Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8159
Bocsánat... "baszúrás":
Előzmény: ninovarga (8158)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8158
Szőlőhegyi nénifüge Lovásziban "másod-harmad-negyed stb." termésekkel (az épület előtt, az összes egyéb növény árnyékában)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8157
Köszönöm, aranyos vagy!
Előzmény: valila (8155)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8156
Igen ezeket a tényezőket már én is mind tanulmányoztam, írtam is róla, de úgy gondolom, hogy ezekkel még mindig nem oldódnak meg bizonyos talányok és még ezeken túl is vannak meghatározó tényezők.
A szagma fagyzugállomásokon begyűjtött adataiból számított hőösszegeit pedig ne kelljen még egyszer minősítenem, mert olyat találok mondani, hogy magam is megbánom!
Előzmény: aiol19 (8151)
valila Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8155

Nino, nem esett nehezemre válaszolni és fotózkodni,

úgyhogy emiatt ne kérj elnézést.

 

Provokatívnak sem érzem csak azért, mert valamilyen
szándék vezérelt a kérdésfeltevéssel, sőt, örülök, ha

valamilyen felismerésben segíthettem, még ha közvetve

is.

 

Rivalizálást sem látok abban, hogy nálam a füge később

érik, mint a csörnyeföldi, vagy akárhol máshol, mert ez

tény.

 

Nyilván az is befolyásolja a fácskám érését, hogy déli
oldalról egy hatalmas fenyő takarja. A város más pontjain
azért már többen szüreteltek. Lesz majd korábban érő

fügém is és akkor kifejezetten örülni fogok, hogy nemcsak

egy bizonyos hónapra esik a betakarítási időszak.

 

Szépek a fügefotók, még a darazsak lakmározása is

tetszett, bár ez a tulajdonosoknak kevésbé jelenthet

élményt.

 

 

