Keresés

Részletes keresés

krizso1 Creative Commons License 2019.11.15 0 0 104331

Köszönöm!

 

Én csak részletekben találtam meg az általam küldött ábrákat, leírásokat. Így viszont egyben megvan. Szuper!

 

Úgy látom, nem kell megkerülni, vagy "megheftölni" az eredeti vezérlést, hiszen a vezérlés adott funkcióit használom ki, csak nem a szokványos módon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104324)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.15 0 0 104330

Paraméterezhető egy AUTO OFF időzítés.

Tehát összezár és pl. 0,5s múlva bont.

2 kapcsolós, tehát az egyik lehet a ki a másik a be.

 

Gondolom abból sincs nagy gond, ha véletlen mindkét kapcsoló bekapcsol egy pillanatra?

 

Előzmény: pgyafi (104327)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.11.15 0 0 104329

pgyafi

 

erre?

Előzmény: sylvanus67 (104307)
Henrico_74 Creative Commons License 2019.11.15 0 0 104328

Pont így van kötve.. és a jelenség az, amit leírtam. :(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104326)
pgyafi Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104327

"Tehát ha az "IN" re rákötöm a COM-ot, akkor kapcsoláskor összekapcsolja a Q1-en keresztül az AP-t a Q2-n keresztül a CH-t. Jól gondolom?"

 

Kb. igen. Arra kell figyelni, hogy nyomógombok kellenek az eredeti vezérléshez (nyitáshoz, záráshoz). Ha a te okos dobozod nem ilyen hanem ki/be kapcsolós akkor az nem lesz jó. Impulzusos vagy más néven inching mode-os kell ide.

Előzmény: krizso1 (104322)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104326

Ezen a képen van egy bekötés, ami nálad annyiban más, hogy a képen lévő izzó helyett nálad egy trafó van.

https://obrazki.elektroda.pl/6744675800_1431583781.jpg

Előzmény: Henrico_74 (104325)
Henrico_74 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104325

Sziasztok! Segítségeteket kérném.. Legrand Cagiva sorozat.

 

Szeretnék egy jelzőfényes kapcsolót bekötni, ami a menyezeten levő 12V-os tápegységet kapcsolná, amin LED-es spot égők vannak.

 

Amennyiben le van kapcsolva a villany, akkor kellene égnie a jelzőfénynek.

 

Próbálkoztam a 773610-es kapcsolóval, de bénázok nagyon.

 

Nulla, fázis bekötve, ég a jelzőfény amikor fel van kapcsolva.. betolom a tápegység fázisát a kapcsoló megfelelő helyére és kialszik a jelzőfény, bekapcsol a táp... jeee...

 

Viszont ha lekapcsolom a kapcsolót, akkor a jelzőfény nem ég.

 

Tehát onnantól, hogy bedugtam a tápegységet is a kapcsolóba, jelzőfényt már nem látok.

Mi szúrok el?

 

Vagy milyen kapcsolót kellene használnom és hogyan?

 

Köszönöm a segítségeteket!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104324

Találtam neked használható leírást, amelyben vannak bekötési rajzok és nem hemzsegnek benne félre-fordítások sem :)

 

https://accesssystems.ie/images/roger/H70%20104AC-105AC%20Instructions%20IS83%20Rev05.pdf

 

Néhány érdekesség:

A 7-8 és a 9-10-es pontok nem azt jelentik, hogy oda külső kapcsolót kel bekötni, hanem azt, hogy azok mögött a panelen kapcsoló (relé) van, amit külső dolgok (pl lámpa) kapcsolására lehet használni.

7-8 = CORte (udvar, udvari világítás kapcsolója)

9-10 = LAM (kapu lámpa, kapu feletti világítás kapcsolója)

12 = állandó 24V AC kimenet külső egységek táplálására

13 = kapcsolt 24 AC kimenet a kapu mozgására figyelmeztető villogó számára

(a 24 voltos áramkörök másik vége szintén egy COMmon pont)

23 = PEDerastian (gyalogos nyitás gombja, ettől a kapu csak gyalogos szélességűre nyílik ki)

 

 

És itt van ugyanazon bekötési pontok magyar fordítása azok számára, akik jót szeretnének mulatni.  Nulla bekötési rajzzal. Sajnos elég gyakran ennyire szar jól használható anyagokból kell dolgozni azoknak a szerelőknek, akik nem keresik meg inkább az eredeti dokumentumokat.

https://www.riasztobolt.hu/pictures/down/hu_tmanual_h660vez.pdf

Előzmény: krizso1 (104321)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104323

Félreértettél. 

