Keresés

Részletes keresés

.ETNA. Creative Commons License 2009.11.07 0 0 348
azóta is előfordult már néha.... így helyes:-)
.ETNA. Creative Commons License 2009.11.07 0 0 347
Ezer évvel ezelőtt, a taxisblokád idején (nem volt szállítás a boltba) sütöttünk először otthon kenyeret, azóta már előfordult néha, de mióta géppel is lehet, inkább dolgozzon ő helyettünk:-)

Az én csuklóm sajnos nem bírja a dagasztással együtt járó megterhelést. Nem azt mondom, hogy nem tudnám megcsinálni, de minek, ha utána egy hétig fáslizhatnám a kezem:-))

Eleinte idegenkedtem a géptől, de ma már éppen úgy természetes tartozéka a konyhánknak, mint a hűtő, vagy a teafőző:-)
Előzmény: macskaszem03 (346)
macskaszem03 Creative Commons License 2009.11.07 0 0 346
Én készítettem már kenyérsütő gép nélkül kenyeret! Nem nehéz és hamarabb is készen van! Nagyon finom lett! még 3 nap után sem morzsalódott!
.ETNA. Creative Commons License 2009.11.05 0 0 345
Gratula ! Hát ez teljesen rendben van, megdagasztotta, megkelt rendesen és szépen meg is sült. Ha ilyen összetevőkből készíted, ne is várd, hogy a formája olyan lesz, mint amikor fehér, vagy rozsos vegyes lisztből + friss, vagy porélesztőből készíted. Bár szerintem a formájával sincs gond:-)

Ide, legközelebb úgy tudsz képet feltenni, hogy:

Új kép - tallózás - kiválasztod a fotót, megnyitás - megjelenik a tallózásnál lévő sorban a fájl neve, ezután jobboldalon megnyomod a feltölt gombot.

Ha alul bejött a fotó, akkor még rá kell kattintanod a beszúrás feliratra (a kép mellett bal oldalon van). Ilyenkor itt a szövegrészben ott ahová előzőleg a kurzort állítottad beszúrásra kerül az (image1) felirat. Ilyenkor lesz ott a szöveg alatt a fotó is!

Előzmény: miki_ng (344)
miki_ng Creative Commons License 2009.11.04 0 0 344
na, a képeket meg nem mutatja...
http://www.freeweb.hu/ttgyk/kepek/kkenyer1.jpg
http://www.freeweb.hu/ttgyk/kepek/kkenyer2.jpg
miki_ng Creative Commons License 2009.11.04 0 0 343
Végre sikerült!
Nem esett össze a kenyerem! Talán tényleg azért esett össze eddig, mert túl sok folyadékot tettem hozzá. Illetve még áztatott, nedves csírákat is.

Most sem lett túl szép, de ez már legalább finom!
Ráadásul kovásszal csináltam, ami már legalább egy hete itt erjedt!
Leírom sorrendben mit tettem bele nagyjából:
1. Olaj: 2EK (ezzel ki is kentem a formát)
2. Kovász (Teljes őrlésű liszt 75g + Víz 60ml + Méz 1EK, legalább 1 hete erjedt)
3. Víz: 200ml
4. Kikevert liszt 390g (Finomliszt: 240g + Teljes őrlésű liszt 100g + Búzakorpa 50g + Búzasikér (szejtán) 2TK)
5. Só: 2tk (egyik sarokba)
6. Nádcukor: 1EK (ellenkező sarokba)
7. Magok: tökmag, lenmag (csak rádobtam a tetejére)

Ráadásul időzítve csináltam, reggelre lett kész a finom, laktató kenyér.


