Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2015.06.18 0 0 38788

Kicsit ódzkodom a cypermetrin hatóanyagtól, de sebaj.

Arra gondoltam, hogy Sherpából csinálok permetlevet és belemártom egyenként a tyúkokat. Így biztos nem marad ki felület. Persze délben, napos időben.

A maradékkal lemosom az ólat, fészkeket. Macerás, de sajnálom őket. Már a tojás is kevesebb.

Köszi a tanácsot.

Előzmény: Thorr76 (38785)
alex1991 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 38787

Annyira nincs messze egymástól 20 km de szerencsém van a buszjárattal mert negyed 6 kor megy egy és beérek 3/4 6 ra és már 6kor kezdhetek is szerencsére! A megbecsülésről se sok mindent kell mondani Ápolóként dolgozom :D szerintem ez sokat elárul. Én is gyakran kocsival megyek ami után esetlegesen 9ft-ot fizet km-erenként és ha a kórház körüli parkolóba állnék meg akkor fizessek ( 360 egy óra rohangálhatnék, a másik ez heti 4-5 nap belegondolni is komoly összeg) ha a kórház területén akkor 200 ft lenne 1 napra de mivel most mennek a felújítások így nem lehet megállni ezért a régi sulimnál szoktam parkolni ami 15 perc séta!  Nem egy leányálom de hát nincs mit tenni. De bocsi az off ért ez a tyúkok csirkék helye. Ami azt illeti Miskolc környékiektől kérdezném tudom, hogy vannak többen is, nincs valakinek ismerőse, rokona, haverja meg nem tudom még kije :D Mályiban?

Előzmény: Thorr76 (38786)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 38786

Hű, Mezőkövesd és Eger elég messze van egymástól.

Én is dolgoztam 3,5 évet Budapesten, és havonta csak 3-szor jártam haza. Most már 18 éve Tiszaújvárosban dolgozom, oda ingázok

Miskolcról. Ez sem túl rózsás, de az utolsó 3 évben már kocsival jártam, így azért sokkal könnyebb (csak drága).

Igaz a buszjáratokat úgy kiritkították, hogy nem is tudnék busszal már bejárni, mert innen nincs olyan korai városi busz.

(Az  utolsó években hajnalban meg éjszaka ki kellett gyalogolnom Perecesről a Bulgárföldre..., mert kivették a korai és esti 6-os buszt. Nem kis távolság, és időben sem kevés...)

De amikor még volt, az átszállások miatt akkor is már napi 5 óra!!!!! volt oda-vissza az út, mert volt hogy 50 perceket kellett az átszálláskor a

buszcsatlakozásra várni...  (3 busszal tudok bemenni, 2 miskolci helyi járat, és egy Miskolc-Tiszaújvárosi helyközi járat)

Borzalmas....

Kolegák mesélték, annak idején a 80-as években még 5-10 percenként indultak a buszok, és 50 perc alatt el lehetett jutni akár hová.

Ezenkívül télen nem fűtik a buszokat, a hajnali járaton (műszakolom) különösen hideg van, és vagy 2-3* felfázott a vesém a 15 év alatt, néha még most is érzem...

amíg busszal jártam, mert persze az ablakokon jön a huzat, -16 foknál is.....

Arról nem is beszélve, hogy sokszor nem fértünk fel a buszra, ha igen akkor is  óriási tömeg volt mindig.

Már nem is az ülő/állóhelyről van szó, hanem hogy 5 cm-re sem vagyunk egymástól, és konkrétan volt hogy egy út alatt 15* éreztem,

hogy a mögöttem álló ürge a tarkómra prüszköli a nyálát....  a szájszagokról nem is beszélve.

Nem is csodálkozom ha valakinek nincs kedve így dolgozni járni...

A "sógornőm régóta keres munkát, egyszer volt Tiszaújban (összejött valami neki) de egy nap után le is számolt.

Azt mondta hogy ő nem bírja elviselni ezeket a rossz körülményeket, meg a borzalmas fél napon át tartó beutazást.

Egy biztos, itt nem becsülik meg a dolgozó embert semmiképp, sem a volán, sem az állam , senkit nem érdekelnek a harmadik világra jellemző  tömegközlekedés,

körülmények, (India, Kína), te csak dolgozz, majd ha már valamiért nem bírod akkor nyugodtan dögöljek meg....

Röhejes, hogy 35 km távolságra oda vissza 5 óra a menetidő.....

No de mindegy, fel a fejjel, és csak előre, az egekbe nézz!

Polgár szép hely, egyszer voltam ott a munkatársamnál, aki ott lakik, és nekem nagyon jó benyomásom volt a helyről.

Átutazóban pedig többször is, mert "fiatal" koromban sokszor, legalábbis pár tucatszor jártam Debrecenbe, egyszer a suli miatt, egyszer-kétszer pedig egy kislány miatt...

