Keresés

Részletes keresés

akos.sz Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104096

Köszönöm, természetesen ott kezdtem, de sajnos semmi info.

Próbálkozom valamerre.

Amikor kimentettem a gépből eszembe sem jutott, hogy ez problémát fog okozni. :-(

Kimérni sem lehet egyszerűen műszerrel?

Előzmény: oregbeatsuhanc (104063)
Jahno Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104095

Az a jó, hogy idehaza is direkt árulnak ilyen átkapcsolós reléket, aztán persze ott van apró betűssel muszájból, hogy érdeklődjön a szolgáltatójánál, mert van ahol ez nem megengedett.

Előzmény: oregbeatsuhanc (104090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104094

"Az zavart meg bennünket, hogy a kapcsolón nincs se földelés se nullás vezetéknek hely."

 

Azért nincs, mert a kapcsolóba csak a fázisvezetőket szokás bevezetni, a földeket és a nullákat nem muszáj a kapcsolóban csokorba kötni.

Előzmény: Ricsard001 (104091)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104093

Szia!

 

 Még egyszer ---igen igy van.

 

 Amilyen kapcsolót emlegetsz eddig 1 félét láttam Redőny motorhoz   ---Azon volt a Nullának  és a Védővezetőnek is hely . Olasz ? gyártmány volt.

 Minden más esetben  a Nullát , védővezetöt összekötni a fenti dobozban ---A kapcsolóhoz levinni a fázist -kapcsolt  fázis-t/okat.

Előzmény: Ricsard001 (104091)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104092
"Kétféle technikával lehet hangfrekvenciát csatolni.



1 Áramváltó ....szekunder tekercsére kötve.

2 Kapacitiv csatolással,+ elválasztó szúrők."

A 80-as évek elején rövid ideig dolgoztam az Elektronika Átvitel technika szövetkezetnel egy műszer gyártó részlegben.
Ennek a cégnek a profilja telefonia átvitel volt nagyfeszültségű távvezeték hálózatokon.
Ehhez a kapacitív csatolást alkalmazták.
Előzmény: Atis57 (104087)
Ricsard001 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104091

Az zavart meg bennünket, hogy a kapcsolón nincs se földelés se nullás vezetéknek hely. Tehát akkor durván megfogalmazva a kapcsolóban kizárólag fázisokat kötünk össze, a nullás vezetékek a kapcsolón kívül vannak összefércelve, földelés pedig nincs ezeknél a lámpatesteknél. És köszi a választ! :)

Előzmény: Atis57 (104089)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104090
"Pl a műhelyben ezért sem célszerű a körfűrészt sem éjszakai áramra dugni, illetve ez már nem fér bele biztosan a szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető kategóriába.
Ügyfélszolgálat mondta ezt nekem, nem kell letámadni, fel lehet hívni a szolgáltatót aki nem hiszi..! "

Elhiszem, hogy mondanak ilyet, csak akkor azzal is tisztában lehetnének, hogy az ilyen gépek már eleve motorvedő kapcsolóról kell üzemeljenek.
Ez már gyári barkács körfűrészben, beton keverőben is benne kell legyen.

(Hálózat csuklas, kiesés nappali árammal, ha ritkán is előfordulhat, az újraindulása egy gépnek ilyenkor sem fordulhat elő. )
Előzmény: Csuklósbusz (104071)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104089

Szia!

 Pontosan --igen!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Előzmény: Ricsard001 (104088)
Ricsard001 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104088

Sziasztok! 

 

Egy Schneider Asfora csillárkapcsoló bekötésén elmélkedünk bátyámmal. A hálózat amin mókolunk jelenleg nincs rákötve a főhálózatra, tehát a szerelés biztonságos, rákötés előtt villanyszerelő fogja átnézni. A csillárkapcsoló két billenőkapcsolója két-két lámpát kapcsol, egyenként egy falit és egy mennyezetit. Rakok be képet a vezetékezésről és a kapcsolóról is.

