Keresés

Részletes keresés

Csuklósbusz Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105948

Egyszer vettünk a teszkóba egy névnélküli de drágát. A mai napig megy  több falon keresztül is. A vásáros cuccok meg az olcsóbb kategória mind hol megy hol nem.

 

 

 

Ne a 100 méterest (többség) hanem a 300 méterest keresd, azzal nagyobb az esély a sikerre.

Előzmény: kiggyo (105947)
kiggyo Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105947

Urak!

 

Találkozott-e valaki már nagyobb távolságon, pár falon keresztül is működő vezeték nélküli csengővel?

Ezek a somogyi és társai cuccok hol működnek, hol nem.

 

Tipikus falusi ház, a melléképületben van a konyha, ott kéne szólnia (saccra 15-20m udvar, 1 fal).

Csuklósbusz Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105946

De ha a 20kV hálózat nem zárlatol be, csak a trafó esik ki azt is észreveszik maguktól?

 

 

De azt viszont megfigyeltem hogy sok trafó előtt megszüntették a lekapcsolás lehetőségét. Tehát ha a 20kV-ot le kell kapcsolni akkor azzal együtt akár 3 trafókörzetet is le kell kapcsolni mert kapcsoló csak egy van a 3 trafóra. 

Előzmény: Atis57 (105934)
cucu Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105945

A nyáron kilakoltattak... (Deviza)

 

Hozzá jutottam bérlőként egy "öszkomfortos" házrészhez, ami a mai napig lakhatatlan. A vizen már túl vagyok, most következik a villanyszerelés. Ha beáll a jó idő, kezdem is. Addig el kéne döntenem, hogy merre vigyem a nyomvonalat... A mennyezethez nem szívesen nyúlnék, pedig mennyezeti világításra szükség van. A padlásra meg inkább nem merek felmenni, nehogy elsírjam magam. 

MM kábelben gondolkodom, valamint MBCU-ban. Utóbbiból maradt kb. 20 méter a korábbi építkezésemből. De az nem lesz elég mindenre. Valszeg csak a konyhára és a fürdőszobára.

A földelés meg nullázásos lesz, mint eddig. Jobb ötletem nincs. Tavaszig még van egy kis időm hezitálni rajta.

Előzmény: gepesz (105939)
tfe_tng Creative Commons License 2019.12.30 0 1 105944

> Annyira felgyorsult a világ hogy erre már nincs idő

 

Aham. Tehát akkor ne tanuljunk semmit, mert nincs értelme, úgyis gyors a világ. Szerinted hány generáció kell ahhoz, hogy végleg elhülyüljön az emberiség ezzel a felfogással ?

 

> adroidra jövő szoftvereket akkor 2-3 hetente jön egy nagy csomag

 

Jah, fejlesztik pár ezren... A mögötte levő QA-t nem látod, fogalmad sincs hogy mennyi idő, mire valami kijön a "csomagban". Elek is pont így szokta osztani az eszet olyan dolgokról, amihez nem ért. 

 

> A villanyásznak nem feladata az okos otthonhoz érteni

 

Valóban. A pista bá' meg a mai napig alu vezetékkel szerel, mert jó vót' az '72-ben is. Vajon ki fog több melót kapni ?

 

> Én azt látom, sok itt a lecsúszott értelmiségi aki előadja hogy mi minden kell és szükséges a villanyszereléshez holott nem ezen a szinten kellene lenni-e. 

 

Hehe :) 

Ha picit is követnéd a fórumot, akkor láthatnád, hogy az általad "lecsúszottnak" titulált értelmiségiek köszönik jól vannak, nem akarnak villanyszerelőként dolgozni, viszont nem büdös nekik a fizikai munka. Tanulni, információt szerezni járnak ide. Én pl teljesen jól elvagyok a saját szakmámban, eszem ágában nincs váltani, viszont hobbi jelleggel a ház körül elég sok mindent megcsinálok. Hát ezért.