De hét ez már több mint húsz éve volt...

Előzmény: alex1991 (38783)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 38785

Ha tényleg csak tolltetű, és nem madártetűatka, akkor nem annyira nagy a baj.
A tolltetűre azt hiszem még a kertészáruházakban/gazdaboltokban kapható porzószer is hat. De ha biztosabb eredményt akarsz, akkor egy kis  
Neostomosan-os vízzel, vagy olcsó mindenhol kapható biokillel bepermetezheted egyesével a tyúkokat, különös tekintettel a végbélnyillás és a szárnytövek környékére, majd két hét után ismétlés és többnyire ennyi. Azért írtam ezt a
két szert, mert nem drágák, nem a legerősebbek, de tolltetvek ellen jók, és emberre,
melegvérűekre szinte egyáltalán nem hatnak, csak a rovarokra mérgezőek.
Tehát viszonylag veszélytelenek, és fogyasztható marad szinte rögtön a tojás és a hús is. A biokill (hajtógáz nélküli pumpás) sprey ráadásul magyar termék is, és sok tényleg sok boltban kaphatóü, nem is drága, a kisebb flakon talán 800 ft körül van. Ha viszont madártetűatka, akkor valami jóval erősebbet ajánlanék...
:-)

Előzmény: rámenős (38784)
rámenős Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38784

Visszaolvasva a hsz-eket , úgy látom, hogy nekem is hasonló tetű-atka problémám van. Az állatorvos éppen kint volt a kutyát oltani. Elég bizonytalanul volt, hogy tolltetű, de hogy mit csináljak, arra már nem futotta a kutya pénzéből.

Szóval, ha tolltetű akkor ti mit csináltatok? Még soha nem találkoztam vele.

Minden új állománynál meszelem a helységet, fészkeket. Friss szalmát kapnak a fészekbe. 3-4 hetente új faforgács almot. Vegyes eleséget és zöldet is kapnak. Fahamus porfürdőjük van. 10 tyúk és 1 kakas most a létszám.

Éppen újakat akartunk venni vágásra. Valahogy biztos elkapnák. Nyilván a galambok, verebek hozták be.

Köszi a válaszokat előre is.

alex1991 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38783

Mezőkövesden lakom, Egerben dolgozom illetve szinte minden héten járok Miskolcon! Az állományom másra kellett bíznom (nagymama)  a munkám miatt, de ez van! Amikor tehetem mindig az állományommal vagyok, ami viszont Polgár környékén van. Gondolom nem kell bemutatni merre!

Előzmény: Thorr76 (38782)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38782

Örülök hogy ilyen jó lélek vagy.

Én Miskolcon lakom. Feltételezem akkor te is valahol itt a környéken?

A fórumtagok többsége inkább a monori vásárra jár... Az valószínűleg nagyobb állatvásár is lehet mint az ónodi.

Az ónodi inkább már nem is annyira állatvásár, inkább amolyan piac.

Én talán 4-5 -ször voltam az ónodi vásárban, és- egyébként többször is árultak olyat, ami megérte, vagy az én szívemet is megfogta...

Persze minden állatvásárlásnál van kockázat, és ez lehet az ónodi vásártól függetlenül más esetben  is így van.

én is csak azóta vagyok óvatosabb, mióta egyszer pórul jártam...

Mindenesetre a tyúkok-kakasok gyakori cseréje, adásvétele egyértelműen növeli a kockázatot...

De ha betartjuk azt, hogy 3 hétig elkülönítve tartjuk az új jövevényeket, esetleg lekezeljük valami ártalmatlan szerrel, pld. biokillel, vagy  Neostomosannal, vagy mivel,

akkor a kockázatokat minimalizáltuk, vagy meg is szüntettük szerintem.

Nagyobb állattelepek is hasonlóan csinálják, azt hiszem, bár én még nem dolgoztam olyan helyen.

A vérvonalak frissítése miatt mindenesetre néha elengedhetetlen az új (általában kakas ?) beszerzése kis létszámú falkáknál,

a génfrissítés végett.

Sajnos akinek a szomszédságában, közeli környezetében is tartanak baromfit, és a "szomszéd" állománya nem mentes az élősködőktől,

esetleg a szomszéd nem is írtja ki, csak néha gyéríti, nos azoknál a gazdáknál nehéz lesz végleg kiírtani a madártetűatkát (óvatagot ?),

mert a közeli szomszéd állományból valóban a vadmadarak is visszahozhatják. Erre eddig nem is gondoltam, mert nálunk a hatalmas porta és a távolabbi szomszédok

miatt ez a dolog eszembe sem jutott...Mert ebben az esetben van akinek igen nehéz dolga lesz...

