Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8884
Ez egy életszerű párbeszéd szerintem modoros írásba foglalása.

- Az etiópokkal, nem tudom, mi lesz.

- Kikkel, nem tudod, mi lesz?

- Hát, az etiópokkal, nem tudom, mi lesz.
Előzmény: v79benno (8883)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8883
Az én szememben a vesszők alkalmazása szinte tisztán praktikus kérdés: tagmondatokat és aszündetonos (kötőszó nélküli) mellérendelt mondatrészeket segít elkülöníteni, tehát olvasássegítő értelmező-tagoló szerepe van. Még nem találkoztam azzal a felfogással, hogy a vessző kitétele/elhagyása önmagában stílusértékkel bírhatna, de érdekes gondolat! :) [És hogy állsz a gondolatjelekkel és a zárójelekkel?]

Tényleg érdekes ötlet, hogy valakinek a jellegzetes központozási szokásai mit tudhatnak sugallni.
Előzmény: 3x (8882)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8882
Nekem ez a vesszőzés tűnik modorosnak, bár elismerem, igazad lehet. Szóval nem vitatom, hogy te jobban értesz hozzá, inkább a "nekem nem tetszik" kategória.
Előzmény: v79benno (8881)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8881
Ide is kell, hiszen a "tudom" állítmányt (illetve a belőle álló egész mondatot) beékelted a másik, tőle függő mondat kellős közepébe. Az "etiópokkal" modális társhatározót vetted előre, mögé beillesztetted az egy szem állítmányból álló főmondatot, aztán folytattad a mellékmondatot az alanyával és az állítmányával. Ilyenkor a beékelés elé és mögé is kell a vessző, ha tisztességes szintaktikusok akarunk lenni. :)

Mit ítéltél ebben modorosnak? A vesszőket vagy a szerkesztést?
Előzmény: 3x (8880)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8880
Elég meggyőző, de tegyük egyenesbe:

Az etiópokkal tudom, mi lesz.

vagy

Az etiópokkal, tudom, mi lesz.

Ez már nagyon modoros, hogy ezt a közkedvelt szót használjam.
Előzmény: v79benno (8879)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8879
Szintaktikus válasz: a reméljük után mindenképpen kell a vessző (ott van egy elliptikus "hogy", ha kiteszed, rögtön jobban látszik a szerkezet, tréfa kedvéért kitettem a szintén elliptikus alanyt és a szintén elliptikus "és" kötőszót és az utalót is):

"Íme az új arculat, [és mi] reméljük [azt], [hogy] elnyeri majd a tetszésüket!"

Ez két egyenrangú mellérendelt tagmondat egy összetett mondatban (persze nem ilyen egyszerű, valójában az első és a második nem tiszta kapcsolatos, de most ezt hagyjuk), a másodiknak pedig van egy [kérdő] tárgyi mellékmondata.

Amúgy persze a mondat ronda, mint a hetednapos bevallatlan bűn.

A második eset egy kollokviális szerkesztésű mondatrend, közbeékeléssel, közbeékelés nélkül így nézne ki:

"[Én] nem tudom [azt], [hogy] mi lesz az etiópokkal."

Összetett mondat, áll egy főmondatból (Nem tudom...) és annak a [kérdő] tárgyi mellékmondatából, ha nem borítod fel a szórendet, akkor elég az 1 vessző a tagmondatok határán, de mivel felborítottad, igazad van, kell egy másik, a beékelést jelző:

"Az etiópokkal, nem tudom, mi lesz."

Persze lehet borogatni úgy is, hogy nem ékelsz: "Hogy az etiópokkal mi lesz, azt nem tudom." :)
Előzmény: uhb129b (8877)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8878
Szerintem a második mondatban nem kell a "nem tudom" elé vessző.
Előzmény: uhb129b (8877)
uhb129b Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8877
Kedves hozzáértőbbek!

Egy apróságot szeretnék tisztázni.

Sokszor találkozom az alábbihoz hasonló mondattal:

"Íme az új arculat, reméljük elnyeri majd a tetszésüket!"

