Keresés

Részletes keresés

fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.23 0 0 48
hű, úgy látom, ennek a témának utána kell olvasnom, mert korántsem olyan egyszerű, mint gondoltam...
Előzmény: rferi (47)
rferi Creative Commons License 2004.12.23 0 0 47

Nagyszerű ez az objektív ugyan, de azért van egy két "hibája"!

Az egyik könnyebben legyűrhető, ez az immerziós volta.Végülis ez nem anniyra nyűgös, csak tudni kell kezelni az immerziós folyadékot, meg persze letisztítani időnként az objektívről.

De az a fáziskontraszt objektív dolog már kicsit nehezebb ügy, ui. hétköznapi, mondjuk iskolai feladatokhoz általában amplitudókontraszt objektíveket használunk.

Ez azt jelenti, hogy a képben a tárgy rajzolatát a színek és azok erőssége adja, nem pedig a tárgyról visszaverődő fény _fázisa_!

Ez utóbbi módszerrel sok érdekes tárgyat lehet megnézni ugyan, de a megvilágító fénynek teljesen másképpen kell kinéznie, mint az amplitudós esetben.

Ehhez már nem jó egy szimpla égő a tárgylemez alatt.

Nyilván használható amplitudós vizsgálatra is, de közel sem hozza azt a tudást, amit a fázisos esetben hozna.

 

Előzmény: Törölt nick (41)
petike23 Creative Commons License 2004.12.17 0 0 46
petike23 Creative Commons License 2004.12.14 0 0 45

Helló,

 

hát, ha a komplett finommozgató hiányzik.. nem tom.

Esetleg, ha a tervrajzokat meg lehetne szerezni valahonnan.. bár úgy tudom, a Gamma Optikai Művek jogutód nélkül szünt meg.

 

Nem baj, legalább fejlődik a finomkoordinációs mozgáskészséged :))

Előzmény: Törölt nick (43)
JFEry Creative Commons License 2004.12.13 0 0 44
Dejó! Zeiss-em van!
Előzmény: Törölt nick (43)
petike23 Creative Commons License 2004.12.13 0 0 42

Hi!,

 

"Eszerint ez az objektív nem egy rossz darab mi? :-)))"

 

Hát, vannak már jobbak (100x, 1.32), de azért ez is dobogós. :)

 

A Zeiss olyan az opt. cuccok között, mint autoknál a Mercedes.

Előzmény: Törölt nick (41)
petike23 Creative Commons License 2004.12.13 0 0 40

Helló!

 

"HI"

 

Homogén immerziós objektív, azaz az objektív frontlencséje és a tárgylemez közé egy csepp immerziós olajat kell cseppenteni.

 

" 90 /1.25 "

 

90x-es nagyítás, 1.25-ös numerikus apertúra.

Tehát kb. 1250x-es össznagyításhoz használható.

 

"160/0.17 "

 

160mm-es optikai tubushosszal használható (a legtöbb mikroszóp: Zeiss, Reichert, Gamma, PZO, Leitz ilyen, elvétve van 170-es, talán a Korth)

 

0.17: 0.17mm vastag fedőlemezre van korrigálva.

Tehát ilyen fedőlemezzel kell letakarni a preparátumot (szabvány).

 

"Végül: Phv"

 

Fáziskontraszt objektív.

 

Üdv: Petike23

 

Előzmény: Törölt nick (39)
petike23 Creative Commons License 2004.12.10 0 0 38

" Ez jó, ezt nem tudtam, hogy egy adott objektív-okulár pároshoz csak 1 nagyítás javallott. "

 

Ha az optikai úthossz fix, akkor egy obj/ok párossal csak egy nagyítást tudsz előállítani!

Egy objektívhez használhatsz több, különböző nagyítású okulárt, de csak úgy célszerű, hogy az össznagyítás az objektív num. ap. értékének 500 - 1000 -szerese közé essen.

 

(na és persze és adott típushoz adott típust kell használni)

Előzmény: fokhagymabors (37)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.09 0 0 37

basszus, ma 3x jártam a Deákon, korábban kellett volna kérdeznem. (Vagy később mennem.)

 

Ez jó, ezt nem tudtam, hogy egy adott objektív-okulár pároshoz csak 1 nagyítás javallott. Asszem ennek az elmélete kicsit bonyolultabb, mint a csillagászati távcsöveké, mert ott a tárgytávolság mindig fix :-))) Azaz 1 obi+1 okli= 1 nagyítás. Itt pedig elméletileg végtelen, csak meg kell találni az ideálisat.

 

Tudod, mit? Mégiscsak veszek, és nem csinálok.

 

Köszi az infót!

fhb

Előzmény: petike23 (35)
petike23 Creative Commons License 2004.12.09 0 0 36
numerikus
Előzmény: petike23 (35)
petike23 Creative Commons License 2004.12.09 0 0 35

Helló !