.ETNA. Creative Commons License 2009.11.03 0 0 342
Kész kovászos kenyeret már én is ettem, nekem is ízlett:-)

Legutóbb csak szimpla tescos lisztem volt itthon és abból is nagyon szép és jóízű kenyér lett:-) A gép a konyhában van egy polcon (nyitott helyen) a lejáratot követő néhány perc után szoktam kivenni, kiborítani... a SAFT élesztőn, a tengeri són és a hol szimpla napraforgó, hol oliva olajon (olykor vaj) kívül semmi extrát nem használok. Vigyázok, hogy a víz ne látszódjon ki, amikor az 560 gr lisztet óvatosan ráöntöm, s a kis mélyedések is még a lisztben legyenek és ne "jöjjön" fel a víz.... ennyi.

Majd csinálok inkább fotót (ez nekem egyszerűbb:-) ....

Én csak Herbáriában vásárolt natúr magokat (len-napraforgó-tök), vagy fűszereket (tárkony,petrezselyem,oregano,bazsalikom), ill. az olasz kenyérbe szeletelt, lecsepegtetett olajbogyót szoktam tenni, no és paradicsompürét... stb.
Előzmény: miki_ng (341)
miki_ng Creative Commons License 2009.11.02 0 0 341
egyszer próbáld meg kovásszal, én ettem kovászos kenyeret, nagyon finom

persze nekem még az élesztős se sikerül, mindig összeesik, a múltkor meg még nyers is volt a közepe, igaz nedves, csíráztatott (búza)magokat tettem bele

feltehetnél egy videót a youtube-ra, te hogy csinálod, lehet valami pici apróságot rontok el (pl. rossz helyre teszem, rossz sorrendben az anyagokat)
találtam angol videókat, de azok mind csak beleszórják a gépbe a dolgokat és tádám! kész a friss kenyér!!!
Előzmény: .ETNA. (340)
.ETNA. Creative Commons License 2009.11.02 0 0 340
Ilyennel még nem :-)

Friss - futtatott - élesztővel már csináltam többször is kenyeret, de az persze más.

A google-ba írd be: kovász fotó , vagy másold be ezt a linket:

http://images.google.hu/images?q=kov%C3%A1sz+fot%C3%B3&oe=utf-8&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&ei=TSvvSvXfNI-qnAPonc2VDw&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CBAQsAQwAA

itt több oldalon keresztül mutat különböző fotókat a kovászról, a kész kenyérről stb.
Előzmény: miki_ng (339)
miki_ng Creative Commons License 2009.11.01 0 0 339
Kovászt csinált már valaki?

Én ezen leírás alapján próbáltam
http://www.hoxa.hu/?p1=forum_tema&p2=1153
4. csorieva 2006-10-23 23:08
A kovász készítése:
1. lépcső:
3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os
A vizet a liszttel elkeverjük és letakarva, meleg helyen (kb. 20-22 ºC-on) 1-2 napot állni hagyjuk.
2. lépcső:
3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os
Mindezt az 1. lépcsőben elkészített masszához keverjük, amely már kellemes, savanykás szagot áraszt. Ismét letakarjuk és 20 ºC-on 1 napot állni hagyjuk.
3. lépcső:
10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
1 dl víz, kb. 40 ºC-os
Az előzőekkel összekeverjük és letakarva, 20 ºC-on 1 napig állni hagyjuk.
Ennek egy részét használjuk el a kenyér készítéséhez, a maradékot megőrizzük és kiegészítjük a harmadik lépcső összetevőivel, így mindig elegendő kovásszal rendelkezünk a kenyérsütéshez. A kovász készülhet egy literes, csavaros tetejű befőttesüvegben, amit a hűtőszekrényben őrzünk a következő sütésig.
...de...

szaga az már van, így egy hét után, de azt nem vettem észre, hogy feljebb futott volna a befőttesüvegben
hogyan kell ennek kinéznie? tudnátok egy képet mutatni jó kovászról?
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.28 0 0 338
Ja és természetesen mielőtt bármi is nyomkodnál, készíts be a hozzávalókat :-)) Ezt kifelejtettem. Korábbi hsz-eimben írtam recepteket, ezt kell fontról kilóra (ha jól emlékszem 1 font = 45,3 dkg) átszámolnod és így variáld a mennyiségeket. annyi lisztet stb. tegyél bele. Használd a SALF francia gyorsélesztő port - bármi is van ráírva a tasakra, csak annyit tegyél bele, amennyit a receptben írtam.

