Keresés

Részletes keresés

micimacho Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15801
Nem teljesen. Végülis a fő hiba az elgondolásodban az, hogy azt vélelmezed, hogy a termosztát szobahőmérsékletet mér (szerintem). De nem. Ez a kandalló vízhőfokot méri.
Valóban, a gond ott van, hogy a szekunder rendszerben lévő víz nem fordul meg annyi idő alatt, amíg a kazán vízköpenyének hőmérséklete mondjuk 50ről 40re csökken.
A kandalló termosztátja nem állítható, hogy mennyi legyen a hiszterézis, valamint nincs benne utókeringetés, aminek egyébként szintén állíthatónak kéne lennie, hogy hangolható legyen a szekunder kör vízmennyiségéhez.

Korábban egy bonyolultabb vezérlést alkalmaztam, ami nem csak az időt, de a primer előremenő és a visszatérő hőmérsékletkülönbségét is figyelte... ha nem volt elég nagy már (lusta voltam rakni a tűzre,) akkor leállt a keringetés, feltéve, hogy legalább 20 percet már körözött. (az én rendszeremben kb. 10 perc a teljes megfordulás a szivattyú tömegárama és a rendszer vízkapacitása alapján.)
Itt tehát volt olyan, hogy akár 2 órát is ment a szekunder kör, ha épp raktam rendesen a kandallót.
De a mérések alapján kiderült, hogy fölösleges és fölöslegesen bonyolult. (nehéz analóg módon szimulálni)
Maradt a kandalló vezérlőjének hiszteréziséből adódó idő plusz 20 perc.

Elmondom milyen side effekteket okoz mindez. (amik nem hogy nemvártak, de kifejezetten hasznosak)
Ha beáll az egyensúly, hogy a kandalló mondjuk 60ról lehült 40re, miközben már megy még a szekunder szivattyú, akkor némi plusz teljesítmény még megy be a rendszerbe ... viszont a keringő víz önmagában is egyfajta kiegyenlítést végez a radiátorok között. (persze minden radiátor termofejes) Tehát egyre kevesebb helyen veszünki ki hőt a rendszerből, így a hidegebb helyekre több jut.

A mérések szerint a +20 perc (összesen átlagosan 25-30) az én rendszeremre egy jó közelítés, teljesen egyenletesnek tűnik az elért szobahőmérséklet. Nem érezhető hőérzetbeli különbség vagy komfortérzet beli különbség a gáz és a kandallófűtés között. Pedig eléggé összevissza rakjuk a kandallót.

Jelenleg egyenletesen rakva a kandallót, szépen mérhetően 25 perc futás, 20-25 perc szünet. (ez alatt nő vissza a vízköpeny hőmérséklete.)

Ha a gyári készlet tartalmazna a termosztáton kívül egy állítható (ezéltal a szekunder körhöz illeszthető) utókeringetést vezérlő időzítőt, akkor sokkal jobb lenne. Valami miatt ez most kimaradt belőle.

stipi stopi az ötlet... ha meglátom a következő verzióban perelek ;-)
Előzmény: halaloszto (15798)
kalyhasok Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15800
A kalyhaepitok.hu oldal segítséget kíván adni minden érdeklődőnek döntése meghozatalában, aki fontolgatja, hogy cserépkályhát, kandallót, vagy kemencét építtet magának.

Szándékunk szerint, folyamatosan bővülő oldalunkon keresztül minden hasznos információ megtalálható lesz ahhoz, hogy a megalapozott döntést és építtetést követően látogatóinkat ne érjék meglepetések és pont azt kapják, mint amire eredetileg számítottak.
Kályhaépítők
tűz_tér Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15799
Adjak esetleg olyan vezérlőt, amiben gyárilag benne van? :)
Előzmény: gmkiev (15795)
halaloszto Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15798
igy is lehet hivni, de azert neked igazabol nem hiszterezis problemad van.


tfh hogy elindul a keringtetes.

adott a tomegaram.

a kazan mennyi hot tud a viznek atadni, az fugg a visszatero hofoktol. minnel hidegebb, annal tobbet.

a radiatorok mennyi hot tudnak leadni, fugg az eloremenotol. minnel magasabb, annal tobbet

az, hogy mennyi a visszatero, az a radiatorok holeadokepessegetol(ami az eloremenotol), es az eloremenotol.

a vege, hogy egyensuly alakul ki, annyi fokos lesz az eloremeno, amennyi fokrol a radiatorok oda hutik, hogy a kazan pont ugyanoda melegitse fel.

kusza lett, de a lenyeg, hogy ha a keringtetest nem piszkalod, kialakul egy egyensulyi homerseklet.

ha a kazan fix, a radiatorok fixek, akkor ez az egyensulyi homerseklet csak a keringes sebessegetol fugg.

gond is van nalad:

1. a termosztat kikapcsol mielott az egyensuly beallna. egyszeruen turelmesebb kellene legyen. (tul kicsi a vezerles idoallandoja a rendszer idoallandojahoz kepest)

2. az egyensulyi homerseklet tul alacsony, kivul esik a termosztat tartomanyan.

neked a 20 perc alatt beall, es ugymarad, vagy a 20 perc vegen altalaban a termosztat lekapcsol mert tul hideg? gondolom utobbi.

vajk
Előzmény: micimacho (15794)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15797

Akkor ez majd ezután jő!:))

előbb uóbb mindenki nálunk jelzi a kéréseit.

