Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8696
Hogyan gondolod a kétméteres növény takarását?
Ha tartasz a téli hidegtől, vermelheted, ami lényegében a vízszintesen elfektetett növény földdel való fedését jelenti. Nyugodtan meg lehet csinálni, nem árt neki.
Előzmény: toto007valaki (8693)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8695
A néhány hozzászólással ezelőtti képek átlagos magyarországi klímán tenyésző kákikról készültek. Ezeknél sokkal idősebb, komoly teleket sértetlenül átvészelt példányok is vannak ugyanezen a környéken.
Előzmény: istvanzsolt2000 (8691)
toto007valaki Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8694
Néztem én is, egész érdekes kis oldal.
Előzmény: istvanzsolt2000 (8691)
toto007valaki Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8693
Gondolom a jujubát, kákiszilvát (ez egyébként egész nagy kb 2méterest küldtek) takarni kell. Vajon lehet-e tavaszig földdel takarni, vagy a földttől nem kap levegőt a növény?
toto007valaki Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8692
Tudnátok segíteni beazonosítani?
istvanzsolt2000 Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8691
helo, a szikert.hu-n talaltam khakiszilva csemetét, nem tudjátok hogy ez kibirja e nálunk?
toto007valaki Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8690
Sziasztok!
Rendeltem a treemailtól, ma meg is jött. szépen felcimkézve. :)
rendelt
Kákiszilva(Tipo), jujuba,csoki selyemakác,fekete berkenye, hajlékony bambusz, plussz még ami nincs a képen kinai kenderpálma.
rendelt
Kaptam ajándék növényeket is :) szépen semmi nincs rajtuk, így nhalvány fogalmam sincs mik ezek :(.
vajon mik ezek
ninovarga Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8689
ŐSZI barackok
ninovarga Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8688
Mai fityeházi anziksz
ninovarga Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8687
Rojo brillante-szüret Floonál.
vica46 Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8686

Addig én is eljutottam hogy 9 magból 9 kikelt tavasszal kiültettem és csak az a kettő maradt meg amit benőttek a többi növények és ki sem látszott alóluk most cserepeztem be de hogy tulélé e az még kérdés ,ha előbb olvaslak több és szélesebb földdel vettem volna ki.Ja a többit rövid idő alatt leperzselte a nap.

Előzmény: bejó51 (8685)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8685

A licsi nevelése valószínűleg sikertelen próbálkozás, nekem se sikerült, de másoknak sem. Az egyik topikban olvastam a sikertelenség okáról, most ide másolom.

 

"A licsi nevelés sikertelenségének oka valószínűleg a növény számára fontos gombák teljes vagy kellő hatékonyságú működésének hiánya. A licsi igen erős,szövevényes gyökereket fejleszt. Ezek a gyökerek földben élő gombák segítségével veszik fel a makro és mikroelemeket. Ha tehát hiányoznak akkor a növény lassan elpusztul.
Ezért nem szabad a licsi ültetvényeken széles hatásspektrumú gombaölőszereket használni és óvatosan kell bánni a nitrogénnel és a foszforral is és konténeres nevelés esetén időnként vissza kell vágni a gyökereket.
Kb 1 hónapja ültettem licsimagokat 7 db-ból eddig 3 kelt ki a csírázás egy héttől akár 3 hónapig eltarthat.
Remélem tudtam segíteni."

 

Előzmény: vica46 (8684)
vica46 Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8684

Szia Zsuzsa

Ha megnézed a licsit ,próbálj róla gyümölcsöt szerezni és elvetni a magját a licsi magját röktön el kell vetni ha kiveszed a gyümölcsből,mert két három nap után már nem kel ki,tehát frissen kell vetni ,ezt a fajtát én is szivesen kipróbálnám

Előzmény: Törölt nick (8678)
bejó51 Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8683

Szia Island !

Ha már említetted a cassiát, akkor kérdeznék.