Sok sikert és fini kenyeret!
Előzmény: Jani71 (336)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.28 0 0 337
Hm, ez jó kérdés:-))
Általában bekapcsolás után magától automatice az alapprogramra és a normál legnagyobb méretű kenyérre közepes színnel áll be a gép, ha szerencséd van ezt meg is teszi. Nálad pluszban lehet állítani a kérget (kruste), hogy ez milyen eredménnyel jár, csak sejtem... a miénken nincs ilyen választás. Tehát nálad választani kell, hogy brot(kenyér) vagy kruste.... esetleg mindkettő.... ezt én sem értem igazán:-) Ha kész és mindent mutat a kijelző, nyomd meg a startot és kész.

Ha nem áll be alapból semmire,:
- akkor az áram alá helyezés után nyomd be a brot= kenyér gombot,
- az auswahl gombbal válaszd ki a 11-ből a szükséges programot,
- állítsd be a kg-ot és válassz színt (szerintem a timer -idő gombot nem kell
nyomkodni, csak ha a gép által megadott időtől el akarsz térni, de azért leírom
nálunk melyik progi meddig tart) és
- végül nyomd meg a start gombot.

Amikor lejárt az idő (számol visszafelé) megnyomod a stop gombot, kihúzod a dugóját, és felnyitod, kiveszed (vigyázz meleg!) a "tartót", kiborítod a kenyeret, kicsit vársz, hogy hűljön és ehető, zacskózható stb.:-))

Leírom még, ami a mi gépünk használatijában szerepel:
Amikor először bekapcsolja a gépet (gondolom az áram alá helyezést érti ezen) a következőt láthatja a kijelzőn: Alapprogram 1-es - ez a szám megjelenik a kijelzőn kisebb méretben,bal oldalon lent és ott az idő is: 3:30 ez a legnagyobb szám. Aztán a kis nyíl rámutat a 2 lb-re (2 fontos kenyér, ami nálad lehet 500 gr,750 gr, vagy 1 kg), és a medium (közepes) színű kenyérhéjra.
Tehát, ha normális 1 kg-os kenyeret akarsz sütni, azt tedd alapprogramon, 1 kg-ra állítva és közepes -mittel - kenyérhéj szín variációval (a hell a világos, a dunkel a sötét, de ezt biztosan tudod).

A saját gépünkön:
1 Alap proginál (3:30 óra)lehet színt és méretet állítani.
2 Gyors proginál (1:58)nem állítható a cipó mérete.
3 Francia proginál (3:50) nem állítható a cipó mérete. (ez levegősebb - kicsit kalácsosabb kenyeret ad)
4 Rapid progi (1:52)a gyors progihoz hasonló, de rövidebb idő alatt készül el, cipó méret nem állítható, főleg gluténmentes receptnél használják.
5Teljes kiőrléső progi (3:40) hosszabb dagasztás és kelesztés
6 Sütemény (2:00) ebben a progiban a szín módosítható
7 Tészta (1:50) progi szín és cipó méret nem állítható - nincs sütési fázis (pl. pizzatésztához ezt használom)
8 Sütő (1:00) előkészített tészta esetében csak sütés van
9 JAM (1:20) Lekvárkészítés: keverő+melegítő progi
10 Előkészített kenyér progi (3:20) kifejezetten az előre bekevert félkész kenyerekhez

