Keresés

Részletes keresés

vrobee Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8909
A dolog ott kezdődik, hogy a túlságosan kétértelmű helyzeteket már a nyelv kiszűri. Az írásjelek elsősorban arra szolgálnak, hogy segítsen az élőbeszédhez hasonló intonációt a leírt mondatba csempészni. (Ez nem tökéletesen, de az adott rendszer szerint viszonylag következetesen működik.)

Szerintem nem nihilista álláspont, hogy ne pakoljuk tele a mondatokat vesszővel (egyébként a fenti következetességet elrontva) csak azért, hogy néhány űberextrém esetben segítsen az értelmezésben...

Mint leírtam, az idézett példa ugye nem tartozik ezek közé az esetek közé, a vessző pedig szerintem kifejezett helyesírási hiba.
Előzmény: 3x (8908)
3x Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8908
A hangsúly nem indokolja, az egyértelműség meg sokszor sérül amúgy is.

Ez elég nihilista álláspont: az egyértelműség sokszor sérül, akkor meg miért ne sérüljön ebben az esetben is?
Előzmény: vrobee (8907)
vrobee Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8907
Ugyan miért kéne az alsóba?
A hangsúly nem indokolja, az egyértelműség meg sokszor sérül amúgy is.
Amúgy meg itt pont nem sérül, a négy nem vonatkozhat a terrorcselekményre, mert az megkövetelne egy névelőt:
"New Yorkban elítéltek egy négy terrorcselekményre szövetkezett férfit"

---

Szerintem amúgy az egyik oka a helytelen vesszőhasználatnak, hogy a hangsúly változik.

Pl. a "Gipsz Jakab, a Nemzeti Helyesírási Hivatal vezetője" típusuaknál nem nagyon viszik föl a hangsúlyt beszédben sem (számomra amúgy zavaróan).
Előzmény: 3x (8906)
3x Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8906
Ez is terjed mint a rák, de főleg az egy után raknak vesszőt, és úgy is olvassák fel.

Amúgy szerintem nem kell vessző, mivel a "négy terrorcselekmények" nem játszik.

Viszont itt kell:

"New Yorkban elítéltek négy, terrorcselekményre szövetkezett férfit"
Előzmény: yedeek (8905)
yedeek Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8905

Kérdésem a következő:

Szerintetek helyes a következő újságcím így, ahogy megjelent?

 

"New Yorkban elítéltek négy, terrorcselekményekre szövetkezett férfit"

 

Kell a vessző? Én nem érzem indokoltnak. Vagy ez vmi hangsúly (nemcsak 4 mezítlábas, hanem 4 terrorcselekményre szövetkezett pasiról van szó?/

 

Köszönöm

 

 

Ver Sacrum Creative Commons License 2010.10.14 0 0 8904
Köszönöm!
Előzmény: v79benno (8896)
v79benno Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8903
Idézet következik:

====================
A „díj, érem, emlékérem” stb. elemek olyan előtaghoz is járulhatnak, melyek önmagukban nem tulajdonnevek, de az elnevezésben tulajdonnévi értéket kapnak.

Állhat a tulajdonnévi értékű előtag egy vagy több szóból.

A több szóból állóknak nem csak az első eleme, hanem az összes különírt eleme nagy kezdőbetűs.

A típusjelölő köznevek azonban kisbetűsek, és kötőjel nélkül kapcsolódnak: Életfa díj, Főnix díj, Alaprajz díj, Korona érdemrend, Nagy Testvér díj, Közép-európai Örökség díj, Pro Urbe díj, Pro Cultura Hungarica emlékplakett, Pro Oncologie díj, Pro Universitate díj, Pro Silentio díj, Pax Romana érem stb.

====================

Az idézet az AkH. 195-öt értelmező Osiris-féle Helyesírásnak a díj- és kitüntetésnevekkel foglalkozó oldalairól származik (225-228), az ott megkülönböztetett 7 altípus közül az 5.-hez tartozik a "Vörös Zászló érdemrend", és a fentiek miatt lesz nagy ez az önmagában persze nem tulajdonnév, de az elnevezésben tulajdonnévi értéket kapó elem, és ezért írjuk külön tőle és kicsivel a díjtípust jelölő közszót (a legközelebbi példa a felsoroltak közül a "Nagy Testvér díj").
Előzmény: Tecs (8898)
NevemTeve Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8902
(Hogy a cserkész vs úttörő kérdésén elmélkedjünk? Vö: úttörő vasút és úttörővasút.)
Előzmény: 3x (8901)
3x Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8901
(Egyébként szerinted miért posztoltam ide? :-)
Előzmény: NevemTeve (8900)
NevemTeve Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8900
(Egyébként meg egybe kellene írni: cserkészkolbász.)
3x Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8899
Retro gastro Cserkész kolbász
Rejtély, hogyan élhette át az egész szocializmust a cserkész kolbász úgy, hogy egyszer sem esett át a nyilvánvaló névváltoztatáson, és megúszta, hogy úttörő kolbász legyen.
Tecs Creative Commons License 2010.10.12 0 0 8898

