Keresés

Részletes keresés

Lud Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14660
engem nem zavar, annál is inkább mert ha már egyszer felmelegedett, akkor csak duruzsol és nem kattog. ez ugyanúgy része a kandallózásnak, mint a tűz látványa. aki ezt nem szereti vegyen kazánt :)
Előzmény: HegyenVolgyon (14659)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14659
A kattogásról.
A mi Teporisunk folyamatosan kattog, a legkisebb hőmérsékletváltozásra kattogással reagál. Én betudom annak, hogy egy vasszerkezet, amibe más vasdarabok vannak beleerősítve, csúsztatva, stb., az kattog ha melegszik, vagy hűl.
Nem kéne kattognia?
Előzmény: Lud (14655)
Glenbenton Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14658

Veszprém.

A mester már megvan, szüleim házában is ő csinálta és azóta is (3 év) remekül üzemel.

Nálunk inkább csak amolyan kellemes kiegészítése lenne a fűtésnek ez a cserépkályha.

Előzmény: vigusz (14657)
vigusz Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14657
Hi! Helyileg merre van? Van már mester aki építi?
Előzmény: Glenbenton (14656)
Glenbenton Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14656

Sziasztok!

 

A segítségeteket kérem.

Vettem (vagyis nemsokára megveszem) egy antik cserépkályhát.

Csak csempék.

A felépítése még várat magára, nincs rá pénzem, de nem is akarom elkapkodni.

Kell ég hozzá vennem samottot.

Itt mire kell figyelni?

Melyik a legjobb?

Bízzam a kályhásmesterre, aki majd felépíti?

Járatlan vagyok a témában, minden segítséget nagyon köszönök.

 

A neten már sok honlapot megnéztem, de sokszor szinte teljesen ellentétes véleményeket olvasok.

A fene sem igazodik ki!!!

Lud Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14655
a fútést mindenkinak magának kell kitalálni. a te alapterületed kb. fele az enyémnek és írtad, hogy mindenhol jól le vagy szigetelve. mármint a lakásod :)
mivel a hőveszteséged kisebb nem hűl ki olyan könnyen, mint nálam ezért nekem jobban bejön ha nem befűtök és hagyom kihűlni, hanem próbálok lassítot égéssel közel stabil hőfokot tartani.
a kattogás szerintem főleg a lángterelő lemezből jöhet, mert az a hőtágulás hatására kicsit mozoghat. nekem felfűtéskor jelentketik csak.
a hatásfokot nem tudom hogyan lehetne pontosan nézni, nekem még lefojtva is frankón átmelegíti néhány óra alatt a kéményt 40 fokosra, az emeleten szerencsére pont a "legtávolabbi" helyiség kap így plusz fűtést.
Előzmény: Ben__ (14654)
Ben__ Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14654
Szia!

Ha teljesen elzárom a primert akkor alig ég,ha pedig ég akkor a hőleadás elég minimális, illetve recseg-kattog a tűztér/cső.
Az üvegnél most több levegőt kap mert a 3 lapból az egyiket lecsavaroztam,igaz így gyorsabb az égés,de jobb hatásfokkal ég.Párszor visszatettem,de akkor sokkal kevesebb hőt adott le.Lehet kipróbálom megint visszatéve,bár eddig nem vált úgy be.
Akkor ezzel a 4-5 (6) órával nem vagyok egyedül...
Előzmény: Lud (14651)
ronaldinhogaucho Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14653
Sziasztok!

 

Frissen épített cserépkályhánk szárítófűtését csináljuk. Az ajtó feletti csempék már kormosak, mivel érdemes tisztítani? Az ajtó üvegére is volna esetleg jó tisztítószer?

 

köszönöm válaszaitokat!

HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14652
Egy jó ideig én is ilyen spec. kandallóüveg tisztítóval tisztítottam, de az folyik, csöpög, és a szagából, valamint összetételéből adódóan baromira nem környezet és egészségbarát anyag. Van kisgyerek, meg várandós feleség, és mikor rápermeteztem az üvegre, az egész nappaliban terjengett ez a kerozinos szag. Aztán a nyitott ajtóról lecsöpögött a padlóra a kormos lé, na az külön takarítás.
A hamu nem egészségkárosító, kicsavart melegvizes mosogatószivacs dörzsis felét szoktam belemártani, kb. két perc alatt végzek az egésszel. Ami lejön, nem lecsöpög, hanem lepotyog, mert szárazt sár állagú lesz. Azt utána felporszívózóm. Összegészében sokkal jobb.

A másik dolog. Nekem is vannak nagy darab bükk rönkjeim, tegnap este 11-kor ilyet tettem rá, egy kb. 10-12 kg-osat, két másik kisebb alkarnyi darab kíséretében, hogy oldalt is legyen valami. Namost vagy a fa vizesedett vissza az ősz folyamán (igaz, ami igaz, ázott rendesen), vagy valami más baj van, de az üvegnek kb. csak a fölső ötöde maradt tiszta. Ez elszomorító.
Viszont még mindig meleg a tűztér és felizzik a parázs, ha rányitom az ajtót. Fa már nem gyulladna be tőle szerintem. Ez 11 óra lassan, elnyújtottan történő tartós, fokozatosan csökkenő hőleadást jelent. Úgy, hogy az egész lakásban kellemes idő van, még ilyenkor is. Ha parázsról akartam volna biztonsággal újragyújtani, akkor 8-9 órával lehet számolni. A füstcső még langyos, összegészében az egész berendezésből még gyengén sugárzik a hő, a tűztér nem kátrányos, csak barna. Ezért hálából rendszeresen kiégetem kissebb fákkal, szép szürkére, akár tovább nyitva hagyott ajtóval, alkalmanként fabrikettel.
Nem mennék bele most egy kandalló-cserépkályha vitába, de a tények magukért beszélnek. Viszont ha most kezdenék építkezni, és nem a padlószigetelés és aljzatbetonozás után ásnám csak bele magam a témába, akkor erősen kacsingatnék a tömegkályha építés irányába.

Az üvegbarnulás meg szinte biztos, hogy az ősszel visszanedvesedett tüzelő miatt van, bár a nagy üvegfelületnek vannak fizikai összefüggésekkel magyarázható hátrányai.

Gurult már neki fa, de szerencsére nem tört ki. Az a fontos, hogy kis vastagságú gurigákat (mint a fabrikett) ne halmozz fel keresztben pakolva, mert akkor a fölsők legurulhatnak. A hasábok mehetnek így, mert azokat egymásba lehet forgatni. Adja magát.
Előzmény: RoGS (14649)
Lud Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14651
szintén M58-al fűtök kb 150m2 részben szigetelt házikót.
begyújtásnál az első megrakást (kb. 2-3 kiló fa) engedem max primerrel, utána a parázságyra pakolok vastagabb rönköket és majdnem teljesen elzárt primerrel járatom.
a lassított égésnél egyrészt nem lell óránként ránézni, másrészt úgy gondolom a fagázok is jobban égnek és talán kevesebb meleg is húz ki a kéményen.
azt hogy mennyire zárom el a primert az a fától függ, csontszáraz bükk minimálisra vett primerrel is leég, a kicsit nedvesebb tölgyfa rönköknél 1-2 centivel kijjebb kel húzni a szabályozót. ez gondolom kéményhuzattó is függ, ki kel tapasztalni hogy jó.
hatásfokban nem tudom mennyi lehet a különbség, talán 10%, de kisebb lánggal kényelmesebb üzemeltetni, meg kevésbé van bolond meleg a kandalló közelében.
a "folytonégés" nálam nem teljesen jó, max. 4-5 órákat hoztam ki eddig a készülékből, igaz nem nagyon szoktam a névleges 10 kiló fát egyszerre beletolni. ez annyiban macerás, hogy este 11-kor 2-3 rönköt a parázsra téve reggel 6-kor már csak langyos hamu fogad, és újra be kell gyújtani. többet viszont nem akarok rátenni mert az emeleti hálószobákban túl meleg lenne.
Előzmény: Ben__ (14600)
RoGS Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14650
Kösz! Persze, rutintalan vagyok még csak most kezdter ismerkedni vele. Tényleg lehet, hogy nagyon vissza volt folytva. Az alsót teljesen elzártam a felsőt pedig 1-2 között. Ameddig nagy volt a tűz ez elegendőnek tűnt, szépen nyugodtan lángolt a fa. Lehet, hogy akkor mégis kicsit több szekundert kell adni neki? Na, majd próbálkozom. Egyébként fabrikettel is kormolta az üveget...
Előzmény: tűz_tér (14626)
RoGS Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14649
Igen, Temporis. Ezt a hamus módszert majd kipróbálom. Eddig ezzel az üvegtisztító cuccal pucoltam. Sokat kell dörzsölni? Egyébként pedig az a bajom, hogy viszonylag nagy hasáb fáim vannak (30-40cm), amik keresztbe férnek el. Ha mélységébe forgatom akkor kilóg a tűzfészekből. Ha pedig csak egymásra pakolom akkor attól tartok, hogy legurul és nekiesik az üvegnek. Arra azt mondták, hogy érzékeny és könnyen kitörhet. Neked mi a tapasztalatod vele?
Előzmény: HegyenVolgyon (14643)
csocso50 Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14648
A multkor nálunk is ez volt a gond a cserépkályhával.Kémény tisztítot levettem és ki lett takaritva után jó lett.( 2-3 vödör hamú volt benne)
tűz_tér Creative Commons License 2009.12.18 0 0 14647
Egyértelmű jelei annak, hogy valahol bibi van a füst áramlásában. Vedd ki a lángterelőt, tetejét tisztítsd le, füstbekötőcső, kémény ellenőriz, tisztít.
Előzmény: cmyk (14639)
(M)Ákos Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14646