Nálad a jelentések németről-magyarra: az
1-es a normál, a
2-es a vollkorn - szerintem a teljes kiőrlésű,
3 weiss =fehér kenyér,
4 schnellback - gyors sütés,
5 süsses - édes kenyér - szerintem ez olyan, mint kb. nálunk a francia kenyér-kalács progi,
6 kuchen backen: sütemény sütés,
7 nur backen - csak sütés program (mint nálam a 8-as előkészített tészta esetén)
8 nudelteig: nyers tészta - metélt - nem tudom ez mi lehet
9 hefeteig - élesztős tészta ... ?? hm--- szerintem ezzel lehet pizzatésztát dagasztatni+kelesztetni (majd utána a sütőben sütöd meg)
10 butter - vajas (kenyér) ... nem tudom
11 marmalade: lekvár főzése

Hát kb. ennyi, majd írj, sikerült-e !!
Előzmény: Jani71 (336)
Jani71 Creative Commons License 2009.10.28 0 0 336
Nagyon köszönöm a segíteni akarást!
Akkor adalékul a "billentyűzet" (egy-két szót ugyan értek, csak a beprogramozás mikéntjével állok hadilábon - mit, milyen sorrendben csináljak):

Előzmény: .ETNA. (335)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.24 0 0 335
Szerintem is nagyon megéri a "tanulópénz"-t, ez valóban kedvező ár. A használati utasítást pedig ne bánd annyira, ahogy itt már korábban is írtam, pl. az öcsémék a Corában, itthon vásárolt gépük h.utasításában szereplő egyik receptet sem tudták használni:-))

Kis német nyelvtudással, internetes szótárral stb. rá lehet jönni, hogy melyik program micsoda, általában rögtön az 1. program a normál kenyérsütő (ált. 3óra50perc körül), ezen kívül talán még a gyors program (ami rövidített változat, de a kenyér szintén fini) és a tészta programot lenne jó megtalálni rajta (ha szerencséd van kiírja a progi német nevét is a kijelzőn), mert ezen lehet csak keleszteni-dagasztani pl. lángos, vagy pizza alapanyagot. A többi progira nem is igazán van szükség.
Azt hiszem, ha valamelyik korábbi hsz-ből a normál kenyérhez megadott recept felét csinálod meg, "első-kenyérként", nagy gond nem lehet:-)

Alapvetően a kenyérsütőgépek általában nagyon egyszerű elven működő kis készülékek, szerintem használati utasítás nélkül sem lehet elrontani a gépet.

A gépen biztosan lesz választás (wahl - németül) gomb, s valamilyen - ált. digitális - kijelző, amin elindul visszafelé a számolás. Ha máshonnan nem is, hát az így kiírt időből, órából-percből rá lehet jönni, hogy melyik milyen program.

Ha valahol megakadsz írj, ha tudok, szívesen segítek!
Előzmény: Jani71 (334)
Jani71 Creative Commons License 2009.10.24 0 0 334
Én is csak külföldi oldalakon láttam. Kintről származik a masina, semmi sincs hozzá természetesen. 5000-ért veszem meg, ha minden jól működik rajta. Azért az nem olyan rossz ár, ha jó a gép. Még ha nem is fog sokáig tartani, kitapasztalni jó lesz ez is (még sosem készítettem kenyeret ilyen szerkezettel, de már elég sokat olvasgattam pl. ezt a topikot is, ezért tudom, hogy nem olyan nagy előny, hogy egy lapátos a keverője, de mint írtam, kitanulni jó lesz...). Aztán ha megtetszik a dolog (miért ne, nagyon szeretem a jó és az egészséget szolgáló kenyeret!), jöhet a komolyabb gép!
Köszi az ötletet, sajnos elég messze vannak tőlem az ilyen marketek, valahogy majd csak elboldogulok. Esetleg a teljes tudás után írok valami használati utasítást és felteszem valahová, hogy a hozzám hasonló érdeklődőknek legyen infója.
Előzmény: .ETNA. (333)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.24 0 0 333
Hupsz, sajnos a neten magyar hírben nem is találtam rá erre a tipusra:-) Viszont német oldalakon, aztaaaaaa, tök jó állapotban van és van olyan oldal, ahol 5 euróért (!!!!!!) árulják, hát ez nem semmi:-))