 

A vezetékezésnél a két fölső kábelköteg /szokásos három érpár/ a lámpaágakhoz tartozik, az alsó a bejövő elektromos rákötésé lesz. Ha jól értem a kapcsolón a fölső L jelölés a beérkező fázis rákötési helye, alul az 1 és 2 jelölés a kapcsolókhoz tartozó lámparákötés helyét jelölik. A lámpáknak nincs földkábele, műanyag és üveg burkolatúak.

 

A kérdés: Ennél a kapcsolónál a bekötés úgy menne hogy felülre /L/ a bejövő fázis, alul a lámpaágakhoz tartozó fázisvezetékek, a bejövő 0 vezeték pedig sorkapoccsal összekötve a lámpaágak 0 vezetékeivel /a felső képen a felső ágak kék vezetékei/ ? Lehet nem a legszakmaibb megfogalmazások, de remélem érthet mire gondolok. Köszi előre is a segítségért!

Atis57 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104087

Szia!

 

 Kétféle technikával lehet hangfrekvenciát csatolni.

 

1 Áramváltó ....szekunder tekercsére kötve.

2 Kapacitiv csatolással,+ elválasztó szúrők.

A 230V hoz képest a vezérlőjel max 10V , és alig haladja meg a 10mW-t !

 

 Ezen a képen még látható a régi tipusu szűrő ---látványosan lög egy szigetelőn-a bal oldalit átfedi a rácsos oszlop

Előzmény: Csuklósbusz (104082)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104086

2x1800=3600/230=~16 Amper   >> 16/4= 4 Amper/mm2 
Nincs vele gond... 

A 32/4=8 Amper/mm2 már a határeset környéke lehet tartós üzemben. 

Előzmény: peti.olah (104085)
peti.olah Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104085

Ismerősnél most szabványosítottak. Vezéreltre is 32 ampert raktak :)

4-es vezetéken lóg két 1800 W-os bojler.

Előzmény: Csuklósbusz (104082)
Jahno Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104084

Jót vegyél, az is kiszolgál, aztán majd. jó lesz a gyereknek.

Előzmény: Törölt nick (104077)
peti.olah Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104083

Akkor Debrecen qrva intellllligens, mert 5-48-kor úgy lecsapták a közvilit, hogy csak úgy káprázott a szemünk.

Igaz, 6 órakor már kezdett világosodni.

Előzmény: Csuklósbusz (104081)
Csuklósbusz Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104082

Őszintén... halvány lila fogalmam sincs hogyan rakják rá a hálózatra és konkrétan mit is kell érteni a hangfreki alatt.


Vannak az elektromos hálózatra jelet rárakó számítógép hálózati adapterek. Ezek pl 100 megás kapcsolatot tudnak ráültetni a hálózatra akár 400 méter erejéig is.

https://www.wireless-bolt.hu/9510-powerline-230v

 

 

Én laikus úgy véltem hogy a hangfrekis vevő is hasonló módon kommunikál.., hasonlóan mint ahogy az ADSL is átmegy az analóg vonalon mégse veszed észre beszéd közben. 

Ha még feszültségváltakozás, frekvenciaváltakozással stb is lenne kódolva akkor elhiszem hogy nehéz lenne visszakényszeríteni a borotválkozó dugaljamból a "jelet" hogy beinduljon a fél körzet bojlere.


De akármivel is csinálják, laikusként mindig azt mondom ha csak egyetlen egyet, a sajátomat akarom indítani akkor a borotválkozó dugaljba dugott kütyünek is elégnek kellene lennie. :-)

Persze ha egyfázison van a nappali meg az éjszakai óra.. :-) Amúgy igen, erősen kellene adni, vagy mikor be van kapcsolva a bojler akkor adni a parancsot a bojler kábelén hogy ne is kapcsoljon le.. 

