Keresés

Részletes keresés

balages Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15241
Szia Sörömpőőr!

Köszi a választ, már csak az érdekelne hanem vagyok vindicsgréc, hogy ha ilyen jó miért adod el??
Előzmény: Törölt nick (15195)
Athes Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15240
Szia, küldtem egy mailt.
Előzmény: lila-akác (15224)
Athes Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15239
Köszönöm a kimerítő választ :) Ha az Idro füstcsonkja 180-as, és nekem 7-8m a kéményem, akkor bélelhetem 180-assal? (20x27-es kémény, a 20-as cső biztosan nem megy bele.)
Előzmény: tűz_tér (15238)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15238
A füstgázban annál több a korom, minél tökéletlenebb az égés. A korom éghető anyag, csak nem volt rá ideje vagy nem volt hozzá kellően magas hőmérséklet, esetleg elegendő oxigén.
Ha nincs kondenzáció, akkor ezzel "csak" a környezetet szennyezed. Ha van kondenzáció a kéményben, akkor ez a kormos lé fog kicsapódni, ebből lesz a kátrány.
Bélelt kéményben, ha ez nem túl erős, akkor lefolyik a kondenzgyűjtőbe, onnan eltávolítható. Ha felragad a béléscső falára, rendszeres kéménytisztítás megoldja. Nem szokott felragadni, de erre a kéményesben biztos több a tapasztalat.

A nagyobb baj az, ha erős kondenzáció van, akkor azt a tűztér sem ússza meg, a hőcserélőkön 1 mm lerakódás általános nézet szerint 10 % körül rontja a hőátadás hatásfokát, kátrány az acéllal nincs nagy barátságban és az sem nagy élmény, ha begyullad.
Ezekről lehet rémtörténeteket olvasni a kazános topikban.

Jók a tapasztalatok a kéménytisztító hasábbal, vízteres kandallókban majdnem hogy kötelezővé is tenném.

Kátrány a kevés levegőre, vizes fára, alacsony hőmérsékletű visszatérőre, hideg készülékre-kéményre válasz. Ezek mind összefüggésben vannak a füstgáz hőmérsékletével, harmatpontjával és tömegáramával.

Bélelt kéménynek a nedvességérzéketlenség mellett vannak egyéb jó tulajdonságai is. Csak a vékony acéllemeznek kell átmelegednie, a béléscső körüli levegő hőszigetel, és ha véletlen kéménytűz lenne, ezek a csövek koromégés állóak.
Előzmény: Athes (15231)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15237
Szerintem csak simán beleakadt a topikba, és okoskodhatnékja támadt.
Előzmény: Törölt nick (15232)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15236
A kátrány a kevés levegőre, a nedves fára és a túl alacsony hőmérsékleten a kéménybe kerülő égéstermékre a válasz.
Ha béleltetsz, akkor is képződik a feltételek megléte esetén, csak a bélést nem károsítja, nem ivódik bele, nem okoz gondot.
Előzmény: Athes (15231)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15233

Azt hiszem, nem értettél meg: nincs pénz gépészre, és pont azért kérdezek, hogy ne kelljen másodjára nekifutni. Persze ha nem akarsz segíteni, akkor kénytelen leszek jobb meggyőződésem ellenére kísérletezni... Majd ha az újságban is megjelenik, hogy felrobbant a kályhám, akkor majd gyötörhet a lelkiismeretfurdalás, hogy "ha nem fukarkodtam volna a tanáccsal, még ma is élne szerencsétlen," de akkor már késő lesz. A végítélet napján majd felelned kell fiatal életemért... ;-)

Előzmény: tűz_tér (15215)
Athes Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15231
Tehát ha kibélelem a kéményt, nem baj, ha kátrányosodik?! Az inkább csak a kondenzálódás ellen jó, nem? Vagy a kátrány a kevés levegőre a válasz?
Előzmény: tűz_tér (15222)
Athes Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15230
Szia, legutóbb ma reggel hamuztam melegen. Még volt egy kis parázs a betétben, lekotortam a hamut, kivittem a hamutálcát, aztán ráraktam a rávalót, és égett a tűz. Ezt egy Idronál kihagynám.

Ma megnéztem egyet alaposabban, kb. 3l a hamutálcája. Biztos nem hetente kell üríteni...

Az adattábláján 239fokos füstgázhőmérsékletet írt.

Kicsit tartok tőle, hogy túl nagy lenne a betét, sok fából kell nagy tüzet rakni, nem lehet kis teljesítményen pötyögni vele. Kb. 2x akkora az égéstér térfogata, mint a mostani betétemé. Ha belegondolok, hogy ezt kell 2/3 részig megrakni... A világ összes fája nem elég + elolvadunk mellette. Lehet, hogy visszavonulót fújok, és Idro 30 lesz.

Köszönöm mindenkinek az eddigi tapasztalatokat.
Előzmény: rferi (15220)
halaloszto Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15229
azert lessed a villanyorat, mert lesz meglepetes...

vajk
Előzmény: Törölt nick (15228)
Pitylogós Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15225

Milyen házban tüzelsz el 150-200 mázsát?

