Keresés

Részletes keresés

Lothiriel Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10855
Kentaurok - OK, emberfeletti, tehát a minimumot böven megütik.
Házimanók - A varázslók által nekik kiosztott szolgaszerep még nem jelenti (ez csak a varázsolni képesek társadalmában betöltött helyüket jelzi), hogy az intelligenciájuk alatta van. Söt, varázseröben is jól állnak, el tudnak bánni a varázslókkal. Csakugy mint a koboldok. Hiába, hogy nincs "polgárjoguk".
Sellök - Ök azok. Nekik van királynöjük, aki Dumbledore-ral meg jól elcsevegett a maga csikorgó nyelvén. Ergo intelligensek. A varázserejük mondjuk gyikfing, köze sincs a görög mitológiai szereplökhöz.
Óriások - engem eléggé öskori emberekre emlékeztetnek, csak kicsit vadabbak. Varázserö detto alacsony.

Bocsi, ebben nagyon ellent kell mondanom. Pont ez az, hogy Rowling sokat vett át máshonnan: vámpirok, vérfarkasok, koboldok, manók, sellök, óriások, kentaurok, szellemek (hoppsz, nekik is van intelligenciájuk!), mind mind már "fel lett találva". A többi inkább olyan mitológiai állat, ezek közül kerülnek ki szerintem a saját kreálmányai (kivéve persze trollok, sárkányok), a thestral jó eséllyel ide tartozik. Oks, Tolkien is sokat felhasznált északi mondákból, de ö saját nyelvet (hehe, innen indult az egész), történelmet és mitológiát kreált nekik, Rowling meg egy jó történetben szerepelteti öket, szal az öreg sztem kicsit jobban megmozgatta az agytekervényeit. ;o)

Előzmény: svikki (10852)
Lothiriel Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10854
Nem volt könnyü, sz@raxik az index. :o(

Haladjunk a nagyobból a kisebb felé szerintem, szóval szükithetjük még az ifjusági regényt.
Hát ha tudna hozni valaki egy bövebb definiciót, könnyebb lenne. Nálam csak egy német irodalmi lexikon van (Gero von Wilpert). Ez elég rövid: a fantasztikus irodalom egyik uj, C.S. Lewis, H.P.Lovecraft és J.R.R. Tolkien nyomán létrejött válfaja, melyben imaginer világokat, lényeket, pszeudo-mitológiát teremtenek-szerepeltetnek.
Ez utóbbi már huzos, a nem létezö világ kiejtve, lények oké (bár elég sokat kölcsönzött különbözö mitológiákból), mitológia... hát a varázslók létrejöttéröl, a világuk teremtéséröl, mitoszaikról nem tudtunk még meg semmit, isteneikröl se. :o) Ez alapján én a fantasy ellen szavazok.
Tartalmilag-szerkezetileg mégiscsak inkább mese nem? Az is szólhat felnötteknek, fiataloknak.

Előzmény: Poci76 (10851)
Dotyi Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10853
Szerintem is a Harry Potter könyvek ifjúsági regények.
svikki Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10852
Oké, most tényleg megkövetem magam, mentségemre legyen mondva, hogy éppen vizsgára tanulok. Valóban, ezek a lények rendelkeznek intelligenciával, némelyikük nem is kevéssel, de azért átfuttattam őket az agyamon. (csak érdekességként)

kentaurok-kikérik maguknak, ha az emberekhez hasonlítják őket, sokkal magasabb az intelligenciájuk
házimanók- a varázslók tették őket olyanokká,amilyenek, ráadásként szolgasorsuk van még akkor is, ha ők ez ellen általában nem tiltakoznak
sellők- nem olvastam magyarul, sellőknek fordították a tóban élő lényeket is, akiktől ki kellett szabadítani Harrynek Ront a 4.részben? Rajtuk kívül csak a prefektusok fürdőszobájának falán találkoztam sellővel.
óriások-hát, őket a legnagyobb jóindulattal sem tudnám emberinek nevezni

Mindenesetre Rowling fantáziáját dícséri, hogy a teremtmények közül sokat ő talált ki, legalábbis nem sok mitológiai utalást találhatunk thestralokra, vagy hippogriffekre. Jó, ha nagyon akarjátok, biztos találnék.:) Mindenesetre Tolkien műve jobban támaszkodik a mítoszok már létező teremtményeire, mint Rowling, csak ezt akartam mondani.