 

Persze vannak, akik azon nyavajognak, hogy megint meg kell tanulni valamit. Meg vannak azok akik csak a vicc kedvéért megtanulnak még pár szakmát. Le lehet vonni a konzekvenciákat. 

Előzmény: Mutual Friend (105940)
Jahno Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105943

Jó is az, mikor az újak évek alatt autodidakta módon olyanokra sem jönnek rá, amit ezer éve tudunk, használjuk, alapanyag része. Fotós csoportokban különösen jó ezt látni. Több 100 éve rájöttek már...

Előzmény: Mutual Friend (105938)
tfe_tng Creative Commons License 2019.12.30 0 1 105942

akkor sem egyetemen kell tanítani ami annak felel meg hogy halat adsz az éhező kezében ahelyett hogy horgászni tanítanád meg

 

Kicsit mintha fordítva ülnél a lovon. 

 

Ez mind megtanulható "autodidakta módon"

 

Ha kicsit belegondolsz, akkor rájössz, hogy az emberiség _mindent_ autodidakta módon tanult meg. Csak nem mindegy hogy Ohm munkásságát elmagyarázzák 2x45 percben vagy egy életen keresztül az elektronokat kergeted. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb villanyszerelő nem éppen Ohm... Kicsit egyszerűbb behelyettesíteni a képletbe az értékeket, mint kitalálni magadtól hogy R=U/I

 

A másik olvasata a dolognak, hogy a villanyszerelésnél adott esetben picit bele lehet halni, ha valamit elb@szol.

De mind1, ne legyél Elek hogy a f@szságokat magyarázod naphosszat. 

Előzmény: Mutual Friend (105938)
Garfield007 Creative Commons License 2019.12.30 0 1 105941

Én azt látom továbbra is. hogy nem vagy túl okos. És ez nem a papíroktól függ, nagyon nem.

Előzmény: Mutual Friend (105940)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105940

Annyira felgyorsult a világ hogy erre már nincs idő. Ha megnézed az adroidra jövő szoftvereket akkor 2-3 hetente jön egy nagy csomag és soha senki még el nem olvasta hogy az valójában "ki fija borja". Nekem is van olyan kolléga aki nem frissít mert nem tudja mi az, és fél év múlva meg nem megy neki semmi normálisan akkor meg nyekereg hogy nem jó valami. B+ kapcsold be az automatikus SW updatetet és menni fog.

 

A villanyásznak nem feladata az okos otthonhoz érteni. Picit túl van ez a dolog tolva, mármint az okos otthon, és a mi mindenhez kell érteni egy villanyszerelőnek.

 

 

- Az egyre kevesebb kompetencia a villanyszerelés mögött mert minden szarhoz már plusz végzettséget írnak elő.

- Iskolákban a klasszikus villanyszerelő foglalatosságot oktatják. Vésés, gipszelés,csövezés,szerelvényezés,mérőhely kialakítás de ott sem piszkálhatja már a szolgáltatói dolgokat.

- A PC-s munkavégzés már teljes egészében szakgimnáziumi foglalatosság. Nem is találkozik egy villanyszerelő számítógéppel egész életében.

 

 

Én azt látom, sok itt a lecsúszott értelmiségi aki előadja hogy mi minden kell és szükséges a villanyszereléshez holott nem ezen a szinten kellene lenni-e. 

 

 

Előzmény: Garfield007 (105927)
gepesz Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105939

Egy villanyszerelő nálam is kiverte a biztosítékot. Egy dugaljba dugott olvasó lámpa nem világított.

A dugaszóló aljzatot kibontva mit látok?

Fázis ----     zöld/sárga

Nulla----     zőld/sárga

Földelés..    fekete

Ismeretem, aki elkövette. Már elhunyt. Hálózati villanyszerelő volt a TITÁSZ-nál.

Már elhunyt.

Nem elég baj nekem az MM falvezeték? Kb 30 éves tetőteres ház. Körüreges betonpanel mennyezettel.

Tudom, hogy megért az átvezetékelésre, de inkább eladnám.

Juj! Még a gondolata is rossz. Kipakolni, vésni, vakolni, festeni.

