Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.08.25 0 1 26994

Már egészen elérhető áron lehet RO készüléket kapni. Semmit sem ad hozzá a vízhez, amatőröknek is biztonságos, használata is egyszerű.

Előzmény: becherovka83 (26989)
becherovka83 Creative Commons License 2020.08.25 0 0 26993

Sajnos ezekbe kevesen látnak bele, de látom hogy megfelelő helyre tettem fel a kérdést! Amúgy amit leírtál az alapján valószínű mégis jobb, mint amit itt ivóvíznek csúfolnak, holott teli van mindeféle hormonnal és egyébbel, amit jelenleg nem lehetséges kivonni a vízből. Sajnos mindegyik vízben jelen van valamilyen nem kívánatos összetevő. Pl. esővizet én sem használnék.

Előzmény: radio111 (26992)
radio111 Creative Commons License 2020.08.25 0 1 26992

A bolti ioncserélt vízzel csak az a bajom, hogy amire készül (akkumulátor, gk hűtőrendszer, vasaló, akvárium) nem feltétel, hogy csíramentes is legyen. Nem emberi fogyasztásra gyártják, nem is követik az élelmiszergyártási protokolt. Mi "gyártunk" lágy vizet, de nem eladásra, hanem a kazánba (napi ezer köbméteres tételben). Na ez majdnem teljesen vegytiszta víz, szinte teljesen szennyeződés mentes, tudom, hogy nincs benne semmi káros de mégsem gondoltam még arra, hogy sört főzzek belőle.

Előzmény: becherovka83 (26991)
becherovka83 Creative Commons License 2020.08.25 0 0 26991

Köszönöm! Ioncserélős magoldás alatt arra gondoltam, amit készen, 5 literes flakonban lehet kapni a boltokban. Nem én terveztem elkészíteni. Ha az akkuba jó, miért ne lehetne meginni? Jó ez csak vicc volt :) De amúgy díszhalak vizének lágyítására is használják, persze az sem egyenértékű azt emberi fogyasztással... 

Előzmény: radio111 (26990)
radio111 Creative Commons License 2020.08.25 0 1 26990

Vogel-Wolfgang Házisör készítése c könyvben elég jól le van írva (netről le lehet tölteni szerintem, nekem is onnan van). A forralásos megoldás is elég jó, de ha kicsit ügyesebb vagy a mésztejes is megpróbálható. Az ioncserélős variációt nem ajánlom (nekem egyik szakmám és tudom, hogy szakértelem nélkül könnyű elszúrni).

 

Előzmény: becherovka83 (26989)
becherovka83 Creative Commons License 2020.08.25 0 0 26989

Nektek mi vált be gyakorlatban a leginkább a sörfőzésre szánt víz lágyítására, illetve ph érték beállítására? Az áruházakban kapható desztillált víznek árult ioncserélt vizet szoktatok használni? A valódi lepárlással készített gyógyszertári desztvíznek elég borsos az ára. Nézegettem desztilláló készüléket is, de egynlőre nincs "kedvem" beruházni rá. Viszont ki szeretnám próbálni az eddigi lefőzött receptjeimet úgy is hogy nem csak pesti csapvízzel készítem el őket. Teszteltem mindent, ami van a közelben forrás, illetve kútvíz, de még a csapvíznél is keményebb, nagyobb a nitrát tartalma mindnek... Ami viszont érdekes, hogy a magasabb paraméterek ellenére a kútvíznek lágyabb volt az íze, mint a Duna vizének.

Kisgubac Creative Commons License 2020.08.20 0 0 26988

Sziasztok,

 

Hátha valakit érdekelhetnek az alábbi eszközök (jofogason hirdetem őket):

Szegeden eladó

-50 l-es hordó

-spirál hűtő (házi gyártmány) + rézcső

-0,75-1 l-es sörös üvegek

-36 l-es fazék

-régi daráló, amit roppantásra használtam

 

 

van még kb 50 db 0,5 l-es üveg, 2 régi típusú sörös ládával, az egyben vihető 1.500-ért

 

Üdv,

 

 

Jokerit5000 Creative Commons License 2020.08.19 0 1 26987

közel sem lesz 7% (inkább 4-4,5)! és mézet nem igazán kell főzni, a komlókat külön kellett volna inkább forralni, sok jó dolgot kinyírtál a mézből így.