 

Mi a 150nm-re (+pince de azt nem fűtjük) egész télre kb. 30q-t számolunk, fabrikettből... És a padlószigetelés még nincs kész.

Előzmény: Törölt nick (15223)
lila-akác Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15224
Szia!
Én Idro 50-el fűtök, ha valami érdekel konkrétan, nyugodtan kérdezz!
Üdv
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15222
A jó hatásfokú légfűtő tűzterek (~80%) névleges teljesítményen 300 °C feletti füstgázhőmérséklettel dolgoznak. A hatásfokjavítás egyik iránya évek óta, hogy igyekeznek 50-100 °C-kal megemelni az égőtér hőmérsékletét, a tökéletesebb égéshez (a kandalló nagy kompromisszuma a nagy üvegfelületen távozó sugárzó hő, ami "hiányzik" az égéstérből).

Ezzel szemben vízteres úgy kezdődik, hogy az égőteret körülveszi 40-50 liter jó esetben max. 90 °C-os víz, ami természetesen folyamatosan hűti is azt, majd a füst körbenyal a tűztér felső részében még egy hőcserélőt is.
Valahonnan el kell venni azt a plusz hőt, ami a jó hatásfokhoz kell.
Ezeket nevezi az angol terminológia waterjacket fireplace-nek, azaz vízköpenyes kandallónak.

Léteznek azok a vízteresek, ahol az égőtér körül nincs víz (vagy csak egy bélelt hátfal mögött kisebb mennyiség), gyakorlatilag csak a felső hőcserélőn van hőelvonás. Ezek közt vannak a legjobb hatásfokúak, de ezeknél kisebb a vízoldali teljesítmény aránya a teljeshez képest. Azaz nagyobb a sugárzó hő, nagyobb a légfűtő teljesítmény. Ezeknél az szokott a gond lenni, hogy túl nagy a hőleadás a nappaliban.

Szerintem logikus összefüggések. Elég megnézni egy rendes légfűtőbetét és egy vízköpenyes kandalló belsejét, szépen látszik mi a különbség az égés hatásfokában.

Kéménytől függően min. 120-150 °C körül kell lenni a kilépő füstgázhőmérsékletnek, hogy ne legyen kondenzáció.

Mivel a vízköpenyes kandalló gyakorlatilag egy lemezkazán (még ha marketing szempontból szarul is esik kimondani :)), helytállóak a meglátásaid. Tehát nézzük meg egy lemezkazán hatásfokát, amin tudvalevően egy kisméretű szigetelt ajtó van.

Az sem véletlen, hogy minden faelgázosító leírása úgy kezdődik, használjon nedvesség érzéketlen kéményt, vagy béleltesse ki azt. Az sem, hogy a garancia feltétele a visszatérő vízhőfok korlátozása.
Előzmény: Athes (15217)
Zoltanovics Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15221

Üdv Legirepa!

 

Ha jól látom, ez egy huzatszabályozó?Nemde?HA nem akkor bocs.

Leírnád ennek a gyakorlati működését?Mi alapján szabályozza a huzatot?

Nekem is leiler kéményem van, s nekem csak eső elleni sapka van rajta, de ugyanúgy beleesik az eső.

Viszont lehet, hogy egy kicsit nagy a huzatom.

Emiatt gondolnék én is ilyet.

30 rugórt már lehet is kapni.

Előzmény: legirepa (15193)
rferi Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15220

Egyszer próbálj meg _bármit_ melegen hamuzni.

Soha többet nem akarod majd.

A meleg hamu úgy szétszáll a lakásban, hogy megőrülsz tőle.

Nekünk a vegyestüzelésben akármikor lehetett hamuzni, hiszen külön ajtó volt rá.

De azt is csak nagy szükségben, kurvahidegben hamuztuk melegen, mert amint kivetted a hamuzólapátot (ami passzentosan ahhoz a kazánhoz készült) a kazánból, egy kis része azonnal felszállt, és mindenhol máshol ülepedett le a helyiségben, összekoszolva a berendezési tárgyakat, falat, mindent.

Előzmény: Athes (15210)
ronkovik Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15219
Nekem is 50-esem van, (biztonsági hőcserélős, zárt rendszerbe közvetlenül illeszthető) de sajnos még nincs beépítve, (hosszú történet) a külső levegő megoldható, de ehhez vagy megveszed a gyári cuccot, vagy megcsinálod(tatod), a sec. levegő nem szabályozható, fix. Szerintem kb. annyira macerás tisztítani a kandallót, mint egy csk-t, még egy vegyestüzelésű kazánban is ritka a folyamatos tüzelés hamuzás nélkül, pedig ott megoldható a tisztítás.

Az idro 30 kisebb, kisebb a füstcsőcsatlakozása( asszem 150, vagy 160mm) van beépített pillangószelep a külsőlevegő csatlakozójában, amit egy bovdennel lehet működtetni, mondjuk a teljesítménye is kisebb, de lehet,hogy ez is elég.
Előzmény: Athes (15210)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15218

http://www.edilkamin.com/ita/doc/menu.swf

 

Aki bekötési sémákat akart, itt megnézheti.