Poci76 Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10851
off
Megelőztél!
on

Kérdés, akkor mi a fantasy definíciója, mert ha úgy adjuk meg, hogy "idősebbeknek szóló mese", akkor a HP belefér. Az ifjúsági regény meg talán túl tág fogalom, a fantasy is benne van, de az indiánregények, Verne művei, vagy akár Sherlock Holmes is, és még rengeteg minden. De nem akarom ráerőszakolni a fantasy-t, és ha nincs szűkebb kategória, akkor megteszi az "ifjúsági regény" is.:-)

Előzmény: Lothiriel (10849)
Poci76 Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10850
Persze néhány varázslatos teremtmény előfordul benne, de egyik sem rendlkezik emberi intelligenciával

Pl. sellő, kobold, kentaur, házimanó?

Előzmény: svikki (10848)
Lothiriel Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10849
Mélységesen egyetértek veled, bár a LotR-on vitatkozhatunk.

A HP ma játszódik, a saját világunkban, és a szereplői is hús-vér emberek.
Ez mindenképpen stimmt, a legfontosabb szereplök ilyenek, csak éppen tudnak varázsolni.

Persze néhány varázslatos teremtmény előfordul benne, de egyik sem rendlkezik emberi intelligenciával.
Ez már neccesebb szerintem. Hova raknád mondjuk Dobbyt, a koboldokat, a kentaurokat? Mert nekik is eléggé emberi intelligenciájuk van. A sellök, vámpirok, vérfarkasok meg nem varázslények?

Előzmény: svikki (10848)
svikki Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10848
Mit szólnál egy egyszerű fogalomhoz, miszerint "ifjúsági regény", vagy "youth fiction"? Ez nem zárja ki a felnőtteket sem, mert én még például ma is szívesen olvasom a tizenéveseknek szóló pöttyös és csíkos könyveket is, pedig nem tegnap voltam 13 éves.

Hülyeség, hogy a HP fantasy. (Már elnézést.)Azért, mert varázslókról szól? Én a GYU-t sem tekintem igazi fantasynak, bár az már mindenképpen közelebb áll hozzá. A HP ma játszódik, a saját világunkban, és a szereplői is hús-vér emberek. Persze néhány varázslatos teremtmény előfordul benne, de egyik sem rendlkezik emberi intelligenciával. (Hagridot én nem veszem ebbe a kategóriába.) Van még valaki, aki osztja a véleményemet, vagy elküldtök az origoba?

Előzmény: Poci76 (10847)
Poci76 Creative Commons License 2004.01.27 0 0 10847
Abban igazad van, hogy a "mese" szóval együtt az ember agyában a "6 éven felülieknek csak kisgyermek felügyelete mellett ajánlott" szöveg is megjelenik. Viszont akkor mi a HP műfaja? Mondhatnánk, hogy fantasy, de a fantasy is mese: Göncz Árpád valai olyasmit ír a Gyűrűk ura előszavában, hogy a GYU tündérmese, mégpedig alighanem a leghosszabb, amit valaha írtak.

Ugyancsak a fantasy műfajhoz tartoznak a Sarwars, Starcraft stb. történetek, mégis, ha azt mondom, fantasy, mindenkinek a középkori technológiai környezetben játszódó, varázslókkal zsúfolt történetek jutnak eszébe.

Találjunk valamilyen műfajt a HP-nek! Ki mit javasol?

Előzmény: Dotyi (10843)
Catherine0 Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10846
Azért az tény, hogy elég érzékletesen tud megjeleníteni 1-2 dolgot... Dehát ez van, sztem nagyobb kegyetlenség lenne kivenni a 4-5. kötetet a gyerek kezéből azzal, hogy: várj, míg 16 nem leszel, addig nem tudhatod meg a folytatást, mint hagyni, hogy elolvassa. Én mondjuk elég távol állok attól, hogy gyerekem legyen, aki HP-t akar olvasni:)), szal nem akarom osztani az észt, de sztem, ha mondjuk nem olvassa sötétben (én sötétben olvastam a 3-at, és utána alig mertem elaludni...15 voltam kb.:), vagy ilyesmi, plusz ott vagy a közelben, mikor vmi brutálisabb rész van, és megijed, akkor miért ne? Megtiltani nem lehet, aki el akarja olvasni, az el fogja olvasni, titokban a suliban, vagy napköziben, vagy mit tudom én hol.
Előzmény: Veqfuritamma_Dzsulájska (10844)
Dotyi Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10845
ja
Előzmény: Veqfuritamma_Dzsulájska (10844)
Veqfuritamma_Dzsulájska Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10844
Jajj, ezt én sem szeretem, ha azzal szidják, hogy de ijesztő a gyerekeknek...A farkas hasából kiszedték Piroskát meg a nagymamát, és az egy szolid mese:)
Előzmény: Dotyi (10843)
Dotyi Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10843
Szerintem nem meseregény.

