Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.07.23 0 0 6956
A "szivargyár" indítja utolsóként a termelést, de amikor elindítja, akkor aztán nyomatja!
Erre a fajtára mondtam, hogy valószínűleg megvalósítható lenne vele a fagyzugi fügetermesztés az éves sarjak földre terítésével és takarásával, a merevre fásodottak folyamatos eltávolításával, málna módjára.
Még a felnőtt fán sem ágak, hanem szinte indák nőnek. Ezért óriási helyigényű fajta. Ágai ("indái") rendkívül hajlékonyak.
ninovarga Creative Commons License 2009.07.23 0 0 6955
A nappali fénynél jól látszik, hogy a jégfüge már elérett, de a fán maradt gyümölcsök aszalódnak.
Előzmény: Floo2 (6954)
Floo2 Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6954
Hm-hm!
Az az utolsó kép....az még kell nekünk :))
Előzmény: ninovarga (6953)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6953
Kérésednek eleget téve, fölmentem a pincéhez, de a jégfügét csak a kerítéstől közelítettem meg és amit fotózni tudtam a naplemente utáni hiányos megvilágításban, már több volt, mint aszalt.
Csináltam néhány egyéb képet Bussay doktor "mediterrán" udvaráról. Csak a termő gránátalma maradt ki, mert közben beesteledett. Ezen a tálcán látható a fügeszortimentje. Viszonyításként a legnagyobb sárga fügét lemértem, 33 dekát nyomott.
Előzmény: Floo2 (6933)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6952
A következő képeket azoknak ajánlom különösen, akik baromfiudvart szeretnének létesíteni. Felhívnám a figyelmüket egy nagyon hasznos járulékos elemre. (Kár, hogy ezek a képek a valóságot csak szegényesen adják vissza.)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6951
A dombvidék nyári bálavilága
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6950
Sejtem, min kéne meglepődnöm. Remélem nem azon, hogy egészen mást írtak, mint amit mondtam.
Előzmény: szaguaro (6949)
szaguaro Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6949
János! Vegyél egy Meglepetés ujságot, meg fogsz lepődni!
Előzmény: ninovarga (6948)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6948
Arról már nem is szólva, hogy ezek a nagy új ágak ősszel nem fogják befejezni a vegetációt és télre nagyon fagyérzékenyek maradnak. A végük még enyhe télen is visszafagyhat, egy szigorúbb tél pedig akár tövig is lefagyaszthatja, őket, miközben a normális vegetációval fejlődött, érett vesszőket megkíméli.
Száz szónak is egy a vége: a metszés a fügével ugyanazt teszi, mint a metszési pontig való visszafagyás.
A mániákus fügenyirbálók ezt az egyszerű dolgot képtelenek belátni!
Előzmény: tomajiandi (6937)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6947
Ennek a múltkor feltett "félig beépített" fügének az egyik ága benőtt a terasz irányába.
A tulajdonosa ahelyett, hogy finoman kiterelte és kívül rögzítette volna, lemetszette. Az idén a csonkból nőtt két(!) hajtása, már most feltételezhetően nagyobb, mint a tavasszal levágott eredeti. Innen aztán lehet majd folytatni a sárkányfejek irtását...
Le akartam fényképezni, csak annyi minden elvonta a figyelmünket, hogy a végén elmaradt. Kár, mert nagyon tanulságos.
Előzmény: tomajiandi (6937)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6946
Igen, léteznek ezek az átmeneti változatok és valóban a legédesebbek szoktak lenni. Ez a faj a Moraceae névadó tagja, ahova a füge is tartozik. Egy szedergyümölcs tulajdonképpen nem más, mint egy kesztyűként kifordított fügegyümölcs, mint ahogy a fügegyümölcs se más, mint egy befordított szeder.
Előzmény: tomajiandi (6942)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6945
A drasztikus visszametszés óriási vegetációs hajlamot indukált, viszont ezeken a hosszú új hajtásokon elvétve fogsz majd találni érett másod- (harmad-, negyed-, ötöd- .....) fügét. Ezért nem működik a füge metszése, illetve a termesztési célú fügenövény méretének metszés általi redukciója. Ugyanilyen jelenséget vált ki a súlyos visszafagyás. Kinek lehet ez a célja?
Előzmény: tomajiandi (6937)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6944
avagy "The big hungarian reality" (A nagy magyar valóság)....
(Sokan nem értik, miért háborgok annyit...)
Előzmény: ninovarga (6943)
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6943
Sleeping Beauty (Csipkerózsika)? (Mint a csörnyeföldi alma-kivi)
Előzmény: tomajiandi (6939)
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6942
 Van itt egy kis eper/szeder/fa. A termései fehérnek indulnak, de lilássá érnek. Az általam ismert fehér és fekete epernél/szedernél jóval nagyobb, édesebb, ízletesebb termésű.
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6941
 Szép törökmogyorófa. Az összes déli lejtő kaszáló.
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6940

 Jönnek az olaszok is:)

