Keresés

Részletes keresés

heremooka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 662

méhészetről szóló 15/1969. (XI. 6.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) igen megengedően szabályozza a méhtartás feltételeit.

A méhtartásra vonatkozóan az R. 1. és 2.§-a ugyanis a következőket tartalmazza:

„1. § A méhészkedést – a vonatkozó külön (állategészségügyi, növényvédelmi stb.) jogszabályok megtartásával – erre alkalmas területen mindenki szabadon gyakorolhatja. Háztömbök területén méhészetet létesíteni és fenntartani nem szabad.

2. § (1) A többlakásos lakóházak udvarán és közös használatú kertjében méhészetet létesíteni csak az összes lakás bérlőjének (tulajdonosának) hozzájárulásával és a (2) bekezdésben foglaltak megtartása mellett szabad.

(2) Méhészetet közös használatú épülettől és a szomszéd ingatlanoktól 4 méter, használatban levő utaktól (közúttól, saját használatú úttól) pedig az út melletti vízvezető árok külső szélétől számított 10 méter távolságon túl szabad csak elhelyezni. A saját használatú út tulajdonosa (használója) az út ideiglenes lezárása esetén az úton és az út mentén a letelepedést engedélyezheti.

(3) Ha a szomszéd ingatlantól való 4 méter távolságot megtartani nem lehet, a méheknek ellenkező irányban vagy – legalább 2 méter magas, tömör (deszka- stb.) kerítés vagy élősövény létesítésével – a magasban való kirepülését kell biztosítani.”

 

Az említett "zalai afférnak" itt olvashatsz utána:

 

http://mezohir.hu/mezohir/2001/07/mit-tehetunk-ha-tamadnak-a-mehek/

Előzmény: 1acél (658)
heremooka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 661

Mi belterületen lakunk. Nálunk például kakast sem lehet tartani, csak zárt helyen. Méhek tekintetében viszont a helyi rendelet megengedő:

 

c) Méh
A méh a méhészetről szóló hatályos jogszabály rendelkezéseinek figyelembevétele mellett
tartható.

 

 Ez a jogszabály pedig teljesen megengedő. És minden helyi rendelkezést felülír. (Volt egy vita valahol egy zalai településen, ahol a bíróság megsemmisítette a fenti jogszabálynál szigorúbb helyi rendeletet. Gondolom a mi önkormányzatunk is ezért írta bele a méhekről szóló részbe a fenti szöveget...)

 

Van egy cimborám, aki nyolcvan (!) méhcsaládot tart a háza melletti -saját tulajdonú üres telken. ... Gondolom kb. három családot gond nélkül tarthatsz. Én max. addig akarok elmenni. Ez már remélem eltart minket mézzel az akácerdő mellett.

 

Külterület, erdő, szántó, miegymás tekintetében pedig a tulajdonossal kell egyeztess. Annál is inkább, mert hallottam hogy repcét szokták most olyan dologgal permetezni, ami kinyírja a méheket :(

 

A többi kérdésben a szakik remélem segítenek ;)

Előzmény: 1acél (658)
heremooka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 660

Nekem már megvan egy kaptár -igaz használt, de jó- és persze a méhek is. Jövő héten kedden veszem az első leckét a méhésztől.

 

Hétfőn megyek venni Hunor-keretet is és veszek hozzá viaszt. És persze veszek füstölőt is.

 

Köszi, hogy felsoroltál egy rakat dolgot, igyekszem utánanézni én is. Persze majd ragad rám valami remélem kedden is.

Előzmény: kicoka (655)
Cirkusz01 Creative Commons License 2011.05.15 0 0 659

Szia 1acél! Még mielőtt akármit is vennél.Menj el és tölcs el pár napot a méhész barátoknál.Nyugodtan kérj segítséget.Hidd el nem olyan könnyü ez a szakma.Szivesen beszélünk róla és segítünk is.Sokan kezdik minden évben és kevesen maradnak akik 

hobbi szinten is űzik.Nagyon sokat kell rá költeni amire hoz egy kis pénzt.Arrol a rengeteg munkárol nem is beszélek amit időben és pontosan kell elvégezni.Egy kis hiba is sokba kerül.Meg kell tudnod bírod e a nagy munkát nagy melegben , a mészurásokat, a védő öltözéket.Itt nem is beszéltem arról a rengeteg szúnyogról akik megkeserítik az életünket.

