Keresés

Részletes keresés

v79benno Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8768
Egy kis visszatérés a CVA. problémájára, a A Cartogr. Földrajzi világatlaszának 2007-es kiadása saját névírási tájékoztatója szerint az alábbi országok földrajzi neveinél adja meg a magyaros átírást: "Európa: Bulgária, Fehéroroszország, Görögország, Grúzia, Oroszország, Örményország, Ukrajna; Ázsia: Kazahsztán, Kirgizisztán, a két Korea, Mongólia, Tádzsikisztán, Türkmenisztán (megjegyzés: az utóbbi hivatalos nyelve latin írású)". Tehát az összes többi ország földrajzi neveinek esetében a megfelelő átírást más forrásokból kell kideríteni (sajnos), és ebben a többiben van a teljes arab világ mindjárt kezdeti zsíros falatnak... Szóval a CVA. újabban mérsékelten van csak segítségünkre. :(
v79benno Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8767
Köszönöm, intézkedtem is. Csak hab a tortán, a szóösszevonás előtti állapotot megpróbálták egy változatban beemelni a műhely nevébe (amiből leginkább csak az derül ki, hogy képzőművészek inkább ne ártsák magukat a névadásba), de ha egy pillanatra komolyan vennénk, hogyan kéne ezzel a szönyeteggel elbánni:

"kortárs karikatúra és szatirikus képzőművész műhely", még mielőtt bármi történhetnék, az ember elhelyezne minimum egy kiskötőt a karikatúra után: "kortárs karikatúra- és szatirikus képzőművész[eti] műhely", mely esetben a karikatúra a műhellyel képez összetételt, míg a többi elemek jelzői a műhelynek. Igazán ízes szörnyfalat, nem mondhatjátok, hogy nem! :)
Előzmény: rumci (8766)
rumci Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8766
Hajlanék egyetérteni veled. És a Bokor jó analógiának tűnik. Ahhoz is nagyon ritkán teszik hozzá a műfaját.
Előzmény: v79benno (8765)
v79benno Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8765
A Koksz része rendben van, de a képzőművészeti műhely (az ilyen értelmező jellegű utóvetésekkel amúgy is gondom van, a legutóbbi hasonló a Bokor bázisközösség volt, ahol hosszas töprengés után úgy véltem, hogy a bázisközösséget így kicsivel tekéntem értelmezőszerű jelleggel).
Előzmény: rumci (8764)
rumci Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8764
Ha KOrtárs, akkor szóösszevonás, innentől kezdve viszont nincs kérdés, mert nem kell verzállal szedni, csak szókezdő kapitálissal.
Előzmény: v79benno (8762)
NevemTeve Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8763
Akkor esetleg így: "KOKSZ" Képzőművészeti Műhely
Előzmény: v79benno (8762)
v79benno Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8762
A koksz viccesnek is vicces, illetve inkább jelentőségteljes, de egyben mozaikszó a "KOrtárs", a "Karikatúra" és a "SZatíra" bevetésével.
Előzmény: NevemTeve (8761)
NevemTeve Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8761
"Koksz" Képzőművészeti Műhely, az idézőjel hangsúlyozza, hogy az a koksz ottan vicces akar lenni
Előzmény: v79benno (8760)
v79benno Creative Commons License 2010.09.20 0 0 8760
Hogyan írnátok le a "Koksz képzőművészeti műhely" jelenséget? Azt állítják magukról, hogy "hivatalosan" ők a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének "szatirikus képzőművészeti szakosztálya". Már ez az utóbbi is delikát kérdés, de mit kezdünk egy szakosztály fantázianevével? Intézménynévként kezeljük, mintha egyesület volna vagy afféle?
v79benno Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8759
Felőlem nézve a kettő közös etimológiája a döntő, de persze csak viccoltam (a voltaképpen igaz, de a gyakorlatban mégis hamis barátok közé is fel lehet venni a class/klassz párost ;).
Előzmény: rumci (8758)
rumci Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8758
Azért írtam jelentést is mögé. De elég lett volna szófajt írni.
Előzmény: v79benno (8757)
v79benno Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8757
Hát a "klassz"? ;)
Előzmény: rumci (8756)
rumci Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8756
Hát lehet a magyar show és a magyar biznisz szó jelentéssűrítő összetétele, és lehet az angol show business kifejezés kölcsönzése. Az etimológia az utóbbi mögött áll, a helyesírási egyszerűség elve az előbbi mögött.

A bizniszclass azért nem lehet, mert nincs magyar class ’osztály’ szó.
Előzmény: v79benno (8754)
rumci Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8755
Szerintem nem lehet olyat kijelenteni, hogy akár a Tanácsadó, akár a Szótár überolhatná a másikat. Általában gyakran az áll a dolog mögött, hogy noha közös szerzemény az egész kötet, és kölcsönösen felelősséget vállalunk az egészért, de a Tanácsadót elsősorban az egyikünk, a Szótárt elsősorban a másikunk csinálta. A vicc az, hogy az idegen szavak fejezetének jelentős része épp kivételt jelent ez alól, tehát a show business vs. show-biznisz teljes egészében az én lelkemen szárad.
Előzmény: v79benno (8753)
v79benno Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8754
Merülnek fel további kérdések.

Pontosan mitől minősül a "show business" szerkezet összetételnek? A biznisz meghonosodottságánál fogva? Mi a mögöttes elv? Ezek szerint összetételként kell kezelnünk minden olyan eredetileg kételemű – esetleg nem jelzős – idegen szerkezetet, amelynek egyik eleme magyarul már meghonosodott és a feltételezett átlagos nyelvérzék felől értelmezhető?

