Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.05.04 0 0 9319

nem teljesen "logikai", de hatha elfer itt is:

 

egy tisztan sikidomokkal hatarolt test eseten mi a "kovetelmenye" annak, hogy "test"-rol beszelhessunk? 

 

sajat total laikus (kb. gimnaziumi matematikai) megkozelitesemmel arra jutottam, hogy

1.) minden eleben pontosan ket lapnak kell talalkoznia

2.) es a lapok nem metszhetik egymast

 

(tehat ha pl. egy kockabol "lefelejtjuk" az egyik oldalat, vagy ha betesszuk pluszba az egyik atlos felezosikjat, akkor az nem test)

 

van esetleg tovabbi kovetelmeny?

 

a Csaszar-fele testet probalom megerteni illetve koordinatageometriailag modellezni, a magam szegenyes eszkozeivel

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%A1sz%C3%A1r-f%C3%A9le_test

 

http://www.jgytf.u-szeged.hu/tanszek/matematika/polieder/toroid/Csaszar/

 

jo uton jarok?

 

ha jo uton, csak nem jo topicban :-) akkor megkoszonom, ha ajanlotok topicot/forumot, de a matematikai tudasom leragadt a gimnaziumi otosnel illetve par evre ra a Csaszarnenal kegyelem kettesre szigorlatozasnal :-)

 

 

GPF Creative Commons License 2015.03.16 0 0 9318

Igazából én is hozzáképzeltem :)

 

Előzmény: Törölt nick (9316)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.16 0 0 9317

es vice versa, valoszinuleg az Oszi altal elsore irt masik ket ceruzat is "ki lehet szintezni" egy sikba, ha a tulnyulasok jobbra-balra tologatasaval jatszunk (de ennek kiszamolasara NEM vagyok hajlando, meg mielott... :-) )

Előzmény: Törölt nick (9316)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.16 0 0 9316

jogos :-) hehe

 

csak akkor esik egy sikba, ha nem csak az otszog szabalyos, hanem a ceruzak tulnyulasai is szimmetrikusak, ezt viszont nem irtad, csak en kepzeltem hozza

 

ugyes :-)

Előzmény: GPF (9315)
GPF Creative Commons License 2015.03.16 0 0 9315

A bal felső meg az alsó miért esik egy síkba?

Előzmény: Törölt nick (9313)
Oszi Creative Commons License 2015.03.16 0 0 9314

Igen, igazad van.

Előzmény: Törölt nick (9313)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.15 0 0 9313

szerintem csak a bal felső és az alsó

 

a másik nem, mert ott a "megtámasztási pontok" különböző magasságban vannak

Előzmény: Oszi (9311)
GPF Creative Commons License 2015.03.15 0 0 9312

Nem pontos.

Előzmény: Oszi (9311)
Oszi Creative Commons License 2015.03.15 0 0 9311

A bal felsö és az alsó.

A bal felsö és a jobboldali lenti.

Előzmény: GPF (9310)
GPF Creative Commons License 2015.03.15 0 0 9310

Letettem 5 ceruzát az asztalra, így:

 

 

(Tegyük fel, hogy a közepe szabályos ötszög.)

 

Van-e a ceruzák között egy síkba eső? Ha igen, melyikek?

Onogur Creative Commons License 2015.01.14 0 0 9309

:o)

Előzmény: A vashatos számú kórterem (9308)
A vashatos számú kórterem Creative Commons License 2015.01.14 0 0 9308

(off)

 

eminem × (-1)= emide 

emide × (-1)= amoda 

amoda × (-1)= adoma 

 

 

 

 

 

Vad Creative Commons License 2015.01.09 0 0 9307

Ezt bővebben kifejti egy 5 sapkás, 3 bölcses verzió, ha nem ismeritek, bepötyögöm.

addig is itt egy kis színes:

Előzmény: Törölt nick (9303)
Axióma Creative Commons License 2015.01.06 0 0 9306

Koszi. En magam azert nem akartam mar hozzaszolni ezugyben...

Előzmény: Törölt nick (9303)
Onogur Creative Commons License 2015.01.06 0 0 9305

Köszi a részleteket.

 

---

 

> egész reprezentatív kis társadalmi metszet :-)

---

 

Pedig nem mai és nem magyar a feladat.
:o)

Előzmény: Törölt nick (9302)
Onogur Creative Commons License 2015.01.06 0 0 9304

Jogos, meg van oldva. Csak nagyon futólag néztem át.

