Keresés

Részletes keresés

aiol19 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8330
Igen, nagyon biztató, hogy egyre több lelkes kertészkedő lehet gazdagabb komoly sikerélményekkel az éjszakai inverziót kihasználva. Bemásolnék most egy levélrészletet, remélem, nem haragszik meg érte a szerzője. Egy kőszegi növénybarát kérte ki a tanácsomat telekvásárlást illetően, mivel az egész környék legmélyebb, legfagyzugosabb pontján lakott. Most boldog telektulajdonos, csak ő nem elsősorban gyümölcsfák miatt, hanem télálló pálmák okán szánta rá magát a lépésre. Én csak az elméletet mondtam el neki, annak alapján saját maga választotta ki a létező legoptimálisabb fekvésű telket.

"Szia!
Nem tudom megköszöntem e már a segítségedet a telekválasztásban!? Teljesen igazad volt! Amíg lent a völgyben és a városban -7°C volt addig a telek lejtőjén -1,5°C! Óriási különbség! És ez akkor volt amikor még a nap nem érte a domboldalt! A talaj ennek megfelelően épp hogy meg volt fagyva! Míg lent még a hó is megmaradt!
Mégegyszer köszönöm a segítségedet! Üdv.: A......."

-Így szép lassan talán a megfelelő fekvésű dombjaink országszerte megtelnek különleges, vagy korlátozottan téltűrő gyümölcsfákkal, dísznövényekkel. Természetesen az elhivatottság és a fűtött házak falai, takarások a kevéssé szerencsésebb adottságú kertekben is sokat segítenek.
Előzmény: ninovarga (8301)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8329
Hát nem tudom, alapeset az, hogy nem kell mindent véresen komolyan venni, ezt én is tanulom még és nekem is gyakran nem sikerül. A vicc oldja a hangulatot, ugyanakkor könnyen meg is sértheti a másikat, erre sem mindig egyszerű figyelnem nekem sem. Lehet, hogy meglepőnek tűnhet és nehéz elhinned, de alapvetően nagyon értelmes és konstruktív emberekkel vesztél össze, rendkívül csodálkozom is, hogy az utóbbi időben ennyire átcsaptak destruktív üzemmódba, de még a destruktivitásban is számos konstruktív kérdést, mondatot, tényanyagot fogalmaztak meg, csak ezeket meg kéne valahogy értelmesen vitatni. Ha egyik és másik helyen is egyoldalúan jelenik meg valami, akkor kevés esély van arra, hogy valamiféle igazságot közelítő, alkotó, konstruktív végeredmény jöjjön ki. Több alkalommal is nagyon érdekes beszélgetés, pozitív értelemben vett szóváltás alakulhatott volna ki, ha a személyes indulat és gúny nem jelent volna meg. Úgy látszik, Magyarországon ez egyszerűen kivitelezhetetlen, mindennek a gátja ez a mentalitás.
Előzmény: bejó51 (8327)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8328
Valóban igen fagyzugosnak tűnik a jelenlegi kerted. Azon az éjszakán az országban leghidegebb hivatalos és amatőr észlelők által mért 2 m-es hőmérsékletek szóródtak -1 körül. Valószínűleg ez a fekvés őszibarack, szőlő biztonságos termesztésére sem feltétlenül alkalmas, ezért én lehet, hogy mégsem ültetnék ide kákit sem. Esélyes akár a -25 fok alatti hideg is néhány évente, amit kevés gyümölcsfaj bírna ki. Sokak számára meglepő módon még pont a kivi az, amivel még talán itt is lenne esélyed, csak annak is túl kell élnie az első éveket megvastagodott törzzsel. Mindenképpen a közeli hegy felé orientálódj, a mostaninál csak jobb lehet! Ahogy Nino is írta, a 100 m relatív szintkülönbség egyenesen ideális, még fügének is megfelelő. Próbálj meg lehetőleg a tetején telket szerezni, mert megnéztem ennek a falunak a környékét a google earth és a turistautak.hu domborzati térképeken és véleményem szerint a hegy alsó harmada-fele nem kifejezetten jó még, elég zárt medence jellegbe lejt, ezért ez még nem túlzottan optimális az abszolút téli minimumok szempontjából, a legteteje viszont akár fügeültetvény is lehetne.
Előzmény: kétbalkéz (8299)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8327

Szia Aiol !