Teleltetés előtt mennyire kell, vagy lehet visszavágni ? Nagyon nagyra nőtt, most virágzik igazán. Tavaly télen félve vágtam le ágat, mert azt hallottam, ha vissza van vágva, akkor nem virágzik. Nálam ilyen probléma nem volt, mert a levágott helyén

is hozott hajtásokat és virágzik. Ha nagyon visszavágnám, azért, hogy kisebb,

bokrosabb legyen, elmaradhat a virázás ?

Előzmény: Island* (8682)
Island* Creative Commons License 2009.10.15 0 0 8682

Leander-téma....

 

A földben szinte nulla eséllyel gyökeresedik házilag, csak a vizben jó az arány. Persze ha kapna alulról "talpmeleget" elképzelhető, hogy jobb lenne az arány, nem próbáltam még, mert a vizes módszer hozza az elvárásaimat. :)

 

Teleltetésnél az a fő szabály: minél sötétebb a helység, annál hidegebb legyen.

A hideg természetesen nulla fokig értendő csökkenést jelent.

 

Én teleltettem anno +10C körüli pincében, szinte sötétben (min. fény mellett) az is nagyon jó volt és tavaly építettem a férjemmel nagy buborékos fóliából egy kuckó-szerűséget a védett teraszunk sarkába, az összes leanderem ott telelt. Nagyon hidegben egy infralámpa melegítette őket éjjel, nappal pedig sokszor, ha sütött a nap, ki kellett nyitni, nehogy felmelegedjen a sátor.Itt telelt a cassiam és a nagy cikászom is.

De jó lehet egy hűvös kamra/speiz is vagy egy hideg üveges veranda is.

A törpe fajtájú leanderek (Pl. Petite Red) egyáltalán nem bírják a fagyot, már nulla fok is maradandó károsodásokat okozhat náluk, ezeket érdemes az első őszi lehűléskor bemenekíteni.

 

Méretben is van különbség, az idősebb, jól begyökeresedett tövek nagy cserépben jól bírják a teraszon is akár -5 C-ig is, esetleg egy hungarocell lapot érdemes a cserép alá tenni. Én ezalatt szoktam őket bevinni, vagy védelemmel ellátni. (december elején/közepe táján)

 

A kicsi növények érzékenyebbek, a téli kiszáradás szokott még végzetes lenni esetükben, figyelni kell, hogy kissé nyirkos legyen a talajuk mindig.

 

Nem érdemes sietni a behordással, mert a növények legyengülnek a téli pihenő alatt. A sok fény és a pára kint mindig kedvezőbb, mint a száraz, sötét bent. Nem vagyok hazardőr, de érdemes a legutolsó percig várni a behordásukkal.

 

Az új télállónak szelektált fajták még újdonságok hazánkban is.

Villa Romaine -15 C, Italia, Cavalaire, Atlas, Hardy Red -10 és -14 C között bírják állítólag. Nekem van belőlük, de mivel viszonylag fiatal növények és méregdrágán vettem őket külföldről még nem kockáztatok az idéi télen. Jövő tavasszal fogom kiültetni őket egy védett mikroklimájú helyre a kertben és persze megpróbálok belőlük sokat szaporítani, mert egy esetleges nagyobb hideg esetére azért maradjon belőlük hírmondó nekem is....majd másfél év múlva referálok a hidegtűrésükkel kapcsolatosan....:)))

Előzmény: valila (8675)
Floo2 Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8677
A 2006-os januári hidegbetörés óta eltelt időszak 3 tele volt annyira szerencsés, hogy pl. itt a környéken a dombokon -10 fok alá nem süllyedt a hőmérséklet. Tehát ami bírja -10 fokig, az ezt a telet nyugodtan a szabadban tölthette.
A bibi ott van, hogy a -10 fokig fagytűrő növény nem biztos, hogy egy 2-3 hétig tartó hidegpárnát is kibír, amikor 2-3 hétig éjjel -5 fok van, nappal meg -2, tehát 2-3 hétig végig fagy. Lehet nem is a -10 fok nyírja ki, hanem a hosszan tartó folyamatos hideg.
A füge pl. olyan, hogy ha 2 hónapig minden éjjel -10 fok lenne, semmi baja nincs, viszont ha az évszázad legenyhébb telén egy éjszakára -14-15 fok alá száll a hőmérséklet, akkor vége.
Előzmény: Pepe7 (8676)
Pepe7 Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8676
Ezek az extrém fagytűrő citrusok érdekesek lehetnek. A ház fala mellett gyakorlatilag nem marad meg a hó. Ha úgy lenne metszve a fá, hogy hozzásimulna a házfalhoz, és télire letakarnánk valami hőszigeteléssel, akkor akár szabadföldbe ültetve is lehetne ilyen -10°C-os növényeket nevelni.

