Keresés

Részletes keresés

marosi.pal Creative Commons License 2007.06.22 0 0 1367
Nyugi, nem utasítanak ki emiatt senkit. A barátomat megállította egy rendőr, de csak figyelmeztette, hogy le kéne cserélje.  
Előzmény: wers (1366)
wers Creative Commons License 2007.06.22 0 0 1366

Nem tudom, mi történik abban az esetben, ha valakinek több országban van egy évet meghaladóan tartózkodási engedélye (és így a jogszbály szerint több helyen tartózkodik egy évet meghaladóan), vagy akár állampolgársága. Szerintem olyan jogsi kellene, ahol a legtöbbet tartózkodik, vagy amilyen felségjelzésű autót hajt. Csak a jogszbályok nincsennek összhangban az élettel. Az a gond, hogy nem a tényleges tartózkodást veszik alapul, hanem a tartózkodási engedly kiállítátásól eltelt egy évet. Akkor kezdődnek majd a gondok, ha a többezer nemzeti vízummal és nemzet tartózkodási engedélyjel rendelkezőket elkezdik kiutsítani az országból azzal az indokkal, hogy érvénytelen jogsival vezetett, mert az nem volt honosítva. Közben a nemzeti vízum kérelmezésénél ezt sehol meg sem említik, meg szerintem hülyeség is lenne a honosítás, ha főleg nem Magyarországon tartózkodnak.

 

Tudja valaki, hogy pontosan melyik jogszabályban van meghatározva, hogy mit jelent a "Magyar Köztársaság területén történő tartózkodás kezdetétől számított egy év"? Ez a kifejezés a 35/2000. BM rendeletben szerepel, de ott nincs pontosítva. Mi alapján veszik a tartózkodási engedély kiállításának napját a magyarországi tartózkodás kezdetének?

marosi.pal Creative Commons License 2007.06.22 0 0 1365

Romániában van egy belügyminiszteri rendelet, hogy a külföldön lakó román állampolgárok a külföldi lakóhelyük szerinti hatóság által kibocsátott vezetői engedéllyel is vezethetnek gépkocsit Romániában.

 

Szerbia viszonylatában nincsenek infórmációim.

 

Nekem a Központi Okmányirodában az ügyintéző azt mondta, hogy egy év tartózkodási engedéllyel való ittartózkodás után kötelező lecserélni. Én már 5 hónappal meghaladtam a határidőt. Nem volt semmi büntetés emiatt, csak hisztizett az ügyintéző hogy nem vezethetek a román jogsimmal. (Ez már két éve történt.)

Előzmény: wers (1364)
wers Creative Commons License 2007.06.22 0 0 1364
Akkor is honosítatni kell a jogsit, ha nem EU-s állampolgárként nem magyar rendszámtáblás autót vezetek, hanem az állampolgárság szerintit és évente csak 4-5 hónapot tartózkodok Magyarországon? Az a gond, hogy ha Magyarországon honosítattom, akkor az a másik államban nem lesz érvényes, mert ott többet tartózkodom.
marosi.pal Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1363

Érdemes volt magyarul kiállítattni, mert így meg lehet spórolni kb. 5000 Ft fordítási díjat.

Előzmény: Green Army (1362)
Green Army Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1362
Kézdin sikerült magyart szerezni. persze csak nagy ismeretséggel.
robertut Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1361
Ugyanez volt anno a Szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Gimnáziumnál.
Előzmény: marosi.pal (1359)
marosi.pal Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1360

Nem kell erkölcsi bizonyítvány azoktól akinek állandó lakcíme Magyarországon van.

Akinek van EGT tart. engedélye, letelepedési engedélye vagy bevándorlási engedélye, annak állandó lakcíme Magyarországon van és itt van nyilvántartva az erkölcsi bizonyítványa.

A BÁH meg tudja nézi a bűnügyi nyilvántartásban, hogy van-e valakinek priusza, ezért nem kell csatolni az erkölcsi bizonyítványt.

 

Ha például egy braziliai lakos, Braziliában adja be az ottani magyar konzulátuson az állampolgársági kérelmet, akkor csatolni kell az erkölcsi bizonyítványt is!  

Előzmény: levik (1358)
marosi.pal Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1359

"Viszont a hires kolozsvari magyar iskola, a Bathory Istvan igazgatosaganal erosebb vedobastyajat a roman hivatalos nyelvnek meg nem lattam"

Ugyanez a helyzet a marosvásárhelyi Bolyai Farkas gimnáziummal. Ők nem voltak hajlandók magyarul kiadni az igazolást, pedig állítólag az egy magyar iskola, újból szintiszta magyar! 

Az indok: "a magyar nem hivatalos nyelv Romániában".

