Keresés

Részletes keresés

NeomatiK Creative Commons License 2019.11.20 0 0 104521

Ha jól emlékszem a villanykapcsoló műszaki paramétereire, akkor max 2,5-es MCu vezeték köthető bele (nem tudom, hogy mindegyiknél így van-e).

1,5-es MCu vezetékkel szerelném.

Viszont ha el akarom ágaztatni, akkor 2 db 1,5-est kötnék be oda az elmenő kapcsára. Ez belefér? Ha igen, akkor a 2 vezetéket összesodorva kell ilyenkor betolni vagy inkább egymáson nem összesodorva?

 

Vagy más módon illő leágaztatni?

Ha pl 3-as Wagoval csinálom a villanykapcsoló szerelvénydobozában, akkor egy egész rövid vezeték kell, ami megy a Wagoba, aztán tovább a 2 vezeték. Ez megoldás nekem kevésbé tűnik megbízhatónak a plusz kötés-érintkezés miatt.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.20 0 1 104520

"Az akku töltés pedig egy hangyafasznyit komolyabb jaték, mint a párezres lidli töltő sejtetni enged"

 

Az ár önmagában még nem jelent szar minőséget. A 6000 forintos "vacak"  töltő processzora olyanokat tud, amire némelyik tízszer drágább akkutöltő sem képes.

Pl egyebek mellett javaslom megfigyelni ezen az ábrán az áram-görbém az áramimpulzus-lökéses szulfátmentesítést:

https://docplayer.cz/docs-images/57/40437206/images/3-0.jpg

és a kapcsolási rajza sem az "occó kinaji" aksitöltőkre jellemző:

http://vinratel.at.ua/2017/Zaradka/skhema.jpg

teljes leírás pl itt:

https://www.lidl-service.com/static/1328477386/291545_CS.pdf

 

Persze én sem állítom, hogy ez mindenre alkalmas, de meglepően sokat tud, pláne ennyi pénzért.

Előzmény: tfe_tng (104507)
zollerka Creative Commons License 2019.11.20 0 1 104519

Létezik DC 1000V-os olvadó bizti is, hengeres kivitelben. Napelemes vonalon használódik.

Előzmény: Atis57 (104511)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104518

Szia 

 A DC st nem kedveli . ez 90-----300V dc közöttit tud . látod 150W,ekkora  hűtőborda ventillátor  nélkül?

Előzmény: Atis57 (104517)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104517

Szia!

 

 Mit nem látunk át ? -hoz

 Mivel a szabványban( MSZ En HD 60634 ) nincs az egyenáram emlegetve . 

 A kemping, lakokocsi parkoknál is homályos -lehet kisfeszültségű DC , de kivánatosabb a 230V 50Hz

 

 A kinai hobby célú inverterek -- elég gyatrák. még a 110 000 ft-s is.  Ha a hajszáritőnál maradunk. 

Világit egy izzó , rádugod a hajszáritót (ne legyen 1500-2000W )-bekapcsolod .

A feszültség letörik  0-ig,és szép lassan elindul felfelé. ahol átlépi az áramkorlátot ---ott szintén kikapcsol .

Pl; a legkisebb gyorsvágó/sarokcsiszoló csak  szaggatva megy -amig az inverter túl melegszik majd megáll.

 

A hálózatra tápláló inverterek SONY BOY, SMA stb ára azért 280 000Ft ról indul kb 800 000ig?

 Teljesen más. +ott a hálózat !

 Akkor táplál vissza (Ha süt a nap) látod xkW megy kifelé . Rádugsz egy hegesztő trafót /bármit

máris y kW jön befelé  majd esetleg kiegyenlitődik.

a kapcsolás technika ; 300V DC  ez a H hid --s mindenféle jelalak kivéve sinus 

persze ez azután fokozva ---de mennyivel kéne osztani a feliratot?

 

Van csak DC 300V -s is 

 

meg ilyen lenne a szinuszos , de ez csak 15W-s 

 

 

Előzmény: tfe_tng (104513)
Jahno Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104516

Meg ezt hazudja, de lehet régi "MSZ HD 60364 építési és bontási területek villamos berendezései" Ha ott volt rá paraméter, akkor most is kell lennie :-D

Előzmény: Jahno (104514)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104515

Szia!

