Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4955
Az már más kérdés, hogy A "Fuzzy Kiwifruit" /Bolyhos (szőrös) kivi/ című fejezet tele van a megszokott, téves sztereotípiákkal, olyanokkal, mint, hogy a kivi szubtrópusi növényfaj, nevelése, művelése stb. teljesen hasonló a szőlőéhez és így tovább. Ezekkel jól el lehet tőle mindenkit riasztani és jól el lehet vele butítani a népet.

Ezért fontos a különböző forrásokból származó információk saját tapasztalatainkkal történő felülbírálata! De mi ezt szerencsére már megtettük és nem hallgatunk se félrevezetésekre, se provokációkra!
Előzmény: ninovarga (4954)
ninovarga Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4954
Valóban megfelelően hideg helyen teleltetted őket, nagyon helyesen. A kis sárgákat fenntartások nélkül kiültetheted, fölkupacolva, a rügyeket egyelőre a kupac alatt tartva, mivel azok már megindultak és most tél következik.
A Hayward is kezd megindulni, most már hasznos lenne kivárni az elkövetkező időszak télies időjárásának a végét és azután kiültetni, nappal a szabadban, az eresz alatt tartva őket, éjszakára, HIDEG, FŰTETLEN HELYRE, tető alá téve őket. Így megkímélnéd a most már kiemelkedni kezdő első rügyeket, nem kellene a növénynek egy esetleges rügyfagyás után, másodlagos rügyekről, késve indulnia. (Mivel a sárgák még könnyebben mozgathatók, esetleg azokkal is megteheted ugyanezt, csak nehogy kinnfelejtődjenek egy -5-ös éjszakára.)

Előre mondom, hogy a növényt nem szabad majd agyontápozni és különösen június-július után TILOS neki nitrogént adni, mert ellenkező esetben egy felpuffasztott, laza szövetű, vízzel teli növényt küldesz bele a télbe. Azzal (de csak ha így elrontod, akkor) könnyen előfordulhat, hogy extrém hideg esetén fagyrepedés éri télen.
Szamárság elkövetése nélkül viszont semmilyen baj nem érheti télen sem. Most már ültetvény szinten több ezer fiatal növényt követek nyomon, soha nem esett baja egynek sem!

Erre vonatkozóan található egy nagyon hasznos mondat a Bejó által legutóbb feltett angol nyelvű cikkben is:

"...To avoid vigorous late summer growth and to allow the plants to acclimate for maximum winter hardiness, do not fertilize young plants after July..."

(A túlzottan erőteljes későnyári növekedés elkerülése végett és, hogy biztosítsuk a növények számára a legnagyobb téltűrésre történő felkészülést, NE TÁPOLDATOZZUK a fiatal növényeket július hónapot követően!) /Én inkább júniust mondanék./
Előzmény: kenyérbél (4937)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4953
Örülök, hogy már ilyen hamar a megjelenés után hasznosnak bizonyult a cikk! Természetesen éppen ez volt a célunk a megírásával.
Előzmény: sandro5555 (4938)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4952
Ez szerintem a köznyelvben tévesen mimózának nevezett acacia dealbata, ha jól emlékszem és jól írtam a nevét. Állítólag az idei télen Angliában több 50 éves példány is súlyos fagykárt szenvedett. Szintén a globális felmelegedés jegyében.
Előzmény: ninovarga (4907)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4951
A javaslatom valamilyen cédrus lenne: az általunk tárgyalt növényekhez hasonlóan még nem kellőképpen elterjedtek, méltóságteljesek és évszázadokig, évezredekig elélnek. De a káki is jó ötlet lehet persze.
Előzmény: Béla1007 (4903)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4950
Gyönyörű!
Előzmény: ninovarga (4906)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4949
Ez a džem od suhe smokve nagyon ismerős nekem.
Előzmény: Béla1007 (4815)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4948
Biztosan eleve sövénynek ültették őket. Ezzel mi a bajod? Ezek nem ritka növények, tuja, hamisciprus, rakétaboróka. Szóval nem is gyümölcsfák. Lehet őket sövényre nyírni. A leyland ciprus, amiből mostanában sajnos szintén orrba-szájba ültetnek mindenhová, 35 méteresre is meg tud nőni, de kis túlzással 1 x 1 m-es kockában is lehet 30 évig tartani...
Előzmény: Törölt nick (4810)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4947
Üdvözlünk a topikban, örülünk a lelkesedésnek! Sajnos elég rossz elgondolás a faiskolák részéről az egy edénybe ültetett két kivitő. Egyáltalán hogy jut eszükbe ilyesmi? Milyen racionális megfontolás állhat mögötte? Az ilyen növényeknek egymás mellett nem lesz elég terük a normális vegetációhoz, egymásra csavarodnak, elmaradnak a fejlődésben, akár el is pusztulhatnak.
Előzmény: kaalyz (4800)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4946
Úgy tűnik, hogy az időjárás ismétli sajnos az elmúlt évet. Húsvétkor sok helyen havazott, még megmaradó hótakaró is volt. A globális felmelegedés jegyében!
Előzmény: ninovarga (4795)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4945
Ez is igaz, az ilyen, szélirányra párhuzamos, nyitott völgyek szerencsésebb helyzetben is vannak, mert gyakran áramlik át rajtuk légmozgás még akkor is, ha egyébként szélcsendes, derült, hideg éjszaka van. Ezáltal gyakrabban "számolja fel a fagyzugot" a szélmozgás.
Előzmény: Island* (4789)
aiol19 Creative Commons License 2009.03.16 0 0 4944
Legalább azt jól tudják, hogy dombokon kevesebb eséllyel fagy el a mandula virága. De ha ez megtörténik, azt azért akkor se mondják, hogy ne lenne nálunk termeszthető.
Előzmény: Floo2 (4787)
bejó51 Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4943