Hörmann-nál van a motoregység, ahhoz lehet venni kiegeszitő dobozt, amiben elég sok funkció ki van vezetve relékre, szárazkapcsokra. Én ilyet vettem, azt kötöttem az automatikába. Tökéletesen működik, és nem kellett a gyári vezérlést (és a biztonsági elektronikát!) kiherélni hozzá. 

 

Erre gondolok:

https://hormannwebaruhaz.hu/termekek/uap-1-univerzalis-adapterpanel/111

 

Előzmény: krizso1 (104320)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104322

Igen, ott keresgélek.

 

Azt keresem, hogy tudom egy távirányítós kapcsolóval megoldani az 26-os COM-ot összekapcsolni vagy a 24 vagy a 25-ös ponttal.

 

Az alábbi kapcsoló úgy működik, hogy amit az "IN"-re kötök (villany esetében a rajzon 230V) azt kapcsolja rá a Q1 vagy a Q2 kimenetre. Az S1 és S2 pontok manuális kapcsolók bekötése. De az "IN"-re 24V-ot rakok, akkor azt kapcsolja rá a "Q" kimenetekre.

 

 

Az L és N a kapcsoló áramellátásához (működéséhez kell). Egyébként Fibaro FGS-222 a kapcsoló típusa, Z-Wave kapcsolaton keresztül illeszkedik az okos vezérlőközponthoz.

 

Tehát ha az "IN" re rákötöm a COM-ot, akkor kapcsoláskor összekapcsolja a Q1-en keresztül az AP-t a Q2-n keresztül a CH-t. Jól gondolom?

 

Volt néhány hozzászólás, amiben az olcsó motort vásárlók (nem vettem magamra :), mert az enyém egyáltalán nem volt az 10 éve), és a szakembert keressek volt a téma.

 

Szerintem azért jó, hogy van egy ilyen fórum, mert sajnos legalább 10 emberrel beszéltem, akinek mondtam, hogy mi lenne a feladat, és kb. az volt a válaszuk értelme, hogy nem fog kijönni 30 percért és 10 eFt-ért. Ha motort veszek, akkor megcsinálják.

Na most szerintem sokan vagyunk így ezzel, hogy nem lehet "kisebb" munkákra/javításokra megfelelő szakembert találni, vagy csak nagyon-nagyon nehezen.

Kénytelenek vagyunk kicsit megtanulni dolgokat, főleg, ha van egy kis műszaki vénánk. Na most itt járok. :)

Előzmény: Atis57 (104319)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104321

A rajzon a 11-es pont 24Vac.

 

De akkor értem, hogy azt nem kapcsolhatom ár se az AP se a CH pontokra.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104317)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104320

Van gyári vezérlés, csak az megint arra visz, hogy 5 különböző távirányító (kapu, garázs, redőny, riasztó, kerti világítás, stb.)

Előzmény: tfe_tng (104316)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104319

Szia!

 

 Az általad keresett vezérlés a 24----25--------28 pontokhoz esik.

 

Meg kell nézni -ki kell próbálni.! ! Egy DVM  meg mérni.

Nem rövidzárral hanem egy kis izzóval  12V -1,2W  stb  esetleg  200Ohm  ellenállás .Mit csinál?

 

Másik lehetőség ; keresel az ismeretségi körben valakit.......

 

Én sem szoktam vasat olvasztani, kovácsolni stb....

Előzmény: krizso1 (104315)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 -1 0 104318

"AP és a CH pontokat tulajdonképpen a negatív tápponttal kötöd össze."

 

Szakzsargonban ezt úgy nevezik, hogy "ezt a két bemenetet a földre kell lehúzni" (nyomógombbal a földdel összekötni). Ebben a mondatban a common = föld, de a kapuvezérlőkben egyáltalán nem biztos, hogy a panel COM vezető össze van kötve a 230V-os hálózat föld pontjával, tehát ez a föld nem az a föld :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104317)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 -1 0 104317

"A COM-on egyébként jól gondolom hogy 24 Vac"

 

A common ebben az esetben azt jeleni, hogy "közös pont". Ez az összes gyengeáramú vezérlő áramkör nulla pontja és legtöbbször a tápfeszültség negatív pontja.

Tehát szinte biztos, hogy a COM pontokon 0V DC van, tehát  az AP és a CH pontokat tulajdonképpen a negatív tápponttal kötöd össze.

 

24V AC valószínűleg sehol sem lesz a vezérlésben. A motor(ok) áramkörei 230VAC, a gyengeáramú rész kb fele 24V DC-vel, a másik fele 5V DC-vel működik (egyes kapuknál előfordul 12V DC is). Az összes gyengeáramú áramkör közös (=common) vezetéke elmegy a panelen mindenhova és ki van vezetve a csokira is COM néven.

