronikus szabályozásával

amiről,ha visszalapozol a pufferes topikban olvashatsz.

A pillangós szabályozást egyszerűbbnek tartom mint a kettős szabályozást.

Az égéstermék és a kémény szabályozatlanul harmatpont aláhűtve sokkal több gondot okoz

mint a látszólagos nyereség.

Előzmény: krisztian987 (87780)
halaloszto Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87781

mennyire forró az a kémény? 

a fő hatásfokveszteség nem amiatt van, hogy forró a füst!! hanem amiatt hogy éghető gázok mennek ki rajta. nem égeted el az összes fát, egy része éghető gázokként megy ki a kéményen!

ha adsz neki másodlagos levegőt, akkor ezek elégnek. még forróbb lesz a kémény, de nem megy ki a benzin a kipuffogón.

ha lehűtöd a füstöt, attól ezek az éghető anyagok még a veszteséglistán maradnak, nem égnek el, viszont lerakódnak a kéményben és tönkreteszik.

Vajk

Előzmény: krisztian987 (87780)
krisztian987 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87780

Igen, de ha adok levegőt a kazánhoz, akkor forró a kémény. Ebből a hőből szeretnék még nyerni.

Örülök, hogy tudod a Q=c*m*dT, A fűtésszerelők 99% nem tudja :)

Akkor ne is gondolkozzak rajta?

Előzmény: Kapocska (87779)
Kapocska Creative Commons License 2016.10.31 0 0 87779

Teljesen érthetetlen ,pazarló és még balesetveszélyes is a módszered!

A pufi azért van ,hogy ezt a módszert felejtsd el.

Ha van pufid és azt felfűtöd 40-ről 85 fokra akkor 260kW-ot tudsz betárolni.

Ezt kb. 5 órai tüzeléssel (50-55kW) megteheted és közben lehet füst hőre

szabályozni a kazánt.

Ha a füstöt túlhűtöd akkor ott lesz a kátránygyár .

krisztian987 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87778

Egy másik téma, ami izgatja a fantáziámat.

Van egy 5m3-es pufferem (igen 5000 liter.)

50-60 kw-os kazánnal fűtöm. Az lenne a kérdésem, hogy a tüzelésnél a kéménynél rengeteg hő megy ki. Kicsit szeretném hasznosítani, a füstcső kb 1,3m és 20cm-es átmérőjű. A kazánon van kazánvédő a kátrányosodás miatt. (Jó tüzelőanyag esetén simán menne a faelgazosítás is, de inkább folyta használom, mert úgy érzem, hogy rengeteg hő megy ki akkor a kéményen. Ha a felső hőcserélőt néha kinyitom berobbannak a fagázok.

Arra gondoltam, hogy amíg tüzelek, addig egy hőcserélőn keresztül a kémény hővel fűteném a házat.

Véleményetek?

Ui: Jelenleg még nem mérem a füst hőmérsékletemet.

Köszi:

K

krisztian987 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87777

THX.

Viszont ha ragasztok, akkor meglehet, hogy csak veszek csőhéjat, 1cm-es falvastagsággal.

Az a gond, hogy a füstcső is közel van igy ott marad a drága armaflex.

Köszi.

K

Előzmény: morgen66 (87776)
morgen66 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87776

Nem akarok vitatkozni senkivel,de kell a ragasztás ha utólag teszi fel,de minimum a klipszelés.

Előzmény: Varek1 (87775)
Varek1 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87775

Cső héjakat kell venni és azok mindenféle ragasztás nélkül is a helyükön maradnak.

Mint az ajánlott videon is bemutatták  gyönyörű  angolsággal.

Nem 'ugattak' mint az amerikánusok.

Előzmény: krisztian987 (87772)
morgen66 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87774

A klipszes megoldást javasolnám ,de a tekercses szigeteléshez nem igazán tökéletes.

Szigetelni nem úgy szokás hogy a csövet kenik be a ragasztóval,hanem a szigetelést ahol ketté vágják,de ez szálasnál néz ki jól,tekercsesnél,hát nem tudom elég macerás én nem küszködnék vele. Esetleg öntapadós szalag is van de az se olyan szép. Szerintem a szálassal lehet a legszebben megcsinálni.

Különben ha nagyon ragasztani akarsz akkor pálmatex.

http://www.mestervagyok.hu/pattex-palma-tex-univerzalis-oldoszeres-ragaszto-AH0015.html/hun/

http://www.olcso.hu/arak/cs%C5%91h%C3%A9j

Utolsó oldalon van a ragasztás

http://www.lambda.hu/sites/default/files/katalogus/armacell-tubolit-050-001-h-h-.pdf

Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87773

Biztos otthon is lehet kapni a videon is látható csőszigetelést... a feketén nincs mit ragasztani, és nálam még csak le sem csúszik a csövön. Legrosszabb esetben a hölgy által is használt műanyag kábelkötegelő lehet a megoldás.

krisztian987 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 87772

Sziasztok,

A következőben kérném a segítségetek:

A meglévő fűtési rendszeremnél szeretném a csöveket a pincében leszigetelni.

A gond az, hogy a csöveket logikusan nem szeretném szétszedni. A csőszigetelést gondoltam félbe vágom és úgy kellene felragasztanom a csövekre (Réz illetve ötrétegű).

Az lenne a kérdésem, hogy milyen ragasztót javasoltok hozzá?

A csőszigetelés tekercses tubol-it, illetve armaflex-ek.

Valami olyan kellene, amivel bekenem a réz cső felületét és ráragasztom a csőszigetelést.

Logikusan nem szeretném műanyag kötegelőkkel, vezetékkel rögzíteni a csőszigetelést, kulturált megjelenés lenne a legjobb.

A gond, gond, hogy a tubolithoz való ragasztót nem tudtam eddig beszerezni a Zalaegerszeg-en a Szatmáriban és Ruzicskában sem.

Köszönöm:

K