Keresés

Részletes keresés

commandeer Creative Commons License 2007.05.11 0 0 29
Üdv Hunterkiller! A civilek támadása a Vihar alatt volt és az már a háború vége. Addig ezek a "békés és ártatlan" civilek haszonélvezői voltak a Szerb csapatok szabadrablásainak, menedéke és támogatója a félkatonai alakulatoknak és biztos támaszai a Milosevicsi politikának! Innéttől fogva mindenek voltak csak nem ártatlan civil lakosok. Vagy úgy érzed hogy amíg az erőszakot és a bűnt támogatják, addig békés polgári lakosok, majd a megtorlásnál ártatlan áldozatok?
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.11 0 0 28

Üdv HUNTERKILLER...

Miért volnál kötekedő, ha nem érthetően írok, nem a Te hibád. Így kellett volna, hogy szóljon: - Még a háborúban is tiszteltem őket.

Különben a szerb félkatonai szervek kegyetlenkettek a legtöbbet, de ellenük könnyebb volt harcolni mint a reguláris szerb katonaság (JNA) ellen...

Sok horvát fogoly köszönheti életét egy-egy JNA-s tisztnek.

Bizony a muszlimok sokkal keményebbek voltak, meg kell jegyeznem egy fontos tényezőt, ellenük mi horvátok harcoltunk idegen földön, és ez sokat jelent...

Josic...

Előzmény: HUNTERKILLER (26)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.11 0 0 27
"De kihagyod hogy a ZNG RH a HVO és az A BIH egy percet sem harcolt szerb területen, és légierejük sem bombázta a hátországot!"-Ez igaz!
Viszont bombázta meg ágyúzta a menekülő civileket (szerbeket).
Talán sajnálod az elmaradt lehetőséget?
Előzmény: commandeer (24)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.11 0 0 26
Üdv Josic Julian!
"A háborúnak vége van részemről, a szerbekkel is olyan tisztelettel beszélnék mint veled... Mert megtanultam már rég tisztelni az ellenséget..."-még mindig ellenség? :-)
Jól van na, én egy ilyen piszok kötekedő alak vagyok! :-)
Azért érdekel engem a polgárháború mert itt zajlott mellettünk és egyébként is kötődöm a balkáni népekhez.
Én mégis polgárháborúnak nevezem mert a népesség elég kevert volt és rengeteg nemzetiség élt öszevissza.
Kérdezhetek valamit?
Melyik volt a keményebb ellenség (mármint mint katona) a muzulmán vagy a szerb.
Egy ismerősöm aki szintén kint harcolt nagyon lenézte a szerbeket a gyávaságukért (ö gyávának tartotta őket).
Üdv!
Csorbics Barnabás

Előzmény: Josic Julien (25)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.11 0 0 25

Üdv HUNTERKILLER...

Nem hiszem, hogy nagyon fényeztem a horvátokat, majd ha elolvasod a könyvem meglátod:) Csak próbáltam legjobb tudásom szerint harcolni az oldalukon...

Az tény, ők követték el a legkevesebb háborús bűnt, mégis velük bánnak a legszigorúbban.

A háborúnak vége van részemről, a szerbekkel is olyan tisztelettel beszélnék mint veled... Mert megtanultam már rég tisztelni az ellenséget...

Josic...

Előzmény: HUNTERKILLER (23)
commandeer Creative Commons License 2007.05.11 0 0 24
Szia Hunterkiller! A Horvátok sem ma született bárányok, ez igaz. De kihagyod hogy a ZNG RH a HVO és az A BIH egy percet sem harcolt szerb területen, és légierejük sem bombázta a hátországot!
Előzmény: HUNTERKILLER (23)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.11 0 0 23
Nem rosszból mondtam csak kezd egy kissé a horvát hadsereg az igazság fényestekintetű bajnokává válni pedig nem voltak olyan makulátlanok.
Az egyik (másik itteni topic-ban) azt írtad hogy azok akikről dalok szólnak hősök!
Nos Zslejko Raznatovicsról szól egypár dal és nem tartom makulátlan fickónak.
Bár kétségkívül szerette a népét (egyfajta módon)
Bocs még nem olvastam a könyveidet csak bele bele olvasgattam.Majd ha képben leszek talán még társalgunk.
"Sajnos, hogy a szerbek között kevés magyarul tudó van, érdekesebb lenne a topik..."-gondolod megtűrnék?
Üdv!
Előzmény: Josic Julien (22)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.11 0 0 22