Törpefeszültségű AC táplálás csupán a külső egységek (fénysorompók, érzékelők, villogó, stb) táplálására szokás, de sok helyütt azok is egyenfeszültséget kapnak.

Előzmény: krizso1 (104315)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.14 -1 0 104316

Esetleg nezd meg hogy nincs-e gyari megoldas erre, hormann-nal van egy kulso doboz amivel tudja az iranyvezerlest is. 

Előzmény: krizso1 (104315)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104315

A lényeget le tudtam szűrni így is.

Egyébként megtaláltam angolul is. :)

 

A COM-on egyébként jól gondolom hogy 24 Vac jön és azt kapcsolja ár az AP vagy CH pontra?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104314)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104314

"Van rajta kézi működtetés lehetőség"

 

Ezt a használati utasítást vagy egy minmálbéres szőkenő fordította, vagy egy humorista, mert nem hozzáértő szakember volt, az biztos (na most kapok a Nánditól :)

Ezért szoktam mellőzni lehetőleg a magyarra fordított műszaki leírásokat, te is jobban járnál, ha az angol vagy az eredeti olasz anyagokból dolgoznál. Például (számos egyéb vicces fordítás mellett) erősen érdekelne, hogy valójában hogyan van leírva a "PP lépéstől lépésre gomb" ezeken nyelveken.

 

"Ha jól értelmezem, akkor a com-ot kell kapcsolnom (24Vac) vagy az AP vagy a CH bemenetre (attól függ nyitni vagy zárni akarom) egy kontaktus kapcsolóval?"

 

Egy kis olasz njelvlecke kapuszerelők számára:

APerto = nyitás

CHiuso = becsukás, zárás

Valószínűleg ezen pontokat összekötve (nyomógombbal vagy akármilyen okosház vezérlővel) egy közös (COMmon) ponttal, így is tudod vezérelni a kapudat.

Előzmény: krizso1 (104313)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104313

Amikor a kapuvezérlőt vettem nem az olcsóság volt a fő szempont, hanem a megbízhatóság, és a távvezérelhetőség (jelenleg ugrókódos távvezéslés van).

10 éve tökéletesen működik, akkor még az okosotthon megoldások, főleg a Z-Wave megoldások a partvonalon sem voltak.

 

Most hogy vannak, az ember anélkül akarja használni, hogy újra megvegye pl.: a kapu motort.

 

Tehát itt a kapcsolása a motor vezérlésnek:

 

Van rajta kézi működtetés lehetőség.

 

 

Ha jól értelmezem, akkor a com-ot kell kapcsolnom (24Vac) vagy az AP vagy a CH bemenetre (attól függ nyitni vagy zárni akarom) egy kontaktus kapcsolóval?

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104312)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104312

"Kapu motor vezérlőkön szokott lenni (illetve előfordul) kézi működtetés bemenet."

 

Sok vezérlőn van nyomógombos vezérlés lehetősége is.

 

Amikor komoly szakembernél megrendel valaki egy kapunyitást, az felsorolja mind az 50 féle szolgáltatást, amit egy kapunyitó tudhat és a kedves ügyfél eldöntheti, hogy ezek közül mire lesz valaha is szüksége.

Amikor egy amatőr vásárol, az a gyakorlatban ez úgy szokás, hogy ELŐBB megvesszük  a legolcsóbb (legbutább) kapuvezérlőt és UTÁNA kezdjük el hiányolni azokat a szolgáltatásokat, amit csak az 5 százalékkal drágább vezérlő tudott volna :)

 

https://protecokapunyito.hu/leiras/vezerlesek/proteco-q80a-vez%C3%A9rl%C3%A9s-leirasa-magyar.pdf

Előzmény: pgyafi (104311)
pgyafi Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104311

Kapu motor vezérlőkön szokott lenni (illetve előfordul) kézi működtetés bemenet. Olyanod nincs?

Előzmény: krizso1 (104310)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104310

Igazából a motor adott.

Az okos vezérlő, amivel vezérelném a rendszert adott. :(

 

Ebből kell valahogy kihoznom.

Előzmény: sylvanus67 (104309)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104309

Nem értek hozzá (ehhez sem), de: Shelly-t nézted?

Előzmény: krizso1 (104306)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104308

Ez kimaradt:

ha a kapunyílást figyelő ifrasorompó kapuzárás közben meglát egy  autót/nagymamát, a Fibaro-t arról sem fog tudni, nyugodtan csukja a kapu tovább.