 

Ezen látható is ugyanaz az érintkező mire használható Ac /Dc...n

Előzmény: Atis57 (104511)
Jahno Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104514

"Az epületvillamossági szabványban"

 

SzcsmEÜsben van építési munkahely, de úgyis kimagyarázzák, hogy nem azt jelenti. Ideiglenes világítások meg felvonulási területek tipikusan alacsony fesz egyenáram szokott lenni.

Előzmény: tfe_tng (104513)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104513

> A 104377 hozzászólással kezdődött ---Mekk Eleknek válaszoltam.

 

Idézet onnan:

"Nem túl életszerű, hogy a ház összes lámpája egyszerre van felkapcsolva"

 

> Innen hol Eleket hol engem  maceráltatok.

 

Én biztosan nem. Végre egy közel értelmes szakmai téma, ahol nem egymás anyázása a cél. 

 

> Leirtam a saját véleményem tapasztalatom , s látom senki nem látja át!

 

Mit nem látunk át ? Szerintem nem ez a probléma. Hajókat, repülőket hozol példának, pedig épületgépészettől indultunk. Almát az almához, körtét a körtéhez hasonlítsunk. 

 

> A szabványt direkt nem emlegetem ------mert ez a rész nem található meg egyben .

 

Az epületvillamossági szabványban (lakóházak esetén) van egyátalán törpefesz fölötti DC említve ? (Tényleg érdekel, nem kötözködés)

 

> A lényeg a 800W kinai inverter kb 300W bir folyamatosan a 230V-s oldalon nem tudja lekapcsolni , sem a 2A sem a 0,8A kismegszakitókat.  (A tulterhelés védelem leszabályozza )!

 

Ez hogy néz ki a gyakorlatban ? Ha elindítok egy hajszárítót akkor nem fog elindulni, az inverter pedig izzad ? 

 

> A FI relé;  volt olyan mérnök úr ,aki nem hitte el ---aztán ő mondta vegyem ki az áramkörből !

 

Kinai invertereket nem ismerem, de pl a napelem inverterek (mar azok amiket mondjuk az ELMU is elfogad) eleve lekapcsolnak ha nem kiegyenlített az AC oldal (effektíve mint egy beépített FI relé)

 

Előzmény: Atis57 (104509)
szakmókus Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104512

Nincs hatásos ívoltás. Persze vannak hosszabb üvegcsöves biztosítékok is.

 

Reléknél is a névleges áram, váltakozó áramon értendők. DC áramnál a névleges kapcsolható áram rohamosan csökken a feszültség emelkedésével.

Előzmény: VaZoLa (104510)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104511

Szia!

 

 A Wickmann betét ugyan 250V-s névleg.De váltakozó áramú hálózatra készült oda jó is kisebb áramokra.(63ma---------tól 6A ig )

 

Még itt is előfordul, hogy a 0,5A felettiekben a zárlati iv nem szakad meg  s szétmegy az üvegcső.

 

Ez egyánáramnál még fokozottab. Már 30 V felett nem mindig tud kialudni az iv ebben a távolságban.

Itt mindig nagyobb áramok is folynak . pl; 12V 20W=1,66A --zárlat esetén meg ?xxA!

 

A gépkocsikon használt újabb műanyaglapkába épitett biztik még rosszabbak .

Azokat sem lehet használni 30V felett.

Maradna a régi porcelántestes vDol Dol I,II,III, méretű. ill. a sokkal előbb mutatott egyenáramra is használható kismegszakitó.

 

persze 10 éve még ez nem volt.

Előzmény: VaZoLa (104510)
VaZoLa Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104510
miért?
(tényleg érdekel...)
Előzmény: Atis57 (104501)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104509

Szia!

 

 A 104377 hozzászólással kezdődött ---Mekk Eleknek válaszoltam.

 

Innen hol Eleket hol engem  maceráltatok.

Leirtam a saját véleményem tapasztalatom , s látom senki nem látja át! --DE BIZTOSAN nem jó, nem szabványos  stb.!

 

Engem ez annyira nem zavar, mert sokszor leirtam; 1 problémára 5 jó megoldás , meg 10 rossz .

 Kinek kinek kedve szerint !

 A szabványt direkt nem emlegetem ------mert ez a rész nem található meg egyben .

 Amiket idetettem --nem véletlen ,igy van leirva !