Üdv HUNTERKILLER...

Igazad van általában egy háborúban, mindég annak a félnek van igaza amerről nézzük. Szerintem a horvátoknak tényleg igazuk volt, a salyátjukat védték... Sajnos, hogy a szerbek között kevés magyarul tudó van, érdekesebb lenne a topik...

Üdv... Josic..

Előzmény: HUNTERKILLER (21)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.11 0 0 21
Kár hogy a másik oldalról senki sem szólal meg.
Talán teljesebb lenne a kép.
commandeer Creative Commons License 2007.05.11 0 0 20
Sziasztok! Jómagam is harcoltam a térségben és st. Lászlón is. A falu a háború kitörésekor zömében magyarok lakta település volt. A védelem is a helyi parasztokból szerveződött akiket felfegyvereztek. Ehez jött még hozzá az ENE néhány külföldi és anyaországi magyar részvételével. Sikeresen védték a falut míg a Horvát kormány úgy nem döntött hogy a falut beáldozza mint Vukovárt, és az ott végbemenő vérengzésből politikai tőkét kovácsol. Horvátország mihamarabbi nemzetközi elismerését és a fegyverembargó feloldását. A védfők nem aszisztáltak ehhez és egy hajnalban leléptek. A vérengzés azért nem maradt el mert a csédók egymást lőtték le. Horvátország bármely városa jobban áll a háború nyomainak eltüntetésével mint Budapest.
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.11 0 0 19

Tiszteletem Mindenkinek....

Örülök, hogy végre nyillott egy ilyen témályú topik is, több mint öt évet szolgáltam a horvát hadseregben, már előtte is 15 év katonai tapasztalatom volt, ha a nevemre kattintatok láthatjátok a helyeket ahova eddig írtam és sok fényképet...

Remélem jokat beszélgetünk majd...

Üdvözlettel... Josic...

wolfline Creative Commons License 2007.05.10 0 0 18
Bocs "Különleges hadviselés "
wolfline Creative Commons License 2007.05.10 0 0 17
A Különleges hadműveletek topic-ban olvashatsz a Jugo polgárháborúról cikkeket -üdv wolfline
-Zoki- Creative Commons License 2005.12.17 0 0 16
szeva,

Főképp a déli részen folyt a háború Horvátországban. Karlovac-nál tudták megállítani a szerbeket.
Sok helyen szándékosan hagyták meg a háború nyomait. Vannak félig lerombolt szellemvárosok is délen (Zadar, és lejjebb).

Van egy kis emlékpark szerűség Karlovac déli külvárosában Turanjban itt volt a legvégső harc a Vihar hadművelben :

Turanj1

Turanj2
petike23 Creative Commons License 2005.09.23 0 0 15
up
M62 265 Creative Commons License 2005.07.24 0 0 14

Van egy könyv a témában, mégpedig Földi József: Vérdíj. ("Horvátország hőse vagyok").

Egyszer érdemes elolvasni, bár eléggé Rambo-hangulatú a könyv.

 

Más:

Tegnap este volt egy riport a Fókuszban (Híradóban?), hogy a Dalmát tengerparttól 15 km-re mennyi aknásított terület van, és hogy emiatt a turisták mekkora veszélyben vannak.

ftonyo Creative Commons License 2005.07.23 0 0 13

"A szlavóniai színmagyar Szentlászló falvát a horvátok és a szerbek együttes erővel a földdel tették egyenlővé. Miért? Mert magyar. Tavaly mentünk át rajta, nagyon szépen épül újjáfelé."