Közel pakolni a fát...könnyebben kormolódik nálam is.

Én novatio-s tisztítóhabot használok az üvegre (ingyér van melóhelyről :-))

Ahol ez egyből nem szed le mindent, ott jön a hamuba mártott rongy/papírtörlő, a habbal együtt ez visz mindent.

De ha nem baxtam el semmit, akkor csak száraz papírtörlővel lejön minden.

Előzmény: majkel (14638)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14645
Köszi a megerősítést. Akkor nekiállok ezzel a maradék alapozóval.
Előzmény: SzentesBalazs (14603)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14644
Igen, ez a nagy, szögletes üvegajtó hátránya. Az a le nem égős rész akkor nem lenne, ha mondjuk fektetett ovális alakú lenne az üveg... :-)
Előzmény: Törölt nick (14634)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14643
Azt akartam még írni, hogy Temporisban ne kísérletezz 2-3 kg-os hasábokkal, mert akkor biztos üvegbarnulás lesz a vége, gyakorlatilag csak lepárolod azt a fát. Uccu neki 10-15 kilót, hogy 1/3-ig, félig kitöltse a tűzteret, akkor lehet egészségesen olyat elérni, hogy 10 óra múlva még felizzik a parázs, ha rányitod az ajtót.
Előzmény: HegyenVolgyon (14642)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14642
Ez Temporis ugye?

A 2-3 naponta, de akár begyújtásonkénti üvegtakarítás gondolatához szoktasd magad, hacsak nem valami brutálszáraz fával, vagy fabrikettel tüzelsz és azt is olyan hőfokon, hogy még a muslinca is meggyullad, ami elrepül az üveg előtt! :-)