És ezért nekem kéne fizetni.

Mutual Friend Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105938

Természetesen eseteként nincsenek tisztában. De ezeket a dolgokat akkor sem egyetemen kell tanítani ami annak felel meg hogy halat adsz az éhező kezében ahelyett hogy horgászni tanítanád meg.

 

Ez mind megtanulható "autodidakta módon" minthogy egy Cisco vizsgához sem kell egyetem. 

Majd még eszembe jut pár gondolat ami kiveri a biztosítékot pár emberben ... :) 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Jahno (105925)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.30 0 0 105937

Maradjunk abban, hogy nem lett volna több.

Ha az államnak több esze lett volna, kiad egy új IMSI-t, kötelezi a mobilokat az IMSI beengedésre, fizet értük valami fix összeget, havidíjat, és felfűzi az összes szolgáltatást (lottó, parkoló, nav, későbbi állami m2m-k, stb) erre a platformra.

Így egy sima pénztárgép szolgáltatás nem függene a nemzetközi hálózattól, roaming partnertől, stb, minden az országon, kevés operátoron belül maradna.

Előzmény: Jahno (105935)
Jahno Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105936

"Felénk a démász sajnos antennás távvezérlést alkalmaz, az már nem hiszem hogy annyira zavarvédett. 2

 

Fél világ ezen kommuniukál szélessávon, akkor majd pont az időnkénti pár kis csomaggal lenne baj egy felügyeletnél?

 

Garázssort meg kell nézni, sokszor azok már csak saját maguknak almérő félék, mert a sor végén ott a modern és kb. beosztják egymás közt.

Előzmény: Csuklósbusz (105929)
Jahno Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105935

De, pont több meló lett volna, le is írtad mivel jár.

Előzmény: Törölt nick (105931)
Atis57 Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105934

Szia!

 Helye válogatja --vidéken gyorsabban észreveszik a 20kV bizti kiolvadást is.

Vannak távvezérelt vonali megszakitók ,elég gyors a hibahely behatárolás.

Na perssze a javitás ,az már más --haagyományosan....

 A Városokban a 10kV s hálózaton vannak lemaradva, ott kell a telefon.

Előzmény: Csuklósbusz (105933)
Csuklósbusz Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105933

Én mint laikus azt hittem a villanydróton kommunikálnak úgy mint a hangfrekis vevők csak oda-vissza kapcsolatban.


"ÜRIK program (1991-2001): Az Országos Villamos Teherelosztó (OVT) és az áramszolgáltatók irányítástechnikai rendszerének korszerűsítését tűzte ki célul. Az ÉMÁSZ-nál ekkorra teljes körűen kiépült és működött a telemechanika, így az ÉMÁSZ a távközlő, (adatátviteli ) hálózat fejlesztését indította el. Ennek keretében optikai, mikrohullámú összeköttetések létesültek Megvalósult az ÉMÁSZ és az OVT közötti számítógépes kapcsolat"

 

 

Ennek ellenére viszont ha a 20kV/400V utcavégi trafó ha eldurran szerintem egy jódarabig nem vennék észre ha nem telefonál be senki... :-)

Előzmény: Atis57 (105930)
Atis57 Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105932
Előzmény: Csuklósbusz (105929)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.29 -1 1 105931

"Tudtommal a pénztárgépekben nem is magyar szolgáltató SIM-jei vannak, azért hogy roamingoljanak, így bármelyik hazai szolgáltató hálózatát tudják használni."

 

jól tudod.. viszont ahhoz, hogy "egy SIM" bármelyik hazai hálózaton tudjon roamingolni, nem kellett volna külföldi SIM, elég lett volna

- pl kiadni egy új IMSI sorozatot ilyen célra (+ hozzá a megfelelő szabályozást, ami lényegében papírmunka)

- vagy azt mondani, hogy az adott IMSI sorozat meghatározott részeit engedélyeztetni kell az összes hálózatban.

Műszakilag ez nem lett volna kihívás, de mi magyarok, szeretjük a komplikált megoldásokat.