Előzmény: ninovarga (8144)
aiol19 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8154
'az alföldön' helyett 'az Alföldön'
Előzmény: aiol19 (8151)
aiol19 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8153
Talán az "azelőtt"-öt olvashattam "ezelőtt"-nek.
Előzmény: aiol19 (8152)
aiol19 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8152
Ja értem, tehát a mostani év egy héttel ezelőtti, bocsánat. Lehet, hogy sokan olyan értelemben is félreérthették, hogy 2005-ben egy héttel azelőtt, de akkor ez most már tisztázódott.
Előzmény: ninovarga (8150)
aiol19 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8151
Talán azért valamennyire hőmérsékleti paraméterekkel is magyarázható ez a jelenség, ha nem is a hőösszeggel, hanem talán a napi hőingással, illetve egész pontosan azzal, hogy meddig tartózkodik a hőmérséklet napi menete egy adott tartományon belül. Az alföldön nagyon magas maximumértékek vannak a nyár folyamán és egy elég meredek napi hőmérsékleti görbe figyelhető meg. A magassággal és fagylefolyással viszont folyamatosan javulnak a napi minimumok és olyan 300 m tszf. magasságig csak kis mértékben csökkennek a maximumok. Újra megnéztem a különböző magasságokban lévő szlovén meteorológiai állomások adatait (főleg a jeruzalemit és a podgradjeit) úgy, hogy nem csak az 50 éves abszolút minimumokra, hanem a különböző éves átlagértékekre is koncentráltam. Azt láttam, hogy 270 és 345 m.-en is a sokéves havi átlagértékek nagyjából azonosak a kontinentális területeken lévő síkvidéki állomásokéval, de ez az átlag úgy jön össze, hogy ezeknek az állomásoknak az abszolút maximumai is csak 36 fok körül vannak a síkvidéki 40-nel szemben, a jeruzalemi állomás 50 éves abszolút minimuma viszont 345 m.-en -18,5 fok, szemben a síkvidéki -24 -34 közötti tartománnyal. Megnéztem a sokévi havonkénti minimumhőmérsékletek havi átlagát és a maximumokét is, és azt láttam, hogy a maximumok csekély mértékben elmaradnak a síkvidékiektől, de ezen a magasságon még közel azonosak, de pl. a júliusi minimumhőmérsékletek havi átlaga (ami nem ugyanaz, mintha júliusi havi átlagos minimumhőmérsékletet mondanék, de akár abból az értékből is ugyanezt szűrhetnénk le) már 4-5 fokkal magasabb a síkvidéki átlagoktól. A havi középhőmérsékletek pedig megegyeznek, sőt, a 275 m-en lévő podgradjei állomás értékei rendre meg is haladják a síkvidéki állomások adatait. Ez azt jelentheti, hogy a növények vegetációjára a hőstressz is negatív hatással van éppúgy, mint a hideg, a "szőlőhegyi klímán" viszont már csekély mértékben ugyan, de kevésbé vannak kitéve a növények a hőstressznek, már ha az az 1-1,5 fok számít, ugyanakkor éjszaka kevésbé süllyed a hőmérséklet és kevesebb ideig is tartózkodik alacsony tartományban, ez már 3-7 fokot jelent átlagban. Valószínűleg a növények szempontjából nem mindegy tehát, hogy egy 20 fokos napi átlag úgy jön ki, hogy 30 és 10 fok közötti a görbe, vagy 15 és 25 fok közötti, persze ezt a példa érthetősége miatt kerek számokkal egyszerűsítettem. Ugyanakkor az is érdekes dolog, hogy kontinentális éghajlaton egyes gyümölcsfajok, mint pl. a káki is előbb érik, mint kisebb napi hőingású, pl. mediterrán éghajlaton, szintén a napi hőingás miatt. Itt azonban nem a hőösszeg és a hőstressz az okok, hanem egyéb biokémiai folyamatok.
Előzmény: ninovarga (8144)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8150
Nem, valóban az egy héttel ezelőtti, azaz a szeptember 19-ei érési állapothoz képest. Aki megnézi a 2005-ös vegetációs időszak hőösszegét és az ideiét (hozzávéve 2005-ben a fagykárosodás és a késői tavasz miatti későbbi indulást), azt fogja gondolni, hogy egy illuzionista trükkjeinek az áldozata. Pedig a képek magukért beszélnek. (Mellékesen azt is jelenti konkrét összevetésben, hogy 2005-ben a csörnyei hegyen előbb érett az azonos fajtájú füge, mint 2009-ben Békés megye egy adott pontján egy trópusi nyarat követően.)
Előzmény: aiol19 (8149)
aiol19 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8149
Elnézést, hogy én eszközlök javítást, de " (...) az érés elhanyagolható különbséget mutatott az egy héttel ezelőtti érési állapothoz képest." itt gondolom, "(...) egy évvel ezelőtti (...)" akart volna lenni.
Előzmény: ninovarga (8144)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8148
A TÖPPEDT JÉGFÜGE ÉPSÉGÉNEK TITKA
Béla1007 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8147

Ilyen pogácsákat kéne sütnöm :)))