 

Tehát én nem egy extra redőnykapcsolót kötnék a kapuvezérlő és a motor közé, hanem magának a kapuvezérlőnek adnék utasításokat, pl egy kapu-távirányító gombját "nyomogatnám" az okostelefonnal / okosház vezérlővel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104305)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104307

kösz,

 

na most én a redőnyökhoz épp tegnap nyomógombosat hozattam, akkor ezek szerint elrontottam

Előzmény: pgyafi (104304)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104306

Ezt adom.

 

Egyébként a Fibaro-ban (ebben a típusban) be lehet programozni a végállásokat (redőny és kapu vezérlésre találták ki ezt a kapcsolót).

 

A többi pontra sajnos nincs információm, nagy valószínűséggel igazad van, mivel ez egy hozzászerkesztett megoldás lenne. Erre nem gondoltam. Ráadásul az infra érzékelők is megváltoztatják a kapu mozgását (visszanyitják ha érzékelnek akadályt).

 

A kondenzátornál én is arra tippeltem hogy indító kondenzátor.

 

A megoldás akkor az lehet, hogy valahogy egy kontaktust kellene adni, egy külső távirányítóval vezérelt kapcsoló segítségével a motor vezérlésre, és a többit majd végzi a kapu motor vezérlő (nyitás, zárás, visszanyitás, stb.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104305)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104305

Mérések híján csupán feltételezés: a kapumotoron valószínűleg nincs saját kondenzátor, a kapuvezérlő panelen azért van, hogy azt kapcsolgassa ide-oda a motorra két különböző módon, az aktuális forgásiránynak megfelelően. Ezt a funkciót persze átveheti a Fibaro is: a kondenzátor a panel hellett a Fibaro-ra kerül és pl két további két relé segítségével a Fibaro kimenetei vezérlik a kondenzátor ide-oda kötését.

Ha az ott nem üzemi, hanem indító kondenzátor (extra nyomaték a nehéz kapu megindításának első két másodpercére), az egy kicsivel még tovább bonyolíthatja a dolgot.

Továbbá:

- sok kapuvezérlőn a nyitás/zárás beállított időre megy (nincsenek végálláskapcsolók), a Fibaro ezt nem tudja (ha túl sokáig "nyomod a gombot", leéghet a motor)

- szinte mindegyik komoly kapuvezérlő folyamatosan figyeli a motor áramát és motor-túlterhelés esetén (a kapu mechanikája megszorul, falevél, hó torlódott fel) azonnal leáll, hogy ne égjen le a motor a Fibaro ezt nem tudja

- sok kapuvezérlő a motor áramát figyelve hirtelen motor-túlterhelés esetén (a kapu nekiment valaminek, pl az autódnak/nagymamádnak) azonnal leáll ÉS VISSZANYIT, az okozott kár csökkentése miatt, vagy hogy a kapuba beszorult nagymamád kiszabadulhasson. A Fibaro ezt sem tudja.

Előzmény: krizso1 (104298)
pgyafi Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104304

Pl. Valenába is van ilyen. Reteszelős redőny kapcsoló. Pl. a lentebb betett Somfy motorokhoz is ilyen kell.

Előzmény: sylvanus67 (104302)
krizso1 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104303

Szia!

 

Köszi a választ.

Az alábbi okok miatt gondoltam/gondolom, hogy működhet:

 

Itt az eredeti kapcsolási rajza a motornak. Egy Roger kapumotor, alapbekötéssel (gyárilag):

 

 

 

Úgy gondolom, hogy a piros és zöld vezeték tulajdonképpen az L amit a az alaplapon lévő IC tesz rá vagy a zöldre vagy a pirosra (előre/hátra menet), a kék pedig a közös N. Nem jól látom?

 

A leírás alapján:

 

 

 

Tehát a 7-8-as és 9-10-es rövidzár más funkciót lát el, nincs szerepe a motorvezérlésben.

 

A redőnykapcsoló bekötése pedig:

 

 

Tehát az ötlet, hogy az S1 és S2 kapcsoló bemenetre a motor eredeti vezérlője által kapcsolt kimeneteket kötöm (előre/hátra menet), a közös az N és a O1, O2 kapcsoló kimenetekről adom a 230V-ot a motornak (előre/hátra menet). A kapcsoló távvezérelhető, tehát ő az L-t rá tudja kapcsolni vagy az O1 vagy az 02 kimenetre ha megnyomom a távvezérlő gombját (okos telefon). 

 

A kondenzátor szerepét nem biztos, hogy tudom.

 

 

Előzmény: Atis57 (104301)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.11.14 0 0 104302

redőnykapcsoló az általában nyomógomb

 

 

Tegnap néztem, hogy a Schneidernek van redőny "nyomógombos" kapcsolója és redőny "kapcsolós" kapcsolója.

 

Ez utóbbit hol használják?

Előzmény: Atis57 (104299)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!