Sommerset oldaláról a Changsa mandarin, ami édes, -6, -10°C-ig fagytűrő, valamint az USA 119 Segentrange hibrid narancs (-10°C) jöhetne szóba ilyen célokra.

Ezek vajon lombhullatóak, vagy télen is zöldek?

Tényleg: hallottam róla, hogy valamikor Gödöllőn (pártutasításra) kidolgoztak valami árkos nevelési módszert citrusokra. :)) Tudja valaki, hogy mi volt ez, és mennyire télálló fajtákkal dolgoztak?

Gondolom, ha letakarták azokat az árkokat télire(ha lombhullató, akkor nem kell neki fény, ha nem akkor 3 rétegű polikarbonát) és fekvő törzses fácskák voltak. Viszont akkor valószínűleg még nem volt fagytűrő hibrid, amit ha alkalmazunk, lehet hogy itt is nőne így a cserepesről szedettnél komolyabb mennyiségű narancs, mandarin, amennyiben van ideje beérni.

Na jó, csak agymenésem volt! De lehet, hogy kipróbálom a házfal melletti szigelelt verziót, ha szerzek ilyen fagytűrő növényt. Egyébként kóstolt már valaki olyan télálló citrus gyümölcsöt, amiben nem volt keserűanyag?
Előzmény: Törölt nick (8645)
valila Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8675

Island, és a teleltetése?

 

Azt írták róla, hogy vissza kell vágni.

Kb. 20 cm-t levágtam belőle bimbóstól,

nedves földbe dugtam, hátha meggyökeresedik és minden

bimbó kinyílt. Gondolom, ez még nem jelent

gyökeresedést, csak úgy viselkedett, mint a vágott

virágok általában. Azért reménykedem, hogy hátha

néhány szál gyökeret is ereszt.

Előzmény: Island* (8670)
valila Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8674
Csúcs vagy Szaguaro, köszi a figyelmeztetést.:)
Előzmény: szaguaro (8673)
szaguaro Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8673
Figyelem, fontos figyelmeztetés a H1N1-el kapcsolatban! Ha reggel felkelsz, és igy nézel ki, azonnal fordulj orvoshoz!
grewia Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8672
Köszönöm szépen ezt a részletes leirást,a segitségedet.Úgy raktam a földbe,hogy a vaskosabb része kinn van,nem boritja be teljesen a barna héja,igy látom,hogy a mag közepe zöldes fehér.Ebből gondoltam eddig,hogy él..de lehet holnap kiveszem a földből és vizbe teszem,mert már nagyon türelmetlen voltam,hogy semmit nem csinál.
Előzmény: Arth_ur (8655)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8671
Tibor, idei képet még nem láttunk a pálmáidról!
Ilyen trachycarpusokat Zsuzsa biztosan nyugodtan ültethet a kertjébe, ha a Tieidet egy európai kontinentális területen mindössze egy domb magassága sikeresen meg tudja védeni a tél végzetes fagyától.
Előzmény: Mediterránum (8667)
Island* Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8670
Természetesen....:)

Leanderszaporítás nálam a májustól augusztusig terjedő időszakban történik. Próbáltam már korábban és később is, de akkor általában nehezebben gyökeresednek, még a meleg radiátoron is el szoktak rothadni a sűrű vízcsere ellenére is. (lehet valamilyen genetikai kódolás is ebben)
Legideálisabb a tapasztalatom szerint a tavasz vége és a nyár.