 

de látom nem válaszoltál az inverteres bizti kérdésre,

 A lényeg a 800W kinai inverter kb 300W bir folyamatosan a 230V-s oldalon nem tudja lekapcsolni ,

sem a 2A sem a 0,8A kismegszakitókat.  (A tulterhelés védelem leszabályozza )!

 A FI relé;  volt olyan mérnök úr ,aki nem hitte el ---aztán ő mondta vegyem ki az áramkörből !

De Ö EZT NEM mondta!

 

 

Na szóval hagyjuk ,,,,,,,,,,szép estét mindenkinek!

Előzmény: tfe_tng (104507)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104508

> Ezen kár lenne összeveszni.

 

Ki veszekedik ?

 

> Lakóhajókon  miért kell Dc vel világitani?

> Robbanás veszélyes helyeken is  DC vel kell .---110V !

 

Javíts ki ha tévednék esetleg, de úgy gondolom, hogy a hajókon vagy a robbanásveszélyes helyeken bármilyen elektromosságot egy sokkal-sokkal szigorúbb szabvány határoz meg, mint a csaladi házak esetén. Felteszem kevesebb a 30 éves, kuporfix-es alu kötés és a "hozzáértő mester" által gányolt szerelés, mint amit egy átlag magyar házban találsz.

 

> Repülőkön szintén DC világitás van  !   270/350/540 V !

 

A Teslában meg 360V DC van, az eTronban meg talan 400V, de kísérleteznek a 800V DC-vel is a német autógyárak. Ott mondjuk egy alig észrevehetően másak az elvárások, mint a standard épületvillamosságban. A repülőket nem is merem említeni, mert az még egy kategóriával szigorúbb. 

 

Lényeg hogy ne keverjük gizikét a gőzekével :)

 

> Tehát lakóházon kivül -lehet-kötelező?

 

Persze, miért ne lehetne ? Nincs baj a DC-vel, csak más. Azzal van baj, ha az átlag családi házban, a meglévő kábelezésre ráengeded a magasfesz DC-t, mert Elek azt mondta hogy abban van a vitamin. Na, azzal elég nagy baj van, mert az ott nem szabványos és nem erre lett tervezve a rendszer (ellentétben az összes általad hozott példával)

 

Előzmény: Atis57 (104503)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104507

> Tehát a szigetüzemű házak közé tévedtünk be --alapból nincs áram senkinél.

 

Álljunk meg egy szóra, csak hogy a klasszikust idézzem. 

_Te_ keveredtél ide, az eredeti Elek-féle eszmefuttatásban szó nem volt szigetüzemről. Azt magyarazta, hogy a bazinagy lapos TV-t (jézusom, mennyire szakmailag korrekt megfogalmazás ez) 300V DC-ről kell üzemeltetni, mert csak. Mert "lehet", illetve a szokásos mellébeszélés. 

 

> Ha lennél kedves megtalálni a szabvány részeket ---mert nekem 90 óta nem sikerült .--szivesen venném a felvilágositást.

 

Nem fogom tudni, többször ecseteltem hogy ez nekem nem szakmám, amit a szabványról tudok, azt ötfelezős írásaiból szürtem le. Azt viszont tudom, hogy a DC nem játék, pláne ha törpefesz fölötti, esetleg komoly teljesítményű cuccokról beszélünk. Az akku töltés pedig egy hangyafasznyit komolyabb jaték, mint a párezres lidli töltő sejtetni enged, pláne ha hosszú élettartamot akarunk elérni és/vagy valamilyen Li-Ion kémia kerül szóba. 

 

> KI TUD jobbat mondani /Mutatni?

 

Napelem, rendes hozzávaló hibrid inverter és akkupakk. Nem egy dimenzióban van Elek megoldasaival, sem minősegben, sem árban. De hogy jobb es biztonságosabb, az hétszentség. 

 

> 100W.........300W.............800W..........mindig kerülöm a kW-sakat !

 

Jó neked, van hogy nem opció a kerülgetés. 

Előzmény: Atis57 (104496)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104506

Szia!

 

Nekem a kedvencem a védő kivezetése .Vannak akik szerint nem kell--csak földelt legyen a fémszerkezet ?

 

2; üresen inditod --átváltod deltába ;mehet bele a termény .

  ha kifutott belőle ,egyből nullába kapcsolod.

