Keresés

Részletes keresés

/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2058

Terelőlapátra így, hogy " pottyantós " nincs szükség. A helyet meghagytam a tengely és a tárcsa között, de nem kellett rácsavarozni őket.

K-500-as anyagba hogyan lehet házilag menetet metszeni ?

Előzmény: alfi13 (2057)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2057

Ez a menetfurást talán házilag is el lehet készíteni igaz nem egyszerü dolog.

Nagyon tetszik a tárcsa burkolata, anak idején mit szaladgáltam hogy egy megfelelő méretű csőböl levágjanak egy gyürüt.

Kések mögött van terelő lapát vagy csak kipotyog magától az apriték?

Az adagolód is nagyon ötletes, nem beszélve erröl a kihajtható ajtórol.

Előzmény: /manens (2056)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2056

Bocs' a késeket kifelejtettem. Régóta rakosgattam ezeket a késeket, ti. ezekben M12-es menet van, így a tárcsába hátulról tudtam sima furatot fúrni, azon keresztül van csavarozva. majd szinbe köszörülve. Másként nem lehet, ilyen kemény anyagot nem tudunk munkálni ( süllyesztés, marás )

Előzmény: alfi13 (2053)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2055

Nézzél meg egy pár videót : sokan messziről bedobják az ágat, utána gyorsan szerte-széjjel szaladnak, hogy ne vágja az ág kézen, arcon őket. A másik, hogy az ún. tölcsérből rendszerint az utolsó darabok lepotyognak az adagoló lába elé, azon vagy taposnak, vagy rendszeresen össze kell szedni. Én minden gépet - darálót, darabolót - ilyen adagolóvályúsra csinálok, szerintem kényelmesebb, kompakttabb. Ez végig megvezeti az ágat.

Előzmény: pepii (2052)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2054

Ez a gép abból a tárcsából készült, amit többen fikáztak, amikor készítettem ( be is pukkadtam rendesen ! ) Szokásom szerint arra törekedtem, hogy olcsón, a meglévő dolgaimból hogyan tudok egyszerű szerkezetű darálót készíteni itthoni célra. Szerintem is nagyon jól használható, termelékeny, olcsó gép. ( legalábbis a kereskedelemben kaphatóakhoz viszonyítva )

Előzmény: alfi13 (2053)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2053

Nagyon sok okos ötletet látok ezen a gépeden. Ha ezt látam volna régebben lehet hogy nem adom el a tárcsás gépemet. A késeket hogy erősítetted rá a tárcsára ez nem derül ki a képekből, vagy csak én nem látom.

Előzmény: /manens (2036)
pepii Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2052

megkerdezhetem, hogy miert a valyus megoldast alkalmaztad a gyakrabban hasznalt tolcser kialakakitas helyett?

Előzmény: /manens (2051)
/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2051

A tapasztaltak alapján nem, inkább a vezetővályú oldalmagassága lehetne pár centivel bővebb, azt viszont bármikor fél óra alatt ki lehet cserélni.

Előzmény: pepii (2046)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2050

Meg fogom próbálni. Érdekel a dolog. Erre nagyon jó ez ez internet itt mindig lehet valamit tanulni.

Előzmény: pepii (2048)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2049

Elnézést utána olvastam valóban vannak ilyen azinkron generátorok amit Te belinkeltél. Mikor én tanultam az elektronikát akkor még ilyen nem volt. De azért továbbra is azt gondolom hogy egy sima motororból nem lehet ezt megcsinálni mert azt írják hogy a szinkrongenerátorokba  a forgórész, a forgó kalitka  réz rudakból van amit a végén egy alaminium tárcsába van beágyazva.

