Keresés

Részletes keresés

skolikagi Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8610
Akkor sosem fogjuk levágni, mert én ugyan nem kívánom a húsát...:-)))
( igaz még sosem nem is ettem)
Csak gondoltam biztosan melegük van a nagy bundában és le kellene vetkőztetni őket... a fürdéshez:-)))
Előzmény: tooommm0013 (8609)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8609

A súly és a kor legfeljebb azt dönti el mit érdemes főzni belőle.

2.6 körül érdemes vágni kb 55-60% a kihozatal.

De ha rántott nyúlcombot ennél 1.5-2 kiló közöt vágható. Pörköltnek meg az öregebb nyúl jobb szerintem.

 

Ugyan úgy van itt is mint a csirkénél. Azt mikor érdemes vágni? Mikor megkívánod a húsát.

;)

Jó étvágyat!

Előzmény: skolikagi (8604)
skolikagi Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8608
Akkor - saccperkb- csak a két idősebb kerül a fagyasztóba holnap.
Azok tuti korban és súlyban is rendben vannak.....:-))
Előzmény: Óriás tenyészt (8607)
Óriás tenyészt Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8607

Szia!

A nyulakat egy bizonyos súly után jó levágni. Szerintem a 2,5-3,5kg nyulakat jó vágni! Akkor a "leggyengébb" a húsuk. De ez csak személyes tapasztalat!

skolikagi Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8606
Köszi!
Az enyémek nem tudom milyen súlyúak, de majd megpróbálom lemázsálni őket:-)
Előzmény: Rencsa-baba (8605)
Rencsa-baba Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8605
Szia!

Hát az enyémek most 4 hónaposak 1,5 kilosak.Épp ma mértem őket.És már szóltam a vágó embernek hogy lassan érjen rá...:)))
1,5-2kg-an szokták mert akkor még nem őreg a husuk..
Előzmény: skolikagi (8604)
skolikagi Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8604
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a nyuszikat mikor szokás levágni?
Akkor amikor elérnek egy bizonyos súlyt, vagy egy bizonyos kort?
Kb. 2,5 hónaposak a nyuszik, a súlyukat nem tudom...
tyúkanyó49 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8603

Sziasztok!

Megosztanám veletek egy véletlenszerű tapasztalatomat.

Elpusztult egy anyanyulam,4 kis árvát hagyva maga után.Alig múltak 2 hetesek.

Előtte már a betegség megtizedelte a süldő nyuszikat is,itt ott maradt belőle.Elment még a baknyuszink is.Ja,és kaptam 5 db háromhetes csöppséget,mert azoknak is elpusztult az anyukájuk.Mivel ennyi árvára nem lett volna időm cumiztatni,az ivóvízük helyett minden reggel frissen kifejt kecsketejet kapnak.Azóta egyetlen egy elhullás sem volt,megvan a ,maradék süldő állomány,és a 9 kis árva nyuszkó is.

Nem voltak beoltva sem az anyák,sem a bak.

Ha ezek túlélik,szerintetek ebből hagyjak tenyészcsapatot,immunisak lesznek már,vagy oltassam be őket?

Most amikor itt a szúnyoginvázió,akinek van felesleges kecske teje,csak ajánlani tudom.Egy próbát megér,veszteni való nincs,max az a kis tejecske..

Sokan úgyis panaszkodnak hogy nem tudnak mit kezdeni a tejjel.

Atom77 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8602
Nem, szerencsére ennyire rossz állapotban lévő nyuszim nincs. Még csak a kezdeti tünetek látszódnak egy szép fehér rántanivalón... Belőle sajnos holnap kutyák reggelije lesz.
Előzmény: nddori (8600)
nddori Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8601
Szerintem, ha még be akarod oltani vagy oltatni a nyuszit, lehet jobban jársz a pestorin mormyx nevű vakcinával. Nem csak azért, mert úgy kb 1500Ft-ra jön ki ismétléssel együtt, hanem, mert az sokkal gyengébb (elölt?) vírust tartalmaz, mint a 2600Ft-os 20 adagos myxovac és ebben a szúnyog invázióban ezt kevésbé kockázatos beadni. Bár van aki meg azt mondja, oltsunk nyugodtan, mert ami az oltástól beteg lesz, az amúgy is beteg lett volna később...
Előzmény: Matyusa (8591)
nddori Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8600
Na igen, ez elképzelhető... ami a nyúlból kifolyt cucc abban élhet a vírus végülis de sokáig biztos nem... Van ilyened? Mármint ilyen rossz állapotban levő nyuszi? :(
Előzmény: Atom77 (8597)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8599
Hány órakor pusztult el és hány fok volt? Lehet ebben az időben hogy hőgutát kapott. Főleg ha a hűvös napokon múlt el a nyúlbetegség.
Előzmény: Ikresjutka (8589)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8598

Gratulálok a nyuladhoz!