Szerintem a gyerekek jó 95%-a nem is ismeri a fügét !! vagy max csak aszalva!!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8146
UTÓSZEZON
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8145
POGÁCSASZEZON
ninovarga Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8144
Köszönöm a kedvességedet és előzékenységedet, hogy képes voltál még este is lefényképezni. A leírásodból és a nappali képekből pontosan kiderül, hogy milyen érési stádiumban van. Bevallom férfiasan, hogy szándékosan tettem föl ezt a provokatív kérdést és furdal is egy kicsit a lelkiismeret amiatt, hogy egy ilyen szándékú kérdésre válaszoltál ilyen fokú készségességgel. Ezért elnézésedet kérem.
A brazil cikkel bevezetett téma folytatásának szántam ezt a kiprovokált hozzászólást. Többször tettem azt a megjegyzést rövid közös történelmünk során, hogy megfigyeléseim szerint a gyümölcsfajok fenológiai állapotai különböző térségek összevetésében nem tükrözik vissza nem csupán az azokról szóló tévhiteket, de az illető időszakban műszerekkel mért meteorológiai paramétereket sem.
Aki kezdetek óta nyomon követi a fórumban demonstrációs (nem rivalizációs) céllal megjelenített fotóimat, tapasztalhatta, hogy az ebből a körzetből származó képek az ország más területein tapasztalható fenológiai állapotokról tanúskodnak, sőt bizonyos évszakokban inkább az átlagot megelőzőkről, mint attól elmaradókról.
"Vándorszínész" korszakom óta (amikor olasz "főnökömmel" egy napon belül több száz kilométeres távolságok fenológia helyzetét volt módomban összehasonlítani, heti gyakorisággal) nem hagy nyugodni a gondolat, hogy valószínűleg a meteorológiai műszerekkel mérhető paramétereken túl még számos olyan, jelenleg figyelmen kívül hagyott eleme van a klíma növényekre gyakorolt hatásának, amit eddig még nem fedeztünk fel.
Ezért ragadott meg annyira az a brazil cikk, amire az internet böngészése közben akadtam.
Magyarország délkeleti körzeteiben az idén kiugróan magas nyári hőösszeget regisztráltak. Ezzel azt feltételezhetnénk, hogy ott az ilyen nagy hőösszegű fajok, mint a füge, érésben akár egy hónappal is megelőzik a dunántúli, különösen nyugat-dunántúli területeket.
Emlékeztek talán, amikor az első érés utáni rövid szünetben Arthur betette a szegedi elsőérésű nénifügéket, biztosan tippeltem rá, hogy első fügék még úgy is, hogy akkor már a nénifügén kívül az összes fajta első termése mindenütt leérett és a másodérésűek legeslegelső (részben jégtől, vagy egyébtől sérült) példányai kezdtek csak mutatkozni néhol.
Ezt a tippet akkor több évtizedes tapasztalataim alapján tettem ilyen magabiztosan.
Emlékeztetni szeretném azokat, akik látták a filmemet, hogy (amint akkor is felhívtam a figyelmet), elképesztő és hihetetlen módon a 2005. szeptember 18-án (a kamerával rögzített dátum szerint) egy részleges téli fagykárt szenvedett fügeállományon, az elmúlt 15 év egyik, ha nem a legalacsonyabb középhőmérsékletű nyara után a fajtákon az érés elhanyagolható különbséget mutatott az egy héttel ezelőtti érési állapothoz képest.
Ez pedig csak úgy lehetséges, ha az eddig hagyományosan a klíma jellemzésében felhasznált paraméterek megközelítően sem merítik ki mindazt, ami még a valóságban szignifikáns szerepet játszik azokon felül.Ez a NEM RIVALITÁSI CÉLBÓL, HANEM AZ ITT LEÍRTAK MELLÉ ILLUSZTRÁCIÓKÉNT mellékelt fotó azt mutatja be, hogy hol tart az azonos fajtájú füge érése a Csörnyeföldi szőlőhegyen a mai napon, megengedve, hogy lehet hely, ahol akár ennél is előbbre, ami a tartalom szempontjából irreleváns, vagy éppen megerősítő érvényű.
Előzmény: valila (8140)
valila Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8143

Béluska, különbség van a csonthéjas gyümölcs és a

csonthéjas magvú gyümölcs között.

 

Ha a bölcsi elfogadja a csonthéjas magvú gyümölcssütit is,

(és miért ne tenné, hisz a hangsúly a sütin van), akkor Te

leszel a nyerő, az biztos. Drukkolunk neked és majd készíts

fotót is.

Előzmény: Béla1007 (8141)
valila Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8142

Elkészültek a nappai füge fotók.

 

Tehát a fügéim jelenlegi állapota: zöld, sárga és félbarna.

Utóbbiból van még a legkevesebb.

Előzmény: ninovarga (8139)
Béla1007 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 8141

Sziasztok !!

Történt hogy a gyereknek lesz a bölcsödében valami szüreti vigalom!

Meg lett hírdetve hogy a szülők készítsenek csonthéjas gyümölcsökből sütit !

Gondoltam ezt a kihívást nem utasítom vissza és benevezek !

De mik is azok a csonthéjasok? A wikipédia szerint a füge is az !!!!!

Már kitaláltam hogy mit fogok sütni de nem árulom el nektek sem majd csak csütörtökön :)))))))))))))

http://hu.wikipedia.org/wiki/Csonth%C3%A9jas_term%C3%A9sek

A csonthéjas termések vagy csonthéjasok a növényi termések egy jellegzetes típusa. Egy vagy két termőlevélből, felső vagy középső állású magházból fejlődő húsos termések. Az általános csonthéjas terméstípus külső része (exocarpium) bőrnemű és színes, középső része (mezocarpium) húsos, éretten édes, míg belső része (endocarpium) megvastagodott, az ún. „csonthéj”. Ettől az általános típustól eltérő csonthéjas termése van a kókuszdiónak, melynek középső része nem húsos, hanem rostos. Ez teszi alkalmassá a vízen való terjedésre.