Viszont ha show-biznisz, akkor miért nem bizniszclass (a tanácsadó rész példái közt szerepel a business class mint példa, a szótári részben viszont a businessman), ezzel szemben ha a biznisz utótag, akkor: "etnobiznisz" és "show-biznisz".

Tényleg az utótagság számít itt?

Ha show-biznisz, akkor miért nem poolbiliárd stb.?

Vagy kizárólag a jelzős kifejezések maradnak külön és idegenesen (paralysis progressiva és ancien régime típus)?
Előzmény: rumci (8752)
v79benno Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8753
Köszönöm! Voltaképpen a nemértésem is erre vonatkozott (az összetételkénti vagy kifejezéskénti felfogására). Illetve praktikus szempontból még inkább arra, hogy amennyiben ilyen inkonzisztencia tapasztalható a tanácsadó és a szótár között, akkor ezek szerint (a San Francisco-öböl és a show-biznisz fényében) a szótárt tekintsük áptudétebbnek az OH. álláspontját illetően, jelen esetben ugyebár a szótári rész nyilván összetételként kezeli.

Csak állna el az eső, az összetételek sem jelentenének többé problémát. :P
Előzmény: rumci (8752)
rumci Creative Commons License 2010.09.17 0 0 8752
Én értem. Akármennyire megpróbáltuk összecsiszolni a könyv két felét, nagyon kis számban ugyan, de maradtak benne eltérések. Ezek több okból erednek egyébiránt. Amiről hírt kapunk, vagy magunk észlelünk, azt természetesen javítjuk a mindenkori következő kiadásban. Úgyhogy nagyon köszönjük!
(A dolog mögött persze az áll, hogy ha kifejezésnek tartjuk, show business, ha összetételnek, show-biznisz. Pillanatnyilag az előbbi megoldást látom védhetőbbnek, de ezért az állításomért nem szívesen vállalnék felelősséget.)
Előzmény: v79benno (8751)
v79benno Creative Commons License 2010.09.16 0 0 8751
OH.-kérdés: a tanácsadó részben a 242. oldalon az idegenes írásmódot megőrző kifejezések közt van példának felsorolva a "show business", a szótári részben viszont így szerepel: "show-biznisz". Nem értem a kettősséget.
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.14 0 0 8750
valakik pénzbüntetésre ítélték, a város meg nyugdíjazta
Előzmény: v79benno (8749)
v79benno Creative Commons License 2010.09.14 0 0 8749
Ebben a sorrendben, vagy a nyugdíjazás volt maga a büntetés? ;) Na de hát aki leánykereskedelmi iskolát avat állami fölhatalmazásával súlyosan visszaélve, az sok jóra ne számítson... :P
Előzmény: Kvász Ivor (8748)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.14 0 0 8748
(és a Központi Szeszfőzdét is felállította, de a kommün után megbüntették és nyugdíjazták)
Előzmény: v79benno (8747)
v79benno Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8747
Hát ez állati. El kéne raktárzani valahová. With no pun intended!
Előzmény: Kvász Ivor (8746)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8746
Különben Kecskemét megyei jogú város honlapja Sándor István polgármesteri ténykedése egyik eredményeként sorolja fel a "leánykereskedelmi iskola" megnyitását.
:-)
(csak le ne csapjon rá a genderes köménymag, miszerint az ilyesmi nem humoros...)
Előzmény: v79benno (8744)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8745
elnézést, mert én vagyok a zombiagyú, - kedves rumci, megkövetlek
:D
Előzmény: v79benno (8744)
v79benno Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8744
Ebben az esetben félreértés történt, rumci "leánykereskedelmi felsőiskolája" ugyanis poén volt, ha jobban meggondolja valaki a "leánykereskedelem" jelentését, ez mindjárt világossá válik. ;)

A probléma éppen abból adódott, hogy nem szeretnénk átkeresztelni az intézményt, viszont le kéne írni valahogy a nevét. Abban maradtunk rumci tanácsa után, hogy nem érvényesítjük a mozgószabályt ezen a szörnyetegen, marad külön.
Előzmény: Kvász Ivor (8743)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8743
Arra gondolok, hogy meggondoljátok a kereskedelmi felsőiskola használatát. Ezt ugye csak viccből írtad? Mert a Google négy találatod ad ki rá (hogy a leánykereskedelmi felsőiskolá-t ne is említsem), az is inkább tévedés. Intézménynévben nyilván szó sem lehet róla, de a történeti iskolatípust sem lehet utólag újrakeresztelni, ha 1x máshogy hívták... (Vagy ha másra gondoltál, akkor félreértettem.)
Előzmény: v79benno (8742)
v79benno Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8742
Hajjaj, természetesen! :)

De félre tréfa: számos olyan problémával szembesülünk, ami pusztán a WP korlátlan "gyűjtőkörének" köszönhető, hogy ti. az enciklopédikus jellegét komolyan kell venni, és hogy korlátlanul bővíthető (ezért például a WP kedves hagyományai közé tartozik, hogy nem rövidít főszövegben, nem alkalmazza az enciklopédiák bevett rövidítéseit).

Előzmény: Kvász Ivor (8741)
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8741
A Wikipedián új terminusokat is alkottok? :)
Előzmény: v79benno (8739)
v79benno Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8740
Hevenyészett nyomozásom szerint írták ezt az összes elképzelhető és elképzelhetetlen formában a Felső-Kereskedelmi Iskolától a Felső-Kereskedelmi-Iskolán át egészen a Felsőkereskedelmi Iskoláig. A 2. vh. után a felső kereskedelmi iskolákat átszervezték középiskolává.
Előzmény: Kvász Ivor (8738)
v79benno Creative Commons License 2010.09.13 0 0 8739
A "leánykereskedelmi felsőiskola" megoldás minimum 10 pontos! :D

Fontolóra vesszük.
Előzmény: rumci (8736)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!