Előzmény: alfi13 (2047)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2048

altalaban a rotor egy kicsit magnesezett ami eleg a felgerjedeshez ezidaig amelyik motorokat probaltam mind felgerjedt magatol. Amikor megsem akkor allitolag eleg 12V feszultseget kotni egy pillanatra a 3 kontakt kozul barmelyik 2re. (de ezt meg nem probaltam)

Előzmény: alfi13 (2047)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2047

Ha egy aszinkron motor forgórésze rövidrezárt menetekből áll és nem értem mi adja a gerjesztést az álórész tekercseinek. A generátorok forgórésze vagy állandó mágnes (motorkerékpárokon láttam ilyen generátorokat) vagy egy tekercs amibe a kommutátorokon keresztül áramaot vezetnek és ennek a mágneses tere gerjeszti az áramot az állórész tekercseibe. Ilyen pl a gépkocsik generátora.

 

Előzmény: pepii (2043)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2046

a behuzohenger ala egy fixen beepitett henger nem hianyzik? (marmint a mukodes szempontjabol) nem akadoznak az agak? foleg a girbegurbak.

Előzmény: /manens (2045)
/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2045

Természetesen mozog, szerintem a legegyszerűbb megoldással. Látható, hogy a hengert és a motort tartó két erős laposvas adagolás felőli végén két csapon elmozog, az ellensúly a tömör henger, valamint a behúzómotor súlya. Úgy van határolva, hogy már a fél cm átmérőjá ágakat is húzza.

Előzmény: srobert71 (2042)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2044
Előzmény: pepii (2043)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2043

ellent kell mondanom, ugyanis az aszinkron motorok, ha a meddo aramigenyuk ki van elegitve akkor tudnak generator uzemmodba mukodni. pl nagyon sok kis vizieromu generatora valojaban egyszeru 3fazisu aszinkron motor.

ha a vagotarcsa tengelyerol vennem a meghajtast akkor nem tudnam kikapcsolgatni a behuzast az esetleges  tulterheles eseten. ami nekem egessz fontos opcionak tunik.

Előzmény: alfi13 (2041)
srobert71 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2042

Üdv /manens!

Remek ez a masina,minden elismerésem!

Kérdés:

-a behúzó henger fix vagy az ág vastagságától függően mozog a henger? 

alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2041

A villanymotor nem tud áramot termelni, ahoz generátor kell. Nem lenne egyszerübb a vágótárcsa tengelyéről egy átételel meghajtani azt az adagoló berendezést?

Előzmény: pepii (2040)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2040

Sziasztok
en szinten egy agaprito keszitesen faradozok. Szeretnem, ha velemenyeznetek az elkepzelesemet.
Az alapotlet az, hogy az agaprito (tarcsas) legyen keteltu, tehat mukodjon traktor meghajtassal es villanymotor meghajtassal is.

Az az elkepzelesem, hogy amikor otthon dolgoznak vele akkor villanymotorral hajtanam a gepet es a behuzohengert is villanymotor hajtana.
Ha viszont kimegyek a terepre akkor egy kistraktorral hajtanam meg. Ilyenkor viszont az a gond, hogy a behuzohengernek ekkor is szuksege lenne villamos energiara. Amit a villanymotorral termelnek meg, ugy, hogy a traktorral meghajtanam a motort is es kapna melle egy kondenzatort a meddoaram igenyenek a kielegitesere.

Tehat a traktor meghajtana a tarcsat es a villanymotort ami termelne a villanyt a behuzomotor szamara.
Talalkozott mar valaki ilyen megoldassal?

A tarcsara pedig ezt a fordulatszam ellenorzot szeretnbem hasznalni : http://www.ifm.com/products/hu/ds/DI5003.htm
egyszeruen beallithato a kivant fordulatszam 50 es 3000 ford/perc kozotti ertek es ha leesik a fordulatszam a beallitott ertek ala akkor megallitana a behuzohengert, ha ismet felporog akkor ismet elinditana. Hasznal valaki ilyen indukcios elven mukodo fordulatszam ellenorzot?

Udv. pepii

/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2039

A traktorost eladtam, mivel nincs traktorom. Az aprítómat nem arra a fazonra csináltam, ez szintén az én egyedi igényeim alapján kristályosodott ki ( ház körüli, talicskába üríthető, kisebb méretű, stb. )

A nyers keményfát is ugyanígy szeleteli, a száraz már nem marad így egyben, de könnyedén viszi. A fordulata kb. 1000-es, az előtolás kb. 120 ford. / perc

Előzmény: sur5al (2037)
Jancsimiska Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2038

Sziasztok!

