Keresés

Részletes keresés

Muity Mijo Creative Commons License 2012.08.20 0 0 331

Látom beleolvastál a libás topikba. :)

Az épe(ke)t - mert kettő ilyen van - nem adnám el, de mit kínálnál a repedtért?

Kb. 15 literes lehet.

Előzmény: ke_fe (327)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.08.20 0 0 330

Az őszi vágások reményében tíz darab csodálatos landeszi szürke lúd számára még azt sem tartanám méltatlannak, ha saját kedvenc poharamból kéne itatni őket. :)

Csak alapos tisztítás és fertőtlenítés kérdése, hogy ismét főzésre használjam.

 

Előzmény: bohókása (326)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.20 0 0 329

Bár arra, amire Mijo használja, jó lehet, nem borítják fel a tyúkok:) 

Másik beteg edényem egy öntöttvas zománcos apró (kb 2.5 -3 literes) bogrács, annek a zománca belül nagyon hiányos. Mivel kukába sajnáltam volna dobni, abból nálunk a kutya iszik.

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.20 0 0 328

Mit lehet kezdeni egy repedttel? (Nekem van egy kb 10-12 literes régi öntöttvas repedt lábosom, ki tudja milyen állapotban. Szivesen hasznosítanám.)

Előzmény: ke_fe (327)
ke_fe Creative Commons License 2012.08.20 0 0 327

Mindket ontottvas edenyt (az epet es a repedtet is) szivesen megvasarolnam.

Mennyiert adod?

Előzmény: Muity Mijo (325)
bohókása Creative Commons License 2012.08.20 0 0 326

Elvégre arra való , ez méltatlan egy ilyen edény számára :).

Bkása

Előzmény: Muity Mijo (325)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.08.18 0 0 325

Üdv!

Nekem is van. Momentán erre használom. De eleget fog ez még tenni pár hét múlva eredeti funkciójának is.

 

bohókása Creative Commons License 2012.08.12 0 0 324

Ha nem kedveli meg a nejed , akkor szólj mikor és merre hajítod ki ezt szépséget :) 
Gratula hozzá .
Bkása 

Előzmény: PathosVerdesIII (320)
ZsuR Creative Commons License 2012.08.09 0 0 323

Mosogatoszert az elso hasznalat elott javasolnak - hogy a gyari maradekot eltakaritsak rola - en akkor is hasznalnam, ha egy 80 evest vennek valakitol.  Azutan mar az en raegettem, nem kell :)).

 

Most csinaltam grilled cheese szendvicset, es meg a gazon, ontottem vizet a serpenyobe, tobb nem is kellett neki. Szarazra toroltem es kesz.

Előzmény: Törölt nick (322)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.09 0 0 322

hmmm én leginkább hús sütésre használom az enyémet, tisztitani pedig úgy szoktam, hogy durva sót öntök bele, papírtörlövel átsikálom, vékonyab bekenem olajjal és elrakom. A só azért jó mert minden odaégett részt nagyon jól felszed...mosogatószer nem érintheti az edényt...

Előzmény: ZsuR (321)
ZsuR Creative Commons License 2012.08.09 0 0 321

Biztos, hogy ki kell egetni?  Woknal olvastam, de ontottvasnal nem...  arrol nem is beszelve, hogy 80 eves, talan van mar valami patinaja - ha nem sikaltak ki belole.

 

Az enyemeket csak elmosom, szaritom, vekonyan bekenem olajjal, es kozepes tuzon 1-1.5 orat sutom.

Arra vigyazok, hogy ne egjen le semmi benne - igy minden hasznalat ad a vedoreteghez.

 

Receptek... nem kellenek hozza receptek, savasat ne fozzel benne, ne tarolj benne etelt, hasznald ugy mint mas seprenyoket hasznalnal...

Előzmény: PathosVerdesIII (320)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2012.08.09 0 0 320

Hosszas utánaolvasás után szereztem egy kb 80 éves Griswold 10" serpenyőt ebay-ről és hozzá egy szakácskönyvet. Ez lesz az első öntöttvas a családban, tanácsokat kérek hogy mire figyeljek. A hétvégén kiégetem, aztán ha tetszik és a feleségem is megkedveli akkor szerzek még.

Előzmény: ZsuR (319)
ZsuR Creative Commons License 2012.08.08 0 0 319

Persze...

Előzmény: PathosVerdesIII (317)
ZsuR Creative Commons License 2012.08.08 0 0 318

mosogatogepben mosogatom

 

Jajj... miert???

Előzmény: ke_fe (316)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2012.08.08 0 0 317

Sziasztok, van itt még valaki?

ke_fe Creative Commons License 2011.07.13 0 0 316

Ugyanilyen labasom is van, fozesre hasznalom.  Kaptam,  gyarilag fekete "festekkel?" volt bevonva, azt avatni nem kellett. Ma mar a belsejen alul es korbe 2-3 cm magassagik a gyari reteg lekopott. Mivel szinte folyamatosan hasznalom, egy szurkesfekete patina van rajta, mintha vizko lenne....   Valszeg azert nem fekete, mert mosogatogepben mosogatom.

