Keresés

Részletes keresés

xxlmalik Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9193

"ahogy egy darab Lazio szurkoló sem volt jelen..."

 

Abszolút nem kötekedni szeretnék, sőt megfeleő dokumentumokkal (akár olasz nyelvű) meggyőzhető vagyok, de addig még tartom az álláspontom.

 

2008. 03. 09-én kint voltam Lazio-Livorno meccsen és a srácok ezt mondták.

Beszéltek még egy olasz baloldali párt székházának (névre már nem emlékszem) többszöri közös megtámadásáról is.

Előzmény: F72Quadraro (9191)
F72Quadraro Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9192
A Boys az a csoport, aki alapításától kezdve végig hangoztatta "jobbos" értékrendjét.

A Fedayn volt, akiknél a '70-es években, '80-as évek első felében nem volt egyértelmű, '90-es években jobboldali értékrend, majd '90-es évek végétől tudatosan semmilyen politikai megnyilvánulás nincs.

Bár szerintem 2008-ban "jobboldal" vagy "baloldal" annyira nem jelentenek semmit már, hogy az egész vita értelmetlen is kicsit.
Előzmény: Zoli-Szövetség (9167)
F72Quadraro Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9191
Na néhány dolog...
Több évi könyvtárazás, gyűjtőmunka után lassan minden ASR mérkőzésről és egyéb érdekes eseményről sikerül összegyűjteni a cikkeket a korabeli római lapokból és olasz sportlapokból, így néhány dolgot azért látok...

A Roma nem volt Mussolini csapata. Szokás azt mondani, hogy 1942-ben a Roma bajnoki címéhez bármi köze is volt a Ducénak. De ahogy szinte az összes történelemkönyv írja, 1942-ben valószínűleg kisebb baja is nagyobb volt annál, hogy a labdarúgással foglalkozzon, az ellenfelek szerint is a Roma a pályán nyújtott teljesítménye miatt nyert. Egyik mérkőzés kapcsán sincs semmilyen említés kétes vagy botrányos játékvezetői ítéletekről.

Mussolini gyermekei köztudottan Lazio szurkolók voltak, erről több dokumentum is bizonyságot ad. A Duce klubszimpátiája nem ismert, a vele szimpatizáló ASR szurkolók szerint Roma, az őt megvető ASR szurkolók szerint Lazio drukker volt. Fordítva ugyanígy... Egyik labdarúgó jó barátja volt a Mussolini családnak, gyakran együtt teniszeztek, kirándultak... Az ő visszaemlékezéseiben írja, hogy amikor leigazolta őt a Roma, a Duce annyit mondott neki: "A fiaim biztosan szomorúak lesznek, hogy a Lazio helyett a Romához igazolsz, de engem ez nem érdekel, nagyon örülök, hogy az Örök Városba költözöl." A '30-as években a sportlapok rendszeresen beszámoltak a tudósítások végén, hogy melyik nevezetesség figyelte helyszínről a mérkőzést, Roma és Lazio meccseken is sokszor ott ült a Mussolini család valamelyik tagja...


Az 1994-es Brescia-ASR mérkőzésről azóta sok minden tisztázódott, sok vádlott, említett név ott sem volt, ahogy egy darab Lazio szurkoló sem volt jelen...
xxlmalik Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9190
A számtalan kitíltás ellenére a  95/96-os derby alkalmával még egyszer összekapták magukat és egy  "a kitíltottak néhányszor visszatérnek" kiírás kíséretében megjelentek és tüzek tömkelegét zúdították a kékek nyakába!:)
Előzmény: xxlmalik (9189)
xxlmalik Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9189

...sok-sok letartóztatás...

 

Volt 1994. nov.21-én egy Brescia-Roma meccs.

Micsoda pusztítás volt!

 

Gondoljatok bele, mire lehetett képes a Fedayn, a Boys, az Opposta Fazione, az Irr és a Viking együtt plusz még kiegészülve Massimo Boccacci embereivel!

