Keresés

Részletes keresés

hörpölin Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39909

Tavaly szeptemberben ködben jártam a Lázbérci-víztárolónál egy társasággal. Akkor több méterrel mélyebben volt a vízszint az átlagosnál, a dédestapolcsányiak szerint az aszályos idő miatt. Remélem, azóta teleszaladt vízzel a víztároló!

 

    

 

Az alsó úton. Érdemes megnézni tingatinga második tavas képét, akkor milyen magas volt a víz, amikor ő ott járt!

Beséteáltunk a mederben a tavaly őszi partvonalhoz. Látni lehet a meder homokjába süllyedt kagylókat is.

A legkitartóbb pecások akkor még kitartottak...

Előzmény: Törölt nick (39901)
olahtamas Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39908

Kossuth rádióban kéktúra most!

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39907

Csak hogy teljes legyen a kép a közelmúltbéli változásokról lefotóztam a fullos vonat-végállomást a Fátyolvízesésnél:

1. az új vasútállomás a Szalajka-völgy felső végénél, a réten

2. az állatokat azért még nem tiltották ki mint a Gaja-völgyben :-)

 

Egy picit visszatérve az elmúlt hetek témái közül az útvonaljelző táblákra: a Lázbérci-víztározó bejáratánál láttam ezt az újnak látszó és igényes táblát, az már más kérdés hogy másképpen rögzítettem volna, nem szöggel a fára. Viszont megérezvén az új idők szelét 3km/h-val számol, és a km is pontos szerintem, így az idő is.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (39905)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39906

Uppony fölött a Damasa-szakadékot is érdemes megnézni. Megdöbbentő látvány.

Előzmény: Törölt nick (39901)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39905

Hát ez nagyon durva... Lassan egy szintre süllyednek a Városligettel.

Előzmény: Törölt nick (39899)
Güsziológus Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39904

OKT

Várgesztes - Szárliget vá.

2013. április 30. (kedd)

 

 

Érdemes lenne erről a kb. 14 kilométerről szép beszámolót írni, igazán kellemes túra volt, és a Vértes most ideális "terep".

Talán egyszer, de most az motoszkál a fejemben, hogy mennyi minden van e rövidke szakaszon!

 

Kitérő a kilátóhoz (K- / K3)

Képesfa (ZSIGMOND)

Kitérő a forráshoz, pihenőhelyhez

Letérés Vértessomló, Majk felé a piroson

Szarvas-kút

Vitány-vár

Faragott fa

Letérés Körtvélyespuszta felé

Temető

Faragott Szűz Mária

Mária-árok

Csákányospusztai turistaház

 

Találtam nem ismert pihenőhelyet is Várgesztesen, és a turistaháznál a réten, egy nagy-nagy fa alatt.

Vitány-vár környékén sajnos nincs.

És nincs ott sem, ahová Hörpölin "megálmodta".

Izgatottan várom a felmérés eredményét, hogyan mutatja majd be ezt a "rövidke" szakaszt?

 

Ha írnék beszámolót, a fenti "vázlat" alapján tenném.

Írnék a Mátyás-kút környékéről, az elárvult Szarvas-kútról, az árva várról, a faragott fákról, a vízmosásokról, a völgyekről.

Az "utolsó", nagy völgyben nincs elkerítve a terület, szabadon járható az eredeti útvonal.

Láttam egy rom szerűséget ott, ahogy a K4 "kiválik", de nem arra menetem, mert nem volt kedvem kerülni.

Szomorú az egykori Birka Csárda környéke, de a cukrászda Szárligeten üzemel.

A vonat is kényelmes arrafelé.

 

Itthon lenni is jó!