Előzmény: levik (1357)
levik Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1358
A honositas egyik feltetele a buntetlen eloelet, de sem a nyomtatvanyon sem mashol nem irja hogy kellene erkolcsi bizonyitvany... igy a kerelem beadasakor az anyakonnyvezeto sem fogja kerni!
Előzmény: szazezer (1352)
levik Creative Commons License 2007.06.19 0 0 1357
Olyant hogy Romaniaban csak magyarul allitsanak ki igazolast meg nem hallottam, de peldaul a felesegemnek aki ketnyelvu iskolaban vegzett adtak ketnyelvu szep hivatalos igazolast (felul romanul, alul magyarul). Viszont a hires kolozsvari magyar iskola, a Bathory Istvan igazgatosaganal erosebb vedobastyajat a roman hivatalos nyelvnek meg nem lattam, szemelyes beszelgetes soran mondtak ok nem tesznek semmire pecsetet ami magyarul van, hiszen a tanugyi torvenyben csak olyant olvastak hogy a hivatalos nyelv a roman es kulonben is Magyarorszagon sem adnak az iskolak roman nyelven igazolast(!?)... Szoval a torveny azt mondja a "hivatalos iratok romanul" de ugy tudom nem tiltja hogy utana magyarul is megjelenjen leforditva... tehat egyedul az igazgatosag joindulatatol fugg hogy milyen igazolast adnak... Es a joindulat neha eppen azokbol hianyzik akik az erdelyi magyarsag eloljaroi!
Előzmény: Green Army (1356)
Green Army Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1356
Utóbbit meg tudom erősíteni, van ki magyarul hajlandó kiállítani.
Előzmény: marosi.pal (1355)
marosi.pal Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1355

OKJ-t nem fogadják el, legalábbis én úgy tudom.

 

Kell egy igazolás, hogy a sulit magyar nyelven végezte.

 

Én az érettségi bizonyítványomat fordítottam le magyarra az OFFI-nál (www.OFFI.hu) és mellé csatoltam az iskola igazolását, hogy magyar tannyelvű osztályba jártam.

 

Sajnos az iskola igazolását románul állították ki nekem, ezt is le kellett fordíttassam az OFFI-nál. De hallottam, hogy egyes iskolák hajlandók magyar nyelven is kiállítani az igazolást.

Előzmény: szazezer (1354)
szazezer Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1354
Az iskolából milyen igazolás kell, hogy magyarul végezte ? Az érettségi bizi nincs honosítva, de egy általános asszisztens az igen. Ezen felül elvégzett a feleségem még egy OKJ-s tanfolyamot is Budapesten. Kell valami igazolás ezek után, vagy ez elég ?
Green Army Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1353
nem kell erkölcsi ugy tudom.
Előzmény: szazezer (1352)
szazezer Creative Commons License 2007.06.18 0 0 1352
Sziasztok ! Lassan beadjuk a feleségem részére az állampolgársági kérelmet. (családegyesítés) Azt szeretném kérdezni, hogy az erkölcsi bizonyítványt hol kell megkérni. Román állampolgár, 5 évre szóló EU-tart. engedély van. Munkaviszonya van 2 éve Magyarországon.
robertut Creative Commons License 2007.06.17 0 0 1351
Igen, állitólag kb ilyen nagyságrendű számban szoktak esküt letenni egyszerre, de azt mondják nagyon változó, helytől is függ...
Előzmény: marosi.pal (1346)
robertut Creative Commons License 2007.06.17 0 0 1350
Igen, az OFFI által készített, szokásos fordítást tartották meg eredetiben. Az eredeti iratokat csak megtekintették, és vissza is adták az Önkormányzat munkatársai.
Előzmény: Green Army (1349)
Green Army Creative Commons License 2007.06.17 0 0 1349
elég volt a hitelesített másolat?
Előzmény: robertut (1348)
robertut Creative Commons License 2007.06.16 0 0 1348
A mi eredeti anyakönyvi kivonatainkat nem vették el kérelem beadásakor.
Előzmény: levik (1347)
levik Creative Commons License 2007.06.16 0 0 1347

Szia,

 Azon gondolkodtunk el a tegnap, hogy  nem eppen ertheto a honositasi kerelem  felvilagositasaban az, hogy az eredeti (kulfoldi) iratokat nem vonjak be... Azaz ertheto, hogy visszaadjak, de mikor? -  a kerelem beadasakor az anyakonyvvezeto vissza is adja a roman szuletesimet vagy masfel ev utan?

 A magyarorszagon kotott hazassag anyakonyvi kivonat eredetije naluk marad a honositasi eljaras egesz ideje alatt vagy eleg a masolat es a vegen ha sikeres volt a honositas akkor kerik be ujra kicsereles vegett (beirni az allampolgarsagot)?

  Mert ugye a honositasi eljaras igy is eleg hosszu idot vesz igenybe es eredeti anyakonyvi kivonatok nelkul nem lenne a legjobb masfel evet lehuzni... Ki mit tapasztalt/tud errol?