Nálam is rendszeres vendég nem csak a veréb, feketerigó, vadgalamb (őket gyakran látom, mindig dézsmálják a tyúkok megunt kajáját),

de nálunk előfordul a fakopács (de nem a barna vagy fekete, hanem az a színes, gyönyörű), pacsirta, fecske, sőt: napok óta hallok bagolyhuhogást is.

A fácánok hangja is gyakori, és fent a kertben többször láttam is sétálni egymás után egy fácánpárt (a közeli rekettyés kiserdő teli van velük...)

Szóval van itt vadvilág, de igaz ami igaz, mi már majdnem az erő szélén lakunk.

Előzmény: alex1991 (38781)
alex1991 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38781

Igen az ónodi vásár... Vásároltam már párszor baromfit ott, és én is tanultam egy pár dolgot! Már egy ideje próbálom hanyagolni a vásárlást kisebb nagyobb sikerrel, van amikor szó szerint úgy néz rám egy-egy hogy veled akarok menni na ekkor vagyok bajba :D na ilyen esetbe elmegyek máshová és vissza ha még ott van akkor megyek még egykört és ha hazafelé veszem az irányt természetesen arra és még mindig ott van akkor megkérem az eladót, hagy nézzem meg ilyenkor kézbe veszem gyors vizit ( súly, szemkörnyéke, taraj szín stb mert ugye van hogy sokan vannak kis helyen, simogatás közben tollakat kicsit felborzolom élősködők után kutatva, közbe eladóval beszélgetek és ha más vásárló van akkor meg szerencsém van még jobban szemügyre venni! persze ez csak egy- két madár esetén van így) mondjuk nem is szoktam többet venni! Már ha van olyan ami haza akar jönni velem! :D Otthon meg külön rakom őket megfigyelésre és mehet a többihez! Nálam ez ilyen néha néha alkalmi már ha eljutok! Most tervbe van, hogy majd el kéne nézni! Remélem nem lesz olyan ami jönni akar velem! :D

Előzmény: Thorr76 (38780)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38780

Örülök neki, hogy sikerült ilyen hatékony szert találnod, meg is jegyzem a nevét, hátha még egyszer szükségem lenne rá...

Emlékszem, amikor bejött hozzánk a tyúktetű, két-három ónodi vásárban vásárolt tyúkkal került be hozzánk.

Azóta inkább csak tenyésztojást hozok a házhoz, élő tyúkot nagyon ritkán. És akkor is 3 hét elkülönített karantén, közben legalább 2-3 légyírtós vagy biokilles kezelés a tollazatra...

Én szinte a poklot megjártam a madártetűatkával, majdnem lemondtam a tyúktartásról is...

Első baromfitartó évünk után történt (vagy 5-6 éve?) , még azt sem tudtam mi az a madártetűatka.

Egyszer csak elkezdtek hullani a tyúkjaim. Látszatra makkegészséges tyúkot  is egyszer csak pár óra múlva elpusztulva találtam.

Volt vagy 30 tyúkom, legalább 5-6 pusztult el az elején így. A vérszívók több vér által terjedő betegséget is terjeszthetnek, először ezek jöttek ki.

A szívósabbak kitartottak, de lecsökkent a tojásszám, lesoványodtak, és valóban halvány színű lett a tarajuk...

Egyszer aztán elmozdítottam nappal a tojóládát, és vagy 20-30 ráugrott a kezemre... (Ezek fénykerülők, nappal bújkálnak. Ha nappal is láthatóak,

akkor már hatalmas a baj, több tízmillióan lehetnek a résekben, repedésekben.)

Akkor jöttem rá mi a baj. Azonnal lepermeteztem és kifertőtlenítettem az ólat. (Vegyész a szakmám, mindig volt itthon valamilyen rovarölő permetszer.)

A helyzet valamit javult, de nem múlt el. Napokat lógtam a neten, mit lehet ez ellen tenni....

Egyik este a tyúkok már nem akartak bemenni a tyúkólba.

No akkor másnap szétszedtem mindent az egész ólban. Az ülőrúd hosszanti repedéseiben több milliót találtam a permetezés után is, így azt elégettem.

A tojóládák réseiben is. Minden falra szerelt tárgy és a fal között milliós telepek voltak, sőt a padló és a tyúkszar között is százezres telepek voltak, amiket

szétszedés, kitakarítás nélkül nem lehet még hatékony permetszerrel sem kiírtani, mert a permetszer szétszerelés nélkül nem hatol be mögé....

Emlékezem, már másnap  látni lehetett a változást: szinte egy tetűt sem láttam (nappal, de ezek éjszakai lények)

Még másfél hónapon át permeteztem hetente egyszer így szétkapva mindent, mert féltem nehogy visszatérjenek...

Hetente kell permetezni, mert a petéik 1-2 hetes ciklusokban kelnek ki újra, és a petéket  többnyire nem öli meg a permetszer, hanem csak a kifejlett lényeket...