Szia Stodors !

Azt hiszem sokan vártak egy ilyen cikket, ami nagyon jóra sikerült.

Ezért köszönet és gratuláció illeti  Ninót!

Ráadásul mindezt magyarul olvashatjuk.

Az emlitett török honlap még ad ezekhez plusz információkat is. Csak nehézkes az

értelmezése. ( A török miatt kicsit segit a fordító progi)

De ha érdekel (vagy bárkit) az nézzen bele ebbe az amerikai egyetemi publikációba.

 

http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-1084

Előzmény: stodors1 (4942)
stodors1 Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4942
Szia Bejó!
Azt hiszem a pálmaligetes és a török cikk együtt tényleg kielégíti a magamfajta amatőrök tudásszomját kivi ügyben. Üdv
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4941
Én csak a délelőttöt,de a fügéimet azért megnéztem:füge1füge2Ez a legnagyobb fügém/igaz annyi a csalás,hogy dupla bokor.../ az ötujjas levelű óriás és úgy tünik semmi baja.A mai menü lemosózás volt némi metszéssel körítve...ja és kiástam a három káki ültetőgödrét /ez Ninónak egy célzás.../.Tegnap barackfák ültetése ,a már meglévők metszése és némi ásogatás,takarítás.Ilyenkor bezzeg rohan az idő...alig látszik,hogy csináltam vmit.
a kilátások meg ...ne is beszéljünk róla...
Előzmény: Eztmosthogy? (4939)
Freddy56 Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4940
Szia!

Köszönöm a linket! Ma már két ismerősömnek is továbbadtam.

Az egyik helyen évek óta csak virágzik, de nem terem a kivi. Múlt évben virágzásban láttam a kivijeit, kiderült, hogy porzósak. Az idén kaptak két termőt (Köszönet ezért Ninonak).
Ezen a helyen a porzós metszése, nevelése még köszönő viszonyba sincs az elvárt metszéssel. Már a kezdetektől 4-5 idősebb szál megy felfelé, meg ugyanannyi múlt évi fiatal. Szóval van mit ritkítani!
A link - ezen keresztül Ninoék mindent bemutató cikke - alapján az idén már közelít a helyes kialakításhoz. Elég sok felmenőt ki fog vágni. Ezúton továbbítom az illető köszönetét.

A másik helyen metszésbemutatót kellett volna tartanom. Remélem a link alapján már ők is sokkal okosabbak lesznek.

Köszönet Ninonak ezért a nagy segítségért!
Előzmény: Island* (4935)
Eztmosthogy? Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4939
Úgy látom a délutánt mindenki a kertben töltötte!...
Én is most fújom ki magam...
Üdv mindenkinek!
sandro5555 Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4938

Azt hiszem mindannyian köszönetet mondhatunk NINO VARGÁ-nak a kiwis cikkért is.Most már tudom miért nem terem az én 8 éves és az ismerősőm 10 éves "ÖNTERMÉKENY " KIWIJE.

kenyérbél Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4937

De jó, hogy ezt leírtad Freddy 56, mármint, hogy a szerzőpáros egyik tagja Ninóvarga, mert úgy voltam vele, hogy jót teszek -e vele , ha elolvasom, kitudja mit szól az itt leírtakhoz Ninó. De így már át fogom tanulmányozni.
Nínó!
Itt hozom a közeli képeket is e kivi rügyekről. Van több is de lemerült a gép, nem tudom feltölteni. De ezekből is kiderül, hogy nincsenek ezek még megindulva.
az 1.,2., a sárgáról készült
A3.,4., Hayward  termő
az5.,6. Hayward porzós
A Hayward termőn ,úgy 1,4m magasságában látok valami mozgolódást, de az úgy ís levágásra kerül.
Úgy-e nincs még baj. Ma , de legkésőbb holnap el lesznek ültetve.
Várom, és köszönöm a választ.

