Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8416
La 26a edizione di Macfrut si terrà nel quartiere fieristico di Cesena da mercoledì 7 a venerdì 9 ottobre 2009, curata da Cesena Fiera.
Macfrut è la rassegna internazionale specializzata che rappresenta il più importante evento fieristico del Mediterraneo, dedicato all'intera filiera ortofrutticola e uno degli appuntamenti principali a livello mondiale del settore. Nella mattinata di mercoledì 7 sarà inaugurata dal ministro delle Politiche agrciole Luca Zaia.

Huszonhatodik alkalommal rendezik meg a cesenai vásárnegyedben a Macfrut-ot 2009. október 7-e, szerdától, péntek, 9-éig, a Cesena Vásár gondozásában.
A Macfrut az a specializált nemzetközi seregszemle, amely egyben az európai mediterrán térség legnagyobb jelentőségű vásári eseményét képviseli és egyike az ágazat világszinten is legfőbb találkozóinak. Az eseményt 7-én, szerdán nyitja meg Luca Zaia földművelésügyi miniszter.
Floo2 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8415
Közben Szegeden a piacon érett fügét árulnak, tehát nem csak nálunk, ezen a "hűvös klímájúnak" tudott vidéken érik a füge tovább, hanem a "melegebbnek tartott vidékeken" is.
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8414
És végül, íme a különbség a dalmát és a "hazai" (sárgás)zöld füge gyümölcsei közt:
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8413
Egy másik példa Becsehelyen a "házzal fűtött" fügére. Ez egy eléggé idős ujjas óriás a lakott (tehát fűtött) /Dedessel ellentrétben, ahol a ház lakatlan/ ház fala mellett. A pontos korában a gazdája bizonytalan volt, ezért azt nem is írom, de a törzsek vastagsága magukért beszél, azaz nem fagyott el sem 2003-ban, sem 2005-ben, sem 2006-ban. Ebből gondolom érzékelhető, mit jelenthetnek a fűtött falak még egy falusias beépítettségű településen is, hogy a városról, különösen a nagyvárosról már ne is szóljunk!
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8412
Helyesbítek, 2003-ban hozta, 2004-ben ültette ki. Látható, mit számít a ház közelsége és az eresz árnyékoló hatása.
Előzmény: ninovarga (8409)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8411
De hogy a tágabb korlátok között téltűrő fajokról is essék szó, Fityeházon kezd érni a korábban érő extra késői őszibarack. A Natalina is lassan kezd élénkebb sárga színt ölteni.
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8410
Molnáriban pedig megtaláltuk annak a fajtának egy példányát, amelyikről Bejó fügéinek beazonosítása kapcsán beszéltem. Ez egy elég késői fajta. Lehet, hogy Bejóé is ilyen. Határozottan különbözik a dalmát fajtától, mind ízben, mind alakban, mind méretben és furcsa módon, annál is későbbi érésű.
Előzmény: ninovarga (8409)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8409
Alkalmunk nyílt a szemközti ház előtti füge fajtáját megnézni. A gazdája elmondta, hogy 2004-ben hozta a dalmát tengerpartról. Ugyanaz a fajta, mint a tegnap bemutatott horvátországiak. Jól sejtettem azok eredetét is, ezek szerint. Már jócskán leérőben van, de azért lehet rajta találni pár "harmadtermést" is.
Előzmény: ninovarga (8408)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8408
Útközben megálltunk a tótszentmártoni Costatánál. Ez a növény napot csak a délelőtti órákban kap, mivel a ház keletre néz. Délről hatalmas tuja, nyugatról a ház takarja. Jelenleg itt tart a sárgulásban. Azonos kitettségben sem sokkal előzné meg a Sharont az érésben.
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8407
Ma reggel elmentünk Fityeházra, a kis ültetvényen érni kezdő Sharonok hírére. Ezt láttuk:
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8406
Mindenekelőtt gratulálok ehhez a fantasztikus teljesítményhez! A legnagyobbat valóban visszametszés nélkül el lehetne már hajlítani, értelemszerűen abban a magasságban, amilyen magasra a lugasod végleges magasságát szánod.
A cserépben lévőt jobb, ha mérsékelten hideg helyen "lombhullatóként" tartod, a szobanövényként tartástól eltanácsolnálak.
Előzmény: kenyérbél (8404)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8405
Na ez valahogy nem hiányzik: friss kép, Lappföld, Rovaniemi.
Brrrrrr!
kenyérbél Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8404

Kedves Mindnyájan!

