Keresés

Részletes keresés

Lilatigris Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1216

Szia!

 

Nálam a csüngőhasú két mangalica keverékkel van együtt. Igaz hogy még a csüngőhasú a nagyobb. De semmi gond velük. A többi állatot nem tudom, hogy lehet-e együtt tartani.

 

Libát meg disznót biztos hogy nem, a liba utálja a disznót. Addig csípkedi ameddig látja. Nálam a kerítésen dugja be a fejét a liba hogy elérje és megcsípje a disznókat, múltkor meg is járta mert hozzáért a villanypásztorhoz. :D

 

Előzmény: edit111 (1215)
edit111 Creative Commons License 2012.12.09 0 0 1215

Sziasztok,

szerintetek

-lehet disznót, kecskét, marhát 1 karámban tartani?

-csüngőhasú és rendes disznó megférnek egy karámban?

Vennénk mangalicát Baja környékén. tel.: 30-342-6869

Rzola Creative Commons License 2012.12.08 0 0 1214

Én is naponta kétszer adok nekik inni,alig isznak belőle inkább kiöntik a vályúba meg úgy is belefagy.

Előzmény: Lilatigris (1210)
Rzola Creative Commons License 2012.12.08 0 0 1213

Tedd olyan magasra a lámpát,hogy meleget csináljon és ne legyen forró a szalma,nekem is ezt kellett volna csinálni :( A csirkéknél mindig bevált bár akkor nem volt ilyen hideg!

Előzmény: fehergabi (1212)
fehergabi Creative Commons License 2012.12.08 0 0 1212

üdv

 

megfogadtam tanácsotokat amiket még korábban írtatok, és a fialás előtt beszereztem egy infralámpát. Egy napja fialt a vietnámim, csak most a következő a helyzet. -10 fok körül van, az ól zárt, de önmagában nem meleg. Bő szalma megvan nekik és fel van lógatva az infralámpa is az ólban. Az a baj, hogy nem merem otthagyni bekapcsolva, mert félek tüzet okoz. Mit tegyek? biztonságos? egy napos malac kibír ilyen hideget lámpa nélkül?

 

kezdem bánni ezt a téli fiaztatást :( minden állat itthon remek a hidegtől, én meg olyan sajnálós típus vagyok...

Zsuzsika.... Creative Commons License 2012.12.07 0 0 1211

Sziasztok

 

köszönöm a válaszotokat!

 

Szeretnék venni F1 malacokat vagy süldőket!

 

Magyar Lapály x Nagyfehér vagy fordítva!

 

Tudnátok segíteni Hol lehetne?????

Neten expressz..aprod,jofogason nincs csak végtermékek!

Lilatigris Creative Commons License 2012.12.07 0 0 1210

Ti hányszor adtok ilyen időben a malacoknak vizet? Mert nálunk egész nap minusz van, és befagy. Tavaly télen nem voltak állataink. Most két helyen vannak a disznók, és ott vannak még a libák meg a görények, szóval 4 helyre kell vigyek bentről meleg vizet. Most naponta kétszer, remélem elég nekik.

Ma még a hó alól kapartam ki nekik egy kis zöldet, úgy örültek neki. :) Még csalánt is találtam. :)

 

ez-Ben Creative Commons License 2012.12.06 0 0 1209

 

:)) Kedves Törpecser Jutka !

 

 Üzenet 1 : A kolbász töltelékből ki ne felejtsétek a fokhagymát !!! ( tavaly lekéstem :)

 

 A Mikulás bácsi hozott egy varázs mondókát. Aki ezt elmondja a disznóvágás napján ott flottul mennek majd a dolgok.   

                                   Csak a hó hulljon, hizó el ne fusson

                                   A böllér keze gyorsan mozogjon

                                   Ha már be van töltve kolbász, hurka

                                   Töltessék- ismét- a poharakba itóka...

 

 A töltést most én is gyakorolom, mármint a pohárba....

 

 Üzenet 2 : Hétfőre vonatkozóan pedig, nehogy elfelejtsétek megnézni a naptárt !