 

Ha vasizt erzel a kenyereden, akkor az azt jelenti, hogy nincs meg a vedobevonat, az etel kozvetlenul erintkezik az ontottvassal. Ahonnan vasionok oldodhatnak ki, ami jellegzetes izt ad az etelnek.  Grafitszemcsek is kerulhetnek az etelb, ami esztetikailag rosz.  Egeszsegre egyik sem veszelyes.

Előzmény: misikt (314)
bohókása Creative Commons License 2011.07.12 0 0 315

Gratula. Nagyon kreatív. Biztos hogy el fog múlni a vas íz a használat során. 

Bkása.

Előzmény: misikt (314)
misikt Creative Commons License 2011.07.08 0 0 314

Kenyérsütés öntöttvas edényben parázson.

 

Kipróbáltam milyen is. Egész jó.

Vetem egy öntöttvas lábast, a tetején a fogantyút gyorsan megfordítottam. Így lett egy olyan fedőm amin megáll a parázs, mint a régi öntöttvas edényeken. Aztán beavattam kb úgy, ahogy jelen topik elején le vagyon írva.

 

A kenyér bekerülése előtt kikentem olajjal a lábast, és a kenyértésztába is keveretem, hogy a még durva felülethez ne tapadjon hozzá. Nem is tette.

 

A kenyér durván 1 kg, sütési idő 40 perc (+ előtte tüzeskedés). A sütés alatt a lábas tetejére háromszor került friss parázs.  Az edény alatt nagyon kevés parázs volt hagyva, inkább oldalról és felülről lett melegítve. Az oldalsó parázs nem ért közvetlenül az edényhez. Az edényt közben gyakran forgattam.

 

A kenyérnek lett egy kis vas íze, de gondolom, ha vastagodik a bevonat, ez elmúlik.

 

 

ZsuR Creative Commons License 2010.11.13 0 0 313

Azt hiszem valami angol oldalon lattam...dragan :((

Előzmény: Törölt nick (312)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.12 0 0 312

Üdv!

A képen öntöttvas köcsög?

hol kapható?Hány literes?

ára?

zoli

saskacsa@citromail.hu

Előzmény: ZsuR (86)
bohókása Creative Commons License 2010.09.04 0 0 311
Szia!

Nekem is van ilyen bográcsom. Én egyszerüen kevés olajjal kikentem , felakasztottam a tűzfölé és sütöttem vagy félórát. Utána hagytam kihülni, vízet öntöttem bele ujra vissza a tűzre , és felforraltam a vízet benne.
Utána vígan megfőztem benne az első kaját.
Én a főzés végén mégmielött kihülne az edény vízet forralok benne , nyeles kefével átmosom azt lötty ki a lét . Utána igy akasztom fel az edényt a kamrába.
Soha egy rozsda pötty nem volt még rajta.
Főzés elött kevés vízet forralok és utána mehet az anyag bele.
Többszöri főzöcske után kapja meg az edény a megfelelő patináját.

Teljen sok örömed a használatában.

Bkása
Előzmény: champy (310)
champy Creative Commons License 2010.09.03 0 0 310
Sziasztok.

Segítséget szeretnék kérni. Előzőleg leírtak pár variációt. Nem igazán tudom, melyiket kellene használni. :)
Szóval a tuti kell. :D

Vettem egy 10 Literes öv bográcsot. Olyat, amit az út szélén árúlnak. Szürke színű kívűl-belül, gulyás feliratú "sál" van rajta. (csak a beazonosítás végett)

Mi lenne a legtutibb módja eme bogrács beavatásának?
Ha szabadtéren, akkor mennyire tüzeljek alatta? Zsírral vagy olajjal kenjem be? Égjen rajta rendesen vagy ne? Vagy sütőben? Ha igen hány fokon? Van aki 60 fokot mon, van aki többet. Teljesen bizonytalan vagyok.
A másik: Tárolás.
Egy kinti kamrában fogom tárolni. Meleg vizes elmosás, utána bekenjem valamivel?

Előre is köszönöm a segítséget.
ZsuR Creative Commons License 2010.06.10 0 0 309
Itt vannak. A serpenyom - nem gond, meleg viz, es eltorlom. Utana kicsi olajos papir torolkozovel attorlom, es elteszem, ovatosan, hogy ne maszatoljon ossze semmi mast a szekrenyben.