Te is kintről hoztad? Esetleg nézz körül, hogy valamelyik nagyobb magyar szupermarketben kapható-e ilyen készülék (igaz, ha a neten nem találtam rá... hm) és próbálkozz, mond azt, hogy már nincs meg a blokk és nem találod a haszn.utasítást. Hátha segítenek, nagyobb üzletekben, nagykerekben (Metro stb.) - ha normális eladót fogsz ki - elvileg megoldják.
Előzmény: Jani71 (329)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.24 0 0 332
Kedves Miki ng: talán még a hőmérsékletre lehet gyanakodni, a kenyér összeesése kapcsán. A gépem használati utasításából most nincs "erőm" begépelni a teljes szöveget:-), de ezt most találtam a neten, egy Alfa Centauri Bm 101-es haszn.utasításában, gondolom itt is hasonló általános tanácsokat adnak ezért ezt most bemásolom:

"A készülékkel sütött kenyér minõsége, formája és íze igen sok feltételtõl függ: a felhasznált hozzávalók minõségétõl, az elõírt
pontos mennyiségek betartásától, továbbá a környezeti hõmérséklettõl és nedvességtartalomtól is. A lehetõ legjobb minõség
elérése érdekében fogadja meg néhány tanácsunkat.
A kenyérsütõ a környezetétõl nem elszigetelten mûködik, ezért a hõmérséklet is nagy mértékben befolyásolhatja mûködését.
Ha nagyon meleg az idõ vagy a készüléket meleg konyhában használja, a kenyér nagyobb mértékben megkel, mint hideg idõben. Az ideális környezeti hõmérséklet a készülék mûködéséhez 20 és 24 C0 közé tehetõ.
Nagyon hideg napokon a vizet hagyja mintegy 30 percre állni, hogy szobahõmérsékletre melegedjék. Ha a hozzávalókat a hûtõszekrénybõl veszi, azokkal is ugyanígy tegyen.
A készülékbe tett minden hozzávaló szobahõmérsékletû legyen, ha a recept mást nem ír elõ. Az egy órás sütéshez például a folyadékot elõre fel kell melegítenie.
A hozzávalókat a recet által elõírt szigorú sorrendben tegye a sütõedénybe. A száraz élesztõt oly módon kell az edénybe helyeznie, hogy a folyadékkal semmiképp se érintkezzen, mielõtt az anyagok összekeverése megkezdõdik.
A hajszálpontos mérés elengedhetetlen feltétele annak, hogy az elkészült kenyér minõségével elégedett legyen. A legtöbb probléma a mérés pontatlanságából vagy valamely hozzávaló kifelejtésébõl adódik. Tartsa be az elõírt mennyiségeket.
Használja a készülékhez kapott mérõkanalat és mérõpoharakat.
Mindig friss hozzávalókat használjon, melyek lejárata még nem várható. A meleg idõben különösen gyorsan romló hozzávalók tej, sajt, zöldségek, gyümölcsök használatával legyen óvatos.: ilyeneket lehetõleg akkor használjon, ha a
kenyeret azonnal el akarja fogyasztani.
Ne használjon túl sok zsiradékot: a zsiradék gátat alkot az élesztõ és a liszt között s így lassítja az élesztõ hatását. Az így készült kenyér nehéz, tömör állagú lesz. A vajat és a zsiradékot darabolja fel, mielõtt az edénybe teszi.
Ha gyümölcsökkel ízesített kenyeret süt, a víz egy része helyett használjon gyümölcsleveket: narancslét, almalét, ananászlét.
Folyadék helyettesítéseként zöldség -és gyümölcsleveket is bátran használhat. A burgonya fõzõleve is kíváló folyadék-helyettesítõ anyag: keményítõ tartalma az élesztõt táplálja és kíváló minõségû, puhább és tartósabb kenyeret eredményez.
Zöldségekkel is gazdagíthatja a kenyér ízét: reszelt sárgarépával, tökkel, burgonyapürével. A receptben elõírt vízmennyiséget
ekkor csökkentenie kell, mert a zöldségek is tartalmaznak vizet. Kevesebb vízzel kezdje a sütést és folyamatosan ellenõrizze a tészta állagát s ha kell pótolja a vizet.
A receptben elõírt mennyiségeket sohase lépje túl: nemcsak a kenyeret, a készüléket is tönkreteheti!
Ha a kenyér kelésével nem elégedett, próbálja lecserélni a csapvizet palackozott vízre vagy felforralt és visszahûtött vízre. Ha a csapvíz erõsen klórozott vagy fluorozott, befolyásolhatja a kenyér kelését.A kemény víznek is hasonló lehet a hatása.
Érdemes a tésztát öt perc dagasztás után ellenõrizni. Tartson keze ügyében egy rugalmas, hõálló anyagból készült kanalat, kést vagy lapátot, mellyel az edény oldalára tapadt tésztát lekaparhatja, a sarkokba ragadt anyagot kiszedheti. Ne közelítse a dagasztólapáthoz s semmiképp se akadályozza meg forgásában. Ellenõrizze a tészta állagát is. Ha a tészta roskatagnak tûnik
vagy a gép erõlködik, adjon hozzá egy kevés vizet. Ha a tészta ragacsos és nem akar labdát formálni, adjon hozzá egy kevés lisztet.
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.24 0 0 331
Ahogy írtam a vizet kicsit sokallom, de azért lehet, hogy kipróbálom egyszer:-)