De ha beleszerettél akkor semmi nem állít meg.Azt is el kell döntened maj milyen tipussal akarsz méhészkedni.35féle van Magyarországon ami rendszerben van.Mindegyik a maga 

módszereivel tökéletes.Nincs jó vagy jobb. Szóval ha ugy döntesz ,hogy elkezded akkor üdv a csapatban. Üdv

 

Előzmény: 1acél (658)
1acél Creative Commons License 2011.05.15 0 0 658

A méhek kihelyezésére kitől kértek engedélyt?Télen mikor nincs szezon akkor hol tároljátok a méheket?Gondolom soknak van telephelye valahol külterületen,de aki nem rendelkezik telephellyel?Én kertes családi házban lakom,nem tudom hogy néhány kaptárat tárolhatok e itthon a kert végében?Mögöttünk egy kis utca van,de aztán körbe kertek,házak.

Nagyon félek az esetleges lopástól is.Mondjuk veszek 3 kaptár méhet,kiteszem őket valahová és ha ellopják cseszhetem.Télen mikor már nincs szezon akkor haza lehet vinni a méheket  az udvarba?Akkor már úgysem repülnek és nem zavarnak senkit nem?Ez az időszak kb. mettől meddíg tart?

1acél Creative Commons License 2011.05.15 0 0 657

Helló.Teljesen kezdő vagyok,vagyis még el sem kezdtem.Először könyvek beszerzését tűztem ki célul majd 3db kaptár és a szükséges eszközök vásárlását.Közben egy méhésznél szeretnék párszor megfordulni és eltanulni dolgokat,hogy átlássam az egész méhészkedés menetét.Aztán szeretném megvenni a méheket.Új kaptárakat vettél?

Hol vagy helyileg?

Előzmény: kicoka (654)
1acél Creative Commons License 2011.05.15 0 0 656

Köszönöm válaszát!Vannak méhészek akikről tudok,sőt van régebbi barátom is akiből nagy méhész lett,de a segítség kéréssel úgy vagyok,hogy a mai világban sajnos nagyon irigyek,féltékenyek az emberek és nem biztos,hogy ha odaállnék elmondani hogy én is szeretnék méhészkedni és mutasson pár dolgot,hogy örülne e neki!Nem tudom.Bár én is úgy gondolom hogy mindenképpen olyan emberrel kéne megismerkednem és eljárnom a méhesébe aki már rutinos és segítőkész méhész.Szeretnék is ilyen embert találni,de nem pont a közvetlen közelemben.Felénk nagyon elterjedt a méhészkedés és elég sokan vannak.Teljesen tudatlan kezdő vagyok,először mindenképpen könyvek beszerzését tűztem ki célul és mondjuk 3kaptár vételét és a szükséges eszközöket.Aztán ha minden megvan,utána a méheket.De mire idáig eljutok,addigra szeretnék egy méhésznél párszor megfordulni és eltanulni ezt-azt.

Előzmény: imkerei (651)
kicoka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 655

Üdv.
Énis pont most kezdtem.:)
Nekem már megvan a kaptár 1/2NB, meg a keretek (csak egyet vettem SZERENCSÉRE, vateráról rendeltem és 14.000volt a keretek a kaptárral együt a pstán meg 20.000fizettem szval jól meg jártam...:s). Ma délelőtt belekezdtem a keretek összeszögelésébe, de meg úntam 10et sikerült xd....:D majd hnap fojtatom

Én ugy fogom csinálni ha minden összejön, lesz még egy kaptáram(2kaptárat akarok) ahol én lakok sok barát van aki méhészkedik és majd tőlük veszek/kapok majd 3rajt egy rajt bele egy kaptárba, a második rajt bele a második kaptárba, a 3. rajnál likvidálom az anyát és szétosztom a méheket a 2kaptárba, igy 2erős családom lesz télre.(tavaszra pedig családdá fejlőnek majd) :)