Levi

marosi.pal Creative Commons License 2007.06.15 0 0 1346

Köszönöm az infórmációt.

 

"30-an kellett volna letegyük az állampolgársági esküt."

30, az nem semmi.

Előzmény: robertut (1345)
robertut Creative Commons License 2007.06.15 0 0 1345

Ez úgy volt, hogy március végén kaptunk egy levelet az Önkormányzattól, melyben értesítettek hogy a Köztársasági Elnök honosított bennünket és közölték az eskütétel napját. A boritékban volt még két válaszboriték, két adatlappal, melyeket az adatainkkal kitöltve vissza kellett küldeni, fotóval együtt. Más adatra nem volt szükségük.

 

Az eskü időpontját az Önkormányzat dönti el, az (al)polgármester időbeosztásától is függ, mikor tudja vállalni az akciót. Az időpont nekünk nagyon rossz volt, kérhettünk volna újat, de azt mondta az anyakönyvvezető hogy esetleg őszre tud adni majd, de nem most, mert még nincs meg pontosan az akkori időpont. Végül elfogadtuk az eredeti időpontot...

 

30-an kellett volna letegyük az állampolgársági esküt, összesen 18-an jelentünk meg.

Előzmény: marosi.pal (1344)
marosi.pal Creative Commons License 2007.06.15 0 0 1344

Bocs, ha túl indiszkrét lennék:

 

Hány héttel az eskü előtt kellett bediktálni az adatokat és kitölteni a személyi igazolvány iránti kérelmet?

Előzmény: robertut (1343)
robertut Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1343

No, ez az. Mivel anno Ro nem volt tagállam, cserélnünk kellett.

 

De mindegy, örömmel tettem, úgyis.

Green Army Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1342
utánanéztem

35/2000. (XI.30) BM rendelet
(2004-ben módosították az Eu miatt)

16.§.(4) Nemzetközi szerzõdés eltérõ rendelkezése hiányában...külföldi vezetõi engedély a Magyar Köztársaság területén történõ tartózkodás kezdetétõl számított egy évig jogosít jármûvezetésre, ezt követõen a külföldi vezetõi engedélyt kérelemre magyar vezetõi engedélyre kell cserélni.
(5) A cserére vonatkozó kötelezettség nem terjed ki az Európai Unió valamely tagállamában kiállított érvényes vezetõi engedélyre,amely az érvényességi idején belül jogosít járművezetésre.
Előzmény: robertut (1341)
robertut Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1341
Szerintem igen. De a Központi Okmányirodában megmondják, ugyanis nekünk is ott hozták fel rá a figyelmünket, mikor a legelső személyit intéztük, hogy vigyázzunk erre. Hívd fel őket.
Előzmény: Green Army (1340)
Green Army Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1340
Tartózkodási után is?
Előzmény: robertut (1336)
robertut Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1339
Hm. Mikor mi honosítottunk jogsit, Ro még nem volt Eu tag, és 6 hónapnál jóval előtte jártunk, tehát megcsináltuk. Nem bántam, ennek jobban örültem, mert a régi úgyis nemsokára lejárt volna, cikibb lett volna Ro-ban intézni meghosszabítást... inkább honosítottam, és a 10 éves időszámítás újraindult ;)
Előzmény: Green Army (1334)
robertut Creative Commons License 2007.06.14 0 0 1338

Rendőr ügy: ha a jogsiban még a régi állampolgárság van beírva, akkor a rendőr jogosan kérheti, ahhoz az állampolgársághoz tartozó személyi igazolványt, vagy útlevelet, vagy azt a magyar okiratot, ami a külföldi állampolgár Mo-n történő tartózkodását igazolja. Az új személyiben nincs utalás a kettős állampolgárságra, tehát az erre nem alkalmas.

Nem gondolom, hogy a magyar állampolgárság megszerzése után megint hordanom kell, a régi állampolgárságom igazolásához, pl. az útlevelet, vagy a személyit.

 

Tehát technikailag igaza van az anyakönyvvezetőnek: a korábbi magyar jogsiba írt külföldi állampolgárság és az új magyar személyi okot adhatnak a rendőrnek hogy kötöszködjön. SzVSz a jóindulatán múlik, hogy ebbe nem köt bele... ugyanis vannak országok, amelyekben nincs kettős állampolgárság, tehát ha egy olyan illető felveszi a magyar állampolgárságát a régiről le kell mondjon - ezzel a magyar jogsi is érvényét veszti. Ezt pl. a rendőr jogosan le ellenőriztetheti, azzal hogy a külföldi iratokat kéri...

 

Minek adni okot erre? Nem most, de a közeljövőben valamikor úgyis bemegyek útlevélért, egy füst alatt ezt is elintézem. Amennyi pénzünk benne van már ebben az egész áttelepedésben, ez már tényleg csak hab a vizen...

 

Előzmény: Green Army (1334)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!