 

Az oltással kapcsolatban kicsit más a véleményem mint a többieknek. Szerintem érdemes még beoltani. Az hogy eddig megúszta nem jelenti azt hogy ezután is meg fogja. Még kb 3 hónapig lehet számítani a szúnyogok áldásos tevékenységére. Az 1 nyúlnak való vakcina 6-700 ft között van, de ezt a fajtát ismételni szükséges tehát max kb 1400 ft, ha munkadíjat nem kell fizetni mert magad oltod. 2600 ft a 20 nyúlnak való, de ezt a fajtát nem kell ismételni. Ha az oltás (munka) is fizetős már lehet ez lesz az olcsóbb. Döntsd el érdemes e.

Ugyancsak jó megoldás, ha szúnyogoktól mentes helyen tudod tartani a nyulat. Ha 1-2 berepül az is rizikó de lényegesen kissebb mint 100 vagy 1000 szúnyog.

 

A nyúlnak a nyúltáp úgy van összeállítva, hogy ha az mellé semmit nem adsz akkor is mindent megkap a nyúl. Kb mint kutyának a száraztáp. De érdemes zölddel kiegészíteni (ű, zöldség, gyümölcs stb). A nyúltáp nem olcsó, de 1-2 nyúlnál nem is jelentős költség. A zab réti szénával vagy lucernával kiegészítve szintén jó táplálék, de ez mellett még 1-2 dolgot éfrdemes adni a nyúlnak, hogy tökéletes legyen a tápláléka. (pl. konyhasó)

 

A mixomatózison kívül probléma lehet még a kokcidiózis, de főleg fiatalabb állatoknál. Ennek érdemes a fórumon, neten vagy szakkönyvben utánaolvasni. Ha visszaolvasol rengeteg hasznos és haszontalan információval leszel gazdagabb. KATKI oldalán is foglakoznak nyúl takarmányozásával. Használd valamelyik keresőt vagy keress egy jó könyvet és olvass. Érdemes. Utána pedig ha van kérdésed hát kérdezz!

 

Sok sikert!

Előzmény: Matyusa (8591)
Atom77 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8597
Köszönöm a gyors választ!
Természetesen a kidudorodó puklikra gondoltam a nyuszik fülében, de azt elsőre nem könnyen különböztetem meg a csípésektől.
Pál oldallal ezelőtt bemásolt valaki egy szakcikket a myxomatózisról, ott írták, hogy a gennyes sebekből kikerülő vírus a beszáradt foltokban még hetekig életképes lehet. Ezért kérdeztem a fertőtlenítésről.
Előzmény: nddori (8596)
nddori Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8596
Szia!
Ha a nyuszik fülében a csípések alatt kidudorodó puklikat értesz, akkor az a mixomatózis kezdete...
Szerintem meg lehet enni (az más kérdés, hogy én tuti nem enném meg), mert a mixo a külső hámszövetet támadja, szóval, ha megnyúzod, akkor végülis nincs baja, vagyis azt hiszem. Ebben majd megerősítenek, vagy megcáfolnak...
Kutyáknak oda lehet adni, ismerősömék legalábbis odaadták a tanyán a kutyáknak a beteg nyulakat, úgy natúran...nem lett bajuk.
Szerintem a ketrecben magában nem él meg a vírus...mert vírus :) És a vírus önmagában nem életképes, gazdaszervezetre van szüksége.
Egyébként neostomosannal be lehet spriccelni a ketrecet, az sok mindenre jó, de a nyuszit csak negyed óra után szabad betenni a ketrecbe.
Előzmény: Atom77 (8595)
Atom77 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8595
Sziasztok!

Myxóval kapcsolatban lenne pár kérdésem:

1. Ha egy nyúl fülén több szúnyogcsípést látok egymás mellett (de más tünet nincs), akkor az lehet, hogy nem is csípés, hanem a myxomatózis hatása?

2. Ha a csípések miatt myxo gyanú merül fel és más tünetet még nem produkál a jószág, akkor egy gyors vágás után szerintetek fogyasztható a húsa?

