Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6889
Azt nem mondtad el, hogy a lenti fügeszörny gazdájától kaptuk ajándékba, fejenként egy üveggel. Innen is megköszönjük a kedvességét. Tavaly ősszel óriási mennyiséget főztek be belőle.
Érdekes, hogy a héja lila, a lekvár színében mégis a belső állomány sárgája dominál. A mi sötét fügénkből főzött lekvár viszont a szilvalekvárra emlékeztet, mert a belseje is sötét színű.
Előzmény: Floo2 (6886)
vica46 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6888
A telektöl5 háznyira a füge ami 20 éve nem volt elfagyva ,ősszel leakarja vágni a tulaj mert a vejének ki kell kerülnie ha be akar menni azt mondja tul nagy nem birtam meggyőzni a 80 éves hölgyet hogy ne bántsa azt mondja hamar ujra nő
Floo2 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6887
És a többi kép, szöveg nélkül!
Előzmény: Floo2 (6886)
Floo2 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6886
Csoda, hogy nem haltam meg fügemérgezésben, degeszre ettem magam ma!
A Lenti-hegyi fügeóriást sajnálom, megkóstoltam volna az első termését, akkor még fért belém :))
Bár ez a 2 üveg múlt évi fügelekvár kárpótol egy kicsit, asszem holnap palacsintát kérek ebédre :))
Előzmény: ninovarga (6884)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6885
Úgy tűnik erről a lugasról láttunk egy tavalyi képet. Nincs rajta bő termés az idén?
Előzmény: jamie61 (6883)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6884
Ma Flooval folytattuk a Tour de figue-et. A Lenti-hegyi fügemonstrumot látogattuk meg, de az első terméséről, sajnos már lekéstünk. Tavaly ősszel megismertük a másodtermését: lila színű kisméretű, extra édes dalmát füge. Kíváncsiak voltunk az első terméseire, de már csak a tulajdonosa leírása szerint tájékozódhattunk: hasonlóak a másodikhoz, csak valamivel nagyobbak.
Útközben megálltunk még egy-két helyen, de mindenhol csak a szokásos magyar ujjas óriást találtuk. Ebből van egy szép törzses példány félig "beépítve, nagyon bő terméssel, egy másik pedig egy olyan meredek déli domboldalon, azon belül is egy rézsű oldalában, hogy én csak fölülről mertem lefényképezni. Floo szerint, aki alá is merészkedett, erről is leérett már a termés, annak ellenére, hogy ez egyike a legkésőbben érőknek.
Végül a saját fáinkról jól belaktunk.
jamie61 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6883

Szomszéd kivije, kákija mindig zöldebb,nyaralásomon fotóztam Icicibe.

Béla1007 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6882

szaguaro!

turistának álcázva sikerűlt kijutnom a zoo-ból :)))))))))))) Végülis látták rajtam hogy főemlős vagyok !!!

 

Vagy 20 éve nem jártam a fővárosi állatkertben és jó volt látni a változásokat sok szép új kifutót építettek , látszik hogy követik (gondolom én) a nemzetközi trendet , hogyan lehet látogató barát módon kicsit nyitottabban közelhozva bemutatni az állatokat.

De pl ha egy terméstől roskadozó kivit is cellába zárva vagy a bejáratnál növesztve akkor biztosan sok látogató ráeszmélne hogy ez akár nekem is menne  !!!

Üdv

Béla

  

Béla1007 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6881

Szia Nino!!

Szerintem is másodtermések vannak javarészt az itteni fügén !!