Előzmény: xCICMx (9184)
terrace Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9186
"ASR hívei a városi tehetősebb réteg" :)
ők pontosan a belvárosi proli, bérből élő tehetősnek nem nevezhető réteg, amolyan angyalföldi feeling

Lazio hívek: jobbára peremkerületek, zöld övezet, családi házak, villák, amolyan
nagykovácsi, telki feeling
Előzmény: Zoli-Szövetség (9167)
xxlmalik Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9185

Na azért az nem úgy volt, hogy létezett egy AS Roma és Mussolini meg szurkolt nekik.

Hanem volt egy Mussolini és hathatós közbenjárása után lett egy AS Roma.:)

 

Előzmény: 9146

Előzmény: Törölt nick (9182)
xCICMx Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9184
Igen, én is úgy tudom, hogy a sorzatos letartóztatások miatt oszlott fel a Tradizione. Meg azt hiszem az Opposta is...
Előzmény: Törölt nick (9182)
xCICMx Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9181
Ha megnézitek az INCREDIBLE ITALIAN HOOLI HORROR c. film History of Ultras részét, ott a Boys Roma egyik vezető tagja elmondja, hogy a 60-as évek végén, 70-es évek elején a Roma szurkolói erősen balosak voltak, majd jött a 80-as években a fordulás és mára már jobboldaliak általában. Talán ezért maradt rajtuk még ma is a balos jelző (a laziosok mindig azt hangoztatják, hogy a roma-nak csak a komcsik, meg a külföldiek szurkolnak...). Azért az elmondható, hogy általában véve jobboldali beállítottságúak a Roma szurkolói ma.
viktor- Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9180

"Az meg véleményem szerint, hogy a teverén ülők milyen oldaliak nem számít egy kanyar megítélésében."

 

Pont ezért írtam, hogy a kanyartól és a csoportoktól függetlenítve létezik ez a "közhiedelem" a Róma és a Lazio összehasonlításában.

 

Bár mondom, engem teljesen hidegen hagy, hogy ki milyen politikai beállítottságú a lelátókon.

Előzmény: Zoli-Szövetség (9167)
viktor- Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9179

Nem, ebben most biztosan tévedsz, a Laziot tartják egyértelműen a jobbmódú peremkerületekben lakók csapatának, míg a Rómát sokkal inkább a "nép csapatának", ahogy Sergino is írta. A "parasztozás" vélhetően pont a sok Rómán kívüli vagy peremkerületekben élő Lazio-drukker miatt általános, és nem az általános "anyagi helyzetnek" szól. Sokkal többet nem tudok a konkrét témáról, de gyakorlatilag az összes forrásból ez hámozható ki, ami valamilyen formában érinti ezt a kérdést.

 

Előzmény: Zoli-Szövetség (9167)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9178

a másik oldal...

 

Előzmény: sergino (9177)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9177

2000/2001 Serie B: A képek a Napoli-Reggina rangadón készültek...

 

 

Előzmény: sonomilanista (9175)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9176
hát ez az...:)
Előzmény: sonomilanista (9175)
sonomilanista Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9175
Napoli-Salernitana :))
Előzmény: sergino (9174)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9174

miről beszélsz, én csak békességet szeretnék:)

Előzmény: sonomilanista (9171)
Banda Loma Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9173

ha pedig az Avellino bentmarad akkor jövőre a derbyn matekozhatnak. 

Előzmény: xxlmalik (9172)
xxlmalik Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9172
Nem tévedsz! Egy pont még mindenképpen kell, ha az Ancona mindkét meccsét megnyerné. Ha nem, akkor már arra az egyre sincs szükség.

Egyébként Salerno-ban úgy látom leszarják a matematikát.
...ellenben a "matekot" nagyon is kedvelik:)...

Előzmény: V Guerrieri (9166)
sonomilanista Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9171
:) ezt csak az utálat mondatja veled ... nem helyes "erőszak erőszakot szül"
Előzmény: sergino (9170)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9170
remélem sose kerülnek oda.
Előzmény: viktor- (9163)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9169
persze ezt inkább tradicionális értelemben értettem, ma szerintem totális mix az egész
Előzmény: sergino (9168)
sergino Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9168
lehet, hogy tévedek, de ha emlékeim nem csalnak az AS Roma szurkolói inkább a Trastevere és Testaccio városrész lakói közül kerültek ki, elsősorban a munkásosztály és a helyi zsidóság tagjai. A laziósok meg a peremkerületek, és a tehetősebb középosztálybeliek csapata. Rómában a sznobok mindig is a Laziónak szurkoltak...
Előzmény: viktor- (9164)
Zoli-Szövetség Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9167

Ha nem tévedek nagyot, akkor pont fordítva van ez a dolog.

