Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5661
Azt hinnék, hogy valami mediterrán országban vannak, nem azt, hogy a klímaatlaszok és a tankönyvek által Magyarország egyik legkedvezőtlenebb klímájúként leírt megyéjében. De hát a tankönyv- és klímaatlaszírók ugye errefelé nemigen jártak, mert messze volt Pesttől. De lehet hogy el akartak volna jönni legalább egyszer, hogy megnézzék, de akkor meg a határsávba nem engedték be őket a határőrök. Így aztán olyannak írták le, amilyennek 250 km távolságból képzelték.
Előzmény: Floo2 (5660)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5660
A kemény az lenne, ha egy forgalmasabb út haladna el emellett a ház mellett és a fügefa mellett, az autósok, már amelyik felismerik, biztos néznének egykét nagyot!
Előzmény: Papa360 (5653)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5659
Pista bácsi Costatája (csak innen a kapuból bekukkantva). Innen nézve rekordtermésgyanús. Aztán majd meglátjuk (közelebbről).
ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5658
Soha nem vártam tőle termést, eszembe sem jutott. Most ismét hullatja elvirágzott virágait. Mai kép.
Előzmény: Island* (5647)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5657
ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5656
ninovarga Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5655
A fényhiányra gyanakszom én is. Érdekes, hogy a gyümölcsérésben egyáltalán nem okoz gondot a fényhiány, sőt az erős napfénynek kitett gyümölcsök hajlamosak megégni és gyakran a növekedésük is megáll. Ugyanakkor az új vesszőknek a rügydifferenciáláshoz valószínűleg meghatározott fényigényük van. Ez természetesen a szabályosan kezelt pergoletta esetében nem jelent gondot, hiszen jó ideig "kimeredeznek" a lombok közül, ezek a felívelő növekedésük miatt fölötte vannak mindennek, csak a következő éven fognak "lesimulni".
A találkozó résztvevőinek levetített filmemben bemutattam egy ilyen negatív példát, gondolom, emlékeznek rá. Ezért nem jó többemeletes pergolát csinálni, hacsak valóban nem hagyunk olyan emeletközöket, amelyek lehetővé teszik az alsó szintek fényigényének kielégítését.
Előzmény: Arth_ur (5654)
Arth_ur Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5654
Háromszintes függőleges lugas, a ház déli fala előtt.
Teljesen olyan kiindulási formával, mint amilyenre egy ilyen szőlőlugast nálunk ki szokás alakítani. Mindegyik szintnek saját függőleges törzse van ugyanarról az egy tőről, a függőlegesből két vázkar két oldalra vízszintesre hajtva. Ezeken vannak 3-5 éves termőalapok, rajtuk 1-1 szálvessző meghagyva, de (kényszerűen) a lugas síkjában elvezetve.
Ilyen elrendezést egyébként egyszer láttam egy francia kastély bemutatókertjében, ott szépen termett egy kőfalra futtatva, de talán nem volt ilyen sűrű.

Szerintem nem feltétlenül a centik jelentik az okot, amiért lejjebb nincs virágrügy. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy a legfelső kar oldalhajtásai árnyékolnak annyit, hogy alattuk már nem differenciálódik virágrügy. Természetesen ez a probléma a rendes pergolettánál fel sem merül.

Ezeken az öreg töveken még kipróbálom azt, hogy a középső szintről eltávolítok vázkart, így 1,60 lesz az alsó és a felső között. Ha akkor kapok az alsón legalább néhány virágot, akkor valóban az árnyékhatás lehetett az ok.

A végső megoldás pedig az átszervezés, amit már el is kezdtem. A tőled kapott sárga kivikből, meg ebből az öreg Hayward-Tomuri párosból saját magam szaporította kividugványokból a teraszunk előtt kialakítunk egy kivipergolával fedett előteraszt. Pár év múlva, amikor az a pergola teremni kezd, a sok vihart megért és közel 15 évig rosszul metszett öreg kiviket pedig felváltja majd néhány magnélküli csemegeszőlő, amiknek kifejezetten ideális lesz ez a fal előtti támrendszer.

Talán megpróbálom át is ültetni ezeket az addigra kb. 20 éves töveket is, de annak a sikerében már igazán nem vagyok biztos.
Remélem lesz egy kicsit több időm a hétvégén, akkor csinálok fotókkal vegyített rajzokat, most sajnos nem érek rá.
Előzmény: ninovarga (5626)
Papa360 Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5653

Láthattad a magassági pontot, mert annak a hegyhátnak a túlsó felén jártál, amelyiken az én területem is van. Azon a dombon három különálló terület van.

Tenkehegy, Dedeskecskés és vele szemben Lendvakecskés ami a fügefától látszik is. Lendvakecskés ha jól tudom 56-ig lakott település volt. 56-ban kettészelték a határ közelsége miatt. A lakosokat pedig kitelepítették.

Pár év múlva a nagy fügefától már láthatsz kisebbeket is. A Nino féle jégfüge egy darabja Ledvakecskési telektulajdonosokhoz került. Dedeskecskésre pedig tudtommal kákit is terveznek ültetni, ha még el nem ültették.

Egyébként a tulajdonosokat láthattuk a képeken?