Régen írtam, de olvasok folyamatosan, úgy , hogy képben vagyok.
Gratulálok a sikeres topiktalihoz.
Jó látni, hogy ilyen jól alakulnak a dolgok.
Most meg szeretném mutatni, mire mentek nálam az idén telepített sárgakivik, és a további  teendökhöz tanácsot kérni. A képen nem fog látszani a pontos méret, ezért leírom: az első termő hossza:270cm ,
a középső , a porzó :220cm,
és a nehezen induló másik termő:160 cm
.Gondolom ezt, jövőre , egy jól fejlett rügyről újra kell indítani. De a 270cm-est le le
het hajlítani, és ha igen , hány cm-nél?/ 190?/


A másik kérdésem ezzel az egy termő-szaporulattal van kapcsolatban.
U.i., mikor áprilisban kiültettem őket a levágott  részeket mind földberaktam, pára, meleg ,stb.Több is kihajtott, de csak ez az egy maradt meg idáig. Az lenne a kérdésem, hogy télére tegyem fagymentes, világos helyre, nagyon mérsékelt öntözés mellett, vagy vigyem meleg heylre, és gondozzam szobanövényként?
Köszönöm a választ előre is!

Arth_ur Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8403
Engem hová írsz a listádon?
/Olyan mint a medve halállistája a klasszikus viccből? ;))) /
Én ugyanis írok is mindkettőbe, nem csak kukkolok.
Előzmény: bejó51 (8346)
Arth_ur Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8402
Ha tényleg francia eredetű a növény, küldj belőle Jozsónak is, hogy a gyűjteményében össze tudja hasonlítani az ország többi részéből összejött növényekkel!
Előzmény: valila (8320)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8401
Na most is benézhetsz a metnetre, "böffentettem" egyet :))))
Előzmény: aiol19 (8393)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8400
Aki azt mondta, az nézzen meg egy olasz tájképet, lényegében nem látni mást a fényképen, mint gyümölcsöst.
Előzmény: ninovarga (8399)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8399
Valamikor valaki valahol azt mondta, hogy én elfogult vagyok Olaszországgal kapcsolatban. Úgy látszik, a számok is elfogultak, hozzám hasonlóan.
Előzmény: ninovarga (8398)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8398
Oggi nel mondo la produzione di frutta è in crescita con un +17% negli anni 2000.
La produzione totale europea è invece in lieve ma costante calo passando da poco più di 70 milioni di tonnellate nel 2000 agli attuali 60 milioni di tonnellate.
In questo contesto l'Italia rappresenta il 30% del totale di frutta prodotto nell'Europa a 27 seguita dalla Spagna con il 25%, Francia 16% e Grecia con il 6%. (Fonte Cso/Fao).

Ma a világ gyümölcstermelése növekedőben van, +17% a 2000-es években.
Az európai össztermelés viszont enyhe, de folyamatos csökkenést mutat, a 2000-es 70 millió tonnáról a jelenlegi 60 millió tonnára.
Ebben a kontextusban Olaszország a 27-ek Európájában megtermelt gyümölcsmennyiség 30%-át képvisel, 25 százalékkal Spanyolország követi, Franciaország 16%-kal, Görögország pedig 6-tal. (Forrás Cso/Fao)

Megjegyzés: A maradék 23 százalékon pedig éppen 23 ország osztozik. Remélhetőleg testvériesen!
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8397
Én meg csak ismételni tudom önmagam, amint ezt már megszokhattátok:

"Még mielőtt megnyugodva hátradőlnénk a fotelben, megállapítva, hogy "a globális felmelegedéssel" most már majd egyre inkább ilyen szeptemberekre lesz esélyünk a közép-európai térségben, TUDJUK, HOGY EZ IS CSUPÁN EGY IDŐJÁRÁSI ANOMÁLIÁBÓL FAKADÓ VÉLETLEN VOLT, AMELYNEK AZ ABNORMÁLIS JELLEGE A FENT LEÍRTAKBÓL ÉRZÉKELHETŐ ÉS AHOGY LEHETTÜNK MOST EGY ILYENNEK A KEDVEZMÉNYEZETTJEI, UGYANÚGY LEHETTÜNK VOLNA, VAGY LEHETÜNK MAJD EGY MÁSIK UGYANENNYIRE ABNORMÁLISNAK A KÁRVALLOTTJAI IS!!!!!!!!"
Előzmény: aiol19 (8393)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8396
Ha Szicíliában vannak hasonló aberráltak, gondolom, milyen kielégüléssel zárhatják az ottani elmúlt időszakot, hacsak maguk is nem lettek az ítéletidő áldozatai.
Előzmény: aiol19 (8393)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8395
Hm, na azért ne szakadjon az egész a nyakamba... Bár ötleteim nekem is vannak, na meg valóban el lehetne kezdeni kivonatokat gyűjteni az itt megjelenő ismeretanyagból, azt pedig folyamatosan lehetne feltöltögetni. Lehetne tehát apránként is fejleszteni.
Előzmény: valila (8392)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8394
A kommentár csak nem maradt el mégsem, hiába, én már csak ilyen maradok:)
Előzmény: aiol19 (8393)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.07 0 0 8393
Időnként, amikor belekukkolok a metnet fórumba, megdöbbenek. Ők pont azt áhítják, amitől a józan ész alapján is tartanunk kéne. A fórumban kizárólag állandó rekordhideget vágyó emberek hozzászólásai jelennek meg. Idézek egy kicsit kommentár nélkül:

