Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.12.05 0 0 104979

Ugyanez történik a duplaablaknál is, ha a levegőt nem zavarták ki belőle gázzal, körberagasztás előtt.

Előzmény: Törölt nick (104978)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.05 0 0 104978

A tökéletesen légtömör és párazáró is bepárásodik télen, ha a benne levő levegő a lezárás pillanatában (nyári fülledt meleg) sok vízpárát tartalmazott.

Előzmény: Törölt nick (104975)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.05 -1 0 104977

"Mérőhely kialakítása után vettem észre hogy a doboz belseje párásodik"

 

A következő irányokba lehet elindulni:

- tökéletesen párazárt kialakítás (házilagos módszerekkel szinte lehetetlen)

- üveget folyamatosan harmatponti hőmérsélet felett tartó  fűtés kiépítése (egyszeri költség + energiaköltség)

- külső utasításra (pl reed relé+mágnes) csak a kis ablakot belülről felmelegítő és pillanatok alatt leszárító fűtőszálas mini ventilátor

- kiváló átszellőzés kialakítása (könnyen megvalósítható, ezt javasolnám)

Előzmény: Pillanatragasz (104969)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.05 -1 0 104976

Igazad van: egy laikustól ne várjunk egy csepp elektromos gondolkodást sem :)

Elkészítettem a kapcsolás szájbarágósabb változatát, ITT MEGCSODÁLHATÓ

Előzmény: Házas Ember (104973)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.05 -1 0 104975

Nem csak a talaj okoz benti párát... hanem a harmatosodás is.
A megoldás az átszellőzés/huzat biztosítása, azaz kellően "huzatos"-nak

kell lennie a doboznak, ha az nem tökéletesen légtömör- és párazaró.

Előzmény: Pillanatragasz (104969)
hlacxx Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104974

Sziasztok!
Az ÁVK (FI relé) hatásosságát, ill. hibátlan működését ún. érintésvédelmi célműszerrel lehet legkönyebben megvizsgálni. Ha egyéb hiba miatt old le, akkor meg kell keresni az okát, ami már általában jóval időigényesebb, de nem lehetetlen. Nem árt ha van hozzá szivárgó árammérő lakatfogó, ami sokat segíthet a hiba feltárásban.


Poc2 ha segítség kell, és Pécs környéki vagy, akkor nézz körül itt: https://erintesvedelem.johanis.hu vagy keress a környékeden egy érintésvédelmi felülvizsgálót.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104957)
Házas Ember Creative Commons License 2019.12.04 -1 0 104973

Ne már :-((

 

A mozgásérzékelő fejbe nem kettő, hanem három madzag megy bele, ahhoz, hogy mőködjön, a fázis és kapcsolt fázis mellett kell neki nulla is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104968)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104972

Szabjál bele XPS-t és azt fújd körbe. De a beszorult levegő páratartalma folyamatosan ki fog csapódni majd újra elpárolódni, megint kicsapódni körforgás-szerűen. Nincsenek rajta szellőzőlyukak, hogy a belső-külső páratartalom kiegyenlítődjön, járjon a levegő? Beköltözhessen a darázs? :)

Előzmény: Pillanatragasz (104971)
Pillanatragasz Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104971

Púrhabra nem is gondoltam  , elméletileg sok évig kellene bírja, elgondolkozok rajta.  Köszi.

Előzmény: majkel (104970)
majkel Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104970

Tűzálló PUR hab?

Előzmény: Pillanatragasz (104969)
Pillanatragasz Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104969

Mérőhely kialakítása után vettem észre hogy a doboz belseje párásodik . Mivel alul csak a föld van annak a nedvessége lehet. Nemsokára jönnek tenni a mérőórát és plombálják, szóval nem fogom tudni többet kinyítni ajtaját.

Mivel tudnám alulról leszigetelni? Gondoltam száraz homokra.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104968

Kattincsá ide és meglátod a rajzot.