Érdemesebb rajt venni akác után mert 3raj kb annyi mint egy méhcsalád....és a kaptárakat lekell majd festened mindenképpen OLAJFESTÉKKEL, és meg kell sütni olajba:D
Na szóval amire szükséged van: Kaptár (én 1/2nb-vel fogom kezdeni), a kaptárba keretek, amiket bekell drótozni és arra rátenni a műlépet  amit majd bele kell olvasztanod..ebbe jöhetnek a méhek.
Eszközök: mindenféleképpen kell egy méhész sapka, egy kaptárszolga,fedelező villa, és egy FÜSTÖLŐ...

De 50.000ből jó esetben megvannak a EGY kaptár és az eszközök + a kellenek még a méhek
Ha akarsz beszélni vagy valami majd vegyél fel msn, e-mail, fb-on kiváncsi vagyok neked hogy fog majd menni a kezdés. tapasztalat csere... énis kezdő leszek/vagyok.:)
Remélem azért segitettem.:)
tessék neked is ugynezt mondom:D, de bizotos vannak benne fölösleges információk..:s

Előzmény: heremooka (653)
kicoka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 654

Üdv.
Énis pont most kezdtem.:)
Nekem már megvan a kaptár 1/2NB, meg a keretek (csak egyet vettem SZERENCSÉRE, vateráról rendeltem és 14.000volt a keretek a kaptárral együt a pstán meg 20.000fizettem szval jól meg jártam...:s). Ma délelőtt belekezdtem a keretek összeszögelésébe, de meg úntam 10et sikerült xd....:D majd hnap fojtatom

Én ugy fogom csinálni ha minden összejön, lesz még egy kaptáram(2kaptárat akarok) ahol én lakok sok barát van aki méhészkedik és majd tőlük veszek/kapok majd 3rajt egy rajt bele egy kaptárba, a második rajt bele a második kaptárba, a 3. rajnál likvidálom az anyát és szétosztom a méheket a 2kaptárba, igy 2erős családom lesz télre.(tavaszra pedig családdá fejlőnek majd) :)

Érdemesebb rajt venni akác után mert 3raj kb annyi mint egy méhcsalád....és a kaptárakat lekell majd festened mindenképpen OLAJFESTÉKKEL, és meg kell sütni olajba:D
Na szóval amire szükséged van: Kaptár (én 1/2nb-vel fogom kezdeni), a kaptárba keretek, amiket bekell drótozni és arra rátenni a műlépet  amit majd bele kell olvasztanod..ebbe jöhetnek a méhek.
Eszközök: mindenféleképpen kell egy méhész sapka, egy kaptárszolga,fedelező villa, és egy FÜSTÖLŐ...

De 50.000ből jó esetben megvannak a EGY kaptár és az eszközök + a kellenek még a méhek
Ha akarsz beszélni vagy valami majd vegyél fel msn, e-mail, fb-on kiváncsi vagyok neked hogy fog majd menni a kezdés. tapasztalat csere... énis kezdő leszek/vagyok.:)
Remélem azért segitettem.:)

 

Előzmény: 1acél (650)
heremooka Creative Commons License 2011.05.15 0 0 653

Sziasztok,

 

sokszor fogok itt előfordulni, mert kecskéimet kényszerűen eladva a méhészkedés felé vettük az irányt. Akácerdő mellett lakunk, véteknek tartom hogy ne foglalkozzak valamivel, ami kihasználná ezt az adottságot. Eddig a kecskék az oldalágakat ették, most a méheim a virágokat dézsmálják majd ;)

 

Ma reggeltől egy méhcsalád tulajdonosai vagyunk. Az akácvirágzás félidőben sincs még nálun, így remélem nem késtem le semmiről. Bár az idő elég rossz...

 

Semmit nem tudok a méhekről, de akivel a kecskéimet elcseréltem méhekre, megígérte a segítséget a kezdetekhez.

kicsizöld Creative Commons License 2011.05.15 0 0 652
imkerei Creative Commons License 2011.05.13 0 0 651

Szervusz! Isten hozott!