De ha egy ilyet vateráznék, nomeg ismerném a kódokat, protokollokat akkor szerintem lehetne azt otthonról is kapcsolgatni:
http://www.smartmerestechnika.hu/hu/terheles-vezerles/vevokeszulekek-es-tartozekok/lts500

 

 

Persze egy ilyen árából kijön a szabványosítás bővítéssel, óriási bojler óriási fűtőszállal és akkor is van melegvíz ha napi fél óra csak a vezérelt.  De akinek meg sok pénze van nem is szórakozik ilyenekkel, nappali áramról megy minden és kész.
B tarifával is már csak hőszivattyúval éri meg fűteni, de ahhoz ott a H tarifa, minden mással totál veszteség még féláron is.

 

Apropó, áramszolgáltatósoknak van még díjkedvezmény az áramra? 

Előzmény: Törölt nick (104076)
Csuklósbusz Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104081

Szép leírások, nem semmi hogy a közvilágítást is asztrológiai adatok alapján is számolják mikor kell indítani.. 

 

Bár nem teljesen értem a dolgot, de jól vettem ki hogy van ahol alkonykapcsoló vezérli a közvilágítást de akkor is csak akkor indít ha a rádióvezérlés is engedélyezi?

De gondolom ilyen falusi helyeken jó ha a rádió vagy hangfrekis cucc kapcsolgatja csak.

Előzmény: pgyafi (104072)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104080

Bekötheti mindet is, ugyanarra a fázisra.

Értelemszerűen így a "kamu fázisok" közt nincs feszültség, és nem lehet áramot felvenni, ettől még a relé helyesen működik, és védi az összes fázist, ha bármelyikről a megengedettnél nagyobb áram kerüli meg, le kell kapcsolnia.

 

Előzmény: kiggyo (104078)
Pillanatragasz Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104079

Igazad van  hogy fáziskimaradáskor is működnie kell. Csak azt nem tudtam hogy a text gombon melyik fázis megy át hogy tudjam letesztelni. Köszi.

Előzmény: kiggyo (104078)
kiggyo Creative Commons License 2019.11.06 0 1 104078
Bekötöd az L1 fázist és az N nullát, az L2 és L3 kapcsokat szabadon hagyod. Működik egy fázisról is,.hiszen másképp fáziskimaradáskor levágna?
Előzmény: Pillanatragasz (104075)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104076

Kalózeszközzel bekapcsolni? Elényúlni biztos nem kell, mert a jel a hálózaton, trafóállomáson, almérőn stb keresztül is átjön szóval ez nem olyan mint a lopótök hogy elé kell kötni.

 

 

Alapvetően de

Vagyis úgy könnyű (csak kb értelmetlen) , másképp meg rohadt nehéz.

 

Kicsit olyan ez, mint a fogyasztó "után" feszültségszabályozni, párhuzamos kapcsolásban.

Pl egy adott akkumulátor, kijön 13,7V, de nekem stabil 12V kell.

 

Elé tudok tenni a fogyasztónak egy áteresztőtranzisztort(csak bírja a szükséges áramomat), és máris annyi a feszültség, amire szabályoztam. A veszteség nem jelentős.

Ha a fogyasztóm egy hangszóró, a tranzisztoromat meg metálszámok szinuszhullámaival szabályzom, akkor ezt erősítőnek hívják.

 

Egy bika aksira párhuzamosan kötött hangszórón metálszámokat lejátszani aránylag nehéz. Ez nem egy tó, amibe mindegy, hol öntöm bele a tintát.

 

Természetesen lehetetlen nincs, az aksinak is van belső ellenállása, le lehet söntölni, leesik a feszültség, változik az áram, evvel a feszültséget megmoduláltam, de lesznek problémák.

Mondjuk "némi" veszteség.

Ami igen rosszá teszi a zeneszolgáltatás hatásfokát.

 

A "kalózbekapcsolónál" persze nem az a gond, hogy mennyi lesz a villanyszámla valami (itt nem részletezendő) jelalakokban és "icipici" időtartamokra történő veszteségtől, hanem az, hogy ne robbanjon fel a pics*ba, amivel visszakényszerítek a hálózatra ekkora feszültségváltozásokat.