Én is égettem kénszalagokat az ólban, réseket betömve, reggeltől estig úgy állva hagyva, sőt egyszer "gázosítottam" is, egy teljes doboz légyírtót

befújtam egy résen úgy hogy a réseket betömtem, és szintén egy napot hagytam benne állni a gázt...(vigyázat, a pbhajtógázas sprék tűzveszélyesek,

egyszerre égetni és sprayt fujni nem szabad!

Szóval egyszer csak eltüntek végérvényesen, és azóta sem jöttek elő.

Már legalább 3-4 éve nem használtam semmilyen permetszert, porzószert, semmit, max az évente egyszeri meszelés.

De ha sikerül is kiírtanod, biztos ami biztos:

-ne cserélgess tyúkokat, ne vásárolj állatot piacról, bizonytalan helyről.

Vagy ha mégis, akkor legalább 3 hétig messze a tyúkudvartól, elkülönítve, karanténban kell tartani, és 2-3 rovarölős kezelésen kell átesnie, mielőtt

a többi tyúkok közé engeded őket. Biztos ami biztos.

-lehetőség szerint inkább tenyésztojásokat rendelj, szerezz be az állomány frissítésére, változtatására, még akkor is ha sok vele a procedúra, és egy év

késéssel jönnek csak a tervezett eredmények.

-soha ne szerezz be használt baromfitartó felszerelést, berendezéseket mástól, még akkor se, ha nagyon jó beszerzésnek tűnik, fillérekért.

Kivételt képezhet, ha legalább egy évig tudod a tyúkoktól távoli portán tárolni.

A madártetűatka kb. egy évig tud vér nélkül életben maradni, utána elpusztul és fertőzésmentesnek tekinthetőek az ólak, felszerelések.

-A madártetűatkát papagáj, fürj, vagy egyéb kalitkás állat is terjesztheti, ritkább esetekben a vadmadarak is.

Ha ezeket csak egyszer nem tartod be, olyan átkot vehetsz a nyakadba, amit később nagyon megbánja az ember...

Előzmény: alex1991 (38779)
alex1991 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38779

Én a mai napig fenntartom az álláspontom ezzel a szerrel ( K- obiol)  Ezt egyébként raktárak fertőtlenítéséhez használják! Amikor már szó szerint az állatok életben maradása a tét az ember mindent elkövet! Nálam se volt gond legalábbis azt hittem! Az ólak folyamatok takarítása illetve a fahamu használata sokáig biztonsággal töltött el! Azonban mutatkoztak a jelek a tyúkok, és főleg a csirkék borzalmasan elkezdtek vakarózni, fürödni! Kezdett sápadni a tarajuk, szinte fehérré változott,  a rengeteg kaja mellett amit kaptak és meg is ettek soványak voltak! ( mivel ugye kellett a vér előállításához a kaja viszont ami termelődött a nap folyamán azt éjszaka el is vesztették) Majd szépen sorba kezdtek kimúlni, de még mindig nem tetűre gondoltam hanem mérgezés betegség stb. Majd egyik reggel mikor kiengedtem őket, kerestem kettő csirkét szépek és egészségesek voltak még este viszont reggel egy helyen voltak kimurdelva jó súlyba voltak a többihez képest! Na akkor néztem meg tüzetesebben azt a helyet ahol megtaláltam őket! A tetvek szó szerint hemzsegtek! Majd át a nagyokhoz és néztem az ülőket ugye a szögelésnél mert ott nagyon szeretnek tanyázni még az ajtó kereten is hemzsegtek elég volt megfogni ahogy mentem be! A por mert azt is használtunk domotox meg miegymás hát ezek után gondolom mindenki sejti hogy semmit nem használt!  A gazdaboltban kaptam az eladótól mert kértem hogy permetezős szert adjon és azt ajánlotta hogy egy próbát megér! Így jutottam el a használatáig! Reggel kiengedés és etetés után álltam neki ( persze vannak előírások mint minden permetnél) Permetezés után bezártam az ajtókat, Fél óra múlva ugye a kíváncsiságtól vezérelve belestem! Majd ámultam és bámultam! A kis rohadékok szó szerint rásültek a tyúkülőre! Ezután nyitva hagytam az ajtókat és estig szellőztettem! Majd be a tyúkok csirkék semmi probléma nem volt! A tarajuk gyönyörű piros lett mozgékonyak lettek, elevenek! A  szer 3 hónapig nyújt védelmet, kb egy hónapja használtam újból, megelőzésre, mivel vettem új állatokat és hát ugye nehogy megint elszaporodjanak esetleg a behozott tyúkokkal, minden takarításnál figyeltem az ülőket de nincs tetű!

Előzmény: Thorr76 (38771)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38778

A szórópor amit említesz, csak a tolltetűre jó, a madártetűatkára (több okból is) hatástalan.