A tepsi... kolbasz sult benne - es az ragad, akarmit is csinalunk. Ezt hogy mosod el?A sepenyo aljarol feljott a fekete reteg mert volt egy kis hoppa benne - de idovel jon uj. Amugy ugyanugy tokeletesen mukodik mint ha nem jott volna fel.
Előzmény: gastande (303)
ZsuR Creative Commons License 2010.06.09 0 0 308
Ertelek. En is regen hasznalok - zomancosat is, valami fekete bevonatosat, amit ugy arulnak, hogy gyarilag elokezzelt, nem kell nekem, es a teljesen mezeit...

Elofordul, hogy kell mosni, es ha tulmosom, akkor ujra vekonyan kiolajozom, es beteszem a sutobe...

A serpenyom a mezei - csodalatos fekete reteg szokott rajta lenni :)). Tarolashoz megszaritom, es vekony reteg olajjal kikenem. Jo lenne neki egy kenyelmes helyet talalni - mert nehez ramolni!!! Foleg a tepsit, raadasul arra meg ontottvas fedo is van.
Előzmény: gastande (303)
ágika1 Creative Commons License 2010.06.07 0 0 307
Alsó polc a megoldás. :)) Sajnos nincs belőle elég a konyhában.
Előzmény: gastande (306)
gastande Creative Commons License 2010.06.07 0 0 306
Konyhaszekrényben, ami egyszer már leszakadt miattuk, és egy tömörfa tálalóban, az még birja.
Előzmény: ZsuR (304)
gastande Creative Commons License 2010.06.07 0 0 305
Ha a facebookban beütitek, hogy Skeppshult, ott elég sok info van egy gyárról.
Nekem is van néhány ebből a márkából, és nagyon meg vagyok velük elégedve.
Nem ég le benne a kaja, mnt a noname kinai gagyiban.

Ez amúgy pont olyan, mint a csavarhúzó.
Én szeretek inkább egyszer jót venni, mint hogy folyton szaladjak a tecsóba az olcsóért, mert 3 csavaronként elfogy a hegye.
Pedig ráadásul mind a kettőre rá van irva, hogy chrom-vanadium.

Hosszú távon az olcsóbb lesz a drágább, és ráadásul szar vele dolgozni.
ZsuR Creative Commons License 2010.06.07 0 0 304
Hol tarolod az ontottvas edenyedet?
Előzmény: gastande (303)
gastande Creative Commons License 2010.06.07 0 0 303
Üdv,

Nem értek egyet pár dologgal.
Én már lassan 20 éve használok és gyüjök öntöttvas edényeket, de:

"Lehet hasznalni mosogatoszert, nem kell sok - mosd el mint egy rendes edenyt."
Nem zománcozott edény esetén nem értek egyet, két okból sem.

Egy, nincs értelme.
Ugye az ember két okból mosogat, egyik a tisztitás, másik a fertőtlenités.
Ha az ember bejáratott már egy edényt, akkor azt forró vizzel és kefével gond nélkül ki tudjuk tisztitani.
Főzéskor már az elején úgy felmelegszik az edény, hogy minden elpusztul, ami rajta van. Ami eseteg nem, z megérdemli, hogy életben maradjon.

Kettő, tönkretesszük a "non-stick" réteget.
Az összes többi edénnyel ellentétben, a natúr öntöttvas a használattól egyre jobb lesz. A vegyszerek oldják ezt a réteget, igy sose lesz olyan, mint nélküle.
Egy kinai, vagy thai étteremben, ahol egész nap pirul az étel a wokban, két dolgot lehet megfigelni.
Ott ahol sül az étel, awok fekete. Ez az a réteg, ami miatt nem tapad le benne semmi, és ezt a réteget kell óvni.
Ezeken a helyeken is csak kiöblitik a wokot, majd a merőkanállal végighúznak raja egy dörzsit, de otthon elég egy kefe.

"Zomanc nelkuli ontottvas edenyekert nem szabad sokat kiadni... egyszeru dolgok azok, regota vannak a piacon. Ha divatos forma, vagy szin van rajta, az lehet tobb, de az sem oruletesen draga mint a Le Creuset."

Sajnos a zománc legtöbbször az öntési egyenetlenségek elrejtését szolgálja, ráadásul néha könnyebben lejön, mint a teflon.
A svéd bútorboltban volt szerencsém ilyet közelről látni.
A Le Creuset edények tényleg nem olcsók, de a zománc nélküliek nem olcsóbbak, főleg, ha az ember kerámia lapon akarja használni őket.

A többivel egyetértek, bár a beavatáshoz én jóval melegebb sütőt ajánlanék.

Előzmény: ZsuR (298)
Paul Mastorani Creative Commons License 2010.05.31 0 0 302
Paul Mastorani

A www.edenyek.hu – n nagy választékba elérhető áron vásárolható jó minőségű natúr és zománcozott öntöttvas edény mindenféle pontgyűjtés vagy szemfényvesztés nélkül és még annak, aki értékhatár felett vásárol, ingyen házhoz is szállítják.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!