 

Nem fog lelassulni ---egyféle fordulata van. Inditáskor , csak az áramlökés  csokkentése miatt kell a csillag .

Előzmény: kacsodil (104505)
kacsodil Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104505

Köszönöm a gyors választ még annyit hogy ezt a villanymotort  egy termény darálóra szeretnénk felépíteni és a motor alja közvetlen fémes kontaktusban van a daráló vázával. Akkor 3f csatlakozóból a földelés elég ha  a motor védő föld pontjára van kötve vagy vezessem ki a földelést a daráló fém vázára is?

Es hogy ha csillagban már nem gyorsul tovább ugye mehet deltába de ha le alítom akkor egyből 0-ra húzhatom vagy elöször csillagba megvárom még le lassul és akkor a 0-ra?

 

Előzmény: Atis57 (104502)
ksanyi52 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104504

Az első kérdésedre a válasz: igen kb fele teljesítmény ( 40% ) terhelhető. A 2. kérdésedre a válasz: igen érdemes, Mert egy nagy fordulatú,( nagy áramú) motor, És indításnál ( főleg ha terhelés alatt indul), a kismegszakító lekapcsolhat. Sima kézi csillag-delta kapcsoló is megfelel. Csillagba indítod, ha már nem emelkedik a fordulatszám átkapcsolod deltába és kész. 

Előzmény: kacsodil (104499)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104503

Sziasztok!

 

Ezen kár lenne összeveszni.

 

Nagyon érdekes ez a nem szabványos dolog ! Akkor ;

Lakóhajókon  miért kell Dc vel világitani?

Robbanás veszélyes helyeken is  DC vel kell .---110V !

Repülőkön szintén DC világitás van  !   270/350/540 V !

 

Tehát lakóházon kivül -lehet-kötelező?

De lakóház a  lakóhajó is !  Akkor itt mi az előirás.....?

 

Előzmény: tfe_tng (104495)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104502

Szia!

 Ha azt a 3f motort Y ba kötöd   3x400V esetén , vagy Deltába kötöd  3x230V esetén  

akkor a névleges teljesitményét adja.

Az 1fázisú "kényszer"üzem az más . 1x230V-t van  erről működtetve lessz a teljesitmény csökkenésed! ilyenkor szoktak a 30--50% nyi teljesitményről beszélni......

 

2; A 690/400V  ugyanez    delta3x 400V    vagy Y 3x690V  nincs teljesitmény veszteséged .

 Bár ilyen hálózat nem mindenütt van...(mint ahogy 190/110 V sem  )

 

3;Ha még van ilyen GANZ tokozott kapcsolód ---vagy  helyette egy másik. Akkor célszerű!

 

Be lehet kötni kézikapcsolóval is.

 

De akár házilag is össze szerelhető.

 

Bár manapság  inkább a frekvencia váltókat szokták előnyben részesiteni.

Persze nem is véletlenül---sokkal többet tud .

 

Előzmény: kacsodil (104499)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104501

Szia!

 A 12V Dc nél még igen .

De 48V ---60V   esetleg 90V nál már nem . Ettől felfelé meg még rosszabb.

Előzmény: VaZoLa (104498)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104500

Szia! 

 Ezt kifejtenéd bővebben?

 

Mit gondoljak  ,miről?

Előzmény: Jahno (104497)
kacsodil Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104499

Hello kettő kérdésem lenne (1) ugye ha a villanymotor 400/230 és 1 fázisra van kötve akkor a táblán feltüntetett teljesítmény egy része elveszik. Na és akkor ezen séma szerint egy 690/400-os villanymotort 400 voltra kötöm akkor a táblán levő teljesítmény egy része elveszik? (2)A képen látható villanymotort érdemes csillag delta indításra kötni és ha igen akkor az hogy valósítható meg legkönnyebben? Mert nézegetem hogy mágnes kapcsolóval meg időrelével is meglehet de nem lehet megcsinálni ilyen Ganz tokozott kapcsolóval?

VaZoLa Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104498

előre is bocsánatért esedezem hozzá nem értésemért (valóban, nem csak átvitt értelemben), csak egy kérdést szeretnék feltenni, és tényleg érdekel a válasz:

 

egy lengőfoglalatba szerelt üvegbiztosíték nem megoldás egyenáram oldalra?

