Keresés

Részletes keresés

KGáborr Creative Commons License 2009.04.11 0 0 5452
A képen tavaly áprilisi füge dugvány látható, most 130cm magas!
Már nulla évesen is volt rajta kb. 20 szem termés teljesen kifejlődve, még kellet volna neki 20 nap hogy beérjen, de a fagy hamarább jött!
Az intenzív növekedésének a magyarázata szerintem, az hogy egyből a végleges helyére lett dugványozva, más dugványok amik konténerben gyökeresedtek sokkal kisebbek
Előzmény: agicza (5446)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.11 0 0 5451
Még egy gondolat a "szlovén" kivivel kapcsolatban.
Ezeket a töveket tíz egynéhány éve ideültették. Korán felfedeztem őket és bizonyíthatom, hogy meglehetősen rideg tartásban voltak. Nem cs.sztették, nem b.sztatták őket, nem takarták, úgy nőttek, mint valami vad szederinda. Mindehhez hozzá kell számítani 1997, 2001, 2003, 2005, 2006 teleit, meg a majdnem minden évre jellemző tavaszi fagyokat meg a több hónapos tavaszi-nyári-őszi szárazságokat. Azt a körülményt, hogy művelésük a ház őszi-téli-tavaszi szellőztetéséből, az udvari fűnyírásból és minden évben a rajtuk gyakorolt, csúnyán elrontott metszésből állt.
Így talán könnyebb mindenkinek eldöntenie, hogy a nyílt vagy burkolt kiviellenes propagandának, vagy a valóságnak higgyen-e inkább.
Előzmény: ninovarga (5450)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.11 0 0 5450
Egymás mellé teszem ezt a két képet, hogy még érzékletesebb legyen a kivi metszésének helyes koncepciója és annak teljes hiánya közti különbség.
És hogy mennyire nem szubjektív fogalmak ezek, azt majd a termésmennyiségek közti különbséggel is érzékeltetni fogom.
(A helyes metszést megvalósító amatőr először metszett önállóan kivit életében, de megelőzően fölfogta annak elveit. A helytelen metszés megvalósítója immár több. mint tíz éve metszi, de önállóan nem sikerült rájönnie az elvre, illetve nem állt módjában mástól megtanulni azt.)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.11 0 0 5449
Hány év alatt fordul termőre?....

A füge azonnal termőre fordul, gyakran már egy egyéves dugvány is hoz termést, sőt már a nulla éves is hozna, csak azért nem hoz, mert nem tudja megtartani a rajta lévő kis gyümölcsöt. Nálad egy földszintből induló, váltómetszéses, takarásos szisztémát kellene alkalmazni.
Ez azt jelentené, hogy egy (vagy több) hajlékony szárú fajtát kellene ültetni. Éves sarjakat növeszteni, ezeket télen takarni, nyáron pedig ezeken termelni. (A sarjak rengeteg termést tudnak produkálni, mivel "tetőtől talpig" berakódnak.) Az év folyamán kinövő új sarjakat meghagyni, a letermetteket ősszel kivágni, a még földre hajlíthatókat meghagyni, a túlzottan erőseket (lehajlíthatatlanokat) tőből kimetszeni. Az újakat és régi lehajlíthatókat télen ismét takarni és ismételni évről-évre ezt a termesztéstechnológiát.
Így a füge metszése mellett kardoskodóknak is igaza lehetne, hiszen 'metszenénk' a fügét. Igaz ugyan, hogy a hagyományos csonkító metszéstől eltérő, ahhoz képest éppen fordított logikával. De való igaz, hogy metszenénk!
Előzmény: agicza (5446)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5448
Gondolom, itt már mindenki érzékeli, hogy mennyire koncepciótlan ennek a kivilugasnak a "metszése". Van rajta néhány "elvétett" vessző is. Az lesz majd, ami azokon véletlenül lesz.
Előzmény: ninovarga (5445)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5447
Erre nehéz válaszolni, mert ezek mind a helyi ökológiai viszonyoktól függenek.