A metódus semmi extra, 10 cm szárdarabokat teszek a vízbe, a vízbe kerülő résznél a leveleket el kell távolítani. A hajtás alja a nódusz (levélkör) alatt legyen 1 cm-el levágva.
Meleg, félárnyékos hely a legideálisabb ilyenkor, de ne tűző napra. 2-4 hét alatt szoktak kigyökeresedni. Egyes kényesebb fajtáknál, amelyek nehezen gyökeresednek érdemes kis hormon-tartalmú szaporító hormonporba mártani a hajtás alját és úgy vízbe tenni. Jó része leázik, de az a rajtamaradó kevés már elég, hogy doppingolja a kalluszosodást.
Előzmény: ninovarga (8668)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8669
Európában ugyanazon a földrajzi szélességen ő lehetne a legnagyobb narancstermelő!
Előzmény: ninovarga (8668)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8668
Jó, hogy itt vagy, biztosan hasznos tanácsokkal tudod ellátni Zsuzsát Amerikában az oleanderekkel kapcsolatban. Az az érzésem, hogy jóllehet Amerikában, de azért mégis a 40. szélességi körön és az óceánhoz viszonylag közel, a fagytűrőbb fajtákkal szerintem sikerrel próbálkozhatna.
Előzmény: Island* (8666)
Mediterránum Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8667

Üdvözlünk a Forumban.

Magyarországon a valódi citrom, narancs, mandarin, poncirus trifoliatara oltva sem ültethető ki a szabadba.A növényt hidegtűrőbbé és ellenállóbakká vállnak. Nálunk is megterem című könyv szerint a vadcitromra oltott mandarin -9-12 fokos hideget is átvészelhet. A szabadban vadcitromra oltott hibridnövények (poncirus trifoliata x C reticulata "troyer") vagyis télálló mandarin(poncirus trifoliata x c. sinensis "rusc")télálló narancs áttelelhet a szabadban védett körülmények között.

Megnéztem a meckenzie-farms honlapot. Nagyon szép növényeket irnak le, de magyarországon csak ez a két hibridnövény kapható, amit dugványként szaporítanak, és a hideggel szemben kevésbé ellenállók lesznek.

Jelenleg ezekkel a növényekkel kiséletezek, talán ha jól vizsgáznak védett helyen, a szabadban is ültethetők lesznek.

Előzmény: Törölt nick (8608)
Island* Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8666
No ez nagyon jó, tetszik. :)

Ez a mostani hidegbetörés nagyon nem hiányzott. Viszont van jó oldala is, mert van egy kevés időm a számítógép közelébe kerülni....:)

Előzmény: ninovarga (8664)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8665
Ez természetesen tavaszi fagykárelhárításra vonatkozik, virágzáskor. Csak hogy ne keverjük a fogalmakat.
Előzmény: ninovarga (8664)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8664
Amit Te mondasz, arra viszont olyan fagyvédelmi kísérleteket lehetne alapozni, hogy amikor a hőmérséklet nulla fok alá szállna, akkor egy hatalmas légturbinával -5-6 fokra előhűtött levegővel hirtelen -5 fok körülire hűtenénk a növényt, kialakítva ezzel a kevésbé roncsoló jégkristályszerkezetet, amit a természetes fagypont alatti hőmérséklet konzerválna egészen a reggeli olvadásig. Lehet, hogy olcsóbb lenne ez a módszer, mint egész éjjel fagypont fölötti hőmérsékletű vízzel zuhanyozni a növényeket, vagy fűteni nekik.
Előzmény: Island* (8662)
ninovarga Creative Commons License 2009.10.14 0 0 8663
Igen, de ugye itt általában a téli túlélésről beszélünk, ami a citrusfélék kivételével ennél jóval alacsonyabb tartományban lévő letális küszöböt feltételez, lombhullató növényeknél téli nyugalmi állapotban.
Vegetációs időszakban természetesen jellemzően a 0 - -5 fokos tartományban zajlik az elfagyási folyamat, de a növényekben olyankor intenzív nedvkeringés van.
Előzmény: Island* (8662)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!