"Mármost tehát fel lehetne fogni úgy is, hogy a "Vörös Zászló érdemrend"-nek, ami helyesírási szempontból teljesen tiszta, született egy "munka-" változata"

 

A "Vörös Zászló"-t miért kell két nagybetűvel írni?

Előzmény: v79benno (8892)
Tecs Creative Commons License 2010.10.12 0 0 8897

"Őfelsége a belgák királya? Őfelsége A Belgák Királya?"

 

Rejtő eligazít a kérdésben.

- Ön a szeretve tisztelt Oroszlán nevű altiszt.

- Oroszlán.. khm, ez azért jobb, mint a kabóca. Es hogy mondaná ezt másképpen?

- Ön az állatok királya!

 

Tehát kisbetűvel kellene írni.

 

Elnézést a belgák királyától, a párhuzam csupán nyelvtani és semmiképp sem tartalmi.

Előzmény: Ver Sacrum (8895)
v79benno Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8896
Kicsi az, az összes ilyen az excellenciás uraktól a felségesekig.
Előzmény: Ver Sacrum (8895)
Ver Sacrum Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8895
Kedves hozzáértők!

Hogyan írjuk az uralkodói címeket / megszólításokat?
Őfelsége a belgák királya? Őfelsége A Belgák Királya?

Köszönettel
Ver Sacrum
v79benno Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8894
Aktualitás: *"Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.", így, a cég honlapján.

Jó lenne, ha a cégek bejegyzésekor a cégbíróság vagy a révükön valaki más tanácsokkal szolgálnak egy cég nevének írásához (meg talán a névválasztáshoz is, tekintettel a rettenetes cégnevekre). :)
v79benno Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8893
Színesíti a képet, hogy külön "Munka érdemrend" is létezett, sőt ezt az alapító törvényben "Magyar Munka érdemrend"-nek írják, amit vagy a díj egy változatának kéne felfognunk, és akkor "magyar Munka érdemrend", vagy a "Magyar Munka" vált itt megnemesült tulajdonnévvé, és ez esetben "Magyar Munka érdemrend". :)
Előzmény: v79benno (8892)
v79benno Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8892
Díjnévi mizériáink következő állomása: Munka Vörös Zászló érdemrendje.

Ez egy szovjet mintára alapított díj (1953). Az első gond az volt, hogy sokáig "Munka Vörös Zászló Érdemrend" néven futott, de az alapító törvény és az orosz név (Орден Трудового Красного Знамени) alapján sikerült átalakítani "Munka Vörös Zászló érdemrendje" formára (az érdemrend persze kicsi itt).

Van egy Vörös Zászló érdemrend, ez harci kitüntetés volt, és már 1918-tól adományozható. Ha jól értem, ennek lett a munka frontján végzett harcot elismerő változata ez a fenti díjnévszörny.

Mármost tehát fel lehetne fogni úgy is, hogy a "Vörös Zászló érdemrend"-nek, ami helyesírási szempontból teljesen tiszta, született egy "munka-" változata, és ez esetben olyasmivel állunk szemben, mint a "kémiai Nobel-díj" és társai. Vagy lehet a munka allegóriájával birtokviszonyban álló "Munka Vörös Zászló érdemrendje" (itt tartunk most), de ez esetben valahogy nem teljesen világos a viszony a névelemek között.

Itten vagyunk elakadva. :(
3x Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8891
Lehet a központozást nem szeretni, lehet a beszédegységeket nem jelezni, de hogy a jelzéstől jönnének létre, az nem tűnik tartható álláspontnak. :)

Itt a pont. Szerintem ugorgyunk.
Előzmény: v79benno (8890)
v79benno Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8890
Szerintem se ugyanarról beszélünk: a mondat az mondat, mondatokban beszélünk, ennek semmi köze az elvontsághoz. :)

Valóban jellemzőbb az élőbeszédre, mint az írásra, az akár sokszoros beékelődés, nem utolsósorban azért, mert kevésbé van időnk/gondunk a szerkesztésre.

