Keresés

Részletes keresés

kétbalkéz Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8299
Tudom, hogy a kertem és a falu nagyon fagyzugos helyen fekszik, de mint már írtam korábban, a felettünk lévő hegyen szeretnék telket venni, már ki is néztem, hogy melyiket. Ezen a hegyen a 2007-es tavaszi fagy semmiben sem tett kárt, míg a faluban minden lefagyott. A hegyen régóta termesztenek szőlőt ( sajnos nagy részük már elhanyagolt), volt olyan év, hogy aszú is termett. A falu kb. 180 méteren van, míg a hegy 274 méter magas. Remélem, itt már jó eséllyel fogok tudni próbálkozni a növényekkel.
Előzmény: ninovarga (8289)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8298
Mennyibe kerül 1 kg gesztenye ?
Előzmény: ninovarga (8281)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8297
Igen, de még a domb alján sem a kanizsai 1. A Te szintedtől fölfelé pedig rendkívül meredek volt a gradiens, 310 méteren 10,5, kerekítve 11 fok. Tipikus "nagy inverziós" éjszaka volt, amikor a fagyzugok a lehűlés éjszakáinak sorozatában a legalacsonyabbat mérik, a magasban pedig már ott a meleg.
Ez mindig a legutolsó hideg éjszakára jellemző helyzet, amit én a saját terminológiámban "utolsó éjszaka effektus"-nak nevezek, a hideg periódus utolsó éjszakájára jellemző "nagyon kinyílt ollójú inverzió" sajátosságaira utalva.
Előzmény: Mediterránum (8295)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8296
Szóval mindkettő pesti füge. Vigyázz, mert ha nem keltesz a környezetükben mesterségesen szmogot, súlyos elvonási tüneteik lesznek! :))))
Előzmény: Mediterránum (8294)
Mediterránum Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8295
Ma reggel nálunk Zalaegerszeg mellett Gellénházán a domb felső harmadában +6 fok volt. Szépen zöldel a paprika és az uborka, mig a domb alján +2 +3 fok volt.
Előzmény: Mediterránum (8294)
Mediterránum Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8294
A füge dugványait kb. 6-7 éve hoztam Pestről, ugy emlékszem az egyik a Füvészkertből a mási az Állatkertből való. A Poncirus termése elég nagyok kb 5-6 cm étmérőjüek. Légyszi jelentkezz ha Olaszországba mennétek.
Előzmény: ninovarga (8293)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8293
Ezeket a poncirus gyümölcsöket a képről az átlagosnál nagyobbnak látom. A valóságban is nagyobbak?
Előzmény: Mediterránum (8291)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8292
Ez az "ujjas óriás". Ez sem a szomszédodtól van?
Előzmény: Mediterránum (8291)
Mediterránum Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8291

Bocsánat, valamiért a képek lemaradtak. Tehát a poncirus trifoliata gyünölcse az idén korán megérett. Az edényben nevelt két fajta fügéből az egyik már leétett a másik tipus most érik szeretném megkérdezni ez milyen fajta?télálló citrom

 

 

téálló citrom2

 

 

 

 

füge 2

 

 

füge 1
Előzmény: ninovarga (8266)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8290
Melyik a hozzád legközelebbi meteorológiai állomás? Tudod-e milyen fekvésben van és ott hány fokot mértek?
Ha a konyhakerti növények teljes elfagyása nem tenné teljesen egyértelművé a helyzetet, lehetne vitatni a mérésed pontosságát, a mérés körülményeit, stb., de ebben az esetben (és máskor is) sokkal megbízhatóbb az empíria.
Itt a dél-zalai térségben, amit folytonosan monitorozunk empirikusan is és műszeresen is, a legcsúnyább fagyzugokba telepített omsz állomások tegnap +3, +4, ma +1, +2 fokot mértek. A síksági területek átlagos fekvéseit tegnap a +5, +6 fok, ma a +3, +4 fok jellemezte. Ezzel egyidőben a 310 méter magasságban lévő állomás tegnap +8 fokos, ma +11 fokos minimumot mért.
Itt mi az állomások képviselte +1 - +4 fokos helyeket sem ajánljuk a kertészkedéshez. (Szerencsére ennyire rossz mikroklímájú terület nem sok van, eddig még az általunk "legeslegfagyzugnak" képzelt, kiszemelt helyeinken sem tudtunk ezen omsz állomások értékei alatt mérni.)
Azért mondtam el ilyen konkrét adatokkal jellemezve mindezeket, hogy érzékeltessem a módszert, amelynek segítségével elég pontosan körvonalazhatóak a kertészkedésre alkalmas és alkalmatlan területek.