Nappal nem tartózkodnak a tyúkokon, és a hatóanyagára is jórészt immunisak már, a legtöbb beszámoló szerint.

Jó ötlet részedről más szerrel (ha lehet folyadékkal, vagy vízben oldodóval, tehát nem por alakúval) próbálkozni.

Előzmény: ebatta (38773)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38777

Köszönöm, meg fogom fogadni a tanácsot, mások is ajánlották már (Meszi67).

A következő keltetésnél már ügyelni fogok rá.

Előzmény: MG Petimester (38774)
d0k1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38776

Visszaolvasva a természetes módszerek megérdemel egy idézőkjelet valahogy így: "természetes módszerek". Azért a klórmész meg a kénlap az nem az a 100%-ig organikus gyógyászat :)

Előzmény: d0k1 (38775)
d0k1 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38775

Szia,

körübelül két évvel ezelőtt én is nagyon megküzdöttem velük. Mivel vegyszert nem mertem használni, amit én találtam mindre rá volt írva, hogy élelmiszertermelő állatok nem kezelhetők vele, ezért maradtak a természetes módszerek. Több helyről szedtem össze az infókat, leírom nekem mi segített, hátha bejön neked is:

Először is az ólakat teljesen kipakoltam és klórmeszes kezelés minden"berendezésre" és természetesen az ól minden szegletére. Utánna mindent visszapakoltam úgy, hogy az ól padlóját, a szalma alatt beszórtam tiszta fahamuval. Ez nekem könnyen ment, mert kizárólag fával tüzelek. Utánna ajtókat-ablakokat légmentesen lezártam amennyire tudtam, és elégettem néhány kénlapot az ólban. Ezután pár órára bezártam és pár órát szellőztettem úgy, hogy közben az állatok ne tudjanak bemenni. A kénlapos kezelést azóta is ismétlem legalább három havonta, ahogy sikarül. Általában reggel kezdem el, kora délutánig zárva van az ól, estig szellőzik és akkor vissza tud menni az állomány. ebből a szempontból könnyű dolgom van, mert van zárható kifutó az ól előtt, illetve a tojófészek sem ezekben az ólakban van.

Szóval a fahamu meg a kénlap elsőre drasztikusan hangozhat, de nekem amúgy is szoktak fahamuban fürdeni az tyúkok, gyöngytyúkok,(ez megelőzésre is kíváló), tehát nagy bajt nem csinált, hogy egyszer raktam az ólba is, a kén meg simán kiszellőzik, ebből még nem volt semmi gondom.

Ez a kezelés megoldotta a problémát, pedig nálam a fertőzöttség nagyon durva volt, nem kevés állat hullott el miatta mert tapasztalatlan voltam, és nem vettem észre időben, hogy mi a baj. Azóta sem találkoztam tetűvel az állatokon, bízom benne, hogy így is marad.

Remélem tudtam segíteni, és kitartást hozzá, hogy megszabadulj tőlük!

Előzmény: ebatta (38773)
MG Petimester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 38774

Szevasz, a technikai részletekben nem tudok bele szólni, mert nem ismerem ,(ösmerem) a készüléket.

A berakott tojcikat viszont tessék 1 napon át +24 C fok melegen előkészíteni a berakáshoz, szerintem. (mosottak most már ebben az időszakban ne kerüljenek keltetésre).

Ez csak kiegészítés, kiegészítő szándéku... a sokkoló hatás okozta esetekre...elkerülésére, bocsi ,hogy szóltam.. Régí infó,az az tapasztalat, de valós tapasztalati-emlék a késői keltetéshez. üdv.

Előzmény: Thorr76 (38764)
ebatta Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38773

Nem is értem az egészet, tavaly nyáron sikerült kiirtanom őket! Nagyítóval vizsgáltam az ülőjüket, tojásszám növekedése,nem vakaróztak, nem hullott a tolluk...egyértelmű volt számomra, hogy sikerült kiitani őket ( gázolaj+ a por amit a tyúkokra és az ülőre lehet szórni)

Nem vettem állatot,saját nevelés minden...újra megjelentek! Tuti, hogy a galambok és a verebek hozzák be !

Bepermeteztem, tavasszal klórmeszes fertőtlenítés volt, gyerekek miatt próbálom őket tisztán tartani.Mégis újra megjelentek.....

Majd jelentkezem a hatástanulmánnyal:) vannak most tyúkok, jércék és egy kotlós 7 napos csibékkel, ja és külön térbe, de viszonylag közel a tyúkok alvóhelyéhez egy kotlóssal aki bőőőszen ül és tántoríthatatlan (igaz nála nem fedeztem fel az ááátkok jelenlétét) Majd írok a hatásról, tapasztalatról, mert jóval egyszerűbb volt mint a gázolaj . 1600 ft egy adag és felét sem használtam el. ha hatásos akkor írok és bátran ajánlom. , de várjuk ki a végét, hogy a tyúkok, jércék, napos csibék túlélik-e a tetűirtásos szert!) de sajnos valamit kezdenem kellett még az elején, mert durva volt amikor elszaporodtak.