 

Ismételd át a történelmet....

 

Miaz hogy a szerbek és a horvátok.. meg azért, mert magyar?!

 

Szentlászló 1991-ben NEM volt szinmagyar, és az ottani magyarok és horvátok + a nemzetközi önkéntesek EGYÜTT védték a falut a Jugó néphadsereggel ésa csetnikekkel szemben.

Szlavóniában számtalan más, horvátok és magyarok által lakott falut is szétlőttek a SZERBEK, mert nagy-Szerbia részeként kivánták látni. A helyiek meg nem.........

Előzmény: Konnektororrú (3)
petike23 Creative Commons License 2005.07.22 0 0 12
Gyalogsági aknára lépett egy turista Horvátországban

Aknára lépett és súlyosan megsérült egy holland férfi a dél-horvátországi Vis szigetén, miközben egy hegyen sétált. A szerkezetet valószínűleg a kilencvenes években kivonuló jugoszláv szövetségi hadsereg hagyta maga után.

MTI (ugyelet@mail.index.hu)
2005. július 21., csütörtök 11:44



Aknára lépett és súlyosan megsebesült egy holland turista a dél-horvátországi Vis szigeten, közölte csütörtökön a horvát rendőrség. A 27 éves férfit katonai helikopterrel szállították kórházba, ahol a bal lábát amputálták. A turista séta közben, a Hum hegyen lépett rá a gyalogsági aknára.

A szigetet nem a délszláv háborúk idején elaknásított területek között tartják számon, a robbanószerkezet valószínűleg mégis abból az időből maradt ott. A szigeten Jugoszlávia fennállása idején a szövetségi hadsereg tartott fenn bázist. A rendőrség szerint az aknát ők hagyhatták hátra, amikor az 1991-1995-ös szerb-horvát háború végén kivonultak onnan.

A horvát aknamentesítő szolgálat központja szerint az egykori jugoszláv tagköztársaság területén még mindig mintegy hétszázezer gyalogsági akna található. Több mint száztíz civil és több aknaszedő vesztette életét a háborúból hátramaradt aknáktól és fel nem robbant lőszerektől.

Az adriai ország 2004-ben nyolcmillió turistát fogadott, azaz kétszer annyit, mint Horvátország lélekszáma.

M62 265 Creative Commons License 2005.07.22 0 0 11

Remélem, felpörög ez a topik....

A minap hallottam a rádióban, hogy (talán) a KRK-szigeten aknára lépett egy holland turista, az egyik lábát amputálni kellett.

2 évvel ezelőtt jártam Belgrádban vonattal, átutazóban. Érdekes volt, ahogy a vonat a Duna-híd előtt hirtelen elkanyarodott, és egy volt közúti hídin haladt át a folyó felett. A túlparton újabb hirtelen kanyar, és visszatért az eredeti nyomvonalra.

Tavaly nyáron Splitbe vonatoztam: óriási sziklás dombok, 1-1 elszórt kicsi házzal, s mind szétlőve....

petike23 Creative Commons License 2005.07.22 0 0 10
Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.06 0 0 9
Szarajevó 2000-ben, amikor arra jártam, így nézett ki.

http://www.wereldreis.net/sarajevo1.jpg

Amire tavaly mentünk át rajta, már elképesztő fejlődésen ment keresztül. Az olaj-arabok rengeteg pénzt pumpálnak a muzulmán bosnyákoknak, és ez meg is látszik. Minden minaret szépen áll, de a "világi" épületek is baromi módon épülnek. Nagy a kontraszt a "Boszniai Szerb Köztársaság" (Horváto-dól délre eső terület) szegénysége, és a muzulmán, meg főleg a horvát részek (Hercegovina, a Neretva folyó környéke) fejlődése között.