Ha lehajlítással és takarással megóvod őket a téli elfagyástól, akkor az első termései a nyár folyamán a zord viszonyok ellenére is beérnek. Az általad leírt klímaviszonyok mellett beérő másodtermésre semmiképp sem lehetne számítani. Legkevésbé a metszéssel provokált, vízhajtás jellegű, nagy vegetációjú növekményeken. A Te viszonyaid közt mindennemű, fokozott vegetációra késztetés a céllal ellentétes irányba vinne. Az elfagyás éretlen vízhajtásnövekedést vált ki. Ha a növényt takarással megóvjuk, akkor a rajta végzett metszés olyan állapotot állít elő, mintha azok a részei lefagytak volna. Azaz, elrontjuk vele azt, amit a takarással télen elértünk.
Előzmény: agicza (5446)
agicza Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5446
Köszi szépen a képet, tehát ezeket földig hajlítva takarhatom! Mikor érnek be rajta a gyümölcsök és ha megmarad, hány év alatt fordul termőre és mekora hely kellene neki?
Előzmény: ninovarga (5440)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5445
Grazból hazafelé jövet egy pillanatra megálltam Tornyiszentmiklóson egy általam évek óta nyomon követett kivilugas előtt. Ezt a házat ljubljanai szlovénok vették meg nyaralónak és valakit megbíztak, hogy évközben tartsa rendben a kertet, stb. Az illető "kertész" minden évben durva hibákat ejt a kivilugas metszésében, de mivel soha nem volt alkalmam megismerkedni vele, minden évben bosszankodom a munkája miatt de korrigáltatni idáig még nem volt módom. Lehet, hogy így is elégedett magával, mert a megmaradó nyársakon és az elvétett vesszőkön így is produkál a lugas 1-2 tíz kilót az egy-két mázsa helyett.
Ma láttam, hogy itt vannak a szlovénok, kinn ültek az udvaron, gondolom az ünnepeket töltik itt. Miután a lugas erre az évre már mindenképpen "el van intézve", nem akartam ünneprontó lenni, hogy a metszés elégtelen voltáról ezúttal tájékoztassam őket, de elhatároztam, hogy az idén mindenképpen megkeresem a gondnokot, ha másért nem, legalább a lelkiismeretem megnyugtatása és az idegrendszerem megóvása érdekében...
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5444
Hát igen ,ennyi különbség van ami környékünk és a Tiétek között.
Előzmény: ninovarga (5439)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5443
Akkor majd bepótoljuk.
Előzmény: szaguaro (5442)
szaguaro Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5442
Én csak vmikor december körül találtam ide az Indexre, mindenféle kerülő uton...
Előzmény: ninovarga (5431)
Papa360 Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5441

Köszönöm!

A jövő héten jelentkezek.

 

Mindenkinek KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KIVÁNOK!

Előzmény: ninovarga (5436)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5440
Ez a szivarfüge. Amint látod, éppen a szőlők elől lett elterelve az ágaiból egy köteg. Vékonyak, hosszúak és hajlékonyak, mint a gyümölcse.
Előzmény: agicza (5438)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5439
Nálam az Italia is minden évben megérik még annak ellenére is, hogy a szőlők most már a fügeerdő közepében vannak, legtöbbjük egyáltalán nem kap napot.
Előzmény: Törölt nick (5437)
agicza Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5438
Valóban, inkább olyan elronthatalan megoldás érdekelt fügeileg, ami kicselezi az itteni jégvermet, de nem jelent fóliasátrat és üvegházi körülményeket, valamint az elbénázás veszélye is minimális. :-) Még jelentkezem, amint megemésztettem az itteni infókat, és köszi mindenkinek!
Előzmény: Floo2 (5419)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5437
Hát akkor nálunk valszeg a ti mikroklimátok hiányzik,mert még októberben is elég íztelen.Csak az alakja érdekes,van még egy hasonló érésidejü /Azt hiszem az Italia/ ami talán decemberre érne be ha olyan jó idő lenne...így meg max ecetnek jó,de annak nagyon...mondjuk szőlővel elég kis tételben foglalkozok /pár tő örökölt Zalagyöngye-sztem ez nagyon finom.ropogós,Irsai,Néró,Hamburgi muskotály+ néhány új fajta aminek nem írtam fel a nevét/
Előzmény: Floo2 (5425)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5436
Kedden, vagy szerdán akkor próbálok néhányat találni nekik.
Előzmény: Papa360 (5435)
Papa360 Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5435

Nino!

Ismerősöknek kellene kiwi. Mikorra igérhetem? 

ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5434
Íme az udvari káki másfél nappal azután, hogy még a kibomlatlan rügyekről beszéltem.
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5433
A hirtelen nagy meleg olyan gyors fenológiai folyamatokat indított el, hogy ha reggel lefényképezel egy növényt, este már szinte nem ismersz rá ugyanarra.
Az alábbi képekből a találkozó résztvevői érzékelhetik, milyen változásokat produkált az elmúlt 5 nap. (De mire itt bemutatom, már ez is túlhaladott.)
Nyilván saját növényeiteken is látjátok, hogyan söpört el ez a meleg minden korábbi különbséget és a folyamatok milyen szédületesen fölgyorsultak. Nagyon látványos az idei tavasz!
(Látványos a szomszéd metszetlen szőlőlugasa is!)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5432
Ma a grazi repülőtéren voltam. Íme, mit pillantottam meg a tőle kb. 2 km-re lévő szabadidő-park bejáratánál:
Mintha a levelek téli takarás és enyhe fagyás nyomait viselnék. Kíváncsi lennék a történetére. Három éve nyilvánvalóan nyugodtan kinn telelhetett, de ez már egy öreg példány.
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5431
Tavaly ősszel mutogattam, de akkor nem kért belőle senki. (Persze, most hatott meg benneteket, hogy látjátok, még húsvétkor is ép és szép.) Tudtam volna belőle oltatni.
Előzmény: szaguaro (5430)
szaguaro Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5430
Lloo, hallottad Béla papát! Tavasszal jöhet a vessző. Ninót meg megvágom a pirosra. Szuvenir nekem is van, és a rátki hegyen kb. 10 éve még találtam kék kecskecsöcsüt, éréskor megpróbálom megkeresni.
Előzmény: Floo2 (5425)
Papa360 Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5429

Ha nem is tudod fogni mindenki kezét, azért igyekszel:) Köszönöm a figyelmeztetést.

Mikor mentek Olaszországba?

Előzmény: ninovarga (5428)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.10 0 0 5428
Egy tanács azoknak, akik csemetéket ültettek ezen a tavaszon: ebben a nagyon meleg, száraz időben rendszeresen ÖNTÖZNI, ÖNTÖZNI, ÖNTÖZNI, ÖNTÖZNI, ÖNTÖZNI és még mindig ÖNTÖZNI!
Béla1007 Creative Commons License 2009.04.09 0 0 5427

Akkor Floo légyszi Szaguaronak egy kecskecsöcs rendel !!

Üdv

Béla

Floo2 Creative Commons License 2009.04.09 0 0 5426
Nagyapámnak a kecskecsöcsű mellett Souvenirje is van, ezért nem csak kecskecsöcs jut neki.
Előzmény: Floo2 (5425)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.09 0 0 5425
Igen, a Souvenir nem azonos a kecskecsöcsűvel. De a Souvenir is finom tud lenni, csak hagyni kell jól megérni. Van neki egy sajátos, különleges zamata, de csak akkor jön ki, ha nagyon jól érett.
Előzmény: Törölt nick (5421)
jozso48 Creative Commons License 2009.04.09 0 0 5424
Közben kerestem más,nemcsak japán módszert és azokról képeket:
Az egyik ahol szép törzses fügefák koronakialakítását mutatja be egy amerikai szakember,metszés előtt és metszés utáni állapotában.A harmadik képen teraszon
tartható gyönyörű termő dézsás növény és ilyeneket Olaszországban is nagyon sokat
láttam annak ellenére,hogy ott szabadon növő óriások is vannak.Szinte minden
lerakatban árusítanak is ilyen v.mégszebb koronás,dézsás növényt.Igaz elég borsos áron.(Én viszont már jópárat neveltem magam is ilyet)Amint látható termés is van rajta
nem is kevés.Nos nem félnek a metszőollótól.
jozso48 Creative Commons License 2009.04.09 0 0 5423
Szerintem meg tudni kell,hogy hol kell metszeni és mikor.De természetesen úgy is lehet
hogy hozzá sem nyúlunk,ez nyilván egyszerűbb,ha van hely és nőhet vadon.De sokféle
technológia szerint tartják és kezelik a világon ez a had nőjjön ahogy akar technika
nyilván nem igényel semmilyen hozzáértést.A japánok nem ok nélkül vezették be ezt a technológiát,azok a képek ahol fólia van felettük az egy,mondhatni kisérleti telep,de
vannak más képek is azok között amit feltettem,melyek úgymond háztáji gazdaságban
ezek felett nincs fólia,de akit érdekel érdemes elolvasni a Terebess mellékleteiben,ott
részletesen bemutatják és leírják.Aztán mindenki döntse el maga,hogy megér-e egy
kisérletet.Fügedugványt nagyon könnyen és olcsón lehet előállítani,nem kerül sokba,
így bátran lehet kísérletezni.Jó kertészkedést.
Előzmény: Floo2 (5419)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!