A kovász élesztő+liszt+cukor+tej, magyarán az élesztő felfuttatása egy bögrében, majd a kész kovász hozzáadása a többi alapanyaghoz és már lehet is bekapcsolni a gépet.

A 310-es, korábbi hsz-emben írtam már, hogy friss élesztővel is szoktam csinálni, ott megadtam a pontos arányokat is. Egyébként a cukor helyett lehet mézet (kb. 1 teáskanál) is használni. De Ági írta, hogy ő nem futtatja, hanem a liszthez morzsolja a friss élesztőt, így is biztosan finom.

Egyébként a 323-as hsz-edben már írtad, hogy csináltad friss élesztővel is, magyarán előre felfuttatott élesztővel (gondolom) - tehát kovásszal:-)

Komolyan nem értem, hogy miért esik össze a kenyered, a SAF-fal - bármilyen összetételű kenyeret is csináltam - még SOHA nem esett össze a kenyér. A kenyérsütő használati utasításában olvastam, hogy mivel a gép egy pontos beállítás szerint működik, a kenyér minőségét igazából befolyásolni nem tudja, ha valami gond van, az vagy az előkészítés módja, vagy a hozzávalók minősége miatt lehet.

Előzmény: miki_ng (326)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.24 0 0 330
Igen, ezért szerepel benne a búzasikér, a rozsliszthez szoktak még adni 1-2 evőkanál tönkölykorpát, vagy kölespille-t, vagy lágy zabpelyhet.

A víz szerintem is sok én összesen 560 gr liszthez adok 210 ml vizet - persze recepttől függően, de a víz mennyiség nem szokott jelentősen változni
Előzmény: ágika1 (328)
Jani71 Creative Commons License 2009.10.23 0 0 329
Sziasztok!
Tudnátok nekem egy kis tapasztalattal szolgálni a Primera BMW-2011 AE típusú géppel kapcsolatban? Esetleg magyar nyelvű leírás valahol a neten (mélben)? Köszi!
ágika1 Creative Commons License 2009.10.22 0 0 328
Úgy tudom, tisztán rozslisztből nem szoktak kenyeret sütni mert nincs benne sikér.
Előzmény: miki_ng (326)
ágika1 Creative Commons License 2009.10.22 0 0 327

Sok hozzá a víz. 60 dkg liszthez szoktam 3,6 dl vizet tenni.

