Keresés

Részletes keresés

Floo2 Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6244
Ezek után nézzük akkor a 2008/2009 telén -15-16 fokos abszolut minimum értéket produkáló nagykanizsai és iklódbördőcei állomás között félúton lévő Letenye város fügéit!
Én Becsehelyen -11,6 fokos abszolut minimumot mértem a télen!
Letenye nagyon hasonló fekvésű, mint Sellye, ezért alkalmas az összehasonlításra!
A két említett állomáson mért hőmérséklet ellenére a városban elpusztult füge nincs!
A házhoz közeli példányok így festenek (1. és 2. kép)
Ez elég távol van már a háztól, teljesen ép (3. és 4. kép)
Ez utóbbi két kép ráadásul elég rossz fekvésben lévő fügét ábrázol, hisz a Mura folyó elég közel található hozzájuk, vagyis nagyon alacsonyan, mély, igaz sík területen vagyunk!
Ez pedig Lenti település szintén sík részén lévő egyik fügéje, messzebb a nem fűtött épülettől, mint a sellyei járda melletti füge a fűtött lakóháztól, teljesen sértetlenül (5. és 6. kép)!
Floo2 Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6243
Úgy gondolom, azt senki nem vitathatja, hogy egy térség éghajlatát a növényzet fenológiai állapota eléggé megbízhatóan visszatükrözi. Azon sincs mit vitatkozni, hogy a meteorológiai mérőállomások elhelyezése akkor tekinthető jónak, ha összességében ugyanazt tükrözik vissza az adataik, mint a fenológia. Ha ennek a fordítottját mutatják, akkor baj van!
Ilyen szempontok alapján szemlélődtem 2009. május 14-én a Dél-Dunántúlon!

A képek minőségéért előre is elnézést, egyrészt nagyon rossz fényviszonyok voltak végig, másrészt nagyon kellett sietnem!

Nézzük a tél minimum hőmérsékleteit, amelyek nagyon kedvező tartományban voltak a Dunántúlon abból a szempontból, hogy pont a füge elfagyása-túlélése határán mozogtak, amint két leghidegebb éjszaka térképe is nagyon jól mutatja (1. és 2. kép)!
Nagykanizsa -16, Iklódbördőce -15, Pécs-Pogány -11, Sellye -15, és Baja is -15 fokos minimummal zárta a telet!
A füge -13-14 fokon már láthatóan sérül, -15 fokon elfagy, természetesen vannak különbségek, de éppen ezért több példányt is lefényképeztem!

Sellyén elég sok helyen van füge, legtöbbjük házfalhoz közel, hogy az épület által sugárzott hő egy kritikus érték esetén biztosítsa a túlélést!
A város sík, alföldi jellegű területen fekszik, egy kis halmon!
Településszerkezetileg más, mint a zalai települések, sokkal sűrűbben vannak a házak, így valamennyi hőszennyezést biztosan kapnak a növények, ennek ellenére sajnos nagyon sok komolyan sérült fügét találtam, akár házfal közelében is (3. és 4. kép) , sőt, volt amelyik teljesen elfagyott (5. és 6. kép)!
A házak láthatóan nyújtottak némely esetben annyi védelmet, hogy a fügék éppen csak túlélték az állomás által mért -15 fokot, de a sok elszáradt ág azt sejteti, hogy a háztól elég távol bizony már semmi esélyük nem volt. Ezt a következő kép is bizonyítja, amin a füge sajnos elég távol van a háztól, a kerítésen túl, a járda mellett, így elpusztult (7. kép)
Aztán volt olyan példány is, ami egészen jól átvészelte a -15 fokot (8. kép) , illetve volt olyan füge is, ami szinte be van építve a házfalba, azt szándékosan nem fényképeztem le, hiszen ott már elég erősen jelentkezik a hőszennyezés.
De összességében elmondható, hogy a -15 fokos téli legalacsonyabb hőmérséklet erősen megtizedelte a sellyei fügeállományt!

