Keresés

Részletes keresés

jtx Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15432
Gyakorló kandallósoktól szeretném megkérdezni:
ismerősöm új háza építésénél nem tervez kandallót, mivel a mostanival problémája, hogy ha kinyitja a tűztér ajtaját (akár megrakáshoz, akár a hamu kiszedéséhez), akkor a lakásba mindig beszáll a hamu, korom, füst, stb. tehát koszol.

Ez mindig így van, vagy csak rosszul épített kandallónál? Bocs, ha nagyon láma a kérdésem...
F.Nikolett Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15431
Hú az lemaradt, hogy gázzal 21 fok körül volt az egész lakásban,
most kandallóval meg a leghidegebb helyen is 24 fok.
A 29-30 fokos nappaliról nem beszélve.
Néha jólesik bemenni a szobába hűsölni a 24 fokba :-)
Azért ez sem mellékes.
Előzmény: F.Nikolett (15430)
F.Nikolett Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15430
Nem értek veled egyet.
Tavaly 220 000 Ft-ot tüzeltem el gázzal, pedig beleestem a gázár támogatottak
körébe, igaz csak az utolsó sávba.
1600 Ft-ért vettem a fa mázsáját, úgy nézem 40 mázsából ki tudok fűteni egy telet,
de max. 50 mázsából. Ugye ez 80 000 Ft.
Vadonat új építésű kandallóm ( tűztér+burkolat) meg egy fél Leirer kémény
nem éri el a 200 000 Ft-ot.
Vagyis cirka 280 000 forintban vagyok 1 évi tüzelőanyagot is beleszámolva.
És a tavalyi tél sem volt keményebb
Én úgy látom, mintha jövőre - azaz már idén év végén :-) "meg vagyok térülve"

Persze biztos sokan megkérdőjelezik hogy ezek valós adatok, de minek hazudnék.
Ha már itt fórumozunk, akkor csak egy új lap megnyitásába telik és könnyen
megtalálható mit hol lehet éppen olcsóbban beszerezni.
Például Leirer kéményt itt.
http://www.epare.hu/index.php?kat=45&marka=21&id=486
Mivel nekem a padlás szintig öntött beton kéményem van, csak onnan kell tovább mennem. 50 000 ből megvan.
Előzmény: moonshadow (15382)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15429

Igazad van. De csak akkor béleltethet a tüzelő berendezés váltás van.

 

Más.

Kérte valaki a dupla szelepes biztonsági szelep bemutatását.

Íme

CALEFFI 544

www.caleffi.com

 

http://kepfeltoltes.hu/100107/DSC00257_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/100107/DSC00259_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Talán látható.

Az egyik kép egy AQUATONDO 22-es kpl gépészete, két körre osztva.

Emelet fsz, csak radiátor fűtés.

A másik a szelep beépítve közeli kép.

Előzmény: tűz_tér (15415)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15428
de most tényleg, csak kíváncsiságból: miből kellett volna régen építeni a kéményt, amíg nem voltak ezek a szemfüles sch lei és társaik?

(km. téglából is persze van sima meg nagyszilárdságú, az utóbbiból tömör meg lyukacsos, tehát lehet válogatni)

de régen miféle építőanyag volt a téglán kívül? a kőmíves is azt tanulta, tanulja: kéményt falazni, belülről javított meszeshabarccsal kikenni körre. szerintem.
Előzmény: tűz_tér (15425)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15427
a helyi kéményseprővállalat vezetője ezt jrta nekem:

"a szabvány változás 2006 novemberi, tehát az azelőtt kiadott engedélyekre nem vonatkozik a béléscső kötelezettség, de erősen ajánlott szilárdtüzelésnél is. (gáznál kötelezező)"

egy ímélben pontosította az időpontot:

"2006. decedmber 1-től változott"

nekem ebből egyértelmű, hogy nem kell béleltetnem. szabványokat keresgetni meg nincs kedvem, elhiszem nekik.
Előzmény: kutyala (15426)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15426
tehát az a többezer (10ezer) béleletlen téglakémény mindig is szabálytalan volt (mi másból építették volna a kéményeket)?

ilyen életszerű szabályozás csak Mo-on lehet...
Előzmény: tűz_tér (15425)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15425
Megnéztem konkrétan, a legrégebbi szabványom, az 1986. január 1-től volt hatályos, abban az a pont, amire hivatkozással bélelni kell, szóra-szóra úgy szerepel, mint a jelenleg hatályos szabványban. Kisméretű téglának meg sosem volt kéményépítésre alkalmas minősítése. Azaz csak a szolgáltató hozzáállásán múlik, kéri vagy nem.

