Keresés

Részletes keresés

jimmbeam Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1194

kedves sunyiba.

 

Mennyi takarmányon nőttek fel a malacaid. Mennyiért értékesítetted? Milyen takarmányt adtál neki?

Én úgy olvastan 30kg korig kell nekik adni a malactápot, utánna lehet rendesen száraztápolni. Most szeretnék majd belefogni és szeretném tudni mennyit számoljak egy malacra. Először fiaztattál?

 

Üdv.: Jimm

sunyiba Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1193

mi a helyzet az önetetőkkel? valakinek van? vagy esetleg csinált már valaki önetetőt malacok részére? ha igen miből fém, fa, müanyag?

a az etető vagy itató milyen magas, széles? azért kérdek ilyesmit mivel csak most tervezem az ólat jó ha több infót, tapasztalatot hallok:)

sunyiba Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1192

üdv

nemrég kezdtem malactartásba a mult éven vettem pár kismalacot amiket sikeresen felneveltem és eladtam azaz kettőt megtartottam kocának azok is besikerültek 2 koca alatt 23 kismalac van amik most 3 és 5 hetesek 

örülök hogy rátaláltam erre a fórumra :) és lenne is pár kérdésem mivel jövőre szeretném bőviteni az álományt és épiteni egy nagyobb ólat :)

hány hetes korba szoktátok leválasztani a malacokat? és meddig kapják az inditó tápot? mondjuk én nem nagyon fogom tápolni őket inkább csak saját takarmányt adok nekik (buza,kukorica,zab,burgonya,lucerna,savó) mi a helyzet a takarmány mésszel? azt egész kicsi koruktól kaphatják?

woods80 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1191

A "lesült malac" kifejezés egy szakzsargon a sertéstartók, felvásárlók(kupecok) körében, de álltorvostól is hallottam már. Jelentése: alultáplált. Gyakran kialakulnak az alultápláltság mellett még betegségek is, főleg hiány- ill. parazitás betegség. A hozzáértő ember hamar felismeri az ilyen állatot.

 

Tréfásan is szokták még jellemezni, főleg akkor, ha pl. mustrálja az egyik gazda a másik disznaját. Ilyen pl.: " Ezek igazán szép malacok, üvegmosónak szivesen elvinném"-ezt a hosszú szőre és a kiálló gerinc- ill. bordacsontjaira értik!

A másik: " Fogadjunk, hoy ez a malac a mezei nyulat utól érné a gőzeke szántáson!"-itt viszont az agárra emlékeztető sportos alkat miatt.

 

Engem nem "hergeltél" fel,  a te döntésed mit adsz neki, csak jusson eszedbe, ha netán nem úgy alakuklnak a dolgok, akkor volt aki(k) figyelmeztessen. :)

Sok szerencsét! :)

 

Előzmény: Chani2 (1186)
samy76 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1190

Na, megvan. Baromfi nevelése, tartása topicban van a beírás:


"

Camelot77 válasz | megnéz | könyvjelző 2012.09.19 14:07:21 © (14205)

Sziasztok

Én idén második éve csirkézem.Nem sok tapasztalatom van de ami mégis azt megosztom veletek.A családnak az volt a cél hogy egészséges táp mentes rántani való csirkét neveljek.Tavaly kettős hasznosítású 4 hetes előnevelt csibéket vettem a piacon 50-darabot még egy hétig nevelő tápot adtam neki majd átálltam a szemesre konkrétan kukorica búza .E mellett kijártak reggeltől estig a kertbe kapirgálni.26 hétre  vágtuk le az első 25 db szép nagy tollas csirkék voltak csak vágás után döbbentünk meg hogy hosszú combcsontjukon alig van hús és rántani sem lehet mert még sütve is igen inasak kemény húsúak voltak.A maradék állomány egy évre vagyis 52 hétre vágtam le na azok már szebbek voltak szép húsformákkal de természetesen már csak sütni vagy pörköltnek lehetett őket elkészíteni.Idén tavasszal magam keltettem a kettős hasznosítású csibéket és csak bábolnai tápon tartottam őket.Úgy ahogy az meg van írva szépen 3-4 hetesen indítóról átálltam nevelőre és vágás előtt biztonsági okokból nem 5 nappal hanem 2 héttel átálltam befejezőre. Kertbe nem engedtem őket ki csak istállóban voltam reggeltől estig égett a lámpa.Egy próbálkozást azért tettem hogy átállítsam őket kukorica búzára  jó hosszan álltam át 8 napig de sajna ahogy átálltak rögtön elkezdték enni egymást tehát sajnos vissza kellett állnom a tápra.Én 14 hétre  éppen ezen a héten hétfőn vágtam az első 27 darabot.Gyönyörű húsformák porhanyós szaftos rántott húst készítettem belőle az íze mennyei.Csak az  zavar hogy tápos csirkék."