Baranya megye ezt a telet úgy úszta meg még komolyabb fagy nélkül, hogy amikor a hó és a hideg is jelen volt a térségben, akkor dél felől befelhősödött, így a hőmérséklet zuhanása egy bizonyos értéknél megállt. Ennek köszönheti részleges túlélését a már múlt éven is bemutatott, Pécs közvetlen közelében lévő Kozármisleny település egyik fügéje, amely a falu közepén lévő fagyzugban van, igaz, nem a völgytalpon, hanem már az emelkedő részen, házfalhoz közel.
Így nézett ki tavaly (9. kép), és így fest most (10. és 11. kép)!
Amennyiben 3-4 órával később felhősödik be azon az éjszakán, abban az esetben biztosan súlyosabban sérült volna, így szerencsére lesz rajta termés, és maradtak ép ágai, hajtásai. Bár meglepő, hogy a múlt éven nem elfagyott, a képen is látható ép része fagyott teljesen el az idei télen. Eközben a Kozármislenyhez közeli Pécs-Pogányon -11 fokos téli minimumot mért az állomás...

Baja település családiházas övezetének több 10 utcáját végigjárva egyetlen fügét sem találtam!
ninovarga Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6242
Bejónál voltam Látogatóban Kiskanizsán. Józsi barátunk irigylésre méltó kerttel és növényekkel rendelkezik. Számtalan nagyon fagyérzékeny növény telel sértetlenül a szabadban a hírhedt kanizsai állomástól néhány száz méter távolságban egy falusias jelleggel beépített, nagy szabad terekkel szabdalt területen. Józsi növényeinek tükrében szemlélve, nem tudom, mire használhatók fel a patakvölgy mélyére süllyesztett állomás klímaadatai, ha szinte semmire nem vonatkoznak. Talán a szagemberek tudják, csak én vagyok ilyen buta.
ninovarga Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6241
Húsa fehér. Olaszországban szereztük be, mint általában mindent.
Előzmény: groowe (6238)
ninovarga Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6240
Tavaly Olaszországban ettem ilyet először. Ha jól emlékszem júliusban lehetett. Jóízű, úgy emlékszem magvaváló. Itthoni tapasztalatunk azért nincs vele, mert ezeket a fákat tavaly tavasszal ültettük, pici suhángok voltak, idén teremnek először. Úgy gondolom, minden vonatkozásban úgy viselkednek, mint az egyéb fajtájú őszibarackok. Aztán, hogy a tafrinára érzékenyebb, vagy kevésbé érzékeny fajták közé tartozik-e ez, azt még egyértelműen nem tudom eldönteni. Mindenesetre ezidáig nem fordult elő rajtuk fodros levél..
Előzmény: groowe (6238)
Zsuzsuci Creative Commons License 2009.05.30 0 0 6239

 

A kérdések sorát kiegészíteném azzal, hogy mennyire "macerás" növény? Kinézem belőle, hogy nem sok permetezést  igényel.

Előzmény: ninovarga (6236)
groowe Creative Commons License 2009.05.29 0 0 6238

Nino milyen ízű ez a lapított barack,mikor érik?milyen a hús színe?magvaváló?a fája mekkorára nő?az utolsó kérdésem,hogy hol lehet beszerezni ilyen fajta barackot?

köszi a választ!

Előzmény: ninovarga (6236)
Zsuzsuci Creative Commons License 2009.05.29 0 0 6237

 

Tetszik.

Köszönöm az infót!

Előzmény: ninovarga (6236)
ninovarga Creative Commons License 2009.05.29 0 0 6236
Kínai eredetű lapított őszibarack. Nem új keletű dolog, de a világpiacon egyre inkább kezd divatba jönni. Olaszországban a közelmúltban sokat telepítettek belőle. Gondolom, meg fog jelenni a mi szupermarketjeinben is. (Természetesen, mint olasz, vagy spanyol termék.)
Előzmény: Zsuzsuci (6235)
Zsuzsuci Creative Commons License 2009.05.29 0 0 6235

 

Nino!