 

" Gondoltam, hogy nem lehet csak úgy összerakni egy csőbe objektívet és okulárt, aztán csak hintáztatni előre-hátra a tárgylemez előtt."

 

Lehet, de az adott objektív-okulár páros csak egy nagyítást "tud".

Ráadásul minél nagyobb a nagyítás, annál kisebb a mélységélesség, tehát nagyon precízen kell beállítani a tárgylemeztől való távolságot, hogy éles legyen a kép.

 

" De mi az a 0,14 a példában? "

 

Numreikus apertúra: az objektív feloldó (felbontó) képessége.

Minden objektívre jellemző szám, fűgg a nagyítástól, tipustól (akromát, plánakromát, apokromát, plánapokromát, semiplan, fluritrendszerű, tükrös objektív, stb.), sőt, a gyártótol is (ezért nem célszerű más-más gyártmányokat kombinálni).

 

"És mi van, ha az ajánlott szélsőérték alá megyek nagyításban? "

 

Semmi, csak nem használod ki az objektív képességeit.

 

" Hol lehet ilyen irányú elméletnek hozzáolvasni itt a neten?  "

 

Nem tudom, talán google?

Vagy könyvtárban: Szilas-Bernyoák: Mikroszkóp zsebkönyv

Öveges József: A mikroszkóp használata

 

"...ja, és hol leledzik az a Soós-kereskedés?"

 

Deák-tér, a metrótól elmész a Volánbusz állomás előtt, és szemben.

De nagyon lehúzós.. :(

 

Üdv: Péter

Előzmény: fokhagymabors (33)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.08 0 0 34
...ja, és hol leledzik az a Soós-kereskedés?
Előzmény: petike23 (32)
fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.08 0 0 33

ahá, ez az üresnagyítás-dolog van a távcsöveknél is... Gondoltam, hogy nem lehet csak úgy összerakni egy csőbe objektívet és okulárt, aztán csak hintáztatni előre-hátra a tárgylemez előtt. Lehet, hogy mégis venni kéne?

 

De mi az a 0,14 a példában? Átmérő mm-ben?

 

És mi van, ha az ajánlott szélsőérték alá megyek nagyításban?

 

Hol lehet ilyen irányú elméletnek hozzáolvasni itt a neten? 

 

(soligor-áraknak már nem tudok utánanézni, az új árlistájukban nincs benne v.mi miatt. Mintha 30E rémlene tavalyról.)

Előzmény: petike23 (31)
petike23 Creative Commons License 2004.12.08 0 0 32

Huh.

 

Budapesten a Soós kereskedésben árulnak használt mikroszkópokat, de ha nem értesz hozzá, nem javaslom. :(

 

A játékboltban, meg optikai boltokban árult műanyagházas mikroszkópoktól óvakodnék, mert a lencséjük is műanyagból van, és az erős fény hatására (halogén) néhány hónap alatt elöregszik és tönkremegy.

 

Fémépítésű, külső megvilágítású mikroszkópot javasolnék.

 

Milyen összeghatárig gondolod ?

(írhatod magánban is)

 

Üdv: Petike23

Előzmény: dubus (30)
petike23 Creative Commons License 2004.12.08 0 0 31

Szia !!

 

" A nagyítás változtatását inkább az okulárok cseréjével oldanám meg, rendhagyó módon."

 

Háát.. minden objektívnek van egy numerikus appertura értéke, és az össznagyításnak ennek az 500 és 1000 -szerese közé kell esnie.

 

Tehát egy 0.14 -es apperturájú 20x nagyítású objektív 70-140x közötti össznagyításra használható, ha ennek fölé mész egy nagy nagyítású okulárral, akkor csak üres nagyítást kapsz, tehát nem lesz több részlet a képen, csak nagyobbak lesznek a foltok.

 

" Mert Soligor-katalógusban láttam akromát, meg plánakromát készletet, de nekem csak egyetlen darab kellene."

 

Mennyiért adták a készleteket ?

Neked milyen nagyítású kellene ?

Milyen össznagyítású mikroszkópot szeretnél építeni ?

 

Üdv: Petike23

 

Előzmény: fokhagymabors (29)
dubus Creative Commons License 2004.12.07 0 0 30

Sziasztok!

Tudtok segíteni?

A gyerekemnek keresek mikroszkópot. Nem játékot, hanem olyat amivel növényeket, neadjisten tárgylemez alatt folyadékokat, stb. vizsgálhat. Hol kaphatok ilyet. Karácsonyra lenne. S.O.S. segítsetek, ha tudtok. Hol, milyet, mennyiért? Vagy egyszerűen csak hol tudom megnézni. Várom a hozzászólásokat, köszi.