Én legalábbis szeretem, ha szép tiszta az üveg, és olyan tüzem nemigen volt még, ami után az alsó 1/3-a ne barnulna, vagy homályosodna be. Pedig nem annyira nedves a fa sem. Lehet, hogy a huzat nagy, és azért, nem tudom.
De már nagy rutinom van benne, kb. 5-10 perc alatt mindenestül kész. Ajtó kinyit, nedves szivacs hamuba beledug, ledörgöl. Ezután papírtörlő-ablaktisztító, hogy szép legyen, majd a legvégén porszívó.
Előzmény: RoGS (14624)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14641
Mikor volt utoljára takarítva a kémény és a kályhacső??
Előzmény: cmyk (14639)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14640
Üdv!
3200-ft akácfa brikettért igen jó ár, nem az a drága, hanem a vizes fa amivel nem tudsz fűteni, és tönkrevágod vele a kéményed meg a kályhád. Na az a drága.....
Előzmény: Mela Kehes (14636)
cmyk Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14639
Hölgyek Urak végső elkeseredésemben szeretnék tanácsot kérni.
Két éve használunk egy egyszerű tűzterű kandallót nagy megelégedéssel. Az idén viszont minden begyújtás kudarc. A begyújtást követően az első 30 percben az ajtó tömítésénél és a levegő bevezető nyílásokon is dől kifelel a füst, megállíthatatlanul. Miután elkezd égni utána abba marad a füstölés, de mintha a hőleadás sem lenne a régi.

Minden ötletet szívesen fogadok.


majkel Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14638

én megtisztítom minden nap az üveget, ezt a "leégetem" módszert kipróbáltam, nem voltak jó tapasztalataim

vannak olyan részek, ahol úgy rásült a vastagabb kátrány, h utánna alig tudtam levakarni

hidegzsíroldó csepp a vizes szivacsra és lejön minden 1 perc alatt

melegen szoktam csinálni, úgy sokkal könnyebben lejön minden

a másik az, h nem szabad túl közel pakolni a fát at üveghez, sokat számít szvsz

Előzmény: Törölt nick (14634)
tűz_tér Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14637
A VTC-k nálam is szépen működnek mindenhol. Az 50-est preferálom, mert az 60-nál nyit ki teljesen, szépen visszakever 55-60 °C-ra, indításnál is megoldja lengések nélkül. A 60-as érzésem szerint kicsit sok, ahhoz teljes keresztmetszetben már min. 70 °C-os előremenő tartozik nagyon leszűkíti az üzemelési tartományt.

Természetesen, ha puffer van, mint nálad, akkor ez nem számít, és a 60-as tökéletes megoldás.

Ha változtatsz szólj, van egy új vezérlőm is, digitális kijelzéssel, 2 hiszterézissel programozható kimenettel, utókeringetéssel, programozható riasztási hőmérséklettel.
Bár ahogy ismerlek, megoldod ezt a PLC-vel. :-)
Előzmény: Athes (14630)
Mela Kehes Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14636
Üdv mindenkinek!

Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra. Kb. egy hete van cserépkályhánk és a "működésével" kapcsolatban lenne néhány kérdésem.
Először is az ajtó rajta olyan, hogy nincs rajta szellőző. Ha nyitva van remekül ég benne a cucc, viszont amikor bezárom 4 mp alatt elalszik a láng és csak parázslik. Nincs vele gondom, ha nyitott ajtónál kell használnom, de akkor mikor csukjam be? Ha csukva van hamarabb felmelegíti a kályhát?
Kb. mennyi idő alatt melegszik fel annyira, hogy a szobát is kezdi melegíteni? Azt elfelejtettem leírni, hogy a nappaliban van és csak annak fűtésére használjuk.

Vettem öklömnyi préselt forgácsot gyújtósnak. Ez megfelelő, vagy van ettől jobb is?
Jelenleg tölgyfával tüzelek ami elég vizes (konkrétan serceg amikor ég), de csak 6 mázsával vettem. Tudom hogy ez kevés lesz a télre, még keresek olcsóbb akácot ami nem ennyire vizes. Egy parkettagyárban lehet venni akác fabrikettet 3200 Ft/q. Elég drágának tartom, viszont száraz és kemény.
Hirtelen ennyi, a válaszokat előre is köszönöm.
jopek13 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14635
Szia, nagyonszép ez a kandalló, a miénk is pont ma lett készen, szeretném megkérdezni hogy mi az a félkör alaku  "parázsfogó" a padlón mert én még nemtudom mit tegyünk oda . Előrei köszönöm.
Előzmény: ragusa. (14623)
jzb990 Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14633
"még egy titok, nem kell kihamuzni minden alkalommal sterilre a tűzteret, mert a vissza maradt hamutömeg rendkívül jól megtartja a parazsat reggelig"
itt a bibi, ugyanis én minden hajnalban makulátlan tisztára kikotrom a tűzteret, lehet hogy ez is volt a baj
igazad lehet, mert én 2. rárakás után full nyitott secunderen hagytam az utóbbi két hétben, így nem bír ki sokat rárakás nélkül, most majd eljáccogatok a te beállításaiddal