Az egérrel tudod kapcsolgatni is.

Előzmény: Genezis4 (104967)
Genezis4 Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104967
Most már csak egy kapcsolási rajz kellene.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (104965)
Jahno Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104966
Meg azt mondja más fogalmaz homályosan. Ez jó.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (104965)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.04 0 0 104965

"Igen vannak olyan esetek mikor nem kell érzékelnie."

 

Amikor egy laikus ilyen homályosan fogalmaz (nem árulja el magát a problémát, csak az általa kitalált megoldást a problémára), az esetek nagy többségében az szokott kiderülni, hogy téved

de most nincs kedvem kötözködni, inkább elhiszem, hogy igazad van :)

Előzmény: Genezis4 (104964)
Genezis4 Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104964
Igen vannak olyan esetek mikor nem kell érzékelnie.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (104949)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104963

Abban igazad lehet, hogy nem igazi Dallas, bár az ára alapján lehetne akár az is.

Csak nem tudok mit csinálni, a gyártótól nem rendelhetek, mert nem kell nekem 100.000 darab, csak 50.

 

De tulajdonképpen mindegy is, mert ha hamis, ha nem, működik és jó.

Soha szenzort még nem kellett cserélni amiatt, mert ne mérne jól, legfeljebb letépték a drótot róla.

 

De a DS18-ban NTC van és az simán szórhat néhány százalékot, gyártástechnológiától függetlenül.

 

Ma már sajnos nem ismerem a gyártást, de amikor még jártam gyárakba és mindenki büszkén mutogatta a rezgő adagolóit, akkor az volt, hogy ledaráltak egy zsák npn tranzisztort, megmérték és felcímkézték BC 109-nek, vagy BC 182-nek.

Nyilván 2N3055 azért nem lett belőlük:)

 

Szóval könnyen lehet, hogy amikor kihúzzák az egykristályt, akkor megnézik, mire jó és attól függően csinálnak belőle hőmérőt, vagy processzort.

És a szélein még akkor is mások lesznek a tulajdonságai, csak ez egy logikai áramkörnél nem feltétlenül okoz hibát, míg egy NTC-nél simán.

Előzmény: Törölt nick (104962)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104962

A B20 ebből eleve az újabb, "lebutított". De itt nem erről van szó..

A felirata az bizonyára dallas, de olyan olcsó kínai klón idehaza a kiskerekben mind, mint ide lacháza.

 

Régen ilyen időjárás (-30...+50) témában használtam ezeket, és megböbbentem, hogy ezrelékesen pontos, nem is értettük, minek az a kalibrációs regiszter, ha 100 foknál messze tizeden belüli a hiba, és nem voltunk biztosak benne, hogy nem a két drága laborhőmérőt olvassuk le ekkora hibával, és a valós hiba még kisebb. Gyárilag, kalibráció nélkül.

 

Ami valahol érthető is, hiszen, ha egy kész nagyon tiszta és egyforma nyerstömbből készü a waffer, majd abból százezer chip, ott az anyagtulajdonság eltérése a milliomod részen belül van, hiszen készülhetne arra az anyagra I7es processzor, vagy 8magos arm, vagy 20giga flash, vagy bármi olyan, ahol a félvezetőben a  molekula szintű anyaghibák konkrét selejtet eredményeznek (csökken a kihozatal).

 

De erre ilyen "mamut" chip készül, DS akármi, viszont mivel a fotolitográfia felbontása és alakhibája józan ésszel felfoghatatlan nagyságrend, még a 10-15 évvel ezelőtti félvezetőtechnológia szintjén is, ismét az van, két chip közt a bármilyen vélt "eltérés" nem kifotózható, kinagyitható komoly elektronmikroszkóp nélkül.

 

Innentől nem kell nagy logika ahhoz, hogy két szinte "részecske szinten azonos" tárgy, mérőcella, referenciaellenállás nem produkálhat durván  eltérő eredményt.