BaloghP Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39903

Tényleg szép szakasz, mi megfejtettük az autók kérdését, induláskor telefonálnak és viszik a lakat kulcsát az ismerősöknek :D

Előzmény: Törölt nick (39901)
BaloghP Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39902

hát a bányászat beleszólt, mostan tanösvény megy ott fel :)

Előzmény: Törölt nick (39898)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39901

Az Északi-Bükk környékének egyik nagyon szép látnivalója, a térség horgászparadicsoma a Lázbérci-víztározó.Kellemes sétát lehet itt tenni, csend, nyugalom, horgászok, bográcsok, természet minden van és még kéktúra szempontjából is érdekes lehet.A víztározó építésének kezdete előtt (1967) Dédestapolcsánytól egy kanyargós kis aszfaltúton haladt a kéktúra Upponyig a Bán-patak völgyében. Ezt a kis utat a kialakuló tó részben ellepte, nagyjából 1km-re Dédestapolcsánytól a régi aszfalt befut a vízszint alá a mederbe, majd  Uppony előtt nem sokkal ismét szárazföldre ér. Érdekes, és kicsit fura látvány. A kéket a tó mellett akkor újonnan épült erdészeti útra tették át, amely ma sorompóval van elzárva.(Ennek ellenére óránként 4-5 autó biztosan elment rajta most is...)

Nem tudom milyen lehetett  ebben a völgyben sétálni akkor mikor még nem létezett a tó, de az biztos hogy most ez a 4km-es szakasz Upponytól 'Tapolcsányig hozzátartozik a kéktúra legszebb látnivalóihoz.

'61, '75, és ma.További érdekességként érdemes megnézni az Uppony utáni útvonalat Putnok felé, az is teljesen más volt, érintette a Háromkő-bércet és a Köbölic-tetőt.

 

 

balra a mai, jobbra a régi út...     ...amely végül belefut a vízbe 

 

BaloghP Creative Commons License 2013.05.01 0 0 39900

ez tényleg nagyon új lehet.

Bélapáton tényleg a hőség miatt tűnt nagyon soknak az aszfalt, semmi árnyék nincs így sikerült is leégni cseppet. A forglaom pedig tényleg szint enulla volt, főleg ha a hétfői siroki vm. -től a faluba be útvonlat veszem, ott már zavaróan nagy volt a forgalom de ugye az főút.

Előzmény: Törölt nick (39899)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.30 0 0 39899

Azért remélem hogy a Gaja-völgy nem jut arra a sorsra mint Szilvásvárad... Nekem végül is nincsen bajom ez utóbbival sem, tökéletesen jónak tartottam mindig is egy családi sétára, de amit most hétvégén láttam az már némileg illúzióromboló.Valszeg nyertek egy vagon pénzt a fejlesztésre, amiből végül is tényleg szép lett sok minden amit általában infrastruktúrának hívunk csak éppen a völgy természetessége veszett kárba még jobban mindezzel. Vagyis leginkább azzal hogy a patak mentén az utat egészen a Fátyolvízesésig(!) leaszfaltozták. Ezt talán nem kellett volna. Amúgy a felújított állomások, az újjávarázsolt mozdony, a tájékoztató táblák, a kiállítások szépek, de az aszfaltért szerintem kár volt.

a szebbik részek (pozitívum még hogy a mozdony új, modern motort is kapott, nem csak lefestették pirosra)

 

ezt a sok aszfaltot kicsit túlzásnak éreztem

Előzmény: Törölt nick (39774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.30 0 0 39898

Függetlenül attól hogy a jelenlegi útvonal teljesen jó így, nem rossz ez az ötleted sem! Egyszer mi már családdal átgyalogoltunk ezen a kis aszfaltúton a Szomjas Csukától az apátságig, útba ejtve a régi mészkőbányát, egészen szép út ez is, szép kilátásokkal a Bélkőre, igazából nagyon megfelelne a kéktúrának is. Ha mondjuk a vasútnál lévő bélyegzőt áttennénk az apátsághoz (úgyis azt ábrázolja stilizálva) akkor csak át kéne sétálni a Lak-völgyi tóig, a 'Csukához, azt úgyis kár kihagyni, és ott is van egy gumis pecsét, (vasárnapi helyzet szerint megvolt, nyitvatartás 11-21.), nem kéne az a nagy kitérő Bélapátfalvára. Mindkét út aszfalt ugyan, de ez utóbbi rövidebb, hangulatosabb és forgalom szinte nulla.    Mindettől függetlenül ha jól tudom az apátságnál ma is van egy gumis pecsét, bár ebben nem vagyok biztos...