Előzmény: Floo2 (5652)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.22 0 0 5652
Olyannyira, hogy onnan láttam is azt a tornyot, ami Papa360219462968 területe mellett van!
Előzmény: ninovarga (5651)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5651
Egyébként Papa360-nak ettől a nagy fügefától "centiméterekre" van a kákiültetvénye, azzal analóg fekvésben. Ebből jól kiszámíthatóak túlélési esélyei és termésbiztonsága.
Előzmény: Floo2 (5649)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5650
Kíváncsi vagyok, hogy esetleg nem fordul-e termőre azzal, hogy egy másik babér is virágzott tőle néhány méterre, egy harmadik pedig kb. 150 méterre.
Floo2 Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5649
Sajna ez a füge keresztül húzta a számításaimat, így nem maradt időm lefényképezni a babértot!
Előzmény: ninovarga (5648)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5648
Minden évben rengeteg virág van rajta, de nem "bogyózik". Éppen most virágzott el.
Előzmény: Island* (5647)
Island* Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5647
Más téma.....szeretném megkérdezni, hogy a nagy babérodon volt már termés/mag? Ültettél már belőle?
Előzmény: ninovarga (5645)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5646
Annak világosabb megértetésére, hogy miért, vagy mi ellen küzdök hozzászólásaimmal, hadd meséljek el egy rövid történetet.
Az 1992 és 1996 közé eső évek valamelyikének koraőszén az egyik dunántúli pedagógusképző intézetben egy neves szakember klimato-sztereotipo-tévhitológiai előadásán a Mecsek vidékének és a Balaton-felvidéknek a "mediterrán" klímajegyeit fejtegette, bizonyítékként említve az ottani fügefákat és az azokon beérő másodtermést. Az előadás után az egyik nyugat-zalai faluból származó leányhallgató félénken megjegyezte, hogy az ő édesapjának a szőlőhegyen minden ősszel szeptember(!) környékén annyi fügéje terem, hogy komoly gondot jelent a gyümölcsmennyiség ésszerű hasznosítása. A kiváló szaktekintély ezt az információt teljes hitetlenséggel fogadta.
A következő hétvégét követő visszautazás után a leány jópár kilónyi fügével ajándékozta meg a derék oktatót, aki zavarában kis híján úgy végezte, mint a Toldi átköltött változatának nádorispánja.
Előzmény: ninovarga (5643)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5645
Bizony az!
Előzmény: Island* (5644)
Island* Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5644
:))
Mecsek ide vagy oda, akkor neked is tetszik? Nagyon jó (élő)hely és termőhelyi környezet.
Előzmény: ninovarga (5640)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5643
Igen, ezt a régi fórumban egyszer megírtam.
Előzmény: Floo2 (5638)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5642
Majd nyáron, éréskor beazonosítjuk a fajtát is. Úgy tűnik, hogy a később fakadó fajták egyike. Olyan stádiumban van, mint nálam a szivar, vagy a hajlékony, hosszúszárú, nem fásodó vesszőjű fajta. Közben a nagy sárgának már kéttenyérnyi levelei vannak. Az egyes fajták között sok tekintetben elég jelentős különbségek vannak.
Előzmény: Floo2 (5638)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5641
Én azóta is meg vagyok hatódva egyébként, nem tudok magamhoz térni!
Előzmény: ninovarga (5635)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5640
Igen, egy nagyon megfelelőnek tűnő dombról küldtél képet. Azt gyanítom, hogy megfelelő mértékben "szubmediterrán", annak ellenére, hogy a Mecsektől északra van.
Előzmény: Island* (5637)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5639
Bocsánat, esete!
Előzmény: Floo2 (5638)
Floo2 Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5638
Azért, hogy 20 év múlva beállhass alá autóval, érdemes élni!

Félelmetes példány, akikkel ott beszéltem, azon csodálkoztak, hogy a fenevigyeel, a horvát tengerparton is láttak fügéket, de azok nyeszlettebbek-nyekenyókábbak voltak, ez sokkal sűrűbb lombozatú szokott lenni nyáron, mintha jobban érezné itt magát!
Aztán mondtam nekik, hogy hááááát, erről ha egy klimatológust megkérdeznének, hogy Zalában dúsabb lombozatú-e egy füge vagy a horvát tengerparton, akkor azt válaszolta volna a klimatológus, hogy a horvát tengerparton, márcsak azért is, mert Zalában nincs fügefa!
Erről Ninonak van egy aranyos története, a tanítóképző tanárának este a zalai leánnyhallgatóval...
Előzmény: Törölt nick (5636)
Island* Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5637
Nino! Én el vagyok kötelezve, rajta vagyunk az ügyön és lesz kiwi-káki ültetvény nemsokára errefelé is addíg éljek. Olvastad a múltkori mail-emet, megkaptad, amiben képeket is küldtem?
Előzmény: ninovarga (5635)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5636
Kb 20 év múlva nekem is lesz ilyen...ha megérem,de már csak ezért is meg kellene hogy érjem.
Előzmény: Floo2 (5627)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5635
De komolyra fordítva a szót, képzeljétek el milyen elképesztő lehetőségeink vannak a káki és kivitermesztésben, ha a megfelelő fagylefolyású pozíciókban a hozzájuk klímaigényében nem hasonlítható füge is évtizedeken keresztül sértetlen marad.
Előzmény: Island* (5634)
Island* Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5634
:)))
Ha még egy tengerpartunk is lenne hozzá.....ooohhhh...:)

Nino, úgy irigyellek, amikor felteszel ilyen Olaszországi kertészetes képeket. Ha egy ilyenbe be tudnék szabadulni....isten pénze is kevés lenne nekem...
Előzmény: ninovarga (5633)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5633
Akkor ez is egy (szub)mediterrán klímájú megyében lehet. Mi a fene! Magyarországon csupa (szub)mediterrán megye van!?
Előzmény: Island* (5631)
ninovarga Creative Commons License 2009.04.21 0 0 5632
Vagy netalán egy (szub)mediterrán klímájú megyében van, ahol a kerítés is mézeska..., helyesebben fügefából van?
Előzmény: ninovarga (5630)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!