Tanulság (amit én is csinálok), hogy kikérem előre a helyi kéményseprő véleményét. A sok rémtörténet ellenére, többnyire normálisak emberek dolgoznak ott is. Egyszerűbb, mint utólag vitázni.

A 12 cm védőtávolság leginkább kéménytűz esetére van kitalálva. Teheted azt, hogy kalciumszilikát lappal kiváltod a lambériát a kémlény körül, flexragasztóval legletteled, teszel rá egy dörzsvakolatot. Az nem fog durván elütni a ház stílusától.
Előzmény: kutyala (15417)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15424
semmi gond, megoldottuk :) csak néha tényleg azt érzem, hogy ami menő, divatos, abban nagyon sokan olyanok is nyomulnak, akik a 90-es évek balatonparti vendéglátós-hiénáira emlékeztetnek (elég közelről láttam azt a világot...).

így persze még jobban megbecsüli a tisztelt közönség a tisztességes mestereket. van ennek haszna is :)
Előzmény: tűz_tér (15423)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15423
Én kérek elnézést :)
Előzmény: kutyala (15416)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15422
Hogy számoltad ki?
Előzmény: micimacho (15398)
dpek Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15421
Kösz.
Előzmény: tűz_tér (15412)
cdl1 Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15420
Az importör, aki behozza az országba. Így marad a garancia természetesen.
Csak így kérd a forgalmazótól.
Nem tudom hol laksz, Debrecenben vettem.

Tőlük

A hozzászólásaimban leírtam sok mindent, nézd meg.
Klikk a nevemre, ezt a topikot keresd.
Előzmény: Notes (15418)
dpek Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15419
Radiátorral is ugyan olyan hatékony. Erről is van grafikon
Bővebben itt található az utolsó bekezdésben.
Ráadásul ez még a régi vastagcsöves(szigeteletlen) gravitációs rendszer termofejek nélkül.
Előzmény: HegyenVolgyon (15408)
Notes Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15418
Ó ez remek! Megírnád, hogy ki alakította át? És persze megesz a kíváncsiság, hogy milyenek a tapasztalataid velel!? :)
Előzmény: cdl1 (15413)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15417
két éven belül be kell nyújtani a papírt, hogy elkezded, innen van 5 év, ami kétszer hosszabbítható a lakhatási engedély megkérése előtt. szakvélemény nem volt, csak az építész írta a műszaki leírásban, amit, de az engedélyezés időpontjakor érvényes MSZ vonatkozik rá (ha lett volna szakvélemény, nyilván az lett volna benne, hogy az érvényes MSZ alapján nem kell bélelni).

a nagyobb baj az, hogy fafödém van, és egyetlen épjtészt sem találtam, aki meg tudta volna mondani nekem, hogy a deszka és a kémény között lévő 12cm-es sávot hogyan lehet kulturáltam megoldani, hogy ne legyen lukas a födém.

miután néhány hétig tapogattam a kéményt, úgy gondoltam, oda is jó lesz a lambéria. ezzel még bajom lesz...
Előzmény: tűz_tér (15415)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15416
adott szituban nem számolok rosszul: a mester a szomszéd faluban lakik, az anyagot én vettem, a rajzokat én csináltam (amit megkapott, méretezve satöbbi). tehát neki oda kellett volna jönni, és megcsinálni. leredukáltam neki a 100 munkaórát jócskán. ha a megvalósítást négy napnak veszem (mert mindennel együtt enyni volt kb, és ez reális az építésre), akkor az cirka 6000 ft-os bruttó óradíj. ez azért egy kicsit sok. most gyorsan kiszámoltam, hogy hányszorosa az én bruttómnak, de le se merem írni... pedig nem (dupla) minimálbért keresek.