Levettem egyet tapintásra puha volt a szárából fehér baromi keserű nedv csorgott a belseje meg még nagyon száraz és íztelen !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6880
Csak úgy lehetséges, hogy ne legyen rajta érett füge, hogy az első termés már leérett, de akkor alatta kellene lennie lepotyogott aszalódottaknak, rohadtaknak, a fán pedig csonkoknak. A másik eset az lehet, ha nem volt rajta első termés.
Nézd csak meg jobban Baracson a fügéket! Csak akkor nem találsz érett fügét, ha csupa másodtermést nézel. Érik már a legkésőbben érő "magyar" fajta is (vékony, ősszel a növekedést befejezni nem akaró ágú, télre éretlen, zöld ágvégeket hagyó, hosszú szárú, éretten jó esőálló, barna színű gyümölcsű).
Az itt leírt fajta képes arra, hogy a növény árnyékos részein későbbre csússzon az első termések érése, mint a naposabb részein a másodterméseié. Ezért ez a fajta július elejétől november közepéig folyamatosa érik.
Ha ilyet nézel most, felületesen, nem biztos, hogy feltűnnek rajta az érettek. A többi fajták közül viszont vannak olyanok (mint például az én nagy sötétlila koraim), amelyeken már egyetlen szem érett sincs, mert mind elérett. Amennyiben erről van szó, még látszanak az ilyen fajtákon a madarak által lezabált gyümölcsök csonkjai, vagy, amint írtam, a fa alatt néhány gyümölcsmaradvány.
Ilyen szempontok szerint kell tanulmányozni egy először látott, ismeretlen fajtát.
Előzmény: Béla1007 (6878)
szaguaro Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6879

Oszt' kiengedtek? Az én jányaim is nagyon készülnek, de mondtam, nem viszem el őket, ha kellenek, jöjjenek el értük.... :-)

Szóval holnap mi is megyünk, de Veszprémbe.

Előzmény: Béla1007 (6872)
Béla1007 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 6878

Sziasztok !!

A füge közelében volt egy szép nagy gránátalma fa is . Nem tudom mennyire lenne etikus az állatkertből beszerezni pár ágat ????

A füge termése??? hát eléggé pici volt és még éretlen !! Olyan 3-4 cm volt kb a gyümölcs legnagyobb kiterjedése. Hozzáteszem itt Baracson is még minden füge éretlen :((((((((((((

14 óra magasságában kaptunk egy hívást hogy a Balatonon már szakadnak a vezetékek mi menekülőre fogtuk és mire kiértünk az érdi emelkedőre a 33°c -ből 23°C lett alig fél óra alatt .

Üdv

Béla

Floo2 Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6877
Ez alatt 1 évvel ezelőtt én is megpihentem.
Brutális példány.
Vajon elgondolkodnak-e a mellette elsétáló emberek, hogy mit keres ott egy ekkora füge?!
Előzmény: Béla1007 (6873)
valila Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6876

Nahát, ez igazi füge fa. Valóban matuzsálem.

 

Esik eső csendesen. Mire délre ért a hidegfront,

megszelídült a vihar. Gyorsan ki is pakoltam újra

az elbújtatott növénykéimet, hogy élvezzék az

éltető csapadékot. A hordókba sajnos nem sok

jutott, de remélem holnap még lesz égi áldás.

Előzmény: Béla1007 (6873)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6875
És milyenek a gyümölcsei?
Előzmény: Béla1007 (6873)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6874
A pesti hősziget még a mediterrányosnál is mediterrányosabb.
Előzmény: Béla1007 (6873)
Béla1007 Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6873

 

Meg kellett mentenem a világot egy fenevadtól:)))

 

 

Kis Béla, nagy Béla, nagy füge !!

 

 

 

 

Üdv

Béla

Béla1007 Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6872

Sziasztok !!

Voltam az állatkertben !!