Egyébként régen a kék jóval zöldebb utakon ment errefelé, a Telekessy e.h.-tól egy éles kanyarral egyből nekivágott a Bélkő hegy csúcsának, és valahol az Ördög-hegy alatt a Zöld-rétnél "találkozott" újra a mai kékkel. Ez még akkor volt mikor a Bélkő hegy teljes pompájában leledzett, kb 100 méterrel magasabban volt a csúcsa mint ma, ha minden igaz ez a '60-as évek közepéig volt így.

az 1961-es füzetben még (majdnem) felment a kék a Bélkő tetejére

Előzmény: BaloghP (39897)
BaloghP Creative Commons License 2013.04.30 0 0 39897

I. nap: Mátraháza - Kékestető - Hármashatár - Sirok - Rozsnokpuszta - Szarvaskő

Minden pecsét OK, mindenhol nagyon kedvesek voltak.

II. nap: Szarvaskő - Telekessy Vendégház - Bélapátfalva vm. - Cserepeskő - Bélapátfalva (Szomjas Csuka)

Minden pecsét OK, Szarvaskőn reggel a tulaj picit panaszkodott hogy nincs forgalom.

A tűző napon megfogalmazódott bennem mennyivel kényelmesebb lenne ha a régi fémpecsét az apátságnál lenne és onnan a tóhoz lehetne rögtön menni, de ez csak a hőségben való aszfaltozás miatt volt :)

HEV Creative Commons License 2013.04.30 0 0 39896

Ha valaki postán akar valamit intézni az MTSZ-nél:

 

Értesítjük tisztelt tagjainkat és az érdeklődőket, hogy szövetségünk postacíme 2013. május 1-től megváltozik.

Az új postacím:
 

Magyar Természetjáró Szövetség
1244 Budapest, Pf.: 846.

hörpölin Creative Commons License 2013.04.30 0 0 39895

Nagy-nagy gratula a Kék Körhöz! :-)

Előzmény: hadidoki (39894)
hadidoki Creative Commons License 2013.04.29 0 0 39894

Köszönöm szépen, vágigjártam. Más mint az OKT, de itt is vannak szépségek. A beszámoló készül, néhány héten belül felteszem a szokott helyre. http://www.hadidoki.ini.hu/

 Sok jó kirándulást mindenkinek!

Előzmény: nagypapi (39891)
HEV Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39893

Szerdán voltam a Szent György-hegyen akkor csak a fém bélyegző volt a dobozban és az nagyon jó lenyomatot adott.

Most valamikor rakhatták ki a gumit.

Előzmény: Pápai vándor (39889)
HEV Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39892

Hasonló mezőgazdasági területen sok felé előfordul, hogy ősszel vagy tavasszal elszántják az utakat de aztán újra kitapossák a gépek.   A Felsővadásznál jelzett úton amikor arra jártam mindkét oldalon napraforgó volt a gépeknek könnyebb az ilyet egybe szántani de akkor szépen el tudtunk menni a jelzés szerint mindkét helyen.

Előzmény: nagypapi (39890)
nagypapi Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39891

Hadidokinak pedig gratulálok az AK teljesítéséhez! Remélem lesz beszámoló a honlapján.

nagypapi Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39890

Szerintem a hivatalos, jelzett és járható utakat valahogy összhangba kellene hozni még a felmérés előtt. A túrafórum leírásai szerint a csereháti különösen kritikus rész, épp az ilyen problémákra próbáltam utalni néhány nappal ezelőtt...

Egyáltalán: mi számít hivatalos OKT útvonalnak ilyen esetben? Ami fel van festve, ami a térképen/füzetben van, esetleg van vmi speciális nyilvántartás az MTSZ-ben? Ezek ugye egybe kéne hogy essenek, de épp a csereháti példád mutatja, hogy nem minden esetben van így.

Előzmény: HEV (39883)
Pápai vándor Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39889

OKT

Tapolca- Szentgyörgyhegy-Szigliget-Badacsony-Mindszentkálla

2013.04.27-28

 

Sziasztok !

 

Most érkeztem haza Mindszentkálláról  ahol megszakítottam a túrát mert már nem bírtam a hőséget.

Szentbékkállára szerettem volna eljutni de így alakult.