Ja! És persze , hogy a zok a mocsok vámpírok elpusztulnak-e!

Előzmény: Thorr76 (38771)
NyiMisi Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38772

Sokan óckodnak a bodzától, pedig egy gyümölcscentrifugát fillérekért lehet kapni és mag nélkül befőzhető a lekvár.

Előzmény: Thorr76 (38747)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38771

Nos  alex1991 ajánlotta a 34494-es hozzászólásban.

Az e-mail címe publikus, ha rákeresel a nicknevek között. Sajnos (vagy szerencsére?) én még nem próbáltam ezt a szert,

de a rovarölők általában hatékonyak.

Főleg éjszaka szívják az ólban a vérüket, szóval ha kímélni akarod őket.... szóval te tudod.

Ha már gyérítetted őket, akkor talán lehet kevésbé bántják őket.

Előzmény: ebatta (38770)
ebatta Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38770

Sziasztok!

Megjelent gócokba megint az a .... tetű!

Valaki tavaly említette, hogy az obiol nevű szer nagyon hatásos.

Most beszereztem, befújom az alvóhelyüket. Este azért sötétedés után beengedhetem őket? Vagy inkább ne?

Remélem olvassa valaki aki kipróbálta ezt a fajta rovarölőt, tényleg hatásos? Érdemes próbálkozni vele???

d0k1 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38769

Nem tudom melyik hozzászólásodra válaszoljak, mert a hosszabb is a rövidebb is nagyon hasznos volt.

A gépemmel idén én is így jártam, ahogy te is írtad,  a hőmérsékletet újra kellett kalibrálnom keltetés előtt,mert a kontrol hőmérőm szerint 36 C volt a tojásoknál, mikor a a keltetőén már bőven 38 felett. Hangsúlyozom ez egy nagyon régi keltető, tehát ilyen előfordulhat. Igazából a hőfokot folyamatosan ellenőriztem is, a kontrol végig ott volt a tojások mellett 37,5 C-on, tehát ezzel, szerintem, nem lehetett baj. Mindenesetre ha úgy döntök, hogy újra próbálkozom még az idén, akkor emelek még egy kicsit a hőmérsékleten, 38 közelébe.  

A forgatást is kizárnám, mivel, bár kézi forgatásra vagyok kényszerülve, soha nem hagytam ki egyetlen alkalmat sem, a napi kettő, reggel és este, mindig megvolt. Ebből a szempontból jó kotlós vagyok :)

A páratartalom lesz szerintem a gyenge pontja a rendszernek, mégpedig a túl magas páratartalom. Sajnos valamit én benézhettem, az ideális páratartalmat 60-70%-ra lőttem be, valószínűleg nem egyszer meg is haladta a 70%-ot... tehát ez biztosan sok volt. Ezt a részét újra kell gondolnom, kipróbálom azt a módszert is amit te írtál, lehet, hogy eredményesebb leszek.

Egyelőre azt nem tudom eldönteni, hogy merjek-e újra indítani, egyrészt félek az újabb kudarctól, másrészt nem tudom, hogy az ilyen káésői csibék mennyire válnak be... Az viszont már majdnem bizonyos, hogy jövőre új gépet kell beszereznem, mert ezzel csak a saját dolgomat nehezítem :)

Köszönöm szépen a kimerítő válaszodat, nagyon hasznos volt!

Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38768

Végre egy optimista ember!

Ilyenek kellenek!

Előzmény: tothzb (38767)
tothzb Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38767

Még egy kotlósom ül, ezzel befejeztem az idén?! :)

Van kb. 60 csirke, mindenféle méretben, alig tudok bemenni hozzájuk, valamelyik mindig a lábam alatt van. Tyúk is van huszonegynéhány darab, jó ránézni az udvarra. Kakaspörkölt is lesz bőven, tyúk is sok marad...szép az élet:) Külön jó, hogy esik az eső!!!

Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38766

Nagyon szépek az új (lassan már nem is jércék, hanem) tyúkok!

De a legszebb a kisunoka!!!

Előzmény: Omosimama (38749)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38765

Bocs, a letapadt szikzacskó az elégtelen forgatásra utal.

Ezt a forgatást akár két óránként is elvégezheted, de napi 2 alkalommal kívánatos lenne. Jobb a napi három.

Kivéve az utolsó három nap, mert akkor már nem szabad forgatni.

A vissza nem húzodott szikzacskó utal az alacsony hőmérsékletre, és/vagy a az első 18 napban a túl

magas páratartalomra. A páratartalom az első 18 napon 55-60% az ideális.

Az utolsó három napon meg 70-80%.

Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38764

Nagyon sok ilyen probléma van rengeteg embernél, hozzászólásnál , ezért szerintem mégis van ennek

valami háttéroka: takarmányösszetétel, táp, vagy a jóisten tudja mi  okozhatja ezt.

Nekem az eddigi keltetőgépes keltetéseim mind ilyenek voltak, kivéve az utolsó. (Ott is sok terméketlen tjás volt, de az más tészta,

a termékenyek nagyon jó százalékban keltek). Az utolsó keltetésnél viszont nem a gép gyári beállításával üzemeltettem a gépet, hanem

vettem egy kontroll hőmérőt, és egy külön páramérőt. A gépen emeltem hőmérsékletet úgy, hogy a kontroll hőmérőn 37,8 celsiusfok lett,

(a gép ekkor 38,5 celsiusfokot mutatot!!! tehát több mint 0,7 fokkal hidegebb volt a tojások magasságában, mint amit a gép hőmérsékletmérője

mutatott!!!)

Ezenkívül a páratartalmat (ami mindig a belső kis kör feltöltésével mindig 70-80%-on volt) megpróbáltam úgy csökkenteni, hogy a párolgó

felületet csökkentettem kis legódarabok segítségével, ahogy Meszi67 ajánlotta. A felület felét legókockákkal raktam ki, és így lejött

60% körülire a páratartalom.

Mindenképp ajánlom a géped ellenőrizését, esetleges újrahangolását,még több sikeres régebbi keltetés esetén  is, mert ezek sajnos idővel

elkariblálódhatnak.

Elindíthatod üresen a gépet, és egy két napig járatva pontosan beállíthatod a kívánt értéket a keltetés előtt.

1 2 3 4

Az én gépemen a balról jobbra tekerés (óramutató járásával megegyező irányú) csökkenti a hőmérsékletet, és a fordított emeli.

Sokat lehet tekerni, mert ha jól emlékezem egy egész fordulat (emel vagy csökkent) kb. fél fokot, de ez gépengént változhat.

És ahogy Tibi javasolta, a potméternél ki is fúrhatsz egy kicsi lyukat a műanyagra, hogy ne kelljen szétszedni mindig a kütyüt,

most már az enyémen is így van. Ui: vigyázni kell, mert burkolat levételekor áramütésveszély van, ha rossz helyre ér a kezed!

Egyes típusú (főleg a román gyártmányú ) gépek szinte mindig legalább fél fokkal alá vannak gyárilag kalibrálva, nem tudni miért.

Ha a csibék szikzacskója le volt tapadva, az azt jelenti hogy még nem volt megfelelően fejlett állapotban a kelési időre.

Ezt okozhatja a túl alacsony hőmérséklet, illetve az első tizennyolc napon a túl magas páratartalom is.

Nem kell félni a hőmérséklet kis mértékű emelésétől, ugyanis egy fél fokos emelés semmi kárt nem okoz,

a tojások viszont kisebb valószínűséggel lesznek kelésgyengék, vagy éretlenek.

Ilyen kis mértékű hőmérsékletemelés még korábbi kelést sem okoz.

(Magasabb hőfok korábbi kelést okozhat, alacsonyabb hőmérséklet későbbi kelést, vagy kelési időre való éretlenséget is okozhat egy szint alatt.

A kotlós alatt közvetlenül a tojás és bőr között egyébként 39,2 ~ 39,4 celsiusfok is van!

http://www.agr.unideb.hu/ebook/baromfitenyesztes/mestersges_keltets.html

http://www.agr.unideb.hu/ebook/baromfitenyesztes/a_keltets_alatti_pratartalom_szerepe.html

Ezek az általad leírtak mind arra utalnak, hogy a keltetés alatt a kívánatosnál alacsonyabb volt a hőmérséklet, és magasabb a páratartalom.

Ez még akkor is segít, ha nem a géppel, hanem akár a tojásokkal, akár mással volt a gond.

És az egészséges kikelést segíti az is, ha a gépet kétszer gyorsan kimosod, az alját ahol a víz van híg hipós vagy fertőtlenítős

vízzel kiöblíted a keltetés felénél, és három nappal a keltetés előtt, hogy ne egy baktériumoktól hemzsegő, fertőző környezetbe kelljen fejlődniük,

megfertőződniük, születniük.

A kelés előtti számolt 3. napon (tehát a 18. napon) ki kell venni a forgatóművet, és a tálcán kell őket hagyni, forgatás nélkül.

A forgatóműben hagyott tojásból nehezebben bújik ki a csibe, mint a tálcán fekvő tojásból.

Hát több gondolatom (tapasztalatom) nekem sincs.

Előzmény: d0k1 (38759)
Thorr76 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 38763

Köszönöm! Majd megpróbálom beszerezni egy példányát, ha ez még lehetséges.