3. Egy gennyesedő nyuszit (az első fertőzött nyulamat, kb. 1,5-2 kg) a múlt héten ástam el, de most úgy tűnik, hogy egy zárkatársa is fertőzött (a füle és a feje kezd "formátlanodni"). Szerintetek ezt megfőzve a kutyusoknak oda lehet adni?

4. Életciklusuktól függően szoktam átpakolni a nyuszikat egyik helyükről a másikra (egy tágas, kétszintes ólban születnek, leválasztáskor egy kisebb ólba kerülnek, majd vágás előtt néhány héttel/hónappal egy-egy ketrecbe) és bevallom az alapos kisöprögetésen kívül nem szoktam nagy gondot fordítani a fertőtlenítésre. Mennyire életképes a myxo vírusa? Hogy kellene a fa ketreceket gyorsan kifertőtleníteni?

A nyuszik egyébként egyszerű házinyulak, most van 8 kéthetesem, egy 9 hónaposom és öt félévesem. Meg persze az anya és a baksi.
nyuszihopp Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8594
Ha jól veszem ki a leveledből, akkor befogadtad a nyuszit? Az ilyen nyusziknál mindig felmerül a kérdés miért adták, ajándékozták el és, hogy honnan származik, mert nem tudod mi lesz belőle. A Dóri nagyon igaz dolgokat ír, tényleg nem sok értelme van beoltani most már csak jövőre kora tavasszal -reménykedj, hogy nem lesz baja. Tudod, hogy milyen idős és milyen nemű? Ha csak fűvel etette az előző gazdija az elég gáz, az ilyen embert egyáltalán érdekli az állata!
Elsősorban széna ezt nem győzzük hangsúlyozni, aztán száraz nyúl táp mértékkel (kereskedésekben lehet kapni). Lehet adni neki zöldet is de lehetőleg ne frissen, hanem fonnyasztva, na és persze víz mindig legyen előtte. Sok függ attól is milyen fajta a nyuszid!?? Tartok tőle ha csak fűvel volt etetve a fogai is túl méretesek, mert attól nem igazán kopik. Szerintem, vagyis ajánlom nézegess meg egy pár nyuszis oldalt és keress fel egy hozzáértő dokit a fogai miatt!
Előzmény: Matyusa (8591)
G.Zoli Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8593
Szerintem érdemes lenne állatorvossal felboncoltatni. Csak így fog kiderülni. Sajna nálam is ugyanez volt, nagyon sok kisnyúl pusztult el. A mostani nyuszijaim 4 hetesek és ha csak egy is így elpusztul azonnal viszem boncolásra!!
Előzmény: Ikresjutka (8589)
nddori Creative Commons License 2010.07.23 0 0 8592
Szia! Örülök, hogy új nyúltartóval bővült a csapat! De már van is egy kérdésem: MIÉRT ilyen helyről vettél nyulat???
Nem elég neki a fű, mi az, hogy erre szoktatta? ÁÁÁ Bár végül is kutyát is lehet száraz kenyérre szoktatni...
Az ecetes dolog egy nagy hülyeség...
Mi az, hogy egy nyulat nem érdemes oltani? Miért? Ő is egy élet, nem érdemli meg, csak ha sokan vannak?
Ilyenkor már majdhogynem felesleges oltani....Tavasszal kellett volna, amikor még a szúnyogok nem terjesztik a vírust (mixomatózisnak hívják). :(
Előzmény: Matyusa (8591)
Matyusa Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8591
Sziasztok!
Pár hónapja már jártam itt, mint reménybeli nyuszigazda. Akkorra ígérték, most megkaptam!
3 kérdésem van:
-előző gazdája csak friss fűre szoktatta; elég ez neki? Itt mintha mindenféle mást írtatok volna...
-erre (is) rengeteg most a szúnyog; a férfi kis üvegekben ecetet tesz ki párologni, állítólag elriasztja őket; ez valóban hat?
-érdeklődtem nála a védőoltásokról, úgy tudom, a szúnyog terjeszt mindenféle nyúl- nyavalyát (is); azt mondta, 1 nyulat nem érdemes oltatni; mennyibe kerül most védetté tenni egy bundást?
Köszönettel:
M
nddori Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8590
Szerintem nem a kajával van a baj. Csak elpusztulás után puffad fel? Mert az normális... Nincs hasmenésük, vagy fura szaga a feneküknek?
Előzmény: Ikresjutka (8589)
Ikresjutka Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8589
Sziasztok. Ma délután megint elpusztult egy kisnyulam. Ma voltak 7 hetesek. egy órával azelőtt voltam mint náluk, de akkor még ugrált a többivel. Egy óra mulva felfujódott hassal már nem élt. Sem enni sem inni nem kapott sem előtte, sem közben. Éppen vittem volna nekik a fonnyasztott zöldet. Teljesen fel volt puffadva a hasa és meg volt merevedve. Most már tényleg nem tudom mi lehet az oka. Pedig már kezdtem reménykedni, hogy abbamaradt az elhullás. Már csak 2 kisnyuszim maradt.
förike Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8588
Voltam nem rég boltban!És egy jó barátom is ott volt a komondorjával!Egy részeg fickó bele nyúl a szájába!Ugye nem kell részleteznem hogy a hüvelyk újának annyi!!!!!
nddori Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8587
Ebben én sem értek veled egyet, bár nem szóltál a tápról, de a nyulat csak szénán és vízen tartani nem lehet, legalábbis megsínyli, láttam már ilyet... A krumpli héjtól hogy elpusztulna ilyet sem láttam, hallottam még sose. Száraz kenyeret meg imádják és ha ebben a szép időben kirakod a napra, az nem lesz penészes.
Egyébként nem neked vannak vörös új-zélandi nyulaid? Vagy milyenek vannak? (Ne haragudj, ha már írtad)
Előzmény: tamassy (8582)
nddori Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8586
Igen, ha egyszer megszokta, hogy kijöhet, akkor nem érti, hogy most miért nem... :) A csapkodás nálam is gyakori, de csak növendék bakoknál, amik épp elérik az ivarérett kort :) Kiküszöbölni úgy lehet, hogy a fejéhez nem nyúlsz az orránál alacsonyabb vonalban, fentről lehet nyúzni :) Aztán meg majd leszokik róla :)
Előzmény: Gupppy (8583)
tooommm0013 Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8585