Előzmény: kétbalkéz (8288)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8289
Az elmúlt két éjszaka olyan tipikus esetet valósított meg, amikor arra szoktam biztatni a topictársakat, hogy mérjenek éjszakai minimumot a növényeik számára kiszemelt, vagy rendelkezésre álló területen. Ez a mostani helyzet ugyanolyan, csak egyelőre még magasabb hőmérsékleti tartományban, mint amilyenek a tél legalacsonyabb, kritikus minimumait eredményezik.
A mostani helyzetben általad jelzett minimumok alapján ez a kert nem mutatkozik alkalmasnak a korlátozottan téltűrő növények számára.
Talán most ez így kegyetlenül hangzik, de még mindig jobb lehet, mint a próbálkozásokkal kudarcok sorozatát megélni és esetleg egy vagy két telet túlélt, már szép növényeket elveszíteni a harmadikon.
Nyilvánvalóan NEM A TÉRSÉGGEL VAN A BAJ, hiszen minden bizonnyal a közvetlen közeledben vannak olyan, MAGASABBAN FEKVŐ TERÜLETEK, ahol még csak fagypont közelében sem volt a hőmérséklet.
Rendelkezel-e a ház melletti kerteden kívül olyan területtel is, amelyiknek van fagylefolyása (lehetőleg minél nagyobb), vagy a korlátozottan téltűrőkkel való kertészkedést itt gondolod megvalósítani?
Előzmény: kétbalkéz (8288)
kétbalkéz Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8288
A Bükk déli oldalán Kisgyőrtől kb. 3 km-re lévő Mocsolyástelep nevű kis faluban. A falu egy völgyben fekszik, és ennek is majdnem a legalján található a kertünk alsó része, ahol a konyhakert is van. Ma hajnalra -2 volt, most már az uborka és a néhány túlélő paprika is elfagyott:-((
Előzmény: ninovarga (8280)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8287
Optimális helyzet, amikor a termést már metszéssel kell redukálni, hogy a növény ne teremje túl magát.
Ez a gazda már érti a kivi működését és tudatosan végzi a metszését. Néhány éve a "terméketlensége" fölötti elkeseredésében csak azért nem vágta ki láncfűrésszel, mert éppen el volt törve a válla. Azóta tettünk néhány lépést előre a józan ész diktálta úton.
Előzmény: bejó51 (8284)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8286

A pontos részleteket nem is merem, de szerintem csak ez a pár szem hiányzik belőle. Hazafele bevitték neki a nejemék a szemüveget és megmutatták a kivit.

Így kaptak valószínű kóstolót.

Előzmény: ninovarga (8285)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8285
Viszonylag rövid idő alatt be kéne, hogy érjen, de úgy gondolom Vastaghék azért egy kicsit el tetszenek sietni a szüretet. Holnap leállítom őket. Úgyis el akartam menni, lefényképezni a fölfoghatatlan mennyiségű termést. Ezek szerint már hiányzik belőle. Kár, lehet, hogy Guinness rekordot lehetett volna belőle csinálni.
Előzmény: bejó51 (8284)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8284

Tegnap kaptam, pontosabban a nejem, pár szem kóstolót arról a kiviről, amelyiket már sötétben néztünk meg. Akkor talán már nem korai a szedése?

Kb . mennyi idö amig így almával beérik?

A tulaj már úgy döntött, hogy jövőre jobban megmetszi, hogy nagyobbak legyenek.

Előzmény: ninovarga (8283)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8283
Tudjuk, hogy a kivi szedhetőségre érettségének legfőbb ismérve, hogy könnyedén "lepattan" a kocsányról. Ma kipróbáltam egyet: könnyedén lepattant. Most zacskóba zárom almával, hogy megállapítsam, véletlenül, vagy "készakarva" történt-e ez.
Előzmény: ninovarga (8282)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8282
A baromfiudvari kivi "néhány méterrel a célszalag előtt"
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8281
Gesztenyefesztivál Tormaföldén a mai napon. A látogatottság az ötszáz forintos belépőjegy ellenére minden várakozást felülmúló a néhányszáz lelket számláló kicsi falu rendezvényén.
Remélem, hogy az Irigy Hónaljmirigy megérheti még ("öregfiúkként" ugyan), hogy ugyanitt Káki-Kivifesztiválon is fellépjen!
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8280
Ez melyik földrajzi terület milyen helyrajzi pontján van?
Előzmény: kétbalkéz (8279)
kétbalkéz Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8279
Van egy higanyos minimum-maximum hőmérőm a konyhakertemben, kb. 50 cm magasan. Tudom, hogy nem előírásszerű az elhelyezése, de engem az érdekel, hogy a növények szintjén milyen a hőmérséklet éjszakánként. Nos, ma reggelre -3 fokot mutatott:-(( Örültem volna, ha azért teszi ezt, mert meghibásodott, de sajna az elfagyott bab, paprika, paradicsom, sóska igazat adott neki:-(( Egész nap a még menthető mirelit babot és társait dolgoztam fel:-(( Még jó, hogy a fűszernövényeket pár napja learattam.
ninovarga Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8278
A szagma állításaival szemben minden szavunk "hazugság", hiszen a "hazugságaink" szerint 9 méter magasra nő a füge Lenti-hegyen, 4 méteresre a babér Csörnyeföldön, majdnem kidönti a kákit a termés ugyanott (de lenn a faluban), mázsányi termés van a kiviken, az ország bármely részén vannak és lehetnek termő fügék a megfelelő fekvésekben, a bemutatott zalai példákhoz hasonlóan termő kivik a megfelelő talajon, bőven termő kákik szinte mindenhol, a szélsőséges fagyzugok kivételével.
Ezzel szemben a szagma "igazságaiból" annyira futotta, hogy "szubmediterrán" klímájú a Mecsek vidéke meg a Balaton-felvidék, ahol a füge a hosszú napos őszökön kétszer is megérik, a káki és a kivi pedig "délszaki növények", amelyekkel legfeljebb az említett kivételes klímájú helyeken érdemes foglalkozni, védett fekvésben, napos helyen.
Ezek után el lehet dönteni, hogy az "igazságot", vagy a "hazugságot" erősíti-e valaki, amennyiben a társadalom érdekeit akarja szolgálni.
Előzmény: Floo2 (8276)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.03 0 0 8277