 

Jöhet a következő feladat.

Előzmény: Törölt nick (9303)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.06 0 0 9303

Nincs tippelés, az első megszólalás számít, de akármeddig gondolkodhatnak.

Nem bonyolult, félig-meddig már meg is van oldva, csak indokolni kellene a kerek megoldáshoz.

 

ööö, az volt a feladatban, hogy "Ha az egyik kitalálja, hogy milyen színű sapka van a fején, akkor szabadulnak"

 

ez viszont elhangzott a 9296-ban: "Az utolso elotti tudhatja, hogy rajta fekete van, ha a mogotte levo nem mondta ra egybol, hogy rajta fekete (mert egy feheret biztos lat, ha az ovet is fehernek latna, tudna a megoldast)."

 

mi hiányzik még a "kerek megoldáshoz"?

 

 

Előzmény: Onogur (9299)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.06 0 0 9302

ez jópofa :-)

 

Nekeresd sziget Sokszög falvában élő 90 embert háromféle csoportba lehet besorolni. Vannak igazmondók, kik hatszög alakú házban élnek és mindig igazat mondanak; hazugok, kik ötszög alakú házban élnek és mindig hazudnak; s köpönyegforgatók, kik négyszög alakú házban élnek és nem lehet tudni, mikor mondanak igazat.

 

Egyik nap összegyűltek a falu közepén három 30 fős csoportban. Az egyik csak egyféléket, a másik egyenlően kétféléket, a harmadik egyenlően mindegyikből tartalmazott.

 

Valamely csoportból mindenki azt mondja: - Én igazmondó vagyok.

Egy másik csoportból mindenki azt kiáltja: - Én hazug vagyok.

A harmadik csoportból pedig mindenki ezt: - Én köpönyegforgató vagyok.

 

Hányan élnek ötszög alakú házban?

 

mivel eddig csak a megoldás hangzott el, a magyarázat nem, ezért íme:

 

- azt, hogy "én hazug vagyok", csak köpönyegforgatók mondhatják, ez tehát a homogén csoport (30 fő köponyegforgató)

- ahol egyenletesen vannak elosztva, tehát ahol vannak igazmondók is a csoportban, azok értelemszerűen csak azt mondhatják, hogy "én igazmondó vagyok" (10-10-10 fő -- az igazmondók igazat mondanak, a többiek hazudnak)

- marad az a csoport, akik azt mondják, hogy "én köpönyegforgató vagyok", ebben igazmondók nem lehetnek, tehát itt 15 hazug van, aki ezt hazudja, és 15 köpönyegforgató, akik igazat mondanak

 

szumma:

- 10 igazmondó

- 25 hazug (ez volt a kérdés)

- 55 köponyegforgató

 

egész reprezentatív kis társadalmi metszet :-)

 

Előzmény: Onogur (9277)
Elm Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9301

Ja, így már értem, hogy egymás előtt állnak. Tökre nem így képzeltem, bár a minimalista rajz segíthetett volna. (valszeg az zavart meg, hogy felém néznek, és arról volt szó nem forgolódunk).

Előzmény: Onogur (9294)
Onogur Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9300

A . || . B C D

☻ . || . ☺ ☻ ☺

A és B nem lát mást,

Előzmény: Onogur (9299)
Onogur Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9299

 A . || . B .C .D

☻ . || . ☺ ☻ ☺

A és B nem lét mást, C B-t látja, D B-t és C-t látja. Mind a 4-egy tudják, hogy 2 fekete és 2 fehér sapka van a fejekre húzva. Nincs tippelés, az első megszólalás számít, de akármeddig gondolkodhatnak.

Nem bonyolult, félig-meddig már meg is van oldva, csak indokolni kellene a kerek megoldáshoz.

Axióma Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9298

Hm, megsem, 3+1-nel is jatszik hogy nem lathatja a hatul allo az 1-et mert akkor mar beszelt volna, akkor tenyleg barmilyenne'l szabadulnak.

Előzmény: Axióma (9297)
Axióma Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9297

jav. 2+2 sapka eseten biztosan szabadulnak, 3+1 eseten szerintem meg csak akkor, ha az 1 a ket elol allo valamelyik fejen van.