Néha eltűnödtem hogy most akkor a ketrec melyik oldalán is állok :)))

Találtam egy akkora giga fügét hogy az nem emberi !! az afrikai állatok környékén !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6871
A kákik a gyümölcseik alapján vagy Tipok, vagy a gömbölyded fajtakör valamely másik tagjá(ai)t képviselik. Costata, vagy Sharon kizárva. Persze, amelyeket csak messziről láttunk a kerítéstől távol és a gyümölcseik alakját nem tudtuk kivenni, azok között másfajta is lehet.
Az osztrák mondta, hogy az ősszel arrafelé sétálók mind azt kérdezgetik tőle, hogy az narancs-e.
Egyébként az utolsó képen lévő fát valószínűleg metszették, azért sűrűbb és tömörebb. Az osztráké a metszetlennek látszó, mert szét van terülve és ahogy a gyümölcsök nőnek rajta, egyre inkább jelentkezni fog nála a "szomorúfűz effektus".
Előzmény: valila (6869)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6870
Jav.: Kérdőjel
Előzmény: ninovarga (6865)
valila Creative Commons License 2009.07.18 0 0 6869

Hatalmas, gyönyörű káki fa, vajon melyik

fajta lehet? Szerintem ez az úr sosem

metszette, azért nőtt ilyen terebélyesre.

Ennek ellenére erős, egészséges fává

fejlődött.

 

Hát azok a fügecsodák sem akármekkorák.

Át kell gondolnom, hol is fogom kialakítani a

fügéim végleges helyét, hátha 100 év múlva

itt is elérik az olyan törzs- és lombvastagságot.

Előzmény: ninovarga (6866)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6868
Hát télleg jó bele lehet keverenni ebbe a meditrrányosságba meg szubmediterrányosságba.
Előzmény: Floo2 (6867)
Floo2 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6867
Hát az biztos, hogy a klímabesorolásunk alapján ma nem ehettem volna tele magam fügével, meg tegnap sem!
Bár Zalakaros már közelebb van a szubmediterrán Balaton-felvidékhez, mint Dedeskecskés!
Viszont a Mecsektü már inkább északra van!
Feneseérti ezt!
Előzmény: ninovarga (6865)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6866
Ez illusztráció a kákikról szóló hozzászóláshoz.
Előzmény: ninovarga (6861)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6865
Úgy érted, mintha a tundrákon lennénk, mint ahova a klímaosztályozás utal bennünket a "boreális" jelzővel.
Előzmény: Béla1007 (6860)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6864
Ja, meg hogy mindössze 14 km-re fekszik Nagykanizsától, Magyarország egyik "leghidegebb" városától!
Előzmény: ninovarga (6863)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6863
Ja, és az is fontos szempont, hogy Zalakaros még csak egy kis 160 ezres városkával sincs aláfűtve, sőt télen a legtöbb villa is fűtetlenül van. Annyi hőszennyezés sincs, mint egy normál faluban, pedig ott sincs sok.
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6862
Jav. ... több szép kákit...
Előzmény: ninovarga (6861)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6861
Több szép kálit is láttam, de kiviileg igen gyengén állnak. Talán tisztában vannak a klímaigényeivel, ezért (jogosan) nem is tartják különlegességnek. Egy nyaralóhelyen pedig igen snassz lenne egy ilyen közönséges valamivel előállni.
A zalai klíma és domborzati viszonyokat figyelembe véve, a lakott települések legalább egyharmada Zalakaroshoz hasonló fekvésben van, egy másik harmada még kedvezőbben is és talán csak a harmadik harmada van ennél kedvezőtlenebben. Ha a kertek fajösszetétele a zalakarosihoz hasonló lenne (az esetek kétharmadában legalább ilyen sikerrel az lehetne), a környezet alapján ez a vidék nehezen lenne megkülönböztethető Észak-Olaszországtól.
Ehhez már annyi is elég lenne, hogy a jónép ugyanazzal a kertészkedési felfogással járna el otthon, mint a nyaralója környékén.
Tulajdonképpen ezen dolgozunk!
Béla1007 Creative Commons License 2009.07.17 0 0 6860

Sziasztok !!

Nino csoda szép növényekre leltetek néhány kép olyan miliőt áraszt mintha nem is hazánkban készült volna!!

Holnap megyek Bp-i állatkertbe :)) remélem elrabol pár majom mint a sör reklámban :))))

Üdv

Béla

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!