 

Szívesen venném, ha tudnátok segíteni! Urban-féle ágaprítóhoz szöröztem fogaskerekeket:

 

 

Tengely átmérő:    55 mm
Fejkör átmérő:      215 mm
Lábkör átmérő:     185 mm
Fogszám:              28 db

 

Állítólag egy Fortschritt K-442 kockabálázó alkatrészről van szó.

 

Lenne valakinek ehhez való kisebb átm. fogaskereke lassító fokozathoz?

 

Köszönet:

 

JM.

sur5al Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2037

Persze, tudom én, köszi!:D

 

Ahogy írtam is, engem ez a kvázi forgács nagyságú, na jó: 1-2-3cm-es nagyságot előállító gép érdekel évi 2Om3 termék előállítására. Lehet, hogy érdemesebb bérelni egy trakeszra szerelhető kardános Jensen vagy JMO6 félét, de lehet, hogy érdemes gyártani egyet. Úgy látom venni szinte kizárt, hogy megérje. Más a szakmám, nem akarok ezzel melózni.

 

Amúgy a piros JMO6-ot már eladtad? Mi volt benne? Annak a mintájára csináltad a mostanit?

 

Jó lett egyébként! Gondolom a puhafából csinál csak ilyen szép nagy szeleteket, meg lassú fordulaton.

Előzmény: /manens (2036)
/manens Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2036

Nem kioktatni akartalak, hanem segíteni. Egyébként jól lecsekkoltad.

Az apríték nem a motor erejétől lesz az, hanem a feldolgozóeszköz funkciójától.

Beteszek ide pár képet az én házi méretű aprítómról. Attól lesz kis méretű, hogy a tárcsán a kések - ágvastagsától függően - max. 1-2 cm-re vágják az ágat.

A piacon gyári gépet házi használatra nem igen tudsz venni. Mi itt mindannyian így vagyunk ezzel, ezért törjük állandóan a buksinkat, hogyan tudunk sok pénz nélkül hozzájutni ezekhez az eszközökhöz. Leginkább így, hogy segítjük egymást, megosszuk egymással a tapasztalatainkat.

Az én aprítóm olyan, mint a chokíto nevű édesség : nem szép, de finom !

A tárcsa a Bedair-féle, de nem függőleges, hanem vízszintes elrendezésű, nem gravitációs - azt sokat kell tuszakolni - hanem behúzóhengeres. Ez a gép nem tör, hanem szeletel, az előtolás miatt egyenletes a méret. Nincs nagy LE igénye, a meghatómotor 3 KW, a behúzómotor talán 250 W.Ledarál mindent, a vékony és vastag ágat ( kb. 5-6 cm-ig ), nyerset és szárazat, kukoricaszárat, komposztnak valót, papírt, stb. Egy személy kényelmesen tud óránként 1 m3 végterméket darálni.

Ha elmondod, mit szeretnél, szivesen segítünk.

Előzmény: sur5al (2032)
sur5al Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2035

Aha, 15e EUR(4,23M HUF) használtan. Ha főállásban ezt csinálod. Esetleg. De bizonyára lehet bérelni is! Vagy csinálni kell valami hasonlót a tizede árból.

Előzmény: sur5al (2034)
sur5al Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2034

Ez (Jensen A 530 XL) brutál profi. Különösen nyerő, hogy 15cm-ig mehetsz vele, ha igaz. Ilyet csináltál vagy vettél? Mennyi egy ilyen szörnyecske? Ilyet venni szerintem csak akkor éri meg, ha másnak is dolgozol vele az év nagy részében:DDD

 

A Mansen által vett cucc (JM 006 Wood Chipper) is nagyon jó, közeli rokonok lehetnek.:D

Előzmény: golfdva (1848)
sur5al Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2033

Attól függ mekkora darabokban van és hol tárolod. Ha szellős zsákban 5-12cm-es darabok vannak, az még akkor is kiszárad ha egymásra pakolod. Persze a szellőzés fontos, esővédelem nem árt.

