Keresés

Részletes keresés

karibaba Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4890

Kinyúlik? ;o))))))))))))))))))))))

 

Előzmény: Texas Chris (4889)
Texas Chris Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4889
Szia Ági.

A vemhességi idő 31 nap. Az alomlétszám változó, függ a fajtától, tartási és takarmányozási körülményektől is , általában 5-12 db szokott elenni. A fialás elött az anya már kb. 1 héttel elkezd fészket építeni szalmából, szénából. A fialás elött közvetlenül szőrt tép a hasáról és ezzel béleli ki a fészket,a fialás éjjel történik. A fiókák csupaszon és vakon születnek. A szemük kb. 8-12 naposan nyúlik ki. A fészket kb. 18-21 naposan hagyják el. A fiókák intenzíven kb a 30. napig szopnak, utána már szinte csak szilárd takarmányt fogyasztanak. Én a fiókákat 42 naposan választom le és a 45 nap fedeztetem az anyát újra. Az anya hasában a vemhesség utolsó két hetében fejlődnek nagyon sokat a kisnyulak és a laktáció, a szoptatás elég nagy igénybe vétel. Ekkor a takarmányozásra nagyon oda kell figyelni.
Előzmény: skolikagi (4888)
skolikagi Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4888
Hány napos korban nyílik ki a kisnyuszik szeme...?
Pet89 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4887
Helló, én már évek óta mondom, hiába h felesleges ennyi serleget kiosztani (a díjkiosztón is mondta az elnök, h szóba került gyűléseken, akkor rám utalt). Semmi értelme, de válaszul mindig azt kapom h akkor nem fog jönni senki kiállítani, erre én azt mondom h aki azért hoz ide nyulat h kapjon érte egy serleget akkor az inkább ne hozzon. Több értelme lenne fele ennyi díjat kiosztani és nem is feltétlenül serleget hanem például népművészeti fazekas dísztárgyakat Nádudvarról azoknak legalább valódi értékük van (a világörökség része a Nádudvari kerámia). És ha kevesebb díj lenne akkor egyre többet tudnánk költeni, lehetne szebbeket venni. Ja és mindig jön h a színvonalból nem akarunk visszavenni..... az hol színvonal h egy 92-93 pontos nyúl 2 cm-rel kisebb serleget kap mint egy 96,5?
Szerintem akkor lenne igazi verseny ha kevés díj lenne, mindenki igyekezne felkészíteni a nyulát a kiállításra rendesen.
Előzmény: SÁRVÁRI ATTILA (4877)
Pet89 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4886
Helló, a monori börze lényege (általában) az, hogy akinek sz.r nyula van is annyiért akarja adni vagy még többért mint a jót illetve akinek jó nyula van az meg olyan árat szab meg (teljesen jogosan), hogy szinte 100%-ban külföldiek viszik el, mert nekik az még megfelelő ár.
Előzmény: tooommm0013 (4856)
Pet89 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4885
Szia, a trisulmix nem sokat ér csak megelőzésre jó. Most T-Sol Do-t használok azt is megelőzésre, de az sokkal jobb plusz gyógyszeres táp szintén megelőzésre. Hallottam h a Bycox az jó kezelésreis de az még nem volt nekem. Ha elkapta akkor már nem sok mindent tudsz vele csinálni, vedd ki a többi közül legalább azokat ne fertőzze, és vagy meggyógyul vagy nem....
Előzmény: Purcsimanó (4849)
Rencsa-baba Creative Commons License 2010.03.17 0 0 4884
Aranyos képek....:))

Hát a szürkének az apja 4-5 kg körüli volt,ránézésre.Nagy termetes bak volt.A foltos kb 3-4 kg lesz.

Valamelyik nap megmértem a vadas bakom sulyra.3,30 volt...:))

Az biztos hogy nem olyanok mint a törpéim...:DD
Előzmény: karibaba (4879)
nddori Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4883
Már voltam néhány kisebb kiállításon is és gyorsan bezsebeltem egy kiállításgyőztes címet és egy egyesületi díjat is, de mondom, ezek csak kis kiállítások voltak. Viszont teszik ez a dolog és igyekszem :)
Nagyon tetszenek ezek a törpék, ha lenne helyem.... :)
Előzmény: törpecser (4882)
törpecser Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4882

 

Ez igen, akkor már van is egy kis tapasztalatod. Csak így tovább!