Az út végig jól járható volt ( még a Gulács alatti hadiösvény is) , és a jelölések is jók.

Szállás Badacsonyban volt a turistaszállon ( Római út 204) , kulturált hely , nagyon kedves gondnok , egy éjszakára 3700 ft.

Szentgyörgyhegyen gumibélyegző került kihelyezésre viszont Badacsonytördemic vasútállomáson szörnyű az ósdi fémbélyegző , jó

lenne oda is egy okt gumibélyegző.

 

Kérdésem a következő túrával kapcsolatban:Hamuházi forrás üzemel , illetve könnyen megtalálható?

Csak azért érdekelne mert 15 km vízvételi forrás nélkül nem lenne túl  jó , vagy a csicsói kulcsosháznál?

 

 

BaloghP Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39888

akkor mátraházáról indulok, úgy már elégnek kell lennie. Cserepeskőtől ha lemegyek szilvásváradra, vagy felsősárkányba onnan még haza tudok buszozni bánkútról már nem.

Előzmény: Güsziológus (39886)
imi_75 Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39887

A füzet.

Előzmény: BaloghP (39885)
Güsziológus Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39886

Kékestetőtől a TUHU szerint sincs 60 kilométer, dr Mátraházától már igen.

 

Az alábbi a jelenelegi állapot.

 

Gyöngyös-Mátraháza   2 492 m

Kékestető                  5 649 m

Hármashatár eh.       16 363 m

Sirok                         6 456 m

Rozsnakpuszta         10 840 m

Szarvaskő                 7 083 m

Telekessy eh.            3 532 m

Bélapátfalva             10 039 m

 

Nagyon necces.

Előzmény: BaloghP (39885)
BaloghP Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39885

Ahoj

kicsit megzavarodtam most, mert a füze tés a netes pecsét fórum más távokat ír, ha a füzet szerint a Kékestető - Hármashatár - Sirok - Rozsnokpuszta - Szarvaskő - Telekessy vh - Bélapátfalva - Csereepskői bg. táv meg van 60 km a másik nyilvántartó csak 55-öt ír, most akkor mi a mérvadó?

diavolo16 Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39884

Szia!

 

E-mail ment!

 

Előzmény: brigiszkusz (39882)
HEV Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39883

Elszántott OKT szakaszok a Csereháton:

 

Felsővadásztól ÉK-re , a korábbi szekérutat elszántották, É-felől kerülhető.

 

http://www.turistautak.hu/maps.php?id=magyarorszag&image=raster&lat=48.374115&lon=20.926372&zoom=256&arrow=1

 

Baktakéktől Ny-felé az aszfaltra érkezés előtt szintén szántás van, át kell vágni rajta.

 

http://turistautak.hu/maps.php?id=magyarorszag&image=raster&lat=48.372188&lon=21.019245&zoom=256&arrow=1

 

 

Mindkét helyen a turistautak.hu-n a korábbi utat csapásra állítottam, de a jelzés maradt a régi helyen mivel hívatalosan nincs áthelyezve.

brigiszkusz Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39882

Szia!

 

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, nagyon sok mindent megtudtam a megadott oldalakról :)

 

az email-em matina.brigitta@gmail.com

 

ha dobnál egy üres e-mailt azt megköszönném, és írnék pár sort.

előre is nagyon köszi!! :)

Előzmény: diavolo16 (39733)
diavolo16 Creative Commons License 2013.04.28 0 0 39881

Helló Mindenkinek!

 

Az idén szeretném elkezdeni az OK-t és ehhez keresek társat/társakat. A tervem, hogy a Hollóháza-Velem irányban csinálom meg. Persze nem egyben, mert arra sajnos nincs lehetőségem, (pedig az volna az igazi!) de hogy a lehető legjobban megmaradjon a "végigjárás" érzése, mindig ott fogom folytatni, ahol alőzőleg abbahagytam.

És még egy fontos dolog, hogy "hátamonaházam" megyek, vagyis minimálkomfortos túrát tervezek. Ha valakit érdekel a dolog, írjon a pegan@chello.hu e-mail címre.

 

Üdv, Bernadett

BaloghP Creative Commons License 2013.04.27 0 0 39880

dettó

Előzmény: HEV (39879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!