Számos fajtájukat gyümölcsként fogyasztjuk vagy olajos magvukat hasznosítjuk.

Csonthéjas magvú gyümölcsök [szerkesztés]

A legismertebb csonthéjas magvú gyümölcsök:

  • Cseresznye
  • Meggy
  • Őszibarack
  • Nektarin
  • Kajszibarack
  • Szilva
  • Ringló
  • Jujuba
  • Mangó
  • Datolya

Apró csonthéjas magvú bogyókból álló gyümölcsök:

  • Vadszeder
  • Málna
  • Füge

A termés külső részét fogyasztjuk, de nem tekintjük gyümölcsnek:

  • Olíva

Csonthéjas magvak [szerkesztés]

Emberi fogyasztásra alkalmas csonthéjas magvak:

  • Mandula
  • Dió
  • Szelídgesztenye
  • Törökmogyoró
  • Kókusz
  • Pisztácia
  • Kesudió
  • Kávébab

 

Üdv

Béla

valila Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8140

Sziasztok!

 

Szeptember 10-én már volt sárguló/érő fügém.

Mostmár napról napra változik a helyzet, már három érett

is az asztalra került a héten.:)

 

Ma is láttam három érőben lévőt, de a mi ujjaslevelű óriásunk

általában későn érő típus. Októberben is lesz még rajta füge.

 

Holnap majd készítek nappali képet, most csak vakuval tudtam

lekapni, hogy megmutathassam.

Előzmény: ninovarga (8139)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8139
Csináltál képet a "másodérő" fügédről?
Előzmény: valila (8137)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8138
Hát, azért össze kell egy kicsit hajlítani hozzá és az sem kizárt, hogy néha egy kicsit "szúrni" fog a szívem. :)))
Előzmény: valila (8137)
valila Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8137

Nino, tényleg sokat nőtt a jujubád

és a termései is igéretesek.

 

Mázlija van a fácskádnak, hogy nagy

szíved van, így biztosan bele fog férni.:)

Előzmény: ninovarga (8136)
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8136
Nem vagyok nagy jujubarajongó, ezért csak mellékesen ültettem a kertbe egy magoncot, ami az idén toronymagassá nőtt. Nemrég vettem észre, hogy az utolsó virágaiból kötött néhány és a fám magonc létére aranyos, formás kis gyümölcsökkel ajándékozott meg (hogy ezzel a szívembe lopja magát).
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8135
Ami pedig a füge túlélési képességeit illeti:
Jelentéktelen gyökérmaradványok éveken keresztül életképesek maradnak a föld alatt és mihelyt kedveznek a körülmények, sarjadni kezdenek.
Ha éveken keresztül fügedugványozásra használjátok a kertetek valamelyik szegletét, ilyen (kellemes) meglepetésben lehet részetek, amikor már el is felejtettétek, hol voltak fügék évekkel korábban.
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8134
Fő az egység(esség)! Avagy nappal van és vége van a nyárnak.
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8133
Az inverziós éjszakák hőmérsékletei alapján feltérképezett domborzatról ilyen színes térképek szerkesztését tudnám elképzelni, ahol a színek az általuk szimbolizált gyümölcsfaj termeszthetőségi lehetőségét jelölnék. (Alacsonyabb osztályba tartozó gyümölcsfaj termeszthető lenne a magasabb osztályt képviselő területeken, de fordítva nem.) A telepítések támogatottsági százaléka az osztálynak történő megfeleléstől, vagy részleges megfeleléstől függne.Színmagyarázat: piros-füge, rózsaszín-káki, sárga-szőlő, zöld-kivi
ninovarga Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8132
Fügeutószezon
Legtöbb fajta a legvégét járja, de a hatalmas pogácsák most érnek javában.
Pogácsaszezon van!
vica46 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8131
A fügémet minden évben eszik a hangyák, az eszter fügére nem mentek rá ,sokkal érdesebb a levele mint az enyémnek vajon a közeli orgonabokor védi meg vagy ezt nem szeretk ,a hangyaboly ott van a fügétől 1 méterre még sincs hangya benne mi a véleményetek,  három már kihajtott közülük amit ledugtam nem tudom gyökere is van é
vica46 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 8130

Szia Bogarász

Sajnos nem tudok emailt küldeni megkaptam hétfön küldöm

Előzmény: vica46 (8129)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!