 

 

 

 

Előzmény: Alpári Gnác (104960)
Jahno Creative Commons License 2019.12.03 -1 0 104961

Köszönjük Emese!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104959)
Alpári Gnác Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104960

Ennek megint nem feltétlenül van köze Kínához.

 

Mi DS18B20-as onewire szenzorokat használunk és itthon veszem őket, amik most itt vannak nálam, konkrétan Dallas gyártmányúak.

Nincs benne kettő, ami ugyanazt a hőmérsékletet mutatná, de ez nem gond, mert programból egy sor a kalibrálás.

 

Persze ez a mi esetünkben könnyebb, mert hűtőket mérünk velük és ott mondjuk 0-10 fok, vagy -10 -20 fok között kell pontosnak lennie és azt hozza is kalibrálás után.

 

Aztán van egy -70-es hűtő, amit ezzel már nem lehet mérni, egyébként megdöbbentően hideg a -70 fok.

De annyira, hogy van rajta egy szenzor bevezetés, ami egy műanyag cső, a külső végén egy tömszelencével.

Levettük a tömszelencét, hogy betegyük a szenzort és az alatt az 5 perc alatt, amíg mókoltunk vele, a hőmérséket különbségtől egyszerűen elpattant a műanyag.

Végül is közel 100 fok van kint és bent között, az nem vicc.

Azt PT100-assal mérjük és mondja a kollégám, hogy ezt hogy a fenébe kalibráljuk, hozzak én szárazjeget, vagy nitrogént.

 

Mondtam, hogy egy lófaszt fogok termosszal folyékony nitrogén után szaladgálni, a hűtőnek van saját hőmérője, amit az mutat, ahhoz fogjuk beállítani, és ha ez nem elég, akkor rendeljék meg a hitelesítést és veszek hozzá egy megfelelő hiteles hőmérőt.

Előzmény: Házas Ember (104953)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104959

"Ha szükséged lenne scart-rca átalakítóra, akkor Pesten egy bocicsokiért/sörért a tied lehet."

 

Nekem is van vagy 3 db,

de én nem adom oda, mer sose lehet tudni :)

tavaly is kellett, tök jó volt, hogy volt a gyűjteményben.

Előzmény: Házas Ember (104956)
Jahno Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104958

Sajna én többet húzkodom ki-be, mert csak, éppen ezért vetettem fel az Xboxosat, mert hétvégén három darab is szétesett. Éjjel feldobtam egy csoportba, hogy csoki/sör cserére érdekelne, kaptam is egy marokkal gyorsan, így ezzel el vagyok. De azért köszi, mert 1-1 békebeli darabért is érdemes lett volna rohangálni bármerre, hosszabb távon főleg (igaz ahol így függőlegesen állnak ki a kábelek, azt sok TVbe nem lehet beledugni).

 

De pld. a szaraimhoz idehaza vettem ilyen dugaszkonvertert:

 

 

Ennek a fém villa része olyan gyenge, hogy belapul, hajlik, bele sem megy egy csomó lukba. Ebből is régebben azt az elvet követtem, hogy ha drágább, akkor lehet jobb lesz. Nem jött be. És a még drágább is ugyanaz volt, igazából 100 forintért ugyanazt kapom, mint 1200-ért. Meg bármihez odaírják, hogy high quality, meg összes létező keresőszót.

 

RCA-HDMI kábelekből pld. sikerült értelmeset lőni. Tépőzár már zűrösebb dolog. Hűtőborda alá pasztát meg jobb, ha meg sem próbáljuk.