Tuzlánál az egyik buszmegállóban láttunk egy tinédzsert, akit láthatóan meglőttek az arcán, és ronda heggel forrt össze.
Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.05 0 0 8
"Kicsit" bele vagyok zizzenve Dubrovnikba, és nem tudom megbocsátani, hogy pusztán irigységből szétcsapatták.

Dubrovnik
Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.05 0 0 7
Amikor a Dubrovnik óvárosa előtt fekvő Lokrum szigeténél búvárkodtam, akkor találtam egy "Vojna Policija" (Háborús rendőrség) feliratú kordonszalagot a tengerben.
(OFF: Lokrumon van egyébként Habsburg Miksa kastélya, aki később Mexikó uralkodója lett, és akit Benito Juarez-ék koncoltak fel a függetlenségi balhéban.)

A Dubrovniktól délre fekvő Cavtat városka hegytetei temetőjében (is) nagyon sok az olyan sír, amin a halálozás dátuma 1991-1992.
OFF Egyébként erről a cavtati temetőről mondják, hogy az itt nyugvóknak van a világon a legjobb kilátásuk, amiben van igazság.

A Srdj-hegyen vannak részek, ahol a mai napig szó szerint bokáig lehet járni a töltényhüvelyben.
gróf Drakula Creative Commons License 2005.07.05 0 0 6
Bocsánat, tehetetlent szerettem volna írni:)
Előzmény: gróf Drakula (5)
gróf Drakula Creative Commons License 2005.07.05 0 0 5
Mindegyik link nagyon jó.Szentlászló esetén érzem magam baromira telhetetlennek, hogy az itthoniak nagy része közönyös a határon túliakkal szemben:(
Előzmény: Konnektororrú (4)
Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.05 0 0 4
Angolosoknak a dubrovniki ostromról:

http://www.univie.ac.at/spacesofidentity/_Vol_5_1/_HTML/Pavlovic.html

http://www.ess.uwe.ac.uk/comexpert/ANX/XI-A.htm

Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.04 0 0 3
A szlavóniai színmagyar Szentlászló falvát a horvátok és a szerbek együttes erővel a földdel tették egyenlővé. Miért? Mert magyar. Tavaly mentünk át rajta, nagyon szépen épül újjáfelé.

Link a témára:

http://www.compunet.hu/szentlaszlo/home.htm
petike23 Creative Commons License 2005.07.04 0 0 2
Esetleg valaki tud jó linket a témában..?
Törölt nick Creative Commons License 2005.07.04 0 0 1
Jó topik, már rég várok egy ilyenre. Igen hiányosak az ismereteim a délszláv háborúval kapcsolatban, jó lenne többet megtudni róla.
Előzmény: petike23 (-)
Konnektororrú Creative Commons License 2005.07.04 0 0 0
Tele van a háború nyomaival Horvátország is, de különösen Bosznia.
A leszakadt villanyvezetékek póznái mellett kihúzott új, ideiglenes vezetékek Vukovárnál. A csomó szétlőtt ház és kiégett autóroncs az erdősebb részeken. A szétlőtt Hotel Belvedere Dubrovnikban. Annak idején a sziklafalban lift közlekedett, és látszik a becsapódásokból, hogy az okosok célbalőttek a liftre.

Az elesett horvát katonák emlékére emelt kereszt a Dubrovnik feletti Srdj-hegyen, mögötte a városból érkező felvonó rommálőtt épületével (89-ben még utaztam azon a felvonón!)


A rommálőtt, valaha 5+ csillagos Libertas Hotel karéja a Srdj-hegyről.





Amúgy a valóságban nem igazán polgárháború volt az (persze definíció szerint igazad van a szóhasználattal), mert a szerbek-horvátok-bosnyákok-szlovének sose érezték magukat egyetlen országnak.
Előzmény: petike23 (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!