Előzmény: skerlanitz (15796)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15796
Szerintem valakivel összekever Mi nem beszéltünk Önnel telefonon:-)
Előzmény: gmkiev (15793)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15795

Ezt hívják utánkeringetésnek. A gáz falikazánoknál előszeretettel alkalmazzák a hő akkumulálódás okozta vízkövesedés kiküszöbölésére.

Jó ötlet. Vennék belőle.

Előzmény: micimacho (15794)
micimacho Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15794
Nem egészen ... merthogy állíthatnám 40 fokra is a bekapcsolást (30-90 szabadon) és akkor meg 30nál kapcsolna ki. Vagy 50re és akkor meg 40nél ... a szabályzó is megengedi ... ergó nem tiltott üzemmód. Én csak a hiszterézist növelem meg egy másik tényezővel, az idővel.
Előzmény: halaloszto (15786)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15793

Beszéltünk telefonon egyszer. De mivel ez nem a kandalló problematikája, így majd összehozom egy arra vivő úttal, hogy megnézzük.

Hívjon fel!

Előzmény: skerlanitz (15792)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15792
Győr
De ha Önök is megnéznék a (nem a kandalló bekötést )hanem a meglévő fűtésrendszer átnézésére hogy miért nem melegíti a radiátoraimat ......
Előzmény: gmkiev (15791)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15791

Akkor ki?

A szerviz helységnevét szabad lenne tudni?

Előzmény: skerlanitz (15790)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15790


Nem Önök üzemelték be.
Előzmény: gmkiev (15789)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15789

A privi, a privát üzemet jelenti.

Mikor helyeztük üzembe?

Ez talán az a házikó amelyiket üres állapotan a legnagyobb hidegben kezdted felfűteni?

Előzmény: skerlanitz (15788)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15788
mi az a privi?
a kandalló Vámosszabadin van
Előzmény: gmkiev (15787)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15787
Nem báánám ha priviben bemutatkoznál. Hol van a berendezés?
Előzmény: skerlanitz (15785)
halaloszto Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15786
a modszerednek annyi a mellekhatasa, hogy a viz a kandalloban 40 fokos, a gyarto altal valasztott 50 fokos helyett. tobb katrany.

inkabb kisebb szivattyu kellene, vagy egy fojtas a vizkorbe, hogy ne tekerje olyan gyorsan a vizet.

vajk
Előzmény: micimacho (15782)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15785
A beüzemelő azt mondta hogy a radiátorba menő csöveknél leadja az energiát a rendszer.(Gáznál nem?)
edilkamin 6-os melegvízkészítő gyári kit lett beszerelve
B
Előzmény: gmkiev (15783)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15784
6 thermoszelepes radiátorom van abból kettő nem kapcsol be mert 20 fokot elérte a hőmérséklet.(itt van a kandalló betét,még nincs burkolat).Marad 4 db.
akkor nálam soha nem lesz 25 fok?Azért vettem hogy tudjak egy kicsit spórolni ,meg talán 19-20 fok helyett 23fok lesz.
???????
Előzmény: micimacho (15782)
gmkiev Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15783

Kérdezd meg a beüzemelőt.

Általában tudnak megoldást!

Hőcserélő mérete, teljesítménye?

Kersziv teljesítménye?

Vízcső keresztmetszetek?

Átlós, vagy egyoldalas kötés?

Előzmény: skerlanitz (15781)
micimacho Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15782
akik ezt mondják, azoknak nem vízteres, és az adott helyiségre értendő ... ha nem túl nagy (vagy/és) megfelelő a szigetelése a háznak.

Hány radiátort (és mekkorákat) hajtasz róla?

12kg az vaszeteségekkel, ha már jól megtanultál fűteni és száraz a fád, akkor úgy 4..5m3 gáznak fele meg.

A gázkazánod (mondjuk 24KW-os) teljes terhelésen 1/2 óra alatt 1,2m3 gázt éget el.

A kandalló által termelt hő 40%a abban a helyiségben jelentkezik, amiben a knadalló áll (sugárzásos hőleadás) a maradék 60% megy a vízköpenybe.

Tehát ha fél óra alatt elégetsz (nem lesz kis máglya :-)) 5kg fát, akkor annak van ugyanannyi hőtermelése a vízkör felé, mint a gázkazánodnak.
Ellenben eközben a kandalló abba a szobába, amiben épp áll, 10kW-ot még pluszba fűt. Ez az előnye a kandallónak ... hogy a szobájában nagyon gyorsan csinál meleget.