Gondoltál már arra, hogy nálunk is legyen egy ügyeletes kukkoló ?

Előzmény: aiol19 (8326)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8326
Hát igen... időnként elakad a szava az embernek.
Megtévesztő. A gyanútlan olvasót megtévesztő...
Ki érti ezt... :)
Előzmény: Floo2 (8316)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8325
Ha a zöld, az a fán aszalódó zöld, akkor annak később sokkal ujjasabb levele lesz.
Előzmény: valila (8317)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8324
A weblapkészítést már korábban is megemlítetted és valóban nagyon jó ötlet lenne, nem csak egy esetleges fesztivál számára, hanem akár egy olyan weblap, ahol számos olyan információt közölhetnénk, ami itt a topikban elhangzott. A kivitermesztésről már alkottunk cikket, de jobb lenne, ha összegyűjtve lenne valami. Sokan érdeklődnek a tevékenységünk iránt, és amikor ajánlom ezt a topikot, nagyon sokan inkább egy honlapra lennének kíváncsiak, ahol tömören lenne összefoglalva egy ismeretanyag.
Előzmény: valila (8321)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8323
Szerintem is jó ötlet lehetne! Már csak azt kellene valahogy áthidalni, hogy hogyan tudnánk a szélesebb közönséget kezelni. Ezres létszámoknak már nem nagyon lehet metszési bemutatót tartani, meg azt is el kell dönteni, hogy egy ismeretterjesztő előadás mennyire legyen mély, szakmai, vagy inkább populárisabb. Az azért nem biztos, hogy célravezető lenne, ha megjelennének a céllövöldék, kínaibóvli-árusok, de valami zenés-gasztronómiai fesztivált lehetne tartani ismeretterjesztéssel egybekötve. Kérdés, hogy milyen érdeklésre számíthatnánk, valamint a fesztiváloknak mindig van igen jelentős anyagi vonzatuk és az önkormányzat pozitív hozzáállása sem árt.
Előzmény: Béla1007 (8319)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8322
Hm-hm, nemrossz ötlet!
Ha van rétes, dödölle, gesztenye meg egyéb fesztivál, miért ne lehetne fügefesztivál is :)))
Előzmény: Béla1007 (8319)
valila Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8321

Béla, ha már nemzetköziben gondolkodsz, akkor

kár lenne leszűkíteni a kivire.

 

Legyen kivi-káki-füge fesztivál. Sok sikert a

szervezéshez. A weblapkészítésbe besegítek.

Előzmény: Béla1007 (8319)
valila Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8320

Egy kedves topictárs küldte a "szomszédból",

de ő sem tudta megmondani a fajtáját.

 

Így hát, egyelőre Marika fügének hívom.

Előzmény: ninovarga (8318)
Béla1007 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8319

Szia Nino !!

Nekem is van egy titkos vágyam !! Látom a te fejedben is motoszkál valami ebbe az irányba:)))

Ezt már a tavasszal kitaláltam és most az ősszel mondtam is pár embernek !!

Szóval az az én titkos vágyam hogy a topiktalinkból legyen egy valamilyen fesztivál 1,1-2,1-2-3 napos fesztivál majd a nem túl távoli jövőben. Zenekarokkal ,kézművesekkel, gasztronómiával, természetesen szakmai előadásokkal egy letenyei nemzetközi kivi sziget fesztivál.

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8318
Honnan származik az utolsó?
Előzmény: valila (8317)
valila Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8317

Néhány jellegzetes füge levél:

szivar, fekete, zöld, györöki lapos és egy

francia fajta.

 

Az utolsóval bajban vagyok, szerintetek

milyen fajta lehet?

