Keresés

Részletes keresés

Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 209
De ha minden lényeges kezdeti feltételt teljesen pontosan ismernénk, akkor a holnapi napfelkeltét is teljes bizonyossággal meg tudnánk jósolni?
Előzmény: Simply Red (208)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 208
A naprendszerben nem lehet minden eseményt teljes biztonsággal megjósolni, mivel nem ismerünk minden kezdeti feltételt elég pontosan ehhez a megjósolhatósághoz.
Előzmény: Szalvéta (207)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 207
És miért engedsz meg egy kis eltérést az abszolút biztostól?
Előzmény: Simply Red (206)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 206
Aszt hiszem, hogy ezt is meg kell engednünk.
Előzmény: Szalvéta (205)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 205
És azzal is egyetértesz, hogy ez nam abszolút biztos?
Előzmény: Simply Red (204)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 204
Igen.
Előzmény: Szalvéta (203)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 203
Más szóval, annak a valószínűsége, hogy fel fog kelni, olyan közel van 1-hez, hogy gyakorlati szempotból nem érdemessel a különbséggel törődni. Ezzel egyetértesz?
Előzmény: Simply Red (202)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 202
Nem, azt nem mondhatom, hogy elképzelhetetlen, de nagyon valószínűtlen.
Előzmény: Szalvéta (200)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 201
Fú, de gonosz!...
Előzmény: Szalvéta (196)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 200
Ez azt jelenti, hogy elképzelhetetlen, hogy ez nem fog megtörténni?
Előzmény: Simply Red (199)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 199
Persze, hogy fel.
Előzmény: Szalvéta (198)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 198
Tudod-e, hogy a Nap holnap fel fog-e kelni?
Előzmény: Simply Red (197)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 197
Tessék csak, nyugodtan. Amennyire tudok, válaszolok rájuk.
Előzmény: Szalvéta (196)
Szalvéta Creative Commons License 2002.09.14 0 0 196
Köszönjük, kedves Simply Red, a realista álláspont, és a klasszikus fizika, mint következményének a világos és bátor védelmét. Feltehetnék neked néhány nagyon egyszerű kérdést?
Előzmény: Simply Red (194)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.09.14 0 0 195
A fizikai valóság egy gondolati „kategória”,

"Ez is egy vélemény, csak nem az enyém" - mondta Wágner úr a Kapitánynak.
Szerintem pedig a "fizikai valóság" "odakint" van, a gondolati kategóriáinktól függetlenül.

A fizikai objektumoknak minden időpillanatban egy meghatározott helyet és sebességet tulajdonítunk,

Csak nem biztos, hogy a természet tud arról, hogy mi minek mit tulajdonítunk.

Előzmény: Simply Red (194)
Simply Red Creative Commons License 2002.09.14 0 0 194
Korunk egyik leghíresebb fizikusa mondta, hogy a fizika a fizikai valóság tudománya és nem a gondolatainké, még kevésbé az érzékszervi benyomásainké.
A fizikai valóság egy gondolati „kategória”, vagy séma, amire azért van szükségünk, hogy felfoghatóvá tegye a tudatunk tartalmának az egészét. Nem adhatjuk meg a „valóság” definícióját anélkül, hogy körben forgóan ismét rá ne hivatkoznánk, de annak nincs akadálya, hogy ez a fogalmat heurisztikus alapfogalomként használjuk, amit kizárólag a használhatósága igazol. Így, e meggondolás alapján a fizikai objektumoknak minden időpillanatban egy meghatározott helyet és sebességet tulajdonítunk, illetve olyan tulajdonságokat, amelyek a teljes leírásukhoz szükséges, még ha ezek esetleg ismeretlenek is számunkra. Ezek a mennyiségek folyamatosan változnak az időben, meghatározott fizikai törvények szerint, és a legnemesebb feladatunk ezeket a törvényeket megtalálnunk.
Ez egy olyan kihívás, ami a legnagyobb elmékhez is méltó, és a múltbeli tapasztalataink azt mutatják, hogy ezen az úton valódi fejlődés lehetséges.
Előzmény: Dr. Lecter (180)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 193
Hehe, a mérnöki pontosság az más tészta. ott a tűrés alapelem! Erről valahol már leírtam egy jó viccet, egyszer majd elmondom, ha nem ismernéd!

A feladat megadása természetesen megadja a várt pontosságot, vagy legalább utal rá. De a beugrott és poénből vissza írt válaszomat, gondolom érted? Az biztos hogy a 1/3 tökjó válasz lehtne! (és még Te gyötörsz végtelen ellenállás hálóval, bár a pontosság ott lehetett végtelen!)