"
A lényeg, hogy a tél valszeg nem fog elmaradni, -ahogy az ősz is megérkezett pár hete,-és remélhetőleg néhány vaskos meglepetést is fog tartogatni...ezek közé sorolom a síkvidéki 30-50cm. közötti havat, valamint a -15,-27°C közti T-min. értékeket...ezek szerencsére egy 10 éves perióusban "be szoktak játszani" itt Dny-Dunántúlon! Az Alföld meg tudjuk más tészta...hehe...

Az északi térségekben, Norvégiától Oroszországig a fáklya alapján hosszantartó, stabil -és most jön a lényeg:-átl alatti ! hőmérsékletek várhatók a következő 2 hétben, havazásokkal, kemény éjszakai fagyokkal...azt hiszem az elmúlt évek októberei nem nagyon kecsegtettek ilyen pozitív előjelekkel. Az első talajmenti fagyok is viszonylag korán megérkeztek hozzánk, DNY-ra is. Még néhány nap, és a hidegebb-hűvösebb levegő uralma alá fogunk kerülni, remélhetőleg gyakori csapadékkal, s bizony átlag alatti! hőmérsékletekkel. azaz:éljen a Tél!!!"

Hát én meg mindezeknek az ellenkezőjét tudom csak remélni, nagyon tartok az elkövetkezendő hetek időjárásától is, benne van a pakliban a rekordhideg is.
valila Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8392

Aiol, igen, igazad van. Ha lenne egy topikos weblapunk,

azon minden információ szerepelhetne. A fesztivál felhívás is.

 

Az anyag összeszedése, rendszerezése rád vár, mert ahhoz

Te értesz a legjobban.:)

Júliusig biztosan elkészülsz vele.

Előzmény: aiol19 (8324)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8391

Nálam már három beérett szeptemberben. Volt már fogyasztható a tali idején is, Aiol szerette volna megkóstolni amikor nálam voltak, de végül elmaradt.

Hamarosan beérik a többi is. (Még öt van, de kb. 140-ről indult a történet)

Előzmény: ninovarga (8378)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8390
A leírtakhoz teszek most fel képet. Látható a törés helye, mellette, vagy körülötte nem indult erőteljes hajtás. Sértetlen ágakon jóval nagyobb volt a növekedés, de nem miden ágon. Ez mostani tapasztalat és megfigyelés, nem akarom ezt általánosítani.
Előzmény: pz07 (8359)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8389
Az általad idézett, Neked szóló e-mail-hoz hasonló tartalmú és lelkületű nekem szóló üzenetek tömege talán egy kicsit óvatlanabbá tesz engem, mivel ezek által és a topicon belüli hangulat alapján úgy érzem, hogy általános szimpátia uralkodik körülöttem és ha valamit leírok, mindenki számára nyilvánvaló, hogy a közjó érdekében teszem, úgy ahogy a szándékom ezt valójában diktálja.
Előzmény: aiol19 (8388)
aiol19 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8388
Én ezt már olvasáskor rögtön sejtettem, csak gyorsan szóltam, mert azonnal félreértésre adott volna okot. Mindig nehéz megszokni a nyilvánosságot, mert az általában szigorú, igen szigorú és állandó monitorozással jár, ez erre a topikra különösképpen igaz. Valóban igaz lehet az viszont, hogy a felületes olvasó akár fordítva is értelmezhet valamit, ezért mindig nagyon akkurátusan kell vigyáznunk a fogalmazásmódra.
Előzmény: ninovarga (8386)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.06 0 0 8387
Viszont ezek az állatságok annyira kinyitják az ember zsebében a bicskát, hogy nehéz megállni egy kis poénkodást, legalább hadd nevessünk jókat rajtuk, ha már a hülyeségük levét isszuk.
Előzmény: aiol19 (8385)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!