Bizony az ASR hívei a városi "tehetősebb" réteg, míg a Lazio szurkolók a város körüli peremkerületek lakosai.Ezért is hívják őket traktorosoknak. Aztán lehet másra gondoltál, de én így vettem le a dolgokat.

másik:politikai hovatartozást nehéz lenne mondani a sudról, azzal együtt, hogy túlnyomó többségben jobbos és szélsőjobbos elemek vannak.

De például a Boys a 80-as évek elejéig teljesen megoszlott ilyen téren.

Voltak jobbos és balos embereik egyaránt,ezért is inkább nem ment a politika felé a csoport.Mára a generációváltásnak köszönhetően már jobbosnak mondhatóak.

Az meg véleményem szerint, hogy a teverén ülők milyen oldaliak nem számít egy kanyar megítélésében. üdv 

Előzmény: viktor- (9164)
V Guerrieri Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9166
Lehet, el vagyok tévedve, de még két forduló van hátra a C1-ben, a Salernitana-nak pedig 5 pont az előnye az Ancona előtt. Azaz számításaim szerint még van matematikai esélye, hogy az Ancona jut fel egyenesen, a Salernitana pedig play-off-ot játszik.
Tévednék?
Előzmény: xxlmalik (9161)
viktor- Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9165
Az a seria természetesen serie...
Előzmény: viktor- (9163)
viktor- Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9164
Bár én ki nem állhatom a politizálást a lelátókon, és nagyon nem is akarok belefolyni ebbe a témába, de a közhiedelem valóban úgy tartja (elvonatkoztatva az ultra-témától és a csoportoktól), hogy a Rómának sok a baloldali szimpatizánsa. Nem a kanyarról van szó nyilván, és főleg nem azon belül a csoportokról, mert amennyire sok ezer emberre rá lehet húzni egy politikai beállítottságot, úgy nyilvánvaló, hogy a Sud erősen jobbos, viszont ha a teljes Roma-szurkolótáborról beszélünk, nem csak a kanyarról, akkor elképzelhető, hogy van némi alapja ennek a besorolásnak. Mondom, én magam nem tudom, hogy igaz-e vagy sem, mindenesetre tény, hogy sok helyen aposztrofálják inkább baloldali tömegeket vonzó csapatként a Rómát, és inkább jobboldali tömegeket vonzó csapatként a Laziot az összehasonlítások alkalmával. Ez nyilván párhuzamban áll azzal, hogy a Rómát a nép - a melósok (félreértés ne essék, nem pejoratív értelemben, nálam a melósnak amúgy sincs pejoratív kicsengése) - csapatának tartják, míg a Laziot úgy sorolják be, mint a tehetősebbek körében népszerű klubot.
viktor- Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9163
A Seria A-ban lenne a helyük.
Előzmény: sergino (9162)
sergino Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9162
isten őrizz...
Előzmény: xxlmalik (9161)
xxlmalik Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9161

Salernitana-Ancona (2007/2008)

Feljutott a Salernitana a Serie B-be!
Az "ultras salerno"nak pedig kijárna a Serie A is!
xCICMx Creative Commons License 2008.04.22 0 0 9160
Teljesen egyértelmű, hogy el akarják törölni ezt a mozgalmat és nem csak Olaszországban. Aztán vannak páran akik azt mondják (pl. Nápolyban), hogy lehet 1000 szigorítás, 1000 rendelet, akkoris Avanti Ultras! Mert ha megszűnik a mozaglom, megszűnik ennek az egésznek a lelkiismerete és bármit meg lehet csinálni. Mondjuk úgy tényleg nehéz "avantizni" ha a fél stadiont kitiltják... Nem is tudom mi lesz a jövőben...
Előzmény: terrace (9159)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!