Biztos van igazságod, de azért nem mindenben.

 

Solaninról:

 

http://www.kfki.hu/chemonet/osztaly/eloadas/balinta.html

 

A kenyeret meg penészmentesen kell szárítani, akár mi fogja is megenni. És a mai kenyerekben kovász.... Arra csak vágyunk.

Előzmény: tamassy (8582)
förike Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8584
:------------))))))))))))))))Ezen csak nevetni tudok!Hogy miért???Mert a mamámnak már 6 évesen saját nagy nyúl állománya volt!Szülői segítséggel persze!És ők annó száraz kenyeret, búzát, kukoricát,tritikálét,árpát adtak a nyulaknak!És még is nem döglött meg egy sem!Én is így csinálom!3 krumpli haj minden mennyiségben!!!!!
Előzmény: tamassy (8582)
Gupppy Creative Commons License 2010.07.22 0 0 8583
Szia Dóri!
Képzeld, a bakocska kezd elkanászodni...:) Néha kijöhet sétálni és ma mikor etetném, fúrja magát kifelé én meg tologatom vissza, hogy most nincs séta...hát rácsapott a kezemre..:DDDD
Szépek ezek a nyuszók is!!:)
Előzmény: nddori (8580)
tamassy Creative Commons License 2010.07.21 0 0 8582
A nyulak fő tápláléka a széna, széna, és széna, mellette pedig MINIDIG legyen friss vizük.

Ahogy nyuszihopp is írta, a krumpli, mint olyan TILOS a nyulaknak!

Nem csak a magas keményítő tartalma miatta. A krumpliban-ha fényre kerül, mert nincs jól feltöltögetve-képződik egy solanin nevezetű méreganyag. Na ez mérgező. És nem csak a nyúlra, hanem ránk, emberekre is!!!!
Mivel a főzővízbe belemegy a solanin, vízben főtt krumpliként mi megehetjük-hiszen a levét úgyis elöntjük. Ám a nyúl megmurdel tőle-szegény. :(
A száraz kenyér szintén tilos. Egyrészt a benne lévő kovász/élesztő miatt, másrészt a helytelen szárítás miatt belekerülő penészgombák méreganyaga (toxinok) miatt.

Még egy ötlet: a magyarországi kukoricák mindegyike fuzárium gombával fertőzött. Ez is okozhat esetleg mérgezési tüneteket.
Előzmény: Ikresjutka (8546)
förike Creative Commons License 2010.07.21 0 0 8581
Nem viszem kiállításra őket! Majd egyszer le írom miért! Nekem elég az hogy N.Jani és a kollégái el bírálják őket!Ami hamarosan el fog jönni!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!