 

 

 

 

 

 


Előzmény: Freddy56 (4936)
Freddy56 Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4936
Szia!
Ne csodálkozz, hogy "átfogó és "kimerítő", és nagyon olvasmányos" a cikk!
A szerzőpáros egyik tagja Ninovarga.
Előzmény: Island* (4935)
Island* Creative Commons License 2009.03.15 0 0 4935

Aki kíváncsi egy átfogó és "kimerítő", és nagyon olvasmányos cikkhez a kivi termesztésével kapcsolatosan, az feltétlenül olvassa el a cikket:

 

http://palmaligetetmagyarorszagnak.com/modules/smartsection/item.php?itemid=438

CBNora Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4934
Jó, de aztán legyél könyörtelen, és csak egyet hagyj meg!
Muszáj volt összessük azt a fűtött dobozt, mert a paprikamagok iszonyú vontatottan csíráztak a szűk 18 fokos konyhában (éjjel sokszor annyi sincs). A fűtőtestre meg ugye szintén hiába teszem, ha csak hébe-hóba kapcsol be.
Az izzó és a magok közé be szoktam tenni valami hetilapot, hogy egyenletesebb legyen a hőmérséklet eloszlás. A képtáramban az utolsó vegyes mappában van róla kép is.
Főleg a paprikát és a tökféléket rakom bele, a legtöbb magnak elég a hűvös konyha is.
Előzmény: Eztmosthogy? (4932)
Eztmosthogy? Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4933
Köszi a képet és a biztatást! Ha majd az enyémek is ekkorák lesznek, teszek fel róluk képet... ;)
Előzmény: bejó51 (4884)
Eztmosthogy? Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4932
Külön köszönet a fűtött doboz ötletéért! Megpróbálok összerakni egyet, jó lesz a többi magom csírázását tuningolni. A földicseresznyénél 3-4 magot tettem egy fészekbe, szerinted jó lesz ez így?
Előzmény: CBNora (4883)
ninovarga Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4931
Igen, azokat le lehet takarni, csak arra kell mindig vigyázni, hogy a "takaró" maga ne érjen hozzá a növényhez, legyen köztük levegő, mert egyébként "megsütheti".
Előzmény: kenyérbél (4929)
ninovarga Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4930
A "szőrösödön" is nagyok a rügyek. Le is fényképeztem, megnézted?
Előzmény: szaguaro (4928)
kenyérbél Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4929
Köszönöm Ninó a gyors választ.
A  képeket holnap megcsinálom. A H-Tom.-nál, csakugyan szabadszemmel ali-alig látható pont van a lehullott levél helye fölött. Meg is voltam ijedve, először, hogy nem él. Ezek méretüknél fogva nem fértek be a hajtató kis növényházba, aminek a férjem csinált egy vezérelt , 0-+5 fok közötti fűtést.No ebbe viszont a sárgák szépen befértek, vesztükre, mert ezek biztos, hogy előrébb vannak. Viszont, méretüknél fogva könnyen takargathatom. ez vígasztal.
Holnap jövök a képekkel, és mégegyszer nagyon köszönm.
Előzmény: ninovarga (4915)
szaguaro Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4928
Elfelejtettem mutatni, de az argutákon már vannak zöld rügyek.
Előzmény: ninovarga (4921)
ninovarga Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4927
Sajnos, minden évben ilyen "eseti" előny-hátrányban vagyunk mi itt tavasszal.
Előzmény: stodors1 (4925)
ninovarga Creative Commons License 2009.03.14 0 0 4926
Látod, amit a jónép "nyaralóként" tart fenn, ott van böcsülete a fügének, de hát a lakóház környékén, ugye ott "nem nagyon szokás" ilyesmit tartani (csak Pécsen, mert az ugye mediterrán), mivel általában a szomszédoknak sincs.
De a "nyaraló" az más, ott vagy a szomszédnak is van, vagy nagyon szeretne, vagy majd lesz is neki. Hát sajnos, a jónép így "gondolkodik". Mindig a más fejével, a magáéval ritkán, vagy soha.
Ezért vagyunk kénytelenek az elterjedés érdekében ezekből a növényekből "divatot" csinálni, olyanok segítségével, akik képesek a saját fejükkel gondolkodni.
Előzmény: Floo2 (4924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!