                  ...mint első köszöntő emelem poharam az Ünnepelt egészségére és még nagyon sok boldog névnapot kivánok ! ( "betöltés" indult...:)

 

Előzmény: törpecser (726)
v2rider. Creative Commons License 2012.12.04 0 0 1208

vegyél darabonként négy mázsát legalább,jovo oszre megnohetnek 130 kg ra ilyen takarmányozás mellett,vagy télre.

 

Előzmény: Zsuzsika.... (1204)
sunyiba Creative Commons License 2012.12.04 0 0 1207

üdv

a lucernával vigyázok vagyis inkább csak ha zölden adom nekik mert a zöld takarmány amugy is gyorsan erjed és mondjuk a kérődző állatok könyen felfuvódnak tőle. mondjuk amugy is csak vitamin gyanánt adom a sertésnek a töldet nem azon akarom felnevelni őket :) mondjuk fel lehetne csak nem tull nagyra na meg elég sokáig :)

amugy többen irják az árpát takarmánynak, mi pl zabot vetünk annak a szára is értékesebb na meg ha jól tudom több fehérjét tartalmaz mint az árpa de lehet tévedek már régebben olvastam 

 jimm te bölcsebb vagy mint én :) mert én csak belevágtam a disznótartásba és közbe tanulok.

anyira már rájöttem hogy a higiénia és a pontos etetési idő sokat tesz. én pl. napi 2-3 alkalommal tiszttitom az ólat, a malacoknak is igyekszem mindig pontosan adni mert ha megszokják csendbe lesznek étetésik na de ha pár percet kések már jelzik :) az állatok biológiai órája valamivel jobb mint az embereké :)

 a multéven hogy megvettük a kismalacokat elkezdett menni a hasuk de 1 féregtelenités helyre hozta őket, majd mikor olyan 100 kilósak lettek ismét féregtelenitettem igaz nem volt előjele hogy gilisztásak lennének de inkább megelőzzem a baj,t mert ha férgesek akkor főleg kiskorukban elég láthatóan viszamaradnak

Előzmény: jimmbeam (1206)
jimmbeam Creative Commons License 2012.12.04 0 0 1206

Kedves sunyiba.

 

Nem értek hozzá, sosem csináltam, egy barátomnak segítek neki 14 malaca van. Töle amit hallok, és rengeteget olvasok róla hozzá.

Jövőre aratás után ha a jó isten is úgy akarja, venni szeretnék, és megpróbálom addig csak itt olvasgatok, tanácsot adok abból amit olvasok meg amit látok.  A lucerna ha desszert az jó, mert túl sok alkalmazása esetén fosnak, foshatnak töle.

 

Jimm

Előzmény: sunyiba (1200)
jimmbeam Creative Commons License 2012.12.04 0 0 1205

Kedves Zsuzsika.

 

Mivel írtadhogy lapály jellegű malacokról van szó ezért azt tudom neked mondani hogy kb. súlyánál vannak. Ezek a fajta sertések először megnyúlnak, kialakulnak majd. Először majd farosodnak, tokásodnak majd az utolsó szakaszban fognak majd terebélyesedni. A súlyuk viszont meg lesz. A lapály sertéseknél mivel inkább hosszabb mint a többi fajta ezért gyakorta van olyan hogy egy 130 kg mos hízó olyan mintha 100 kg. lenne. Mértétek hogy pontosan mennyi kg? A takarmány: Búza, kukorca, napraforgó. Kb. 5 mázsa per malac mennyiségben. Bár már ti lemaradtatok róla de érdemes 25 - 30 kg ig malactápot is adni neki. Fontos aminosavakat vitamint tartalmaz, és megindul a malac. Azt javasolnám, vagyis én ezt tenném: Vennék 1 zsák süldötápot és etetéskor csempésznék nekik egy kicsikét. Etesd meg velük ezt az  zsákkal aztán minden mehet úgy ahogy eddig. Arra vigyázz ne etesd túl őket. Annyit adj neki amit jóízüen megeszik. Ha fényesre nyalja a vájut az az igazi. A takarmánykeverékedbe több százalékban legyen árpa. Például:1 mázsára vetitve lehet 40% árpa, 25% kukorica, 25% naapraforgó. 10% tritikálé.