Füstgáz hőmérséklet az EDIL berendezéseken 140 - kb 300 Cfokig van.

Ez nem a víztértől függő dolog.

Előzmény: Athes (15217)
Athes Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15217
Az Edilkamin vízteres vaskályhának adattáblája szerint a kilépő füstgáz 300 fok körüli. Úgy emlékszem, hogy az Idro-ra is hasonlóan magas hőmérséklet van írva. Egy jó vegyeskazán 200 fok alatt pöfög. A véglet a 140-160 fok körüli fealgázosító kazán.
Agyon csak kis teljesítménynél/rossz tüzelésnél hül a füstgáz, vagy a 300 fok is agyonhűtöttnek számít?
Előzmény: tűz_tér (15216)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15216
Sajnos nem tudod megúszni a bélelést.

A vízteres kandallók jellemzően nagyon alacsony füstgázhőmérséklettel dolgoznak, amivel egy erősen túlméretezett kéményt kellene üzemi hőfokon tartanod. Már a magassága miatt is meggondolandó lenne nem csak a keresztmetszet miatt.
A falazott kéményben nem engedhető meg a kondenzáció, annak csúnya (és büdös) következményei vannak.

Ezek a falslevegős cuccok a legrosszabbak amit betehetnél, azok mindenképp mégtovább hűtik a füstgázt. Ezért írtam korábban, hogy azok az enyhén túlméretezett kéményeknél is nagy körültekintést igényelnek.
Előzmény: mclasky (15201)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15215
Ne akard megúszni a gépészt, legalább tervezés szinten ne. Ez így nem fog működni, több okból sem. Gépész kimegy hozzád, 30 perc alatt kitalálja, mit hová tehetsz.
A biztonsági szelepeket semmiképp nem viheted 3 m-re, az nagyon távol van.
Ha veszed az egész beruházás költségét, nem lesz olyan nagy összeg a gépész, ha összeraksz valamit, ami nem működik, már a második nekifutás többe fog kerülni.

Riasztó egy csőtermosztát és egy csengő, kapcsolóval. Ha 85-90 °C-nál bejelez, kinyitod a kályhaajtót, széttúrod a rönköket. Hűlni fog tőle a víz.
Ha termoszelepes radiátorok vannak, nyithatod az összest, az is segít.
Előzmény: Törölt nick (15192)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.04 0 0 15214



1. tágulási tartály úszósszeleppel
2. lefújószelep
3. termikus leeresztőszelep
4. keringtető szivattyú
5. termosztatikus keverőszelep
6. hőérzékelő szonda (NTC)
7. vezérlő egység
8. hőcserélő

A biztonsági - és a tágulási vezeték min. átm. 25 mm. Vezérélés megoldható csőtermosztátokkal-relékkel is, de mivel neked a másik oldalt is kell vezérelni, érdemes beruházni egy kész egységbe.
A hőleadó oldalon legyen legalább egy nagyobb radiátor, amin nincs termoszelep.

A rajz a gépészkivitelezőt nem helyettesíti!
Előzmény: gyurika55 (15181)
BSzTom Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15213
Könyvjelzőbe került, köszi az infót.
Építenék én sok ilyen "kandallót", csak jöjjön sok megrendelő, aki ilyet szeretne. :))
BSzTom
Előzmény: fine77 (15091)
BSzTom Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15212
Hát azt nem annyira. :) Viszont állítólag jól fűt. :)
Előzmény: misbelief (15087)
Athes Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15211
Mégis elment...
Előzmény: Athes (15210)
Athes Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15210
Sok emberrel és a feleségemmel beszélgetve kezd a döntés a teakályháról az idro 50 felé tolódni. Tudtok működési tapasztalatokat mondani? Úgy tudom, számos topictárs használ ilyen betétet. Ez már külső levegő bevezetős, ugye? Mennyire kormolódik, mennyi meleget ad levegőre? Mennyire macerás, hogy csak hidegen lehet hamuzni? Nem gond ez a majdnem folyamatos használatnál? A szekunder levegő állítható rajta? Szívesen veszek minden okosságot.
Athes Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15209
Sok emberrel beszélgetve kezd a döntés idro 50 felé tolódni. Tudtok működési tapasztalatokat mondani? Úgy tudom, számos topictárs használ ilyen betétet. Ez már külső levegő bevezetős, ugye? Mennyire kormolódik, mennyi meleget ad levegőre? Mennyire macerás, hogy csak hidegen lehet hamuzni? Nem gond ez a majdnem folyamatos használatnál? A szekunder levegő állítható rajta? Szívesen veszek minden okosságot.
majkel Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15208
Előzmény: majkel (15207)
majkel Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15207
Előzmény: majkel (15206)
majkel Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15206

ez még nem volt huzatszabályzó témában:

 

http://www.haassohn.com/de/produkte/zugregler

gyurika55 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 15205
Koszonom.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!