Ahogy igértem teszek fel pár képet a nyúlkiállításról, hogy egy kicsit szinesítsem a topikot.. (((ha nem baj..))

a kis győztes
Előzmény: nddori (4880)
karibaba Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4881
Kiállítási példánynál gondolom "ciki", ha megáll 5,5 kilónál, de ha az ember a gazdasági haszna miatt tartja (hús), akkor nem is annyira a felnőtt súly számít, hanem az, hogy 3-4 hónaposan bőven lehessen belőle falatázni. :o)) Márpedig ezek a "zalai óriások" már most jó súlyban vannak, nagyon intenzíven nőnek, gondolom Tom akkor sem fog elkeseredni, ha mondjuk 6 kilónál megállnak, vagy lelassul a növekedésük. A lényeg, hogy az utódaik is ilyen szép ütemben fejlődjenek! Mondjuk az is lehet, hogy rosszul gondolom.... :oD
Előzmény: nddori (4876)
nddori Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4880
Köszönöm!
Tavaly is volt egy nyuszim Dabason, csak még nem volt meg a számom, így nem az én nevemen volt :) Idén már többet szeretnék vinni :)
Előzmény: törpecser (4878)
karibaba Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4879

Szépek! Nagyra nőnek majd? Most mekkorák?

 

Én is hoztam pár képet...

Vasárnap kihasználtuk a viszonylag kellemes, tavaszias időt:

 

http://gallery.site.hu/d/12917676-4/nyuszi_legeltetes_018.jpg

 

http://gallery.site.hu/d/12917376-2/nyuszi_legeltetes_031.jpg

 

Ezért jó a „sajátnevelésű játékos”:

 

http://gallery.site.hu/d/12917379-2/nyuszi_legeltetes_050.jpg

 

http://gallery.site.hu/d/12917413-4/nyuszi_legeltetes_063.jpg

 

Kedvenc kapirgálóim:

 

http://gallery.site.hu/d/12917416-2/nyuszi_legeltetes_068.jpg

 

Előzmény: Rencsa-baba (4868)
törpecser Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4878

 

Szia!

Köszönöm.

Hajdúszoboszlón minden évben rendeznek nyúlkiállítást március hónapban, ez volt a 18. kiállítás.

Az országos nemzeti kiállítás Dabason 2010. december 11-12-én lesz.

Meg kell próbálni, nagyon sokat lehet tanulni egy-egy ilyen kiállításon. Nagyon szép nyuszijaid vannak, meg kell őket mutatni és megmérettetni..

Sok sikert!

Előzmény: nddori (4855)
SÁRVÁRI ATTILA Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4877
ÉRTEM.NEKEM SAJNA NEM TETSZIK.
Előzmény: törpecser (4875)
nddori Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4876
Igen, ez a súly jónak számít, de várd ki a végét! Sajnos nekem volt 2 óriásom is, amik 4-5 hónapos korukig nagyon nőttek, aztán megálltak...
Ez meg akkora hülyeség, hogy az óriások nem is akkorák, mint az adatlapokon...de gondolom ezt tudod... Az igazi óriások igenis nagyok! Az enyémek pl 9 kg-ok :) De vannak ettől még nagyobbak is.
Előzmény: tooommm0013 (4856)
törpecser Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4875

 

Sziasztok!

Szia Attila, nekem nincs bajom a közepével 3 képet raktam fel, az első a teljes kép, a második csak a felső része, a harmadik csak az alja a felirat miatt .

Mikor felraktam mind a 3 kép látható volt..))) mostmár nem. Valami van, mert a többi topikban sem láthatóak a képek, illetve nem nagyíthatóak..)))

 

Főrike köszi.. 

Előzmény: SÁRVÁRI ATTILA (4874)
SÁRVÁRI ATTILA Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4874
SZIA!NEM TETSZIK A KŐZEPE NEKED SEM?
Előzmény: törpecser (4847)
skolikagi Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4873
Nagyon szépek a nyuszik, gratula!
A foltos olyan mint az enyém...pontosabban a szürke is:-)
Lett három kisnyuszijuk, egy foltos, mint a mama, egy szürke, mint a papa és egy hófehér:-)
Holnap ha jó idő lesz, csinálok róluk képet, már hatalmas nagyra nőttek:-)
Előzmény: Rencsa-baba (4868)
förike Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4872
Kavarnyikék mi a helyzet??????
förike Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4871
Most van bőven nyúl! 1x csinálltunk!!De nem lett valami jó!
Előzmény: tooommm0013 (4867)
Nyulászpetya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4870
Nekem van
Előzmény: j ó z s i (4869)
j ó z s i Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4869
Sziasztok!
Segítségeteket kérem abban, hogy tudtok valakit aki holland nyulat tart?
Ilyet:
Rencsa-baba Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4868
Na hali!