 

fokhagymabors Creative Commons License 2004.12.07 0 0 29
én nagyon szeretnék mikroszpókot... mostanság a csináláson töröm a fejemet. De vajon hol szerezhető be objektív, csak úgy magában? Mert Soligor-katalógusban láttam akromát, meg plánakromát készletet, de nekem csak egyetlen darab kellene. A nagyítás változtatását inkább az okulárok cseréjével oldanám meg, rendhagyó módon. Ezt házilag egyszerűbb megoldani. Valami jó ötleted???
Előzmény: petike23 (28)
petike23 Creative Commons License 2004.12.07 0 0 28
Felhozom. :)
petike23 Creative Commons License 2004.10.22 0 0 27

Az aproneten pedig:

 

Jena Q1 Carl Zeiss sztereo mikroszkóp. Szeretném eladni esetleg nikon cuccokra csrélni. Nagyon finom szerkezet nóniusszal világítással minden féle állítási lehetőségekkel. Árát nem tudom, ha valaki tudna segíteni és megközelítő árat mondani telefonon vagy mail- bem megköszönném. Nagyítás: 3, 2/1, 25. 10/0, 25. 40/0, 65. 100/1, 25

http://www.apronet.hu/browse.tdp?mit=mikroszk%F3p&forovat=0&armin=&armax=&x=0&y=0

petike23 Creative Commons License 2004.10.22 0 0 26

A Vaterán hirdetnek Nikon alphaphot-2 mikroszkópot, 89e Ft kikiáltási árral:

http://www.vatera.hu/item/view/real.php?cod=1166777

petike23 Creative Commons License 2004.10.08 0 0 25
Felhozom..
_DNS_ Creative Commons License 2004.06.14 0 0 24
Hello!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Egyik ismerősöm megkért, hogy vegyek a fiának egy komolyabb mikroszkópot, kutatási, megfigyelési célokra. Kb 50-80.000 Ft között.

Hol lehet ilyet kapni?
esetleg van valahol az interneten ilyen bolt?

rferi Creative Commons License 2004.03.26 0 0 23
Ennél a zindexnél már azon se csodálkoznék....
Előzmény: CORTEN (22)
CORTEN Creative Commons License 2004.03.24 0 0 22
A képeket megtekintettem, akkor újfent köszönöm de innen a topic végéről nem veszett el néhány hozzászólás? Köztük az enyém is?
rferi Creative Commons License 2004.03.24 0 0 21
Igen, kinyírtam.
Na ennek annyi....
Előzmény: rferi (20)
rferi Creative Commons License 2004.03.11 0 0 20
Jézusom, kinyírtam a topikot???

rferi Creative Commons License 2004.03.08 0 0 19
Corten!
Elővettem a könyvemet, és kifényképeztem belőle a Kondenzorokról idevágó, téged érdeklő részt.
Itt található, hat kép, jó nagyok
A forrás: Dr. Bernolák Kálmán, Dr. Szabó Dezső, Szilas László: A MIKROSZKÓP, Zsebkönyv
Műszaki Könyvkiadó 1979, ISBN:963 10 2455 5

Ez egyszerűen szuper könyv, ha műszaki szinten akarja az ember megérteni.
Az általad említett könyv nekem is megvan, az is fantasztikus, szerencsére egy leárazáson sikerült 1000ft-ért megszereznem, bár két évet kajtattam utána!

CORTEN Creative Commons License 2004.03.06 0 0 18
Az ember olyan álmodozó...
A rajzot azért megköszönném.

Viszont helyesbíteném az alább leírtakat:
A könyv szerzője és címe helyesen:

Dr. Lovas Béla: Mikroszkóp, mikrokozmosz.
A szerző a biológiai tudományok kandidátusa, mikrobiológus professzor. Őt szokták a vízcseppek Cousteau-jának titulálni. Kár, hogy a hozzá hasonló csodálatos elmék nem kapnak sokkal nagyobb nyilvánoságot.

Előzmény: rferi (17)
rferi Creative Commons License 2004.03.06 0 0 17
Sajnos Kedves Corten ez nem ennyire egyszerű!
Ha hazamegyek előveszem az egyik mikroszkópos könyvemet, abban van egy rajz erre vonatkozólag, ha akarod beteszem ide, azon nagyon látszik, hogy sok kritériumnak kell megfeleljen a dolog.
A felső, optikán keresztüli megvilágításnál az az alapvető trükk, hogy az objektívnek a szemed felé nincs akkora látószöge, hogy a rajta a tárgy felé kilépő megvilágító sugarak látszódhassanak.
Ebből lehet csinálni sötét látóteres megvilágítást.Az általam alant bemutatott masina tudja, de ha látnád micsoda optikai fénymenete van!Trükkös dolog ez, az tuti!
Előzmény: CORTEN (14)
CORTEN Creative Commons License 2004.03.05 0 0 16
Megtörtént (az eredmény sejthető..)
Sajnos az a prizmarendszer ami szétosztja az egy objektívből érkező fényt az oda-vissza működik:)

Szép, világos van a másik okulárban is.
Leuvenhook forog a sírjában.

Előzmény: petike23 (15)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!