Még termett, úgyhogy csak a levél alapján
lehetne beazonosítani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Floo2 (8316)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8316
Cssss pszzttt, fenevigyeel, nincs elég a rovásomon, most meg még Te is elárulod a nagy titkunkat :)))
Najó bevallom, hogy a fügefák valójában csak makettek, a fügéket mediterrán vidékekről hozatjuk, csak hogy mi is fel tudjunk mutatni valamit. De most vége a dalnak :))
Előzmény: szaguaro (8314)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8315
A Tescoban?
Előzmény: Törölt nick (8313)
szaguaro Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8314
Eddig azt hittem, hogy itt termő fügéket mutogatsz, most meg kiderül, h. bótbul veszed! Lebuktál! :-))
Előzmény: Floo2 (8312)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8313
Ugyanez Bpesten 160 ft-tól indul:(
Előzmény: Floo2 (8312)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8312
A szombathelyi Tescoban vettem múlt héten, 79 ft volt db-ja. Egészen finom volt.
ninovarga Creative Commons License 2009.10.05 0 0 8311
Széppeppinók, széppeppinók!
Előzmény: valila (8310)
valila Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8310

Gyönyörű kép Ninó, legalább olyan szép, mint

az én terülő pepinóm.:)

Hamarosan dinnyeszüretelünk.:)

 

 

 

Előzmény: ninovarga (8307)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8309
Pedig ideért, mivel fügéről fügére szállt.
Előzmény: valila (8308)
valila Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8308

Nino, hozzád ment a pillém? Mondta, hogy

meglátogat, de nem gondoltam, hogy valóban

sikerülni fog neki.:)

 

Előzmény: ninovarga (8306)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8307
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8306
A fügés utolsó és egyben legdíszesebb látogatói
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8305
Ígéretemnek megfelelően "folytatásokban" bemutatom Vastaghék kivijét, ismertebb nevén a "fészerkivit", aminek fejlődését a topic régebbi látogatói évről-évre nyomon követhették. Az ez évi termésmennyiségével eséllyel lehetne pályázni "Az egy tő kivin termett legtöbb gyümölcs" Guinness rekordjára. Részletekben, öt képen tudom bemutatni:
Íme a "fészerkivi" by sunlight
A harmadik kép után kilencven fokkal elfordultunk!
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8304
Ha egy fecskének nyarat nem is sikerül csinálnia, de egy pici forradalmat talán mégis!
Előzmény: ninovarga (8303)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8303
Szerencsére lassan a szakma érdemes képviselőinek a figyelmét is sikerül ezen növényfajok felé fordítani és a már bemutatásra kész példákon keresztül meggyőzni őket, hogy több, mint érdemes ezekkel foglalkozni. Arra is többen fölfigyeltek már közülük, hogy a domborzatnak köszönhető inverziós előny is sokkal többet jelent, mint amekkora jelentőséget ezidáig tulajdonítottak (vagy inkább nem) neki.
Lassan-lassan már a meteorológiai jelentésekből is eltűnnek a korábban a véletlenszerűen telepített állomások adatainak térségi értelmezéséből fakadó félreértelmezések.
Előzmény: kétbalkéz (8300)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8302
Nem vagyok naprakész az idei árral. Tavaly felvásárlói áron, 100 forint körül hozzá lehetett jutni.
Előzmény: Törölt nick (8298)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.04 0 0 8301
Igen, ez így már stimmel. A közel 100 méteres fagylefolyás elegendőnek tűnik. Egy mostanihoz hasonló helyzetben érdemes lenne hőmérővel letesztelni.
Kezdettől fogva mindenkit arra biztattam, hogy amennyiben van lehetősége jó fagylefolyású, dombi területhez jutni, tegye meg, ha igazán szeretne sikereket elérni ezeknek a növényfajoknak a termesztésében. Szerencsére, többen el is fogadták a tanácsomat és szép kis ültetvények és hobbikertek kezdenek kialakulni, kedvező fekvésekben, komoly reményekre jogosítva fel a tulajdonosokat.
Előzmény: kétbalkéz (8299)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!