Hoztam foltos nyulat.Bár nem fekete foltos,de ez is tetszett.Na meg hoztam egy másikat,mert én olyan vagyok,hogy elmegyek 1 nyulat vanni és 2-3 lesz belőle.Mert meglátok egy szépet és nem tudom ott hagyni.Nos a foltos anya a szürke bak.3 Hónaposak...:)))



tooommm0013 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4867

Jó dolog tud lenni a disznóvágás!

Hogy állsz a nyúlkolbásszal?

Előzmény: förike (4866)
förike Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4866
Valamelyik honlapn láttammajd utána nézek!!Oké!!Remélem a következőre ell tudsz jönni!!Holnap vágunk  disznót csinálunk jó kis húsos szalonnát!
Előzmény: tooommm0013 (4865)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4865

Igen ezeket írják a magyar óriás/vadasról. Ez mikori iromány? Hol találtad?

 

A pilisi börzére nem megyek, mert a szolnoki is akkor lesz.

Előzmény: förike (4862)
förike Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4864
Én igen!!Ezt találtam a neten!
Előzmény: karibaba (4863)
karibaba Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4863
Hááát.......ez alapján ÉN nem akarnék magyar óriást... :os
Előzmény: förike (4862)
förike Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4862
A Magyar Óriás Nyúl

 

A magyar óriás fajta körül több vonatkozásban is heves viták zajlottak le. Az egyik sokat vitatott pont a magyar óriás – magyar vadas kérdés volt. Sokan a kettőt önálló fajtának ismerték el, mindkét fajtában színváltozatokkal. Mások szerint magyar vadas fajta nincs, csupán a magyar óriásnak két súlyváltozatáról lehet beszélni.

A Magyar Házinyúl és Kisállattenyésztők Országos Egyesületének álláspontja szerint magyar vadas fajta nincs, csak magyar óriás fajta. Ezen belül két változatot különböztetünk meg. Ezek eltérő súlya egyben gazdaságilag fontos tulajdonságokra is utal.

A fajta kialakulása. A század elején hazánkba több száz, talán több ezer belga óriás nyulat hoztak be. A szemre is tetszetős, egyúttal azonban hatalmas, nagy hústömeget adó állatok hamarosan népszerűek lettek a magyar tenyésztők körében, és a fajta rohamosan terjedt. A nagy keresletet szervezett tenyészutánpótlás hiányában nem tudták kielégíteni, hazai tenyésztőbázis pedig nem volt. Ezért a rokontenyésztés elkerülése érdekében sokan a hazánkban már ismert vadas színű parlagi nyulakkal keresztezték a belga óriásokat. Természetesen az így létrejött állományokban a testnagyság csökkent. Hozzájárult ehhez a folyamathoz az is, hogy az átlagos magyar tenyésztő nem tudta az óriás nyulakat úgy takarmányozni, mint amilyet ezek igényeltek volna. Változott a korábban eléggé egyöntetű vadas szín is.  Egyre gyakrabban jelentek meg vasderes és fekete ivadékok. Ezzel a folyamattal egy időben néhány tenyésztő törekedett arra, hogy a belga óriás fajtajellegét fenntartsa. Lehetőségeihez képest a vérfrissítéshez nem parlagi nyulakat, hanem eredeti belga óriásokat, több esetben pedig német szürke óriás nyulakat használtak fel. Ily módon alakult ki a két súlyváltozat. A kisebb testű változatot, amelynek kifejlett kori  élősúlya 5-7 kg, nevezik sokan magyar vadasnak. Mai szemmel nézve ez a kisebb testű változat a kívánatos, mert ezek általában zömök testfelépítésűek, széles és jól izmolt gerinctájékkal, közép nagy fejjel, rövid, nem húsos és felálló fülekkel.  Dicsérik tejtermelő képességét, ami a jó nevelőképesség egyik alapja. Ebben közrejátszik az a körülmény is, hogy egyre több olyan anya található ebben a változatban, amelynek 8-10 működő csecsbimbója van. Különösen előnyös az a tulajdonsága, hogy jól bírja a közepesnél gyengébb takarmányozási viszonyokat, igénytelen, edzett és a betegségekkel szemben ellenálló. Súlygyarapodása nem kedvezőtlen, a 2,5 kg vágási súlyt 12 hetes korára eléri.  Az óriás jellegből adódó probléma az, hogy ebben a súlyban és korban nem mutat kész húsformákat, vágási kitermelése többnyire gyenge, az – érthetően – nagy fej, nagy lábak miatt. Az említett értékes tulajdonságok azonban indokolttá teszik, hogy a magyar óriás kisebb testű változatával többet foglalkozzunk, tenyésztését felkaroljuk.