Előzmény: Axióma (9296)
Axióma Creative Commons License 2015.01.04 0 0 9296

Szerintem ez ekvivalens azzal a feladattal, hogy nem tudjak a szinek szamat, de mindenki mindenkit lat es egyformat kapnak. Az utolso elotti tudhatja, hogy rajta fekete van, ha a mogotte levo nem mondta ra egybol, hogy rajta fekete (mert egy feheret biztos lat, ha az ovet is fehernek latna, tudna a megoldast).

Innen meg ha o bemondja a feketet, de az utolso nem mondott feheret sem, az elso is tudja hoyg rajta csak feher lehet.

Az utolso es a fal tuloldalan levo viszont ebben a felallasban elegge szimmetrikus es infohianyos... de a menekules anelkul is megvan.

Mivel az elol ket egyforma eseten trivialisan az utolso egybol beszel, a kulonbozonel meg a ket elol levo, mindenkepp szabadulnak, barhogy is vannak pakolva a sapkak.

 

(Sorbanallos feladatkent a 100-an egymas mogott 2 szinu sapkaval, hatulrol tippelnek a sajatjukra, hanyan szabadulnak ha elotte megbeszelhetik a taktikat feladat volt mar? Egyik kedvencem...)

Előzmény: Elm (9293)
Onogur Creative Commons License 2015.01.03 0 0 9295

A jobb oldalon a falhoz legközelebbi csak a falat látja, egy őt és a hátsó mindkettejüket.

 ... és írtam, hogy csak szösszenet.

Előzmény: Onogur (9294)
Onogur Creative Commons License 2015.01.03 0 0 9294

Nem látnak át a falon és mindenki csak az előtte lévő(k)ét látja.

Előzmény: Elm (9293)
Elm Creative Commons License 2015.01.03 0 0 9293

Nem teljesen értem.

 

1. Ha a fal alacsony, tehát átlátnak felette, akkor az egyedül lévő forgolódás nélkül is tudja, hogy az övén fekete van, hiszen látja a két fehéret. Ez túl triviális.

 

2. Ha nem látnak át a fal fölött, de legalább a szemük sarkából látják egymást a 3-an lévők, akkor a középső megint evidens, hogy tudja, hogy fekete van a fején. Ez is eléggé trivi.

 

3. Ha a "nem forgolódás" azt jelenti, hogy egyáltalán nem látják egymást, akkor értelemszerűen valójában semmilyen információjuk nincs (azon kívül, hogy 2-2 sapka van). De ha nem egyszerre kell beszélniük, akkor még ez is megoldható, hiszen ha a 3-an lévőknél mond egy színt az egyik, és a másik kettő is ezt a színt mondja utána, akkor legalább egyikük jót fog mondani. Igaz, 1 vagy 2 rosszat, de az explicite nem volt a kiírásban, hogy nem lehet.

Előzmény: Onogur (9291)
Elm Creative Commons License 2015.01.03 0 0 9292

Egy biztos : ma a magyar általános iskolásoknak a nullát is természetes számnak tanítják. Én, megmondom őszintén, nem is tudtam, hogy létezik-e ettől eltérő definíció - de most hogy utánaolvastam, már látom hogy igen, bár a wikipedia szerint csak volt, és már régóta beletartozik a nulla is.

 

(ugyanakkor a feldatot valamiért az 1-100 körrel kezdtem, mert a 100-zal sokkal könyebb volt számolni, aztán a végén kijött 500/600-at "visszacsúsztattam" egyet. Valszeg hülyeség, de valahogy így volt kényelmes.) 

Előzmény: Oszi (9290)
Onogur Creative Commons License 2015.01.03 0 0 9291

Egy kis szösszenet:

 

☻ . || . ☺ ☻ ☺

 

4 rab ül nyakig a szarban a fal felé fordulva. A fal bal oldalán egy, a jobb oldalán 3. Fejükön az ábra szerinti színű sapka és a színek mennyiségéről tudnak. Ha az egyik kitalálja, hogy milyen színű sapka van a fején, akkor szabadulnak, ha nem, maradnak a szarban. Nem forgolódhatnak, nem beszélhetnek, csak a sapka színét mondhatják.

 

Kimenekülhetnek vagy sem?

Oszi Creative Commons License 2015.01.02 0 0 9290

Köszönöm szépen. :-)

Igen, én úgy értelmeztem a "természetes szám" fogalmát, hogy nulla is lehet - definíció kérdése...

Előzmény: Onogur (9289)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!