Előzmény: radio111 (26986)
radio111 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 26986

Tegnap este kóstoltam meg harmadik főzetemet, egy olasz-féle búzát. Teljesen elégedett vagyok vele, olyasmi, mint ha az egyik kedvenc búzám (Valentins) amerikás komlókkal lenne megcsinálva.

A mai próbálkozásom viszont már egy intuitív improvizáció, régóta izgat a mézsör kérdése, de igazán nekem tetsző receptet nem találtam. Így érzésből, a saját homályos elképzeléseim alapján jött össze, 8 liter vízben főztem ki 1kg vegyes termelői mézet, 1 órán keresztül. A főzés elején kapott 3 gram Chinook-ot, meg az utolsó 10 percre még egyszer ugyanennyit. Visszahűtés után fél csomag Mangrove Jack méz élesztőt kapott. Kínából rendelt refraktométerem sajnos úgy néz ki "elveszett" a vámon, így csak saccolni tudok majd, olyan 7% körülire várom a végét:

Tótikám Creative Commons License 2020.08.16 0 1 26985

Mennyi idő telt el? Gyártó neve ? Kotyogó nem mérvadó, lehet tömítési hiba is.

Előzmény: fagyiskaresz (26984)
fagyiskaresz Creative Commons License 2020.08.16 0 0 26984

Valaki meg tudná mondani hogy miért nem indul be az élesztő? Amerikan Ale Köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2020.08.06 0 0 26983

 Tudom jól, léteznek aromák is a világon, de én nem használok, nem szeretem őket. Mindig a természetes a legjobb ízű, a legigazibb ízű, legfinomabb. Amit nem lehet utánozni. Ha ez az élesztő ilyen jó barackosat nyom, párlatban őszis inkább, mint kajszis, de a meggy aromája különben is erősebb volumenű. Meg a kevesebb, néha több, ez is benne van a pakliban, ami sörben sok, vagy pont elég, az párlatban kevesebb lesz, de az a kevés,,,mondjuk, ami a sokból átmegy, az nagyon finom tud lenni és természetes ízű, amin már csak a pörkölt fás, vagy hordós érlelés, dobhat egy nagyot, mert el nem veszik, az sem. 

Előzmény: Törölt nick (26982)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.06 0 0 26982

  Jelentem, átmegy párlatban is, barack ízben, érezni, simán észrevenni. Egészséges cefréje van, fél decit kellett csak eldobnom. (persze időben főzve)   No, de,,, ha ez így átmegy,,,basszus, akkor érdekessé válik a történet. 

   Meggyes, marcipános, mandulás íz lenne a "netovábbja", ennek a fajta párlatnak. (bourbon) Barack íz helyett, de amúgy tudom én jól, mindent úgysem lehet, így is igen remek és egyedi ez az eredmény, amit a kveik nyújt. 

  De azért mégis, egy kérdés:  Kb. kveik stílusban, ugyanilyen markánsan, ugyanezzel a magas hőtűréssel, meggyes, cseresznyés erős és felismerhető ízű élesztő észter termelés lenne a legkívánatosabb. Számomra.Van esetleg ilyen sörélesztő is?

   Amitől jó erős meggyes beütésű a sör és nem csak ici-picit, hanem elég jól érezhetően. ? Mert ha esetleg van ilyen, azt is kipróbálnám. 9-12% alkoholt ha bír, az már jó nekem.

  A meggyes-cseresznyés ízű élesztő észter termelés lenne a lényeg. Sörben jobban kiérezni, gondolom, a kveikes sör elég jó barackos ízű lehet. Párlatban tuti kevésbé, mint egy sörben, de a kveik barackosságot párlatban is kiérezni. Ugyanilyen erősen karakteres lenne jó, meggyesben, az ízvilág miatt. Ha van ilyesmi. Hátha.. Köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (26972)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.30 0 1 26981

Igen ahogy írod azért kell,főleg az alacsonyabb fajsúly esetén. Valószínűleg az Unikén is jó de ezt csak gondolom. Pék élesztőt is olvastam táp anyagnak, a forralás utolsó 5-10 percében hozzá adva.Ezeket nem használtam.