Előzmény: Mutual Friend (105911)
Atis57 Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105930
Előzmény: Csuklósbusz (105929)
Csuklósbusz Creative Commons License 2019.12.29 -1 2 105929

Üvegszálon felügyelt trafóállomás?? 


Végülis az a tuti, napkitörés meg egyéb elektromos zavarok, villámlás esetén sincs probléma a kommunikációval.  Felénk a démász sajnos antennás távvezérlést alkalmaz, az már nem hiszem hogy annyira zavarvédett. 

 

Bár a linkelt képen az üvegszál átmérője alapján szerintem is a falu is rávan kötve nemcsak a trafó. :-)



Itt nálunk is előszeretettel használják a KTV szolgáltatók az optikának a 20kV-os távvezeték oszlopokat pont úgy mint a linken. De viszont a trafót kikerülik, segédoszloppal a trafó mellett.  

 

 

Az okos mérők amúgy mire lennének jók?  Hogy a szolgáltató weboldalán online lehessen követni csili-vili grafikonon a fogyasztást?  Akinek erre van igénye pl cégek, nagyfogyasztók szerintem eleve ezt kapják. 
A többi meg fizessen érte vagy ha kibattyog a villanyórához már láthatja is mennyi ment el.

A szolgáltató most is pontosan tudja mennyi fogy el, itt láthatjuk is:
https://www.mavir.hu/web/mavir/adatpublikacio

A Lajcsi féle áramtolvajokat meg ugyanúgy nem fogja lebuktatni mint a másik szélsőséget akinek órája sincs csak kampója.

Ja hogy megspórolhatjuk a leolvasók bérét és mindig annyiról küldjük a számlát ami elfogyott?  Sokaknak jobb az általány ami szétosztja a fogyasztást... 

Talán tényleg az lenne az egyetlen előnye hogy nem kell diktálgatni... de ezért nem lennék hajlandó többet fizetni, akkor maradjon az hogy havi egyszer beküldöm a mérőállást, ha elfelejtem akkor meg jön az általány. 

Nem okos hanem univerzális mérő kellene.  Minek ahány mérő ahány tarifa ha egyetlen egy mérőbe is belehetne építeni mindezt?  A tarifaváltásra ott a hang vagy rádiófrekis rendszer, aztán ha a háromfázisú óra tud mérni 3 féle fázist, akkor az én egyfázisú órám is mérhetné a B tarifát és a H tarifát is egyszerre és nem kellene hozzá óriási sokszázezres doboz. 


De amíg tegnap elsétáltam egy garázssor mellett és a régi üvegbúrás villanyórák voltak végig, amiknek szerintem már pár évtizede lejárt a hitelessége  akkor nem tudom miről beszélünk.. 

Amúgy nem a távközlési díj lenne ebbe a legtöbb. Már van virtuális sim is, fizikailag nem is kellene sim kártyát rakni a mérőkbe, állami szolgáltató állami molbilszolgáltató hálózatán küldözgethetné is az adatokat úgymond minimális összegért. Elvileg... Bár a NAV online pénztárgépes csomagja is 1500 Ft/hó... ami azért nem minimális.
https://www.mobil-adat.hu/#szolgaltatasok

5G biztos szuper valahol valakiknek, de ahol lakom néha a telefonálás sem megy, itt biztos nem lesz 5G se egy jódarabig.   Aztán a villanyórák vályogházak falába vésett helyeken, pincékben is előfordulnak ahol szintén nem lesz vétel.
Rakhatunk antennát is, de az kb vetekszik a GSM modul árával, illetve ha letépik, meghibásodik stb akkor sokszoros kiszállást eredményez sokszoros árral. 

Amíg sokszázezret kell fizetni egy új bekötésért, vagy akár a B tarifáért stb, és amíg 40 éves órák is üzemben vannak addig kb dugják fel maguknak az okosmérőt.. 

Előzmény: Atis57 (105857)
Atis57 Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105928

Szia!