neki egyszerűen akkor nem volt kedve (ideje) megcsinálni. emberismeretem ezt mondatja velem. én megértem, de akkor mondja azt, hogy nem tudja elvállalni, sokkal tisztességesebb.
Előzmény: tűz_tér (15410)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15415
A kiadott építési engedély 2 évig érvényes (ha jól emlékszem). Ha volt az engedélyezési eljárásban előzetes kéményseprő szakvélemény, akkor a lakhatási engedély megkérésénél nyilván a kéményseprő nem bírálhatja felül az előzőt. A lakhatásid után még 180 napig szintén nem.
Utána akár béleltethet is.
Előzmény: kutyala (15409)
dpek Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15414
Azt tudni kell, hogy nem labor körülmények közt volt a mérés, nem ipari hitelesített műszerekkel, a fa fajtája sem volt teljesen egyforma. A hatásfok nem számolt, hanem egy minimum. Kb. 140-150 fokos átlag füst hőfoknál lenne 85-90% a külföldi oladalak szerint. Mivel itt kicsit magasabb(170-180), amiből lehetne még kinyerni, így ezért kb. 80%-ra van megadva lefelé kerekítve. Ami bent van nálam sima légfűtéses, 140 fokos átlag kimenő füst hőfokkal, merem állítani hogy van 90%-os.

A teljesítmény meg az előremenő görbéje valóban kicsit púpos az elején, de a visszatérő már közel sem annyira, a radiátorosnál 4-6 fokot ingadozik, nálam a pf-nél meg 2-3 fokot. A falon lévő higanyos hőmérő meg sem mozdul. Az érzékenyebb digitális a pf-nél 0.5, a radiátorosnál max 1 fokon belüli ingadozást mutat.
Csak ennyire egyenletes.
Kicsit csalós a grafikon, mert elég púposnak látszik a kis teljesítmény miatt.
Valójában a teljesítmény ingadozás csak 2-3kW.
Ha ezt egy 10-20-30kW-os sima kazán vagy vízteres kandalló grafikonján ábrázolnánk, szinte egyenes lenne.


Előzmény: micimacho (15398)
cdl1 Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15413
Szia.
Én egy Seguin Celsiust használok.Az importőr alakította át külső légbevezetésesre.
20000 huf volt plusszban.
Előzmény: Notes (15411)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15412
Gratulálok nektek, szabadidőtöket nem kímélve ismét alkottatok valami előremutatót.
Előzmény: dpek (15397)
Notes Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15411
Félreértés ne essék, tisztában vagyok vele, hogy a kandalló nem csak a fűtésről szól, hanem egy kicsit hobbi is. És igen, én is imádom a ropogó tűz látványát, hajlandó is vagyok áldozni rá, csak az arányok elsőre durvának tűntek. :)

Valszeg az lesz, hogy a külső levegő bevezetést, és a padlás légcsövezését mindenképpen megcsinálom. Kéményt csinál a Leier is, kicsit olcsóbb mint a Schiedel, valószínűleg jó lesz.
A burkolat a lehető legegyszerűbb lesz. Láttam pl. csupasz kisméretű téglával kirakott kandallót, ízléses volt. Talán az olcsóbb mint a mészkő + fapárkány stb.
Temporis valszeg nem lesz, inkább valami kicsit olcsóbb. Mondjuk egy Seguin Celsius, plusz egy konvekciós burkolat (bár nem tudom, hogy ez a tűztér tud e külső levegőt fogadni).
Ajánlhatnátok valami jó tűzteret! ;)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15410
Nem sértődöm meg, mert rosszul számolsz :)

Egy rendes kandalló felmérése, tervezése, egyeztetése megrendelővel, anyagok beszerzése, felépítése 80-100 munkaóra. Hogy sok 2500-3000 Ft/óra, az nézőpont kérdése.
Ezt általában mindenki a saját órabérével veti össze, csak rosszul.
Amikor a saját bért számolod, akkor ne a nettó jövedelmedből indulj ki, de még csak ne is a közterhekkel növelt bruttó béredből, hanem abból, amit óránként a munkaadódnak megtermelsz.

Másik megközelítés, hogy mikor az ember dolgozik, akkor az idejét adja el. Számold össze, hány órát töltöttél el a kandallóval, míg felépült. Számold bele a tervezgetést, a különböző ötletek elvetését, a tűztér beszerzését, hazaszállítását, anyagbeszerzést, a sok emiatt net előtt töltött órát esetleg amit kétszer csináltál meg mire egyszer jó lett, amit eltelefonáltál emiatt és még biztosan kihagytam valamit.