A moslék is jó hogy adod neki de ne vidd ezt sem tulzásba. Hidd el meghíznak. Egyébként kb. 186 nap mire felhízik 120-130 kg ra.

Ha ezt elosztod töb mint 6 hónap. Sok sikert. Majd jelezz ha van változás.

 

Jimm

Előzmény: Zsuzsika.... (1204)
Zsuzsika.... Creative Commons License 2012.12.04 0 0 1204

Sziasztok!

 

Lenne egy két kérédsem!

Vettem 4db malackát 3 hete!

Augusztus 20-án születtek!

És nem kapnak semmi tápot!

Csak Kukorica,árpa,Tritikálé!és konyhán dolgozok!És tudok nekik szerezni tészta,rizs,krumpli stb stb!

Mekkorának kellene lenniük mert kb 32kg körüiek

Sokan mondták ezeknek már a 40-45kg ütniük kellene!

december 20-án lesznek 16hetesek!

Lapály jellegű sertésről van szó!

 

Meg a másik kérdésem!Mennyi terményt kellene bevásárolnom előre,hogy 130kg körüliek legyenek és azt Mikor kellene nekik elérniük vagyis illene illene?????

Esznek mint a Gép napi 2szer etetés van!

Lilatigris Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1203

Szia!

 

Úgy volt hogy nekem is lesznek télre malackák, de aztán mégsem. Párom olyan fűtést tervezett nekik, hogy hősugárzó óránként 10 percre bekapcsolva valamilyen időzítővel, ami magától ki-be kapcsol. Persze úgy hogy se a koca, se a malacok ne férjenek hozzá.

 

Előzmény: fehergabi (1201)
Gyuri1027 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1202

szia

 

sok sok szalma, majd abba fial a koca ha benne van az az ösztön... akár vackot is épit...

de még mindíg van infralámpás lehetőség is :)

Előzmény: fehergabi (1201)
fehergabi Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1201

Üdv, tanácsokra lenne szükségem!

 

Pár éve foglalkozom vietnámikkal, de most elő alkalommal mertem belemenni abba, hogy a télen fialjon. Most az ünnepek előtt kell fialnia, de egyre jobban félek. Az ól, mondhatni hagyományos, nem fűtött, s bár zárt, nem annyira meleg. Hogyan tudnék mégis meleget varázsolni az ólba a kicsiknek? Minden javaslatot szívesen vennék. Előre is köszönöm

sunyiba Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1200

elég sokat tudsz a sertéstartásról ahoz képest hogy csak most akarsz belevágni :) lucernát én csak kaja utánn adok nekik egy keveset, amolyan deszertnek. 

hogy mekkora létszámmal érdemes kezdeni? ez attól függ hogy menyi helyed van vagyis hány malacnak elegendő de nem csak kiskorukban kell hogy elférjenek hanem mire eladásra kerülnek. na meg menyi takarmányod lesz, ha saját magad termeled meg a takarmányt arra is kell számitani hogy rosz tanál lenni az időjárás és nem lesz a várt menyiségü termés ami + költségbe ver

mi 10 malaccal kezdtük amiből 2 kocát hagytam meg jelenleg még megvan a 2 koca meg 23 kismalac amiből 8-10 eladásra kerül. jövőre épitük a nagyobb ólat 

ahogy viszagondolok vagyis számolok nekünk is olyan 5mázsa/fő ment el 7 hetes koruktól 140-160 kilás korukig

de gondolom ez fajtától is függhet na meg hogy minden jól menjen ne legyenek betegek, hasmenés, férgek... nagyon visza tudják fogni a növekedésüket

 

 

Előzmény: jimmbeam (1199)
jimmbeam Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1199

Szia.

 

A lucernaliszt, és a szénaliszt, a lucerna szárítva és zölden is jó nekik. Főleg már süldő korban. Ezek nem hízlalnak a szervezetük vitamin és ásványianyag háztartását teszi helyre. Mindig csak keveset kell neki adni hiszen majdnem úgy viselkednek mint az ember. Az állat is érzi mikor miből menyi kell neki. Teszem fel te is érzed ha kívánod az édeset vagy a sósat. A zöld lucerna tele van vitaminnal, karotinnal és más egyéb nyomelemekkel, növényi rostokkal. De jelzem nem szabad túlzásba vinni. Én jövőre szeretnék belevágni. Mekkora az a létszám amivel érdemes elkezdeni? Nekem is saját terményem lesz jövöre és én 5 - 6 mázsa per malaccal számolok. Búza, kukurica és árpa keveréke mellett malac korban 25 kg is tápolni akarom öket vegyesen.