Előzmény: Jokerit5000 (26977)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.30 0 0 26980

Két éves vermont ale élesztőt olvasztottam fel a télen kíváncsiságból. Három lépésben , az első 25ml volt , négy nap után kezdett éledezni. Végül jól végezte a dolgát, nagyon szépen erjedt.

Előzmény: Törölt nick (26979)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.29 0 0 26979

Van itthon egy darab zárhatós kémcsövem, glicerinem is, majd az üveg aljából 15% glicerinnel próbálok fagyasztást is, aztán az is, majd mit mutat, milyen startert ad. Próbálkozom. 

Előzmény: Törölt nick (26978)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.29 0 0 26978

  Köszönöm, tanulmányozgattam a videókat is, leírásokat is. Nem tartottam be a szabályokat, fertőtlenítés, stb, ez most csak kísérlet, hátha valami nagyon jó killer hatással rendelkezik és semmi mást nem tűr meg maga mellett. Az üveg természetesen starterből lett eltéve, ma elővettem hűtőből, műanyag konyhai finomhálós szűrőn átszűrtem vagy 6x, gabonát kidobtam belőle.

  Utána megpróbáltam kozmetikai vattakorongos szűrőn is átszűrni, mindjárt elakadt. Ezt kitettem száradni a napra. 

  Szerintem ez már nem gabona, hanem maga a kveik. Az üveg alján is, ami van, rázogatom, 5 perc múlva leülepszik, szerintem szintén a kveik. Most így néz ki. Majd, ha kiszárítom ezt is, startert készítek belőlük, kiderül, jók -e, olyanok -e, megfelelők -e. Elég sok keletkezett, mondjuk szoktam rázogatni, több legyen. 

Előzmény: Tótikám (26974)
Jokerit5000 Creative Commons License 2020.07.29 0 0 26977

Nekem ez a fajta tápsóm van itthon, borhoz szoktam használni, de ez is jó lehet a kveik sörökhöz? Miért fontos a kveik élesztőnek egyébként a tápsó, a gyorsaság miatt több energiát használ és nem elég az a tápanyag neki ami a cefrében van?

kardosur Creative Commons License 2020.07.28 0 0 26976
Előzmény: Tótikám (26974)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.28 0 0 26975

Köszönöm. Hátha más is kedvet kap hozzá.

Előzmény: kardosur (26973)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.28 0 0 26974

Erjesztő vödör alján lévő cucc kell. Yeast Washing  youtube . Ami fontos az a forralás fertőtlenítés. Fél évet hűtőben simán túl élnek. Persze fel kell szaporítani használathoz .  Legjobb starterből elrakni, vagy erjedés elején habot le szedni.Hasznos lehet,     Élesztő tárolás és szaporítás -PPt- SlidePlayer.hu Ambruzs Péter .

Előzmény: Törölt nick (26969)
kardosur Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26973

A fenyőst még  a Lellemand Vossal főztem, a Neipa-t a Yeastflow Vikinggel, Valóban a barack mindegyikre jellemző, de a neipa komlózása is rátett az ízek gazdagságára, szerintem. Meg a 40°C erjesztés.
Az Oslo lágerszerű is teljesen belefér egy felső erjesztésű láger utánzat kategóriába. Bár a sör elég szárazra erjedt le, 1008 körül, mégis adott neki az élesztő egy kis testet.
Tulajdonképpen ahhoz még kevés, hogy valamelyik jobban tetsszen.
A Mátyus féle Vosst még nem próbáltam, az van még itthon. Most éppen egy búzasör erjed Opshaug kveik élesztővel.
Ezt már készítettem a recept szerint is. Jó kis nyári sör.

Előzmény: Tótikám (26967)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26972

  Annyi, hogy ez most nem sör. Lepárlásra lesz, most majd kiderül, átmegy -e a barack illat-aroma, avagy sem. (senki nem tudja, én sem tudom) Nincs benne maláta.

  Nem maltózt bont a jó öreg kveik sörélesztő, hanem kb. glükózt. De a barack illat megvolt! Bírja, így is. A bontás hőstabil alfa-amilázzal, (105 C-ig bírná) és utána 50-56C-on glüko amilázzal megy. Hűtés a kritikus, azért jó a nagyobb erjesztési hőfok. Kihasználom az előnyét. Nagy előny. És tényleg sárgabarackos. Az meg különösen jó. Cefre felfőzve 87 C-ra, majd tartva legalább 2 óráig, lassú hűlés, szóval steril a cucc.