 

Ahogyan az előbb is utaltam erre, hogy normálisan roppant alacsony a hálózat impedanciája, visszafelé rohadt nehéz ilyet csinálni.

 

Előzmény: Csuklósbusz (104071)
Pillanatragasz Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104075

Háromfázisos fi felét szeretnék letesztelni  egy fázisos áramkörrel. Ti hogy csinálnátok? Még nincs meg a háromfázisom. De folyamatban van.

tfe_tng Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104074

Nem tudom mi az arlimited, de arra mar rajottel hogy a teszkos cuccok nem jok. Mondjuk akkor nem tudom mit varsz egy cirka 2000Ft-os, rendkivul nagy, rendkivul iparinak kinezo cucctol (valoszinuleg pont annyit fog erni, mint amennyit az ára jelez)

 

Kerdes hogy mire kell, mert a linkelt cucc inkabb az a kategoria amivel 10++mm2 kabeleket csupaszitanak. Ha ilyen kell akkor nem tudok segiteni, de ami nekem bevalt es tokeletes az a stripax es a knipex ergostrip:

 

https://daniella.hu/weidmuller-stripax-900500-kabelcsupaszolo

https://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1363&groupID=2374

 

Az aruk meg csak koszonoviszonyban sincs azzal amit linkeltel, de ezeket nem kell hetente megvenni :)

Előzmény: Törölt nick (104070)
Jahno Creative Commons License 2019.11.06 0 1 104073
Én írtam a táblázatot, ide is beraktam már, most elsőre viszont nem találom.

"Házilagos bekapcsoló hackberendezést ehhez még nem láttam.

Valahol le volt írva a protokoll is, de azért valóban nem egyszerű, meg minek. Főleg ha maximum fogyasztás is meg van szabva.
Előzmény: Csuklósbusz (104071)
pgyafi Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104072

Ezt szépen leírtad! Like :)

Itt van a Lakihegyinek egy rövid leírása, 2009-es.

http://www.mee.hu/files/images/5/MEE_RKV.pdf

Meg egy másik:  http://www.mee.hu/files/images/5/EFR_general_HU_25_Juni_09.pdf

 

Előzmény: Csuklósbusz (104071)
Csuklósbusz Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104071

Áhh megint összevesztek rajtam. :-)

 

 

Dr google szépen leírja hogy nyáron 7 órát, télen 8 órát kell hogy adjanak és 15 percnél rövidebb nem lehet a kapcsolási időtartam.


Ezeket kamuzzák a szolgáltatók. És mindent rálehet kötni ami fixen kötött és szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető. Tehát mehet rá a mosógép csokival, vagy a hűtőgép, betonkeverő pl nem.
Átkapcsoló elektronika tiltott csak meg a dugvillás csatlakoztatás főképp.

De ennek is szerintem biztonsági oka van. Mert ha a fürdőszobai konnektorba bedugja a gyerek a hajszárítót pl, bekapcsolja, nem indul erre mondjuk ledobja a szennyeskosárba stb úgyhagyva, vagy a vasalót akármit akkor mikor jön az éjszakai áram szépen ezek elindulnak úgy hogy nem számít rájuk az ember vagy otthon sincs már... aztán kész a tűz meg a baleset.

Pl a műhelyben ezért sem célszerű a körfűrészt sem éjszakai áramra dugni, illetve ez már nem fér bele biztosan a szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető kategóriába.
Ügyfélszolgálat mondta ezt nekem, nem kell letámadni, fel lehet hívni a szolgáltatót aki nem hiszi..!  