Szeretném megtudni, hogy a 4. képen az a lapos gyümölcsű, micsoda?

A levele nagyon őszibarackos, de a gyümölcs nagyon nem annak látszik

Előzmény: ninovarga (6234)
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6234
Néhány egyéb érdekesség a fityeházi kis gyümölcsösből:
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6233
Fityeházon az idősebb kiviültetvény egy része dugványozással szaporított olasz anyag. Ezek között is tapasztaltam azt a jelenséget, amiről múltkor beszéltem. Egyetlen porzós tő még mindig nem virágzott el, jócskán van még rajta virág, miközben a többiek már mind lehullajtották.
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6232
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6231
A hegyen rengeteg "hármasiker", ami a Haywardra nem jellemző
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6230
Linka néni magvetett fajtájának gyümölcsei
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6229
... mindez "boreális" klímaviszonyok között...
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6228
Ezt sikerült mostanra kihoznom abból a kétéves kiviből, amit április elején a találkozó résztvevői láttak. Már csak a megfelelő támrendszer hiányzik. De nemsokára az is meglesz!
Előzmény: ninovarga (6227)
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6227
Fiatal aktinidiétum Fityeházon
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6226
Fityeházi dioszpirétum
ninovarga Creative Commons License 2009.05.28 0 0 6225
Már minálunk, babám, már minálunk, babám.... a biciklit is kákifának támasztják...
magyarliba Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6224
Rendkívül sajnállak a kényszer miatt..:))
Hétfőn pünkösdölni megyek egy felvidéki barátomhoz, akkor marad a kedd!
Előzmény: Béla1007 (6223)
Béla1007 Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6223

Szia magyarliba !!

Köszi a lemondást erre majd hétfőn térjünk vissza. Holnaptól vasárnapig kényszer pecázást hajtok végre a Balatonon :)))))))))

Üdv

Béla

magyarliba Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6222
Itt árválkodik nálam egy, tévedésből kettőt hoztam. Miután egy jó ideig biztosan nem lesz végleges helye, lemondok a javadra róla..:) Hogy ez miért nem 2 hete derült ki???
Előzmény: Béla1007 (6221)
Béla1007 Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6221

Szia magyarliba!

A sárga kivilány lett a beteg:(

Üdv

Béla

kenyérbél Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6220
ÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ!
Akkor megnyugodtam. Köszönöm!
Előzmény: ninovarga (6218)
szaguaro Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6219
Igen, ő az.
Előzmény: Törölt nick (6193)
ninovarga Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6218
Úgy gondolom, bölcsiskiviben verhetetlen vagy! Még a kicsi is nagyon szép. A nagyobbak pedig bölcsiskivi kategóriában rekordnak számítanak.
Előzmény: kenyérbél (6217)
kenyérbél Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6217
Csináltam képeket is
    Az eső a szépen növő sárga-lány. Jól látszik, hogy az árnyékolás ota milyen szép leveleket hoz. már 70cm
   A másodikon a legény látható , már Ő is cseperedik.40cm.
  A harmadik a visszamaradott . Tudom nem a méret számít....! De 17cm. Lehet, hogy ő sült meg a kegjobban?
Előzmény: kenyérbél (6216)
kenyérbél Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6216
Jaj, ninó!
De felizgattál ezzel a sárgkiviképpel! Ki is szaladtam megnézni, hogy jól vannak e? Az egyik termő 1/5- e a másiknak. Miért? Az árnyékolás  megoldotta  a lukas-levélgondot, az volt a baja, nem rágás. Remélem, nem valami gyökérgond okozza a lemaradást.
Előzmény: ninovarga (6198)
bejó51 Creative Commons License 2009.05.27 0 0 6215
A péntek jó lenne. Megadom az elérhetőségemet e-mailben.
Előzmény: ninovarga (6212)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!