Előzmény: samy76 (1189)
samy76 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1189

Itt az egyik baromfis topicban írt valaki a tapasztalatairól. Ő is kipróbálta ezt amit írtál, hónapok alatt nőtt meg a pipi. És visszatért a tápos verzióhoz, mert ami kijött belőle, az sem sütni, sem rántani nem volt alkalmas. Alkalomadtán megpróbálom visszakeresni a beírását, lehet tanulságos lesz a számodra.

Előzmény: Chani2 (1186)
Rzola Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1188

Az már méretes lehet majd :)

Előzmény: Lilatigris (1187)
Lilatigris Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1187

Az is van, (vannak) csak nem saját. :)

Kíváncsi vagyok mekkorára fognak nőni. Csüngőhasú - nagyfehér keverékek. :)

 

 

 

Előzmény: Rzola (1185)
Chani2 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1186

Kedves woods80!

 

Nem a hozzáértésedet akartam megkérdőjelezni, hanem egyszerűen ódzkodom a tápoktól, mert véleményem szerint nem egészségesek. Természetesen tudom, hogy rentgeteg dolgot, olyat is, amit nap, mint nap eszünk, azokban is van egy csomó adalékanyag, ami káros és jó lenne elhagyni, de szinte lehetetlen.

Pl. a legalapvetőbb dolog a kenyér, amit ma árulnak - tisztelet a kivételnek - annak nem sok köze van a régi jó kis búzalisztből készülő kenyérhez, hanem nagyrészt adalékanyagoktól olyan amilyen. De eleve ha lenne is ideje sütni az embernek, akkor is már ott a probléma, hogy normális lisztet se lehet kapni szinte, vagy nehezen, az élesztő helyetti kovászról meg nem is beszéljünk. Stb.

 

Azzal meg tisztában vagyok, hogy állatfajonként más és más a tápanyagigényszint, sőt ez életkortól is változik (na meg egyedenként is eltérő lehet), és a legegyszerűbb ha megveszem a tápot, mert azt könnyebb adagolni, gyorsabb és biztosabb a siker.

 

De én a nehezebb utat is kipróbálnám. Ha csak annyi a különbség, mint pl. baromfinál, hogy nem 6 hét alatt lesz vágásérett a pipi, hanem birony 6 hónap nem baj, mert inkább a minőségre megyek, mint mennyiségre. Tudom, hogy drágább, de nem is olyan a végeredmény!

 

A vérliszttel kapcsolatban meg annyi, hogy én nem félek a kórokozóktól, hanem csak megemlítettem, hogy a kergemarhakór (300 fokot is simán kibír a prion károsodás nélkül) miatt korlátozták rendesen.

 

Egyébként a lesült malac az mit jelent? Ezt a kifejezést még nem hallottam. :)

 

A kérdéseimmel és válaszaimmal meg nem hergelni akar(ta)lak, hanem egyszerűen eszmecserét folytatni.

Előzmény: woods80 (1168)
Rzola Creative Commons License 2012.12.01 0 0 1185

Már csak egy jó kan kell nekik :)

Előzmény: Lilatigris (1184)
Lilatigris Creative Commons License 2012.12.01 0 0 1184

Sziasztok!