Ilyenem van egyébként:
http://www.elstermetering.hu/downloads/LCR5x0_Datasheet_HU.pdf

Úgy mértem meg hogy mikor van és mikor nincs hogy telepítettem ezt az alkalmazást és bedugtam a mobilt tölteni az éjszakai áramra. Az app csak naplózza hogy van-e áram vagy sincs a töltőben.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sqzsoft.powerfailuremonitorfree&hl=en

Igen, az éjszakai áramon lévő konnektorba a dugvillával bedugott bojler mellé dugvillás telefontöltőt éjszakai áramra... tudom, ez már halmozottan elkövetett...  :-)

A legutóbbi menetrend így alakult:
23:10 - 02:10
04:10 - 06:40
08:58 - 09:33
11:10  -12:10
13:40 - 14:40 

Most kijött a 8 óra hossza. De tegnap lemaradt a reggel 9 órakor kezdődő fél órás meg a hajnali utolsó félóra. De akkor ilyen esős hideg nap volt, ha nagy a terhelés vagy gebasz van a hálózaton akkor lecsípnek és nem is adják vissza. A mobilos app ezt a megfigyelésem csak megerősítette. 
Ha meg ilyen kirándulóidő van hosszú hétvégén akkor van mikor extra 15 perceket is adnak de az nagyon ritka és azzal sem jön ki többre mint 7 vagy 8 óra csak nem éjszaka hanem nappal kaptuk meg.

Szóval igazad van, a 8 órát nem lépte még át soha, ilyesmi Korruptisztánban nem fordul elő.
De a magyar gyártó gondolt mindenre, magyar magyaroknak, és jól sikerült szolgáltatói szempontból.

Újabban rádiósakat raknak fel amit a lakihegyiről irányítanak, de nekem még hangfrekis van ami a hálózaton jön a jel.

De honnan, hol ültetik fel a hálózatra? 

Kalózeszközzel bekapcsolni? Elényúlni biztos nem kell, mert a jel a hálózaton, trafóállomáson, almérőn stb keresztül is átjön szóval ez nem olyan mint a lopótök hogy elé kell kötni.
A szobád konnektorából is küldhetnéd neki a jelet és venné meg még a szomszédé is, a kutya nem venné észre. Pláne van amikor eleve a mértre van kötve, ki mikor és hogy köti az már véletlenszerű.

Az óraátállítással egyidőben volt menetrendváltás is. A fent leírt menetrendet általában fixen hónapokig tartják, kivéve mikor ellopnak belőle vagy átrendeznek 1-1 félórákat, órákat, de ez a ritkább. 
Szerintem ez úgy megy hogy van belső memóriája, feltöltenek rá egy menetrendet ami x ideig érvényes.  A menetrendet  tartja akkor is ha éppen nem kap jelet, tehát szerintem nincs olyan hogy zavar végett felejt el bekapcsolni, de folyamatosan hallgatózik ha extra ki vagy bekapcsolás szükséges azt végrehajtja. Időnként kapják a menetrendfrissítést és mondjuk újra x ideig megy beavatkozás nélkül. 
Tehát leküldik a menetrendet és azzal egyidőben küldik mindig a ki/be kapcs jelet is. Így ha valakié néha rosszul hall vagy valami hiba folytán kiesik a vezérlés akkor is bekapcsolnak a bojlerek. Nagyon tutin megvan ez csinálva, pláne hogy az eszköz hackelhetetlen.
Egy bistabil relé van benne, de ha lecsap a kismegszakító mert a bojler meg a mosógép sok neki akkor áram nélkül marad a vevő. De mégis lekapcsol. Tárol annyi áramot amivel az utolsó szó jogán lerúgja a bistabil relét. Addig fel sem kapcsolja amíg fel nem tölt ez a kondi benne. Persze a visszakapcsolás is véletlenszerű késleltetéssel van ellátva.

Ha kézzel felnyomod a bistabil relét akkor véletlenszerű időközökben lerúgja, ha kézzel lenyomod mikor be van kapcsolva akkor is időközönként visszanyomja. Persze számolja is ezeket... :-)
Tudom mert vateráztam egyet, bedugtam és kapcsolgatott de nem volt szinkronnal az enyémmel. Tehát nem a jel a területi hanem a kódolás meg a készülékpárosítás.
Házilagos bekapcsoló hackberendezést ehhez még nem láttam. Állítólag villanyórát infraporton visszapörgető is van nade, éjszakai áramot gombnyomással vezérlőt még nem. De akinek van esetleg eladó....priviben keressen meg. :-) 

Tehát így hogy méregetem szerintem nem a készülékem a fos hanem a szolgáltató trükközik és sose fogja bevallani hogy titkon lenyúltak 1-2 órát mert amúgy összeomlott volna a hálózat..