   Lehet nem is kéne vele szórakozni, ha a hűtőben eláll 1 hónapig, abból startert, aztán kész. Többi meg menne az előző cefréről, a hűtőben tárolt liter starter meg a vésztartalék lenne. Túlbiztosításképpen meg van még egy csomag gyárim, csomagolt. Csak, ha apáról-fiúra ezt anno megcsinálták, arra gondoltam, hogy nem is lennék ember, ha nekem nem sikerülne,,,,valami kör alakú fakarikát raktak a cefrébe, azt kiszárították, arról ment a következő, ami rászaradt a cefréből a fára. (de lehet, valami különleges, üreges fa, ugye nem Norvégiában vagyunk,,,szóval ezt nem tudhatom.) 

Előzmény: kardosur (26971)
kardosur Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26971

A kveik élesztő szárításhoz a forrás első 1-3 napján a sör felett keletkező habból(krausen) nyerhető a legjobban. Még én sem próbáltam.
Különben pedig, ha a sör leerjedt, az erjesztő alján elég jól összeáll az üledék. A fehérje, a komló, malátadarabkák és egyéb cuccok. (persze, ha nem rázzuk össze)
Ennek az üledéknek a felső, kicsit lazább  rétegét kell lefejteni. Ezt vízzel fel kell hígítani és hűtőbe tenni. 
1-2 nap alatt újra rétegződik és megint lesz egy sűrűbb üledék, egy kicsit hígabb felette és a víz legfelül. Na itt a középső réteget kell kimenteni.  Esetleg megszárítani, vagy folyadék formájában hűtőbe eltenni, nem túl sokáig.
Ez viszont általában önmagában kevés és szaporítani kell felhasználás előtt.
Ehhez viszont már érdemes nálam okosabb irodalmakat elolvasni.

Előzmény: Törölt nick (26969)
kardosur Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26970

Én is inkább ezeket a száraz élesztőket javasolnám.


Nálam a Joker az US-04, US-05, M44. És bármilyen meglepő az S23, ez is használható 20°C-ig

Előzmény: Tótikám (26968)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26969

 Kipróbáltam kveik-et.:)  Egyenlőre csupa jó a tapasztalat, égetett szeszes fórumra írtam, ezzel a remek sörélesztővel kapcsolatosan. Ha szárítani szeretném, olyan papírtörlőn a kveik-et, hogyan tudnám a gabona szemektől megszabadítani? Mert ott van alul, de a keményítő bontott kukorica-árpa darával együtt. Egy picit hoztam haza üvegben, hátha tudnék belőle szárított élesztőt eltenni,  hűtőben van, 2, vagy 3 napos cefre.

Előzmény: Tótikám (26963)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26968

Nem akarlak befolyásolni de ha már száraz élesztő akkor már inkább lellemand, mangrove, vagy fermentis, megbízható jobb választás. Hasznos lehet  Hogy tegyél a sörélesztő kedvére?

Előzmény: m5ember (26966)
Tótikám Creative Commons License 2020.07.27 0 0 26967

Te nem a személy vonatra szálltál fel ha nem az expresszre. Jól hangzik mind két írásod. Oslóval készülő láger érdekes kísérlet. Wiéna láger esetén nevezhetted volna az őszi versenyre. Fenyő rügy tervben van nálam is , de idő hiány. RAW nekem túl gyorsnak tűnik , csak olvastam róla, szeretek főzőcskézni ,ha van időm akár dekokció -val. Melyik élesztő lett eddig a nyerő?

Előzmény: kardosur (26965)
m5ember Creative Commons License 2020.07.25 0 0 26966

Igen, a kölsch az Brewartech volt. Kétszer próbálkoztam vele, de egyik sem volt jó. A Brewfeerm Toppal nekem semmi bajom, eddig még mindig sikerült vele jó sört csinálnom.

Előzmény: Suicideboy (26962)
kardosur Creative Commons License 2020.07.24 0 0 26965

Sőt, a következő a Wai-iti búzasör lesz, citrom és narancshéj hozzáadásával, hideg komlózva. A Főzőház receptje alapján. 
Kveik Opshaug élesztővel.

 

Előzmény: Tótikám (26963)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!