 

Alapok nélkül is lehet kezdeni, de akkor nem árt egy segítő, aki ért hozzá. Legjobban akkor jársz, ha keresel a közelben egy méhészt, akinek felajánlod a segítségedet. Tőle megtanulhatod az alapokat és valószínű, hogy kaphatsz tőle méheket is. Ha ügyes kezű vagy a felszerelések egy részét magad is elkészítheted.

A legfontosabbak: méhlakás, füstölő, kaptárvas, védőfelszerelés, fedelezővilla, pergető, tárolóedények. műlépbesütőkerék.

Tudom ajánlani Szabó Károly: A méhész műhelyében című könyvét valamint Zsidei Barnabás: Méhészeti ezközök és anyagok című művét

Amennyiben teljesen laikus vagy Örösi Pál Zoltán: Méhek között című könyvét olvasd el mielőtt elkezdesz méhészkedni.

Kaptártípusoktól nem függ az eredményes méhészkedés, mindenki azt dícséri amivel dolgozik. Nekem legjobban a 1/2 NB rakodókaptár vált be.

Egy családdal vagy rajjal is el lehet kezdeni méhészkedni. Elsőre nem érdemes túl sokkal kezdeni. 3-5 család bőven elegendő mézet termel, ha csak saját célra akarsz méhészkedni. Ennyiből szépen fel lehet fejleszteni a méhészetet néhány év alatt ennek többszörösére is. Persze ehhez már nem kevés szaktudás szükséges.

 

Sok sikert!

Előzmény: 1acél (650)
1acél Creative Commons License 2011.05.13 0 0 650

Üdv mindenkinek!

 

Régóta érdekel a méhészet,méhészkedés,de fogalmam nincs hogyan kellene bele kezdeni.

Milyen alapokkal szabad neki indulni.Először mindenképpen csak hobbi szinten néhány kaptárral.Esetleg ha valaki tudna egy kis útbaigazítást összefoglalni nekem megköszönném.

Pld. milyen irodalmat tanácsos beszerezni,milyen tipusu kaptárt ajánlatos venni,hobbi szinten hány darab kaptárral lehet elkezdeni,hol lehet méheket venni,milyen tárgyakra felszerelésekre van feltétlen szükség,stb..

Nem várok el senkitől ódákat,de nagyvonalakban ha néhány sort kapnák örülnék!

További szép napot!

Ybrik Creative Commons License 2011.05.12 0 0 649

Köszönöm a válaszod!

Előzmény: imkerei (648)
imkerei Creative Commons License 2011.05.12 0 0 648

Torzult szárnyú egyedeknél már nem kevés atka van. Akác után azonnal kezeld valami tartós hatású szerrel a hársat pedig felejtsd el! Ilyenkor az atkák nagy része a fedett sejtekben található, kontakt szerekkel nem tudod rendesen irtani őket, ha nem cselekszel kellő időben azt fogod észrevenni, hogy egyre több gyalogos harcosod lesz és a fiasítás csökkenésével augusztus-szeptemberben összeomlanak a családok.

Szerintem.

Előzmény: Ybrik (647)
Ybrik Creative Commons License 2011.05.12 0 0 647

                                                                                  Sziasztok!

Érdeklődnék a beevital hiveclean adható hordási időszakban?  Hársról még szeretnék pergetni utánna tervezek amitrázos kezelést. Építető keret van bent amit majd kitörök fedés után.  Sajnos van valamennyi atka (láttam torzult szárnyu egyedeket).  Utoljára télen locsoltam api ox-al.

szajkós Creative Commons License 2011.05.12 0 0 646

Igazad van,és a plusz fiókhoz nem árt plusz aljdeszka és tető...

Előzmény: Cirkusz01 (638)
atka2011 Creative Commons License 2011.05.11 0 0 645

imkerei Creative Commons License 2011.05.10 0 0 644

Vessetek meg! De szerintem a kétkötetes Méhészeti ismeretek című könyv jobb mint az Örösi féle Méhek között.