Szerintem a fenti mondatba, a "reméljük" után kell egy vessző, mert itt két mondat van egymásba ágyazva:
1) az új arculat elnyeri tetszésüket
2) mi remélünk

Jól látom-e én ezt?

Ugyanezen elv szerint az alábbi mondatba a "nem tudom" elé és után is kell egy vessző. Szerintem.

"Az etiópokkal, nem tudom, mi lesz."

Köszönettel:

uhb
vrobee Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8876
azért mérget ne végy az infóra, de mintha itt a topikon hangzott volna el.
Előzmény: Tecs (8873)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8875
Ezenkívül én ugyan soha nem használnám, de a Google tanúsága szerint:

kalapoz/kalapol (pénzt gyűjt)
Előzmény: 3x (8874)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8874
Felfedezni vélek egy tendenciát: a "nem magyar" eredetű főnevekből képzett igék hajlamosak ingadozni. A már említettem mellett most jutott eszembe még egy:

gazsulál/gazsuláz
Előzmény: bárány (8872)
Tecs Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8873

"a helyzet mintha fordított lenne: a tárol régebbi, mint a tár"

 

Ezt nem tudtam. Remélem, nem találtad bántónak a poénkodásomat.

Előzmény: vrobee (8871)
bárány Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8872
Vacsorál/vacsoráz?
Előzmény: vrobee (8871)
vrobee Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8871
Lsz. írj néhányat.
Szlengből már volt példa, tájnyelv/köznyelv viszonyban hirtelen a gereblyél/gereblyéz(ik) jut eszembe. Itt motoszkál a fejemben, tutira van szaknyelvi példa is, de nem ugrik be normális. Talán a kormol/kormoz ilyen, bár itt lassan minndkettő köznyelvi, és ráfogható jelentéskülönbség is.

Ha így volna, akkor az l-es alak táral, táraló volna
Ha most jönne létre a köznyelvben, akkor minden bizonnyal az is lenne. (Javíts ki, ha tévedek, de a helyzet mintha fordított lenne: a tárol régebbi, mint a tár.)
Előzmény: Tecs (8870)
Tecs Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8870

"A tár ugyanis (legalábbis a köznyelvben) nyitótő: a várt alak táraz, tárazó, és ilyen szó létezik is."

 

Ha így volna, akkor az l-es alak táral, táraló volna, de ilyen szó (egyelőre) nem létezik.

 

Lehet, hogy most hoztam létre, és a jövő szakkönyveiben a mai lesz az első adatolt előfordulása. Jelentése: miniatűr méretű kilövő eszközbe kilövendő tárgyakat tartalmazó tartályt illeszt. :o)

Előzmény: vrobee (8867)
Tecs Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8869

"Szvsz. sok olyan példa van, ahol egy-egy szó -z ill. -l végződéssel létezik különböző nyelvváltozatokban párhuzamosan"

 

Lsz. írj néhányat.

Előzmény: vrobee (8867)
NevemTeve Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8868
> Dehogy tilos, csak épp a nyelv egy logikus felépítésű rendszer. A változásnak oka szokott lenni.

Hát nem. A nyelvnek nincs logikája, és minden ok nélkül változik. Például volt olyan kor, amikor nem volt határozott névelőnk, és akkor is megértettük egymást; azután lett, de csak egy alakban: 'az', azzal is elboldogultunk; még később kétalakú lett 'a'/'az', és ma már a szubszenderd nyelvhasználatban gyakran magánhagzó előtt is 'a' van: 'itt a ebéd', lehet, hogy száz év műlva ez lesz s sztenderd.
Előzmény: Trebitsch (8858)
vrobee Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8867
Két megjegyzés:

1. A tározó különösen érdekes, mert ha tényleg új képződmény, akkor szvsz. nem tekinthető a tár szó -z igeképzős alakjából létrejött igenévnek/főnévnek.
A tár ugyanis (legalábbis a köznyelvben) nyitótő: a várt alak táraz, tárazó, és ilyen szó létezik is.