 

Üdv.: Jimm

Előzmény: sunyiba (1198)
sunyiba Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1198

üdv

lucernát én is adok nekik a szénát is megrágcsálják mivel a füvet szeretik ezért gondolom a lucerna és széna lisztet is megennék azt viszont nem hiszem hogy hiznának tőle de várjunk egy olyan válaszát aki profibb a dologba

a lucerna lisztet nem csak tápokba szokták keverni?

Előzmény: Defa00 (1196)
sunyiba Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1197

üdv

először fiaztattam sz nincs rengeteg tapasztalatom

hogy menyiért értékesitettem az akkori és a jelenlegi árfolyam is 2.2 euró/kg. élő sulyban a malacok 140-160 kg.-osak voltak

azért euróban irom mert ukrajnában lakom

hogy menyi takarmányt on neveltem fel azt nem is számoltam :( mivel saját termesztésü takarmány igy megérte 

de most már nekem is kelesz szálolgatnom a takarmányt mert bőviteni szeretném az állományt

Előzmény: jimmbeam (1194)
Defa00 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 1196

Üdv!

Lehet e a malacokat gyékénnyel és kukoricaszárral etetni?De hallotam már olyanról is hogy a lehullott lombal,lucernalisztel,szénalisztel etették a disznót.Ezektől hízna rendesen?És nem lenne bajuk tőle?  

Chani2 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1195

Eddig 2 kakast vágtunk (6 hónaposak voltak), ebből egyet ettünk csak meg levesnek és pörköltnek, és mondhatom, hogy ég és föld a az ízbeli különbség. Egy kicsit talán összetartóbb a hússzerkezete, de szerintem pl. tejben pácolás után biztosan lehetne rántani.

Az ízre visszatérve meg annyit, hogy a férjem elég ritkán dícséri a főztöm, de a levesnél nem mondtam neki, hogy miből van, hanem vett még és érdeklődött, hogy ugyan már miből csináltam ezt az istenien finom levest. Na ez engem meggyőzőtt, hogy igen is marad a kukorica-búza-napraforgó keverék, meg a konyhai zöld hulladék és tápot soha! :)

Előzmény: samy76 (1190)
jimmbeam Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1194

kedves sunyiba.

 

Mennyi takarmányon nőttek fel a malacaid. Mennyiért értékesítetted? Milyen takarmányt adtál neki?

Én úgy olvastan 30kg korig kell nekik adni a malactápot, utánna lehet rendesen száraztápolni. Most szeretnék majd belefogni és szeretném tudni mennyit számoljak egy malacra. Először fiaztattál?

 

Üdv.: Jimm

sunyiba Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1193

mi a helyzet az önetetőkkel? valakinek van? vagy esetleg csinált már valaki önetetőt malacok részére? ha igen miből fém, fa, müanyag?

a az etető vagy itató milyen magas, széles? azért kérdek ilyesmit mivel csak most tervezem az ólat jó ha több infót, tapasztalatot hallok:)

sunyiba Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1192

üdv

nemrég kezdtem malactartásba a mult éven vettem pár kismalacot amiket sikeresen felneveltem és eladtam azaz kettőt megtartottam kocának azok is besikerültek 2 koca alatt 23 kismalac van amik most 3 és 5 hetesek 

örülök hogy rátaláltam erre a fórumra :) és lenne is pár kérdésem mivel jövőre szeretném bőviteni az álományt és épiteni egy nagyobb ólat :)

hány hetes korba szoktátok leválasztani a malacokat? és meddig kapják az inditó tápot? mondjuk én nem nagyon fogom tápolni őket inkább csak saját takarmányt adok nekik (buza,kukorica,zab,burgonya,lucerna,savó) mi a helyzet a takarmány mésszel? azt egész kicsi koruktól kaphatják?

woods80 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1191

A "lesült malac" kifejezés egy szakzsargon a sertéstartók, felvásárlók(kupecok) körében, de álltorvostól is hallottam már. Jelentése: alultáplált. Gyakran kialakulnak az alultápláltság mellett még betegségek is, főleg hiány- ill. parazitás betegség. A hozzáértő ember hamar felismeri az ilyen állatot.