 Sokáig csak a csatornázott lakosztályt láttam a táblákkal, de most már ott van, megérkezett a kölyök.

tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6939
Mesés helyeken járok.
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6938
 Itt is van füge-szőlő, érintetlenül.
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6937
És később... Az első termésekből nem sok maradt, cserébe a második hullám jóval gyorsabban fejlődött, az idei ágak kétszer olyan hosszúak, mint nálam.
tomajiandi Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6936
 Régi adósságom: a tomaji vár fügéi csonkolás után, már megindulva.
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6935
Kiterülésre, sőt lehajlásra (szomorúfűz-effektus) hajlamos, hosszú alsó ág, a végén jelentős tömegű gyümölccsel:
ninovarga Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6934
Időről-időre visszatérek a káki koronaalakító metszésének témájához, mivel nem lehet eleget hangsúlyozni ennek jelentőségét.
Most, hogy a gyümölcsök napról-napra gyarapodó tömege igyekszik szétnyitni a koronát, jobban érzékelhető, miért fontos a "karácsonyfa" forma és az alapállásban megfelelően meredek szögű vázág rendszer. Ha a fölső szinten van egy kissé túl meredeken álló vázágunk, alul pedig a gyümölcsök súlya alatt túlzottan ki akar terülni a hosszabb emelőkart képviselő alsó ág, mindkettő szögét, egy bizonyos fokig elasztikus kötözőanyaggal összekötve őket, kölcsönhatásra alapozva közelíthetjük az ideálishoz.
Floo2 Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6933
A Bussay-szőlészetben jártam ma, és a fügék mellett elhaladva látom ám, hogy a zöld füge érik, a jégfüge gyümölcsei pedig első ránézésre meg vannak aszalódva, de belül olyan krémes az egész, az íze pedig....fantasztikus, olyan kellemesen édes, zamatos, az állaga tökéletes, elképesztő minőségű!
Nino remélem holnap lefotózza a fákat is meg a gyümölcsöket, én csak itthon tudtam képet készíteni, elképesztően finom!
Törölt nick Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6932
Idén megmutatta magát a Kínai laposom.Nem tudom,hogy akkor is ekkorák lesznek-e a termések,ha nagy,igazán termő fa lesz,de bízzunk benne...:kk2k3
ninovarga Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6931
Igen, kimondottan jól hangzik és feltételezem, hogy jól is ízlik. Legfeljebb az történhet vele kapcsolatban, hogy ha például az utcán dülöngélve járó embert látunk, akkor a sok ivásra vonatkozó feltételezésünket ki kell egészítenünk a bőséges őszibarackleves fogyasztás gyanújával.
Előzmény: aiol19 (6929)
zoli1122 Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6930
A "kezelhetetlen mennyiségű őszibarack hasznosítására" legjobb recept az otthon lefozott hazipalinka keszitese. Kis szakertelmet igenyel, de nem bonyolult....persze a te recepted is nagyon jol hangzik.
Előzmény: aiol19 (6929)
aiol19 Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6929
Kedves Topiktársak!

Szeretnék közkinccsé tenni egy nagyon jó és egyszerű receptet a kezelhetetlen mennyiségű őszibarack hasznosítására:

Barackkrémleves, vagy tokaji(s) barackkrémleves

A megpucolt és földarabolt barackot botmixerrel pépesítjük. Amikor egyszerre érik őszi és kajszi is, akkor 30-40 % kajszit is rakok bele. Alapvetően őszibarackra szól a recept, de szerintem jobb kajszival kiegészítve, ekkor viszont őszibarackból célszerűbb lédúsabb, fehér húsú fajtát használni. Ehhez a péphez rakok 2 dl tejszínt. Olyan 30 db barackhoz kell ennyi, ebből olyan 3-5 liter lesz a végén, egy nagy üvegtálnyi. Ebbe keverek kb. fél üveg tokaji aszút. Ízlés szerint akár barackpálinkát is hozzá lehet még adni, de szerintem a bor elég. Ez nagyjából kész is van, szintén ízlés szerint lehet még kiegészíteni fahéjjal, cukorral, mézzel. Őrölt fahéjat úgy érdemes belekeverni, hogy előtte egy pohárban vízzel összekevert mézzel keverem össze a fahéjat, így biztos nem maradnak a levesben csomók. Én más ételekbe is így szoktam rakni. Kevés fahéj kell bele, könnyen el lehet vele rontani. Alapvetően az egész recept egyéni ízlés szerint módosítható, a hozzávalók vegyítése közben is érdemes kóstolgatni.
ninovarga Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6928
A Haywardnál viszonylag ritka ez a hármas gyümölcsformáció, de azért egy növényen több is előfordul.
A kivigyümölcsök mérete egyébként a végleges méret közelében van. Az idén a jó beporzásnak és a bő csapadéknak köszönhetően extra méretűek lesznek (sőt, már most azok).
ninovarga Creative Commons License 2009.07.21 0 0 6927
Ha időm engedi, órákat képes vagyok a fák alatt járkálni és nem tudni betelni az ilyen látványokkal.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!