A magyar óriás fajtának nagyobb testű változatának azokat az egyedeket tartjuk, amelyek kifejlett korukban 7-9 kg élősúlyt érnek el. Ezek általában közepesen izmolt, viszonylag durva szőrzetű, csontos állatok. A fej viszonylag nehéz, a lábak eléggé durvák. Jellegzetes a hosszú, húsos felálló fül. Ez a változat tenyésztulajdonságait tekintve közepes képességűnek minősíthető. Gyakori közöttük a gyengén ivarzó, nehezen pároztatható vagy éppen meddő anya. Viszonylag nagy a halvaszületett fiókák száma és nagy a fiatalkori elhullás. Előnyös tulajdonsága viszont a növendékek kedvező súlygyarapodása. Rendszerint már a harmadik hónapban elérik vagy meghaladják a 2,6-2,7 kg élősúlyt, ennek megfelelően takarmányértékesítésük is jó. Ez utóbbi különösen kedvező, ha megfontoljuk, hogy a magyar óriás nyúl igen nagy mennyiségű feltétlen nyúltakarmány, hulladék, melléktermék értékesítésére képes. Így háztáji viszonyok között ez a nyúl gazdaságos hústermelésre képes. A magyar óriás nagyobb testű változatával kapcsolatos legtöbb probléma a gyenge hústermelő képességgel függ össze. Igaz, hogy 7-9 kg végsúlyukkal nagy mennyiségű húst szolgáltatnak, a jelenlegi helyzetben azonban a tenyésztőt nem az elérhető kifejlettkori végsúly érdekli.  Napjainkban az a fontos, hogy egy anyanyúl után minél több húsnyulat tudjon a tenyésztő eladni, és ezek a növendékek a 2,5 kg élősúlyt minél rövidebb idő alatt érjék el. A feldolgozóipar szempontjából pedig az a fontos, hogy a 2,5 kg élősúlyú vágónyulak vágási kitermelése minél kedvezőbb legyen. Ha ezek figyelembevételével próbáljuk értékelni a magyar óriás mindkét változatát, akkor megállapíthatjuk, hogy az ivadékok kedvező fiatalkori növekedési erélyét a viszonylag kevés felnevelt ivadék károsan ellensúlyozza. Az ipar problémája pedig az, hogy 2,5 kg élősúlyban a magyar óriás növendékek vágási kitermelése ritkán haladja meg a 42%-ot. A gazdaságot rontja az óriásszülő nagy takarmányfogyasztása, nagy létfenntartó takarmányszükséglete. Valamivel kedvezőbb képet kapunk a kisebb testű változatban. Ezek a kisebb létfenntartó takarmányszükséglet és a jobb húsformák miatt esnek kedvezőbb elbírálás alá.

Színváltozatok. A leggyakoribb a vadasszürke változat. A felszőrök mély sötétszürkék, az aljszőrök a bőr közelében fehérek. A hason levő szőrzet az emlők táján szürkésfehér, az oldalakon a gerince felé fokozatosan sötétedik. Súlyos hiba a hason levő fehér szőrzet. A szem barna a karmok pigmentáltak.

A fehér óriás finomabb csontozatú, mint a vadasszürke, vágási kitermelése valamivel kedvezőbb. A mellkas széles és dongás, a gerinc jól izmolt. A fej hosszú, enyhén ívelt, a homlok széles a fülhosszúság 15-18 cm. A fülek jól láthatóan erezettek. A szem piros. A felsőszőrök és az aljszőrök egyaránt tiszta fehérek, a szőrköntös minden egyéb színtől mentes. A sárga árnyalat, a test bármely részén súlyos hibának számít.

A vasderes színváltozat dr. Anghi Csaba szerint önálló fajtának tekinthető, mert az önálló fajtaként való elismerés igényeit kielégíti. Ez vonatkozik a termelési tulajdonságokra és a színeződésre egyaránt.  A szőrzet színe – különösen a gerinc vonalán – feketébe hajló vasszürke. A szem körül fehér karika nem lehet. A magyar vasderesek edzett és szívós nyulak, több figyelmet érdemelnének.

A magyar óriások tenyésztésével hazánkban néhány szakcsoport szép eredményeket ért el. Elsősorban Kispesten, majd Pécsen és Csepelen karolták fel az óriások tenyésztését és egyre nagyobb mértékben küszöböli ki a korábban gyakori testalakulási hibákat. Ez nyújt biztosítékot arra, hogy nem fog kihalni.   Na ezt találtam!Toomnak elsősorban!

karibaba Creative Commons License 2010.03.16 0 0 4861
Ja és nem értek hozzá, de 12 hetesen a 3 kiló feletti súly igencsak figyelemreméltó, márpedig- ha jól emlékszem- ezek 3,5 körül voltak! ;o) Sok sikert ezekhez a zalai nyulakhoz!
Előzmény: tooommm0013 (4856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!