Sütöttem egyszer élesztő nélküli csak a liszt erjesztésével készült kenyeret. kb. egy hétig készült, jó kis sűrű bodag lett belőle, de személy szerint nekem izlett.

Előzmény: miki_ng (326)
miki_ng Creative Commons License 2009.10.21 0 0 326
Kaptam egy receptet valakitől, felteszem ide, hátha kipróbáljátok:

"
Kenyérsütés (Kalapos István módra)

300-300 gr teljes kiőrlésű és finom rozsliszt,
350 ml kéz meleg víz,
2 mokkáskanál búzasikér,
2 evőkanál édes tejsavó por,
1 evőkanál tökmag olaj, vagy étolaj
2 evőkanálnyi sütőmargarin,
3 púpos mokkáskanál só, 1 csomag (oetker) élesztőpor 3 mokkáskanál házi kenyér fűszer keverék.

A kétféle lisztet és a búzasikérrel és a tejsavó porral összekeverjük. A meleg vizet a sütőgép tartójába öntjük, rámerjük a lisztkeveréket, ráöntjük a tökmagolajat és a liszt tetejére 4 kis mélyedést csinálunk. A mélyedésben külön-külön helyezzük el a következő sorrendben: a cukrot, az élesztőt, a sót és a fűszerkeveréket (köménymag, édeskömény őrölt keveréke).
Az egész anyag tetejére daraboljuk a margarint. A sütőgépet a kisebb adagú és erősebb sütésű fokozatra állítva elindítjuk.
A program befejezése után a friss kenyeret minél előbb vegyük ki a gépből és 3-4 réteg konyharuhába burkolva szabad levegőn hagyjuk kihűlni.( Vigyázat, mert a konyharuhát a tökmag olaj foltokban átitatja!)

(Az édes tejsavóport és a búzasikért gyógynövény üzletekben lehet beszerezni.)
"


Én most a SAF instant élesztővel próbálkoztam, de megint kudarc lett
Megdagadt a tészta, aztán sütés közben összeesett
Mivel kevés a sikerélmény nem sütök olyan sűrűn

Viszont kipróbálnám kovásszal is, élesztő helyett, bár még pontosan azt sem tudom mi a kovász

Csinált már valaki gépben kovászos kenyeret?
ágika1 Creative Commons License 2009.10.09 0 0 325

60 dkg liszthez teszek 4-5  g élesztőt. Ugyanannyit be is kapok, a maradékot  meg visszanyomom a papírjába és  azt egy eredetileg halászlé-sűrítményes vagyis eléggé légmentesen záró műanyag dobozban a hűtőben tartom, a sajtok magasságában.

Tejet nem szoktam beletenni, de joghurtot vagy kefírt már használtam folyadékként.

Előzmény: miki_ng (317)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.09 0 0 324
Én a rozslisztnél úgy szoktam, hogy kb. kétharmad fehér liszt és egyharmad rozsliszt. De tul.képpen azt már másképpen is variálhatok, például felesben..., vagy csak a teljes kiőrlésű rozslisztből, de akkor tudod kell még hozzá a kis víz, ahogy írtam a receptnél, a lényeg, hogy az összes liszt mennyisége egyezzen a receptben megadottal.

Igen a teljes kiőrlésűnél sűrűbb a kenyér, talán ilyenkor érdemesebb friss élesztőt használni, hogy valamivel "könnyebb" legyen. Ha szép cipó formája van és az íze is jó, akkor nem baj, ha nem lesz "óriási".

Egyébként a bolti kenyereknél nézd majd egyszer meg, hogy a hűha de egészséges barna kenyerekben, amiket egy vagyonért (szinte arany árban) árulnak, mi minden van. Hát meg fogsz lepődni, állományjavító, meg mindenféle tartósítószer meg stb.stb.