 

Leendő kocám. Az egyik. Másikat megesszük. Véletlenül lettek, szerelemgyerekek. :)

Én meg pont ilyenre "vadásztam". :)

 

 

v2rider. Creative Commons License 2012.12.01 0 0 1183

Korpát kihagyhatod,az a szoptatos kocáknak való tejelo takarmány.

Előzmény: index123 (1182)
index123 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 1182

v2rider. hízókat

v2rider. Creative Commons License 2012.12.01 0 0 1181

Az attól függ,mit akarsz vele takarmányozni.

Előzmény: index123 (1180)
index123 Creative Commons License 2012.11.30 0 0 1180

Sziasztok!Erről a keverékről mi a véleményetek?

kukoriva:35%

árpa:20%

búza:25%

korpa:10%

borsó:10%

samy76 Creative Commons License 2012.11.30 0 0 1179

Köszönöm szépen. Arról van-e valakinek tapasztalata, hogy melyik az a keverék vagy hibrid (ha van ilyen egyáltalán), ami fehér bőrű, jó a színhús kihozatala és nagyon jó a takarmány-értékesítő képessége? Gondolom ez szerencse dolga is, de van olyan fajta, aminél nagyobb az esély jó malacot kifogni?

Előzmény: brekzg (1174)
misimókus73 Creative Commons License 2012.11.30 0 0 1178

Kettő hozzászólással a kérdésed alatt, ott a válasz.

Előzmény: karvas77 (1176)
Lilatigris Creative Commons License 2012.11.29 0 0 1177

Hali!

 

A kocát az elléstől számítva mikor lehet levágni? Október 15-én ellet.

Egyre rosszabb a lába, meg kéne enni még mielőtt... :(

karvas77 Creative Commons License 2012.11.28 0 0 1176

Szevasztok!

Nektek  egy 120kg-os hizó felhízlalásához mennyi takarmányotok fogy?(kukorica+árpa+tritikálé)

karvas77 Creative Commons License 2012.11.28 0 0 1175

Szia!

Reggel ne adj nekik semmit csak almaecetes vízet.10L-be 1dl.(Hetente 1-2 szer.)Estére már zabálni fognak "nekünk bevállt".

Előzmény: ogiogi (983)
brekzg Creative Commons License 2012.11.28 0 0 1174

Szia!

 

Ha jó malacod van, szerintem 3-3,5 kg-ból lesz 1 kg röfi.

Előzmény: samy76 (1172)
samy76 Creative Commons License 2012.11.27 0 0 1172

Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek egy olyan takarmány esetén, aminek kb. 30%-a táp, a többi 70% szemes (kukorica, búza, tritikálé), főtt krumpli, áztatott kenyér, korpa, ételmaradék, kb. hány kilóból jönne ki 1 kiló élősúly? Persze nedvesítve, a szemes forrázva.

Cross80 Creative Commons License 2012.11.27 0 0 1171

Sziasztok!

 

Tudnátok nekem segíteni!

Tisztavérű lapály malacokat keresnék! Anyadisznónak majd!

Budapest vagy Pest megye vagy max 100km körzetben!

Segítségeteket köszönöm

samy76 Creative Commons License 2012.11.27 0 0 1170

Bocs, hogy ismeretlenül csak így beleszólok, de a trichinella fertőzés veszélye miatt.

Előzmény: Lilatigris (1169)
Lilatigris Creative Commons License 2012.11.27 0 0 1169

Tényleg nem lehet vaddisznóból sonkát vagy szalámit csinálni? Szóval olyat amit nem főzünk, hanem csak füstölünk? És miért?

Csak kíváncsi vagyok. Mert már többször hallottam.

 

 

woods80 Creative Commons License 2012.11.26 0 0 1168

Tisztelt Chani2!

 

Én nem akarom neked bebizonyítani, hogy miként kell hízlalni a sertést. A kérdésedre próbáltam választ adni, mert azt szűrtem le, hogy nincs tapasztalatod-e téren. A hozzáértésem a dolgokhoz nem csak tankönyvi alapokon nyugszik. Valójában nekem ez a munkám, már több mint tíz éve.