Sokan tiltakoznak az ellen, h. gyerekek olvassák, mert állítólag sok a vérfagyasztó jelenet benne <-- na ez az amin röhögnöm kell

Előzmény: Poci76 (10840)
Poci76 Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10842
A www.imdb.com szerint

Daniel Radcliffe 1989 Július 23-án
Emma Watson 1990 Április 15-én
Rupert Grint 1988 Augusztus 24-én
Tom Felton 1987 Szeptember 22-én

született. A harmadik rész forgatása idején tehát EW pont annnyi amennyi a könyvben, tulajdonképpen DR sem csúszik nagyon, RG és TF csúsztak 1-2 ill. 2-3 évet. Ugyanez a különbség egyébként fennállt az előző két rész során is, emiatt van az, hogy Tom Felton a 2. részben nagyobb, mint Crak és Monstro :-).

Ha megnézzük, a 4. rész esetén sem történik túl nagy csószás, hiszen kb. 1 évvel a 3 forgatása kezdete után kezdődik a negyediké.

Ha a szereplők maradnak a többi részre is (ami szerintem valószínű), akkor a következők lesznek az életkorok:

1. oszlop: a forgatás ideje (szerintem)
2. oszlo: a főszereplők életkora az adott könyvben
3-4-5-6. oszlop: DR EW RG TF kora a forgatás során

1.2001: 11-12, 12, 11, 13, 14
2.2002: 12-13, 13, 12, 14, 15
3.2003: 13-14, 14, 13, 15, 16
4.2004-05: 14-15, 15-16, 14-15, 16-17, 17-18
5.2006: 15-16, 17, 16, 18, 19
6.2007-08: 16-17, 18-19, 17-18, 19-20, 20-21
7.2009: 17-18, 20, 19, 21, 22

Szerintem ez nem olyan vészes. Ami gond lehet, hogy a könyvek megjelenése csúszhat. Ha pl marad a 3 éves ciklus, akkor:

4.2000
5.2003
6.2006
7.2009

Vagyis az utolsó rész esetében elég necces. Ha csúszik a könyv, a filmek is csúsznak. Mondjuk azt viszont szerintem senki sem bánná, ha előbb jelennének meg :-).

Veqfuritamma_Dzsulájska Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10841
Nahát, ez nekem egyáltalán nem tűnt fel. Csak az, hogy átöltöztek orknak, aztán hipp-hopp megint hobbitruhába voltak. Bocs, kicsit off vagyok...
on.
szerintek midkét jelvény szép, nem kötnek bele talán ha kicsit más...

Daniel Radcliffe szerintem is csapnivalóan játszik, a többi sem sokkal jobb, de még elmennek. Nem értem mért kell úgy sztárolni a gyereket. Cseréljünk! Bár hülyén fog kinézni, de most már ugye az új Tilda sem szúr szemet senkinek (de jó ég, ebből most következtetni fogtok mindenre...)

Előzmény: svikki (10835)
Poci76 Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10840
Sza eszti92! A 92 azt jelenti, hogy idén leszel 12 éves? Mert akkor te vagy a legfiatalabb, akiről tudok, ebben a fórumban.

Egyébként meg a HP meseregény (bár ha akarjuk, hívhatjuk fantasy-nek, ami ugyanaz, csak nem ciki, ha idősebbek is olvassák), úgyhogy nem is kell komolyan venni.