Van még egy dolog ... sajnos a kandallóhoz adott vezérlő hiszterézise elég kicsi. Magyarán, ha 60nál bekapcsol, akkor 50nél már ki is fog kapcsolni. Ha rakod keményen a kandallót, akkor is max. 5-10perc ... és leáll a keringetés, tehát a radiátorok nem melegszenek tovább. Nem egyenletes. Aztán ha megint 60, akkor újra elindul ... ha érted, hogy mit mondok.
A valóságban jobb lenne olyan rendszer, ami sokkal tovább keringeti a vizet ... mert egyrészt egyenletesebben oszlana el a melegvíz a sok radiátorban (a radiátorból kilépő víz se hideg ... csak hidegEBB mint a belépő), másrészt a távolabbi pontokon nem is biztos, hogy megjelenik a melegvíz, mire a kandallópalástban lévő víz már annyira lehül, hogy a vezérlő doboz lekapcsol (pedig nem kéne, mert az 50 fokosat is keringethetné még bátran).

Ennek elkerülésére én egy kis elektronikával toldottam meg a rendszert ... ami a bekapcsolt keringetést minimálisan 20 percig fenntartja, még akkor is, ha a vezérlő lekapcsolna közben. Tehát miután a gyári rendszer lekapcsol, nekem még 20 percig forog a víz.
Ennek előnye, hogy ennyi idő alatt kényelmesen megfordul a víz a radiátor-rendszerben (többször is) és fura módon a kandallópalástban lévő vízhőmérséklet se megy 40 fok alá... merthát azért fűtök benne...
tehát 60-nál indul, és legalább 20 percig megy ... (a gyári kapcsoló 5 perc után kikapcsolna, de a kiegészítő elektronika nem hagyja. Ettől tovább hül a palást, de az még mindig elég meleg, hogy a radiátorokon keresztül meleget adjon.)

Ezzel a módszerrel nagyon kényelmesen lehet fűteni a rendszerrel. Minden előnye kihasználható, az általad is írt hátrány meg kiküszöbölhető.

mm
Előzmény: skerlanitz (15781)
skerlanitz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15781
Sziasztok!
Most szereltek be nálam Idro 50 kandallót.Gyári fogyasztása 6kg fa óránként.Én akác fát raktam rá 13kg-ot(megmértem) és a vízem alig akar 55-60 fok lenni mikor elindul a forgatószívattyú.6 db radiátorom tetelye (kb 10cm)melegecske.Gázzal kb 35-40 perc és az összes radiátor tűzforró.??????Mindenki mondja hogy parázságy és utána óránként 1-2 rönk=25fok. Nem értem?????????? Ha valaki tud tanácsot adni SEGÍTSEN!!!!!
Köszi
HegyenVolgyon Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15780
Ne vedd magadra, de a direkt reklámot errefelé valamiért nem nagyon szeretik.
Előzmény: kályhabüvölő (15777)
a kályhás Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15779
Gyíkokat bűvölni.Pl.India(az közel van)
Előzmény: a kályhás (15778)
a kályhás Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15778
"T.Kollega!"

Máshol kellene talán.....
Előzmény: kályhabüvölő (15777)
djetta Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15776
Azért, mert mifelénk drága a fenyő!

Viszont szarásig van gyorsan növő nyár, meg akác.


Ez a titka:)
Előzmény: Törölt nick (15759)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15775
Akitől hallottad annál kezdett el valami bomlani :-)) bármeddig eltartható csak ne menjen bele a szú mert ha az szétrágja akkor azzal nem sok meleget tudsz csinálni.....
Előzmény: napalm. (15773)
kfhboglár Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15774
A 8 kW-os Kaminóban is van ilyen lángterelő samott. Szoktam fölé kézzel benyúlkáni, de nem férek hozzá. Valaki meg tudná mondani, hogy ki lehet-e venni?? Én csak billenteni tudtam.
napalm. Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15773
köszi.
csak azért mert hallottam olyat hogy 4-5 év után elkezd benne bomlani "valami" és csökken a kalóriaértéke.
igaz lehet ez? vagy kamu?
Előzmény: Törölt nick (15769)
(M)Ákos Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15770

Finom hamu lehet, amit lepakoltak az áramlatok. Meg amikor pattogva ég a fa, az is lődöz mindenfelé.

Tényleg, valamelyik nap ki is veszem a lángterelő lapot, és megnézem, mennyi van a tetején.

Kisseprűvel szoktam orvosolni a problémát, ha kell. :)

Előzmény: kardhal01 (15767)
napalm. Creative Commons License 2010.01.20 0 0 15768
szerintetek meddig (év) lehet eltárolni a hasított cser tűzifát?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!