Így azért már árnyaltabb a kép.
Előzmény: kutyala (15402)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15409
én éppen ezért írtam egyszer, amit a helyi kéményseprő nekem mondott: a szabvány változása (szilárdtüzeléshez is béleltetni kell) a már kiadott építési engedélyekre NEM visszamenőleges hatályú. vagyis nekem 2006 novemberben nyomták a pecsétet az ép.engedélyemre (amin van egy új falazott kémény), és a szabvány asszem dec 1-én változott, tehát nekem NEM kell béleltetnem. feltételezem, ez a nem visszamenőleges hatály a 20-50-100 évvel ezelőtt épjtkezőkre is áll(na).
Előzmény: tűz_tér (15407)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15408
Nekem átjött ennek a lényege. Egy jól szigetelt házban egy nagy tömegű padlófűtésre kötve az a csökkenő teljesítmény pont elég, hogy egész nap ne hűljön ki a padló. A diagram szerint 22-24 fok között ingázik. Így összejöhet az átlag 21 fok léghőmérséklet.
Végül is olyasmi, mint amikor egy nagy térfogatú puffertartályt felfűtesz 2 óra alatt, majd egész nap folyamatos keringetéssel veszed ki belőle a hőt. Csak itt nem víz tárol, hanem samott.

Viszont a leírásban van egy jó adag hókuszpókusz, már ami a vizes részét illeti, mert valahogy annak a víznek át kell vennie a hőt a samottól, mégpedig nem is akármilyen hatásfokkal, ha jól értelmeztem. Biztos feltaláltak valami újdonságot ezzel kapcsolatban, csak még nem védette le, ezért nem akarja elárulni... :-)

Mondjuk olyasmit el tudok képzelni, hogy nem a tűzteret fonja körbe egy csőkígyó, ahogy írta is, hanem mélyen a samottban van vezetve a víz, ahol már nem befolyásolja a magát az égés hatékonyságát az amúgy is minimális hőelvétel, amit a padló folytat.
Valószínűleg radiátorral nem tudna hatékonyan működni a rendszer a jóval nagyobb dt miatt.
Előzmény: micimacho (15398)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15407
Feloldjam neked az ellentmondást?

A kéményseprő szakvélemény 180 napig érvényes.

Az ellentmondás inkább abban van, hogy ha a kéményseprő ezelőtt pár évvel szilárdtüzelésre alkalmasnak minősített egy béleletlen téglakéményt, akkor most miért akarja kibéleltetni a szabvány egy olyan pontjára hivatkozva, mely az elmúlt pár évben nem változott?

Jancsikályha bekötéséhez is kell a kivitelezői nyilatkozat, de ez szerintem is vicc.
Előzmény: kutyala (15396)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15406
nem esett rá az előtte tespedő macskára, semmi gond :)

igazából szerintem az történt, hogy a nyitogatástól, és mert talán egy kicsit szorult a lyukban az a csap, mindig egy irányba tekeredett, csak mivel árnyékban van ott fönn, nem néztem. az alsó zsanér meg a kilincs fogta reggelig (hamukotróvassal beemeltem az ajtót a helyére), reggel meg két mozdulattal visszanyomtam a helyére a pöcköt. mondjuk alul valami keresztcsapocska foghatná a nagyot, de ezentúl ránézek néha.
Előzmény: tűz_tér (15403)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15405
Ez így egyben egyelőre csak Budapesten igaz, persze ha a FŐKÉTÜSz illetékességi területén élsz, akkor ez nem vigasz.
Előzmény: Notes (15394)
kutyala Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15404
off

mégegy sztori: először tapasztott (épített) kemencét szerettem volna. az egyik fazekas ismerősömet kérdeztem, ogy tud-e valami ismerőst, aki csinál ilyet, és jól dolgozik. adott egy számot, hivatkozzak rá. oké, fölhívtam, mondom sima kemence, semmi extra. mondott pár éve 800ezer körüli árat.

gondoltam, ebből nem lesz biznisz. utána találkoztam az ismerőssel, mondom neki, hogy fölhívtam a srácot. nagy vigyor: és mennyit mondott, milliót? ezután elárulta, hogy a srác milliomos újgazdag sznoboknak épít kemencét meg csikótűzhelyeket (mer azmost menő), és akármennyit kér, kifizetik neki. egy őrségi öreg mester lehet, hogy harmadából kihozza, csak ilyet meg nem találtam.

on
Előzmény: kutyala (15402)
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.07 0 0 15403
Nem hallottam még ilyenről, de nyilván nem vigasztal, hogy épp a tied a kivétel. Dobj egy mailt, kitalálunk valami ellentételezést a kellemetlenségért.
Előzmény: kutyala (15384)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!