Előzmény: MG Petimester (38748)
Victor88 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 38762

:)

Hát ez honnan kerülhetett oda?

Tényleg szerencséje van, hogy te találtál rá először és nem a tacskók. :)

Majd összeszoknak azok a csibékkel, bár egy db kacsával nemigen tudsz mit kezdeni. Mi meg tavaly nyáron befogtunk egy kis vadkacsát, de sajnos pár nap után elpusztult.

Előzmény: TazazTibi (38760)
TazazTibi Creative Commons License 2015.06.15 0 0 38761

iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/UFroDtsjmTI" frameborder="0" a

:D  remélem ide teszi a videót :)

Azért a linket is ide teszem.

https://youtu.be/UFroDtsjmTI

TazazTibi Creative Commons License 2015.06.15 0 0 38760

Szia Győző!

Itt is megvolt az éjszakai égi áldás szerencsére, még szaladtam is álomból kelve ablakot csukni,mert a szél kegyetlen volt :)

Most befülled az idő mindig,és remélem estére felfrissülés megint.

Képzeld délután hazaérek,nézek be az orpingtonokhoz,az udvarukban ott szaladgál 1 pár napos kis néma kacsa :) hogy honnan jöhetett nem tudom,mert a szomszédoknál nincsen... valahonnan meglépett,de ezer szerencséje volt,hogy valahogyan bebújt hozzájuk,mert ha ezek a szörnyetegek észrevették volna (a tacskók) :) hát le sem írom a horror történetet,gyorsan elkaptam aztán beraktam a dobozba,ahol a mai kelésű kis csibék vannak :) nagy a barátság... éppen most is összebújva alszik az egyik kis  itáliai csibével :D elnyomta a nagy meleg a csibéknél.De aranyoska nagyon.Kis sárga pelyheske még.

Előzmény: Victor88 (38757)
d0k1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 38759

Sziasztok,

most olvastam vissza a hozzászólásokat és sajnálom elrontani a jókedvet a fórum, de csak leírom a géppel keltetésem eredményeit, hátha biztos meg tudjátok mondani mit rontottam el, hol lehet a hiba. Statisztikák következnek:

Kezdtem 12 gyöngyös, 18 brahma, 20 wyandotten, és 16 házi vegyes tojással. Két hét után lámpázással szelektáltam 3 gyöngyös, 3 wyandotten, 3 brahma és 4 vegyes tojást, ezek teljesen üresek voltak, a többit nem mertem kidobni, mert ennyire sajnos nem értek hozzá. Szombat reggel kelt ki az utolsó kiscsibe, vasárnap reggel a 23. (30.) napon állítottam le a keltetőt. Összesen 4 gyöngyös, 11 brahma, 4 wyandotten és 2 házi vegyes kelt. Ez önmagában is nagyon rossz arány, lehetne gyanakodni, hogy a brahmakon kívül nem megfelelő tojásokat kaptam, ezért a rossz százalék.

Sajnos azonban nem ilyen egyszerű a kép, a kikelt állományból 6 brahma, 2 wyandotten, és 1 házivegyes, tehát a kelt állomány fele, életképtelen volt, mert a szikzacskója nem húzódott vissza. Ha jól tudom, ezt hívják köldökgyulladásnak. A végeredmény tehát, hogy 54 tyúktojásból kilenc maradt életben és, hála Istennek, csiporog vidáman a lámpa alatt.

Nem vagyok túlságosan tapasztalt keltetés témában, három éve csinálom csak. Volt már, hogy sikerült elérnem a 70-75 %-os arányt, ami nem rossz tekintve, hogy nem profiktól volt a tojás, és a keltetőm is nagyon régi. Volt már olyan is, hogy egy két csibe kibújt a többi meg sem moccant. Viszont az, hogy a kicsik kibújnak, aztán pedig selejteznem kell őket, mert hiába csipognak, szemmel láthatóan nyitott a hasfaluk, az számomra a csibékkel foglalkozás legrosszabb élménye volt (pedig jártam már úgy is, még az elején, hogy egy rossz termelőtől vásárolt 30 db-os előnevelt állomány egyik fele elpusztult, a másik pedig úgy megfertőzte tetűvel az ólakat és a régi saját tyúkokat, hogy közel egy évem ment rá a mentesítésre…).

Elvileg rendben volt a hőmérséklet, a páratartalom és a forgatás is. Persze csak elvileg. Ha esetleg tudnátok mondani néhány okot, hogy mi okozhatta a köldökgyulladást, azt nagyon megköszönném, mert nekem nincs ötletem, és hiába olvastam utána, az sem segített.

Új keltetést sem merek indítani a géppel, hátha azzal van a hiba, a baj csak az, hogy kotlós sincs a környéken, kilenc csibével pedig nem jutok messzire, mert hát ugye én nem csak a szépségükért tartanám őket…

Előre is köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!