Az, amit otthon sütsz mindig is sokkal egészségesebb lesz, mint a bolti, hiszen kizárólag természetes dolgok vannak benne: olaj, liszt, víz, só és cukor .. slussz-passz. Ja és nem is tudom írtam-e, hogy cukor/barna cukor helyett mézet is szoktam használni (persze a fűszeres kenyerekbe jobb a barna cukor), egy ismerőstől szoktuk venni, mert ez tuti igazi méz, a bolti pedig... hát ki tudja:-))
Előzmény: miki_ng (323)
miki_ng Creative Commons License 2009.10.09 0 0 323
Megpróbáltam futtatott élesztővel és finom liszttel
Most egész jó lett, szinte cipó formája lett a kenyérnek, de még így is elég tömör, nem olyan mint a bolti
Bár, ha jól tudom, a házi sütésű mindig ilyen tömör, nem?

Most ki is mértem, volt itthon egy olcsó mérleg, megtaláltam és méricskéltem
De szerintem inkább a liszt miatt lett jobb
Lehet a teljes kiörlésűvel mindig így összesett volna

Láttam a DM-ben teljes kiörlésű rozslisztet is akciósan, lehet legközelebb azzal próbálom
Ott is ugyanezek az arányok, vagy ott megint máshogy kell adagolni?

Előzmény: .ETNA. (321)
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.08 0 0 322
Ja és tegnap pompost csináltam... egy korábbi hsz-emben leírtam a langalló receptjét (pizza tészta), na ez éppen úgy készül, csak a tepsibe helyezett kinyújtott tésztát, miután megkenem zúzott fokhagymával elkevert tejföllel, rakok még rá vékonyra szeletelt kis császárszalonna darabkákat és karikára vágott lilahagymát, s mehet a sütőbe. Majd kb. 10-15 perc után kiveszem, átkenem óvatosan az egészet fokhagymás olajjal, rászórom a reszelt sajtot és még néhány percre visszateszem a sütőbe, hogy ráolvadjon a sajt. Ez is nagyon fini.
.ETNA. Creative Commons License 2009.10.08 0 0 321
:-)) bocsi, tényleg kifelejtettem a felsorolásnál a cukrot? .. szóval persze, hogy teszek bele cukrot is kb. egy teáskanálnyit a nagy méretű kenyeremhez... szóval te a picihez csak egy keveset tégy bele. De akár futtatás nélkül morzsolni is lehet, ahogy Ági csinálja. Az az igazság, hogy mivel egy adag kenyérhez nem kell sok a friss élesztőből, s azt ugye nem nagyon lehet sokáig tartogatni, így nekem sokkal egyszerűbb a zacskós élesztő. A kenyér élvezeti értékéből, természetességéből stb. semmit sem von le, szerintem.

A közelünkben lévő Corából én hoztam el az utolsó 8 zacsi francia élesztőt úgy másfél hete, azóta voltam, de nem láttam, hogy pótolták volna, de elvileg szokott náluk lenni:-)) Vettem már korábban pl. a Metroban is (ott ha jól rémlik 5 vagy 6 db zacskó van összecsomagolva) és néha az Intersparban is kapható. Ha végképp nem találsz, próbáld inkább a friss élesztővel, vészhelyzet esetén pedig valamelyik másfajta szárított élesztővel... hátha.

Bocsi még nem mértem le, de holnapra megnézem hogy egy evőkanál liszt mennyi, az egyik szakácskönyvemben ez szerepel:
egy csapott evőkanál liszt = 15 gr
egy tetejes (púpozott) evőkanál liszt = 20 gr

Majd írd meg, hogy sikerült-e!
Előzmény: miki_ng (320)
miki_ng Creative Commons License 2009.10.08 0 0 320
...és esetleg egyébként is van érzéke a főzéshez...
Előzmény: miki_ng (319)
miki_ng Creative Commons License 2009.10.08 0 0 319
na jó hát az.... akinek jól felszerelt konyhája van...
Előzmény: ágika1 (318)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!