 

Előzmény: Atis57 (104496)
Jahno Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104497
DCnek ott a napelem, többire meg minek inverter? Pont ez lenne a poén, egyenfeszes világítás, keringető meg pár aprólék , ami egyszerű lenne.
Előzmény: Atis57 (104496)
Atis57 Creative Commons License 2019.11.19 0 0 104496

Szia!

 Pedig az egész  kérdéskör olly egyszerű ; 

Ha lennél kedves megtalálni a szabvány részeket ---mert nekem 90 óta nem sikerült .--szivesen venném a felvilágositást.

 

 

Tehát a szigetüzemű házak közé tévedtünk be --alapból nincs áram senkinél.

 

Akinek tellik csináltat vmit -vkivel .  Mások meg utánoznak--leginkább rosszul ! Olcsóbb nem lehet ?

 

Az akkut töltheted; -napelemmel--generátorral--autóval ? láttam!--cipelheted is .

 

A legjobb megoldás a 12V Dc lenne mint lakókocsikban.Samit lehet erről működtetni !

De  nem mindenhol van ez ! Ha 230Vra lenne szükséged ----inverter !

A legjobb az lenne ha 1 fogyasztó --1 inverter , de hát ez  drága !

Ezért 1 világitási inverter .25W-----300W max.

+1 inverter más fogyasztoknak--ha ez gyatra tipus --Hogyan kötöd rá a TV-Lap-Top-t stb?

Mivel mindig a kikapcsolásos feszültség ugrással van a probléma --ezért egyenirányitom.

Lehet fanyalogni , hogy ez..........!  KI TUD jobbat mondani /Mutatni?

Esetleg még +1 inverter  ha vki valami extrát akar  porszivó?, mikró? 

 

De mivel ezek már megvannak , ebből szoktam  a lehetőségekhez mérten vmit csinálni.

Mivel az ilyen helyekre 23-ként szoktam odakeveredni ---ezért a fő cél ;min tudok javitani!

 

 

 

Egy 24V DC/230V 50Hz -es inverter 230V-s oldalára milyen s mekkora biztit tennél?

 

100W.........300W.............800W..........mindig kerülöm a kW-sakat !

 

No és a DC oldalra ?

 

Tehát nem épitek "nagy 300V-s "hálózatot---mindig 1 fogyasztó, a konnektorja--- meg ne legyen szabadon ! Pl a TV --akármi -mögött !  Aki leemeli a Tv-t a helyéről csak azért.hogy bedugjon 1 Mikrót /porszivót ?

 

A kismegszakitóhoz; ---az inverterek mögé kapcsoltak szinte sosem kapcsolnak le !

S milyen érdekes a FI relé sem működik stabilan/megbizhatóan!

 

Te ide mit tennél,hogy jó legyen?

 

Az olyanokról meg ne is beszéljünk --amikor asztalos--v bárki más--- szerelte össze !

Előzmény: tfe_tng (104487)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104495

> Én csupán arra világítottam rá, hogy NEM AZÉRT nem jó ötlet a DC hálózat, amiért elsőre látszik.

 

Miert, szerinted en mire vilagitottam ra ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104494)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104494

"nem jo otlet egy lakoingatlanban DC halozatot kiepiteni."

 

Persze, hogy nem jó ötlet. Egy rakás plusz pénzbe kerül és egy rakás problémával jár: pl nagyon nem mindegy, hogy milyen készülékeket teszel rá, sőt ami látszólag jól működik róla az is tönkre mehet rövid időn belül, tehát rohadtul észnél kell lenni.

Én csupán arra világítottam rá, hogy NEM AZÉRT nem jó ötlet a DC hálózat, amiért elsőre látszik.

Előzmény: tfe_tng (104492)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104493

"de legalabb baromi veszelyes"

 

Arra célzol, hogy kötéshiba esetén nagyobb a tűzveszély valószínűsége?

Előzmény: tfe_tng (104492)
tfe_tng Creative Commons License 2019.11.19 -1 0 104492

Lemaradt:

 

Elek B+, nem az a baj hogy nem mukodik, az a baj hogy nem jo otlet egy lakoingatlanban DC halozatot kiepiteni. Nem is szabvanyos, de legalabb baromi veszelyes. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104490)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!