 

Tréfásan is szokták még jellemezni, főleg akkor, ha pl. mustrálja az egyik gazda a másik disznaját. Ilyen pl.: " Ezek igazán szép malacok, üvegmosónak szivesen elvinném"-ezt a hosszú szőre és a kiálló gerinc- ill. bordacsontjaira értik!

A másik: " Fogadjunk, hoy ez a malac a mezei nyulat utól érné a gőzeke szántáson!"-itt viszont az agárra emlékeztető sportos alkat miatt.

 

Engem nem "hergeltél" fel,  a te döntésed mit adsz neki, csak jusson eszedbe, ha netán nem úgy alakuklnak a dolgok, akkor volt aki(k) figyelmeztessen. :)

Sok szerencsét! :)

 

Előzmény: Chani2 (1186)
samy76 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1190

Na, megvan. Baromfi nevelése, tartása topicban van a beírás:


"

Camelot77 válasz | megnéz | könyvjelző 2012.09.19 14:07:21 © (14205)

Sziasztok

Én idén második éve csirkézem.Nem sok tapasztalatom van de ami mégis azt megosztom veletek.A családnak az volt a cél hogy egészséges táp mentes rántani való csirkét neveljek.Tavaly kettős hasznosítású 4 hetes előnevelt csibéket vettem a piacon 50-darabot még egy hétig nevelő tápot adtam neki majd átálltam a szemesre konkrétan kukorica búza .E mellett kijártak reggeltől estig a kertbe kapirgálni.26 hétre  vágtuk le az első 25 db szép nagy tollas csirkék voltak csak vágás után döbbentünk meg hogy hosszú combcsontjukon alig van hús és rántani sem lehet mert még sütve is igen inasak kemény húsúak voltak.A maradék állomány egy évre vagyis 52 hétre vágtam le na azok már szebbek voltak szép húsformákkal de természetesen már csak sütni vagy pörköltnek lehetett őket elkészíteni.Idén tavasszal magam keltettem a kettős hasznosítású csibéket és csak bábolnai tápon tartottam őket.Úgy ahogy az meg van írva szépen 3-4 hetesen indítóról átálltam nevelőre és vágás előtt biztonsági okokból nem 5 nappal hanem 2 héttel átálltam befejezőre. Kertbe nem engedtem őket ki csak istállóban voltam reggeltől estig égett a lámpa.Egy próbálkozást azért tettem hogy átállítsam őket kukorica búzára  jó hosszan álltam át 8 napig de sajna ahogy átálltak rögtön elkezdték enni egymást tehát sajnos vissza kellett állnom a tápra.Én 14 hétre  éppen ezen a héten hétfőn vágtam az első 27 darabot.Gyönyörű húsformák porhanyós szaftos rántott húst készítettem belőle az íze mennyei.Csak az  zavar hogy tápos csirkék."

Előzmény: samy76 (1189)
samy76 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1189

Itt az egyik baromfis topicban írt valaki a tapasztalatairól. Ő is kipróbálta ezt amit írtál, hónapok alatt nőtt meg a pipi. És visszatért a tápos verzióhoz, mert ami kijött belőle, az sem sütni, sem rántani nem volt alkalmas. Alkalomadtán megpróbálom visszakeresni a beírását, lehet tanulságos lesz a számodra.

Előzmény: Chani2 (1186)
Rzola Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1188

Az már méretes lehet majd :)

Előzmény: Lilatigris (1187)
Lilatigris Creative Commons License 2012.12.02 0 0 1187

Az is van, (vannak) csak nem saját. :)

Kíváncsi vagyok mekkorára fognak nőni. Csüngőhasú - nagyfehér keverékek. :)

 

 

 

Előzmény: Rzola (1185)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!