 

Engem az érdekelne inkább, hogy az aprítékot, ami fűrészpor-faforgács méretű, hogyan lehet szárítani? Beletenni sűrű szövésű zsákba és felülről letakarva, jól szellőző helyen ki tud száradni vagy a belseje bepenészedik? Ki, mit próbált már?

 

Természetesen az ideális az lenne, hogy pár napra kiteríteni pl. egy lapos területre (fóliára, betonra vagy tetőre) és utána zsákozni, de ezzel nem sokan bíbelődnének. Én sem. Vagy terményszárítóba küldeni, de az tuti nem éri meg:DDD

 

Persze az is teljesen jó, amit mondasz, hogy megvárni míg megszárad, azután feldolgozni, de sokszor már zölden el kell tüntetni ill. a logisztika úgy egyszerűbb. Bár tagadhatatlan, hogy akkor a még benne lévő +3O% vizet is mozgatni kell.

 

Előzmény: erbe (1947)
sur5al Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2032

Végigolvastam a hozzászólásaidat, megnéztem a képeket. Látom másba is belekötöttél a szóhasználat miatt.:DDD Szerintem ennek nem nagyon van jelentősége, de azért itt a topikon 3 dolog is előfordul:

 

- Ágdaraboló

- Ágaprító

- Ágdaráló

 

A hivatkozott oldal a darálást kalapácsokkal hozza kapcsolatba, míg a darabolás/aprítás késekkel történik. Persze van olyan gép, amiben mind a kettő van. Azért az inkább daráló, csak legfeljebb a darálás előtt előaprítás történik.:)

 

A darabolás és aprítás tehát késekkel történik, amik között érzésem szerint pont az tesz különbséget, amit írtál is: a végeredmény mérete. Az 1-2 hengeres, hengerenként 2-3-4 késes gépek inkább a hosszabb darabolásra (5-12cm) alkalmasak, míg a nagy tárcsás 1-2-3 késes gépek aprítékot (1-2-3cm) készítenek.

 

Nem biztos, hogy teljesen pontos és szakszerű vagyok, de nekem ez így szűrődött le. Hogy a feldolgozható átmérő mitől függ, azt csak sejtem. Leginkább a motor erejétől il.. a teljes hajtásrendszertől. Persze lehet, hogy tévedek.

 

Szóval szerintem ne a szavakon lovagoljunk, hanem azt mond meg nekem kérlek, hogy a pici (1-2-3cm) méret (apríték) mivel állítható elő? Ha piacon veszem, mit keressek ill. ha csinálom mit csináljak? A Steve Bedair féle szeletelőt ismerem, érzésem szerint az tökéletesen megfelel a célnak (csak adagolója nincs, bár a gravitáció besegít), de amit vettél (JM 006 Wood Chipper), az is tetszik, csak drága és nem tudom mi van benne. Gondolom már belenéztél:)

 

Nagyon ügyesek vagytok, gratula minden barkácsolónak!!!

Előzmény: /manens (2026)
/manens Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2031

Próbáld, ha nem jó, nekem van közepes is, meg nagy is ( MIA motor lendkerék )

Előzmény: alfi13 (2029)
.lajosba Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2030

szia :rigodon67, légy

szi hivjál meg telcsin mert nemtudok gépközelbe lenni!!

(visszahivlak)o6 70 445 huszon 5 3hat  KÖSZI.

 

 

Előzmény: Rigodon67 (2010)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.05 0 0 2029

Van egy lendkerekem de nagyon kicsi az átmérője és mivel le van lasítva a vágó tengely nem látam nagy értelmét az alacsony fordulatra. Egyébként a fogaskerék is betölti a lendítőkerék szerepét mert elég nagy talán van 40cm átmérőjü is.

Előzmény: /manens (2028)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!