Hol is van a táblázat, hol tudom megnézni az elvi menetrendet, valaki említett ilyet is?
Közvilágítást is ilyenekkel kapcsolgatják? De gondolom mindnek más a kódja, mint ahogy én is egy fogyasztási helyen bedugtam két vevőt és mégse egyszerre kapcsolt pedig mindkettő bojleres volt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104066)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104069

Ennek inkább ellátásbiztonsági okai vannak, a bekapcsolás sem csak egyszer jön, sőt. Ezért ökörség, amit a topiktroll összefantáziált már megint.

 

(ráadásul a "saját kalóz bekapcsolás" csak eléggé elméleti dolog, aki elé tud nyúlni a plombált kapcsolóórának, vagy mert nincs plombálás, vagy mert máshol csal, az ellopja onnan az áramot és egy darab dróttal nyert, nem fog mindenféle bonyolult áramkörökkel megpróbálni impulzusokat ültetni, az egyébként normálisan rohadt alacsony impedanciás hálózatra)

 

Előzmény: kosztoglotov (104068)
kosztoglotov Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104068

Van olyan eszköz amivel te is tudsz bekapcsoló impulzust csinálni, de ezt a szolgáltató is tudja, ezért a kikapcsolt időszakban rendszeresen küldenek kikapcsoló impulzusokat

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104066)
Crack_r Creative Commons License 2019.11.06 -1 0 104067

"tapasztalataim szerint) 4-6 kisebb nagyobb részletben,"

 

Ez vátozó.

Van terület, ahol csak kettő.

Ahol korábban laktam, ott jellemzően éjszaka kapcsoltak hat órát és kora délután kettőt.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104066)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104066

"Hogy a frászba tud elromlani a hangfrekis vevő így hogy 1 órával kevesebb?"

 

A vezérelt áram napi 8 óráját nem egyben kapod meg, hanem  különböző időszakokban, (tapasztalataim szerint) 4-6 kisebb nagyobb részletben, tehát lehet olyan időszak is, amikor csak egy órán át van vezérelt áram. Az éccakai vellanyórád minden ilyen időszak kezdetén kap a távolból egy bekapcsoló impulzust, az időszak végén kap egy kikapcsoló impulzust. Ezek az impulzusok többnyire az utcáról bejővő vezetéken jönnek hangfrekvenciás formában, de jöhetnek rádióhullámon is (a lakihegyi adóról). Ha az órád vételi érzékenysége valami miatt gyenge/bizonytalan, akkor előfordulhat, hogy nem érzékel egy-egy bekapcsoló vagy kikapcsoló impulzust. Tehát ha az órád véletlenül "lemaradt" egy olyan távvezérlő impulzusról, ami egy órás időszakra bekapcsolta volna a vezérelt áramot, akkor azon a napon 8 helyett csupán 7 órányi éccakai villanyod lesz.

Előzmény: Csuklósbusz (104057)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.06 0 0 104065

"Vezérelt áramnak hány órát kellene minimum adni a szolgáltatónak?"

 

Minimum 8 órát. És ezt be is szokták tartani.

A szabályok szerint amikor az erőművek nincsenek terhelve, olyankor adhatnának 8 óránál többet is (akár napi 24 órát is), de ilyesmi itt Korruptisztánban nem fordulhat elő :)

 

"7 órát mértem mobiltelefonos appal...  /24 óra. "

 

Hogyan méri ez az app a vezérelt áram jelenlétét? Tehát honnan tudja, hogy mikortól meddig van?

Előzmény: Csuklósbusz (104053)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!