2. Szvsz. sok olyan példa van, ahol egy-egy szó -z ill. -l végződéssel létezik különböző nyelvváltozatokban párhuzamosan. A szleng meg ugye arról híres, hogy szívesen játszik az ilyesmi nyelvi eszközökkel, a kajáz és 3x példái mind ilyenek.
Előzmény: Tecs (8863)
3x Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8866
dzsanáz dzsanál
Előzmény: 3x (8865)
3x Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8865
kamáz kamál
Előzmény: 3x (8864)
3x Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8864
dumáz dumál
Előzmény: Tecs (8863)
Tecs Creative Commons License 2010.10.07 0 0 8863

"a nyelv egy logikus felépítésű rendszer. A változásnak oka szokott lenni. Ennek meg se okát, se értelmét nem látom"

 

A víztározó már önálló jelentésű, és mást jelent, mint a víztároló (ahogyan korábban itt már megírták).

 

Nekem azért érdekes a kérdés, mert a főnév +  l és a főnév + z igeképzőkkel kifejezett igék eltérő jelentésére nagyon sok példa van, de arra, hogy mindkét alak pontosan, akár árnyalatnyi eltérés nélkül ugyanazt jelenti, csak két példát találtam:

 

sarkal - sarkaz (fociban sarokkal továbbítja a labdát)

kajál - kajáz (táplálkozik)

 

Tud valaki még ilyen példákat?

Előzmény: Trebitsch (8858)
ZsB Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8862
A tározó szakszó. Dam lake, reservoir pool, storage basin stb. (Vicces, amikor "nyelvérzék" megtámasztja az ismerethiányt.)
3x Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8861
Éppen lehet "gyártani" okot: tárolni valami hasznosításra várót tárolunk, *tározni ezzel szemben a vörösiszapot és társait *tározzuk
Előzmény: Trebitsch (8858)
3x Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8860
Bocs, nekem egy elektronikus verzió van, nem tudtam, melyik évjárat.
Előzmény: rumci (8859)
rumci Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8859
Először azt hittem, a Magyar értelmező kéziszótár valamely kiadását, tehát az ÉKsz.-et, de egyikkel sincs összhangban, amit írtál. Aztán rájöttem, hogy az 1959 és 1962 között megjelent A magyar nyelv értelmező szótára I–VII. szócikkét idézed. Attól azért nem várnám el, hogy bemutassa a 20. század utolsó harmadában végbement változásokat (a tározó általam fellelt első adata 1957-es, a víztározóé 1965-ös; utóbbinak melléknévi adata már 1944-ből is van: víztározó medence). Az 1972-es ÉKsz.-ben már van tározó és víztározó is, de én inkább a 2003-as ÉKsz.2-t idézném:
tározó fn Műsz Tó nagyságú víztároló; víztározó.
Előzmény: 3x (8852)
Trebitsch Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8858
Dehogy tilos, csak épp a nyelv egy logikus felépítésű rendszer. A változásnak oka szokott lenni. Ennek meg se okát, se értelmét nem látom. Nem rövidebb, és csak egészen nyakatekert módon kapcsolható újságírói szövegelésen kívül bármi máshoz.

Tározni meg továbbra se lehet semmit. Már a kérdés is idétlen, legalábbis nekem, hogy
" - Tessék mondani, mit tároznak benne?
- Hát, kedveském, abban vörösiszapot tározunk. De baromi óvatosan ám!"

Előzmény: 3x (8857)
3x Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8857
Úgy értve, hogy 1960(?) utántól(?) tilos változnia a nyelvnek
Előzmény: Trebitsch (8856)
Trebitsch Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8856
Esetleg ők tudják jól, meg én, a sok tudálékos újságíró meg rosszul...? :)
Előzmény: 3x (8852)
3x Creative Commons License 2010.10.06 0 0 8855
(mármint, izé, a "tározó" tkp. melléknévi igenév vagymi)
Előzmény: 3x (8852)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!