És nem beszélek semmiféle feltételezett "helyes" sorrendről, még véletlenül sem alkalmaztam volna ilyen minősítést. A töredezettség azonban tény, és éppen az általad említett beszédhelyzetek gyakori jelensége. A vessző ezt legfeljebb hangsúlyosabban jelzi írásban(!), azaz kódolt változatban. De nem ettől lesz töredezetté, hanem az élőbeszédre jellemző töredezett szerkesztéstől.

Nem egészen értem a problémádat, az a gyanúm, hogy valami naiv elképzelés lehet mögötte, ami szerint a spontán közlés ab start nem lehet töredezett. Miért is ne lehetne? Te talán azt gondolod, hogy csak írásban szerkesztünk? Az élőbeszéd is szerkesztett közlés (amikor nem, akkor fel is tűnik, hogy valami oknál fogva elmaradt a közlés strukturálása).

Lehet a központozást nem szeretni, lehet a beszédegységeket nem jelezni, de hogy a jelzéstől jönnének létre, az nem tűnik tartható álláspontnak. :)
Előzmény: 3x (8889)
3x Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8889
Már bocsánat, de nem egyről beszélünk. Én a beszéd folyamatosságáról beszélek, te meg elvont nyelvtani kategóriák feltételezett helyes sorrendjéről.
Előzmény: v79benno (8888)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8888
Dehogyisnem töredezett, darabokra törted a tagmondatait. Nem a jelöléstől lesz töredezett, az csak jelzi a töredezettségét.

Tudod, nem a lázmérő kelti a lázat, csak mutatja, hogy van...
Előzmény: 3x (8887)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8887
Attól kollokviális, hogy nem töredezett. A helyesírási szabályok szerint kell tördelni, sok kis darabra. A hozott példádnak köze nincs ehhez.
Előzmény: v79benno (8886)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8886
Pedig kiválóan érzékelteti az abszolúte életszerű töredezettségét ezeknek a kollokviális dialógoknak. :)

És a "jaj, de szép" esetével hogy állsz? Oda is modoros?
Előzmény: 3x (8884)
uhb129b Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8885
Nem mindent értettem, de azért köszönöm!

Az etiópok nevében is! :-)
Előzmény: v79benno (8879)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8884
Ez egy életszerű párbeszéd szerintem modoros írásba foglalása.

- Az etiópokkal, nem tudom, mi lesz.

- Kikkel, nem tudod, mi lesz?

- Hát, az etiópokkal, nem tudom, mi lesz.
Előzmény: v79benno (8883)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8883
Az én szememben a vesszők alkalmazása szinte tisztán praktikus kérdés: tagmondatokat és aszündetonos (kötőszó nélküli) mellérendelt mondatrészeket segít elkülöníteni, tehát olvasássegítő értelmező-tagoló szerepe van. Még nem találkoztam azzal a felfogással, hogy a vessző kitétele/elhagyása önmagában stílusértékkel bírhatna, de érdekes gondolat! :) [És hogy állsz a gondolatjelekkel és a zárójelekkel?]

Tényleg érdekes ötlet, hogy valakinek a jellegzetes központozási szokásai mit tudhatnak sugallni.
Előzmény: 3x (8882)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8882
Nekem ez a vesszőzés tűnik modorosnak, bár elismerem, igazad lehet. Szóval nem vitatom, hogy te jobban értesz hozzá, inkább a "nekem nem tetszik" kategória.
Előzmény: v79benno (8881)
v79benno Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8881
Ide is kell, hiszen a "tudom" állítmányt (illetve a belőle álló egész mondatot) beékelted a másik, tőle függő mondat kellős közepébe. Az "etiópokkal" modális társhatározót vetted előre, mögé beillesztetted az egy szem állítmányból álló főmondatot, aztán folytattad a mellékmondatot az alanyával és az állítmányával. Ilyenkor a beékelés elé és mögé is kell a vessző, ha tisztességes szintaktikusok akarunk lenni. :)

Mit ítéltél ebben modorosnak? A vesszőket vagy a szerkesztést?
Előzmény: 3x (8880)
3x Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8880
Elég meggyőző, de tegyük egyenesbe:

Az etiópokkal tudom, mi lesz.

vagy

Az etiópokkal, tudom, mi lesz.

Ez már nagyon modoros, hogy ezt a közkedvelt szót használjam.
Előzmény: v79benno (8879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!