 

-----az egyszeri villanyász meg köpninyelni nem tud majd hibakeresés címen.------

 

Hát még a kedves lakó , mit fog mondani!

Mostanában találkoztam ,ilyen "okosház-okossággal" nagyjából 10 en ajánlották ki kell dobni azt a sz@......t.

de a tulaj hajthatatlan volt kb 1 hétig, azután a felesége másképpen gondolta...

Előzmény: Garfield007 (105927)
Garfield007 Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105927

Amikor ezek az autodidakta programozók először szembesülnek a dokumentáció, tesztelés, üzemeltetés fogalmakkal és azt se értik mi van. 

És annyira nem is off, mert az okos otthonokkal egyre jobban begyűrűzik ide is a szar szoftverek kérdése, amikor az indiai kóderek/12 éves zsenik okosba megoldják, az egyszeri villanyász meg köpninyelni nem tud majd hibakeresés címen.

Előzmény: Jahno (105925)
Házas Ember Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105926

OK, kiderült közben, hogy az illetőnek van otthon wagoja, tehát meg tudja csinálni azzal is. Úgy tényleg gyorsabb, tényleg biztosabb és ha jól elrejti a wagokat, akkor nem lesz baj az esztétikával sem.

 

Nálunk az ATF miatt (asszony tűrési faktor :-)) a wago csak nem látható helyen jöhet szóba :-)

Előzmény: tfe_tng (105914)
Jahno Creative Commons License 2019.12.29 -1 1 105925

Nekem meg éppen azzal van a bajom, mikor 12 évesek fejét verik tele mindenfélével, aztán szabályokkal és összefüggésekkel nincsenek tisztában. Majd kb. 10 év múlva kiderül, hogy átmennek-e netről kódmásolóba, vagy összeáll a fejükben olyan is, hogy biztonság, vagy éppen fizikai lehetőségek és egyebek. Mert egy időben rendszeresen ilyenekbe futottam bele, mikor a kreatív programozókám 100ezred másodperc pontossággal akart valamit csinálni a gépeken és sokadikra sem értette, hogy ennyit a benne lévő kristály alapján sem tud a hardver. Meg elhasaláskor miért ne rakja ki nyilvános webszervernél a kimenetet a képernyőre, adatbánya eléréssel, jelszóval együtt... De jahh, tök jó, elhitetik Velük, hogy csillagok vannak, az a baj.

Előzmény: Mutual Friend (105924)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105924

Aki ott tanulja és addig nem tudja az már régen rossz. 

 

12-13 éves gyerekek már rettentően fogékonyak erre és ha megkapják a megfelelő támogatást akkor a csillagokat le tudják hozni az égről. 

Előzmény: tfe_tng (105920)
Mutual Friend Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105923

Ennyire telt villanyszerelőkém ?

Előzmény: Garfield007 (105917)
Atis57 Creative Commons License 2019.12.29 -1 0 105922

Sziasztok!

 

Egy remek 1930 ban szerelt épület "nagymegszakitója"---ki ismeri?

 

tfe_tng Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105921

Ilyen ez, pedig hülye szőke HR-esek hadai állnak sorban, hogy ezt megakadályozzák (egyes vélemények szerint)

Előzmény: Garfield007 (105919)
tfe_tng Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105920

Hja, minden tiszteletem Orosz profé, de azért ritka nagy faszságokat tudott összehordani. 

8% rátával vettük fel a BME-ről, ELTE-ről a programozókat. Pedig azt ugye minden hülye meg tudja tanulni, vagy mégse. 

Előzmény: Mutual Friend (105915)
Garfield007 Creative Commons License 2019.12.29 0 0 105919

Más a valóság, de úgyis hiába pofázunk. És nem hogy elég a tapasztalat, még meg is fizetik. Vannak itt csodák :-)

A villamosmérnök üzemeltethet és kódolhat is, de erős áramot nem piszkálhat, most suliba járnak a srácok, hogy a könyvtár-büfé szakjuk mellé megszerezzék a villszerelő diplomát is :-)

Előzmény: Jahno (105918)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!