Na, hát én pont az vagyok.

:)

Előzmény: ninovarga (8275)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8276
Lehet kívülről úgy tűnhet, hogy csalunk, hazudunk, füllentgetünk, de ebben az esetben, ha valóban így lenne, akkor ugyanúgy tennénk és ugyanolyanok lennénk, mint a "szagemberek", akik teljesen mindegy, hogy szándékosan vagy hozzá nem értésből fakadóan, de kárt okoztak, félrevezettek, hamis és hibás tanításaikkal sztereotípiák kialakulását idézték elő.
Mi pont ezek ellen küzdünk, hazugsággal, csalással és füllentgetésekkel szájon s...nánk magunkat.
Pont nem ilyenek vagyunk.
Ezért nem szeretnek bennünket azok, akik különböző okokból fent akarják tartani a látszatot, vagy felsorolhatnék még tízezer okot, amiért nem, de ettől most inkább a béke kedvéért eltekintek...
Előzmény: ninovarga (8259)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8275
Én is, de nem csak magam miatt, hanem elsősorban a korlátozottan téltűrő növények miatt.
Előzmény: Törölt nick (8273)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8274
Ezennel feloldozva!:)))))
Előzmény: Törölt nick (8272)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8273
Én a nulla fokos télre szavazok, mert fázós vagyok.
Előzmény: ninovarga (8271)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8272
Bocs,hogy erre nem reagáltam,megteszem most:mivel a gyümik az ÉN hobbim a családban,ez azt is jelenti,hogy minden vele kapcsolatos meló is az enyém.Viszont a ráfordítható időm sokkal kevesebb mint kellene...és itt volt a dilemma.Vagy megyek a találkozóra /mentem volna szívesen/ ...vagy a hegyen meghordom a fáim tövét ill. a jövendő fáim helyét a hegyszomszédtól kapott/pontosabban felajánlott / trágyával...ja INGYEN !!!! Nos ...ki kellett használnom,hogy jó az idő és még jók a hegyi utak ...és egész nap trágyát hordtam /a kiszuperált SKODa Favorit + utánfutóval/...mivel egyedül csináltam jól aludtam akkor éjjel :)...,de megérte.A szortiment bővítésre még visszatérünk,már ha megoldható lesz 1-2 barack ,esetleg körte Olaszhonból.Tavasszal meg mindenképpen mennék a talira,kivipótlás+tovbbi 1-2 káki+esetleges fügedugványnak valók.
Előzmény: ninovarga (8128)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8271
Igen, ez most egy olyan tragikus eset, aminél eláll az ember szava...

Mindenesetre, úgy gondolom, megerősíti azt, amit a klímával kapcsolatban mondtam. Szélsőséges események uralkodnak az időjárásban és ha egy-egy időszak az adott évszakban jellemzőnek tűnik, a véletlen műve csupán és érződik, hogy bármi megtörténhet. Ugyanúgy lehet egy nulla fok alá is alig süllyedő hőmérsékletű telünk, mint egy -30 fokos. Ugyanúgy temethet el bennünket a hó 2 méter vastagon, mint ahogy egész télen még egy hópelyhet sem látunk. Ugyanúgy érintheti az ország egyik felét valami szélsőséges helyzet, mint a másikat, miközben a másik oldalt megkíméli. Csak semmi tipikust ne keressünk, mert akkor téves úton járunk! A legtévesebben a minden évszakra és területre kiterjedő, általános hőmérsékletemelkedés feltételezésével!
Előzmény: szaguaro (8270)
szaguaro Creative Commons License 2009.10.02 0 0 8270

Néztem a neten, egyes helyeken 3 óra alatt 200 mm eső esett. Azért az már mennyiség, még trópusi viszonylatban is!

,, Májusi eső aranyat ér- mongta a paraszt, és kiuszott a gabonatáblából." Ez jutott róla eszembe. Én kérek elnézést!

Előzmény: ninovarga (8268)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!