JF

Előzmény: SPafi (191)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 192
Jelzem annyiban jó ez a rendszer, hogy eggyes durva hibákat kapásból kilő! A másikoldal viszont erősen igaz! Ha túl mereven elnyomunk minden újat akkor nem fejlődhetünk! De semmiképen sem egyszerű a dolgunk.
Pesze most általánosságokban beszélek. A kvanzumfizika egy elég jól bejáratott dolog. Én meg elég véncsont vagyok, bár ez gyenge magyarázat. De legalább igaz!
Előzmény: SPafi (190)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 191
"Hogy tudtál Te a középsuliban valamit túl pontossan megadni? ... Ez jó: 1/3 túl pontos, írjuk le így!:0,3333333
Amit írtál gondolom valami rosz vicc!"

Nem vicc! Pl.: ha g=10 m/s-mal számolok, és valamilyen eredményre kiköpi a számológép, hogy 5,4235674464, akkor max. 5,4-et írok, mert a kettes már bizonytalan. Ha az egészet odaírnám, az olyan lenne, mint amikor egy ógörög filozófus (talán Arisztotelész) közölte, hogy szerinte a világmindenségben található homokszemek száma 512 153 465 465 413 215 456 (vagy valami ilyesmi). EZ a komolytalan!

Egyébként ez egy bevett szokás, hogy az érték pontosságát a tizedesjelek számával jelöljük! Pl.: 3,00 kOhm.

Előzmény: JFEry (189)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 190
"...de ha valami tapasztalat ellentmond ennek a rendszernek, akkor nem a világot kéne beleerőszakolni ebbe a rendszerbe, hanem esetleg módosítani az eddigi véleményünket."

Ez így is van! Csak ha túl sok mindent kell módosítani, akkor nagyon nagy az ellenállás. Ezért fűződik a kvantummechanika eredményei közül a legtöbb fiatal kutatóhoz, akiket nem kötöttek meg a régi ismeretek (legalábbis én így hallottam Dr. Orosz Lászlótól.)

Szóval a törekvés, hogy belegyömöszöljük a világot a modellünkbe, érthető, csak hibás.

Előzmény: Dr. Lecter (186)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 189
kergetlek:-)

Ok. Legyen természetesen, ha ez a módja, elfogadom a cél érdekében. Nincs itt semmi hiba! Én könnyebben alakulok, mint a világ(ebből is látható az értékességem):-)

Hogy tudtál Te a középsuliban valamit túl pontossan megadni? ... Ez jó: 1/3 túl pontos, írjuk le így!:0,3333333
Amit írtál gondolom valami rosz vicc!

Előzmény: SPafi (188)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 188
"Nekem a mechanikus gondolkodásom valahogy egyértelműbbé tesz egy ilyen erdeményt, hogy..."

Persze! Nekem is egyértelműnek tűnik! Egyértelműen rossznak! :-) Egyébként méréstechnikában is még a kvantummechanika előtt is mindíg oda kellett írni a mérési eredmény után a mérés maximális hibáját! Szóval ez teljesen megfelel a klasszikus világképnek is! A középiskolában fizikából nálunk a túl nagy pontossággal megadott eredményért pontot vontak le. Hiszen szinte biztosan rossz!

Előzmény: JFEry (184)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 187
Kedves Dr. Lecter!

Erre a kérdésedre megint csak kettős jellegű válszat tudnék adni. Ez is része a skizofréniámnak. Gondolom nyilvánvaló!
De köszi hogy rávilágitasz erre a problémámra. Természetesen a valóság a fontosabb!(mi mást is tehetünk?)

JF

Előzmény: Dr. Lecter (185)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.09.14 0 0 186
Az ember természetes törekvése az, hogy koherens, összefüggő rendszert alkossanak benne az ismeretek.

Ez rendben is van, de ha valami tapasztalat ellentmond ennek a rendszernek, akkor nem a világot kéne beleerőszakolni ebbe a rendszerbe, hanem esetleg módosítani az eddigi véleményünket. A világ nem köteles tudni arról, hogy nekünk mi számít "józan ésszel beláthatónak", és nem köteles aszerint viselkedni.

Előzmény: SPafi (182)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.09.14 0 0 185
És ez a tudásvágy igényli, hogy a világ csak olyan lehet, amilyennek te elképzeled?
Előzmény: JFEry (183)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 184
Szia SPafi!
Erről már beszélgettünk!:-)
Nekem a mechanikus gondolkodásom valahogy egyértelműbbé tesz egy ilyen erdeményt, hogy

a=1 még ha tudom is, hogy pontatlan(bizonyos esetekben)

Mintha azt kapom eredményül. hogy
a=(0,9999-től 1,01111-ig)bármely esetben.

Pedig a bármely esetben a pontos válasz!
A hiba az én készülékemben van!