Az Örösi féle az teljesen olyan, mintha hülyéknek magyarázna....

Előzmény: kicsizöld (640)
Cirkusz01 Creative Commons License 2011.05.10 0 0 643

Sziasztok! Ne feledkezzünk meg Dr Vizce Ernő könyveiről sem.

A Méhész szaklapokat is ajánlom. Az összes magyar nyelvüt érdemes olvasni.

A Méhész vásárok kavalkádja is okosít.És vannak még méhész fórumok ezen kívül is.

Üdv

Előzmény: kicsizöld (640)
mrkux Creative Commons License 2011.05.10 0 0 642

Jaja, Örösi Pál Zoltán: Méhek között, ezt okvetlen érdemes elolvasni párszor :)

Előzmény: kicsizöld (640)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.10 0 0 641

Esetlen mit ajánlanátok még egy kezdőnek? ==

 

Őrösi Pál Zoltán: Méhek  Között c. könyve és a Kis Méhészkönyv feltétlen szükséges minden méhész számára (nem csak kezdőknek)

Előzmény: kicsizöld (640)
kicsizöld Creative Commons License 2011.05.10 0 0 640

Sziasztok!

 

Kezdő vagyok teljesen. Nagyon kevés a szabadidőm, de érdekelne a méhészkedés! Rohanó, stresszes munkámat szeretném néhány éven belül valami természetközelivel lecserélni. Egyelőre csak hobbiszinten, később talán komolyabban is. Jelenleg a napi 12-14 óra munka mellett olvasom az idekapcsolódó irodalmakat (Faluba, Zsidei). Esetlen mit ajánlanátok még egy kezdőnek? A már felsoroltakon kívűl.

Keresem mesterem Bács-Kiskun megyéből!

imkerei Creative Commons License 2011.05.10 0 0 639

Amennyiben egynyáriak(mustár, facélia, hajdina, stb.)nem jöhetnek szóba, a bálványfa gyorsabban nő mint az akác és kiváló méhlegelőt ad június-júliusban vagy esetleg szóba jöhet még japánakác, evódia, lepényfa, hárs.

Előzmény: kicoka (636)
Cirkusz01 Creative Commons License 2011.05.09 0 0 638

Sziasztok! Bocsika! A Hunorból elég a 3 fiók is. De jó évben jó anyával kicsit kicsi.Ezt a 10 keretesre értem.

Nemárt,ha van még egy fiók hozzá.A 1/2NB.-ből viszont 5  fiók kell. Persze ez is szokás kérdése. Ha lehet szezonban nem szeretek csapolni, se bele pergetni.Akkor inkább kapnak plusz fiókot. Bocsi a hibáért! Üdv Cirkusz

Előzmény: szajkós (633)
atka2011 Creative Commons License 2011.05.09 0 0 637
kicoka Creative Commons License 2011.05.09 0 0 636

PL?
Am nem csak a méhek miatt akarok akácot..hanem az nől e leggyorsabban és jó tüzelőanyag is.:)

Előzmény: imkerei (635)
imkerei Creative Commons License 2011.05.09 0 0 635

Nem tudom, hogy lehet-e támogatást kapni akác telepítésre, csak gondolkodom!

Biztos, hogy akácot kell telepíteni?

Amennyiben állóméhészetre rendezkedsz be, akác szinte mindenhol található elegendő mennyiségben a méheid számára. Én a helyedben valami olyan növény ültetésén gondolkodnék, ami a nyári hónapokban biztosít kielégítő mértékű hordást!

Előzmény: kicoka (634)
kicoka Creative Commons License 2011.05.08 0 0 634

Köszönöm, de már kedden & szerdán megjön a 1/2 NB -m ha minden jól megy majd teszek fel 1 képet.:)
Lenne még egy kérdésem, van 2jó nagy földünk és be szeretnénk akácosítani... arra vmi támogatást igényelni hogy lehet/hol?

szajkós Creative Commons License 2011.05.08 0 0 633

Hunor rakodóból 4 fiók????  Nem félNB keretből?

Előzmény: Cirkusz01 (632)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!