dánke sőn
Előzmény: majkel (14632)
majkel Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14632

figyu, én egy pici HAAS+Shon, Ystad kandallókályhával tüzelek, egy éve kezdtem és most jövök rá szép lassan az okosságokra

a kályha rendelkezik szekunder szabályzóval is, üvegöblítős

a szabályzók tökéletesen működnek, tehát akár a gázosodásig le tudom zárni, volt már, h sikerült és ez miatt sikerült kicsit "pukkantani" vele :))

tavaly szét szívtam az agyamat a mértéktelen üveg kátrányozódással

jó vizes fával tüzeltem és még le is folytottam hozzá, meg is lett az eredménye, folyt a kátrány mindenhonnan

gondoltam, majd milyen jól spórolok ha lassan ég a fa

 

idén másképp csinálom

jól meghajtom az elején, h felmelegedjen kellőképpen a tűztér és a kémény

ez után elvisel némileg nedvesebb tözelőt is

a primert szép finom húzom lefelé ha már kellőképpen kiszáradt benne a fa, h ne égjen barom módon

amikor úgy látom, h jól átmelegedett minden elzárom teljesen

a szekundert addig hagyom csontra nyitva, amíg a fadaradok kívülről teljesen szürkék lesznek

ekkora kiégett belőle a kátrányosodást kiváltó rész

ez után félig lehúzom a szekundert is

ha már teljesen átizzot az egész, ekkor már nem gázosodik, gyakorlatilag teljesen le lehet zárni a szekundert is

ez azt jelenti, h reggel még be tudok gyújtani parázsról, ez kb 7 óra izzást jelent

tehát megvalósítható simán ez a dolog egy megfelelő minőségű fűtőberendezéssel

még egy titok, nem kell kihamuzni minden alkalommal sterilre a tűzteret, mert a vissza maradt hamutömeg rendkívül jól megtartja a parazsat reggelig

az, h adott tömegű fa meddig izzik és ad le meleget, attól is függ, h a készülék huzatszabályzása mennyire precíz

nem mindegy, h annyi levegőt kap, h szépen izzásban tartja a parazsat, v kimegy a kéményen a meleg 2 óra alatt

szerintem ezt a finomszabályzást a készüléknél kell megtenni, nem egy pillangószeleppel a füstcsőben

a barna üveg meg egyértelműen a tökéletlen égés "mellékterméke", ebben a víz csak plusz adalék ;-)

Előzmény: jzb990 (14604)
(M)Ákos Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14631

Lemezkályhával fűtök 100 jól szigetelt m2-t 22-24 fokra. Meg még 42 m2-t 16-18 fokra - csukott ajtók - ez a garázs és 2 nem használt helyiség.

Nekem fűtés nélkül kb. csak 1 fokot esik naponta a benti hőmérséklet jelenleg.

Úgy tapasztalom, hogy sok vagy közepes levegővel vagy minimummal égetve - a végeredmény ugyanaz. Akkor szoktam minimumra venni, ha ott heverészek a kályha környékén, hogy ne dögöljek meg a melegtől.

125 cm füstcsövem van szabadon, ami átadja a meleget. Erre fogom, hogy nincs igazán különbség.

Előzmény: Ben__ (14600)
Athes Creative Commons License 2009.12.17 0 0 14630
Erre nekem az ESBE 60 szelep nagyon bejött, utólag építettem be, és új dimenzióba lépett a tüzelés (előtte 30 fokos víz esett be a padlóból/puffer aljából) Sok kazángyártó csak akkor ad garanciát, ha ez a szelep be van építve.
Előzmény: tűz_tér (14629)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!