Előzmény: eszti92 (10827)
svikki Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10839
OFF

Hát nem tudom, őszintén szólva Orlando Bloom-ot jobban mustráltam, de ezt most hagyjuk.:)

Előzmény: gyanus_capa (10837)
rizo Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10838
király vagy :)
Előzmény: gyanus_capa (10836)
gyanus_capa Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10837
nemtom szvsz számomra mindannyian okésak a szerepre

hiába egy női szem mennyi mindent kiszúr :-), nekem fel sem fel sem tuntek ilyen apróságok

:-)

Előzmény: svikki (10835)
gyanus_capa Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10836
es ehhez mit szólsz ?

Előzmény: rizo (10834)
svikki Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10835
Nem akarja engedni a gépem, hogy bárkinek a hozzászólására válaszoljak, úgyhogy különcöt játszok.
Túlélném, ha lecserélnék a színészeket, különösen Harryt (bocs, Borzimorzi), aki szerintem elég csapnivalóan játszik. Egyébként nem tudom, hogy sikerül majd kiválasztaniuk az új szereplőt, amikor Daniel Radcliffe-et is hónapokig keresték, az új szereplőnek pedig még rá is kéne hasonlítania.
Azt is észre lehet venni, hogy a Király Visszatér-ben Elijah Wood az egyik jelenetben 18 éves, a másikban 21. (Egy áríz szétrombolta a díszletet, és véletlenül a 3. rész egyik jelenetének a díszletét építették újra, ezért végül össze-vissza forgatták a három filmet. Megesik az ilyen.
rizo Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10834
jó lenne, ha ez lenne a taláron...
na de ott valami más látszik...

R.

Előzmény: gyanus_capa (10833)
gyanus_capa Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10833
ekkorába nem jó?


Előzmény: rizo (10832)
rizo Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10832
hatalmas problémám van.
a lányom kitalálta, hogy hermióne gréndzser lesz farsangkor...
na most egy griffendél jelvény kellene a talárjára...
mielőtt ráugrom a goggléra, megkérdem: nincs valakinek egy elfekvő grif_logo.gif a gépén? :)
olyan ~500*500 pixel elég is volna :)

Köszi,
Rizo
az amraamus utóátok feltalálója :)

Srábel Balambér Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10831
Az Oliver Woodot alakító Sean Biggerstaff a 18. életévét éppen az első rész forgatásának idején töltötte be...
Előzmény: Catherine0 (10817)
borzimorzi Creative Commons License 2004.01.26 0 0 10830
Kedves Topiclakók!

Ne mááár... Nekem úgy tetszik az a srác! Olyían édesen málészájú... Se Hermi, se Ron, se Neville nem tetszik annyira. Hogy a haja nem áll össze-vissza és nem szurokfekete? Hát, abban a stáb fodrásza a ludas, szvsz.

Csót:
b

Itep Creative Commons License 2004.01.25 0 0 10829
Harry haja zavart engem els? látásra eszméletlenül.Most már viszont furcsa lenne,ha lecserélnék a szerepl?ket.
Előzmény: Catherine0 (10828)
Catherine0 Creative Commons License 2004.01.25 0 0 10828
Végülis, ha belegondolok, akár lehet is. Én se örülnék, ha lecserélnék őket. Nekem egyikükkel sincs semmi gondom. Néha van olyan érzésem, mikor a filmet nézem, hogy x szereplő ezt most csak azért mondja, mert ennek kell következnie, és nem azért mert ez a reakciója, de talán csak azért, mert tudom kívülről az egész könyvet...
Előzmény: Aszusz (10824)
eszti92 Creative Commons License 2004.01.25 0 0 10827
Hello! Most mi (az emberek)mint az 5.kötetben. viccet csinálunk az egész Harry Potter dologból. ha a suliban anyit mondok "Harry Potter",akkor mindenki röhög. És a könyvben se' veszik komolyan.
suettepollts Creative Commons License 2004.01.25 0 0 10826
Jake Lloyd a Baljós árnyak forgatásakor 10 éves volt.(Egyébként én is csak egyszer láttam a filmet,de meg is bántam azt az egy alkalmat is...)
Azt azért ne felejtsük el,hogy azért ránézésre nem feltétlenül látszik az illető pontos kora (pláne ha színészről van szó) és ha ők maradnak az összes részben és folyamatosan öregszenek,az azért nem olyan feltűnő.Ellenben ha lecserélik őket fiatalabbra akkor a sorozat egészében ez elég durván észrevehető lenne...
Előzmény: Catherine0 (10821)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!