JF

Előzmény: SPafi (182)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 183
Nekem a világ megismerésének kényszerét a létfentartási ösztömnöm sugalja, erőlteti. De szebben ezt csak "tudásvágynak" nevezem!
:-)
Előzmény: Dr. Lecter (180)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 182
"az igény, hogy a világ köteles olyannak lenni, amit mi "józan ésszel" elképzelhetőnek tartunk"

Az ember természetes törekvése az, hogy koherens, összefüggő rendszert alkossanak benne az ismeretek. Nem csak a fizikában, hanem minden téren. Ez a stabil személyiség alapja, ami a társadalom kialakulásához szükséges. (Gondolom én, mint laikus.)

"Milyen alapon tesszük fel, hogy e tapasztalatok alapján a világ összes jelenségére teljes magyarázatot kell tudnunk adni?"

Merész extrapoláció a 19. századi fizika gyors fejlődéséből. (És a jelenlegi középiskolai fizikaoktatás a 19. század eredményeinél bezáródik.)

"Soha nem értettem..."

Szerintem volt, amikor értetted, csak az a kvantummechanikai tanulmányaid előtt volt, és már nem emlékszel rá! :-)

JFery!

"...illetve a kvantumechanikáról tudjuk, hogy a mikróvilág történéseit, statisztikusan, és vizsgálati szempontból csakis egyszerre egy tulajdonságra adja meg."

Bocsi, de ez (hál' istennek!) nem igaz. Némely mennyiség egyszerre nem meghatározható teljes pontossággal, de a pontatlanság maximum annyi, mint a valóságban mért érték eltérése a klasszikus fizika által meghatározott értéktől. A korrespondencia elv kimondja, hogy az új elméletnek a régi elmélet eredményeit kell visszaadnia azokban az esetekben, ahol az használható. A kvantummechanika korrespondenciája teljesül a klasszikus fizikára, tehát "tartalmazza" azt. A relativisztikus fizika már más tészta. A kvantumfizika sokkal pontosabb eredményeket tud szolgáltatni, mint a klasszikus fizika! Sőt! Amikor te pontatlan eredményről beszélsz, akkor arra gondolhatsz, hogy valószínűségeket ad meg. De Te melyik jóslatnak hiszel? 1.: a születendő gyereked 50 % valószínűséggel fiú, 50% valószínűséggel lány lesz. 2.: tuti, hogy lány lesz. Hmm? A klasszikus fizika biztos a válaszban, csak éppen hazudik. A kvantummechanika ilyenkor hallgat.

És hogy van-e jobb? Dolgoznak rajta! (remélem)

Symply Red!

"Megkérdőjelezni a klasszikus fizika nagyszerűen bevált, hagyományos elveit csak azért, hogy megmentsük a mikrofizikában tapasztalható jelenségekre vonatkozó szokatlan értelmezésedet."

A klasszikus fizika "nagyszerűen bevált, hagyományos elveit" a valóság cáfolta meg. Ahogy a "lapos Föld" elméletet (ami valameddig bevált) cáfolták meg a tények.

JFery!

"teret enged a makrovilág kvantumfizikai értelmezésének is!"

Nyilván! A makrovilág természetesen értelmezhető kvantumfizikai módon, csak éppen ez számítási szempontból többnyire használhatatlanul bonyolult. Mint ahogy egy játékprogramot is föl lehet fogni a processzorban, memóriában, stb... futó jelek összességeként, mégis, ha játszani akarsz vele, akkor "ellenség", "életerő", "pálya", stb... fogalmakkal operálsz. Ami ugyan hasznos, mégis, amikor lefagy a játék, akkor rájövünk, hogy itt mégiscsak bitek rohangásznak. Mint ahogy az atomszerkezet, vagy a fotoeffektus esetében "lefagyott" a fizikánk.

Előzmény: Dr. Lecter (180)
beke Creative Commons License 2002.09.13 0 0 181
"Milyen alapon tesszük fel, hogy e tapasztalatok alapján a világ összes jelenségére teljes magyarázatot kell tudnunk adni? "
Minnél nagyobb tér és időtávlatokat ismerünk meg annál nagyobbak ismereteink. A teljes tudás elvileg sohasem érhető el, így gyakorlatilag sem.
Ha a világ 1+1=2 lenne, akkor mi is csak "1" lennénk, a "2" sohasem fognánk fel.
Előzmény: Dr. Lecter (180)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.09.13 0 0 180
Soha nem értettem, honnan táplálkozik az az igény, hogy a világ köteles olyannak lenni, amit mi "józan ésszel" elképzelhetőnek tartunk. Az a bizonyos "józan ész" ugyanis "az érzékszervek mindennapi tapasztalaiból" leszűrt gondolkodás. Milyen alapon tesszük fel, hogy e tapasztalatok alapján a világ összes jelenségére teljes magyarázatot kell tudnunk adni?
Előzmény: Simply Red (177)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!