Előzmény: Házas Ember (104956)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104957

A lakás FI reléje csak akkor csapódik le, ha rajta átfolyó fázis-áram nem pontosan egyenlő a rajta átfolyó nulla-árammal. Ha a garázsban minden gépindításkor azonnal lecsapódik a lakás FI reléje, az azt jelenti, hogy a gép valamilyen módon befolyásolja a lakás FI reléjén átfolyó (nulla vagy fázis) áramot. Ha a szemközti teplom harangjának kondulásakor csapódik le a lakásod FI reléje, akkor a harang befolyásolja az áramot valahogyan. Hogy hogyan, azt egy internetes fórumban a távolból évekig tippelgethetnénk, egy profi szakember viszont a helyszínt körüljárva, méregetve talán öt perc alatt megmondja (pl a lakásban valahol össze van kötve a nulla a földdel). Sőt, volt olyan, hogy a ház előtt megállva már az utcáról megmondtam, hogy miért ráz odabenn a számítógép doboza :)

Előzmény: Poc2 (104952)
Házas Ember Creative Commons License 2019.12.03 -1 1 104956

A scart-rca átalakítót én 1990-ben beledugtam a videómagnómba és 2005-ig benne volt. Akkor kidobtam a videómagnót és áttettem az átalakítót a kábeltv beltéri egységébe, ahol 2015-ig működött. Aztán a kábeltv szolgáltató olyan beltérit hozott, amin HDMI csatlakozó volt, így a scart-rca átalakító befejezte hasznos földi pályafutását és majdnem gyári állapotban került be abba a zacskóba, amiben az elfekvő kábelek vannak.

 

Ha szükséged lenne scart-rca átalakítóra, akkor Pesten egy bocicsokiért/sörért a tied lehet.

 

Előzmény: Jahno (104954)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104955

"miért kell 0,1 fokos pontosságú kijelzőt tenni egy digitális hőmérőre, ha a mérési pontossága +/- 2 fok..."

 

Murphy törvény:

"Mérd mikrométerrel, jelöld krétával, vágd baltával."

 

Ha század fokot is kiírna, akkor még több ember hinné el, hogy pontos a készülék :)

Előzmény: Házas Ember (104953)
Jahno Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104954
Szétesnek az a felvetés.
Előzmény: Házas Ember (104944)
Házas Ember Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104953

Marha szerencsés vagy, ha 30 kínából rendelt hőmérődből 13 pontos volt.

 

Bár nekem a mintavétel csak 11 db, de egyik sem volt pontos :-(

 

Jópár sehol sem volt pontos, amelyik szobahőmérsékleten elfogadható pontosságú volt, az nulla fok alatt működött 2 fokos eltéréssel, amelyik meg jól mért nulla fok alatt, az a fűtővíz hőmérsékleténél tévedett egy csomót :-(

 

Végül ez alapján lettek szétválogatva, 6 db-ban azóta sincs elem (vagy már elromlott), egynek az érzékelője a mélyhűtőbe van bevezetve, 2 van a szobákban, 1 van az erkélyen, egynek meg az érzékelője rá van bilincselve a kazánból kijövő csőre.

 

Mindig elgondolkodom rajta, hogy miért kell 0,1 fokos pontosságú kijelzőt tenni egy digitális hőmérőre, ha a mérési pontossága +/- 2 fok...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104950)
Poc2 Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104952

Tuti nincs közös pontjuk! Idén lett kialakítva a külső kör! A kocsibeállótól a ház felé csak egy 3x10mbcu megy!A kocsibeálló van legközelebb a házhoz,de nincs egybeèpítve, így szemmel is látható hogy nincs másik vezetèk!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (104948)
OcTAX Creative Commons License 2019.12.03 0 0 104951
Előzmény: pgyafi (104945)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.12.03 -1 0 104950

Én is így vásárolok: amikor kellett 10 db kielégítően pontos digitális hőmérő, akkor kalibrálható méregdrága cuccok helyett rendeltem Kínából 30 darab marhaoccót, abból 13 db elfogadható pontosságú volt,

a többit elajándékoztam a haragosaimnak :)

Előzmény: Alpári Gnác (104939)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!