Amint már korábban is írtam, hogy sokszor láttam, lesült, sovány malacot, ami nem azért következett be mert nem kapott enni, hanem azért mert nem megfelelő tápértékű takarmányt kapott!

Utoljára leírom,s ezután már nem érdekel a dolog.

Valamennyi állatfajnak (sőt a növényeknek is), van egy bizonyos tápanyagigényszintje. Ez a tápanyagigényszint függ az állat életkorától, hasznosítási módjától, testömegétől. Erre készítették el, valamikor a kutatók azt a táblázatot amit szintén említettem a korábbiakban. Itt feltüntetik a takarmányok átlagos beltartalmi paramétereit - nem a tápokét! Ezek alapján kilehet számolni az optimális igény szintet. Abból válogathatsz ami a táblázatban szerepel - nem kevés. Nem kell használni se szóját, se hallisztet, se vérlisztet(ezt nem szüntették meg csak hemoglobin a neve, ja és nem kell tartani a kórokozóktól, mert kur_a magas hőmérsékleten szárítják, a savóba is van csíra, attól nem félsz?) használhatsz helyette borsót, napraforgót,stb. A lényeg, hogy a megfelelő tápértékeket elérd főleg az em. nyers fehérje tekintetében. Ugyanis, ha a malacod fehérje igénye kb. 6 hetes korban 19-20% és ezt nem tudod megadni neki, akkor várhatod, hogy hízzon! A fehérjén kívül még más igányszintet is biztosítani kell, de úgy gondoltam ez az egyik legfontosabb. Az viszont igaz, hogy ezek az igények a malac növekedésével csökkenek és pl egy 60-70 kilós hízónak elegek lehetnek az általad felsorolt takarmányok is. 

A takarmányelőkeveréket meg azért ajánlottam, mert nem sok mindenkinek a polcán hever egy ilyen táblázatos könyv, és nem kell számolgatni miből mennyit adj, csak a kukorica, árpa, stb. mellé kevered arányosan.

Ennyit akartam elmondani a kezdetekkor is. Sok sikert!

 

Előzmény: Chani2 (1162)
Zernovics Creative Commons License 2012.11.26 0 0 1167

Ott a pont!

 

Kakukk-Schmitt : Takarmányozástan

 

Ajánlom mindenki figyelmébe!

Előzmény: woods80 (1152)
Lilatigris Creative Commons License 2012.11.26 0 0 1166

Szegények. :( Akkor nekem szerencsém volt a kocával, nem csináltam semmit, mégis mind megmaradt. Még a fogukat is meghagytam. Se egymást nem harapták, sem az anyjukat.

Mi is csináltunk közben ketrecet, de mire kész lett addigra nem fértek át a malacok, végülis nem is nekik készült hanem a következőknek. :)

 

Előzmény: Rzola (1165)
Rzola Creative Commons License 2012.11.26 0 0 1165

Sajnos nem volt szerencsém az anyával,7ből csak egy maradt a többire rálépet vagy ráfeküdt az éjjel.A következő nekem február végén lesz annak már lesz minden csinálok fialtató ketrecet és kapnak infrát is.Ez az egy is kicsit kerge mindig az anya alatt van alig tud tőle felkelni . Erre mondják,hogy okos ember más kárán a buta sajátján tanul :( Sajnos nem sok időm volt foglalkozni vele ,vagy ha volt is inkább pihentem a minden napos hajsza után.Ha van helyed és időd akkor szerintem válad be mindig van  vevő a malacokra szerintem.

Előzmény: Lilatigris (1163)
v2rider. Creative Commons License 2012.11.26 0 0 1164

Sok sikert! bár ilyen takarmányozásnál hús tipusú disznóval nem lesz...

100-120 kg-ig kell nekik a táp,utána fokozatosan el lehet hagyni,saját tapasztalat,hízónak teljesen felesleges ekkora kifutó,tenyészsuldonek ideális.

Előzmény: Chani2 (1162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!